“Sen benimsin, seni artık hiçbir zaman görmesem de! Korkunun o uçsuz bucaksız sahasına girmediği müddetçe biliyorum, ama senin bana olan ilgini kesinlikle bilmiyorum, senin ilgin tamamen korkuya ait.

Sen de beni tanımıyorsun Milena…”

Franz Kafka’nın bütün ruhuyla kendini adadığı bir aşk ve o aşkın satırlara yansıyan sonsuz tanıklığı…

Kafka’nın Milena Jesenská ile bir dost meclisinde başlayan tanışıklığının ardından ölümsüz bir aşka dönüşen mektuplaşmaları dönemin edebiyat ortamına da ışık tutuyor. İnsanın korku ve kaygılarını, yalnızlığını, yabancılaşmasını benzersiz bir biçimde dile getiren Kafka’nın düş dünyasına okuru davet eden Milena’ya Mektuplar, bitmek tükenmek bilmeyen bir lirizmin büyüleyici bir başyapıtıdır aynı zamanda...


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 400
En / Boy : 13,7 / 21,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2016
₺82,32

Franz Kafka’nın kült eseri Şato, modern dünya edebiyatının öncü metinlerinden biridir. Yazarın 1921-1922 yılları arasında yazmaya başladığı, ancak bitirmeden bıraktığı roman ölümünden sonra arkadaşı Max Brod tarafından 1926 yılında yayımlandığında eser tüm dünyada ilgi uyandırmış; farklı felsefi, politik, teolojik okumalara kapı aralamıştır. Katmanlı yapısıyla ve sembolik biçemiyle birçok yazar ve düşünürü derinden etkileyen Şato, modern dünyada yalnızlığa ve çaresizliğe direnmeye çalışan insanı çarpıcı bir şekilde resmetmeyi başarmıştır.

Kadastro memuru olarak yabancısı olduğu bir köye giden K.’nın serüveni, iktidar aygıtının işleyiş mekanizmasının metaforik bir dille anlatıldığı bitimsiz bir mücadeledir. Franz Kafka, K.’nın yaşadığı sürüncemede şato aracılığıyla iktidarın görünür fakat erişilemez yüzünü ustalıkla cisimleştirir. Şatoya giderek içine düştüğü karmaşadan kurtulmak isteyen K.’nın karşısında her seferinde başka bir bürokratik engel belirir. “Şato”ya ulaşmak artık bir varoluş mücadelesidir.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 360
En / Boy : 13,7 / 21,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 1.2016
₺76,44

“Josef K. bir sabah ansızın tutuklanır….”

Franz Kafka’nın 1914 yılında yazmaya başladığı Dava, ölümünden sonra arkadaşı Max Brod tarafından yayımlanmıştır. Dava, içerdiği sembolizm ve metaforik yapısının karanlığından dolayı yazarın, üzerine en çok konuşulan romanlarından biridir. Tanrı’nın krallığından kovulmuş bir sürgünlük psikolojisini tüm eserlerinde sessiz bir çığlık olarak işleyen Franz Kafka korku, çaresizlik ve yalnızlığın hüküm sürdüğü belirsiz bir dünyanın tercümanıdır.

Modern yaşamın çelişkileri ve uyumsuzlukları tarafından kuşatılan insanı temsil eden Josef K., bir gün, ansızın, hiçbir sebep yokken tutuklanır. Sonrasında maruz kaldığı acımasız gerçekliğin ve var olamayışın eşsiz anlatımlarıyla ilerleyen Dava, gizemin ağırlığından kaçan insanın gerçek olmayan bir hayata sığınmasının hikâyesidir.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 248
En / Boy : 14 / 22
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 1.2016
₺56,28
Tükendi

Franz Kafka’nın, öldükten sonra yakması için dostu Max Brod’a verdiği yapıtları arasında yer alan Dönüşüm, insanın terk edilişinin ve yalnızlığını ölüm ile paylaşmasının anıtsal bir anlatımıdır. Hiçliğin kesinliğinin mutlak olduğu bir dünyada, korkunun karabasanında tuzağa düşmüş bireyin trajedisini anlatan Kafka, yabancılaşmış, anlaşılmaz ve makineleşmiş bir dünyada insanın evsizliğini ustalıkla işler. Kafka’nın kahramanları hiçbir yere ait değildir.

Bedensel dönüşümünü gözlemleyen Gregor Samsa, bu anlaşılmaz dünya içerisinde kendi bedenine yabancılaşır. Bedenindeki dönüşüme alıştıkça böcekleşir, böcekleştikçe de yalnızlığın o koyu ve vazgeçilmez dünyasına adım atmış olur. Artık Gregor yalnızlığını ölümle paylaşır.

Sorgulama gereği duyulmayan yaşamın kemikleşmiş kurallarına, insan ilişkilerine, toplumsal yaşayışa bir başkaldırı öyküsü olan Dönüşüm’de, güçlü bir toplum eleştirisi yapılmış ve insanın modern toplumda yabancılaşması ustalıkla işlenmiştir.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 110
En / Boy : 13,5 / 21,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2016
₺36,12
1

Franz Kafka Kimdir?

Franz Kafka kimdir?” sorusuna verilecek yanıt Almanca konuşan Bohemyalı roman ve hikâye yapıtları olan, 20. Yüzyılın Modern Alman Edebiyatının öncüleri arasında bulunması yanında modern dünya edebiyatının ikonik ve özgün yazarları arasındadır şeklinde olmaktadır. Franz Kafka’nın hayatı incelendiğinde “Franz Kafka nereli?” sorusu için de Prag, Çek Cumhuriyeti cevabı verilmektedir. Yaşadığı yıllarda tanınmayan Franz Kafka, ölümünden sonra yakın arkadaşı tarafından yayımlanan yazıları ile adını duyurduğu ve yazarlığı meslek olarak kabul etmediği belirtilmektedir. 

Franz Kafka kısa biyografi ise 3 Temmuz 1883 yılında Prag’da moda ürünler satan bir dükkân sahibi Hermann ile aydın bir Alman Yahudisi olan Julia Kafka’nın 6 çocuğundan bir olarak dünyaya geldiği söylenmektedir. Franz Kafka hayatı araştırıldığında üniversitede kimya bölümüne başladığı fakat hukuk bölümünde lisans eğitimini tamamladığı ve bu yıllarda Max Brod ile entelektüel kulüplere gittiği de eklenmektedir. Kafka, 3 Haziran 1924’te 40 yaşında veremden yaşamını yitirdiğinde ardında birkaç eser kaldığı ve arkadaşı Max Brod’a vasiyet olarak eserlerini yakmasını söylediği de bilinmektedir. Ama Kafka’nın vasiyetini yerine getirmeyen Max Bord, Kafka'nın dünya edebiyatında tanınmasına olanak sağlamıştır. 

Franz Kafka hayatı kısaca aktarılırken iki erkek kardeşinin çok küçük yaşta ve 3 kız kardeşinin de Nazi soykırımda vefat etmesinden dolayı mutsuz ve kötü bir çocukluk yaşadığının altı çizilmektedir. Yazar ayrıca özellikle babası ile anlaşamadığını ve sorunlar yaşadığı için babasından nefret ettiğini her fırsatta vurgulamaktadır. Franz Kafka hukuk fakültesini bitirdikten sonra ceza hukuku alanında yol kat etmiş, 1907 tarihinde de İtalyan bir sigorta şirketinde işe başladığından bahsedilmektedir. 1923 yılında ailesinin baskılarından kurtulma ve yazabilmek adına Berlin’de yaşamaya başlayan Kafka’nın Nazilerin Çekoslovakya’yı işgali anında birçok belgesinin yakıldığı da vurgulanmaktadır. 

Franz Kafka Kitapları

Gerek Franz Kafka edebi kişiliği hakkında, gerekse Kafka nın tüm eserleri hakkında bilgi edinmek isteyen pek çok kişi “Franz Kafka kitapları nasıl?” sorusunu araştırma gereği duymaktadır. Franz Kafka, hayatı baştan kaybedilmiş bir savaş olarak algılansa da onun bıraktığı Kafka kitapları, onu hayatı yenilgiye uğratan ender insanlardan biri yapmaktadır. Franz Kafka kitapları günümüzde roman ve hikaye türünde kitap satış noktalarında yer almakta ve kitap satış sorumlularının bilgilerine göre en çok satılan eserler içinde bulunmaktadır. Kafka’nın kitapları listelenmek istenirse de aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

Franz Kafka Romanları

 • Dava (1925)
 • Şato (1926)
 • Kayıp (Amerika) (1927)

Franz Kafka Hikâyeleri

 • Değişim (1915)
 • Bir Savaşın Tasviri
 • Taşrada Düğün Hazırlıkları
 • Şarkıcı Josefine ya da Fare Ulusu
 • Ceza Sömürgesi (1919)
 • Çin Seddi
 • Bir Akademiye Rapor
 • Bir Kardeş Cinayeti
 • Bir Köpeğin Araştırmaları

Mektuplar

 • Milena’ya Mektuplar
 • Babaya Mektuplar
 • Felice’ye Mektuplar
 • Ottla’ya ve Aileye Mektuplar

Günlükler

 • Günlük 1-2
 • Aforizmalar

Franz Kafka’nın Okunması Gereken Kitapları

Kitap ve edebiyat otorite çevresinin okurlara önerdiği Franz Kafka’nin okunması gereken kitapları tüm zamanların kitap önerileri içinde de yer almaktadır. Franz Kafka kitap önerileri sayesinde okuyucuların yazarın yapıtlarına ait sayfalar arasında kaybolduğu belirtilmekte ve her bir olay örgüsünde kişilerin kendilerine ait durumları yakalamasında da söz edilmektedir. Zamanın ötesinde olan bu kitaplar, yazıldığı dönem açısından incelendiğinde Kafka’nın günlük hayat içinde gözlemlediği birçok noktanın günümüzde de varlığını sürdüğüne dair yorumlar alınmaktadır. Kafka’nın okunması gereken kitapları ele alındığında aşağıdaki bilgilere ulaşılmaktadır.

 • Dönüşüm: Bu romanda yazar 20. yüzyıl sanayi sonrası batı toplumunu ve içinde bulunan yalnızlığını belirtmektedir. İlk kez 1915’te aylık bir dergide okuyuculara sunulan Dönüşüm, Franz Kafka’nın en uzun ve en tanınmış öyküsü niteliği taşıdığı ayrıntısı bilirkişilerce aktarılmaktadır. Bu eserin yayınlanmasının üzerinden hemen hemen bir asır geçmesine rağmen hala tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasında yer aldığı da eklenmektedir. Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa’nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlayan eser, giderek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan bir anlatımı okuyucu ile buluşturmaktadır. 
 • Dava: Bu romanında da “Dönüşüm” kitabında bahsettiği karakterlerin birbirine benzediği ve “Dava” eserinde bir sabah uyandığında suçunu bilmediği bir davadan yargılanan karaktere değinmektedir.
 • Babaya Mektuplar: Okurlarca Kafka’nın okunması gerekilen kitapları arasında yer alan bir diğer eser de “Babaya Mektuplar” olmaktadır. Kafka’nın 1919 yılının Kasım ayında babası Hermann’a hitaben yazmış olduğu bu mektupta, babasının kendisine psikolojik yönden istismar ettiğini işaret etmektedir. İlk defa 1952 yılında yayınlanmış “Babaya Mektup” kitabında bahsi geçen mektubun Kafka tarafından babasına ulaştırılması için annesine verildiği fakat annesinin mektubu yazara tekrar ilettiği bilinmektedir.    

Franz Kafka En Güzel Eserleri

Franz Kafka eserleri yorumlandığı zaman Kafka en güzel kitapları niteliği için yapıtları arasından seçim yapmanın zor olduğu okurlar tarafından vurgulanmaktadır. Yazarın neredeyse bütün eserlerinin Franz Kafka en iyi kitapları arasında yerini aldığı bilinmektedir. Kafka’nın en güzel eserleri arasından uzmanlar tarafından belirtilen “Milena'ya Mektuplar” ise Milena Jesenska ile olan iş ve aşk ilişkilerini kendisine konu edinmektedir. Kafka’nın yazmış olduğu diğer eserlerle karşılaştırıldığında bu yapıt mahrem, saf ve acı dolu bir hikâyenin anlatılması ile özel bir durum almaktadır. 

Bir diğer eser olan “Şato”da yazar tarafından 1922 yılında kaleme alınmaya başlandığı fakat bitiremediği de ayrıca vurgulanmaktadır. Ana karakterin K. olarak adlandırılan kişinin ölmesi ile sonlandırılmasını uygun gören Kafka’nın “Şato” yapıtını 1926 senesinde yayınladığı okunmaktadır. Yazarın bir diğer esri olan “Aforizmalar” ise Kafka’nın hastalıkla boğuştuğu zamanlarda yazdığı kısa yazılardan oluşmaktadır. Bu kitabında da yazar diğer eserlerinde olduğu gibi pişmanlıkları, ailesi ve hastalık yaşamına değinmektedir. “Ceza Sömürgesi” için bir suç mekanizmasının insanların suçlu veya suçsuz olması önemsenmeden mahkûm olmasına değindiği söylenmektedir. 

Franz Kafka Eserleri Hakkında Bilgi

Franz Kafka eserleri hakkında bilgi edinmek isteyenlerin kısa bir araştırma ile verilere ulaştığı belirtilmektedir. Bu veriler arasında Kafka’nın eserlerinde insanın gizli kalmış korkularının, burjuva yaşamının sahte aile ilişkilerinin, bürokrasinin çıldırtan işleyişinin gözler önüne serildiği yorumlanmaktadır. Yazarın karamsar mizacı yapıtlarındaki karakterleri çaresizlikle donatmakta ve onların yavaş yavaş karanlığa gömülmesi sayfalarında anlatılmaktadır. Bitmek bilmez suçluluk duygusu, öz benlik algılamasında kırılmalar, kendini ötekileştirme Kafka’nın eserlerinde vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. 

Yazarın eserlerinde babası ile kuramadığı düzgün ilişkisine de rastlanmaktadır. Kafka’nın “Babaya Mektup” eserinde şu satırlar yer almaktadır “…Anlamadığım şarkıları tekrar edebildiğim veya senin en sevdiğin lafları senin peşinden geveleyebildiğim zaman, ama bunların hiçbiri benim geleceğimin bir parçası değildir…” Yazarın “Dönüşüm” kitabında babasının hayatına yer ettiği etkiye rastlandığı söylenmektedir. “Dönüşüm” kitabında yer alan bir anda böcek olarak uyanan kişi Kafka’nın kendisi olmaktadır. 

“Kayıp (Amerike)” ise diğer eserlerinden ayrılarak iyimser bir hava ile kaleme alınmış ve yazarın tamamlanmış ilk romanı ünvanını taşımaktadır. İlk olarak 1927 yılında yayınlanan bu eserde de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç eden insanların hayatları aktarılmaktadır. “Bir Kardeş Cinayeti” eseri de yabancılaşma, suç ve sorumluluk konularını ele alan Kafka’nın iç dünyasını yansıtmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı