Elinizdeki bu kitap, herkesin konuştuğu "Yapay Zekâ" hakkında yazılımcılara yönelik ayrıntılara girmeden hem konuyu açıklamakta hem de işletmelerde (Yönetim-Pazarlama-Eğitim, Finans, İK, Sağlık vb. 20'nin üzerinde sektör, departman) yapay zekanın nasıl ve hangi işlevler için kullanılabileceğini anlatmaktadır.
Kitap, yapay zekâ teknolojileri ve yapılabilecekler hakkında bilgi verdikten sonra, bir işletmenin ya da işletme içinde bir birimin yapay zekâya geçiş sürecine ilişkin adımları ele almaktadır. Anlatılan konuların örneklerle desteklenerek daha iyi anlaşılması hedeflenmiştir. Sade anlatım dili ve yeterli bilgi seviyesi dengesi gözetilerek hazırlanan kitap içerisinde:
• Yapay Zekâ (YZ) kullanımına uygun çok sayıda alan-departman ve sektöre ilişkin açıklama ya da örnekler
• Sektör ve firmalar için YZ kullanım olanakları ve bazı uygulama tanıtımları
• Sadece YZ'nin avantajları vb. değil nasıl kullanıldığı ve kullanılabileceğine yönelik açıklamalar
• Teknik ayrıntıya boğmadan anlaşılır bir dille temel YZ bileşen ve teknolojilerinin tanıtımı (Uzman Sistemler, Makine Öğrenmesi, Yapay Sinir Ağları, Genetik Algoritma, Bulanık Mantık vb.)
• İşletmelerde YZ geliştirmeye yönelik süreç önerileri, Algoritma projelendirme adımları
• İşletme ve kurum yöneticilerine tavsiyeler için hazırlanmış özel bölüm ve araştırmalar bulunmaktadır.
Kitap ile yazılımcı olmayan yönetici, çalışan ve iktisadi idari bilimler başta olmak üzere tüm sosyal bilimler mensuplarının konuya ısınmaları, süreçlere dahil olmaları hatta yapay zekâya geçiş çalışmalarını yönlendirme ve yönetme becerisine sahip olmaları hedeflenmektedir.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 276
Ağırlık : 276
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺119,00
Gereksinim Mühendisliği İş Analistliğinde Uzmanlaşma İçin Teknikler ve Şablonlar

İş analisti olmak istiyor ancak bunun için nereden başlamanız gerektiğini bilemiyorsanız bu kitabı sizler için hazırladık.
İş analizi ile yeni ilgilenmeye başlayanlar genellikle iş analizini proje ile ilişkilendirirler. Oysaki iş analizi sadece projelerde değil kurumların stratejik amaçlarına yönelik hedeflerini gerçekleştirmesinin her aşamasında da uygulanır.
İş Analistleri, görevlerini yerine getirirken ihtiyaç duydukları bilgileri kurum içerisindeki çeşitli kaynaklardan keşfeder, sentezler ve analiz ederek stratejik değişimin başlamasına öncülük ederler.
Bu kitapta bir iş analistinin bilmesi gereken konular sade ve uygulanabilir bir şekilde anlatılmıştır.
Kitap iş analisti olmak isteyenler, iş analisti olup konu hakkında bilgisine arttırıp alanlarında uzmanlaşmak isteyenler ve aynı zamanda IIBA ECBA, CCBA ve CBAP sınavlarına hazırlık amaçlı da kullanılabilir.
Bu kitap içerisinde yer alan konular iş analistlerinin bilmesi gereken bilgileri, teknikleri ve yetkinliklerini içermektedir. Ayrıca yazıların içerisinde iş analistlerinin bireysel ve kurumsal olarak kullanabileceği iş analizine ait form ve şablonlar da verilmiştir.

Konu Başlıkları
.
İş Analizi Nedir?
.
İş Analisti Kimdir?
.
Uluslararası IIBA İş Analizi Metodolojisi Nedir?
.
Gereksinim Mühendisliği Nedir?
.
İş Analistliği Yetkinlikleri Nelerdir?
.
İş Analizinde Kullanılan Teknikler Nelerdir?
.
IIBA İş Analizi Bilgi Alanları Nelerdir?
.
IIBA İş Analizi Sertifikaları Nelerdir?
.
PMI PBA Sertifikası Nedir?
.
Sertifika Sınavlarında Neler Sorulur?
.
İş Analistlerinin Kullandığı Şablonlar Nelerdir?
.
Agile İş Analizi Nedir?


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 184
Ağırlık : 184
En / Boy : 13 / 19
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺85,00

Mesleği gereği bugüne kadar çok sayıda Microsoft Windows Server Sunucu Rollerini kurmuş, yapılandırmış ve yönetmiş olan yazar; kurulum ve yönetim esnasında karşılaştığı sorunlardan, destek verdiği kişi / kurumlardan gelen taleplere kadar yaşadığı tüm tecrübeleri kitaba aktarmıştır.
 
Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 kitabına gösterilen ilgi ve beğeniden sonra, okuyuculardan gelen isteklerde gözüne alınarak kaleme alınan Windows Server 2016 kitabında; işletim sisteminin ve rollerin kurulumu, grafik arayüzden ve komut satırından yönetimi ve onarımını ek olarak aktif bir şekilde kullanacağınız yeteneklerin tamamını bu kitap da bulabilirsiniz.
 
Bu kitap sayesinde kimseye bağlı kalmadan Windows Server ailesinde hayati önem taşıyan rolleri kurabilecek, yönetebilecek ve karşılaştığınız sorunları kimseye bağlı kalmadan aşabileceksiniz.
 
Konu Başlıkları
Active Directory Kurulumu ve Yönetimi
DNS Server Kurulumu ve Yönetimi
GroupPolicy Yönetimi
Active Directory Site and Services
Active Directory Domain andTrust
Onarım Araçları
DHCP Server Kurulumu ve Yönetimi
File Server Kurulumu ve Yönetimi
Print Server Kurulumu ve Yönetimi
Faks Server Kurulumu ve Yönetimi
Kayıt Defteri Yönetimi
Olay Günlükleri Yönetimi
Performans Araçları Yönetimi
WSUS Server Kurulumu ve Yönetimi
TaskScheduler
Disk Yönetimi
Backup ve Restore İşlemi
Server Manager ve Services
CommandLine ve PowerShell Ortamından Rollerin Yönetimi


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 4
Sayfa Sayısı : 640
Ağırlık : 640
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺303,00

Eser mühendislik, ulaşım, lojistik, finans, sağlık, eğitim, bilgisayar teknolojileri, makine ve enerji sistemleri, elektrik elektronik, iletişim, üretim başta olmak üzere hemen her alanda sıklıkla kullanılan optimizasyon işleminin verimli ve etkin olarak gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılan metasezgisel algoritmalarla ilgilidir.

Metasezgisel yöntemler doğa gözlemleri sonucunda canlıların hareket, göç, beslenme benzeri süreçleri olabilecek en uygun şekilde sürdürme yetileri üzerine geliştirdikleri sezgisel davranışlara dayanarak ortaya konan matematiksel ifadeler sonucunda geliştirilmiş optimizasyon amacıyla kullanılan algoritmalardır.

Eser içerisinde optimizasyon kavramı ve kullanım alanları, metasezgisel algoritmaların gelişim süreçleri, geçmişten günümüze yerli ve yabancı literatürde en sık kullanılan algoritmalara ait detaylı bilgilerin yanı sıra söz konusu algoritmaların çok sayıda uygulama örneği de sunulmuştur.
Kitapta algoritmalar ile problemlere ait uygulamalar adım adım bilgisayar kodları yardımıyla sunulmuştur.

Örnekler, başlangıçtan ileri düzeye kadar her alandaki öğrenci, araştırmacı ve akademisyenlerin kolaylıkla uygulayabileceği şekilde hem Matlab hem de Python kodlarıyla birlikte verilmiştir.

Konu Başlıkları
Optimizasyon Kavramı
Optimizasyon Türleri
Optimizasyon Kullanım Alanları
Metasezgisel Optimizasyon
Metasezgisel Optimizasyon Algoritmaları
Genetik Algoritma, Diferansiyel Evrim Algoritması, Armoni Arama Yöntemi, vb. (Kodlarıyla birlikte 17 Farklı Algoritma)
Temel Optimizasyon Süreci
Örnek Tasarım Problemleri ve Kodlamalar (Kodlarıyla Birlikte 10 Uygulamalı Örnek)


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 288
Ağırlık : 288
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺144,00

Zirvesine tırmanacağı günün hayaliyle Ağrı Dağı’nı seyreden bir çocuk... Her şeyi merak eden, bıkıp usanmadan bilginin peşinden koşan Fuat... Büyüdüğü zaman günde 17 saat masa başında çalışacak, 27 yabancı dil öğrenecek 60’tan fazla ülkede 400 bin civarında el yazması eser inceleyecekti.

Fuat Sezgin, ortaokul yıllarında kafasını kurcalamaya başlayan “Müslümanların bilimler tarihine katkısı nedir?” sorusuna eşsiz bir cevap bulacaktır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 200
Ağırlık : 200
En / Boy : 12,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺45,00
Bilimin Öncüleri

Muhammed, Ahmed ve Hasan tarihte Musa Kardeşler olarak bilinen üç kardeş. Birileri üç kardeşin yaptığı icatları sihir zannetse de onların yaptığı şey, karşılaştıkları sorunları bilimi kullanarak çözmektir. Bu kitapta, yaşadıkları hayatı kolaylaştıran pek çok mekanik alet icat eden Musa Kardeşlerin eğlenceli hikâyesini okuyacaksınız.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 112
Ağırlık : 112
En / Boy : 13 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺22,50
Trendleri Öngörmeye, Müşterilerle Bağ Kurmaya ve Satış Yapmaya Yönelik Yeni ve Güçlü Araçlar

Yapay zekâ ve Büyük Veri alanlarındaki gelişmeler, tüm sektörlerde etkisini hissettirmeye başladı. Son yıllara damgasını vuran iki kavram, inovasyon ve dijital dönüşüm oldu. Üstelik herkesin hemfikir olduğu gibi, henüz yolun başındayız.
Koronavirüsle birlikte hayatımız hızla dijitalleşiyor, alışkanlıklarımız yeniden şekilleniyor. Pek çok olumsuzluğun yanında işbirliğinin, dayanışmanın, yardımlaşmanın ve duygusal dayanıklılığın öne çıktığı günler yaşıyoruz.
Pazarlama ve ürün imalatında da bir dönüşüm yaşanıyor. Geleneksel yöntemler yeni araçlarla güç kazanıyor, kimi zaman tamamen terk ediliyor. Trendleri öngörmek, müşterilerle güçlü bağlar kurmak hiç olmadığı kadar önemli hale geliyor.
Pazarlama ve Ürün İnovasyonunda Yapay Zekâ, yeni dönemin gerektirdiği becerileri kazanmamıza yardımcı oluyor. Pradeep, Appel ve Sthanunathan okuyucu dostu bir dille, yapay zekâ ve makine öğrenmesini, Büyük Veri ve yeni algoritmaları anlamamızı sağlıyor.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 280
Ağırlık : 280
En / Boy : 16 / 23
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺120,00
Temel Kavramlar, Yöntemler, Araştırma Tarihçesi

1950’li yıllarda, Jacques Cousteau’nun küçük denizaltısıyla Akdeniz ve Kızıldeniz’in derinliklerinde yaptığı araştırmaları anlatan kitapları, bize ilk kez deniz yüzeyinin altında da önceleri düşlemediğimiz başka bir dünyanın var olduğunu göstermişti. Bu kitaplarda su altının renkli ve canlı dünyasını gösteren bir ya da iki tane siyah beyaz fotoğraf bulunurdu, bunlar zihnimizde görsel çekiciliği ağır basan, renkli görseller olarak canlanır, bizleri heyecanlandırırdı. Birkaç yıl sonra da Cousteau’nun çalışmalarını sinemalarda belgesel olarak gördük, çocukluktan belleğimize kazınmış olan Jules Verne’nin “Denizlerin Altında Yirmi Bin Fersah” kitabı birden fantezi olmaktan çıkıp büyüleyici bir gerçeğe dönüştü… Ardından George Bass’ın Bodrum bölgesi çalışmaları, Bodrum Müzesinin sualtı arkeolojisi üzerinde yoğunlaşması, Serçe Limanı ve Uluburun batıkları, denizi doğal güzelliklerin, balıkların dünyası olmaktan ötelere götürüp ilk kez uygarlık tarihi ile birlikte düşünmeye yönlendirdi bizleri. Buraya kadar ana çizgileri ile değindiğimiz sürecin yarattığı heyecanın, elinizde tuttuğunuz bu kitabın da altlığı olarak olmaktan çıkıp büyüleyici bir gerçeğe dönüştü… Ardından George Bass’ın Bodrum bölgesi çalışmaları, Bodrum Müzesinin sualtı arkeolojisi üzerinde yoğunlaşması, Serçe Limanı ve Uluburun batıkları, denizi doğal güzelliklerin, balıkların dünyası olmaktan ötelere götürüp ilk kez uygarlık tarihi ile birlikte düşünmeye yönlendirdi bizleri. Buraya kadar ana çizgileri ile değindiğimiz sürecin yarattığı heyecanın, elinizde tuttuğunuz bu kitabın da altlığı olarak de yol açmıştır.

Ülkemizde sualtı arkeolojisinin batıklarla sınırlı olarak ele alındığı yıllar, bilim dünyasında hızlı gelişmelerin yaşandığı, önceleri farklı olarak görülen bilim alanlarının giderek birbirlerine yakınlaştığı yıllardır. Bu bağlamda, bugün genel olarak “jeoarkeoloji” başlığı altında topladığımız yer ve çevre bilimleri ile arkeoloji arasında yeni bir ara yüz gelişmiş ve bu hızla “batık topoğrafyalar” üzerinde yoğunlaşmıştı. Bu süreçte, her ne kadar Prof.Dr. İlhan Kayan başta olmak üzere birçok doğa bilimci ülkemiz kıyılarının hareketliliği, genç tektonik hareketler ile iklim salınımlarının neden olduğu batık topoğrafyalar ve bütün bunların kültür tarihi üzerindeki sonuçları üzerinde ısrarla durmuşlarsa da, yakın zamanlara kadar maalesef bu yaklaşımın arkeoloji dünyasına tam olarak yansıdığını söylemek pek olası değildir. Çoğu zaman meslektaşlarımız, liman kenti olduğu halde bu özelliğini yitiren Troya, Efes, Edirne gibi kentleri ya da bir kısmı halen karada olup da deniz altında devam eden liman yapılaşmalarını neden ve nasılını sorgulanmadan tarihsel bir olgu olarak tanımlanmakla yetinmişlerdir. 


Bu kitabın yazarı Alper Gölbaş ile tezi üzerinde çalışmaya başladığımızda verdiğimiz ilk karar yukarda değindiğimiz sorun çerçevesinde sualtı arkeolojisini “batık gemiler” döngüsünün dışında ele almak olmuştu. Gölbaş’ın yapacağı çalışmanın ilk hedefini de “dünyada belli temeller üzerine oturmuş sualtı arkeolojisi uygulama yöntemlerinin, genel çerçevesinin çizilmesi ve ülkemiz koşullarına uyarlanması” olarak tanımlamıştık. Tez süreci içinde Alper Gölbaş sualtı arkeolojisini en geniş kapsamı ve sorunsalları ile birlikte ele aldı ve beklentilerimizin görülmesi gerekir. George Bass’ın sualtı arkeolojisine kazandırdığı açılım, geliştirdiği ve kamuoyuna çok etkin bir biçimde yansıtarak paylaştığı araştırma yöntemleri, bu alana ilgi duyan meslektaşlarımızın sayısını hızla arttırarak akademik yapılanma içindeki yerlerini almalarını da sağlamıştır. Ancak, ne var ki bu heyecan dalgası ülkemizde sualtı arkeolojisinin “batık gemiler” arkeolojisi ile sınırlı bir alan gibi yerleşmesine çok üzerine çıkarak çalışmayı elinizdeki bu kitabı oluşturan düzeye getirdi.

Bu kitap her şeyin ötesinde ‘gemicilik ‘(nautical) ile ‘denizcilik’ (maritime) arkeolojileri arasındaki sınırı çok açık olarak tanımlayarak, ülkemizde akademik alan olarak yeni yeni gelişmekte olan sualtı arkeolojisinin doğru bir çizgiye oturmasına önemli bir katkı yapmaktadır. Bu temel iki ayrımın da ötesine geçerek, bu iki alan arasındaki araştırma sorunsalları ile uygulama yöntemlerindeki farkları da açık olarak tanımlamıştır. Çalışma bunun da ötesine geçerek, denizcilik arkeolojisinin kendi içinde giderek farklılaşarak akarsu, göl, sulak alanlar, adalar, delta oluşumları, kıta sahanlığı ve açık deniz gibi oluşmakta olan alt uzmanlık dallarını güncel veriler ile açık bir şekilde sergilemiştir. Yeni gelişmekte olan bir akademik alanın doğru bir çizgi üzerinde kavram karmaşasına girmeden gelişebilmesi için terminoloji sorununu çözmesinin gerekliliği elinizdeki bu kitapta çok tanımlı ve kapsamlı olarak ele alınmış, bilim dilimize yeni kazandırılacak sözcüklerin doğrudan çeviri olarak değil, Türkçenin yapısına uygun olarak üretilmesi esas alınmıştır. Ayrıntılı tanım ve getirdiği terminolojiler ile temel el kitabı olma özelliğinin yanı sıra, sualtı arkeolojisinde öne çıkan araştırmaları örnekleyerek bu bilim alanının önemli aşamalarını değerlendirmesi, kitabın her zaman başvurulacak ansiklopedik bir yapıya da sahip olmasını sağlamıştır. Alper Gölbaş’ın uzun ve kapsamlı araştırmalara dayanarak hazırladığı bu kitabının arkeoloji ve kültürel miras yönetimi çerçevesi içinde yeni gelişen bütün alanlar için örnek olması dileği ile.

Mehmet Özdoğan


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 271
Ağırlık : 271
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺135,00
Geleceğimizi Şekillendirecek 200 Kavram, Teknoloji ve Sonuçları

GELECEKTE İNSANLIĞI NELER BEKLİYOR?
Nasıl yaşayacak, çalışacak ve eğleneceğiz? Hangi yeni teknolojiler geliştirilecek? İnsanlar evrimleşecek mi, belki de sonsuza kadar yaşayacak mı? Yoksa bizi ve hatta tüm evreni sona erdirebilecek tehditlerle mi karşı karşıyayız? Uzayda yaşam mümkün olacak mı? Robotlar hayatımızda ne kadar yer alacak? Robotların hakları olacak mı? Yapay zekâ, insan zekâsının kavrayamayacağı şekillerde yaşam biçimimizi değiştirecek mi? Yönetim modelleri şekil değiştirecek ve dünya hükümeti kurulacak mı?
Geleceği tahmin etmek, insansız hava araçları, kıtlık, savaşın değişen doğası, siber tehditler, ölümsüzlük arayışı, organ yetiştirme, post-insanlar, yapay zekâ, insanlığa yönelik tehditler, uzay yolculuğu, yüzen şehirler, zihin birleştirme, dünyanın ve evrenin kaderi gibi 200 olgu, keşif, gelişme ve 200 görsel ile bizi bekleyen gelecek…
Dakikalar İçinde Gelecek, kripto para birimleri, insansı robotlar, gen terapisi, gezegenleri kolonileştirmek ve yapay zekâya kadar geleceğe dair her şeyi kısa ve net bir şekilde açıklayarak ütopya veya felaket ekseninde gelecekte insanlığı bekleyenlere dair keyifli bir okuma.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 416
Ağırlık : 416
En / Boy : 12,7 / 12,7
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺41,00
Anında Açıklanan 200 Temel Kavram

ASTRONOMİNİN BÜYÜLEYİCİ DÜNYASINA DAİR 200 TEMEL KAVRAM

Geniş evrendeki yerimizi kavramak için kendi gezegenimizden başlayarak Güneş sistemimizdeki diğer büyük gezegenlere, onların büyük aylarına ve haklarında daha az şey bilinen büyüleyici gök cisimlerine ve takımyıldızlara doğru çıkılan soluksuz bir macera…

“Dünyayı kaç takımyıldız kaplıyor? Bir yıldız öldüğünde ne olur? Güneş sistemimizde kaç asteroit var? Galaksiler çarpışabilir mi? Karanlık madde ve kara delik nedir? Evrenin kökeni nasıl açıklanıyor?” gibi birçok sorunun cevabını bulurken Samanyolu’na göz atacak, galaksileri ve büyük ölçekli evreni keşfedecek, evrenin kökeni ve doğasına dair en temel soruların cevabını bulacak ve kozmolojiye göz atacaksınız. Bunları yaparken her takımyıldıza eşlik eden harita, her bir teoriyi netleştiren basit diyagramlar ve uzaydan alınan en son fotoğraflar da evrenin gözünüzde tüm gerçekliğiyle canlanmasını sağlayacak.

Dakikalar İçinde Astronomi, astronominin büyüleyici dünyasına mükemmel bir giriş... Evrenin gizemini keşfetmenin mümkün olan en eğlenceli ve hızlı yolu…


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 416
Ağırlık : 416
En / Boy : 12,7 / 12,7
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺41,00

Taş Devri’ndeki sanat anlayışından Yunan klasisizmine, Rönesans’tan gotik sanata, kübizmden pop art’a akımlar, ekoller, dönemler, stiller… Alana damgasını vurmuş sanatçılardan eserlere durmadan dönüşen sanat tarihine genel bir bakış… 200 başlık altında sanatın büyülü dünyasına bir yolculuk…

Dünyanın dört bir yanındaki belli başlı gelişmeleri dikkate alarak sanatçı gruplarına, yetenekli bireylere, hatta çığır açıcı tek bir eser üretmiş kişilere ait pek çok keşfi, fikri, malzemeyi, etkiyi, arka planı, beceriyi, yaklaşımı inceleyip değerlendiren Dakikalar İçinde serisinden Sanat, otuz bin yılı aşkın maziye sahip sanat dünyasını dakikalar içinde açıklıyor. En eskisinden en yenisine çok çeşitli sanat anlayışlarına değinen elinizdeki kısa ama kapsamlı sanat tarihi rehberi, bu alandaki bilgisi fark etmeksizin tüm sanat meraklıları için mükemmel bir el kitabı...
Sanat tarihçisi Susie Hodge sizi tarih öncesi sanattan hiperrealizme kadar tüm büyük felsefelerin, hareketlerin, eserlerin, gelişmelerin, sanatçıların ve temaların dünyasında uluslararası bir tura çıkaracak. 


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 416
Ağırlık : 416
En / Boy : 12,7 / 12,7
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺41,00
İlk Büyük Medeniyetlerin Tarihi ve Başarıları

Tarihin kapılarını aralayan zaman yolculuğu

Milattan önce ilk Sümer ve Babil şehirlerinden Roma’nın düşüşüne, Azteklerin kanlı tarihinden Pers İmparatorluğu’na kritik liderler ve savaşlar, fikirler ve icatlar, mitler ve dinler, sanat ve mimari ile örülü kayıtlı tarihin ilk beş bin yıllık dökümü… 200 başlık altında dünyanın ilk medeniyetlerine genel bir bakış...

Karmaşık modern dünyamızın kökleri binlerce yıl geriye, antik dönemdeki “tarihin şafağına” kadar uzanır. Niçin geçmiş üzerine yazılar okuma ihtiyacı hissederiz? Çünkü bize dünyanın bugünkü hâline nasıl geldiğini anlatırlar.

Dakikalar İçinde serisinden Antik Dünya, okuru sözlü tarihin izinden dünya edebiyatının ilk hiyeroglif yazılarına; Piramitlerden Machu Picchu’ya; Antik Hindistan’daki önemli matematik atılımlarından Çin’de kâğıdın keşfine; Mezopotamya’nın zigguratlarından Peru’nun Nazca çizgilerine; büyük destanlardan demokrasiye uzanan uzak bir geçmişe davet ediyor. Tarihe iz bırakmış her karakter, savaş, dönem ve keşifler haritalar, ikonik sanat eserleri ve antik eserlerin görselleriyle hayat buluyor.

Bugün bizi etkilemeye devam eden eski uygarlıkların manevi, kültürel, teknolojik ve sanatsal yeniliklerini keşfetmeye hazır mısınız?


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 416
Ağırlık : 416
En / Boy : 12 / 12
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺41,00
Metacoğrafyanın Eleştirisi

Kıtalar Miti dünyayı nasıl gördüğümüzü kökten değiştiren bir kitap. Duke Üniversitesi’nden coğrafya profesörü Martin W. Lewis ve tarih profesörü Kären E. Wigen, bu çalışmada gündelik hayatta sıkça kullandığımız temel coğrafi ayrımları inceliyor ve kalıplaşmış coğrafi kavramları sorguluyor. Doğu, Batı, Asya, Avrupa ya da Üçüncü Dünya gibi sıklıkla kullandığımız ve farkında olmadan dünyayı algılama biçimimizi yöneten kalıpların tarihteki izlerini sürerken kullanımlarını da sorgulayan bu kitap, üzerinde yaşadığımız gezegeni algılayışımıza dair yeni bir perspektif öneriyor. Kıtalar Miti, “Neresi Kuzey, neresi Güney?”, “Avrupa bir kıta sayılır mı?”, “Asya nerede başlar?”, “Dünyayı neden bu şekilde ayırıyoruz?” gibi sorulara yanıt arıyor. Bu yolda da önyargılarımızı yerle bir ederek “Başka bir dünya mümkün” sözünü hatırlatıyor.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 384
Ağırlık : 384
En / Boy : 14,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺130,00

İnsanların, toplumların ve devletlerin gücü, ürettikleri kültür ve medeniyet değerlerinin varlığıyla ölçülmüştür. İnsanoğlu olarak daha aydınlık bir gelecek inşa edebilmemiz, insanlığın ortak değeri, ortak mirası ve ortak kazanımı olan kültür ve medeniyet değerlerini geliştirebilmemizle mümkündür. 
İslam tarihinden süzülüp gelen kültürel birikim bizim için büyük bir zenginlik kaynağıdır. Bilgiye, hikmete, irfana dayanan medeniyet değerlerimiz tarih boyunca sevgiyi, hoşgörüyü, adaleti, kardeşlik ve dayanışmayı ön planda tutmuştur. Gelecek nesillere karşı en büyük sorumluluğumuz, insan ve âlem tasavvurumuzun temel bileşenlerini oluşturan bu eşsiz mirasın etkin bir şekilde aktarılmasını sağlamaktır. Bugünkü nesillerimizin gelişimi, geçmişimizden devraldığımız büyük kültür ve medeniyet mirasının daha iyi idrak edilmesine ve sahiplenilmesine bağlıdır. 
Felsefeden tıbba, astronomiden matematiğe kadar her alanda, Medine’de, Kahire’de, Şam’da, Bağdat’ta, Buhara’da, Semerkant’ta, Horasan’da, Konya’da, Bursa’da, İstanbul’da ve coğrafyamızın her köşesinde üretilen değerler, bugün tüm insanlığın ortak mirası haline gelmiştir. 
Bu büyük emanete sahip çıkmak, bu büyük hazineyi gelecek nesillere aktarmak öncelikli sorumluluğumuzdur. Günümüz dünyasına sunabileceğimiz yeni bir medeniyet projesinin dokusunu örecek değerleri üretebilmemiz, ancak sahip olduğumuz hazinelerin ve zengin birikimin işlenmesiyle mümkündür. Bu ön kabul ve kesin inanç dolayısıyla yeni nesilleri geçmişimizde varlık dünyasına çıkıp değer üretmiş ve tüm bu değerleri insanlık yararına sunmuş ilim ve bilim insanlarını tanımak ve tanıtmaktayız. 

1.   Astronominin Yıldızı Ali Kuşçu
2.   Batıdan Doğan Yıldız İbn Rüşd
3.   Bir Evrensel Dahi Biruni
4.   Büyük Bilim İnsanı Kindi
5.   Felsefenin Yıldızı Farabi
6.   Fizik Ve Optik Otoritesi İbn Heysem
7.   Hekimlerin Yıldızı İbn Sina
8.   Matematiğin Yıldızı Ömer Hayyam
9.   Sosyolojinin Yıldızı İbn Haldun
10.   Tarih Ve Coğrafyanın Yıldızı Kâtip Çelebi


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 1280
Ağırlık : 1280
En / Boy : 19 / 27
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺350,00

Arkeoloji, bir"bilim" dalına dönüşüp, "bu nedir"eyanıt aramaktan çok "nasıl" ve "neden"i sorgulamaya başladığında, hatta ondan çok daha önce sorgulanınasına başlanan konuların ilk sırasında yine bu kitabın başlığını oluşturan sorular yer almaktaydı: "bu koca taşları nasıl işlediler nasıl kaldırdılar"? Örneklemek gerekirse Vitruvius da, İskenderiyeli Heron da bu soruların yanıtlarını aramaya başlayan ilk antik kaynakları oluşturmuyorlarmı? Herodotos, Pausanias ve Plinius benzer konularda verdikleri bilgilerle ve günümüzde değerlendirilen yayınlarıyla bu sorulara yanıt aramaınıza büyük destek sağlamıyorlar mı? Antik kaynakların yanı sıra bilgilerimizi zenginleştiren ve varsayımlarımızı yönlendiren diğer ana kaynak ise yazıtlardır. Onlara elden geldiğince başvurarak sağlam bilgiler edineceğiz.


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 312
Ağırlık : 312
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺162,00

Histoloji ve Embriyoloji eğitimi büyük ölçüde mikroskobik incelemelere dayanmaktadır. Lisans ve lisansüstü eğitimde mikroskobik resimlerle ve çizimlerle zenginleştirilmiş kitaplar, konuların kolay kavranmasında etkili olmaktadır. 2004 yılında yayınlanan Renkli ve Resimli Genel ve Özel Histoloji, 2009, 2016 ve 2021 yıllarında yayınlanan Genel Histoloji ve Özel Histoloji, 2018 yılında yayınlanan Histoloji Atlası ve 2017 ve 2021 yıllarında yayınlanan Embriyoloji başlıklı kitaplarımın zengin resim ve şekil içerikleri ile lisans ve lisansüstü eğitimde yararlı olduğu düşüncesindeyim. Öğrenci geri bildirimleri doğrultusunda özellikle mikrokop başı eğitimde mikroskobik görüntü ile korale çizim yapmanın zorluklarını algılayarak hazırladığım, 2018 yılında yayınlanan Histoloji Atlası başlıklı eserimin öğrencilerin ve akademisyenlerin mikroskobik incelemelerine rehberlik ettiği kanısındayım. Geliştirerek, yeni resimler, çizimler ve başlıklar ekleyerek hazırladığım Histoloji Atlası’nın bu 2. Baskısının da yararlı olacağını ümit etmekteyim. Daha önce yayınlananlarda olduğu gibi bu kitabımda da tüm ışık ve elektron mikroskobik resimler, şekiller ve tablolar orijinaldir, herhangi başka bir kaynaktan alınmamıştır. Bu eserimde daha detaylı bir çizim programı kullanarak çizdiğim şekillerin mikroskobik görüntülere çok yakın olması da ayrıca kolaylık sağlayacaktır. Tek bir şekli üzerindeki çalışmamın bile 10 gün sürebildiği bu yeni kitabımın sadece lisans ve lisansüstü öğrencileri için değil, akademik yaşamında bilgi birikimini artırmakta olan meslektaşlarım için de faydalı olacağını ümit ediyorum.

Prof. Dr. Mukaddes Eşrefoğlu


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 452
Ağırlık : 452
En / Boy : 19 / 27
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺425,00

Dünyanın en önemli matematik profesörlerinden biri olan Timothy Gowers, “Matematik: Çok Kısa Bir Başlangıç” kitabında, kimilerince anlaşılması ve uygulanması çok zor kabul edilen matematiğin temel ilkelerini hayatın içinden basit örneklerle ortaya koyduktan sonra, matematiksel düşünce ve bakış açısının aslında tabuların aksine ne kadar kolay bir şekilde kavranabileceğini önümüze koyuyor. Bir taşın olabildiğince en uzak noktaya nasıl fırlatılabileceğini inceleyerek kitaba başlayan Gowers, ardından matematik modellerden sayılar ve soyutlamaya, reel ve karmaşık sayılardan limit ve sonsuzluğa, boyutlardan geometriye kadar kısa, öz ve etkileyici bir anlatımla matematiği kâbus olarak nitelendirenlere yardımcı olacak bir eseri okurlara sunuyor.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 177
Ağırlık : 177
En / Boy : 11 / 17,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺50,70
Einstein’ın Kendi Sözleriyle Biliminsanı, Filozof ve İnsan Olarak Portresi

Son Yıllarım, 1934-1950 yılları arasında, kısmen 2. Dünya Savaşı’nı da içine alan bir dönemde, zamanımızın en büyük bilim insanının çeşitli ilgi alanlarına dair yazdığı dikkat çekici yazılardan oluşuyor. Pek çoğu günümüzde de hâlâ çözüm bulmamış, ırkçılıktan dünya barışına, bilim ve din arasındaki ilişkiden eğitime, görelilikten sosyalizme kadar çeşitli önemli meseleler üzerinde düşündüğünü gösteren, savaş öncesindeki ve savaş yıllarındaki fikirlerini yansıtan yazılarında baskın duygu olan karamsarlık, savaş sonrasında yerini daha olumlu, daha iyimser bir bakış açısına bırakıyor. Fikirler ve inançlar, bilim, genel konular, bilim ve yaşam, önemli kişiler ve benim insanlarım olarak bölümlere ayrılmış bu kitaptaki yazılar, onun politik dünya görüşünü yansıttığı kadar hem bilimsel hem bilim dışı meseleler üzerinde ne kadar kafa yorduğunun da kanıtı.

“İnsan, yaşam ne kadar kısa ve tehlikelerle dolu olursa olsun, kendini topluma adamak suretiyle yaşamda bir anlam yaratabilir,” diyor bu büyük bilim insanı. Günümüzde onun bu öğüdünü tutanların sayısının artmasını diliyoruz.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 264
Ağırlık : 264
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺75,00

Günümüzde ulusal ve uluslararası mecrada moleküler biyoloji ve genetik alanı en hızlı bilgi ve teknoloji üreten alanlardan birisidir. Fen ve Sağlık Bilimleri alanında çalışan akademisyenler ve bu alanda öğrenim gören öğrencilerin güncel kalması bilime sağladıkları katkı açısından oldukça önemlidir. Bu alandaki Türkçe kaynak kısıtlılığını düşünerek bu kitabın Fen ve Sağlık Bilimleri alanında çalışmalar yapan akademisyen ve öğrencilerin moleküler araştırma teknikleri konusundaki bilgisine katkıda bulunacağını düşünüyorum. Moleküler biyoloji güncel araştırma teknikleri kitabı ile alanında tecrübeli hocalarımız literatür bilgisini kendi deneyimleri ile harmanlayarak en güncel bilgiyi ve kullandıkları protokolleri akıcı ve anlaşılır bir şekilde sizlere sunmaktadır. Çalışmalarını hayranlıkla takip ettiğim, birçoğu ile çalışma imkânı bulduğum şimdi de ortak bir kitapta buluşma fırsatı yakaladığım tüm değerli hocalarıma katkıları için teşekkür ederim. Kitap fikrini hayata geçirmeme vesile olan eşim Harun Fırtına’ya, editörlük görevini yaparken her daim yön gösteren sayın Doç. Dr. Emrah Yücesan’a, bana inanan ve destek sunan EMA Tıp Kitabevi yayıncılığın redaktörü sayın Murat Narsap’a ve kitabı büyük bir titizlik ve özveri ile basıma hazırlayan tüm çalışanlara teşekkürlerimi sunarım.

Dr. Öğr. Üyesi Sinem FIRTINA


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 362
Ağırlık : 362
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : Kuşe
Cep Boy Durumu : 0
₺300,00

Dahiliye algoritmaları, klinik deneyimleri hekimlik becerileriyle anında ilişkilendirerek, klinik ortamda yüksek verimli ve ilgili öğretimi dahil etmeyi amaçlamaktadır. Dahiliye algoritmaları sadece öğrencilerin ve kursiyerlerin öğrenmesini geliştirmekle kalmaz; aynı zamanda eğlenceli, tatmin edici ve anlamlı öğretimi sağlar. Bu kitabın, tüm okuyucular için tıp öğretme ve öğrenme deneyimine olumlu katkıda bulunmasını umuyoruz. Bu kitap, Washington Üniversitesi Genel Dahiliye Anabilim Dalı’nın benzersiz bir çabasının sonucudur. Yaygın olarak karşılaşılan yatan hasta ve ayakta tedavi klinik senaryoları için öğretim senaryoları oluşturmak üzere bölümümüzden doksan altı öğretim üyesini yanımıza aldık. Öğretim senaryolarını oluşturmaya ek olarak, ortak yazarları kariyer gelişimi ve memnuniyet konusunda akran mentorluğuna katılmaya teşvik ettik. Bu nedenle, öğretim üyeleri yalnızca uzmanlıklarını ve deneyimlerini bu öğretim senaryolarını oluşturmak için kullanmakla kalmadı, kariyer gelişimlerini destekleyen birçok ortaklık da geliştirdi. Bu kitap, klinik tıp eğitimi için bir kılavuzdur ve bir klinik uygulama kılavuzu değildir. Okuyucular, tıp bilimindeki ilerlemeler ve bu kitabın ayrıntılarını aşan klinik uygulamalardaki değişiklikler konusunda uyanık olmalıdır. Hataları ve eksiklikleri önlemek için elimizden gelenin en iyisini yapmış olsak da, içeriğin doğruluğunu teyit etme sorumluluğu okuyucuya aittir. Dahiliye Algoritmaları’nı yararlı ve ilgi çekici bulacağınızı umuyoruz. Eğitim kariyerinizde başarılar dileriz.

Seattle, WA, ABD Somnath Mookherjee
8 Temmuz, 2019 Lauren A. Beste
Jared W. Klein
Jennifer Wright


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 376
Ağırlık : 376
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺400,00

Hava ve iklimle ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir?

Küresel iklim değişikliği, tüketiciyi yanıltma aracı haline nasıl getirildi?

Dünya her geçen gün biraz daha ısınıyor ve iklim hem yerel hem de küresel çapta değişiyor. Ancak yaşadığımız her meteorolojik problem iklim değişikliğine bağlanabilir mi?

Zaman zaman karşılaştığımız aşırı sıcaklıkların ya da sellere neden olacak düzeyde yağan şiddetli yağmurların iklim değişikliğiyle ilgisi var mı?

Atmosferdeki ozon miktarındaki azalmanın nedeni nedir, insan hayatı için yaratacağı riskler nelerdir?

Küresel ısınmanın Türkiye’de şu anki etkileri ve gelecekte yaratabileceği sonuçlar nelerdir?

Askeri, ekonomik ve tarımsal planlamalarda iklimin öneminin farkında mıyız?

Bildiğiniz Havaların Sonu, bu sorulara ve daha fazlasına yanıt arıyor. İklim ve afet konularında ülkemizin en önemli bilim insanlarından olan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, teknik ve akademik gibi görünen bu konuları herkesin anlayabileceği bir dille okurlarıyla paylaşıyor.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 272
Ağırlık : 272
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺42,00
Oyun

“Açıklayamadığımız bir dünya bu; kesin olarak
nee kökenini ne amacını bildiğimiz bir devrim.”
 
Alessandro Baricco, 21. yüzyılın dijital koşullarını, bugün yaşadığımız muazzam değişimi haritalamaya ve bize anlatmaya çalışıyor: 20. yüzyılın yıkımlarına şahit olanların torunlarının yarattığı, dünyadaki hemen her şeyin maddesellikten arınıp bilgi olarak başka bir dünyaya aktarıldığı, elimizdeki cihazlarla ulaşıp çifte dünyada yaşamaya başladığımız andan sonra en sıradan kişinin bile hiper insana dönüştüğü bir devrim bu. Baricco korkularımızın izini sürüp, bize olup biteni açıkladıkça, biz de kum saatinin darboğazından geçip yeni dünyayı kabullenip kucaklayabiliriz.
 
“Zihinsel devrimin, teknolojik devrimin bir sonucu olduğunu sanıyoruz; oysa, tam tersinin doğru olduğunu anlamamız gerek. Kendinizi, dijital dünyayı bir neden gibi değil, bir sonuç gibi görmeye alıştırın. Gözünüzü, her şeyin başladığı noktaya doğru çevirin. Her şeyin kaynağını oluşturan zihinsel devrimi arayın.”
 
“Baricco, The Game ile 21. yüzyılda insanın başarısı üzerine bahis oynuyor. Tezleri oldukça cesur ve parlak. Açık açık tartışılmayı hak ediyor.”    La Repubblica


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 304
Ağırlık : 304
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺60,00

STEPHEN HAWKING BAŞTA OLMAK ÜZERE DÜNYADA VE
TÜRKİYE’DE BİRÇOK BİLİMİNSANI ŞUNDA HEMFİKİR:

BUGÜNE KADAR YAZILMIŞ
EN BAŞARILI POPÜLER BİLİM KİTABI
İLK ÜÇ DAKİKA

Evrenimiz bundan yaklaşık 14 milyar yıl önce oluşmaya başladı. Ancak yıldızları, gezegenleri ve yaşam formlarını meydana getiren elementlerden fizikteki temel kuvvetlere her şeyin nedeni, ilk üç dakikada olanlara dayandırılabilir. 23 Temmuz 2021 tarihinde aramızdan ayrılan Nobel ödüllü fizikçi Steven Weinberg, 1976’da yazdığı bu kitapta, o üç dakika içinde neler olduğunu bütün detaylarıyla ortaya koyuyor. Anlaşılması güç bilimsel konuları meslekten olmayanların da kavrayabileceği bir dille açıkladığı bu sayfalarda, Weinberg’in teorik fizik alanında bir deha olduğu kadar, aynı zamanda iyi bir eğitici ve anlatıcı olduğunu görme fırsatı buluyoruz.

Kitabın yazıldığı yıllarda Büyük Patlama Kuramı ana hatlarıyla ortaya çıkmıştı. Bu öykünün özellikle ilk birkaç dakikası temel parçacıklar fiziğine dayanır; onun da “Standart Model”i Weinberg’in kuramsal katkılarıyla tamamlanmıştır. Kitapta evrenin tüm evrimine değinilirken, henüz yanıtı bulunamamış sorular da etraflıca ele alınmaktadır.

Kitabın biri astrofizik-kozmoloji, diğeri ise kuramsal yüksek enerji-parçacık fiziği konularında yetkin iki çevirmeni, Weinberg’in 1993 tarihli ikinci baskıda yaptığı güncellemelerin sonrasında elde edilen kimi deneysel sonuçları kısa dipnotlarla kitaba eklemişlerdir.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 216
Ağırlık : 216
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺58,00
Çok Kısa Bir Başlangıç

Kozmosla İlgili Bilinmeyenlere Karşılaştırmalı Bir Bakış

“Çok Kısa Bir Başlangıç”ın 3. Kitabı Çıktı!

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Yayınevi, Oxford Üniversitesi Yayınevi’nin dünyaca ünlü dizisi Very Short Introductions’tan bir kitabı daha Türkçeye kazandırdı. Maynooth Üniversitesi Teorik Fizik Bölümü profesörü Peter Coles’un Kozmoloji adlı kitabı, “Çok Kısa Bir Başlangıç” dizisinin üçüncü kitabı olarak Mayıs 2019’da raflarda! Kozmoloji: Çok Kısa Bir Başlangıç, kozmosla ilgili bugüne kadar öğrendiklerimizin ve hâlâ bilinmeyenlerin yanı sıra son zamanlarda çok tartışılan teorilere de karşılaştırmalı bakma olanağı sunuyor. 

İKÜ Yayınevi, Oxford Üniversitesi Yayınevi’nin dünyaca ünlü “Very Short Introductions” dizisinden seçerek hazırladığı “Çok Kısa Bir Başlangıç” adlı kitap dizisinin 3. kitabı Kozmoloji’yi yayımladı. Maynooth Üniversitesi Teorik Fizik Bölümü profesörü Peter Coles’un yazdığı ve astrofizik profesörü Prof. Dr. Füsun Limboz’un Türkçeye çevirdiği kitap raflardaki yerini aldı. Kitap, astronomi ve plazma fiziği uzmanı Prof. Dr. E. Rennan Pekünlü’nün, kitabın Türkçe baskısına özel yazdığı önsözle okurların karşısına çıkıyor.

Geçmişten geleceğe sorular

Kozmoloji, kozmosla ilgili bildiklerimiz kadar bilinmeyenlere, hatta son zamanlarda çok tartışılan teorilere de karşılaştırmalı olarak bakma olanağı sunuyor. Astrofizik profesörü Peter Coles, kitapta kozmoloji çalışmalarının tarihini ve gelişimini anlatırken alandaki en güncel soruları da meraklı okurlarla paylaşıyor.

Galaksiler ve yıldızlardan temel taneciklere kadar uçsuz bucaksız bir araştırma alanında evren hakkında bugüne kadar öğrenebildiğimiz veya hâlâ belirsiz kalan noktalar nelerdir? Büyük Patlama sırasında neler oldu? Galaksiler nasıl şekillendi? Evren hızlanıyor mu? Evrenin bir sonu var mı? “Karanlık madde” nedir? Kozmik mikrodalga zemindeki dalgalanmalara yol açan nedir? Yazar, bu ve benzeri soruların yanı sıra uzayın genişlemesi, zamanın başlangıcı ve yönü, kuantum fiziği, her şeyin teorisi, çoklu dünyalar, sicim teorisi, büyük çökme ve daha birçok konuda merak edilenlerle birlikte günümüzdeki son gelişmeleri de masaya yatırıyor. Üstelik bunları herkesin anlayabileceği benzetmeler ve yalın bir anlatımla dile getiriyor.

Kozmolojinin “Altın Çağı”

Profesör Peter Coles, kozmoloji çalışmalarında çok hızlı gelişmeler yaşandığına dikkat çekerek yaşadığımız zaman diliminin, birçok bilim insanı tarafından kozmolojinin “Altın Çağı” olarak nitelendirildiğini belirtiyor ve şunları söylüyor: “Evrendeki madde ve enerjinin formu ve dağılımı hakkında bir görüş birliğine varılması, evreni tam olarak anlayabilmemizin mümkün olabileceğini düşündürmektedir. Gene de geriye çözülememiş ilginç bilmeceler kalacaktır ve tarih bize bir şey söylüyorsa o da her zaman sürprizler beklememiz gerektiğidir.”

Kitabın Türkçe baskısına özel bir önsöz kaleme alan astronomi ve plazma fiziği uzmanı Prof. Dr. Rennan Pekünlü de Kozmoloji: Çok Kısa Bir Başlangıç’ın birinci elden bir başvuru kaynağı olduğunu ifade ederek şöyle diyor: “Büyük Patlama standart kozmolojik modelin henüz çözüme ulaşmamış sorunsalları için de bir rehber niteliğinde.”


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 160
Ağırlık : 160
En / Boy : 11 / 18
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺50,70

Hematoloji devamlı olarak kendini yenileyen bir bilim dalıdır. Hematolojik hastalıkların patogenezinde özellikle moleküler düzeyde yeni bilgilerin elde edilmesi hastalıkların daha kolay anlaşılması yanında hedefe yönelik tedavilerin geliştirilmesine olanak sağlamıştır. Bu tedaviler ile kronik myelositer lösemide tirozin kinaz inhibitörleri, immun trombositopenilerde trombopoetin reseptör agonistleri, lenfoproliferatif hastalıklarında anti-CD20 monoklonal antikorlar ve hücre sinyalizasyon proteinlerini inhibe eden ilaçların kullanılması ile hematolojik hastalıkların tedavisinde büyük başarı sağlanmıştır. Burada tercümesini sunduğumuz Hoffbrand'ın 7. baskısının en önemli özelliği kolay taşınabilirliği yanında, hematoloji alanında yeni bilgiler okuyucunun gözünü korkutmadan belli bir bütünlük içerisinde okuyucularına sunmaktadır. Kitap genellikle 10 sahife hacminde 31 bölümden oluşmaktadır. Kendi içinde konuların kolay anlaşılabilir olması için her bölüm özgün şema ve resimleri içermektedir. Kitabın içerdiği şekil ve resimlerin hematoloji alanındaki konuşmalarda kullanılabilir olduğunu da ifade etmek isterim. Konuların bitiminde anlatılan konuya ait özet bulunmaktadır. Kitap çeviri aşamasında gerçekleşen ilerlemeler ilgili alanlarda editör notu olarak kitaba ilave edilmiştir. Bu kitabı Türkçe’ye çevrilmesinde değerli arkadaşlarım Prof Dr Rauf Onur Ek, Prof Dr İrfan Yavaşoğlu, Uz Dr Atakan Turgutkaya ve Yard. Doç. Dr. Özge Bolaman Avcı katkıda bulundu. Kitabın basımının mümkün olduğunca hatasız olabilmesi için kitabın basımını üstlenen EMA Tıp Kitabevi sahibi Adnan Aslan büyük emek verdi.


Basım Ayı/Yılı : 2018
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 367
Ağırlık : 367
En / Boy : 21 / 27
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺800,00
Gelişimsel Çözüm Önerileriyle

Elma Yayınevi, Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal’ın yeni kitabı “Çocuğumun Beyninde Neler Oluyor?” adlı eseriyle buluşuyor okurlarıyla.

“Çocuğumuzun beyninin içini görebilseydik ne olurdu acaba?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu kitap tam size göre. Yazarın bilimsel gerçeklerin ışığında yazdıkları, günlük hayatımıza uygulayabileceğimiz kadar sade bir dilde. Kitap; içindeki örneklerle, fotoğraflarla, tablolarla tüm anne-babalar ve çocuk sahibi olmak isteyenler için bir rehber niteliğinde.

“İşte elinizde tuttuğunuz bu kitap bizlerin sihirli gözlüğü. Bu kitabımda çocuk ve beyin konusunda yapılmış birçok araştırmanın sonucunu derleyerek ‘Çocuklarımızın beynine bakabilmenin bir yolu var’ demek istedim. Sadece olup bitenle ilgilenmeyip her bölümün sonuna gelişimsel önerilerimi eklemeyi de ihmal etmedim” diye başlıyor Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal yeni kitabına.

Keyifli okumalar…


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 3
Sayfa Sayısı : 336
Ağırlık : 336
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺122,18

Embriyoloji öğrenilmesi ve öğretilmesi zor olan bir bilim alanıdır. Öğrenciliğim ve akademisyenliğim sırasında konuları kavrayabilmek ve aklımda tutabilmek için yoğun çaba sarf ettiğimi itiraf etmek zorundayım. Hocalığım sürecinde öğrencilerimin de aynı sıkıntıyı yaşadıklarını gözlemledim. Bu durumun temel sebeplerinden biri, bir canlının gelişim sürecinde yaşanan olayların ve bu olayları şekillendiren mekanizmaların kafa karıştırıcı olmasıdır. Bir diğer temel sorun ise Türkçe kaleme alınmış orijinal kaynak yetersizliğidir. Tercüme edilmiş kaynakların dili zaman zaman anlama zorluğuna yol açmaktadır. Embriyoloji kitaplarının bazıları moleküler mekanizmaları çok detaylı olarak açıkladığı için özellikle lisans eğitimini sürdüren öğrencilere ağır gelmektedir.

Yukarıda belirtilen gerçekler doğrultusunda Genel Embriyoloji ağırlıklı olan, yine de Özel Embriyolojinin konularına kısa kısa yer verdiğim ilk Embriyoloji kitabımı 2017 yılında çıkardım. Özel Embriyolojinin alanını ihlal eden Genel Embriyoloji kitabı olarak değerlendirdiğim bu eser oldukça ilgi gördü. Sanırım pek çok öğrencinin ve akademisyenin bilgilerini tazelemesini ve yeni bilgiler edinmesini sağladı. İlk kitabımın önsözünde söz verdiğim gibi sistemlerin gelişimini daha detaylı olarak ele aldığım bu ikinci kitabımı hazırlamış olmanın heyecanını yaşıyorum. Bu kitapta ilk kitabımda çizdiğim şekillerin çoğunu yeniledim, çok sayıda yeni şekil, resim ve tablo ekledim. Genel olarak kitaplarda ana bölüm olarak yer almayan ‘Lenfoid Sistemin Gelişimi’, ‘Endokrin Sistemin Gelişimi’ gibi bölümler hazırlayarak konuların daha derli toplu olmasını sağladım. Bu eserim ikinci baskı olarak hazırlanan pek çok araştırmacının Embriyoloji alanında bilmesi gereken her şeyi içermektedir. Kitap basit bir derleme niteliğinde değildir. Klasik kitaplarda yer almayan, yeni çalışmalardan elde edilen pek çok bilgiyi ve bu bilgilerle ilgili yorumlarımı da içermektedir. Bu kitabımda da kullandığım resimler orjinaldir, şekiller tarafımdan çizilmiştir, başka kaynaklardan alınmamıştır.

İlk kitabımdan yararlanan öğrencilerimin ve bilim insanlarının geri bildirimleri doğrultusunda yenileyerek, genişleterek ve geliştirerek hazırladığım bu kitabımın da diğer kitaplarım gibi lisans ve lisansüstü öğrencileri için, akademik yaşamda bilgi birikimini artırmakta olan bilim insanları için faydalı olmasını ümit etmekteyim.
 
Prof. Dr. Mukaddes EŞREFOĞLU
Bezmialem Vakıf Üniversitesi, İstanbul, 2021


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 442
Ağırlık : 442
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺300,00
Paramedikler İçin Acil Hasta Bakımı 1-2-3

Ülkemizde 1993 yılında eğitim-öğretime başlanan İlk ve Acil Yardım (Paramedik) eğitimi ile ilgili bugüne kadar çok sayıda kitap yayınlanmıştır. Bu kitapların önemli bir kısmı, ülkemiz paramedik eğitiminin ilk başladığı yıllardan beri dayanışma içerisinde olan, 2003 yılından beri düzenli olarak her yıl toplantılar düzenleyen ve 2016 yılında kurumsal yapılanmasını tamamlayarak “Paramedik Eğitiminde Standardizasyon ve Akreditasyon Derneğini” kuran bir grup akademisyen tarafından yayına hazırlanmıştır. Daha önce Acil
Hasta Bakımı ve Travma kitaplarını yazan bu grup, bu kitabı da uzun yıllardır paramedik eğitiminde edindikleri bilgi birikimi ile paramedik eğitiminin akademik ihtiyaçlarını karşılayacak öz ve yalın bilgilerle oluşturmuşlardır. Bu, paramedikleri kullanmayacağı bilgilerle boğmaması ve kafa karışıklığına neden olmaması özellikleriyle kitabı diğer kitaplardan farklılaştırmaktadır. 

Kitap, 2015 yılında ilk baskısını yapmış olan ve iki ciltten oluşan Acil Hasta Bakımı kitabının güncellenmiş ve genişletilmiş konuları ile birlikte hastane öncesi acil sağlık sisteminin gelişimine paralel ihtiyaç duyulan yeni konuların eklenmesi ile oluşturulmuştur. Kitap, paramedik programlarında okutulan ve eğitim müfredatında önemli bir yer tutan “Acil Hasta Bakımı I, II ve III” derslerinin tüm konularını kapsama özelliği ile öğrenciler için önemli bir kaynak olacaktır. Yine kitabın güncel içeriği hastane öncesi acil sağlık çalışanları için önemli bir kılavuz niteliğindedir. 

Kitabın, son yıllarda hızla artmış olan paramedik programlarında hedeflediği derslerle ilgili standart bir eğitim oluşturulmasına hem ülkemiz paramedik eğitiminin hem de hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasına katkı sağlayacağına inanıyorum. Kitabın hazırlanmasında büyük emek harcayan başta bölüm yazarları olmak üzere, yayıncımız EMA Tıp Kitabevine ve emekçilerine çok teşekkür ediyor, kitabın mes ek alanına hayırlı olmasını diliyorum.

Ali EKŞİ
18.10.2020
İzmir


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 574
Ağırlık : 574
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺350,00

Tecrübeli, yetenekli bir teknoloji yazarından blok zinciri teknolojisi ve bu teknolojinin dünyayı nasıl değiştireceğine dair rahat okunan bir rehber kitap
Blok zinciri nedir? Teknoloji uzmanlarından iş dünyası patronlarına ve filantroplara kadar herkes bunun, en az İnternet’in keşfinde olduğu kadar toplumu dönüştürecek bir teknoloji olduğuna inanıyor. Peki, blok zincirinin “Gelecekteki Her Şey” diye anılmasının sebebi ne olabilir?
Son zamanların en önemli yeniliği hakkında ustaca yazılmış, kolay okunan giriş niteliğindeki bu eserde Stephen P. Williams, kafalardaki bütün soruları cevaplıyor. Bitcoin gibi kripto paraların bu yeni teknolojinin devrim yaratan çok sayıdaki uygulamasından sadece bir tanesi olduğunu dile getiriyor.
Teknolojiye aşina olmayan okuyucular için karmaşık kavramları; sindirilebilir anekdotlar, net tanımlar ve benzetmelerle açıklıyor. “Dijital kayıt defteri” denilen bu sistemin neden hack’lenemediğini ve değiştirilemediğini; “dağıtılmış olma niteliği” sebebiyle hâkimiyet ve gücü; banka, hükûmet ve şirketler gibi merkezî birimlerin elinden alıp dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan sıradan vatandaşların kullanımına verdiğini ve yaygın kullanımının toplumun geneli için neler vadettiğini anlatıyor.
Yakın geleceğimize doğru yapacağınız bu inanılmaz yolculukta ekonomi, siyaset ve küresel ticareti derinden etkileyecek blok zinciri sistemlerini, elinizi uzatsanız dokunacak kadar yakından tecrübe etmeye hazır mısınız?


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 208
Ağırlık : 208
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺77,00

Tecrübeli, yetenekli bir teknoloji yazarından blok zinciri teknolojisi ve bu teknolojinin dünyayı nasıl değiştireceğine dair rahat okunan bir rehber kitap
Blok zinciri nedir? Teknoloji uzmanlarından iş dünyası patronlarına ve filantroplara kadar herkes bunun, en az İnternet’in keşfinde olduğu kadar toplumu dönüştürecek bir teknoloji olduğuna inanıyor. Peki, blok zincirinin “Gelecekteki Her Şey” diye anılmasının sebebi ne olabilir?
Son zamanların en önemli yeniliği hakkında ustaca yazılmış, kolay okunan giriş niteliğindeki bu eserde Stephen P. Williams, kafalardaki bütün soruları cevaplıyor. Bitcoin gibi kripto paraların bu yeni teknolojinin devrim yaratan çok sayıdaki uygulamasından sadece bir tanesi olduğunu dile getiriyor.
Teknolojiye aşina olmayan okuyucular için karmaşık kavramları; sindirilebilir anekdotlar, net tanımlar ve benzetmelerle açıklıyor. “Dijital kayıt defteri” denilen bu sistemin neden hack’lenemediğini ve değiştirilemediğini; “dağıtılmış olma niteliği” sebebiyle hâkimiyet ve gücü; banka, hükûmet ve şirketler gibi merkezî birimlerin elinden alıp dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan sıradan vatandaşların kullanımına verdiğini ve yaygın kullanımının toplumun geneli için neler vadettiğini anlatıyor.
Yakın geleceğimize doğru yapacağınız bu inanılmaz yolculukta ekonomi, siyaset ve küresel ticareti derinden etkileyecek blok zinciri sistemlerini, elinizi uzatsanız dokunacak kadar yakından tecrübe etmeye hazır mısınız?


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 208
Ağırlık : 208
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺50,05

Şehre ve onun mekânlarına olabildiğince farklı gözle bakmayı hedefleyen bu çalışma, aynı zamanda şehirle ruh dünyası arasında da bir irtibatın olduğunu izah etmeyi hedeflemektedir. Zîra şehrin bizâtihi kendisinin veya ona ait bir mekânın, o mekânı ortaya çıkaran hayat biçimi ve inanç değerleri olmadan anlaşılıp algılanabilmesi mümkün değildir. Şehre bu anlayışla bakıldığında her biçimin bir arka planı olduğu anlaşılacak ve onu yorumlayıp anlayabilmek kolaylaşacaktır. Cemiyetlerin değerlerinin toplamının mekân organizasyonu olan şehri tam olarak algılayabilmek için, onu var eden değerlere ve tarihî sürece göz atmak gerekir.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 192
Ağırlık : 192
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺46,20

Şehrin sorunlarını çözümlemek için öncelikle tanımlayabilmemiz gerekir. Şehrin mimarisi, felsefesi, edebiyatı, fikir, sanat ve dönüşümü ile şehirde yaşayan nüfus arasında dâimî, çok boyutlu ve her an yeniden üretilen bir ilişki mevcuttur.

Şehre ve şehrin mekânlarına farklı gözlerle bakmayı hedefleyerek hazırlamış olduğumuz Şehir Üzerine Düşünceler 1 çalışmasından sonra Şehir Üzerine Düşünceler 2 çalışmamız, kentsel mekânın ve yaşanan problemlerin arka planına yeni düşünsel yaklaşımlarla biraz daha farklı boyutlardan bakmayı hedeflemektedir.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 200
Ağırlık : 200
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺50,05

Şehir, şehirleşme, şehirli, şehirlileşme. Neredeyse hepimizin hayatında yeri olan bu kavramları uzman uygulamacılar ve akademisyenlerle konuşup tartıştık. Ortaya çıkan metinleri ise bir araya getirip derli toplu bir şekilde okuyucuya sunuyoruz. İdeal, kültür, sosyoloji, yönetim, hukuk, ekonomi, ritüel, muâşeret, sivil toplum, dil, su, karantina ve geleceğin şehirleri gibi mühim konular üzerine yoğunlaşılıp, günümüzün şehir ve şehirli sorunlarının irdelendiği bu çalışma, şehre dâir sözü olanların sözlerinden oluşmaktadır. Bizim ilmî geleneğimize uygun olarak önce söz meydana geldi, sonrasında ise yazı. Kalemle yazmayı öğreten Allah’a hamd ile başladığımız bu çalışmayı şükürle bitirelim ki arkası gelsin. Çünkü biliyoruz her ne için şükredersek Allah onun daha fazlasını verir. Çünkü şükür ziyâde-i muciptir.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 496
Ağırlık : 496
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺119,35

Bu kitap size ne öğretecek?
Öncelikle inorganik evrimi ve evrensel yapının değişim öyküsünü.

Evren’in bir patlama ile Newton Yasaları eşliğinde oluştuğunu artık biliyoruz. İlk çıkan malzeme şu anda 280.000 km/s hızla uzaklaşırken, daha geç çıkan malzemeler daha düşük hızlarla ayrıldığından her an Evren bir bütün olarak genişlerken, içinde- ki malzeme de bu hız farkı nedeniyle birbirinden ayrılmaktadır. Yani birim başına düşen madde miktarı azalmakta ve kütle çeki-mine bağlı olarak da zaman genişlemektedir. Bu nedenle geleceğe doğru yol almaktayız.

Kütle çekiminin henüz oluşmadığı bir evrede, zaman başlamadığı için; zamanın olmadığı bir ortamda zamandan söz etmenin bir anlamı olmayacaktı. Bu nedenle Big-Bang’den önce ne kadar zaman geçti sözü anlamını yitirmektedir.

Evren’de başından beri değişmediğini bildiğimiz birkaç şey var. Bunlar: Işığın hızı, fizik kuralları, atalet (kütlenin hareketine karşı gösterilen direnç) ve Evrim Kuramı (içerisindeki öğeler tümüyle değişse bile, Evrim değişimi inceleyen bir bilim dalı olduğundan kuramın kendisi anlam bakımından değişmez). Bunların dışındaki her şey değişmeye adaydır. Çünkü mimarisini her an değiştiren bir Evren’de bazı şeylerin değişmeden kala- bileceğini savunmak mantık dışıdır. Buna inançlarımız ve tanımlarımız da dahildir. Dolayısıyla Evrim sadece maddi dün- yayı incelemeyi öğreten bir bilim dalı değil, aynı zamanda sosyal olayları da anlamayı kolaylaştıran bir öğretidir. Bu bilinçten yoksun olan herkes er ya da geç kendini bir çıkmazın içinde bulacaktır.
Hiçbir güç fizik yasalarının dışında bir oluşumu gerçekleştiremez


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 447
Ağırlık : 447
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺110,00

İnsanlar önce tekniği, 19. Yüzyılda ise mekaniği kendi hizmetinde kullanmıştır. 20. Yüzyılda teknolojikleşen bu süreç 21. Yüzyılda BNIC tabanlı teknolojilerin hakimiyetine girmek üzeredir. Transhümanizm, genetikbilim ve biyoteknoloji gibi alanlar, canlılar ve doğa üzerinde dönüşüme yol açarak etik düzlemi de değiştirecektir. Bu kitap 272 yıl önce “bilim ve sanatlarımız geliştikçe ruhlarımız bozulmuştur” diyen Rousseau’nun yolunda yürüyen bir yazarın biyo-teknolojiye karşı etik tutumunu okurlara sunuyor. Kitapta transhümanizm, genetik ve biyoteknoloji gibi teknolojik süreçlerin “hayatlarımızın tam ortasına yerleşeceğine” dair tedirgin edici çözümlemeler okuru bekliyor. Doç Dr. Ahmet Dağ, “Transhümanizm” kitabının yazarı Gerçek üstü bir zaman diliminde yaşıyoruz. Bu kitap yazılırken viral kaynaklı bir pandemi yüzünden milyonlarca insanın hayatını kaybettiği ve yine bu hastalıktan korunmak için biyoteknolojinin en son ürünü olan bir mRNA aşısının yüz milyonlarca insanın vücuduna enjekte edildiği bir dönemden geçtik. Rüyalarımızda dahi hayal edemeyeceğimiz bir hayatta kalma çabası ve biyoteknolojinin hayatımızı nasıl kurtarabileceğinin en yakın şahitleriyiz. İşte bu kitap CRISPR gen mühendisliği ve diğer bir çok biyoteknolojik ilerlemenin insanoğlunu yeni dünya düzenine nasıl hazırlanmamız gerektiğini anlatıyor. Hastalıkların azaltıldığı, insanların yeni özellikleri edinebildiği yapay zeka ile biyotekilliğin tartışıldığı bir dünyaya… Dr. Cihan Taştan, Üsküdar Üniversitesi TRGENMER Direktörü&HiDNA Biyoteknoloji CEO’su


Basım Ayı/Yılı :
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 1
Ağırlık : 100
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺58,00
Tıp Doktorları İçin Türkçe -Almanca Rehber

Almanca :

-Temel tıbbi terimler nelerdir ?

-Hasta öyküsü nasıl alınır ?

-Fizik muayene nasıl yapılır ?

-Epikriz nasıl yazılır ?


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 102
Ağırlık : 102
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺67,50

Robot mekaniği ve kontrolüne basit, sezgisel ve bütüncül bakış…
Craig'in Robotiğe Giriş: Mekanik ve Kontrol kitabı, 1986'daki ilk basımından bu yana üniversite düzeyinde robotik öğretimi için tüm dünyada önde gelen ders kitaplarından biri olmuştur. Özellikle notasyonun basit olması ve farklı zorluk seviyelerine göre sınıflandırılmış bölüm sonu alıştırmaları, kitabı alanın diğer kaynaklarından farklılaştırmaktadır. Geleneksel makine mühendisliğine ilişkin teorik alt yapıyı bilgisayar bilimi ve kontrol teorisi ile harmanlayan kitap, katı cisim dönüşümleri, ileri ve ters kinematik, hızlar, statik kuvvetler ve Jakobiyen kavramı, dinamik, yörünge planlama, doğrusal ve doğrusal olmayan kontrol, kuvvet kontrol yöntemleri, mekanik tasarım, robotik programlama gibi konuları kapsamaktadır.
Dördüncü basımın özelliği, mekanik manipülasyon bilim ve mühendisliğini bir uygulama ve teori dengesi ile sunmasıdır. Bu noktada kitap, okuyuculara robot mekaniğini kontrol teorisi ve bilgisayar bilimi konuları ile sentezleyerek ve bilgiyi basit ve sezgisel bir yolla problemlerin hesaplamalı yönlerine vurgu yaparak aktarmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 4
Sayfa Sayısı : 456
Ağırlık : 456
En / Boy : 17 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺173,70

Gereği gibi verilmiş her türlü bilimin insanlara büyük katkısı olduğu bilinen bir gerçektir. Çalıştığımız, merak ettiğimiz bir konuda bilgi edinmenin yararı yadsınamaz. Yine de elde edilecek bilimle bir insanın sosyal yaşamında düşünme, davranma, yorumlama gibi insanı insan yapan önemli değerlerde de gelişmeler öngörülmüş ise bir toplumu uygar ve çağdaş yapacak yol bulunmuş demektir. Bu kitapta birbiriyle yakından ilişkisi olmayan çeşitli konularda bilimsel örnekler seçilmiş ve bu örneklerin sosyal yaşamda önemli yansımalarının olacağı varsayılmıştır.

Yazar; okuyucuların, kitaptaki her konuyu okuduktan sonra, okuduklarını birilerine anlatma ya da tartışma isteği duyacağını umut ederek bu kitabı kaleme almıştır. Başka bir deyişle yaşama geçirilmemiş, başka biriyle paylaşılma arzusu yaratmamış “sadece öğrenilmiş bilgilerin” hedeflenen amaca hizmet etmeyeceği düşüncesindedir.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 470
Ağırlık : 470
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺110,00
Başlangıcın Ötesi

Kozmos ve Kuantum kitaplarının ardından bu kitapta insan aklı, bizleri başlangıcın ötesine götürüyor ve çoklu evrenlerle tanıştırıyor.

Oysa bir yüz yıl öncesine kadar yalnızca Güneş Sistemi içindeydik, sonra bir galaksiler havuzunda olduğumuzu öğrendik. Şimdi ise çoklu evrenlerden söz ediyoruz.

Evrenimiz gibi başka evrenler de var mıdır?

Bugün çok daha gelişmiş cihazlarla yeni sırların peşinde sorularımızın yanıtlarını yine gökyüzünde arıyoruz.

Şaşırtıcı kanıtlar olsa da gizemli şeyler çok daha fazla.

İnsan aklının bilinmeyene yolculuğu devam ediyor.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 222
Ağırlık : 222
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺98,00

İnsanın soruları gökyüzü ile sınırlı değildi.  

Varlık bilincine erişiminden bu yana evreni ve yaşamı sorgulayan insanoğlu, maddenin derinliklerine doğru indikçe sırlarla dolu başka bir sonsuzluk denizi ile karşılaştı.

Atom, atom altı parçacıklar, kuarklar birbiri peşi sıra saklandıkları yerlerden çıkarak bizlerle tanıştırıldılar.

Öte yandan gelişmiş cihazları ile gökyüzüne bakan diğerleri, en büyük sorularına yanıt ararken kendilerini 13.8 milyar yıl öncesinde, evrenin doğumunu izlerken buldular.

Ve orada da onları kuarklar, atomaltı parçacıklar ve yoğun bir enerji bekliyordu.

İlginçtir, gökyüzüne bakanlarla maddenin derinliklerine dalanları karşılayanlar aynıydı; ışık hızında parçacıklar ve enerji.  

Bu insan aklının, sırlar evrenine açılan kapıdan geçerek sonsuzluk denizindeki büyük yolculuğudur.  
Ve bu yolculukta akıl, felsefe ve bilim yol arkadaşıdırlar. 


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 226
Ağırlık : 226
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺98,00

Bu kitap, insan aklını merkeze alarak modern bilim konularını akıcı, akılcı ve sorgulayıcı bir bakış açısı ile sunma amacını taşıyor. Bilinmeyen karşısında korkuya kapılmak yerine, merak ve heyecan duygusunu harekete geçirerek anlaşılması çok zor olarak tanımlanan olgu ve olayları, anlaşılır bir dile indirgemeyi ve okuyuşuna ulaşmayı hedefliyor.

Bizler, sırlarla dolu bir evrende yaşıyoruz ve bu sırlar henüz çözülebilmiş değil. Evreni anlamak ve sorularımıza yanıtlar bulmak amacıyla, her adımında şok edici başka soru ve yanıtlarla karşılaşmayı göze alarak, zamanda geriye ve ileriye doğru sırlarla dolu bir yolculuğa çıkıyoruz.

Bu yolculuk, insan aklının bilinmeyene yolculuğudur.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 232
Ağırlık : 232
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺98,00

Olasılık ve İstatistik Öğretimi


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 156
Ağırlık : 156
En / Boy : 19,5 / 27,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺59,80
Yeraltının Gizemli Yolları

İnsanoğlunun son bir asırdır karşı karşıya kaldığı en büyük salgın hastalık, COVID-19 ile kent içinde ulaşım hizmeti veren toplu taşıma araçları bir anda dünyanın en güvensiz alanı haline geldi. Dünyanın birçok ülkesinde kent içi toplu taşıma ulaşımı neredeyse hizmet verememe durumuna gelmiş, bunun yanında insanların özel araçlara yönelmesi sonucunda da kent içi trafik sıkışıklığı, hayatı durdurma noktasına getirmiştir. Geniş istasyon alanlarına, vagon sayıları arttırılmış hızlı tren taşıtları ile son derece modern ve teknolojik donanımlı kent içi metro ağına sahip ülkelerde, bir takım kısıtlamalar olsa bile ulaştırma hizmetinin aralıksız devam edebilmiş olması kent içi metroların önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Metro tünelciliği, mühendislikten mimariye, kültürden sanata birçok bilgi ve tekniği kapsayan bir alandır. Doğru tekniğin seçiminden uygulanmasına, metro hattının oluşturulmasından yolcuyu rahatlatacak bir mimari tasarım ile tamamlanmasına uzanan birçok öğeyi barındırır içinde. Gerçekten yerin altında bilinmeyen bir yolda adım adım ilerlemek macera dolu bir yolculuktur. Tünel yapımı sırasında zemin içerisinde boşluk açarak ilerlerken ortaya çıkan, yerin altında ve yeryüzünde değişkenlik gösteren, birçok durumla karşı karşıya kalınmaktadır. Bu değişken veriler altında sürekli olarak yenilenen mühendislik tasarımları ve hesaplamaları doğrultusundatünel inşaatına devam edilmesi gerekmektedir. Eser, her biri adeta yaşayan proje olarak tanımlanabilecek metro tüneli yapımının yer altındaki kazı safhasını dünyadan örneklerleincelemektedir.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 156
Ağırlık : 156
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺107,80

"İmar Barışı" olarak nitelendirilen yasayla ruhsatsız, ruhsat veya eklerine aykırı olarak yapılan, mülkiyet ve tapu sorunu olan imara aykırı tüm yapılar için istisna tutulanlar hariç "imar affı" getirilmiştir.

İmara aykırı yapıların aftan yararlanmalarında, beyan esas alınır. Başvurular üzerine imara aykırı yapılar için "Yapı Kayıt Belgesi" verilir. Bu belgeyle elektrik, su ve doğalgaz gibi yaşamsal haklar sağlanır. Yapı Kayıt Belgesi alan yapılar için verilen yıkım kararları ile tahsil edilmemiş idari para cezaları iptal edilir. Ayrıca, belgeyle yapılarda cins değişikliği ve mülkiyet tesisi kurulabilir. Ancak, aftan yararlanan imara aykırı yapıların yeniden yapılması durumunda mevcut imar planı hükümleri geçerlidir.

Kitabın 2. baskısında, imar affına (barışı) ilişkin hususlara açıklamalı, yorumlu ve gerekçeli olarak ayrıntılı bir şekilde yer verilmiş olup, ayrıca Bakanlıkça yayımlanan örnek uygulamalar ile sorulara verilen yanıtlar da yer almıştır. Amaç, başvuru süresi uzatılan ve ülkemizde geniş bir kesimi ilgilendiren imar barışı ile ilgili olarak toplumu bilgilendirmek, yol göstermek ve hukuki haklarını hatırlatarak bu haklarına sahip çıkmalarını sağlamaktır.


Basım Ayı/Yılı : 2018
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 472
Ağırlık : 472
En / Boy : 13 / 19
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺195,00

Netter'İn Sistematik Temel Anatomisi


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 395
Ağırlık : 395
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺432,90

Vücudun temel canlı birimi hücredir ve vücudumuzda toplam 100 trilyon civarında hücre bulundu- ğ u düşünülmektedir. Tüm hücreler iç ortamın yaklaşık olarak sabit kaldığı aynı ortam içinde müthiş bir ahenk içinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Homeostasis dediğimiz bu denge ortamına vücuttaki hücre katkıda bulunur ve her hücre Homeostazisten yarar sağlar. Böylece iç ortamdaki normal koşullar korunduğu sürece vücuttaki hücreler yaşamaya ve işlevlerini sürdürmeye devam ederler. Fizyoloji canlılığı sağlayan spesifik özellikler ve bunların mekanizmaları ile ilgilenen bir bilim dalı- dır. Amacı, yaşamın devamlılığını sağlayan temel fizyolojik mekanizmaları, en küçük canlı birimimiz hücreden başlayarak sistemlerimize kadar, açıklamaya çalışmaktır. Bu amaç doğrultusunda “Tıbbi Fizyoloji” kitabımız; İnsan Fizyolojisini oluşturan yapıları, sistemlerimizin fizyolojik çalışma mekanizmalarını öğrencilerimizin kolay anlayabilmesi adına 15 ayrı ünite ve her ünitenin içinde dağıtılmış 50 ara başlıklarla dizayn edilmiştir. Fizyolojiye Giriş ve Hücre Fizyolojisi, Hücre ve Fonksiyonel Organizasyo- nu, Protein Sentezi, Hücre İşlevinin ve Hücre Çoğalmasının Genetik Kontrolü, Hücre Zarı ve Zardan Madde Taşınması, Uyarılabilir Hücre: Dinlenim Zar Potansiyeli ve Aksiyon Potansiyeli, İskelet Kası, Sinir-Kas Kavşağı, Spinal Refleksler, Düz Kas, Kalp Kası (Miyokard), Kardiyovasküler Sistem Fizyolojisi, Kanın Yapısı, fiziksel özellikleri ve işlevleri, Eritrositler, Kan Grupları ve Kan transfüzyonu, Trom- bositler, Hemostaz ve Pıhtılaşma Mekanizmaları, Lökositler ve Bağışıklık Sistemi, Solunum Sistemi Fizyolojisi, Solunumun Düzenlenmesi, Boşaltım Sistemi Fizyolojisi, Asit-Baz Dengesi, Sindirim Sistemi Fizyolojisi, Sinir sisteminin genel organizasyonu ve Merkezi Sinir Sisteminin İşlevsel Düzeyleri, Duyu Fizyolojisi, Hareketin Kontrolü, Düşünce, Bilinç, Bellek, Otonom Sinir Sistemi (Sempatik sinir sistemi Parasempatik sinir sistemi), Uyku-Uyanıklık Fizyolojisi (Uyku evreleri, Beyin Dalgaları (EEG), Epilep- si), İnsanlarda İletişim (Beyin esnekliği (plastisite), Dil ve konuşma bozukluğu (Temel kavramlar)), Özel Duyular (Görme Fizyolojisi, Tat-Koku Fizyolojisi, İşitme Fizyolojisi), Vestibular Duyular ve Dengenin Korunması, Metabolizmanın Düzenlenmesi (Karbonhidrat Metabolizması, Lipid Metabolizması, Prote- in Metabolizması), Vücut Sıcaklığının Düzenlenmesi ve Termoregülsyon Sistemi, Endokrin Sistem Fiz- yolojisi (Hipotalamus ve Hipofiz Hormonları, Tiroid Bezi ve Hormonları, Pankreas Hormonları ve Kan Ş ekerinin Düzenlenmesi, Böbreküstü Bezi ve Hormonları, Kemik Yapısı, Kalsiyum ve Fosfat Metabolizmasının Düzenlenmesi, Erkek Üreme Sistemi Fizyolojisi, Kadın Üreme Sistemi Fizyolojisi, Egzersiz Fizyolojisi, Çeşitli Çevre Koşullarında Fizyolojik Değişiklikler (Yüksek İrtifada Fizyolojik Değişiklikler, Su altında Fizyolojik Değişiklikler, Sıcak Ortamda Fizyolojik Değişiklikler, Soğuk Ortamda Fizyolojik Değişiklikler, Yerçekimsiz Ortamda Fizyolojik Değişiklikler, Transmeridyen Yolculuklarda Fizyolojik Değişiklikler (JET LAG)) ve Yaşlanmanın Biyolojisi, Yaşlanma Teorileri, Vücuttaki Sistemlerinin Yaşlanması gibi konular ayrıntıları ile ele alınmış Fizyolojik mekanizmalar öğrencilerin kolay bir şekilde anlayabileceği tarzda açıklanmaya çalışılmıştır. Bu özverili çalışmamızın Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri Fakültesi (Fizyoterapi ve Re- habilitasyon Bölümü, Hemşirelik Bölümü, Beslenme ve Diyetetik Bölümü) ve Spor Bilimleri Fakülteleri öğrencilerine İnsan Fizyolojisi anlamaları adına ciddi bir kaynak kitap olacağına inanıyorum… Saygı ve sevgilerimle… Prof. Dr. Mehmet ÜNAL

 


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 367
Ağırlık : 367
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺566,10

Anne karnında gözle görülmeyen, elle dokunulmayan ve doğuma kadar gizemli olarak kalan fetus, son 40-50 yıl içindeki olağanüstü gelişemeler ile anneden bağımsız ayrı bir birey ve hasta olarak değerlendirilmeye başlandı. Ultrasonografi ve genetik alanlarındaki büyük teknolojik gelişmeler anne karnındaki fetusun hastalıklaının belirlenmesine olanak sağladı. Fetus hastalıklarının doğum öncesi tanısının yanı sıra intrauterin medikal ve cerrahi tedavi yöntemleri de gelişmeye başladı. Kadın doğum hekimliğinin içinde yüksek riskli gebelikler ve fetus hastalıkları ile ilgilenen “perinatoloji” bilim dalı ve üst ihtisası oluştu. Perinatoloji bilim dalı da günümüzde hızla gelişmektedir. “Fetus Hastalıkları” kitabı genetik hastalıklar, yapısal anomaliler ve diğer hastalıklar başlıkları altında, fetus hastalıklarının tanısı, tedavisi ve yönetimi konularında temel bilgileri vermeyi amaçlamaktadır. Kadın doğum ve perinatoloji hekimleri için kaynak kitap olmayı hedeflemektedir.

 


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 640
Ağırlık : 640
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺915,75

“Obstetrik ve Jinekoloj” BOARD REVIEW’’ kitabı senelerdir board sınavlarında bir çok kadın hastalıkları ve doğum uzmanının kullandığı değerli bir kitaptır. Kitabın 4. Baskısının çevirisinin de ülkemizdeki kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili uluslararası, uzmanlık, yan dal ve tus sınavında kullanılabileceğini düşünerek büyük bir heyecanla çevirdik. Çeviri ekibimiz ile birlikte Türk tıp ve kadın hastalıkları ve doğum camiasına yararlı olmasını umut ediyoruz. Çeviri ekibimize, İstanbul Tıp Kitabevi’ne destekleri için çok teşekkürü borç bilirim. Herkese yararlı olmasını diliyorum.

Op. Dr. Kübra Irmak


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 4
Sayfa Sayısı : 588
Ağırlık : 588
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺1.132,20

Dermatoloji deri ve ekleri ile, mukozal yüzeylerin tüm hastalık ve işlevsel bozukluklarını inceleyen ve tedavisiyle uğraşan bir bilim dalıdır. Deri hastalıklarının tanı ve tedavisi yanında cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar, deri sağlığının korunması, alerjik hastalıklar, deri cerrahisi, kozmetik uygulamalar ve yaşlılık karşıtı işlemlerle de ilgilenmektedir. Uygulama alanı günümüzde giderek genişleyen dermatolojinin kaynak ihtiyacını karşılayacak bir kitabın yazılması fikri editörler Dr. Mehmet Salih Gürel, Dr. Ayşe Esra Koku Aksu, Dr. Murat Durdu, Dr. Vefa Aslı Erdemir ve Dr. Ayşe Serap Karadağ yanında 50 yazarı bir araya getirmiştir. İlk aşamada yazar ve bölüm editörü tarafından hazırlanan yazılar tüm editörler tarafından titizlikle okunarak gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Kitabın konu başlıkları ve bilimsel içeriğin belirlenmesi yanında kelimelerin seçimine, kolay okunur ve anlaşılır olmasına da özellikle dikkat edilmiştir. Kitaptaki metinler, özellikli klinik resimler, şekil ve tablolarla desteklenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 1518 resim, 147 şekil ve 445 tablo kullanılmıştır. Tüm resimler yazarların kendi arşivleri yanında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Medeniyet Üniversitesi, Göztepe Şehir Hastanesi Dermatoloji Klinikleri arşivlerinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Kitap dermatoloji asistanları ve uzmanlarının yanında aile hekimleri ve tıp öğrencilerinin ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde düzenlenmiştir. Her bir bölümde okuyucunun konu hakkında önemli noktaları kavraması, tanı ve tedavi için doğrudan bilgiye ulaşması hedeflenmiştir. Bu nedenle kafa karıştırıcı, çelişkili literatür bilgileri yerine klinik pratiğe yönelik, denenmiş ve genel kabul görmüş yaklaşımlar ve tedaviler sade bir dille sunulmaya çalışılmıştır. Kitabın dili Türk Dil Kurumu’nun sözlükleri ve tıbbi terimlerin Türkçe söylenişleri esas alınarak oluşturulmuştur. Okuyucularımızın kitapla ilgili geri bildirimlerini, kitabın iç kapağında yer alan kare kodu oku- tarak iletmesi kitabın sonraki baskıları için bizlere yol gösterici olacaktır. Her türlü eleştiri, öneri ve katkılarınız, bizleri daha iyisini ve daha güzelini yapmak için teşvik edecektir. Bildiğini paylaşabilmenin, öğretme ve öğrenmenin verdiği mutluluğu meslektaşlarımızla birlikte yaşayacağımıza inanıyoruz. Kitabın herkese faydalı olması dileklerimizle saygılar sunarız. İstanbul,

Eylül 2022 Prof. Dr. Mehmet Salih Gürel

 


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 1256
Ağırlık : 1256
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺5.744,25

Gözle göremediğiniz ancak hayatınızın her yerinde hissettiğiniz canlıların dünyasına hoşgeldiniz! Biz onlara mikroorganizma diyoruz. Kendileri çok küçük ancak hayatımızdaki rolleri oldukça büyük olan canlılar. Bakteriler, virüsler, funguslar, algler ve daha niceleri…. Bu canlıları inceleyen bilim dalı olan mikrobiyolojinin araştırma alanları adının aksine oldukça geniş ve halen genişlemeye aday bir bilim dalıdır. Bu sebeple alandaki en güncel ve doğru bilgileri, derleyerek siz okurlarımızla paylaşmış olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Kitap hem mikrobiyolojiye ait teorik bilgileri hem de detaylı anlatımı ile laboratuvar uygulamalarını içermesi nedeniyle “Pratik Mikrobiyoloji ve Uygulamaları” adını almıştır. Alana ilgi duyan okuyucular ve ilgili derslerde öğrencilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir kaynak olması hedeflenen kitabımızda, alanında uzman olan akademisyenlerin tecrübe ve bilgilerine başvurulmuştur. Kitaba katkı sağlayan bütün yazarlarımıza teşekkürlerimizi borç bilir, yoğun bir çalışma sonucu ortaya çıkan bu kolektif eserin mikrobiyoloji alanı ile ilgilenen tüm okuyucular için yararlı bir kaynak olmasını temenni ederiz.

 


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 1
Ağırlık : 100
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺474,52
1 2 3 ... 38 >

Bilim Kitapları

Bilim Nedir?

“Bilim nedir?” sorusuna yanıt arayan bireyler, kainattaki tüm olgu ve olayların neden ve nasıl gerçekleştiğini deney ya da gözlem yoluyla araştıran disipline bilim denmektedir, yanıtıyla karşılaşmaktadır. Bilim; nedensellik, merak ve amaç besleyen, olguları ve iddiaları deney, gözlem ve düşünce vasıtasıyla sistematik bir şekilde inceleyen entelektüel ve pratik disiplinler bütünü olmaktadır. Bunun yanında bilimi sınıflandıran bilim felsefecileri bilimi formal, sosyal ve fenni bilimler şeklinde sınıflandırmaktadır. Bilim ile insanlık en küçük atom altı parçacıklarından en büyük galaksi kümelerine kadar fiziksel ve doğal dünyanın yapısına ve davranışlarına anlam yüklemektedir.

Bilim, doğal dünyada olan biteni ve bunların nasıl işlediğini öğrenmenin bir yöntemi olmaktadır. Çalışma biçimlerinde de bilim tanımlanmak istenirse; bir yanıyla eylemsel yani gözlem, deney, sayım ve ölçme gibi hareketler, öbür yanıyla zihinsel yani kavram, hipotez, indüktif ve dedüktif çıkarım gibi durumları barındırdığı vurgulanmaktadır. Bilim adamlarına göre her bilimsel araştırma mevcut bir sorun veya teori ile başlamaktadır. Bilim insanları teorilerini ispatlamak yahut bir probleme çözüm sunmak için çeşitli hipotezler geliştirmektedir. Gözlem ve araştırma yoluyla elde edilen hipotezlerin tutarlılığı sorgulanmakta ve hipotez konusunda tutarlılık fikrine varılırsa da sıra, deney aşamasına bırakılmaktadır. 

Aydınlanma çağı olarak nitelendirilen 17. yüzyılda nice bilimsel buluş gerçekleşmiş ve bu buluşlardan ortaya çıkan icatlar sayesinde insanlık hızlı bir ilerleme kaydetmiştir. Uzmanlarca o dönemin en önemli bilim adamları arasında Isaac Newton, Paul Henri Thiry d’Holbach, James Hutton ve Adam Ferguson yer almaktadır. Bilimin, yüzyıllar süren bilimsel bilgi üretme sürecinde kendi niteliğini, geleneklerini ve standartlarını oluşturduğu vurgulanmaktadır. Bu süreçlerde çağdaş bilimin dört önemli niteliğine rastlanmaktadır. 

Bu nitelikler sıralanmak istenirse de şu şekilde yapılmaktadır.

  • Çeşitlilik ile bilimsel çalışmaların hiç kimsenin himayesinde olmadığı, 
  • Süreklilik ile bilgi üretme sürecinin asla durmayacağı,
  • Yenilik ile her gün yeni bilimsel bilgilerin ve yeni bilim alanlarının ortaya çıktığı,
  • Ayıklama ile de bilimsel bilginin geçerliliği ve kesinliği her an, her kim isterse denetlenebilir olduğu,

 ifade edilmektedir.  

Bilim Kitapları

Günümüzde bilim kitapları çeşitlilik göstermektedir. Örneğin akademik düzeyde araştırmalar yapan Profesörlere hitap eden bilim üzerine kitaplar olduğu gibi, bilim dünyasının genel konularına sade ve akıcı anlatımlarla yer veren kitaplar da kitapçı raflarında yer almaktadır. Bunların yanında bilim ile ilgili kitaplar arasında bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar ve deneyler sonu deneyim ve sonuçlarının sayfalar aktarıldığı hatta bizzat kendisinin kaleme aldığı bilim insanlarının kitapları bulunmaktadır. Bir de bilim kitapları serilerinde bilim adamlarının hayat hikâyelerinin kaleme alındığı yapıtlara da denk gelinmektedir. Bu bilim adamları kitapları kişisel ve mesleki gelişmelere fazlasıyla yer verilmektedir. 

Bilimle ilgili kitaplar; evrim, salgın hastalıklar, teknolojik ve bilimsel gelişmelerin yaşandığı ütopyalar, zihnin işleyiş mekanizmaları, zaman, fizik ve matematik gibi farklı kavramları ele almaktadır. Bu kavramlar yanında sosyolojik ve psikolojik incelemeler içeren kitaplar da bilim kitapları kategorisinde değerlendirilmektedir.  Bilirkişiler tarafından gelmiş geçmiş en etkili kitaplar arasında yer alan Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından 1848 yılında yayınlanan “Das Kapital” bu tanıma uygun görülmektedir. Bilim insanları kitap arasında yeri olan, ilk basımı 1687 olan Isaac Newton'un “Principia” adlı eseri de 3 ciltten oluşmaktadır. Bilim çevrelerince şaheser olarak nitelendirilen yapıt için, doğayı matematiğin diliyle anlamaya çalıştığı ifadesi kullanılmaktadır. 

Günümüzde yer alan bilim kitaplarının birçoğu akademik çevrelerce öğrencilere kaynak amacıyla önerilmektedir.  Fen bilimlerinden matematikten tıpa, fizik bilimden astronomiye, kimya, biyolojiye, sosyal bilim dallarından arkeoloji, antropoloji, tarih, coğrafya, ekoloji, etnoloji, psikoloji, hukuk, iktisat, felsefe ve sosyoloji bilimlerini kapsayan birçok bilim kitabı okuyuculara ulaşmaktadır. Evrenin oluşumuna ve insanlık tarihine merak saran herkesin başucu niteliği taşıdığı eserler içinde Charles Darwin'in “Türlerin Kökeni”, Albert Einstein “İzafiyet Teorisi”, Stephen Hawking’in “Zamanın Kısa Tarihi” ve de Kip Thorne'un “Kara Delikler ve Zaman Tünelleri” olduğu kitap çevrelerince söylenmektedir.   

Popüler Bilim Kitapları

Popüler bilim insanlığın en kuvvetli duygularından bir olan merakın harekete geçirici dürtüleri ile ilk varoluştan bugüne kadar gelmektedir. İnsani insan vücudu, insan davranışları daha nice konu popüler bilim merceğine girmektedir. Uzay, gezegenler, yıldızlar, evren, boyut, ayın dönemsel hallerine kadar popüler bilimin geniş yelpazesinde yer almaktadır. İşte bu çerçevede bilim hakkında A’dan Z’ye anlaşılır şekilde bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, popüler bilim kitapları akıcı, sade, anlaşılır ve çoğu kez eğlenceli anlatımları ile keyifli bir şekilde kültürlerini arttırmaktadır. Birçok kişi popüler bilim kitapları ile arkadaş sohbetlerinde ilgi çekici konulara değinmektedir. 

Popüler bilim kitapları gün geçtikçe güncelliğini koruyarak daha da çok kişi tarafından okunmaya devam edildiği tanınan kitabevleri tarafından belirtilmektedir. Yakın zaman kadar herkesin elinde olan Yuval Harari’nin eseri “Hayvanlardan Tanrılara Sapiens” insan türüne kısa bir öykü ifadeleri ile bilinmektedir. Bunun yanında popüler bilim kitapları içerisinde bilim insanlarının hayatı kitapları da ayrı bir hayran kitlesi oluşturmaktadır. Kolektif bir eser olan “Dünyayı Değiştiren Muhteşem İnsanlar” seti bu tarz kitaplara örnek gösterilmektedir. Bilim insanlarının buluş ve icatlarıyla yaşanılan dünyayı nasıl değiştirdiği ve yaşamları bu dizide yer almaktadır.

Minik okuyucuların da her zaman ilgisini çeken popüler bilim kitaplarından bilim serileri ve bilim öyküleri gibi çeşitler merak uyandırmaktadır. Popüler bilim kitaplarından Mariano Sigman’ın “Zihnin Gizli Yaşamı”, Joseph Mazur’un “Matematik Sembollerinin Kısa Tarihi” ve Bernard Marr’ın “Yarının Teknolojileri İş Başında” örnek verilmektedir. Daniel R. Headrick’in “Teknoloji Tarihi” eseri, günümüze aydınlatıcı bir arka plan hazırlarken insanların doğa üzerindeki aratan gücünü sunmaktadır. 

En İyi Bilim Kitapları

Uzmanlar en iyi bilim kitapları için meraklıların içinde kaybolacağı kitaplar yorumunu yapmaktadır. Çevrelerce en iyi ve okunması gereken bilim kitapları örnek teşkil eden bazı eserler sıralanmaktadır. Bunlar arasında Richard Dawkins’in “Ataların Hikayesi Yaşamın Kökenine Yolculuk”, Michael Shermer’ın “Bilimin Sınır Bölgeleri”, Stephen Hawking’in “Büyük Tasarım” kitapları yer almaktadır. Hawkin’in eseri okurları tarafından, dünyanın en büyük düşünürlerinden yaşamın ve evrenin gizemine dair bir yolculuk yorumlarına layık görülmektedir. Yine ünlü fizikçi Hawking’in “Ceviz Kabuğundaki Evren” kitabı bu sıralama içinde yerini bulduğu söylenmektedir. 

En Çok Okunan Bilim Kitapları

Bilimsel kitap önerileri hakkında kitap uzmanları, kolayca anlaşılan kısa ve özlü açıklamaların yer aldığı ve temel ilkelerin düğümlerinin adım adım çözdüğü bilim kitaplarının en çok okunan kitaplar arasında yer aldığı ifade edilmektedir. Tercih edilen bilim kitapları hakkında hem eğlendirici hem de düşündürücü cümleler barındırdığı da ayrıca vurgulanmaktadır. Kitap satıcılarının önerisiyle kitapevlerinin “en çok okunan bilim kitapları” ve “en çok yorum alan bilim kitapları” kriterlerine karşılık çıkan eserler incelenmektedir. 

Carl Sagan “Kozmos Evrenin ve Yaşamın Sırları”, Incognito’nun “Beynin Gizli Hayatı”, Charles Darwin’in “Türlerin Kökeni, Jim Al-Khalili’nin “Paradoks Bilimin En Büyük Dokuz Bilmecesi” de çevrelerce bu unsurlara örnek niteliği taşımaktadırlar. Bu eserler için uzmanlar bilimin insanlarla iletişimine katkı sağladığı ve insanlara bilimin anlaşılır haliyle sunulduğu yorumlarını yapmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı