Son Saatler - İkinci Kitap

Gölge Avcıları romanlarıyla 50 milyon okura ulaşan ve birçok dilde okunan New York Times ve USA TODAY çoksatarı Cassandra Clare yeni nesil Gölge Avcılarını anlattığı ve suların hiç durulmadığı “Son Saatler” serisinin ikinci romanıyla dönüyor. Tehlike ve romantizm dolu Demir Zincir’de Gölge Avcıları, Londra’da bir katilin peşinde.
Cordelia Carstairs istediği her şeye sahip görünüyor. Hep sevdiği James Herondale ile nişanlandı; Londra’da en yakın arkadaşı Lucie ile yeni bir hayatı var ve efsanevi bir kahraman kılıcı olan Cortana’yı taşıyor.
Ama işin aslı çok daha farklı. Cordelia’nın evliliği bir yalan, sadece adına leke gelmemesi için hazırlanmış bir oyun ve James hâlâ Grace Blackthorn’a âşık. Dokunduğunda Cortana elini yakıyor. Ve bir seri katil, Londra’daki Gölge Avcıları’nı hedef alıp saldırılarının ardından iz bırakmadan ortadan kayboluyor.   
Cordelia, James ve Lucie şehrin en tehlikeli sokaklarında katilin izini sürmek zorunda. Ve bu sırada her birinin şok edici sırları var: Lucie ölüleri kaldırmaya çalışıyor, Cordelia gizemli bir güce tehlikeli bir bağlılık yemini etti ve James aradıkları katilin bizzat kendisi olabilir.  


Basım Ayı/Yılı : 6/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 640
Ağırlık : 640
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺174,50

“Lem muazzam bir hayal gücü zenginliğine ve karakter yaratma hünerine sahip. Çok komik, alaycı, şaşırtıcı ve bilgili bir yazar.”

— Theodore Sturgeon

Zaman atlamalarında sürekli kendine rastlayan bir gezgin, robotların dünyasını gözetlemeye giden bir casus, uzayda birbirinden garip canlılarla ve uygarlıklarla karşılaşan bir kâşif ve bir süpernova ormanında umutsuzca kaybolup çıkışı arayan bir yolcu. Uzay gezgini Ijon Tichy’nin akıl almaz maceralarına hoş geldiniz! Uzay yolculuğuna meraklı patatesler mi istersiniz ya da dindar robotlar mı veya insanlığın kıyım tarihini hafızalarından silemeyen robotlar, otuz iki kısım tekmili birden burada!

Dünyanın en büyük bilimkurgu yazarlarından biri olan Stanislaw Lem, bu eğlenceli romanında teknoloji, teoloji, rasyonel akıl gibi insanlık gururunun ikonlarını tiye alıyor.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 424
En / Boy : 13.5 / 19.5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 5.2020
₺82,50

Eskiler der ki: Eğer berbat bir perşembe sabahı geçirmemişseniz, bu kavramın anlamını bütün boyutlarıyla henüz bilmiyorsunuz demektir. Bazıları da bu cümlenin fazla iddialı olduğunu düşünür ve kahramanımız Arhurt Dent de bu kişilerden biridir; ta ki o perşembe sabahına kadar. Aslında o perşembe sabahı Yerküre’de yaşayan herkes için berbat geçmişti; değil mi ama, yaşadığınız gezegenin aniden yok edilmesinden daha berbat ne olabilir ve hikâyemiz de işte o perşembe sabahı başlar.

Aslında Yerküre’deki canlıların tek bir kurtuluş yolu vardı: Gezegenin havaya uçmasından saniyeler önce Arthur Dent ve son on dört yıldır bu gezegende tıkılıp kalmış arkadaşı Ford Prefect bir uzay gemisine otostop çekmeyi başarmışlardı. Bu ikilinin yolları evrenin o ana dek gördüğü en güzel gemi olan Altın Kalp ile, iki kafalı ve üç kollu eski bir hippi olan Galaktik İmparatorluk Hükümeti’nin Başkanı Zaphod Beeblebrox, paranoyak, zeki, ama kronik depresif robot Marvin ve yıllar öncesinden kısa bir anlığına gelen güzel bir kızla kesişecektir. İyi de bizler neden doğduk? Neden ölüyoruz? Neden bileklerimize bu kadar uzun süre dijital saatler taktık? Bütün soruların cevabı yıldızlara doğru başparmağınızı kaldırmanızda yatıyor. Ve yanınızda bir havlu bulundurmayı asla unutmayın. İyi eğlenceler Restoran’a buyrun. Asla pişman olmayacaksınız...


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 868
En / Boy : 14 / 21.5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 10.2021
₺375,00
Tükendi
Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 240
En / Boy : 13,5 / 20
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .
₺10,89
Tükendi

Zaman makinesine girdiğinizi, kendinizi ‘kuantum-köpük bir solucan deliği’nden 1357 yılı derebeylik Fransa’sına gönderdiğinizi düşünün. Bu gerçekten çok korkutucu olmalı. Ziyaretiniz başladıktan tam 37 saat sonra geri çağrılmazsanız kuantum otobüsünü kaçıracaksınız ve kendinizi boğazınızı kesmeye can atan keşişlerin, kızgın lordların ve köylü eşkıyların arasında geçen bir iç savaşın ortasında bulacaksınız. Üstelik ‘Crey Kasabı’nı kızdırmaktan da kaçınmalısınız, yoksa, geniş kılıcını hışımla savurup bir çırpıda kellenizi uçurabilir ya da sizi, ‘Leydimin Banyosu’ adı verilen ve mahkumları yemesi için içeriye canlı sıçan atılan karanlık bir zindana hapsedebilir. Ama korkmanıza gerek yok. Kitabın kahramanlarından biri değilsiniz çünkü. Kitabın kahramanları kim mi? Bill Gates’ten bile daha tuhaf davranışları olan teknoloji dehası bir milyarderin entrikayla kandırdığı bir grup tarihçi... Bilgisayar oyunu olarak piyasaya çıkar çıkmaz Avrupa ve ABD’de büyük ilgi gören bu romanı okurken, imkansız gibi görünen birçok şeyi yeniden düşünmek zorunda kalacaksınız. Michael Crichton, Jurassic Park ve 13. Savaşçı’dan sonra Zaman Tüneli’yle okurları bir kez daha sarsıyor...


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 541
En / Boy : 13,5 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .2001
₺92,40
1

Bilimkurgu Kitapları

Bilim Kurgu Nedir?

Bilim kurgu, çağdaş bilim verilerinin düş gücü ile birleştirilmesine denilmektedir. Günümüzde kullanılmayan öğelerin anlatılması ile oluşturulmuş pek çok bilim kurgu kitapları yazılmıştır. Daha çok gelecek zamanla ilgili yazılan bu eserler, içerisinde fantastik öğelere de sıkça yer vermektedir. Sadece kitaplarda değil sinema, dizi ve çeşitli sanat eserlerinde bilim kurgu başlıca konular arasındadır. İnsanları farklı dünyalara götüren ve yaşanma olasılığı olabilecek ütopik (hayali) olayları anlatan bu eserler geniş kitlelere hitap etmektedir. 

En İyi Bilim Kurgu Kitapları

Türk ve dünya edebiyatında en iyi bilim kurgu kitapları çok satan kitap listelerinde üst sıralarda yer almaktadır. Kitapseverlerin beğenisini kazanan bilim kurgu romanları seri şekilde yazılarak birbirinin devamı niteliğinde okuyuculara sunulmaktadır. Bu yüzden de bilim kurgu okumayı seven kişiler bu tarz kitapları seri şekilde almayı tercih etmektedirler. Bilim kurgu kitap serileri aklın ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan içerikleri ile okuyucularının ilgisini toplamayı başarmıştır. Özellikle dünya çapında popüler olan ve okuyan kişiyi farklı dünyalara götüren, okunması gereken bilim kurgu kitapları:

Harry Potter – J.K. Rowling: Çok satan bilim kurgu kitapları arasında yer alır. Büyücülük, ölümsüz olma gibi konular gerçekçi bir dille anlatılmıştır. Hem Türkiye’de hem Dünyada kitapseverler tarafından beğenilmiş bu roman serisi, sinemaya da uyarlanmıştır. 

Zaman Makinası – H. G. Wells: Londra'da yaşayan bir bilim insanın zaman makinesi icat ederek gelecek zamana gitmesini konu edinir. Geleceğin dünyasının daha rahat olduğu, insanların kaygısız bir şekilde yaşadığının anlatıldığı kitap, fantastik bilim kurgu kitapları içerisinde yer almaktadır. 

1984 – George Orwell: Hem yazıldığı dönemde hem de günümüzde popülerliği yitirmemiş çok satan bilim kurgu kitapları arasındadır. Günümüz siyasetin insanlar üzerindeki etkisine vurgu yapılmıştır. Olay örgüsü distopik bir dünyada geçer. Gelecek hakkında bilgi veren, yasalarla insanların korunması gerektiğini anlatan ve teknolojinin nasıl gelişebileceği hakkında öngörülere de yer vermektedir. 

Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams: Bilim kurgu ile mizahı bir arada barındıran fantastik romanlar içinde yer almaktadır. Hayal gücünün sınırlarını zorlayan, başarılı bir şekilde kaleme alınmıştır. Roman kahramanın uzay gemisine otostop çekmesi ile başlayan maceraları akıcı bir dille anlatılmıştır.

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury: Oldukça ünlü bilim kurgu kitaplarından biridir. Karanlık bir geleceğin konu edindiği kitapta geleceğe yönelik bazı eleştiriler yer almaktadır. Kurgu kitapları içerisinde yer alan bazı bölümlerde gerçek hayatın insan yaşamına etkisinden bahsedilmiştir. Ayrıca kitap teknolojik gelişmelerin uzak gelecekte sanatı ve düş gücünü olumsuz etkileyeceğini ele almaktadır.

Otonom – Annalee Newitz: robotların, köle insanların satın alındığı farklı bir dünya konusunu oluşturmaktadır. Yapay zekâ ve biyoteknolojinin gelecek yıllarda insan üzerinde etkisi olabileceğine vurgu yapan yazar, insanların varoluş çabaları hakkında bilgi vermektedir. 

Gece Yarısı Güneşi – Stephen Meyer: Kitapları sinemaya uyarlanan yazarlardan biridir. Yazmış olduğu Gece Yarısı Güneşi ise sonsuz yaşam, vampir hayatı, ölümsüzlük karamsar bir bakış açısı ile ele alınmıştır. 

Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig: En iyi bilim kurgu kitapları 2022 yılı içinde yer almış son dönemin popüler bilim kurgu romanıdır. Kitap İntihar girişimde bulunan Nora’nın yaşamış olduğu pişmanlıkları doğaüstü olaylar ile birleştirerek anlatmaktadır. 

Yukarıdaki eserlerin yanı sıra Türk edebiyatında yazılmış ve beğeni toplamış Türk Bilim kurgu kitapları şunlardır:

 • Yoksullar Geliyor – Orhan Duru:
 • Son Tiryaki – Müfit Özdeş:
 • Gohor Kıyametten Sonra – Aşkın Güngör
 • Uzaya Kaçış – Halil Kocagöz
 • Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar
 • Şairin Romanı – Murathan Mungan
 • Paradokya – Cem Gülbent
 • Karanlık Uykusu – Dr. Özlem Alpin

Fantastik Bilim Kurgu Kitapları

Fantastik kurgu kitapları kitap severler tarafından ilgi gördüğü için bu alanda pek çok kitap kaleme alınmıştır. Yazar tarafından kurgulan olay örgüsü okuyan kişinin farklı zamanlarda ve farklı mekânlara gitmesine olanak sağlamaktadır. Fantastik romanlar bu amaçlı yazılmış başlıca edebi türlerdir. İçerik bakımından geniş konusu bulunan bilim kurgu türünün ana temaları uzay, nanoteknoloji, yapay zeka, robotlar, büyücülüktür. Farklı zevklere hitap eden kitapları sayesinde her yaşa hitap eden fantastik bilim kurgu kitapları içinde okuyucularına sunulmuştur. Bu kitapların başında gelen ve Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi romanları dünyada en fazla satılan fantastik romanlar arasında yer almaktadır.

Bilim kurgu klasikleri olarak bilinen her biri farklı olayları anlatan kitaplarda okurlar tarafından beğenilmiştir. Bu klasikler içerisinde yer alan ve okunması gereken bilim kurgu kitapları:

 • 2001 Bir Uzay Destanı – Arthur C. Clarke
 • Ben Robot – Isaac Asimov
 • Bu Ölümsüz – Roger Zelazny
 • Dünyalar Savaşı – H. G. Wells
 • Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley
 • Bir Mars Destanı – Stanley G. Weinbaun
 • Ay Zalim Bir Sevgilidir – Robert A. Heinlein
 • Çocukluğun Sonu – Arthur Clarke
 • Dune – Frank Herbert
 • Dr. Moreau’nun Adası – H. G. Wells
 • Yıldız Gemisi Askerleri – Robert A. Heinlein
 • Arcturus'a Yolculuk – David Lindsay
 • Kadınlar Ülkesi – C. Perkins Gilman

Bilim Kurgu Kitap Serileri

Bilim kurgu, gelecek içerisinde hayal gücüne dayalı anlatımlara sahip olan eserlerin ana temasıdır. Edebiyat alanında ise fantastik ögeler ile bir araya gelerek geniş konu içeriği oluşturulmasını sağlamıştır. Oluşturulan konular farklı olay örgüleri ile birleştirilerek bilim kurgu kitap serileri oluşturularak okurların beğenisine sunulmuştur. Bu seriler içerisinde yer alan ve popülerliği koruyan başlıca bilim kurgu romanları:

Dune Serisi – Frank Herbert: Ödüllü bilim kurgu kitapları arasında yer alan Dune serisi 6 kitaptan oluşmaktadır. Soylu hanedanların, gezegen tımarlarını kontrol ettiği uzak gelecek konu edinilmiştir. Din, ekonomi, siyaset ve güç seri içerisinde anlatılan başlıca temaları oluşturmaktadır.

Vakıf Serisi – Isaac Asimov: Yazarın 1942 yılında geleceğe yönelik yazmaya başladığı serisi farklı konuları anlatan olay örgüsü ile okurlarının beğenisine sunulmuştur. Bilim kurgu romanları içerisinde önemli bir yere sahip olan vakıf serisi, toplumdan, ülke yapılarına pek çok konuyu içine almıştır. 

Ender Serisi – Orson Scott Card: Günümüzde yazılmaya devam edilen bir seridir. Genç fantastik kitaplar arasında da nitelendirilen seri de küçük bir çocuğun dünyayı kurtarmak istemesi konu edinir. Aynı zamanda bu kitap sinemaya da uyarlanmıştır.

Açlık Oyunları – Suzanne Collins: Toplam 9 kitaptan oluşan bilim kurgu kitapları içerisinde yer almaktadır. Kuzey Amerika’da kıyamet sonrası kurulan kurgusal bir ülke olan Panem ’de yaşanan olaylar anlatılmaktadır. Hayal gücün sınırlarını zorlayan gelecek hakkında kitapseverlere bilgi veren bilim kurgu kitaplarındandır. 

Bilim Kurgu Kitap Fiyatları

Bilim kurgu geniş konu alanına sahip bir konudur. Bu yüzden birçok sanat dalının ana teması olmuş ve eserlerde bilim kurgudan yararlanılmıştır. Bu sanat dallarından biri olan edebiyat ise romanlarda, hikâyelerde, gazete ve dergilerde bilim kurguya yer vermiştir. En çok okunan ise romanlardır. Türk bilim kurgu kitapları son yıllarda yazılmaya başlayan modern edebiyat alanına giren eserlerden oluşmaktadır. Ancak dünya edebiyatında önemli yeri olan ve kitapları çok satan bilim kurgu yazarları oldukça popülerdir. 

Bilim kurgu kitap fiyatları ise kitabın tasarımı, sayfa sayısı, baskı sayısı, içerisinde yer alan görseller gibi pek çok unsura bağlı olarak farklılık göstermektedir. Tüm kitaplarda olduğu gibi bilim kurgu romanlarında da yazarın dünya çapında tanınan bir sanatçı olması da yazdığı kitabın fiyatını etkilemektedir. Bütün bunlara ek olarak bilim kurgu kitapları arasında serisi olan ve bu serilerin birlikte satıldığı setlerden oluşan kitap fiyatları tekli satışlara göre daha uygun olarak kitapseverlere sunulmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı