Arka Kapak Yazısı

Etrafın Seni Sıktığı Zaman Kitap Oku üstat SABAHATTİN ALİ’nin eşi Aliye Hanım’a verdiği bir öğüt.

Biz de üstadın verdiği öğüde uyarak büyük ustanın tüm kitaplarını yeniden okuyup altını çizdiğimiz satırları, etrafından sıkılınca kitap okumak isteyenler için derledik.

Ölümsüz ustayı tekrar saygıyla, sevgiyle ve özlemle anıyor, keyifli okumalar diliyoruz.

 

Kitap Adı: Etrafın Seni Sıktığı Zaman Kitap Oku
Kitap Yazar Adı: Sabahattin Ali
Yayın Direktörü: Gülşen İşeri
Yayıma Hazırlayan: Faruk Kaya
Düzelti: Saliha Ulusoy
Son Okuma: Elif Erdağı
Kapak ve Sayfa Tasarım: Metin Üstündağ
Sayfa Sayısı: 96
Ebat: 11x18
Tür: Edebiyat
Kağıt / İç Baskı: III. Hamur Enzo, 60 gr.
Cilt / Kapak: Amerikan Bristol 230 gr.
ISBN / Barkod: 9789751044952

₺57,40

“Otuza yaklaşmaktayım… Bugüne kadar ne yaptığımı düşündüm. Bir sıfırdan başka netice alamadım. Hayatta hiçbir şey yapmış olmamak gibi korkunç ve utandırıcı bir şey var mı? Son zamanlara kadar ‘Fena bir şey yapmıyorum ya!’ der ve kendimi temize çıkarmaya çalışırdım. 

 

Fakat hadiseler gösterdi ki, fena olmayışım tesadüf eseriymiş, fırsat düşmemiş, zaruret olmamış.

Nitekim hayatın ilk çelmesinde yuvarlanıverdim. İyilik demek kimseye kötülüğü dokunmamak değil, kötülük yapacak cevheri içinde taşımamak demektir. 

Bende bu fena cevher fazla miktarda mevcutmuş. Belki herkeste var… Fakat insan olan onu söküp atmasını, yahut boğmasını biliyor… Dokunmadan bırakmak, bir gün başını kaldırmasına meydan vermek olur…”

Sayfa Sayısı : 328

Ebat : 13.5x19.5

Kağıt/İç Baskı III Hm Enzo 55gr

Cilt/Kapak : Amerikan Bristol 230 gr

₺70,00

“Kafasından hatıralar birbirini kovalayarak 

geçmekte idi. Bütün hayatında kendine göre bir iş bile yaptığını hatırlamıyor, bu ömrü başka birinin yaşadığını sanıyordu. Çocukluğu, delikanlılığı, etrafıyla olan münasebetleri hep yabancı bir dünya ile yapılan temaslara benziyordu. 

Şimdi o, kendine bu kadar uzak bulduğu bu dünyada, ne kadar müthiş azaplar çekiyordu! Bunlara ne lüzum vardı? Neden böyle korkunç çemberler onu sımsıkı bağlıyor, neden ona yavaş yavaş, sindire sindire en öldürücü işkenceler yapılıyordu? Ne için, kim için?” 

Sayfa Sayısı : 312

Ebat : 13.5x19.5

Kağıt/İç Baskı : III Hm Enzo 55 gr

Cilt Kapak : Amerikan Bristol 230 gr

₺67,20

"Hayatta yalnız kalmanın esas olduğunu hâlâ kabul edemiyor musunuz? Bütün yakınlaşmalar, bütün birleşmeler yalancıdır. İnsanlar ancak muayyen bir hadde kadar birbirlerine sokulabilirler, üst tarafını uydururlar ve günün birinde hatalarını anlayınca, yeislerinden her şeyi bırakıp kaçarlar. Halbuki mümkün olanla kanaat etseler, hayallerindekini hakikat zannetmekten vazgeçseler, bu böyle olmaz. Herkes tabii olanı kabul eder, ortada ne hayal sukutu, ne inkisar kalır...

 

Dünyada bir tek insana inanmıştım. O kadar çok inanmıştım ki, bunda aldanmış olmak, bende artık inanmak kudreti bırakmamıştı. Ona kızgın değildim. Ona kızmama, darılmama, onun aleyhinde düşünmeme imkân olmadığını hissediyordum. Hayatta en güvendiğim insana karşı duyduğum bu kırgınlık, adeta bütün insanlara dağılmıştı; çünkü o benim için bütün insanlığın timsaliydi.”

Sayfa Sayısı : 184

Ebat : 13.5x19.5

Kağıt/İç Baskı : III Hm Enzo 55gr

Cilt/Kapak : Amerikan Bristol 230gr

Kapak Tasarımı : Rüveyda Kul

₺46,20
1

Sabahattin Ali Kitapları

Sabahattin Ali 25 Şubat 1907 yılında Gümülcine Eğridere’de dünyaya gelmiştir. Annesi Hüsniye Hanım babası piyade Yüzbaşı Selahattin beydir. İstanbul’da Muallim mektebinde eğitim aldıktan sonra Anadolu’da Yozgat ilinde öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Yazar döneminde yurt dışına yabancı dil eğitimi almak için gönderilen isimler içinde yer almaktadır. Almanya’da dil eğitimini tamamlamıştır. Almanya’da kaldığı dönemde okuduğu Ivan Turgenyev, Thomas Mann ve Edgar Allan Poe isimli yazarlardan etkilenerek, eserlerinde bu yazarların izleri görülmektedir. Yazıları ve düşünceleri ile bir dönem hapiste yatan yazar, izlendiğini, takip edildiğini düşünerek yurt dışına kaçmak istemiştir. Yurt dışına kaçmak isterken kaçakçılar tarafından öldürüldüğü iddia edilmektedir. Sabahattin Ali eserleri geniş okuyucu kitlesine ulaşmış eserlerdir. Sabahattin Ali kitapları yetişkinlerin, gençlerin hatta çocukların da ilgisini çekecek niteliktedir. 

Sabahattin eserleri ve türleri ilk zamanlarında aşk temalıdır. Yazarın sonraki kitaplarında ise toplumsal olaylar ön planda tutulmuştur. Köylülere, doktorlara, tutuklulara, yöneticilere eserlerinde sıklıkla yer vermiştir. Sabahattin Ali eserlerinde yalın, sade bir dil kullanmıştır. Bu şekilde halkın anlayacağı bir dil kullanmayı eserlerinde tercih etmiştir. Kalemi güçlü olan yazar hikâye, roman, şiir gibi pek çok alanlarda kitaplar yazmıştır. Sabahattin Ali’nin hikâye ve romanları her yaştan okuyucu için derin anlamlar barındırmaktadır. Yazarın aşk kitapları yoğun duygu içeren başlıca eserlerini oluşturmaktadır.

Sabahattin Ali Tüm Eserleri

Sabahattin Ali bütün eserleri toplumsal gerçekliği okuyucuya aktardığı gibi bunu sade bir dil kullanarak gerçekleştirmesi yazarın en büyük mahareti olarak tanımlanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı yüz temel eser arasında bulunan, 2016 yılında İngilizceye de çevrilen, Sabahattin Ali ilk romanı olarak da bilinen Kuyucaklı Yusuf eseri, Sabahattin Ali'nin en önemli eseri olarak bilinmektedir. Sabahattin Ali en iyi kitapları arasında yazarın en çok satan kitabında olan Kürk Mantolu Madonna Sabahattin Ali Külliyatının başyapıtlarından birisidir. Yazara ait tüm eserler şu şekilde sıralanabilir: 

Romanları

 • Kuyucaklı Yusuf (1937)
 • İçimizdeki Şeytan (1940)
 • Kürk Mantolu Madonna (1943)

Öykü

 • Değirmen (1935)
 • Kağnı (1936)
 • Ses (1937)
 • Yeni Dünya (1943)
 • Sırça Köşk (1947)

Şiir kitabı ve öne çıkan şiirleri

 • Dağlar ve Rüzgâr (1934)
 • Kurbağanın Serenadı (1937)
 • Öteki Şiirler (1937)
 • Aldırma Gönül  (1977 Kerem Günay Besteleme)
 • Leylim Ley  (1937 Ses Öykü kitabında geçer şiirdir-Zülfü Livaneli’nin 1975 yılı Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz albümünde bestelenerek yer alan türküdür 
 • Dağlar (1932 Yılında yazılan şiir 1977 yılında ali Kocatepe tarafından bestelendi.  

Oyun

 • Esirler (1936)

Sabahattin Ali Hikâyeleri

Sabahattin Ali yazıya erken yaşlarda başlamıştır. Yazarın yayınlanan ilk öyküsü Irmak dergisinde çıkan (1928) ‘O Arkadaşım öyküsüdür. Sabahattin Ali öyküleri toplumsal gerçekçiliği yansıtan öykülerdir. İlk öyküleri Resimli Ayda yayınlanmıştır. 1935 yılında yayınlanan ‘Değirmen’ öyküsü üç kısımdan oluşmaktadır.16 öyküden oluşan kitapta yazarın 1927 ve 1934 yılları arasındaki hikâyeleri yer almaktadır. Orhan Şaik Gökyay, Nurullah Ataç gibi önemli edebi kişilikler yazarın bu öykü kitabından övgüyle bahsetmektedir. 

Sabahattin Ali öyküleri arasında yer alanKağnı’ adlı eser ise yazarın 1935 ve 1936 yılları arasında yayımladığı 13 hikâyeden oluşmaktadır. Hikâyelerinin ana öğesinde mahpus, köylü ve işçi yer almaktadır. Yazar bu öykü kitabında izlenim ve duygudan çok gözlemlerini yansıtmaktadır. Değirmen isimli öykü kitabında başlayan gerçeklik eğilimi Kağnı kitabında da devam etmektedir. Sabahattin Ali’nin 1936 ve 1937 yılları arasında yazdığı öykülerinin yer aldığı kitabının adı ise ‘Ses’ dir. Bir önceki öykü kitabı olan Değirmene biçimsel olarak benzerlik gösteren kitapta yer alan öğeler yazardan beklenildiği gibi yine Jandarma, işçiler ve köylülerdir.  Yazarın bu kitabında öne çıkan öyküleri ise Mehtaplı Bir Gece, Sıcak Su, Köpek ve Ses öyküsüdür. 

Sabahattin Ali hikâyeleri arasında yer alan ‘Yeni Dünya’ kitabı ise yazarın 1936-1942 yılları arasında yazdığı ve çeşitli dergilerde yayınlanan 13 hikâyesinden oluşmaktadır. Köy yaşamı ve kasaba dışında düşkün kadınları da bu öykülerinde anlatmıştır. Yazarın bu hikâye kitabını diğer kitaplarından ayıran ise gözleme dayalı yazılardan daha eleştirel düşünme ve yazma durumunun görülmesidir. Bu eserinde Sabahattin Ali eleştirel gerçekliği ön plana çıkarmıştır. Yazarın 1947 yılında yayınlanan ‘Sırça Köşk’ isimli öykü kitabı o dönemde politik mesajlar taşıması nedeni ile toplatılmıştır. Kitapta 13 hikâye ve 4 masal yer almaktadır. Yazarın genelde köy yaşantısını, kırsal kesimleri anlattığı hikâyelerinden ayrı olarak bu hikâye kitabında şehir hayatı hakkında anlatımlar dikkat çekmektedir.  

Sabahattin Ali Romanları

Sabahattin Ali Romanları içerisinde aşk hikâyeleri barındırsa da genel teması toplumsal olaylara dikkat çekmektir. Türk öykücülüğün toplumsal yazarı olarak gösterilen Sabahattin Ali romanlarında da bunu hissettirmektedir. Toplum İçin Sanat akımını benimseyen yazar romanlarında hikâyelerinde toplumda gördüğü sorunları olayları ön plana çıkarmış ve anlatmıştır.  Edebiyat sayesinde toplumda bir bilinç oluşmasını ve toplumsal bilinçlenmeyi düstur edinmiştir. Yazılarında politik görüşlerini de çekinmeden belirtmesi nedeni ile yargılanan yazar sol görüşlü yazar olarak bilinmektedir.

Sabahattin Ali 1937 yılında yayımlanan ilk romanına kadar öykü yazarı olarak tanınmaktadır. Kuyucaklı Yusuf yazarın yayımlanan ilk romanıdır. Yazarın bu eserindeki Yusuf karakteri Türk edebiyatının en romantik karakteri olarak tasvir edilmektedir.  Bu eserde yazar Romantik edebiyata yakınlaşır. Milli Eğitim Bakanlığının orta öğretim seviyesinde okunmasını tavsiye ettiği 100 temel eser arasında yer almaktadır. Yazarın mutlaka okunması gereken romanından olan Kuyucaklı Yusuf sinemaya da uyarlanmıştır. Ana karakter Yusuf’un yürek burkan hikâyesi anlatılmaktadır. Romantik öğelerde barındıran roman sade dili ile oldukça sürükleyicidir. Türk edebiyatının kilometre taşlarından kabul edilmektedir. Okuyucuda derin izler bırakan bu eserde herkes hayatının bir döneminden izler bulmaktadır.

Sabahattin Ali’nin 1940 yılında yazdığı romanı ise ‘İçimizdeki Şeytan’ romanıdır. Romanda Macide ile Ömer’in aşkını anlatmaktadır.  Karakterlerin iç konuşmaları ile his ve duygular başarılı bir şekilde anlatılmıştır. Yazar romanında toplumsal olayların kişiler üzerindeki baskısını ve zayıf insanın bu durum üzerindeki ezilmişliğini çarpıcı bir şekilde anlatmaktadır. Sabahattin Ali romanları arasında öne çıkan bir diğer kitap ise Kürk Mantolu Madonna’dır. Romanda dokunaklı bir aşk hikâyesi yazarın sade dili ile okuyucuya sunulmaktadır. Yazar romanını seferberlik nedeni ile gittiği ikinci askerlik döneminde 1940-1941 yıllarında yazmıştır. Eseri beğenilerek sinemaya ve tiyatroya da uyarlanmıştır. Romanda Alman asıllı kadın Maria Puder ile içine kapanık melankolik Raif Efendinin aşk hikâyesini anlatmaktadır. Roman Cumhuriyet dönemi edebiyatının müstesna örneklerinden biri olarak öne çıkarılmaktadır. 

Sabahattin Ali Şiirleri

Sabahattin Ali’nin şiirleri, romanları ve öyküleri gibi okurları tarafından beğenilmektedir. Yazarın şiirleri bazı önemli bestekârlar tarafından düzenlenmiştir. Bu şiirler önemli şarkıcılar tarafından seslendirilmiş ve oldukça beğeni toplamıştır. Yazarın 4 adet şiir kitabı ve öne çıkan ve seslendirilen şiirleri şu şekilde sıralanmaktadır.

Şiir Kitapları

 • Dağlar ve Rüzgâr
 • Kurbağanın Serenadı
 • Öteki Şiirler
 • Bütün Şiirler

Yazarın bestelenen şiirleri ve okuyan bestekârlar

 • Leylim Ley (Zülfi Livaneli-. İbrahim Tatlıses- Edip Akbayram- Zerrin Özer-Leman Sam- Zara- Özdemir Erdoğan- Arda Kural- Ömür Gedik tarafından seslendirilmiştir.) 
 • Göklerde Kartal Gibiyim ( Volkan Konak)
 • Çocuklar Gibi ( Sezan Aksu)
 • Ben Sana Vurgunum (Nükhet Duru)
 • Dağlar (Sezen Aksu)
 • Aldırma Gönül (Edip Akbayram)
 • Geçmiyor Günler (Ahmet Kaya)
 • Melankoli ( Nükhet Duru)
 • Bir Yürek Kaldı Avucumda ( Grup Çağrı)
 • Kara Yazı (Ahmet kaya)
 • Benimsin Diyemediğim (Kıyamadığım- Ali Kocatepe)

 

Sabahattin Ali Kitap Fiyatları

Sabahattin Ali eserleri bütün kitaplarının yer aldığı Sabahattin Ali Kitap seti olarak da satılmaktadır. 11 kitaptan, 8 kitaptan, 5 kitaptan oluşan set halinde Sabahattin Ali eserleri ilgi görmektedir. Yazarın romanlarının yer aldığı 3 kitaptan oluşan roman seti de bulunmaktadır. Sabahattin Ali Kitap Fiyatları her kesimden okuyucunun rahatlıkla temin edeceği fiyatlardadır. Bunun yanında yazarın eserleri tek kitap halinde çok uygun fiyatlarda okuyucuya sunulmaktadır. Sabahattin Ali klasikleri çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin hayatı anlaması ve keşfetmesi için fırsat niteliğindedir. Klasik haline gelmiş eserleri uygun fiyatı ile her bütçeye hitap etmektedir. 


 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı