Babaya Mektup


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 76
Ağırlık : 76
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺60,00

Gecenin bir vakti karla kaplı ıssız bir köye K. adında bir adam gelir. Şato tarafından köye kadastrocu olarak atanan K. kendisine verilen işe bir an önce başlamak istemektedir ama işinin ne olduğunu bir türlü anlayamaz, tek istediği Şato’yla bağlantı kurabilmek ve işini yapmakken yoluna sürekli engeller çıkar. K. her adımda belirsizliğin kâbusunu yaşarken, Kafka’nın labirentvari zihnini anlamaya çalışan okur da sayfa sayfa payına düşeni alır. 
Kafka bürokrasinin aşılmazlığını, devlet ve birey arasındaki iletişimsizliği resmettiği Şato’yu ucu açık bırakıp tamamlamamış olsa da romanın bitimsiz dolambaçlarına uygun düşecek bir tarzda kurgulayıp sonlandırmıştır. 
Kafka’nın Dava ve Dönüşüm’le birlikte en önemli eserlerinden sayılan Şato’yu Ahmet Arpad’ın nitelikli çevirisiyle sunuyoruz..


Basım Ayı/Yılı : 5/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 304
Ağırlık : 304
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺77,25

1912 yılının Kafka için başka bir önemli olayı da nişanlısı Felice Bauer’le tanınmasıdır. Onunla ilişkisini, üç kez ayrılıp yeniden nişanlanarak, 1919’a değin sürdürdü. Bir türlü evlenememesine neden olarak hastalığını gösteriyordu. Oysa Günce’sinde evliliği bir burjuva bağı olarak nitelemiş ve edebiyat yaşamını sürdürebilmesi için yalnızlığa gereksinimi olduğunu vurgulamıştır. Nişanlısıyla bu ilişkisinden geriye beş yüzün üzerinde mektup kaldı. Bunlar, Kafka’nın ölümünden çok sonra, 1967’de, Briefe an Felice (“Felice’ye Mektuplar”) adıyla yayımlandı.
Kendini çok zayıf ve yorgun hisseden Kafka 1913’te dinlenmek amacıyla Riva’da bir sanatoryuma gitti. 1914’te Dava’yı yazmaya başladı. Bu yapıt da ancak ölümünden sonra, gene Max Brod tarafından yayımlandı...


Basım Ayı/Yılı : 11/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 256
Ağırlık : 256
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺95,00

Baba, lütfen beni doğru anla! Bütün bunlar aslında tamamen önemsiz ayrıntılar olarak kalabilirdi ama benim için olağanüstü yönlendirici biri olan, senin uymamı beklediğin kurallara yine senin uymaman benim kalbimi kırıyordu. Bu yüzden benim için dünya üçe ayrılıyordu: Birincisi, sadece benim için konmuş ama asla tam olarak uyamadığım ve nedenini de bilmediğim kurallara tabi bir köle olarak içinde yaşadığım bir dünya. İkincisi, bana çok uzak olan, senin içinde yaşadığın, yönetmekle meşgul olduğun, emirler yağdırıp bunlara uyulmadığında da küplere bindiğin bir dünya.

Üçüncüsü de diğer herkesin mutlu mesut, kurallardan ve emirlerden uzak yaşadığı bir dünya. Bitmez tükenmez rezaletler içindeydim, ya senin emirlerine uyduğum için böyleydi çünkü bu emirler sadece benim için geçerliydi ya da dik kafalı olduğum için çünkü hangi hakla sana karşı çıkabilirdim ki? Veya kurallara uyamamamın nedeni senin kadar güçlü, senin kadar iştahlı, senin kadar maharetli olmayışımdı, buna rağmen benden bunları kolay şeylermiş gibi yerine getirme¬mi beklerdin, işte en büyük rezalet ne yazık ki buydu.

Bütün bunlar, düşünceleri değil de bir çocuğun duygularını harekete geçiriyordu.


Basım Ayı/Yılı : 3/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 64
Ağırlık : 64
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺26,25

“Yine de özlem için edilen gürültü patırtı kadar büyük değil özlemin kendisi. Saçma bulacaksın, ama değil! Bak: ‘En çok seni seviyorum,’ diyorum, ama gerçek sevgi bu değil belki, ‘Sen bir bıçaksın, ben de durmadan içimi deşiyorum o bıçakla,’ dersem gerçek sevgiyi anlatmış olurum belki.”

Milena’ya Mektuplar, Franz Kafka’nın öykülerinin Çekçeye çevirilerini yapan Çek asıllı gazeteci, yazar ve çevirmen Milena Jesenská’ya Kafka’nın bizzat yazdığı mektuplardan oluşur. Kafka’nın bu eşsiz kadına duyduğu derin bağlılık ve aşkın izleri, bu mektupların satıları arasında kimi zaman gizliden gizliye, ama çoğu zaman da açık seçik sürülür.

“Başınızı ellerimin arasına alıp gözlerinize bakmak istiyorum, Milena,” diyor, Kafka, “ta ki kendinizi karşınızdakinin gözlerinde görüp tanıyıncaya kadar.”


Basım Ayı/Yılı : 6/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 248
Ağırlık : 248
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺51,75

“Oysa sabahleyin kapılar kilitliyken herkes onun yanına gelmek için ne diller dökmüştü. Şimdi ise kapılar açılmış olduğu halde kimse gelmiyor, üstelik kapıları dışarıdan kilitliyorlardı.”

20. yüzyılın önemli roman ve hikâye yazarlarından Franz Kafka tarafından kaleme alınmış olup ilk kez 1915 yılında yayımlanan bu hikâyede gezici bir satış temsilcisi olan Gregor Samsa’nın sıradan olması gereken bir sabah işe gitmek üzere uyandığında kendisini dev bir böceğe dönüşmüş halde bulmasını takip eden olaylar dizisi konu alınır. Geri kalan her şey bir yana, artık kendi bedenine bile yabancı olan Gregor, bir yandan içinde bulunduğu bu yeni bedenle yaşama düşüncesine uyum sağlamaya çalışırken öte yandan da kendisi ve geçimlerini sağlamakla yükümlü olduğu annesi, babası ve kız kardeşi için işleri yoluna koyma mücadelesine girişir. Gregor, daha en başından itibaren kendisi ile birlikte okuru da bilinen gerçekliğin ötesini hayal etmeye iter.


Basım Ayı/Yılı : 6/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 88
Ağırlık : 88
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺29,25

“Benim bu yasadan haberim yok,” dedi K.

“Çok yazık doğrusu,” dedi Gözcü.

“Herhalde bu yasa yalnızca sizin kafanızda var,” diye yanıtladı K.

Tutuklandığını, ancak günlük yaşamına, yani normalde ne yapıyorsa onu yapmaya devam edebileceğini ani bir haberle öğrenen Josef K., niçin tutuklandığı hakkında bilgiyi ise hangi kapıyı çaldıysa bir türlü öğrenememektedir. K., bu tutuklanma haberini takip eden günlerde nasıl olduysa herkesin haberdar olduğu bu davanın peşinde oradan oraya sürüklenirken kendisini kaynağını bilmediği bir baskının altında özgürlüğünü yitirme korkusu içinde ezilirken bulur.

Kafka, bu eserinde öylesine absürt bir sistem kurgulamıştır ki okuru âdeta satırların kendisinden çok, satır aralarını okumaya açıkça davet eder.


Basım Ayı/Yılı : 6/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 288
Ağırlık : 288
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺51,75

Dönüşüm


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 112
Ağırlık : 112
En / Boy : 13 / 19
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺17,25

“Gregor devamlı sıra dışı bir şey olmadığını, aksine sadece bir iki mobilyanın yerinin değiştiğini söylese de kısa süre sonra kendi kendine itiraf ettiği üzere kadınların ileri geri gitmeleri, birbirlerine seslenmeleri, mobilyaların döşemenin üzerinde çıkardığı cızırdama sesi adeta her yönden yaklaşan büyük bir kargaşa gibi bir his yaratıyordu ve bu yüzden Gregor başını ve bacaklarını çekebildiği kadar çekip gövdesini döşemeye bastırdığında bütün bunlara katlanamayacağını düşündü.

”Franz Kafka’nın etkileyici dili sayesinde günümüzde bile en çok ses getiren eserlerden biri olan Dönüşüm, huzursuz rüyalar gördüğü bir gecenin sonunda uyandığında kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulan Gregor Samsa’nın öyküsüdür. Bir pazarlamacı olan Gregor, o güne kadar ailesinin geçimini sağlamak ve borçlarını ödemek için canla başla çalışır. Fakat böceğe dönüşmesiyle birlikte aile fertlerine ve diğer tüm insanlara karşı yabancılaşma süreci başlar. Yaşadığı başkalaşım onun ötekileştirilmesine neden olur.


Basım Ayı/Yılı : 6/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 3
Sayfa Sayısı : 64
Ağırlık : 64
En / Boy : 12 / 18
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺32,00

Üstelik de herhangi bir itirazda bulunamazdım çünkü senin aklına yatmayan bir konuda veya sen açmadığın sürece meseleyi daha en başından sakin bir şekilde ele almak mümkün değil­di, senin otoriter mizacın buna müsaade etmez. Bu durumu son yıllarda kalbindeki rahatsızlıklara yorar oldun, oysa senin farklı olduğun bir zamanı hiç anımsamıyorum, bu kalp rahatsızlıkla­rın olsa olsa sert mizacını daha da katılaştırmana yarayacak bir araç olabilir, bunun düşüncesi bile diğerlerinin her türlü itira­zına engel olmaya yetiyor.

Babaya Mektup, dünya edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Franz Kafka’nın çocukluğundan beri babası Hermann Kafka’ya söylemeye çekindiği her şeyi itiraf ettiği mektubudur. Baba-oğul arasındaki çatışmayı ve bir çocuğun sessiz çığlığını duymamıza yardımcı olan bu mektup Franz Kafka’nın kişiliğinin nasıl oluştuğunu da gözler önüne seriyor. Hayatı boyunca babasına duyduğu öfkeyi ve hayranlığı, otoriter baba figürünün yaşattığı tüm korkuları, kaygıları, bastırılmış duyguları tek bir mektupta kaleme alan Kafka’nın bu yazdıklarını babası hiçbir zaman okumamıştır.


Basım Ayı/Yılı : 10/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 56
Ağırlık : 56
En / Boy : 12 / 18
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺32,00

Çok sevgili baba,
Geçenlerde bir kez, senden korktuğumu öne sürmemin nedenini sormuştun. Genellikle olduğu gibi, verecek hiçbir cevap bulamadım, kısmen tam da sana karşı duyduğum bu korku yüzünden, kısmen de bu korkuyu gerekçelendirmek üzere, konuşurken toparlayabileceğimden çok daha fazla ayrıntı gerektiği için...
 
Franz Kafka, 1919’da dinlenmek üzere gittiği Schelesen’de Julie Wohryzek adında bir kızla tanışıp nişanlandı. Aynı yıl kaleme aldığı Babaya Mektup, yazarın bu nişana karşı çıkan babası Hermann Kafka’ya yanıtıdır. Kafka’nın babasıyla ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirmek için yazdığı ve hiç göndermediği bu mektup, hem yazarın yaşamöyküsüne açıklıklar getirmesi hem de kimi eserinin başlıca izleklerinin ipuçlarını barındırması açısından büyük önem taşır. Kafka’nın tüm eserlerinin günümüze ulaşmasını sağlayan Max Brod’un gün ışığına çıkardığı ve yazarın toplu eserleri arasında yer alan bu kitabı ayrıntılı notlar eşliğinde sunuyoruz.


Basım Ayı/Yılı : 7/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 27
Sayfa Sayısı : 104
Ağırlık : 104
En / Boy : 12,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺50,84

Kadastro memuru K., atandığı köye görevini yapmak için gelir. Köydeki şatoya gidip bir yetkiliyle görüşmek ve görevi hakkında bilgi almak ister. Köyde, varlığı belli olmayan ama halk üzerinde etkili, hiyerarşik bir sistem söz konusudur. Şatoya ulaşmak için gösterdiği çaba, her seferinde köylüler ve yetkililer tarafından engellenir; gizemli otoriteyle süren mücadelesi onu zamanla tüketen bir göreve sürükler.
Şato, 20. yüzyılın en önemli felsefi romanlarından biridir. 1924’te Franz Kafka’nın ölmesiyle yarım kalan eser, yakın arkadaşı ve edebî vasisi Max Brod tarafından düzenlenip yayıma hazırlanmıştır. Yazar, K.’yı yaşadıklarına rağmen mücadeleye itenin ‘‘nihai şeyler hakkında açıklık kazanma’’ güdüsü olduğunu öne sürmüştür.


Basım Ayı/Yılı : 10/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 288
Ağırlık : 288
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺99,20

Metamorphosis


Basım Ayı/Yılı : 9/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 64
Ağırlık : 64
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺32,80

Franz Kafka’nın dünyası üçe ayrılır: uyumsuz bir köle gibi hissettiği ilk dünya, babasının yönetimi altındaki ikinci dünya ve herkesin mutlu olduğu, kurallardan uzak üçüncü dünya.

1919’da, başarılı iş adamı Hermann Kafka’ya yazdığı uzun mektupta, Julie Wohryzek ile evliliğine karşı çıkan babasına düşüncelerini itiraf eden yazar, ‘’baba’’ kavramını korku ve otorite ekseninde yorumlar. Babası, iletişim kuramadığı bir zorbalık simgesidir. İletişimsizliğin neden olduğu sorunlar, yaşamı boyunca altında olduğu fiziksel ve psikolojik baskı Kafka’nın küçük bir kitap niteliğindeki mektubunu yazmasına neden olur. Arkadaşı Max Brod’a göre, Kafka mektubunu babasına ulaştırması için annesine vermiş, annesi mektubu ulaştırması için annesine vermiş,annesi mektubu ulaştıramamış ve yazara iade etmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 10/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 64
Ağırlık : 64
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺29,60

Aforizmayı bir tanımla sınırlamak mümkün değildir; rastgele alınmış notlar veya sözcüklere yansımış düşünceler olabilir. Franz Kafka, düşüncelerini 1917-1918 yılları arasında, kız kardeşinin evinde yaşarken kaleme aldı. Aynı zamanda veremle savaşan yazar, hastalığının onu rahat bıraktığı dönemlerde iyilik ve kötülük, doğru ve yanlış, yabancılaşma ve kurtuluş, cennet ve ölüm gibi metafiziksel konular üzerine görüşlerini sundu. Bunlar, yazarın doğrudan teolojik meselelere değindiği tek yazılardır. Aforizmalar 1931 yılında, yazarın ölümünden yedi yıl sonra arkadaşı Max Brod tarafından yayımlandı. O, Franz Kafka’yı ‘’zamanımızın en büyük yazarı’’ olarak değerlendirir.


Basım Ayı/Yılı : 10/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 56
Ağırlık : 56
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺32,80

Dünyaca ünlü yazar Franz Kafka’nın en sevilen klasik romanlarından Milena’ya Mektuplar, Dava ve Dönüşüm’ü sizler için bir araya getirdik.

Milena'ya Metuplar - Franz Kafka

Milena’ya Mektuplar, Franz Kafka’nın en önemli ve en çok okunan eserlerinden biridir. Diğer kitaplarında olduğu gibi hayatının bir yansımasıdır. Kafka, yazdığı öykülerin Çek diline çevrilmesi için arayış içindeyken, bir dost meclisinde Milena ile tanışır ve o andan sonra bütün hayatı değişir.

Romantizm denilince en başa konulması gereken bu kitap, her satırında büyük ve imkânsız bir aşkın sancılarını, yalnızlık girdabının onu “yoksunluğa” nasıl çektiğini, başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz bir dilde anlatır. Bu eser, bütün iyi okuyucuların kütüphanesinde, başköşede yerini almalıdır.

Dava - Franz Kafka

Dava, Franz Kafka’nın en önemli ve en çok okunan eserlerinden biridir. O günkü yargı anlayışına eleştirel bir bakış açısıyla yazılmış bu kitap, onun hayatını okuyan biri için sadece bundan ibaret değildir. Dava’nın bütün yargı görevlilerine baktığınızda, karşınızda despot babasından izler bulmanız hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.

Bu kitapta okuyacağınız öykü, suçsuz olduğunu bilen ve bu yargılamayı kendi içinde yapıp bir sonuca eriştirmeye çalışan bir insanın öyküsüdür.

Dönüşüm - Franz Kafka

Dönüşüm, Franz Kafka’nın en önemli ve en çok okunan eserlerinden biridir.

Bir sabah uyandığında bir gariplik hisseder Gregor Samsa. İçini sıkan bir şeyler vardır. Yataktan kalkmak ister, başaramaz. Sağına dönmek ister, dönemez. Zira Samsa, bir böceğe dönüşmüştür! Pazarlamacı olan Gregor, babasının iflas etmesiyle ailenin bütün yükünü üzerine almıştır. Onun iyi niyeti karşısında bir sınavdır belki de yaşadıkları… Ailesinin bu “böceğe” karşı tutumu, biraz da Kafka’nın iç dünyasında yaşadıklarının kaleme alınmış halidir bu öykü.


Basım Ayı/Yılı : 10/2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 6
Sayfa Sayısı : 904
Ağırlık : 904
En / Boy : 13 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺127,50

Cem Yayınevi, çağımızın büyük yazarlarından Kafka'nın bütün eserlerini, Kâmuran Şipal'in Türkçesiyle yayınlamaktadır. Bütün Eserler'de "Bir Savaşın Tasviri", "Hikayeler", "Taşrada Düğün Hazırlıkları", "Dava", "Şato", "Günlükler", "Değişim", "Ottla'ya ve Ailesine Mektuplar", "Babama Mektup" ve elinizdeli "Kayıp (Amerika)" yer almaktadır. Kayıp (Amerika) romanının bu basımı Cem Yayınevi'nde şimdiye kadar çıkan basımlardan farklı bir özellik taşıyor. Daha önceki çevirilerde "Kayıp (Amerika)"ın, Kafka'nın yakın dostu Max Brod tarafından baskıya hazırlanmış metin temel alınmışken, bu kez Kafka yapıtlarının "Edisyon Kritik" dizisinde John Schillemeit'in baskıya hazırladığı metin temel alınarak çevrilmiştir.


Basım Ayı/Yılı :
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 9
Sayfa Sayısı : 323
Ağırlık : 277
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺45,00

Yayınevimizce daha önceden Kafka'nın: "Bir Savaşın Tasviri", "Dava", "Şato", "Hikâyeler", Kayıp (Amerika)", "Taşrada Düğün Hazırlıkları", "Günlükler", "Ottla'ya ve Ailesine Mektuplar" ve "Babama Mektup" aslı kitapları "Bütün Eserleri" adıyla yayımlanmıştı. Bu kez Hikâyeler'de yer alan "Değişim"i Heinz Politzer'in uzun bir yorumuyla birlikte okurlarımıza sunuyoruz.


Basım Ayı/Yılı : 10/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 17
Sayfa Sayısı : 112
Ağırlık : 106
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺22,50

“Dönüşüm”, Franz Kafka'nın 1912'de 29 yaşındayken yazdığı ve ilk kez 1915'te yayınlanan bir öyküsüdür. Bu öyküde ebeveyni ve kız kardeşi ile küçük bir dairede yaşayan bekar Gregor Samsa'nın hikayesi anlatılmaktadır. Gregor, açıklanamayan bir nedenden dolayı bir sabah insan vücudunda değil, hayatını tamamen değiştirecek bir böceğin vücudunda uyanır. Kafka bu eserinde okuyucuya, Gregor Samsa’nın çirkin bir böceğe dönüşmesiyle, ailesi uğruna hizmet etme ve yardım etme işlevine indirgenmiş genç bir adamın imajını aktarmaktadır.


Bu dönüşüm aynı zamanda ailenin talep ve beklentilerine de bir protestodur. Bununla beraber toplumun ahlaki durumu bir bireyin kaderinde okuyucuya yansıtılmaktadır. Modern toplumun ailelere kadar uzanan otoriter yapılarının yarattığı ve bireyin iradesi dışında teslim olduğu esaret, aşağılama ve sömürünün etkileri bireyin özünde dile
getirilmektedir.


Gregor Samsa, söz konusu bu tutsaklıktan ancak dönüşüm pahasına kurtulmayı başarır, ancak bu görünürdeki özgürleşmeye rağmen, vicdan azabı ve görevi ihmal duygusu devam eder.


Basım Ayı/Yılı : 9/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 72
Ağırlık : 72
En / Boy : 12 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺65,70

“Why don’t I keep sleeping for a little while longer and forget all this foolishness.”

One of Kafka’s best-known stories, The Metamorphosis was first published on 1915. In the story, a salesman named Gregor Samsa wakes up and finds himself transformed into a huge insect. In this novella, along with his successful use of allegory, Kafka points out one of the major problems of modern individual: alienation. Even if the story sets in absurd, irrational universe, we, as the reader, can easily associate ourselves with the similar signs that we concern deeply.

 


Basım Ayı/Yılı : 1/2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 88
Ağırlık : 88
En / Boy : 13 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺52,50
Tükendi

Franz Kafka'yı tanımak ve eserlerini daha iyi anlamak adına, "Babaya Mektup" oldukça önemli bir eserdir. Eğitim hayatından evlenme isteğine kadar her konuda babası Hermann Kafka'nın baskısını hisseden Kafka'nın içine kapanık, varoluşunu sorgulayan ve toplumdan yabancılaşan bir bireye dönüşmesinin temelinde baba-oğul arasındaki bu iletişimsizliğin olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.  Kafka, mektubu 1919 yılında yazmış ancak göndermemiştir. Ölümünün ardından diğer eserleri gibi Max Brod tarafından yayımlanmıştır.

"Ben, korkmuş bir çocuktum; yine de bütün çocuklarda olduğu kadar inatçıydım. Elbette annem de beni şımartıyordu, ama yine de zor idare edilebilen bir çocuk olduğuma inanmıyorum. Tatlı bir sözle, usulca elimden tutulmasıyla, sıcak bir bakışla bana istenilen her şeyin yaptırılamamış olmasına inanmıyorum. Aslında, özünde iyi kalpli ve yumuşak bir insansın, fakat her çocuk, karşısındaki insanın içindeki iyiliği arayacak kararlılığa ve cesarete sahip değildir."


Basım Ayı/Yılı : 3/2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 72
Ağırlık : 72
En / Boy : 13 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺32,85

Kafka, yapıtlarını Çekçe’ye çeviren Milena'ya, hastalığı sebebiyle dinlenmek için gittiği Meran'dan mektuplar yazar. Dostça başlayan mektuplaşmalar, bir süre sonra tutkulu ve umutsuz bir aşka dönüşür. Üstelik yalnız mektuplarda kalan, çaresiz bir aşktır bu. Milena'yla mektuplaşmaları uzun yıllar sürmesine rağmen sadece iki ya da üç kez buluşurlar. Kafka her buluşma sonrasında suçluluk içinde kıvranır. Ancak yine de büyük bir özlem duymaya ve bir sonraki buluşmayı beklemeye devam eder. Oysaki Milena evlidir, kendisi de birkaç defa nişanlanmıştır. Bu mektuplar, çaresizliğin, umutsuzluğun, tutkunun ve iç hesaplaşmanın tasvirine dönüşmüştür.
“Yanımda yürüyordun, bir düşünsene, yanımdaydın!”


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 304
Ağırlık : 304
En / Boy : 12,9 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺75,00

Franz Kafka’nın bir asır önce, ilk olarak “Die Wiessen Blaetter” adlı aylık dergide yayımladığı Dönüşüm adlı uzun öyküsü, hâlâ yirminci yüzyıl edebiyatının modern başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. Kafka, Dönüşüm’de yüzyılın ilk çeyreğindeki küçük burjuva dünyasının yoz ahlakını, çekirdek aile yaşantısını sergilemekle kalmaz, yeni dünya düzeniyle kendine ve çevresine yabancılaşan bireyin izdüşümünü de okuyucuya usta işi bir monologla aktarır.

Gezgin, işkolik satıcı Gregor Samsa’nın bir sabah yatağında kendini böceğe dönüşmüş olarak bulmasıyla başlayan zamansız olay akışı giderek Samsa’nın kafasından aktarılan bir aile trajedisine dönüşür. Dönüşüm’de Gregor’un böcek olmasının kaçınılmaz ekonomik ve sosyolojik sonuçları karşısında asıl “dönüşen” Samsa ailesidir.

Kafka, dönüşüm metaforu üzerinden toplum tarafından bireye yöneltilen sistemli hoşgörüsüzlüğü, dışlamayı, ezme biçimlerini ele aldığı kadar dünyanın gürültülü kaosunda silikleşen insan ruhunun derinliklerine doğru karanlık bir yolculuğa da çıkartır bizleri.


Basım Ayı/Yılı : 2/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 78
Ağırlık : 78
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺54,60

Cem Yayınevi, çağımızın büyük yazarlarından Kafka'nın bütün eserlerini, Kâmuran Şipal'in Türkçesiyle yayınlamaktadır. Bütün Eserler'de "Bir Savaşın Tasviri", "Şato", "Taşrada Düğün Hazırlıkları", "Dava", "Kayıp (Amerika)", "Günlükler", "Değişim", "Ottla'ya ve Ailesine Mektuplar", "Babama Mektup* ve elinizdeki "Hikâyeler" yer almaktadır. Hikayeler'in bu basımı Kafka'nın arkadaşı Max Brod'un Bütün Eserler'deki metin temel alınarak çevrilmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 9/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 12
Sayfa Sayısı : 239
Ağırlık : 209
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺49,50
Anlatılar II

1904-1909 yılları arasında kaleme alınan ve Kafka’nın dünyasına açılan bir kapı olarak anılan Bir Kavganın Tasviri’ndeki otuz beş anlatı, özünde yalnız olan bireyin, “Kafkaesk” dünyanın çıkmaz sokaklarında var olma çabalarını, korkularını, umutsuzluklarını ve açmazlarını duru bir dille gözler önüne seriyor. 
 
20. yüzyıl edebiyatını derinden etkileyen Kafka, insanın yabancılaşma duygusunun, varoluşun karanlık boyutlarını eşsiz mizah anlayışıyla, kendisinden ne önce ne de sonra ulaşılabilen bir yoğunlukla betimliyor.
 
#yabancılaşma #varoluş #bürokrasi #absürdizm #yalnızlık #birey


Basım Ayı/Yılı : 5/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 7
Sayfa Sayısı : 304
Ağırlık : 304
En / Boy : 12,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺69,70

Kafka, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag’da, Almanca konuşan orta sınıf bir ailede dünyaya geldi. Avukat olmak amacıyla hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bir sigorta şirketinde çalışmaya başladı. İşinden dolayı bulduğu boş zamanlar onu yazı yazmaya sevk etti. Yaşamı boyunca, gergin ve mesafeli bir ilişki yaşadığı babası dahil olmak üzere, ailesine ve yakın arkadaşlarına yüzlerce mektup yazdı. Birçok kez nişanlanmasına rağmen hiç evlenmedi ve 1924’te 40 yaşındayken veremden öldü. Gerçekçilik unsurlarını ve fantastik unsurları birleştiren eserleri tipik olarak tuhaf veya sürrealist önyargılarla karşı karşıya kalan izole kahramanlara sahiptir. Dönüşüm, Dava ve Şato en bilinen eserleridir.


Basım Ayı/Yılı : 6/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 96
Ağırlık : 96
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺30,00

Başka hiçbir çalışmada Franz Kafka, bir iş yazışması oalrak başlayan, ancak kısa süre sonra tutkulu ama mahkum bir aşk macerasına dönüşen Milena'ya Mektuplar'da olduğu gibi kendini göstermez.

Kafka'nın karmaşık dehasını ve daha da karmaşık olan karakterini benzersiz bir şekilde tanıyan, Çekçe tercümanı Milena Jesenská, henüz yirmi üç yaşındaydı. Otuz altı yaşındaki Kafka için, o "daha önce hiç görmediğim canlı bir ateş" idi.

En mahrem halini anlattığı ve sonunda saklanması için günlüklerini emanet ettiği kişi Milena oldu.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 200
Ağırlık : 240
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺69,30

"Gregor Samsa bir sabah huzursuz rüyalar gördüğü uykusundan uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş halde buldu. "Bu şaşırtıcı, tuhaf ama şaşırtıcı derecede komik ilk cümleyle Franz Kafka, başyapıtı Dönüşüm'e başlıyor. Bir gecede böceğe dönüşen, ailesi için utanç nesnesi, kendi evinde bir yabancı, tam anlamıyla değişmiş hale gelen genç bir adamın hikayesi. İnsanların yetersizlik, suçluluk ve izolasyon duyguları üzerine, gülünç bir şekilde komik olsa da aslında üzücü olan Dönüşüm, yirminci yüzyıl kurgusunun en çok okunan ve etkili eserlerinden biri olarak yerini aldı.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 64
Ağırlık : 64
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺42,35

Franz Kafka bu mektubu Kasım 1919'da babası Hermann Kafka'ya yazdı. Kafka'nın edebi vasisi Max Brod, Kafka'nın mektubu aslında babasına teslim etmesi için annesine verdiğini, bu mektupta kendini kaybetmiş olan bir ilişkiyi yenileyebileceğini umduğunu anlatıyor.

Ancak Kafka'nın ilişkilerindeki bu derin kusuları irdelemesi, ne babasını ne de kendisini kurtardı. Baba ve oğul arasındaki iletişimin başarısızlığını, çalışmalarının çoğunda tasvir edilen daha büyük varoluşsal çıkmazda başka bir an olarak görmekten kendini alamadı.

Muhtemelen oğlunun bu hareketinin boşuna olduğunu anlayan Julie Kafka, mektubu teslim etmedi, onun yerine yazarına geri verdi.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 64
Ağırlık : 64
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺42,35

Aforizma tanımlamadan kaçar: rastgele bir karalama veya daha gösterişli bir gözlem gibi görünebilir. İster keyfi bir parça ister kristal bir parça olsun, bir aforizma bir düşüncenin başlangıcını yakalar.

Franz Kafka, hayatının iki döneminde aforizmalar yazmıştır. 109'luk bir seriyi, Eylül 1917 ile Nisan 1918 arasında Batı Bohemya'nın Zürau kentinde, Kafka kız kardeşi Ottla'yı ziyaret ederken ve sonunda hayatına mal olacak tüberküloz virüsünün teşhisinin ardından kısa bir süre dinlenmeyi umduğu zamanlarda yazmıştı. İlk olarak 1931'de, ölümünden yedi yıl sonra, arkadaşı ve edebi uygulayıcı Max Brod tarafından “Günah, Umut, Acı ve Gerçek Yol Üzerine Düşünceler” adıyla yayınlandılar.

41 numaralı ikinci aforizmalar serisi ilk olarak 6 Ocak - 29 Şubat 1920 tarihleri ​​arasında Kafka'nın günlüğünde yer aldı. Onlar da ölümünden sonra "Er" adıyla yayınlandı.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 48
Ağırlık : 48
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺38,50

3 Temmuz 1883te, Yahudi bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Modern Alman Edebiyatının ikonlarından olan Franz Kafka, Almanca konuştuğu ve Yahudi olduğu için içinde bulunduğu toplum tarafından dışlanan, yalnızlaştırılan ve değeri sonradan anlaşılan yazarlardan... Mutsuz sonla biten romanlarından ve babasına yazıp, gönderemediği mektuplarından tanıdığımız yazarın, bir tür kişilik bozukluğuna sahip olduğu iddia edilmiştir. Melankoli ve nefretten başka duyguları barındırmayan romanlarının ve mektuplarının nedeni, sevgisiz bir ortamda büyümesi ve baskıcı, dayatmacı bir babaya ve onunla yeterince ilgilenmeyen bir anneye sahip olmasıdır. Derin elem dolu hayatına, 3 Haziran 1924 günü 41 yaşında veda eden Franz Kafka, öldükten sonra tüm dünyada tanınan ve sevilen bir yazar olmuştur.


Basım Ayı/Yılı :
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 76
Ağırlık : 76
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺34,00

Düşle gerçeklik arasında gidip gelen Bir Köy Hekimi adlı öyküsünde Franz Kafka, bizi her zamanki gibi öyküsündeki hekim gibi ikilimde bırakır. Öykü o kadar masum ve inandırıcı bir şekilde başlar ki hekim birden Rosa ve ona saldıran seyise geçer, sonrasında ise hastanın yarasını kabullenmesini ve sessizliğe gömülmesini anlatır. Sonra birden işin içine hekimin endişeleri ve korkuları karışır ve öykü işin içinden çıkılmaz hale geldiğinde birden arabasına koşulan atlar mucizevi bir şekilde, sanki tüm bunlar birkaç dakika içinde olmuş gibi evine getirir. Peki hekimin tüm bu anlattıkları gerçek midir yoksa sadece bir düşten mi ibarettir?..


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 48
Ağırlık : 48
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺24,00

Evin hizmetçisiyle yaşadığı yasak bir ilişki nedeniyle, ailesi tarafından Amerikaya sürgüne gönderilen Karl Rossmanın öyküsüdür. Karl Rossman yaptığı gemi yolculuğu sırasında geminin ateşçisiyle tanışır. Onun yaşadığı zorlukları ve çektiği sıkıntıları öğrenince, ateşçiyi de ikna ederek kaptanla konuşmaya gider ve kaptanın kamarasında hiç tanımadığı dayısı ile tanışacaktır...


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 48
Ağırlık : 48
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺18,00

Ve ayın parlak ışığını benim üzerime göndermiş olması da çok güzel diye düşündüm. Mütevazılıktan uzak halde köprünün kemerinin altında uzanmak üzereydim ki ayın elbette her şeyin üzerine parladığı geldi aklıma. Bende ayın tadını çıkarmak için sevinç içinde kollarımı açtım. Yorgun kollarımla yüzme hareketleri yaparken acı ya da zorluk hissetmeden ilerlemeye devam ettim. Bunu daha önce neden denememiştim? Başın serin havada süzülürken, sağ dizim herkesen önce uçar gibi gidiyordu. Sağ dizimi elimle okşayarak tebrik ettim. Bu partide tanışan iki adamın bir gece vakti Laurenziberg adlı dağa çıkmaya karar vermeleri ile başlayan öykü, kimi yerde absürtlükler içerse de Franz Kafkanın ruh halinin bir yansıması olarak görülebilir.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 72
Ağırlık : 72
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺22,00

Franz Kafka aforizmaların büyük kısmını 1917 Eylülü ile 1918 Nisanı arasında Zürauda yazmıştır. O Sırada verem teşhisi konulduktan sonraki kısa bir ara verme ümidiyle kız kardeşi Ottlayı ziyaret etmiştir. Aforizmalar Kafkanın ölümünden yedi yıl sonra dostu Max Brod tarafından Betrachtungen über Sünde, Hoffnung, Leid, und den wahren Wag adı altında 1931 yılında basılmıştır. Kafkanın aforizmaları içinde hem derin bir anlam hem de bir gizem barındırır.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 3
Sayfa Sayısı : 114
Ağırlık : 113
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺30,00

The Trial is a novel written by Franz Kafka in 1914 and '15 and published posthumously on 26 April 1925. One of his best known works, it tells the story of Josef K., a man arrested and prosecuted by a remote, inaccessible authority, with the nature of his crime revealed neither to him nor to the reader. Heavily influenced by Dostoevsky's Crime and Punishment and The Brothers Karamazov, Kafka even went so far as to call Dostoevsky a blood relative.

Like Kafka's two other novels, The Trial was never completed, although it does include a chapter which appears to bring the story to an intentionally abrupt ending.

After Kafka's death in 1924 his friend and literary executor Max Brod edited the text for publication by Verlag Die Schmiede.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 224
Ağırlık : 224
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺95,00

Metamorphosis is an allegorical novella written by Franz Kafka which was first published in 1915. One of Kafka's best-known works, Metamorphosis tells the story of salesman Gregor Samsa, who wakes one morning to find himself inexplicably transformed into a huge insect and subsequently struggles to adjust to this new condition. The novella has been widely discussed among literary critics, with differing interpretations being offered. In popular culture and adaptations of the novella, the insect is commonly depicted as a cockroach.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 64
Ağırlık : 64
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺45,00

Cem Yayınevi, çağımızın büyük yazarlarından Kafka'nın bütün eserlerini, Kâmuran Şipal'in Türkçesiyle yayınlamaktadır. Kafka'nın ölümünden sonra arkadaşı Max Brod'un hazırladığı bütün eserlerde "Bir Savaşın Tasviri", "Hikayeler", "Dava", "Şato", "Kayıp (Amerika) ", "Ottla'ya ve Ailesine Mektuplar", "Babama Mektup", "Günlükler" ve elinizde bulunan "Taşrada Düğün Hazırlıkları" yer almaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 9
Sayfa Sayısı : 352
Ağırlık : 301
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺65,25

Çok sevgili babacığım!

Bana son günlerde bir ara, senden korktuğum gibi bir savı hangi nedenle ileri sürdüğümü sormuştun. Her zamanki gibi bir yanıt bulup verememiş, bu da işte biraz yine senden korkmamdan, biraz senden korkmamın nedenin pek çok ayrıntıyı içermesinden, dolayısıyla bunları yarı buçuk da olsa sözle belirtemeyeceğimden kaynaklanmıştı. Şimdi sana yazıyla yanıt vermeye kalkıyorsam, bu yanıtta yine pek çok boşluk kalacak, çünkü söz konusu nedeni kaleme alırken, senden duyduğum korku ve bunun yol açağı sonuçlar sana karşı özgür davranmaktan beni alıkoyacak, konunun büyüklüğü belleğimle zeka gücümü enikonu aşacaktır.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 8
Sayfa Sayısı : 158
Ağırlık : 158
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺36,00

Cem Yayınevi, çağımızın büyük yazarlarından Kafka'nın eserlerini Kâmuran Şipal'in Türkçesiyle yayımlamaktadır. Bütün Eserler'de "Bir Savaşın Tasviri", "Hikayeler", "Taşrada Düğün Hazırlıkları", "Dava", "Şato", "Kayıp (Amerika)", "Günlükler", "Değişim" ve elinizdeki, bizi yeni bir Kafka ile buluşturan "Ottla'ya ve Ailesine Mektuplar" yer almaktadır. Kafka, kızkardeşi Ottlya'ya (ve diğer aile bireylerine) yazdığı bu mektuplarda sevecen, yardımsever, şakacı bir ağabey ve bulunmaz bir arkadaştır. Hartmund Binder'le Klaus Wagenbach tarafından baskıya hazırlanan bu kitapta; Kafka'nın alçakgönüllülükle gururu, fedakârlıkla bağımsızlığı, ürkeklikle cesareti şaşmaz bir denge içinde kendisinde barındıran saf, dürüst ve tutarlı bir insan olarak gördüğü kızkardeşi Ottla'ya 25 yıl boyunca yazdığı mektuplar ve kartlar yer almaktadır. Kafka, zaman zaman kaçıp sığındığı, sırdaşı olan ve yaşamı Auschwitz Toplama Kampı'nda sona eren kız kardeşi Ottla'ya yazdığı bu mektuplarda sıcak ve sevgi dolu bir ilişkinin, dostluğun örneğini biraz daha yaklaşıyor bize.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 5
Sayfa Sayısı : 224
Ağırlık : 199
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺45,00

Kafka'nın Milena'ya Mektuplar'ı ilk kez 1952'de yayımlanmıştı. O baskıda, Kafka'nın kendisinin karaladığı parçalar dışında, kişilik haklarına saygı nedeniyle de yayımlanmamış parçalar bulunmaktaydı. Ayrıca, mektupları baskıya hazırlayan Willy Haas, yayıncının isteğine uyarak, Yahudilikle ilgili bir parçayı da kitaba almamıştı.

Cem Yayınevi tarafından yayımlanan Milena'ya Mektuplar, bu eksik mektupları içermektedir; sadece Kafka'nın karaladığı parçalar kitaba alınmamıştır. Kitaba, Milena'yı daha iyi tanıyabilmeniz için, Milena'nın Max Brod'a yolladığı mektuplar ve Milena'nın birkaç magazin yazısı da alınmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 8
Sayfa Sayısı : 423
Ağırlık : 424
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺63,00

Cem Yayınevi, çağımızın büyük yazarlarından Kafka'nın bütün eserlerini, Kâmuran Şipal'in Türkçesiyle yayımlamaktadır. Bütün eserlerde Kafka'nın "Bir Savaşın Tasviri", "Hikayeler" ve "Taşrada Düğün Hazırlıkları" adlarını taşıyan üç hikaye kitabı; "Dava", "Şato" ve "Amerika" adlarındaki üç romanı ile "Günlükler"i yer almaktadır. Dava romanının çevirisinin bu basımı Cem Yayınevi'nde şimdiye kadar çıkan basımlardan farklı bir özellik taşıyor. Daha önceki çevirilerde Dava'nın Kafka'nın yakın dostu Max Brod tarafından baskıya hazırlanmış metni temel alınmışken, bu kez Kafka yapıtlarının "Edisyon Kritik" dizisinde Oxford Üniversitesinden Kafka araştırmacısı Malcolm Pasley'in Dava'nın özgün el yazısı metnine dayanarak hazırladığı ve 1990 yılında S. Fischer yayınevince yayınlanan metin göz önüne tutularak çevirisine çevirmen tarafından Kafka Günlüğü'nde Dava'nın oluşumuna ilişkin notlar ve Kafka araştırmacılarından Heinz Politzer'in Dava romanıyla ilgili yorumu eklenmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 16
Sayfa Sayısı : 350
Ağırlık : 300
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺51,00

Set İçeriği
1. Dönüşüm
2. Aforizmalar
3. Dava
4. Şato
5. Milenaya Mektuplar


Basım Ayı/Yılı :
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 1
Ağırlık : 1
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺228,00

Gregor Samsa, o sabah korkunç düşlerinden uyan­dığında, kendini kocaman bir böceğe dönüşmüş olarak buldu. Zırha benzeyen sırtının üzerinde uzanıyordu, eğer kafasını biraz kaldırsaydı hafif kubbeli ve kemerlerle sert bölümlere ayrılmış kahverengi karnını görebilirdi. Üze­rindeki çarşaf onu çok az kapatıyordu ve yataktan her an düşebilirdi. Vücudunun geri kalanıyla karşılaştırınca çok küçük görünen bir sürü ayağı, o bakarken çaresizce sal­lanıyordu.

“Bana ne oldu?” diye düşündü. Bu, bir rüya değildi. Odası biraz fazla küçük olmasına rağmen düzgün bir in­san odasıydı ve tanıdık gelen dört duvar arasında sakince duruyordu. Kumaş örneklerinin bir koleksiyonu masanın üzerinde yayılmıştı –Samsa, bir pazarlamacıydı– ve ma­sanın yukarısında, yakın zamanda bir dergiden kesip yal­dızlı, güzel bir çerçeve içine koyduğu resim vardı. Resim, kürk şapka ve kürk atkı takmış, dik oturan ve tüm kolunu kaplayan ağır kürk manşonunu izleyiciye doğru kaldıran bir hanımefendiyi gösteriyordu.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 80
Ağırlık : 80
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺98,00

Gregor Samsa dev bir böceğe dönüşerek odasına sıkışıp kalmıştır ve ailesine yük olmanın çaresizliğini yaşamaktadır. Müdürü, babası, annesi, kız kardeşi ve çevresindeki herkes bu değişimi önce biraz tiksinti ve dehşetle, sonra da can sıkıntısıyla karşılar.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 80
Ağırlık : 80
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺25,50

Franz Kafka’nın Dava ve Amerika’yla birlikte tamamlamadan bıraktığı Şato, ilk kez 1926’da Max Brod tarafından yayımlandı. Kadastrocu K.’nın profesyonel ve bireysel kimliğinin gizemli bir şato ve temsilcileri tarafından tanınması için verdiği beyhude mücadeleyi anlatan eser, iktidar yapılarının yarattığı sistematik düzeni sorunsallaştırır ve bu yapıların ürünü olan bürokratik labirentin karşısında pasif boyun eğişi yüzümüze çarpar. Devlet aygıtının keyfiliği, orantısız gücü ve aşırı bürokratikleşmesi üzerine kara bir hiciv olarak okunan Şato, insanın anlamdan yoksun bir dünyada sonuçsuz kalmaya mahkûm anlam arayışına dönüşür.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 352
Ağırlık : 352
En / Boy : 12,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺77,08

20. yüzyılın en önemli yazarlarından Franz Kafka, 1883’te Prag’da dünyaya gelmiştir. Ufak eşyalar satan bir dükkan işleten Hermann ile Julie’nin altı çocuğundan en büyüğüdür.

Kafka’nın hayatı, hayatının eserlerine yansıması, eserlerinde işlediği psikolojik durumlar ve durumlardan tek kurtuluşun “ölüm” olarak ortaya çıkması birçok araştırmaya ve akademik incelemeye ve derse konu olmuştur. Günümüzde Kafka adını yaşatan edebi dergilerden  kafelere birçok alan vardır
 

Kafka’yı bu kadar önemli kılan, kısacık hayatına sığdırdığı kocaman eserlerindeki en çaresiz başkarakterin dahi okurla özdeşleşen çözümlemeleridir.

Kafka Dönüşüm eserinde ailesine ve topluma karşı hissettiği eksikliğini anlatmış, dönüşümü kendi üzerine yüklemiştir. İlk yayım tarihinden itibaren (1915), geçen yüz yılı aşkın sürede, acaba bu dönüşüm, gerçekten Gregor Samsa’nın yüklendiği bir dönüşüm müdür? Her dönemin, bireyi dönüştürdüğü sancıda, apaçık ortada olandan daha açık bir dönüşüm var mıdır?..


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 105
Ağırlık : 105
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺30,00

Franz Kafka öykülerinde bürokrasiyi kendi üslubuyla anlatan modernist bir yazardır. Asil bir aileden gelen ve iyi bir eğitim gören Kafka Almanca, Çekçe, İbranice dillerine hâkimdi, bunun yanı sıra Fransız kültürüyle de yakından ilgiliydi. Yahudi olduğu için dönemin Almanya’sında sıkıntılar çekti.
Yazarın  Felice’ye  Mektuplar,  Ceza  Sömürgesi,  Milena’ya Mektuplar,  Dönüşüm  gibi  eserleri  dönemin  sorunlarına ışık tutmakta ve sistemi sorgulamaktadır.

Franz Kafka’nın eserlerinin büyük bir bölümü yaşamı süresince yayımlanmamıştır, ölmeden önce yazılarına bir arkadaşına yakması için vermiştir. Fakat arkadaşı Kafka’nın ölümünden sonra yazılarını derleyerek yayımlamıştır.

“Mantık ne kadar çürütülmez olursa olsun, hayatta kalmak isteyen bir adam ona her hâlükârda direnecektir


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 280
Ağırlık : 280
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺45,00

Dönüşüm, Değişim veya Metamorfoz (Almanca özgün adı: Die Verwandlung), Franz Kafka’nın uzun öyküsü.
İlk olarak 1915 yılında yayımlanmıştır. Kafka’nın en popüler eseri sayılabilir. Öykü, Gregor Samsa’nın bir sa­bah kendini dev bir böceğe dönüşmüş bulmasıyla baş­lar ve hayatındaki değişiklikleri anlatarak devam eder.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 68
Ağırlık : 68
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺58,00

Franz Kafka Eylül 1917’de tüberküloz teşhisi konulduktan kısa bir süre sonra küçük bir Bohemya köyü olan Zürau’daki kız kardeşini ziyarete gider. Orada üzerinde baskı yaratan ve iç dünyasında sarsıntılara yol açmış her şeyin uzağında, edebi ve düşünsel gelişiminin kritik bir noktasını oluşturacak Aforizmalar’ı kaleme alır. Bu eser ilk kez ölümünden sonra 1931 yılında “Günah, Izdırap, Umut ve Hakiki Yol Üzerine Gözlemler” başlığıyla dostu ve meslektaşı Max Brod tarafından yayımlanmıştır.

Kafka’nın hayatındaki en güzel dönem olarak nitelendirdiği sekiz aylık bir soluklanma evresinde ortaya çıkan, bir çırpıda değil sindire sindire okunmayı hak eden bu eseri Çağlar Tanyeri’nin özenli çevirisiyle sunuyoruz.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 120
Ağırlık : 120
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺41,25
1 2 3 ... 8 >

Franz Kafka Kimdir?

Franz Kafka kimdir?” sorusuna verilecek yanıt Almanca konuşan Bohemyalı roman ve hikâye yapıtları olan, 20. Yüzyılın Modern Alman Edebiyatının öncüleri arasında bulunması yanında modern dünya edebiyatının ikonik ve özgün yazarları arasındadır şeklinde olmaktadır. Franz Kafka’nın hayatı incelendiğinde “Franz Kafka nereli?” sorusu için de Prag, Çek Cumhuriyeti cevabı verilmektedir. Yaşadığı yıllarda tanınmayan Franz Kafka, ölümünden sonra yakın arkadaşı tarafından yayımlanan yazıları ile adını duyurduğu ve yazarlığı meslek olarak kabul etmediği belirtilmektedir. 

Franz Kafka kısa biyografi ise 3 Temmuz 1883 yılında Prag’da moda ürünler satan bir dükkân sahibi Hermann ile aydın bir Alman Yahudisi olan Julia Kafka’nın 6 çocuğundan bir olarak dünyaya geldiği söylenmektedir. Franz Kafka hayatı araştırıldığında üniversitede kimya bölümüne başladığı fakat hukuk bölümünde lisans eğitimini tamamladığı ve bu yıllarda Max Brod ile entelektüel kulüplere gittiği de eklenmektedir. Kafka, 3 Haziran 1924’te 40 yaşında veremden yaşamını yitirdiğinde ardında birkaç eser kaldığı ve arkadaşı Max Brod’a vasiyet olarak eserlerini yakmasını söylediği de bilinmektedir. Ama Kafka’nın vasiyetini yerine getirmeyen Max Bord, Kafka'nın dünya edebiyatında tanınmasına olanak sağlamıştır. 

Franz Kafka hayatı kısaca aktarılırken iki erkek kardeşinin çok küçük yaşta ve 3 kız kardeşinin de Nazi soykırımda vefat etmesinden dolayı mutsuz ve kötü bir çocukluk yaşadığının altı çizilmektedir. Yazar ayrıca özellikle babası ile anlaşamadığını ve sorunlar yaşadığı için babasından nefret ettiğini her fırsatta vurgulamaktadır. Franz Kafka hukuk fakültesini bitirdikten sonra ceza hukuku alanında yol kat etmiş, 1907 tarihinde de İtalyan bir sigorta şirketinde işe başladığından bahsedilmektedir. 1923 yılında ailesinin baskılarından kurtulma ve yazabilmek adına Berlin’de yaşamaya başlayan Kafka’nın Nazilerin Çekoslovakya’yı işgali anında birçok belgesinin yakıldığı da vurgulanmaktadır. 

Franz Kafka Kitapları

Gerek Franz Kafka edebi kişiliği hakkında, gerekse Kafka nın tüm eserleri hakkında bilgi edinmek isteyen pek çok kişi “Franz Kafka kitapları nasıl?” sorusunu araştırma gereği duymaktadır. Franz Kafka, hayatı baştan kaybedilmiş bir savaş olarak algılansa da onun bıraktığı Kafka kitapları, onu hayatı yenilgiye uğratan ender insanlardan biri yapmaktadır. Franz Kafka kitapları günümüzde roman ve hikaye türünde kitap satış noktalarında yer almakta ve kitap satış sorumlularının bilgilerine göre en çok satılan eserler içinde bulunmaktadır. Kafka’nın kitapları listelenmek istenirse de aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

Franz Kafka Romanları

 • Dava (1925)
 • Şato (1926)
 • Kayıp (Amerika) (1927)

Franz Kafka Hikâyeleri

 • Değişim (1915)
 • Bir Savaşın Tasviri
 • Taşrada Düğün Hazırlıkları
 • Şarkıcı Josefine ya da Fare Ulusu
 • Ceza Sömürgesi (1919)
 • Çin Seddi
 • Bir Akademiye Rapor
 • Bir Kardeş Cinayeti
 • Bir Köpeğin Araştırmaları

Mektuplar

 • Milena’ya Mektuplar
 • Babaya Mektuplar
 • Felice’ye Mektuplar
 • Ottla’ya ve Aileye Mektuplar

Günlükler

 • Günlük 1-2
 • Aforizmalar

Franz Kafka’nın Okunması Gereken Kitapları

Kitap ve edebiyat otorite çevresinin okurlara önerdiği Franz Kafka’nin okunması gereken kitapları tüm zamanların kitap önerileri içinde de yer almaktadır. Franz Kafka kitap önerileri sayesinde okuyucuların yazarın yapıtlarına ait sayfalar arasında kaybolduğu belirtilmekte ve her bir olay örgüsünde kişilerin kendilerine ait durumları yakalamasında da söz edilmektedir. Zamanın ötesinde olan bu kitaplar, yazıldığı dönem açısından incelendiğinde Kafka’nın günlük hayat içinde gözlemlediği birçok noktanın günümüzde de varlığını sürdüğüne dair yorumlar alınmaktadır. Kafka’nın okunması gereken kitapları ele alındığında aşağıdaki bilgilere ulaşılmaktadır.

 • Dönüşüm: Bu romanda yazar 20. yüzyıl sanayi sonrası batı toplumunu ve içinde bulunan yalnızlığını belirtmektedir. İlk kez 1915’te aylık bir dergide okuyuculara sunulan Dönüşüm, Franz Kafka’nın en uzun ve en tanınmış öyküsü niteliği taşıdığı ayrıntısı bilirkişilerce aktarılmaktadır. Bu eserin yayınlanmasının üzerinden hemen hemen bir asır geçmesine rağmen hala tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasında yer aldığı da eklenmektedir. Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa’nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlayan eser, giderek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan bir anlatımı okuyucu ile buluşturmaktadır. 
 • Dava: Bu romanında da “Dönüşüm” kitabında bahsettiği karakterlerin birbirine benzediği ve “Dava” eserinde bir sabah uyandığında suçunu bilmediği bir davadan yargılanan karaktere değinmektedir.
 • Babaya Mektuplar: Okurlarca Kafka’nın okunması gerekilen kitapları arasında yer alan bir diğer eser de “Babaya Mektuplar” olmaktadır. Kafka’nın 1919 yılının Kasım ayında babası Hermann’a hitaben yazmış olduğu bu mektupta, babasının kendisine psikolojik yönden istismar ettiğini işaret etmektedir. İlk defa 1952 yılında yayınlanmış “Babaya Mektup” kitabında bahsi geçen mektubun Kafka tarafından babasına ulaştırılması için annesine verildiği fakat annesinin mektubu yazara tekrar ilettiği bilinmektedir.    

Franz Kafka En Güzel Eserleri

Franz Kafka eserleri yorumlandığı zaman Kafka en güzel kitapları niteliği için yapıtları arasından seçim yapmanın zor olduğu okurlar tarafından vurgulanmaktadır. Yazarın neredeyse bütün eserlerinin Franz Kafka en iyi kitapları arasında yerini aldığı bilinmektedir. Kafka’nın en güzel eserleri arasından uzmanlar tarafından belirtilen “Milena'ya Mektuplar” ise Milena Jesenska ile olan iş ve aşk ilişkilerini kendisine konu edinmektedir. Kafka’nın yazmış olduğu diğer eserlerle karşılaştırıldığında bu yapıt mahrem, saf ve acı dolu bir hikâyenin anlatılması ile özel bir durum almaktadır. 

Bir diğer eser olan “Şato”da yazar tarafından 1922 yılında kaleme alınmaya başlandığı fakat bitiremediği de ayrıca vurgulanmaktadır. Ana karakterin K. olarak adlandırılan kişinin ölmesi ile sonlandırılmasını uygun gören Kafka’nın “Şato” yapıtını 1926 senesinde yayınladığı okunmaktadır. Yazarın bir diğer esri olan “Aforizmalar” ise Kafka’nın hastalıkla boğuştuğu zamanlarda yazdığı kısa yazılardan oluşmaktadır. Bu kitabında da yazar diğer eserlerinde olduğu gibi pişmanlıkları, ailesi ve hastalık yaşamına değinmektedir. “Ceza Sömürgesi” için bir suç mekanizmasının insanların suçlu veya suçsuz olması önemsenmeden mahkûm olmasına değindiği söylenmektedir. 

Franz Kafka Eserleri Hakkında Bilgi

Franz Kafka eserleri hakkında bilgi edinmek isteyenlerin kısa bir araştırma ile verilere ulaştığı belirtilmektedir. Bu veriler arasında Kafka’nın eserlerinde insanın gizli kalmış korkularının, burjuva yaşamının sahte aile ilişkilerinin, bürokrasinin çıldırtan işleyişinin gözler önüne serildiği yorumlanmaktadır. Yazarın karamsar mizacı yapıtlarındaki karakterleri çaresizlikle donatmakta ve onların yavaş yavaş karanlığa gömülmesi sayfalarında anlatılmaktadır. Bitmek bilmez suçluluk duygusu, öz benlik algılamasında kırılmalar, kendini ötekileştirme Kafka’nın eserlerinde vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. 

Yazarın eserlerinde babası ile kuramadığı düzgün ilişkisine de rastlanmaktadır. Kafka’nın “Babaya Mektup” eserinde şu satırlar yer almaktadır “…Anlamadığım şarkıları tekrar edebildiğim veya senin en sevdiğin lafları senin peşinden geveleyebildiğim zaman, ama bunların hiçbiri benim geleceğimin bir parçası değildir…” Yazarın “Dönüşüm” kitabında babasının hayatına yer ettiği etkiye rastlandığı söylenmektedir. “Dönüşüm” kitabında yer alan bir anda böcek olarak uyanan kişi Kafka’nın kendisi olmaktadır. 

“Kayıp (Amerike)” ise diğer eserlerinden ayrılarak iyimser bir hava ile kaleme alınmış ve yazarın tamamlanmış ilk romanı ünvanını taşımaktadır. İlk olarak 1927 yılında yayınlanan bu eserde de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç eden insanların hayatları aktarılmaktadır. “Bir Kardeş Cinayeti” eseri de yabancılaşma, suç ve sorumluluk konularını ele alan Kafka’nın iç dünyasını yansıtmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı