1 2 3 ... 13 >

Bilimkurgu Kitapları

Bilim Kurgu Nedir?

Bilim kurgu, çağdaş bilim verilerinin düş gücü ile birleştirilmesine denilmektedir. Günümüzde kullanılmayan öğelerin anlatılması ile oluşturulmuş pek çok bilim kurgu kitapları yazılmıştır. Daha çok gelecek zamanla ilgili yazılan bu eserler, içerisinde fantastik öğelere de sıkça yer vermektedir. Sadece kitaplarda değil sinema, dizi ve çeşitli sanat eserlerinde bilim kurgu başlıca konular arasındadır. İnsanları farklı dünyalara götüren ve yaşanma olasılığı olabilecek ütopik (hayali) olayları anlatan bu eserler geniş kitlelere hitap etmektedir. 

En İyi Bilim Kurgu Kitapları

Türk ve dünya edebiyatında en iyi bilim kurgu kitapları çok satan kitap listelerinde üst sıralarda yer almaktadır. Kitapseverlerin beğenisini kazanan bilim kurgu romanları seri şekilde yazılarak birbirinin devamı niteliğinde okuyuculara sunulmaktadır. Bu yüzden de bilim kurgu okumayı seven kişiler bu tarz kitapları seri şekilde almayı tercih etmektedirler. Bilim kurgu kitap serileri aklın ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan içerikleri ile okuyucularının ilgisini toplamayı başarmıştır. Özellikle dünya çapında popüler olan ve okuyan kişiyi farklı dünyalara götüren, okunması gereken bilim kurgu kitapları:

Harry Potter – J.K. Rowling: Çok satan bilim kurgu kitapları arasında yer alır. Büyücülük, ölümsüz olma gibi konular gerçekçi bir dille anlatılmıştır. Hem Türkiye’de hem Dünyada kitapseverler tarafından beğenilmiş bu roman serisi, sinemaya da uyarlanmıştır. 

Zaman Makinası – H. G. Wells: Londra'da yaşayan bir bilim insanın zaman makinesi icat ederek gelecek zamana gitmesini konu edinir. Geleceğin dünyasının daha rahat olduğu, insanların kaygısız bir şekilde yaşadığının anlatıldığı kitap, fantastik bilim kurgu kitapları içerisinde yer almaktadır. 

1984 – George Orwell: Hem yazıldığı dönemde hem de günümüzde popülerliği yitirmemiş çok satan bilim kurgu kitapları arasındadır. Günümüz siyasetin insanlar üzerindeki etkisine vurgu yapılmıştır. Olay örgüsü distopik bir dünyada geçer. Gelecek hakkında bilgi veren, yasalarla insanların korunması gerektiğini anlatan ve teknolojinin nasıl gelişebileceği hakkında öngörülere de yer vermektedir. 

Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams: Bilim kurgu ile mizahı bir arada barındıran fantastik romanlar içinde yer almaktadır. Hayal gücünün sınırlarını zorlayan, başarılı bir şekilde kaleme alınmıştır. Roman kahramanın uzay gemisine otostop çekmesi ile başlayan maceraları akıcı bir dille anlatılmıştır.

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury: Oldukça ünlü bilim kurgu kitaplarından biridir. Karanlık bir geleceğin konu edindiği kitapta geleceğe yönelik bazı eleştiriler yer almaktadır. Kurgu kitapları içerisinde yer alan bazı bölümlerde gerçek hayatın insan yaşamına etkisinden bahsedilmiştir. Ayrıca kitap teknolojik gelişmelerin uzak gelecekte sanatı ve düş gücünü olumsuz etkileyeceğini ele almaktadır.

Otonom – Annalee Newitz: robotların, köle insanların satın alındığı farklı bir dünya konusunu oluşturmaktadır. Yapay zekâ ve biyoteknolojinin gelecek yıllarda insan üzerinde etkisi olabileceğine vurgu yapan yazar, insanların varoluş çabaları hakkında bilgi vermektedir. 

Gece Yarısı Güneşi – Stephen Meyer: Kitapları sinemaya uyarlanan yazarlardan biridir. Yazmış olduğu Gece Yarısı Güneşi ise sonsuz yaşam, vampir hayatı, ölümsüzlük karamsar bir bakış açısı ile ele alınmıştır. 

Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig: En iyi bilim kurgu kitapları 2022 yılı içinde yer almış son dönemin popüler bilim kurgu romanıdır. Kitap İntihar girişimde bulunan Nora’nın yaşamış olduğu pişmanlıkları doğaüstü olaylar ile birleştirerek anlatmaktadır. 

Yukarıdaki eserlerin yanı sıra Türk edebiyatında yazılmış ve beğeni toplamış Türk Bilim kurgu kitapları şunlardır:

 • Yoksullar Geliyor – Orhan Duru:
 • Son Tiryaki – Müfit Özdeş:
 • Gohor Kıyametten Sonra – Aşkın Güngör
 • Uzaya Kaçış – Halil Kocagöz
 • Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar
 • Şairin Romanı – Murathan Mungan
 • Paradokya – Cem Gülbent
 • Karanlık Uykusu – Dr. Özlem Alpin

Fantastik Bilim Kurgu Kitapları

Fantastik kurgu kitapları kitap severler tarafından ilgi gördüğü için bu alanda pek çok kitap kaleme alınmıştır. Yazar tarafından kurgulan olay örgüsü okuyan kişinin farklı zamanlarda ve farklı mekânlara gitmesine olanak sağlamaktadır. Fantastik romanlar bu amaçlı yazılmış başlıca edebi türlerdir. İçerik bakımından geniş konusu bulunan bilim kurgu türünün ana temaları uzay, nanoteknoloji, yapay zeka, robotlar, büyücülüktür. Farklı zevklere hitap eden kitapları sayesinde her yaşa hitap eden fantastik bilim kurgu kitapları içinde okuyucularına sunulmuştur. Bu kitapların başında gelen ve Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi romanları dünyada en fazla satılan fantastik romanlar arasında yer almaktadır.

Bilim kurgu klasikleri olarak bilinen her biri farklı olayları anlatan kitaplarda okurlar tarafından beğenilmiştir. Bu klasikler içerisinde yer alan ve okunması gereken bilim kurgu kitapları:

 • 2001 Bir Uzay Destanı – Arthur C. Clarke
 • Ben Robot – Isaac Asimov
 • Bu Ölümsüz – Roger Zelazny
 • Dünyalar Savaşı – H. G. Wells
 • Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley
 • Bir Mars Destanı – Stanley G. Weinbaun
 • Ay Zalim Bir Sevgilidir – Robert A. Heinlein
 • Çocukluğun Sonu – Arthur Clarke
 • Dune – Frank Herbert
 • Dr. Moreau’nun Adası – H. G. Wells
 • Yıldız Gemisi Askerleri – Robert A. Heinlein
 • Arcturus'a Yolculuk – David Lindsay
 • Kadınlar Ülkesi – C. Perkins Gilman

Bilim Kurgu Kitap Serileri

Bilim kurgu, gelecek içerisinde hayal gücüne dayalı anlatımlara sahip olan eserlerin ana temasıdır. Edebiyat alanında ise fantastik ögeler ile bir araya gelerek geniş konu içeriği oluşturulmasını sağlamıştır. Oluşturulan konular farklı olay örgüleri ile birleştirilerek bilim kurgu kitap serileri oluşturularak okurların beğenisine sunulmuştur. Bu seriler içerisinde yer alan ve popülerliği koruyan başlıca bilim kurgu romanları:

Dune Serisi – Frank Herbert: Ödüllü bilim kurgu kitapları arasında yer alan Dune serisi 6 kitaptan oluşmaktadır. Soylu hanedanların, gezegen tımarlarını kontrol ettiği uzak gelecek konu edinilmiştir. Din, ekonomi, siyaset ve güç seri içerisinde anlatılan başlıca temaları oluşturmaktadır.

Vakıf Serisi – Isaac Asimov: Yazarın 1942 yılında geleceğe yönelik yazmaya başladığı serisi farklı konuları anlatan olay örgüsü ile okurlarının beğenisine sunulmuştur. Bilim kurgu romanları içerisinde önemli bir yere sahip olan vakıf serisi, toplumdan, ülke yapılarına pek çok konuyu içine almıştır. 

Ender Serisi – Orson Scott Card: Günümüzde yazılmaya devam edilen bir seridir. Genç fantastik kitaplar arasında da nitelendirilen seri de küçük bir çocuğun dünyayı kurtarmak istemesi konu edinir. Aynı zamanda bu kitap sinemaya da uyarlanmıştır.

Açlık Oyunları – Suzanne Collins: Toplam 9 kitaptan oluşan bilim kurgu kitapları içerisinde yer almaktadır. Kuzey Amerika’da kıyamet sonrası kurulan kurgusal bir ülke olan Panem ’de yaşanan olaylar anlatılmaktadır. Hayal gücün sınırlarını zorlayan gelecek hakkında kitapseverlere bilgi veren bilim kurgu kitaplarındandır. 

Bilim Kurgu Kitap Fiyatları

Bilim kurgu geniş konu alanına sahip bir konudur. Bu yüzden birçok sanat dalının ana teması olmuş ve eserlerde bilim kurgudan yararlanılmıştır. Bu sanat dallarından biri olan edebiyat ise romanlarda, hikâyelerde, gazete ve dergilerde bilim kurguya yer vermiştir. En çok okunan ise romanlardır. Türk bilim kurgu kitapları son yıllarda yazılmaya başlayan modern edebiyat alanına giren eserlerden oluşmaktadır. Ancak dünya edebiyatında önemli yeri olan ve kitapları çok satan bilim kurgu yazarları oldukça popülerdir. 

Bilim kurgu kitap fiyatları ise kitabın tasarımı, sayfa sayısı, baskı sayısı, içerisinde yer alan görseller gibi pek çok unsura bağlı olarak farklılık göstermektedir. Tüm kitaplarda olduğu gibi bilim kurgu romanlarında da yazarın dünya çapında tanınan bir sanatçı olması da yazdığı kitabın fiyatını etkilemektedir. Bütün bunlara ek olarak bilim kurgu kitapları arasında serisi olan ve bu serilerin birlikte satıldığı setlerden oluşan kitap fiyatları tekli satışlara göre daha uygun olarak kitapseverlere sunulmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı