İnkılâp Blog

 • Kasım 25, 2022 Biyografi

  Orhan Kemal 1914 yılında Adana’da doğmuş ve Cumhuriyet Döneminde toplumsal gerçekçi roman türünün öncü isimlerinden olan yazarlardandır.

  Orhan Kemal Hayatı, Orhan Kemal Edebi Kişiliği, Orhan Kemal Eserleri
 • Kasım 25, 2022 Biyografi

  Murathan Mungan 1955 tarihinde dünyaya gelmiştir. Türk edebiyatında birçok türde eserler veren yazar daha çok hikayeleri, şiirleri ve oyunları ile tanınmaktadır.

  Murathan Mungan Hayatı, Murathan Mungan Edebi Kişiliği, Murathan Mungan Eserleri
 • Kasım 25, 2022 Biyografi

  Mehmet Akif Ersoy, Türk halkı tarafından İstiklal Marşı’nın yazarı olarak bilinmektedir. Türk edebiyatının usta sanatçılarından biri olan Mehmet Akif yazdığı eserler ile edebiyat tarihine katkı sağlamıştır.

  Mehmet Akif Ersoy Hayatı, Mehmet Akif Ersoy Eserleri , Mehmet Akif Ersoy’un Şiir Anlayışı
 • Kasım 25, 2022 Biyografi

  Gerçek adı İsmail Kemalettin Demir olan Kemal Tahir, 1910 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Cumhuriyet Döneminde roman, hikaye, şiir, senaryo gibi çeşitli türlerde eserler veren ve Türk edebiyatının en üretken romancılarından biri olan  yazar senarist, gazeteci, çevirmen, doktor, redaktör, fikir adamı kimlikleri ile de tanınmaktadır. 

  Kemal Tahir Hayatı, Kemal Tahir Edebi Kişiliği, Kemal Tahir Eserleri
 • Kasım 24, 2022 Biyografi

  Jack London 1876 yılında dünyaya gelen Amerikalı gazeteci ve roman yazarıdır. Dünya ticari dergi romanının öncüsü olan Jack London yazarlık mesleğinden yüksek gelirler elde edebilen Amerikalıların ilklerinden olmaktadır. 

  Jack London Hayatı, Jack London Edebi Kişiliği, Jack London En Önemli Eserleri
 • Kasım 24, 2022 Biyografi

  İskender Pala 8 Haziran 1958 yılında Uşak’ta doğmuştur. Türkoloji bölümünü bitirerek bu yolda ilerleyen yazar, Eski Türk Edebiyatı üzerine araştırmalar ve incelemeler yapmıştır.

  İskender Pala Hayatı, İskender Pala Kaç Yaşındadır, İskender Pala Edebi Kişiliği
 • Kasım 24, 2022 Biyografi

  1960 yılında Yozgat’ta doğan İhsan Oktay Anar 1995 yılında yayımladığı yirmiden fazla dile çevrilen Puslu Kıtalar Atlası romanı ile adını duyurmuştur. İhsan Oktay Anar Türk roman ve hikaye yazarıdır. Roman ve hikaye yazarlığının yanında öğretim görevlisi kimliği ile de tanınmaktadır. 

  İIhsan Oktay Anar Hayatı, İhsan Oktay Anar Nerelidir, İhsan Oktay Anar Edebi Kişiliği, İhsan Oktay Anar Evlilik Hayatı,
 • Kasım 24, 2022 Biyografi

  Fatma Aliye 1862 yılında İstanbul’da doğmuş ve hayatını kadınların toplum içinde var olması için adamış Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olmaktadır.

  Fatma Aliye Hayatı, Fatma Aliye Nerelidir, Kadın Hakları ve Fatma Aliye, Fatma Aliye Kaç Yaşında Vefat Etmiştir,
 • Kasım 24, 2022 Biyografi

  Faruk Nafiz Çamlıbel, Türk edebiyatına sayısız eser vermiş şair, öğretmen ve siyasetçidir. 18 Mayıs 1898 yılında İstanbul’da doğmuştur.

  Faruk Nafiz Çamlıbel Hayatı, Faruk Nafiz Çamlıbel Nerelidir, Faruk Nafiz Çamlıbel Sözleri, Faruk Nafiz Çamlıbel Edebi Kişiliği,
 • Kasım 24, 2022 Biyografi

  Elif Şafak 25 Ekim 1971 yılında Fransa’da dünyaya gelmiştir. Aşk, dram, kurgu türlerinde yazan Britanyalı- Türk yazar, akademisyenlik kimliği ile de tanınmaktadır.

  Elif Şafak Hayatı, Elif Şafak Nerelidir, Elif Şafak Kaç Yaşındadır, Elif Şafak’ın İlk Kitabı Hangisidir
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı