“Senin karşında özgüvenimi yitirmiştim, onun yerini sınırsız bir suçluluk duygusu almıştı... Başka insanlarla bir araya geldiğimde kendimi ansızın değiştiremiyordum, onların karşısında suçluluğumun bilincine daha çok varıyordum, çünkü daha önce de söylediğim gibi işyerinde onlara yaptığın ve benim de sorumluluğum bulunan haksızlıkları telafi etmeliydim.”

Kafka’nın babasına yazdığı, ama bilindiği kadarıyla gönderemediği bu mektup, kişiliğinin gelişimini babası Hermann Kafka’nın etkisinden soyutlamanın mümkün olmadığını gösterir. Mektubun satırlarında Kafka’nın kendisini babasıyla kıyaslayınca güçsüz, yetersiz, başarısız bulduğu açıkça okunur; hem bedensel hem ruhsal açıdan zayıf olduğuna inandığı, babasının eleştirilerini haksız bulduğu ama onun beklentilerini karşılayamamasının kendisini nasıl etkilediği belli. Kafka bu mektubu yazarken 36 yaşındaydı, ama sözlerine hâlâ kendine güveni olmayan, aşırı kudretli görünen bir babanın karşısında ona nasıl kafa tutacağını bilmeyen ürkek çocuk yansıyor.

Baba işinden ve baba evinden uzakta kalmayı yeğleyen, yaşamı boyunca annesinin ve kız kardeşi Ottla’nın sevgisine sığınan Kafka’nın mektubunun tamamı, hem bir özsavunma
hem de asla sahip olmadığına inandığı baba sevgisini elde etmek için bir yakarış.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 80
Ağırlık : 80
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺24,00

On dokuzuncu yüzyıl ortalarında, New York’taki bir avukatlık bürosunda geçen hikâye, edebiyat tarihinin en sıra dışı karakterlerinden biri olan, kolay kolay unutulmayacak Bartleby ile tanıştırır okuru. İşleri yoğunlaşan tanınmış bir avukat, o günkü iş tanımıyla mahkemelerle çalışan bir mühürdar, bürosuna yeni bir eleman alır. Bartleby adındaki bu yeni kâtip ilk günlerde işini mükemmel görür. Ancak daha üçüncü gün avukatın verdiği görevi, “Yapmamayı tercih ederim” diyerek reddeder ve o günden sonra kendisine verilen işleri asla “Hayır” ya da “Yapmam” diyerek değil, pasif direnişle ve o kalıplaşmış cümlesini kullanarak geri çevirir. Kendini dünyadan soyutlayan, çalışmayan, nazik ama tavizsiz isyankârlığıyla direnen Bartleby’ye avukat hem öfkelenir hem acır. Sonunda bir çözüm bulup ondan kurtulduğunu sanır, ama ummadığı bir sonuçla karşılaşır. Bartleby, tüm geleneksel, sosyal, politik ve teolojik normları reddeden bir figür. Daha iyi bir dünya olabileceğini sezer, ona nasıl ulaşacağını bilmediği için özgür iradesini kullanarak böyle bir yol seçer. Melville’in Kâtip Bartleby’si aynı zamanda sanayileşmiş ve kapitalist toplumlarda, bireyin özgür iradesini ne ölçüde uygulayabileceğini de gösteren küçük bir ayna.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 72
Ağırlık : 72
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺24,00

 “Ve benim içimde de dalga yükseliyor. Kabarıyor; sırtı kavisleniyor. Bir kez daha yeni bir arzunun farkında oluyorum, süvarisinin önce mahmuzladığı sonra da gemini çektiği gururlu at gibi bir şey yükseliyor altımda. Sırtına bindiğim sen, şimdi bize yaklaştığını sezdiğimiz düşman kim, bu kaldırımda eşelenerek dururken biz? Ölüm o. Düşmanımız, ölüm. Mızrağımı indirerek ve saçlarım genç bir adamın, Hindistan’da dörtnala giden Percival’in saçları gibi uçuşarak ölüme doğru koşuyorum. Atımı mahmuzluyorum. Sana doğru fırlatacağım kendimi, yenilmeden ve boyun eğmeden, Ah Ölüm!”

Bilinçakışı tekniğinin öncülerinden Virginia Woolf’un en özgün yapıtı olarak nitelenen Dalgalar, hayatın ritmini doğanın döngüsü ve zamanın akışıyla uyum içinde yansıtır. Birlikte büyüyen, üçü erkek, üçü kız altı çocuğun, gençliğe ve sonra da yaşlılığa uzanan bir çizgide ve birbirine koşut dokuz bölümde izlediğimiz yaşamlarını monologları ve iç sesleri üzerinden anlatır Woolf. Dalgalar bir metafordur, bu yaşamların yapısını kurar, gelgitleri insan yaşamının ve ruhunun ritmini yansıtır. Tüm kitap boyunca saf bir bilinç akışı tekniği kullanan Woolf, ortak bir trajedinin etrafında şekillenen, farklı ancak yer yer kesişen, birbirini bütünleyen, belki de hepsi bir bütünün parçaları olan hayatları anlatır. Dalgalar, yazarın benlik arayışını, gençlik umutları ve orta yaş çıkmazlarını irdelediği deneysel bir roman, kendi deyişiyle bir “oyun-şiir”.

 

Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 264
Ağırlık : 264
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺42,00

Stefan Zweig Seti - 10 Kitap Takım

Amok Koşucusu
Aylak
9Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
Bir Çöküşün Öyküsü
Bir Kadının Yaşamından 24 Saat
Korku
Mecburiyet
Olağanüstü Bir Gece
Satranç
Yakıcı Sır


Basım Ayı/Yılı :
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 809
Ağırlık : 809
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺205,50
California Üniversitesi Nüshası

Kerem ile Aslı Hikayesi California Üniversitesi Nüshası


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 1
Ağırlık : 100
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺117,00

Saʿdî-i Şîrâzî’nin 1257 yılında tamamladığı Bostan adlı mesnevisi yazıldığı günden bu yana hâlâ okunan meşhur doğu klasiklerinden biridir. İslam coğrafyasının dört bir köşesine yayılan Bostan öyle teveccüh görmüştür ki Osmanlı medrese müfredatına bile girmiştir. Zaman içerisinde etrafında bir tercüme ve şerh literatürü gelişen Bostan’ın tamamına yazılan Türkçe şerhlerden biri de Harputlu dîvân şairi Rahmî’ye aittir.
Yazdığı Bostan şerhini 1844 yılında tamamlayan Rahmî, eserini dostlarına armağan ederek Tuhfe-i Dostân Şerh-i Bostân olarak isimlendirmiştir. Bilinmeyen bir sebepten ötürü Rahmî’nin bastıramadığı bu eser biyografik kaynaklarda sadece Bostan şerhi olarak zikredilmiştir.
Harputlu Rahmî, Farsça öğretimi ve ahlak terbiyesinde okutulan Bostan’ın marifet ve hikmet boyutunu açıklamaya gayret etmiş, şerhini didaktik bir üslupla kaleme almıştır. Farsçaya vukufiyeti, ilmî ve edebî kemali eserinde nümâyan olan Rahmî’nin Tuhfe-i Dostân Şerh-i Bostân’ı edebî şerh geleneğine eklemlenen son halkalardan biridir. Uzun yıllar gözlerden uzak kalmış Tuhfe-i Dostân Şerh-i Bostân’ın ilmî neşri olan elinizdeki kitap Bostan ve etrafında gelişen literatüre yeni katkılar sağlayacaktır.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 512
Ağırlık : 512
En / Boy : 15 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺184,00

 …gerçek aşk sonsuzdur, sınırsızdır, daima olduğu gibidir, eşittir ve saftır, aşırı gösterilere gerek duymaz…

Fransız edebiyatının kült eserlerinden biri olan Vadideki Zambak, Balzac’ın, İnsanlık Komedyası eserinin “Kır Hayatından Sahneler” bölümündeki romanlarından biridir.  Felix de Vandenesse’yle  Henriette de Mortsauf arasındaki aşkı anlatan roman, arka planında 19. yüzyıl Fransa’sının toplumsal  yapısını da irdeliyor. Bu eserinde Balzac, muazzam betimlemeleri ve şiirsel üslubuyla bizleri edebi lezzetin doruklarına çıkarıyor.  

 Vadideki Zambak’ı Şirin Erkan Leitao’nun onlarca dipnotla zenginleştirdiği özenli çevirisi, detaylı önsözü ve Balzac Müzesi’nin özel izniyle yer verdiğimiz gravürler ve fotoğraflarla sunuyoruz.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 342
Ağırlık : 342
En / Boy : 13,3 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺42,50

Set içindeki kitaplar:
• Gulyabani
• Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç
• Şık
• Efsuncu Baba
• Şıpsevdi
• Mürebbiye

Türk edebiyatına birçok önemli eser kazandıran, romanları günümüzde de değerini ve özgünlüğünü koruyan Hüseyin Rahmi Gürpınar, toplumun çeşitli sınıf ve tabakalarına mensup kişilerin belirli özelliklerini ustalıkla ortaya koyar, olayları abartılı olmayan bir güldürü ve anlatım rahatlığıyla okuyucuya sunar. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın en beğenilen yapıtlarını Hüseyin Rahmi’nin İstanbul’u dizisinde bir araya getirerek günümüz Türkçesiyle sunuyoruz. Seçkideki tüm yapıtlar İstanbul’un sokaklarına açılıyor. Beyoğlu, Aksaray, Üsküdar, Haydarpaşa, Erenköy derken Hüseyin Rahmi’yle birlikte İstanbul’u sokak sokak gezmeye başlıyorsunuz.
Şık
İlk olarak Tercüman-ı Hakikat adlı gazetede tefrika edilen ve yazarın ilk romanı olan Şık, Batı'nın gerçek değerleri yerine onun zevk ve eğlencesini, kılık kıyafetini taklit eden kişilerin düştüğü gülünç durumları konu almaktadır.
Şıpsevdi
Türk edebiyatının köşe taşlarından biri olarak kabul edilen Şıpsevdi'de Tanzimat sonrası dönemin zihniyetini çarpıcı biçimde yansıtan Hüseyin Rahmi Gürpınar batılılaşmayla birlikte trajik bir şekilde ikileşen toplumun çelişkilerini sergiler.
Gulyabani
Gulyabani, 1913 yılında basılan, insanların bilimsel düşünceden uzaklaştıkça nasıl kolaylıkla kandırılabileceğini anlatırken eleştiri okları batıl inançlara yönelten bir roman. 1975 yılında Ertem Eğilmez tarafından Sür Kardeşler ismiyle sinemaya da uyarlanmıştır.
Efsuncu Baba
Efsuncu Baba, gerçeklerle bağını yitirmiş bir kişinin batıl inançların içinde kaybolup karşısına çıkan her şeyi kendine gönderilen bir işaret olarak algılaması ve hurafelerin içinde bir o yana bir bu yana savrulması üzerine bir roman.
Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç
Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç romanı 1910 yılında Halley kuyrukluyıldızının dünyaya çarpma olasılığına karşı kopartılan felaket senaryoları üzerine kurulu. Bu felaket senaryoları üzerinden gelişen olaylara karşı Hüseyin Rahmi’nin bakış açısı, kitabın başındaki şu cümlede gizli: “İnsanların korktuklarından çok, korkmadıkları şeylerden korkunuz”
Seçkideki tüm kitaplar ince bir mizah anlayışı ve Hüseyin Rahmi’nin iğneleyici dili ile yoğrulmuş. Kitaplardaki diyaloglar, sokaktaki günlük konuşmalardan alınmış gibi gerçekçi. Romanlardaki eleştirel bakış açısı dünümüze olduğu gibi bugünümüze de ışık tutacak nitelikte. Kitapları okurken yabancı özentisiyle alay eden Hüseyin Rahmi’nin kendi kültürümüzdeki eksiklerimize karşı da eleştirel bir bakışla yaklaştığını görüyoruz. Ahlak bekçilerinin kendi evlerinde ne dolaplar çevirdiğini açık bir dille anlatan Hüseyin Rahmi cinlere, perilere, ahlak bekçilerine, şarlatanlara karşı bilimin ve hakikatin yanında yer alıyor.
Mürebbiye
“Gönül kurduğu aşk sarayını yıkılmış görmektense, bazı gerçekleri çiğnemekten çekinmez.”
Türk edebiyatına birçok önemli eser kazandıran, romanları günümüzde de değerini ve özgünlüğünü koruyanHüseyin Rahmi Gürpınar, toplumun çeşitli sınıf ve tabakalarına mensup kişilerin belirli özelliklerini ustalıkla ortaya koyar, olayları abartılı olmayan bir güldürü ve anlatım rahatlığıyla okuyucuya sunar.
Fransalı bir kadın olan Matmazel Anjel'in Dehri Efendi'nin konağında mürebbiye olarak çalışmasıyla başlayan trajikomik olayların anlatıldığı Mürebbiye'de Gürpınar kurgu, diyalog ve hiciv unsurlarını aktarmadaki ustalığıyla okura katmanlı bir eser sunuyor.
Sokağı edebiyata taşıyan yazarolarak bilinen Hüseyin Rahmi Gürpınar'a şöhretin kapısını açan Mürebbiye'yi günümüz Türkçesiyle sunuyoruz…
İlkay Noylan'ın günümüz Türkçesine uyarladığı Mürebbiye'nin kapak tasarımı Candan İşcan'a ait.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 1368
Ağırlık : 1368
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺181,90

Hayatın anlamı nedir?

Hepsi buydu, basit bir soru; yıllar geçtikçe insana giderek daha da yaklaşabilen bir soru.

Virginia Woolf’tan ölümün, uzun süren bir yasın ve boşluğun sözcüklerle inşası…

Woolf’un bilinç akışı tekniğini ustalıkla kullandığı başyapıtlarından biri olan Deniz Feneri’nde onun kendi hayatına da ışık tutan fenerle birlikte okuyucu da derin dehlizlere dalıyor. Ramsay ailesinin yazlıklarında on yıl aralıklarla geçirdikleri iki günün anlatıldığı bu eserde Woolf, incelikle işlediği her karakterin geçmişi ve geleceği arasında muazzam bağlar kurarak okura ilerlemesi için tüneller açıyor.

Çağının ötesinde bir yazar olan Woolf hâlâ bizlerle konuşuyor ve fenerinin ışığı aydınlatmaya devam ediyor.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 240
Ağırlık : 240
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺30,60

“19. yüzyılın en önemli romanlarından biri.” –Vladimir Nabokov

Zeki, nihilist ve sivri dilli bir genç adam olan Bazarov, okuldan arkadaşı Arkadiy’le birlikte onun evine ziyarete gider. Eve varmalarından kısa süre sonra, otoriteyi ve toplumsal gelenekleri açıkça reddeden Bazarov ile Arkadiy’in ailesi arasında karşıtlıklar baş gösterecek ve bu tanışma bir nevi 19. yüzyıl Rusya’sında meydana gelen değişimlere ayna tutan tartışmalara ve anlaşmazlıklara sebep olacaktır.

İvan Turgenyev’in en önemli eseri kabul edilen, kuşak çatışmasını Bazarov karakteri üzerinden işlediği Babalar ve Oğullar 1862 yılında yayımlandığında hem çok ilgi gördü hem de çok tepki aldı. Batıda popülerlik yakalayan ilk Rus eserlerinden biri olan kitap, Flaubert, Maupassant ve Henry James gibi ustaları da derinden etkiledi.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 304
Ağırlık : 304
En / Boy : 13 / 19
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺41,00

Setimiz 5 kitaptan oluşmaktadır. Kuyucaklı Yusuf - Sabahattin Ali
Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali Bir Çöküşün Öyküsü - Stefan Zweig
Bir Kadının Yirmi Dört Saati - Stefan Zweig Babaya Mektup - Franz Kafka


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 672
Ağırlık : 672
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺99,00

Zehra’da 19. yüzyıl sonunda İstanbul’da geçen bir aşk, nefret ve intikam öyküsü anlatılır. Suphi, yanında çalıştığı tüccarın kızı Zehra’yı önce merak ederek hayalinde kurgular, sonra bir gül bahçesinde görerek ona âşık olur. Zehra da kendisine âşık olan Suphi’ye marazi bir düşkünlükle karşılık verir. Zehra ve Suphi’nin çalkantılı ilişkisi ve aşk ile nefret arasındaki gelgitleri kendileri dâhil çevrelerindeki herkesin yaşamını değiştirecektir.

Nabizade Nazım’ın ölümünün ardından, Servet-i Fünun dergisinde “Servet-i Fünun’un romanı” olarak yayınlanan, kitap olarak basıldığında ise “mükemmel millî roman” olarak tanıtılan Zehra, modern Osmanlı/Türk edebiyatının şüphesiz en önemli yapı taşlarından biridir.

Nabizade Nazım’ın bu eseri, Boğaziçi Üniversitesinde ders veren Deniz Aktan Küçük tarafından hazırlanmıştır. Editörlüğünü ise Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğretim üyesi Tülay Gençtürk Demircioğlu gerçekleştirmiştir. İlk kez 1896 yılında yayınlanan eserin bu baskısı, dönemin diline ve ruhuna olabildiğince uygun fakat günümüz okuru için de anlaşılabilir olması amaçlanarak yayına hazırlanmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 178
Ağırlık : 178
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺36,00

Ahmet Rasim’in çocukluğu annesi, sütannesi ve Karaannesi ile birlikte büyüdüğü bir evde geçer. Mektep ve hocalara dair duyduğu korkudan dolayı hoca kelimesinden bile ürker. Ancak bir gün gizlice kafes arkasından gözetlediği Hoca Efendi onu mektebe götürerek misafir eder. Eve dönünce bu olayı anlatan küçük Rasim için mektep serüveni o günden itibaren başlar. Ahmet Rasim’in çocukluk günlerini ve eğitim hayatının bir

kısmını anlattığı bir anı kitabı olan Falaka’da, dönemin eğitim kurumları ve işleyişi hakkında oldukça detaylı bilgiler verilir ve aynı zamanda Osmanlı’nın son yüzyılının kültürel ve toplumsal hayatı da gözler önüne serilir. Ahmet Rasim’in eseri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türk İslam Edebiyatı Anabilim Dalında araştırma görevlisi olan Dr. Nesrin Aydın Satar tarafından yayına hazırlanmıştır. Eserin editörlüğünü ise Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Tülay Gençtürk Demircioğlu gerçekleştirmiştir. İlk kez 1927 yılında yayınlanan eserin elinizdeki baskısı, dönemin diline

ve ruhuna olabildiğince uygun olarak yayına hazırlanmış, bununla birlikte günümüz okuru için de anlaşılabilir olması amaçlanmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 122
Ağırlık : 122
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺27,75

“İnsanlara bakmasını da biliyordu. Kahvelerde tavla oynayan kendi halinde gözükenleri, pansiyonlardaki ilgiye layık görülmeyen kişileri merak ediyordu. Etrafında kaynasan insanlar içinden onun mevkiinde olanların yalnız icap ettiği, zaruri olduğu zaman sahte bir önem verdiklerine canla, zevkle, merakla bakıyor; onların yasayışından hikâyeler yapıyor, bize sunuyordu…

Ondan bize güzel bir roman, güzel hikâyeler kaldı çocuklar. Mebusluklar, siyaset oyunları günü, hali doldurur, oyalandırır belki. Böbürlendirir insanı. Ama ölünce tarihe, hiç sevmediğim tarihe bile mal olmazlar.” (Sait Faik Abasıyanık)

“Hikâyelerindeki kişilerle konuşurken, sanki vaktiyle tanıyormuş da, öylece yazmış sanılırdı. Halbuki hiçbirini tanımadığını; hikâyecinin gördüğü kişileri değil, ele aldığı kişilikleri yazmaya çalışması gerektiğini, kendisinin sanatçı olmadığını eklemeyi de unutmayarak, söylerdi. Bir dostundan söz açmış gibi gülerek, muhabbetle onlardan konuşurdu.” (Cahit Külebi)


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 80
Ağırlık : 80
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺18,75

MENDİL ALTINDA

Haldun Taner’in, “Dil bakımından göze çarpan ilk hususiyeti, insana ilk bakışta belki kuru bile gelebilecek olan, berrak, temiz, sade - hattâ Ömer Seyfeddin'inkinden daha sade - bir Türkçe ile her kelimeye iki üç değil, bazen tek sıfat dahi eklemek ihtiyacını duymadan bir Merimée isabeti ve katiyetiyle yazışı ve anlatışıdır.

Sade bu kadar değil. Diğer taraftan klâsik hikâye tarzını aşmak cesaret ve maharetini bütün Türk hikâyecileri arasında ilk olarak onda görüyoruz. Esendal kurulu bir zemberekle harekete geçen ve bundan dolayı da ister istemez sun'i bir kuklavari olmaktan kurtulamayan şahıslar ve vakalar yerine, önümüze gerçek olaylar, nefes alıp veren insanlar çizen, bir kelime ile, bize belirli bir vaka anlatmaktan çok, önümüze başsız sonsuz bir hayat parçası seren ilk Türk hikâyecisidir. Bu itibarla onu modern anlamdaki Türk hikâyeciliğinin hakiki babası saymak hiç de yanlış olmaz sanırım.” dediği Memduh Şevket Esendal'ın kendisine ait olan şu sözler, onun hikâyelerinin tanımlaması sayılabilir:

“Ben insanlara yaşamak için ümit, kuvvet ve neşe veren yazılardan hoşlanırım. İnsanları yuğunmuş mutfak paçavrasına çeviren ve yeise düşüren yazılardan hoşlanmam. Zaten tam bir refah içinde yaşamıyoruz. Bir de karanlık kötü şeylerden bahsederlerse bize, onları okursak!.. Bu, insanları bir havana koyup ezmeye benzer. Halbuki insanların içinde umut olmalı. Yaşama umudu, neşe vermeli insana okudukları.”


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 232
Ağırlık : 232
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺30,00

Tolstoy’un eşsiz eserleri arasında yer alan “İnsan Neyle Yaşar?” manevi bir vasiyet niteliği taşımaktadır. İnsanın içinde ne olduğu, insana neyin verilmediği, insanın neyle yaşadığı sorularına cevaplar arayan herkesi Tolstoy, sevgi ve umutla güçlü bir şekilde cevaplayacak.

İnsanlar, kendileri için kaygı çekmekle yaşadıklarını sansalar da onların aslında sadece sevgiyle yaşayabildiklerini anladım.

Kitapta yer alan diğer hikâyeler:
İlyas
Çilekler
Kıvılcımı Söndürmezsen Ateşi Zapt Edemezsin
Üç Ölüm


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 112
Ağırlık : 112
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺38,40

20. yüzyıl Avrupa yazınının en uç beylerinden Evelyn Waugh’un Adi Bedenler romanı, kaleme aldığı ve ekmek teknesi olarak gördüğü hatıraları gümrüğe takılıp gümrük memurlarınca yakılan, başına gelen trajikomik hadiseler sonucu nişanlısı Nina ile bir türlü evlenemeyen, nevi şahsına münhasır Adam Fenwick-Symes’ın başından geçenleri odağına alıyor. 
Yazar, Adam Fenwick-Symes’ın tam ortasında bulunduğu bu renkli fotoğrafa “Bright Young People” topluluğunu ve topluluğun kırılgan ilişkilerini, İngiliz sosyetesini ve sosyetenin iki dünya savaşı arasındaki hâl-i pürmelâlini de dahil ediyor: Trajediyle komedinin ustaca harmanlandığı, telefon konuşmalarının ve dedikoduların hem söylemde hem de kurguda önemli roller üstlendiği bir dünya, Adi Bedenler’de tasvir edilen. Waugh, yıllar sonra, ölümünden iki yıl önce yazdığı bir önsözde Adi Bedenler’in hiç hesapta olmayan bir kitap olduğundan bahseder. Kitabın kahramanı Adam Symes da hiç hesapta olmayan bir kaderin eline düşmüş biri olarak duruyor karşımızda; az sonra tam yanımızda bitecek, aşina bir yüz.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 224
Ağırlık : 224
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺72,98
Unutturmadıklarımız Serisi

İkinci Dünya Savaşı şiddetle sürerken Almanlar Kuzey İtalya’ya girdiler, Meina adlı otele baskın düzenlediler ve burada kalan Selânikli Yahudileri  bir odaya hapsettiler. Otel sahibini ise sorgulanmak üzere götürdüler. Otel sahibi de Yahudi’ydi ancak Türk Pasaportu taşıyordu. 

İyi ki öyleydi çünkü olayı haber alan Milano Başkonsolosu Nazilerin karşısına dikilerek halen tarafsızlığını koruyan Türkiye vatandaşının serbest bırakılmasını sağlayacaktı. Ayrıca meseleyi takip edecek ve bu sayede  tüm ailenin hayatı kurtulacaktı. 

O Başkonsolos, Fuat Nebil Ertok’tu. Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren çeşitli Avrupa ülkelerinde görev yapmış bir hariciye mensubu.  Aynı zamanda elinizdeki kitabın  yazarı.

“Fatma”, kısa öykülerden müteşekkil, kalem sahibinin insaniyetini üslubuna yansıtan, arka plânda meslek hayatının, tecrübelerinin, belki biraz da anıların varlığını hissettirdiği, bir dönemi güzellikle, nahiflikle yansıtan zarif bir kitap. Bizim açımızdansa okuruyla yeniden buluşturmaktan duyduğumuz mutlulukla harmanlı bir saygı duruşu. 

 


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 127
Ağırlık : 127
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺39,75

Safvet Nezihi'nin Müsebbib romanı, İstibdâd Devri olaylarını anlatır. Romanda, Balkanlar'dan İstanbul'a akın eden mültecilerin sefaleti,savaşın yol açtığı kargaşa ortamı ve bunun siyasi ve sosyal hayata yansımalarına yer verilir. Müsebbib'de, "Yeni OsmanlIlar Cemiyeti"nin gizli faaliyetleri ile Ali Suavi'nin öncülüğünde Çırağan Sarayı baskınında yaşananlar da farklı yönleriyle ele alınıp değerlendirilir.

Müsebbib romanı, ayrıca devrin ruhunu, istibdâdın yol açtığı tahribatı, Zülfikâr Efendi ve ailesinin başına gelen siyasi olayları, bu ailede yaşanan ölümleri, sürgünleri, ailenin çözülüş ve dağılışı ile ortaya çıkan trajik durumu da çarpıcı bir şekilde gözler önüne serer.


Basım Ayı/Yılı : 2018
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 108
Ağırlık : 108
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺36,12

Amerika’nın yaşayan en büyük yazarlarından Cynthia Ozick Yabancı Bedenler’de Henry James’in The Ambassadors isimli romanını üstün bir teknikle bir fotoğrafın negatifi gibi yeniden kaleme alıyor.

Yıllar önce bozulan kısa evliliği neticesinde Bea Nightingale, orta yaşlı, yalnız, 1950’lerin New York’unda fakir bir mahallede öğretmenlik yapan bir kadına dönüşmüştür. Bea’nin uzun süredir görmediği, zor bir karakteri olan ağabeyi ondan New York’tan Paris’e gitmesini ve neredeyse hiç tanımadığı yeğenini oradan alıp eve getirmesini istediğinde, Bea kendisini ağabeyinin ailesinin ve hatta onca yıldan sonra eski kocasının hayatının içinde bulur. Her biri, kaderlerin değiştiği o yılın sadece birkaç ayında yaşanan olaylar yüzünden geri dönülmez biçimde değişir. New York’tan Paris’e, oradan Hollywood’a giden, yeğenlerine yardım eden ve suç ortaklığı yaparken bir yandan da ağabeyiyle mektuplar üzerinden savaşan, eski kocasıyla yüzleşen ve nihayetinde onun geçmiş onlarca yıl öncesine dayanan küçümsemelerinden kurtulan Bea Nightingale yardım etmeye çalıştığı insanlara istemeden büyük zararlar verir.

Bea’nin çektiği sancıların hikâyesi, aşkın ilginç doğasına cesur ve etkileyici bir bakış sunuyor: İnsan nasıl aynı zamanda buyruk altında tutulur ve istismar edilir; kazanılır ve şefkat gösterilir ya da tamamen kaybedilir.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 308
Ağırlık : 308
En / Boy : 13 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺56,25

Konak Çiftliği’nin hayvanları, kendilerini ezen ve sömüren efendileri Bay Jones'u devirip çiftliği ele geçirdiklerinde tüm hayvanların özgür ve eşit olacağı yeni bir dünya yaratabileceklerini düşünürler. Fakat çok geçmeden kurnaz domuz Napoleon önderliğinde, devirdikleri tiranlığın yerini bir başka zalim yönetim alır.

Ünlü İngiliz yazar George Orwell, 1917 Rus Devrimi ve sonrasında yaşanan olaylara eleştirel bir bakış açısı getirdiği alegorik romanı Hayvan Çiftliği’ni 1943 yılı sonlarına doğru tamamlar ancak dört yayınevi tarafından reddedilen bu başyapıt iki yıl sonra, 17 Ağustos 1945’te yayımlanır.

Gücün yozlaştırıcı etkisini çarpıcı bir şekilde ortaya koyan, Orwell’in kendi deyimiyle ‘yanlış giden bir devrimin tarihi’ olan bu eseri Aslı Biçen’in özenli çevirisiyle sunuyoruz.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 4
Sayfa Sayısı : 160
Ağırlık : 160
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺31,50

İnsanlar hayatın hakiki kanununu anladıkları nispette iyi veya fena bir hayata sahip olabilirler. Hayatın hakiki kanununu insanlar ne kadar daha açık ve net bir şekilde anlayabilirse hayat onlara göre daha da iyileşir ve yücelir. Aksine bu kanunu ne kadar belirsiz ve karmaşık bir şekilde anlarlarsa o derece onların hayatı da fena olur.

Tolstoy’un üç farklı kitabından derlenerek oluşturulmuş olan İman, Vicdan ve Dua okurun düşünce hayatı için yeni duraklar inşa ediyor. Bu duraklarda bizler için yeni soluk alanları ve bakış açıları var. Tolstoy imanın yerini vicdan ve dua ile hatırlatırken başta insan olmak üzere bütün varlıkları sevmeyi, vicdan sahibi olmanın önemini, dua ile insanın erişebileceği mertebeleri anlatıyor.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 95
Ağırlık : 95
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺20,00

Şuracıkta ayaklarımın altında serili duran uçsuz bucaksız beyaz tuzağı hayal ediyordum. Bulutların altında -hep zannedildiği gibi- insanların koşuşturması, karmaşası ya da şehrin trafiği değil mutlak bir sessizlik ve kalıcı bir huzur hüküm sürüyordu. Bu beyazlık benim için gerçek ve gerçek olmayan, bilinenle bilinmeyen arasında bir sınıra dönüşmüştü. Ve ben artık biliyordum ki bir görüntü; bir kültürün, bir medeniyetin ya da bir mesleğin bakış açısından seyredilmezse hiçbir anlam taşımaz.

Exupéry, bizi tekrar havalandırıyor. Yüksekte olup yukarıdan bakmayan bir gözle dağlara, çöle, ölüme, denize, geceye, köleye, doğuya ve daha pek çok şeye baktırıyor. Sadece mesleğinin bakış açısı değil tabii bize bu kadar şeyi anlatmasını sağlayan. Onun bakışında gizli her şey. Okuru havalandı- rıyor ama yumuşak bir iniş için değil. Belki sert bir yüzleşme için, İnsanların Dünyası’nda.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 167
Ağırlık : 167
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺32,00

Herkesin içindeyken ya da tele-ekranın görüş alanındayken düşüncelerinizi başıboş salıvermek tehlikeliydi. En ufak bir şey sizi ele verebilirdi. Sürekli gözünüzün seğirmesi, yüzünüzün kaygılı bir hâl alması, kendi kendinize mırıldanmanız, tuhaflık belirtisi gösteren ya da bir şeyler sakladığınız şüphesi uyandıran herhangi bir şey. Ayrıca yüzünüzdeki uygunsuz bir ifade bile (örneğin bir zafer açıklanırken inanmamış görünmek) cezayı gerektiren bir suçtu. Yenisöylem’de bunun için bir sözcük bile vardı: Yüzsuçu.

George Orwell’in distopik bir evrende geçen romanı 1984 eskimedi. Modern bir kâhindi Orwell. Ne dediyse daha fazlasıyla karşılaştı insanlık. Her adımın tele-ekran ismi verilen bir aletle izlenip düşüncelerin yönlendirildiği korkunç bir dünyada insan ne kadar kendine ait olabilirdi! Orwell romanında tahribata uğratılarak değiştirilen geçmişi ve hiçbir ümidin sızmadığı geleceği bir aynaya hapsedip günümüz insanına bir işaret fişeği gönderiyor.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 335
Ağırlık : 335
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺36,00

Emma Woodhouse hem akıllı hem zengin hem de güzel bir hanımefendidir. Bu kadar olumlu özelliğinin yanında başkalarının gönül işlerine burnunu sokmak gibi kötü bir huyu da vardır. Mürebbiyesi onun sayesinde evlenip yanlarından ayrılınca kendini iyice çöpçatanlık işine kaptırır ve yeni tanıştığı, genç ve naif Harriet’e uygun bir eş bulma girişiminde bulunur. Titizlikle yaptığı planlara rağmen başına umulmadık işler açacak, aşk hakkında aslında hiçbir şey bilmediğini fark edecektir.

İngiltere’deki sınıfsal ayrımları, sosyal ilişkileri, zenginlik ve yoksulluk olgularını nükteli bir dille irdeleyen, Jane Austen’ın ölmeden önce yazdığı son romanı olan bu eseri Çiğdem Öztekin’in özenli çevirisiyle sunuyoruz.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 574
Ağırlık : 574
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺56,25

Suat ile Süreyya evli ve mutlu bir çifttir. Yaz için Boğaziçi’nde bir yalı kiralayan bu çifti, hem akrabaları hem de yakın dostları olan Necip sık sık ziyaret eder. Necip, Suat’ı diğer kadınlardan farklı görerek ona hayranlık duymaya başlar ve zamanla bu hayranlık artık vazgeçemeyeceği bir aşka dönüşür. Bu aşk, her birinin yaşamında büyük felaketlere neden olacak çıkmazları da beraberinde getirir.

“İlk psikolojik roman” olarak nitelendirilen Eylül’de Necip ile Suat’ın iç dünyalarına, bunalımlarına, dünya görüşlerine, çelişkilerine, gelgitlerine, çaresizliklerine ve yaşadıkları yasak aşkla toplumun ahlaki değer yargıları arasında kalmalarına geniş bir şekilde yer veren Mehmet Rauf, karakterlerin ruh hâllerini de uzun çözümlemelerle tahlil eder.

Mehmet Rauf’un bu romanı, Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde araştırma görevlisi olan Ayşegül Pomakoğlu tarafından yayına hazırlanmıştır. Editörlüğünü ise yine aynı bölümden öğretim üyesi Tülay Gençtürk Demircioğlu gerçekleştirmiştir. Yaklaşık yüz yirmi yıl önce kaleme alınmış olan eserin bu baskısı, dönemin diline ve ruhuna olabildiğince uygun fakat günümüz okuru için de anlaşılabilir olması amaçlanarak yayına hazırlanmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 352
Ağırlık : 396
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺44,25

İngiliz edebiyat tarihinin önemli isimlerinden Francis Bacon, türün kurucusu Montaigne’den farklı olarak Denemeler’inde sadece kişisel tecrübe ve duygulara odaklanmamış, geçmişin geleneklerini bilginin gücüyle birleştirmiş, yeni, evrensel ve çağlar aşan düşünceler ortaya koymuştur. Bu sebepledir ki, yazılışının üstünden 400 yıldan fazla geçmesine rağmen
Denemeler ışıltısını ve yol göstericiliğini korumaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 224
Ağırlık : 224
En / Boy : 13 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺41,25

Set İçerisindeki Kitaplar
1- Ölü Canlar
2- Benim Üniversitelerim
3- Bir Kudüs Öyküsü
4- Dr. Jekyll Ve Bay Hyde’ın Tuhaf Hikayesi


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 872
Ağırlık : 872
En / Boy : 13 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺131,25

Set İçerisindeki Kitaplar

1- Kendine Ait Bir Oda
2- Deniz Feneri
3- Dalgalar


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 652
Ağırlık : 652
En / Boy : 13 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺96,75

Kumarbaz, psikolojik realizmin en başarılı kalemlerinden biri kabul edilen Dostoyevski’nin kumar borcunu ödeyebilmek için yirmi dokuz günde bitirdiği, romanın ana karakteri Aleksey İvanoviç’i de kendisinden esinlenerek yarattığı romanıdır. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen kumarbazların toplandığı kurmaca bir Alman kasabası olan Rulettenburg’da geçen roman, Dostoyevski'nin 1862’de yaptığı Avrupa seyahatinin izlenimleriyle doludur. Dostoyevski’nin de bizzat mücadele ettiği parasızlık ve kumar düşkünlüğünü anlatan Kumarbaz, korkunç ve amansız bir saplantının, harcanan bir hayatın öyküsüdür.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 5
Sayfa Sayısı : 192
Ağırlık : 192
En / Boy : 13 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺23,36

Sıra dışı tavırları ve kızıl saçlarıyla, Avonlea isimli küçük bir kasabadaki insanların kalplerini teker teker kazanan bu ele avuca sığmaz küçük kızla, Anne Shirley’le tanışın.

Anne, yetimhaneden çıkıp Prince Edward Adası’nın uzak bir köşesindeki Green Gables’a geldiğinde, onu bekleyen Matthew ve Marilla Cuthbert’ın aslında bir erkek çocuğu görmeyi umduklarından habersizdir. Gerçek bir yuvaya kavuşmanın hayalleriyle âdeta uçarak geldiği bu evde istenmediğini, geri gönderilebileceğini öğrenince derin bir umutsuzluğa kapılır. Ancak biraz tuhaf ve inatçı olsa da tertemiz, sevgi dolu kalbi sayesinde sadece Cuthbertlar’ı değil, tüm kasabayı etkilemeyi başaracaktır.

L. M. Montgomery’nin ölümsüz kaleminde hayat bulan ve son dönemde Anne with an E isimli Netflix dizisine de ilham olan Yeşilin Kızı Anne, küçük bir kızın yüreğinin penceresinden nesillerdir insanlara umudu, sevmenin gücünü ve hayallerin güzelliğini anlatıyor.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 408
Ağırlık : 408
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺54,00

Ay Işığı Sokağı, treni kaçırınca kendini küçük bir Fransız liman kentinin karanlık sokaklarında bulan bir gezginin öyküsüdür. Haz ve tehlikenin kol gezdiği bu yabancı yerdeki keşif yolculuğunda tesadüfen girdiği bir mekânda tanıştığı adam ona esrarengiz bir sır verecektir.

Alacakaranlıkta Bir Hikâye’de ise anlatıcı, yalnızlığının tetiklediği gölgelerin arasında eski bir tanıdığının anlattıklarını anımsar. Uzak bir geçmişte genç bir adamın, yüzünü görmediği bir kıza duyduğu ilk aşk ve yaşadığı ilk acı yalnızca anlatıcının değil okuyucunun da yüreğine işleyecek izler bırakır.

Yarattığı karakterlerin iç dünyasına girebilme yeteneği ve psikolojik analizlerindeki olağanüstü başarısı ile dünya çapında büyük bir ilgiyle okunan Stefan Zweig’ın bu hikâyelerini Çağlar Tanyeri’nin özenli çevirisiyle sunuyoruz.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 80
Ağırlık : 80
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺26,25

Fabien, motoru yavaşlatıp San Julian üzerine inerken, kendini yorgun hissetti. İnsanların hayatına lezzet veren şeyler ona doğru büyüyerek geliyordu; evler, küçük kafeler, yürüyüş yaptıkları yerlerdeki ağaçlar… Zafer kazandığı gecelerde imparatorluğunun topraklarına eğilerek bakan ve insanların mütevazı mutluluklarını keşfeden bir fatihe benziyordu. Fabien’in, silahlarını bırakarak ağırlığını ve acılarını yeniden hissetmeye; kendisini dinlemeye ihtiyacı vardı. Çünkü insan mutsuzluğu ve acizliğiyle de zengindir.

Simsiyah bir gökyüzünün derinliğine doğru mesafeler katederken, kavuşmak istediği sükûneti binlerce metre aşağıdaki topraklarda düşleyen Fabien. Otoritesini korumak, adaleti sağlamak adına merhametin ve insan olmanın anlamını unutan Rivière. Ve Fabien’in çiçeklere benzettiği güzel lambaların altında, haritalarının üzerine eğilmiş arkadaşları. Exupery’nin eşsiz anlatımıyla Gece Uçuşu…


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 101
Ağırlık : 101
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺28,00

Set İçerisindeki Kitaplar

1- Satranç

2- Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

3- Kardeşinin Ölümsüz Gözleri

4- Bir Kadının Yaşamında 24 Saat

5- Olağanüstü Bir Gece

6- Amok Koşucusu

7- Ay Işığı Sokağı

8- Korku

9- Mürebbiye

10- Yakıcı Sır

11- Erika Edwald’in Aşkı

12- Bir Çöküşün Hikâyesi

13- Mecburiyet

14- Kızıl

15- Birbirine Benze(Me)Yen Kız Kardeşler


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 1192
Ağırlık : 1192
En / Boy : 13 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺337,50

Atâullah İskenderî Tasavvuf dünyasının en şöhretli simalarından birisi.

Yüzlerce hikmetli sözü yanı sıra, muhtelif kişilere yazdığı bazı mektuplardan parçalar her devirde ilgi görmüştür. Sonundaki münacaatla taçlanan Hikemü’l-Atâiyye, önemli bir tasavvuf klasiği olarak kabul edilir.

İbn Atâullah’ın, mürşidi Ebu’l-Abbas el-Mürsî’ye takdim ettiği eserde tasavvufî hayat ve düşüncenin en tartışmalı konuları çok dikkatli bir üslûpla özlü bir şekilde anlatılmıştır. Eserde kulluk ve dervişlik psikolojisinin son derece güçlü bir üslûpla özetlenmesi sebebiyle daha sonraki yüzyıllarda sûfîler arasında, “Namazda Kur’ân’dan başka bir kitap okumak câiz olsaydı el-Hikem okunurdu” sözü yaygınlık kazanmıştır.

Eser, tasavvufî yorum ve hikmetleri yüksek edebî bir üslûp ile işlemesi sebebiyle yüzyıllardır okunmaya, şerh edilmeye ve defalarca farklı çevirilerle farklı dillerde yayınlanmaya devam eder.

Osmanlı son döneminde pek çok görev üstlenmiş ve Meclis-i Meşâyih reisliği makamında oturmuş olan Saffet Yetkin’in tercümesi, benzerlerinden bir adım öndedir. Aldığı tasavvufî terbiye, kemâlat ve medrese ilimlerini birleştiren ve entelektüel bir kişilik olan Yetkin, bu eseri vefatından hemen önce, 1950 yılında bitirmiş ve yayınlamıştır.

Hikemü’l-Atâiyye, bu yayınla daha kolay anlaşılması için yer yer sadeleştirilmiş ve tasavvufa ilgili okurların daha rahat kavrayabileceği bir kıvama getirilmiştir…


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 206
Ağırlık : 206
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺45,65

Dünya edebiyatının başyapıtları İletişim Klasikleri dizisinde!

İletişim Yayınları, Murat Belge yönetiminde edebiyat klasikleri

yayımlamaya devam ediyor. İletişim Klasikleri dizisinden çıkan kitaplar,

edebiyata karşı sorumluluğu okuma zevkiyle buluşturan bir anlayışla

hazırlanıyor. Eserler orijinal dillerinden ve tam metin çevirileriyle yayıma

hazırlanırken, ana metne eşlik eden ve yetkin isimlerin yazdığı önsöz ve

sonsözlere yer veriliyor. Ayrıca her kitabın başında, yazarın hayatına ve

yaşadığı döneme ışık tutan bir kronoloji bulunuyor. İletişim Klasikleri’nin

içeriği eserin ilk baskı kapağı, el yazmasından örnek sayfalar, haritalar

ve özel çizilerle zenginleştiriliyor. Diziye özel olarak hazırlanan kapak

tasarımında ise, resim tarihinden özenle seçilmiş görseller kullanılıyor.

Zengin bir içerikle hazırlanan İletişim Klasikleri dizisi, güvenilir ve özenli bir

edisyonla okurla buluşurken, alanında referans kaynaklar sunuyor

 

 

 • YazarHarriet Beecher Stowe
 • Yayıneviİletişim Yayıncılık
 • İlk Baskı Yılı2022
 • Baskı Sayısı1. Basım
 • DilTürkçe
 • Barkod9789750533730

 

 

₺66,90

“Onu bana bahşet!” diye dua edemiyorum; fakat çoğu zaman sanki benimmiş gibi hissediyorum. “O benim olsun!” diye dua edemiyorum; çünkü başkasına ait. Acılarımla alay edip duruyorum.” 

 

 

Genç Werther´in Acıları’nı 1774’te yazdığında Goethe henüz 25 yaşındaydı. Kentten taşraya göçen genç ressam Werther’in Lotte’ye duyduğu umutsuz aşkı ve çaresizliğinin mektuplarla anlatıldığı bu roman, önce dönemin Alman gençliğini daha sonra ise bütün Avrupa’yı etkisi altına aldı. Öyle ki, bir dönem intihar vakalarının arttığı bile oldu. Goethe’nin kendi hayatından da izler taşıyan ve Napolyon’un elinden düşürmediği rivayet edilen Genç Werther’in Acıları okunmaya değer bir Alman başyapıtı.

 

 • YazarJohann Wolfgang Von Goethe
 • Yayınevi: Hayykitap
 • Hamur Tipi: 2. Hamur
 • Sayfa Sayısı: 112
 • Ebat: 13,5 x 21
 • İlk Baskı Yılı: 2022
 • Baskı Sayısı: 1. Basım
 • Dil: Türkçe
 • Barkod: 9786257479967

₺23,90

“Hakiki bir mizah duygusuna sahip, gerçek bir yazar.”
JAMES JOYCE

Fakirlik Edebiyatı, Flann O’Brien’ın Myles na gCopaleen mahlasıyla 1941 yılında İrlandaca kaleme aldığı, kırsaldaki İrlandalıların yaşantısını hicvettiği ve yıllarca daha bilindik eserlerinin gölgesinde kalsa da yazarın mizah duygusunun hiç eksik olmadığı bir roman.

Kitap, İrlanda’nın batısında, insanların yalnızca patatesle beslendiği ve evlerini domuzlarla paylaştığı Corkadoragha adında hayali bir köyde, hiç durmayan sağanak altındaki açlık ve sefaleti anlatır. Kitabın kahramanı Bonaparte O’Coonassa, dedesinin kendisine yol göstermesiyle hayata atılır. Daha küçük bir çocukken, “Gerçek İrlandalıların kaderi (kitapların söylediğine göre) her daim böyle olmuştur; yol boyunca doğuya ilerlerken vadinin kıyısında, küçük, kireç beyazı bir evde yaşamak da bu dünyada benim için güzel şeylerin olamayacağının doğduğumda bana sunulan kanıtıydı,” diyen O’Coonassa, İrlandalıların kaderinden kaçabilecek midir yoksa ona boyun mu eğecektir?

“Fakirlik Edebiyatı, çılgın komedisinin yanı sıra korkunç bir kötülük de barındırıyor. Aklıma gelen yazarlar içinde sadece O’Brien’ın dehası bu nitelikleri bu kadar iyi sentezleyebilir.”
EVENING STANDARD

 

 • Yazar: Flann O'Brien
 • Yayınevi: Everest Yayınları
 • Hamur Tipi: 3. Hamur
 • Sayfa Sayısı: 100
 • Ebat: 13,5 x 19,5
 • İlk Baskı Yılı: 2022
 • Baskı Sayısı: 1. Basım
 • Dil: Türkçe
 • Barkod: 9786051858302

₺25,90

Dostoyevski, hapishane günlerinden edindiği deneyimlerden yola çıkarak kendi nihilizmini ve iyiyle kötü arasındaki mücadeleyi, ezilen yoksul bir öğrenci olan Raskolnikov'un hikayesiyle anlatıyor.

Raskolnikov, insani amaçların, aşağılık araçları meşrulaştırdığına inandığından açgözlü yaşlı bir kadın tefeciyi öldürüyor. Okur, bu andan itibaren Raskolnikov’un bilincine kilitleniyor; kendinden nefret etme ve gurur, başkalarını küçümseme ve onlara ihtiyaç duyma, korkunç umutsuzluk ve kurtuluş umuduyla ilgili çelişkili duygularını paylaşıyor.

Suç ve Ceza; insanın, varoluşundan bu yana kalbindeki ebedi çatışmaları aydınlatan bir dizi olağanüstü dramatik sahneden inşa edilmiş trajik bir romandır. Ayrıca dini, sosyal ve felsefi unsurlarla aşılanan edebi bir şaheser…


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 636
En / Boy : 12.5 / 19.5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 5.2021
₺50,37

Rusya’da Kim İyi Yaşar?


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 350
En / Boy : 12 / 20
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2021
₺49,20

Burma Günleri, Britanya İmparatorluğu’nun Burma’daki sömürgecilik zamanlarında yaşanan yerel yozlaşmayı ve imparatorluğun bağnazlığını anlatır. Bir kereste tüccarı olan Flory, imparatorluk yanlısı olan Dr. Veraswami ile arkadaş olur. Doktorun yardıma ihtiyacı vardır. Kyauktada Sulh Hâkimi U Po Kyin onu mahvetmeye hazırlanmaktadır ve onu kurtarabilecek tek şey Avrupa’nın himayesidir: beyazlardan oluşan bir kulübe üyelik. Bu sırada genç ve güzel bir İngiliz olan Elizabeth Lackersteen Paris’ten Burma’ya gelir. Sonunda Flory içinde bulunduğu yalnızlığından, aşk ve evlilik sayesinde kurtulabileceğini düşünür.
Orwell’in ilk romanı olan ve Burma’da görev yaptığı yıllarda İngiliz sömürgeciliğine bakış açısını anlatan Burma Günleri gerçekçi dili ve derinlikli karakterleriyle etkileyici bir eser niteliği taşıyor.

 


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 284
En / Boy : 12 / 20.5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 7.2021
₺64,78

İşte buradaydı: tam bir itiraf. Sherlock Holmes yine yapacağını yapmıştı ve ben kendi çıkarım yeteneklerimin yıkıcı gücü karşında şaşkına dönmüştüm. Benden bir tane daha olmasını istedim, böylece kendimi sırtımdan sıvazlayabilirdim. Kulağa kibirli geldiğinin farkındayım, ama bir insan ne kadar sıklıkla böyle büyük bir zihinsel zafer elde edebilir ki? Onun o iki kelimesini işitir işitmez tüm olayı çözdüm. Eğer Watson burada olsaydı kafasını sallar ve nefes nefese mırıldanırdı.

–Paul Auster, Brooklyn Çılgınlıkları

Yayımlandığı ilk günden itibaren tüm dünyada milyonlarca okuyucuya ulaşan, pek çok yazar ve eser üzerindeki etkisinin görülebildiği, kolektif mirasımızın en ünlü dedektifi Sherlock Holmes, çıkarımın olağanüstü gücünü göstermeye devam ediyor.

Başka insanların bilmedikleri şeyleri bilmeyi kendine iş edinmiş Sherlock Holmes, ayrıntılarda saklı ipuçlarını bularak herkesi büyük bir zihinsel zafere davet ediyor.

Sir Arthur Conan Doyle’ın tüm hikâyelerinin orijinal çizimleriyle toplandığı koleksiyonun birinci cildinde “Oyun başlıyor!”


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 750
En / Boy : 13.5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 6.2021
₺172,20

Sanırım ben sorunların bir çözümü olduğu düşüncesini seviyorum. Bence gizem hikâyelerinin çekiciliği de buradan geliyor, ister Holmes ister bir başkası olsun. Bu hikâyelerde anlaşılabilir bir dünyada yaşıyoruz. Öyle bir dünya ki her sorunun bir çözümü var ve eğer yeterince zekiysek onları çözebiliriz.

–Graham Moore

Yayımlandığı ilk günden itibaren tüm dünyada milyonlarca okuyucuya ulaşan, pek çok yazar ve eser üzerindeki etkisinin görülebildiği, kolektif mirasımızın en ünlü dedektifi Sherlock Holmes, kaotik dünyadaki sorunları çözmeye müsaitseniz hemen gelin, değilseniz bile yine de gelin diyor.

“Dikkatimi çekmek istediğiniz başka bir husus var mı?”

“Köpeğin o geceki garip davranışları.”

“Ama köpek o gece bir şey yapmadı.”

“Garip olan da bu ya,” dedi Holmes.

Sir Arthur Conan Doyle’ın tüm hikâyelerinin orijinal çizimleriyle toplandığı koleksiyonun ikinci cildinde “Oyun başlıyor!”


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 750
En / Boy : 13.5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 6.2021
₺172,20

Zahar Kordovin. Gizli bir dâhi, gerçek bir entelektüel ve uslanmaz bir sahtekâr. Yaşama, sanata ve suça tutkuyla bağlı tehlikeli bir yetenek. Sahteciliğin ve işlediği tüm sanat suçlarının yanı sıra ailesinin yüzyıllar süren tarihine nüfuz etmiş dramalar için de büyük bir bedel ödeyecek. Onu çağıran hayaletlerin ve gizemlerin peşine düşen Kordovin tüm iplerin tek bir ölümcül düğüm haline geldiği Cordoba’da ailesinin trajik geçmişiyle yüzleşecek. Dina Rubina, her karakterine tekil bir hikâye anlatan benzersiz sesler bahşediyor. Dili, kahramanının geçtiği şehirleri canlı bir havayla kuşatıyor. Sanat sahtekârlığının ve büyük para anlaşmalarının bu karanlık dünyasında göçmenlerin, taşralıların, entelektüellerin, eksperlerin, şairlerin, ressamların, sanat tacirlerinin, delilerin, huysuz amcalar ve garip teyzelerin geçit törenine davetlisiniz.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 660
En / Boy : 12 / 20
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 6.2021
₺82,00

Burma Günleri, Britanya İmparatorluğu’nun Burma’daki sömürgecilik zamanlarında yaşanan yerel yozlaşmayı ve imparatorluğun bağnazlığını anlatır. Bir kereste tüccarı olan Flory, imparatorluk yanlısı olan Dr. Veraswami ile arkadaş olur. Doktorun yardıma ihtiyacı vardır. Kyauktada Sulh Hâkimi U Po Kyin onu mahvetmeye hazırlanmaktadır ve onu kurtarabilecek tek şey Avrupa’nın himayesidir: beyazlardan oluşan bir kulübe üyelik. Bu sırada genç ve güzel bir İngiliz olan Elizabeth Lackersteen Paris’ten Burma’ya gelir. Sonunda Flory içinde bulunduğu yalnızlığından, aşk ve evlilik sayesinde kurtulabileceğini düşünür.

Orwell’in ilk romanı olan ve Burma’da görev yaptığı yıllarda İngiliz sömürgeciliğine bakış açısını anlatan Burma Günleri gerçekçi dili ve derinlikli karakterleriyle etkileyici bir eser niteliği taşıyor.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 284
En / Boy : 12 / 20.5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 6.2021
₺36,90

Dayısı William W. Kolderup’ın San Francisco’daki otelinde rahat içinde yaşayan Godfrey Morgan’ın en büyük hayali evlenmeden önce tek başına dünyayı gezmektir. Okuduğu kitapların etkisiyle, ıssız bir adada yaşam mücadelesi vereceği günleri bile düşlemektedir. Sonunda dayısı ve nişanlısının iznini, yanına da adabımuaşeret öğretmeni Tartelette’i alarak hayallerini gerçekleştirmek üzere yolculuğa çıkan Godfrey’yi türlü türlü macera beklemektedir.

Jules Verne’in Daniel Defoe ve David Wyss’den ilhamla yazdığı Robinsonlar Okulu, tıpkı Esrarlı Ada ve İki Yıl Okul Tatili’ndeki gibi, bilgi ve beceriyle ıssız bir adada hayatta kalma temasını işliyor.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 290
En / Boy : 12 / 20
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2020
₺41,00

Tolstoy’un yirminci yüzyılın ilk on yılında tamamladığı son eserler hem bir veda hem bir davet niteliği taşır.
Bu eserler Tolstoy’un bütün hayatını ve düşüncesini gözden geçirmesinin izini taşır, bir yandan da arkasından gelenlere bırakacağı fikir mirasını yeni çağın ışığında şekillendirmesinin izini.
Bu eserlerin çoğu, çağın girdabından yorgun düşen yazar Kasım 1910’da evinden kaçıp kendi ölümüne giderken yayımlanmamıştı. Tolstoy’un ölümünden sonra yayımlanan bu eserlerin arka planında çağın kanlı tarihsel olayları, büyük halk hareketleri vardır. Bunlar arasında Sahte Kupon ve Hacı Murat büyük etki bırakmış, birçok kez sinemaya uyarlanmıştır.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 664
En / Boy : 12 / 20
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2020
₺172,20

Hayır, Çehov ne bir melekti ne de ermiş;
o sözcüğün tam anlamıyla hepimiz gibi bir insandı. Herkesi şaşırtan o dengeliliği, aklı başındalığı, acılı ve çetin iç boğuşmaları sonunda savaş ganimeti olarak elde ettiği niteliklerdi. Sanatçı yaradılışı bu savaşta ona en büyük yardımda bulunmuş, buna karşılık ondan tüm zamanını ve gücünü almıştı.
–İgnati Nikolayeviç Potapenko

Anton Çehov yaşamı boyunca içinden geldiği gibi yaşamış, hep kendisi olmuş,
ruhça özgür kalmıştır.
–Maksim Gorki


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 560
En / Boy : 12 / 20
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2020
₺159,90

Tolstoy’un yirminci yüzyılın ilk on yılında tamamladığı son eserler hem bir veda hem bir davet niteliği taşır.
Bu eserler Tolstoy’un bütün hayatını ve düşüncesini gözden geçirmesinin izini taşır, bir yandan da arkasından gelenlere bırakacağı fikir mirasını yeni çağın ışığında şekillendirmesinin izini.
Bu eserlerin çoğu, çağın girdabından yorgun düşen yazar Kasım 1910’da evinden kaçıp kendi ölümüne giderken yayımlanmamıştı. Tolstoy’un ölümünden sonra yayımlanan bu eserlerin arka planında çağın kanlı tarihsel olayları, büyük halk hareketleri vardır. Bunlar arasında Sahte Kupon ve Hacı Murat büyük etki bırakmış, birçok kez sinemaya uyarlanmıştır.
 


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 664
En / Boy : 12 / 20
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2020
₺114,80

Ben Huck. Tom Sawyer’ın en yakın arkadaşı.

Size Mississippi Nehri boyunca macera dolu bir yolculuk teklif ediyorum.

“Günlerce hiçbir kasabada durmadık ve sürekli nehir aşağı ilerledik.

Güneyin ılıman iklimine ulaşmıştık ve artık evimizden çok uzaktaydık.

Çok geçmeden üzerlerini İspanyol yosunu kaplamış ağaçlara rastladık.

Yosunlar, ağaçların üzerinden uzun beyaz sakallar gibi sarkıyorlardı.

Bu yosunları hayatımda ilk defa görüyordum; açıkçası ormana çok ciddi ve kasvetli bir hava katıyorlardı.

Bizim üçkağıtçılar da artık tehlikeden uzaklaştıklarını anlamışlardı ve başka köylere dadanmaya başladılar.”

İlk kez 1884'te yayımlanan Huckleberry Finn'in Maceraları çocukluk üzerine yazılmış unutulmaz romanlardan biri. Mark Twain, masumiyetini yitirmiş yetişkinler dünyasına ayna tutmayı ihmal etmiyor


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 472
En / Boy : 13.5 / 19.5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2019
₺0,00
₺22,50
1 2 3 ... 22 >

Dünya Klasikleri

Dünya Klasik Kitap Listesi

Dünya klasikleri, yazıldığı döneme damga vuran ve popülerliğini günümüze kadar koruyabilen tanınmış yazarların eserleridir. Dünya klasikleri listesi eğitim hayatının en erken döneminden itibaren yaşam boyu sürekli insanların karşısına çıkan özel eserlerdir. Okullarda okuma ödevi olarak okutulan bu eserler dünyaca ünlü kitaplar olmaktadır. Okullarda çocukları okumaya teşvik etmek, okuryazarlık seviyelerini geliştirmek için bu kitaplardan faydalanılmaktadır. 

Günümüzde artan kitap çeşitliliği ile okumaya nereden başlayacağını bilemeyen okuyucular için dünya klasiği romanlar biçilmiş kaftandır. Bu kitaplar için klasik eserler denmesinin sebebi dünyada belli bir üne sahip olmalarından kaynaklanır. Yüzyıllar boyunca okunabilirliğini korumuş olan eserler çeşitliliği ile de her kesime hitap edebilmektedir. Türk ve Dünya klasikleri listesi yediden yetmişe herkese hitap edebilecek zengin bir kategoriye sahip olmaktadır. Klasik kitaplar listesi içerisinden her yaş grubunu kapsayan uygun eserler bulunabilmektedir. Lev Tolstoy'un kitapları gibi genel temsil gücüne sahip olan eserler aynı zamanda evrensel onay sahibi olmaları ile de önemli olmaktadır. Her dönemde geçerlilikleri kabul görmüş, özgün mesaj içeren eserlerdir.

Dünya klasikleri yazarları döneminde eserleri ile ses getirmiş ve günümüzde de etkisini devam ettiren usta yazarlar olmaktadır. Oldukça geniş bir listeye sahip olan dünya edebiyat eserleri her okuyucunun kütüphanesinde bulunması gereken usta eserlerdir. Bu eserler aynı zamanda birçok film, tiyatro ve operaya konu kaynaklığı etmesi yönünden de önemli olmaktadır. Her okurun farklı beğeni ve okuma zevki vardır. Modern dünya klasikleri geniş eser yelpazesi ile her okurun zevkine hitap edebilecek çeşitliliğe sahiptir. Dünya klasikleri eserleri oldukça uzun bir kitap listesi oluşturmaktadır. Bu sebeple öncelikle bu listeyi daraltarak en iyi dünya klasikleri olarak kabul görmüş eserlere öncelik vermek gerekmektedir.

100 Dünya Klasikleri Kitap Setleri

Klasikler her çağa uyum sağlayabilen ve çağın evrensel sorunlarını ele alabilen yapıtlardır. Puşkin'in kitaplarının da arasında bulunduğu dünya klasikleri geçmişin izlerini günümüze aktararak okuyucunun bilinçlenmesini de sağlamaktadır. Her biri ayrı ayrı her dönem için başyapıt niteliği taşıyan klasik eserler içerisinden 100 dünya klasiği eserleri, en iyi klasik kitaplar seçilmektedir. Oldukça uzun okunması gereken dünya klasikleri listesinden seçilmiş olan 100 dünya klasikleri listesi şu şekilde sıralanmaktadır:

 

 • Yabancı- Albert Camus
 • Yüzbaşının Kızı- Aleksandr Puşkin
 • Üç Silahşörler – Alexandre Dumas
 • Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery
 • Sherlock Holmes’un Maceraları – Arthur Conan Doyle
 • Gün Olur Asra Bedel – Cengiz Aytmatov
 • Büyük Umutlar – Charles Dickens
 • Oliver Twist – Charles Dickens
 • Robinson Crusoe – Daniel Defoe
 • Rebecca – Daphne du Maurier
 • Uğursuz Miras – E.T.A Hoffmann
 • Cyrano de Bergerac – Edmond Rostand
 • Uğultulu Tepeler – Emily Bronte
 • Kilimanjaro'nun Karları – Ernest Hemingway
 • Çanlar Kimin için Çalıyor – Ernest Hemingway
 • Dava – Franz Kafka
 • Budala – Fyodor Dostoyevski
 • Cinler – Dostoyevski
 • Ezilenler – Dostoyevski
 • Kumarbaz – Dostoyevski
 • Yeraltından Notlar – Dostoyevski
 • Kolera Günlerinde Aşk – Gabriel Garcia Marquez
 • Hayvan Çiftliği – George Orwell
 • Madam Bovary – Gustave Flaubert
 • Bülbülü Öldürmek – Harper Lee
 • Parma Manastırı – Henri Stendhal
 • Moby Dick – Herman Melville
 • Odysseia – Homeros
 • Goriot Baba – Balzac
 • Vadideki Zambak – Balzac
 • Oblomov – İvan A. Gonçarov
 • Çavdar Tarlasında Çocuklar – J.D. Salinger
 • Beyaz Diş – Jack London
 • Gurur ve Önyargı – Jane Austen
 • Akıl ve Tutku – Jane Austen
 • Gazap Üzümleri – John Steinbeck
 • İnci – John Steinbeck
 • 80 Günde Devri Alem – Jules Verne
 • Açlık – Knut Hamsun
 • Savaş ve Barış – Tolstoy
 • Çocukluğum – Tolstoy
 • İnsan Ne İle Yaşar – Tolstoy
 • Ana – Maksim Gorki
 • Tom Sawyer – Mark Twain
 • Dorian Gray’in Portresi – Oscar Wilde
 • Devlet – Platon
 • Amok Koşucusu- Stefan Zweig
 • Notre Dame’ın Kamburu – Victor Hugo
 • Sefiller – Victor Hugo
 • Sineklerin Tanrısı – William Golding
 • Romeo ve Jüliet – William Shakespeare
 • Veba – Albert Camus
 • Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley
 • Monte Kristo Kontu – Alexandre Dumas
 • Vişne Bahçesi – Anton Çehov
 • İki Şehrin Hikayesi – Charles Dickens
 • İlahi Komedya – Dante Alighieri
 • Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams
 • Bütün Hikayeleri Toplu Cilt – Edgar Allan Poe
 • Germinal – Emile Zola
 • Silahlara Veda- Ernest Hemingway
 • Dönüşüm – Franz Kafka
 • Böyle Buyurdu Zerdüşt – Friedrich Nietzsche
 • Karamazov Kardeşler – Dostoyevski
 • Beyaz Geceler- Dostoyevski
 • Delikanlı – Dostoyevski
 • İnsancıklar – Dostoyevski
 • 1984- George Orwell
 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigory Petrov
 • Zaman Makinesi – H.G. Wells İlyada- Homeros
 • Babalar ve Oğullar – Ivan S. Turgenyev
 • Emma- Jane Austen
 • Genç Werther'in Acıları – Johann W. Von Goethe
 • Fareler ve İnsanlar- John Steinbeck
 • Körlük – Jose Saramago
 • Denizler Altında 20.000 Fersah- Jules Verne
 • Diriliş- Lev Tolstoy
 • Anne Karenina – Tolstoy
 • Korkunç İvan – Tolstoy
 • Küçük Kadınlar – Louisa May Alcott
 • Kıvılcım Anı – Malcolm Gladwell
 • Don Kişot – Miguel de Cervantes
 • Ölü Canlar – Gogol
 • Ciddi Olmanın Önemi – Oscar Wilde
 • Martı – Jonathan Livingston
 • Amerigo – Stefan Zweig
 • Çılgın Kalabalıktan Uzak – Thomas Hardy
 • Buddenbrook Ailesi – Thomas Mann
 • Ütopya – Thomas More
 • Sefiller – Victor Hugo
 • Sineklerin Tanrısı – William Golding
 • Othello – Shakespeare
 • Venedik Tüccarı- Shakespeare
 • Hamlet – Shakespeare
 • Kış Masalı – Shakespeare
 • Fırtına – Shakespeare
 • Kuru Gürültü – William Shakespeare
 • Atinalı Timon – Shakespeare
 • Size Nasıl Geliyorsa–Shakespeare

 
Aynı yazara ait birden fazla eser liste içerisinde yer almaktadır. Bu sebeple kitaplar setler halinde de okuyucuya sunulmaktadır. Okuyucunun tercihine göre ister karışık yazarlardan oluşan setleri klasik kitap seti olarak isterse de aynı yazara ait eserleri set şeklinde alabilmektedir. Dünya klasikleri kitap seti içeriği mutlaka okunması gereken klasikler ile hazırlanmaktadır. 

Çocukların gelişim düzeyleri dikkate alınarak hazırlanmış dünya çocuk klasikleri kitapları sayfa sayısı olarak diğer klasiklere göre az ve analitik dil bakımından basit eserler olmaktadır. Set şeklinde de satılan bu eserler çocuğun birçok dünya yazarı ile tanışmasını ve ufkunu genişletmesini sağlamaktadır.  

Okunması Gereken Klasikler

Modern dünya klasikleri listesi içerisinde dünyanın en iyi romanları olarak kabul edilmiş kitap severler tarafından mutlaka okunması gereken dünya klasikleri bulunmaktadır. Arasında Dostoyevski'nin kitaplarının da yer aldığı bu eserler, geçmişten günümüze edebi değeri kanıtlanmış aynı zamanda en çok okunan dünya klasikleri arasında yer alan eserler olmaktadır. Bu eserler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Devlet-Platon
 • Notre Dame’ın Kamburu
 • İnsan Neyle Yaşar
 • Denemeler-Montaigne
 • Sefiller-Victor Hugo
 • Romeo ve Juliet-William Shakespeare
 • Suç ve Ceza-Dostoyevski
 • İlahi Komedya- Dante
 • Altıncı Koğuş-Çehov
 • Kırmızı ve Siyah-Stendhal
 • Babalar ve Oğullar-Ivan Turgenyev
 • Dönüşüm-Franz Kafka
 • Robinson Crusoe-Daniel Defoe
 • Genç Werther’in Acıları-Johann Wolfgang Von Goethe
 • Yüzbaşının Kızı-Aleksandr Puşkin

Dünya Klasikleri Fiyatları

Dünya klasikleri çeşitli yayınevleri tarafından basıldığı için fiyatları da bu doğrultuda değişiklik yaşamaktadır. Bu eserleri dünya klasikleri kitap seti olarak ya da tek tek almak mümkündür. Set olarak satılan ürünler tekli alıma göre daha avantajlı olmaktadır. Farklı yayınevlerinin bastığı bu eserler kâğıt kalitesi, baskı kalitesi, kısaltılmamış olması gibi kitabın fiyatını etkileyen birçok unsur olmaktadır. Bunlardan en önemlisi kitabın cildi ve yayınevidir. Aynı kitabın pek çok farklı tasarıma ve basıma ait seçeneklerine ulaşmak mümkündür. Kitabın sayfa sayısı da fiyata etki eden hususlardan birisi olmaktadır.

En İyi Klasik Kitaplar

Klasik kitap önerileri yapılırken herkesin listeye eklediği belli başlı demirbaş dünya klasikleri roman isimleri bulunmaktadır. Maksim Gorki'nin kitaplarının da yer aldığı bu romanlar, en iyi klasik kitaplar olarak şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Sefiller- Victor Hugo
 • Vadideki Zambak-Balzac
 • Ana- Maksim Gorki
 • Karamazov Kardeşler-Dostoyevski
 • Gazap Üzümleri-John Steinbeck
 • Ölü Canlar-Gogol
 • Savaş ve Barış-Tolstoy
 • Yeraltından Notlar-Dostoyevski
 • Uğultulu Tepeler-Emily Bronte
 • İlahi Komedya- Dante
 • Madame Bovary-Flaubert
 • Aşk ve Gurur-Austen
 • Üç Silahşörler-Alexandre Dumas
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı