Defterler

Defter Çeşitleri

Defter, kâğıt yaprakların bir araya getirilmesi ile oluşturulan kırtasiye ürünüdür. Üzerine çizim yapmak ya da yazı yazmak için oluşturulmuş çeşitleri mevcuttur. Her biri farklı amaca hitap ettiği için geniş kullanım alanına sahiptirler. Günlük hayatta insanların işlerini kolaylaştıran, bilgilerin yazılı hale getirilip unutulmamasını sağlayan bu defterlerin farklı tasarımları bulunmaktadır.  Bu amaçlarla kullanıma sunulan başlıca defter çeşitleri şunlardır:

 

  • Spiralli Defter: Bir diğer adı telli defter olan bu çeşitlerde, kâğıt yapraklar tel ile birleştirilerek defter formu elde edilmektedir. Farklı tasarımlarda ve boyutlarda üretilen çizgili, çizgisiz, kareli, resim ya da müzik defteri olarak satışa sunulmaktadır. 

  • Not Defteri: Çeşitli bilgileri not etmek amacıyla üretilmiş genellikle küçük boyutlu olan defter çeşididir. Bu çeşitler okullarda ödev defteri olarak kullanılırken iş yerlerinde hatırlatma amaçlı notlar yazılmaktadır. Ayrıca özel ya da önemli günlerin yazıldığı kısa bilgilerin yer aldığı defterlerde küçük not defteri olarak kullanılmaktadır. 
 
  • Güzel Yazı Defteri: El yazısı defteri olarak da bilinen güzel yazı defterleri ilkokul döneminde kullanılmaktadır. Bu defterlerin üzerindeki çizgiler kullanan kişilerin daha düzgün yazı yazmasını sağlamaktadır. Çizgili defterlerden farklı olarak güzel yazı defterinde bulunan çizgiler kırmızı ve mavi renklidir. Bu renkler çocuklara kılavuz görevi üstlenmesi açısından önemlidir. 
 
  • Çizgili ve Çizgisiz Defterler: Çizgili defter, çeşitli eğitim kademelerinde kullanılan defterin başında gelmektedir.  Defter içerisindeki yapraklar yatay çizgilerle sıralanmıştır. Çizgisiz defter ise üzerinde hiçbir çizginin yer almadığı düz beyaz sayfadan oluşturulan defterlere denilmektedir.
 
  • Ajandalar: Özel tasarımlı defterler içerisinde yer alan planlayıcı ajanda, takvimli defter modellerindendir. Özellikle iş yerlerinde kullanılan ajandalar önemli bilgilerin kayıt altına alınmasını sağlamaktadır. Farklı kağıt türlerinde ve şekillerinde üretilen defter çeşitleri arasında yer almaktadır. 
 
  • Evrak Defteri: Çeşitli kurumlarda resmi işlemlerin yazılı olduğu, özel bilgilerin kayıt altına alındığı defterlerdir. Tasarım olarak standart defterlerden farklıdır. Çizgili ve kareli bölümler birlikte bulunur. Sayılar ve yazılar bir arada düzenli yazılabilecek şekilde ayarlanmıştır. 
 
  • Resim Defteri: Resim derslerinde ya da kurslarında kullanılmak üzere tasarlanmış düz sayfası olan defterlerdir. Farklı ölçüleri bulunan resim defterleri kullanım amacına göre seçilmektedir. 
 
  • Ciltli Defter: Genellikle ip dikişli olan ciltli defterler sert kapak tasarımlarına sahiptir. Defterin sayfa sayısı arttıkça içinde bulunan cilt adedi de artacaktır. Bu şekilde farklı boyutlarda üretilen bu modeller planlayıcı defter olarak da kullanılabilmektedir
 
  • Hatıra Defteri: Eğlenceli tasarımları olan genellikle ortaokul ve lise dönemlerinde kullanılan bir defterdir. Bazı modelleri günlük yazmak içinde kullanılabilmektedir. Farklı renklerde ve tasarımlarda oldukça çeşitli modelleri bulunmaktadır. 

 

  • Kareli Defter:  Yaygın kullanım alanı olan bu defterler özellikle okullarda matematik ve fen bilimleri derslerinde kullanılmaktadır. Çizim yapabilme imkânının kolay olduğu kareli defterler oldukça kullanışlı defter çeşitlerinden biridir. 

 

En Çok Kullanılan Defter Setleri

Defter çeşitleri, gerek günlük hayatta gerek iş hayatında gerekse okulda sıkça kullanılan kırtasiye ürünlerinden biridir. Defterin tarihi geçmiş yüzyıllara dayanmaktadır. İlk insanlar yaşadığı olayları kayıt altına almak için başlangıçta taşlara yazı yazmışlardır. Zamanla gelişerek bu yazılar bitki liflerinden oluşturulan kâğıtlara, hayvan derilerine yazılmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte önce kâğıt daha sonra ise çeşitli defter modelleri üretilmiştir. Günümüzde bu modeller çeşitlenerek tasarım ve boyut olarak kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. 

Farklı amaçlar için üretilmiş güzel defterler,  içerik bakımından set şeklinde satışa sunulmaktadır. Bu setler aynı defterin farklı renkleri ya da defter kalem silgi seti şeklinde de oluşturulabilmektedir. Ayrıca günlük hayatta yaptığı tüm işlemleri yazıya geçirmek isteyenler için tasarlanmış planlayıcı defter modelleri farklı ölçülerin bir araya getirdiği setlerden oluşmaktadır. Özellikle renkli defter setleri en çok kullanılan modellerin başında gelmektedir. Ders notu tutmak, şiir yazmak, düz yazı yazmak için de kullanılan bu defterlerin spiralli, spiralsiz defter gibi çeşitleri de oldukça yaygın kullanım alanına sahiptir. 

Defter Fiyatları

Defter fiyatları üzerinde belirleyici olan birçok ölçüt bulunmaktadır. Bu ölçütlerin başında malzeme kalitesi ilk sırada yer almaktadır. Bunun yanı sıra defterin tasarımı ve kullanım amacı da fiyatlandırmada etkili olan bir başka ölçüttür. Kapaklı defter, özellikle sert kapaklı defterler karton kapaklı modellere göre daha yüksek fiyat aralıklarında kullanıcılara sunulmaktadır. Tüm dersler defteri olarak kullanılan, kendi içinde bölümlere ayrılan defterler sayfa sayısı olarak fazla olduğu için fiyat olarak standart defterlerden yüksek aralıklardadır. Her yaştan her zevke uygun defter modellerinin tekli ya da toplu satın alınması da fiyatlandırmada etkili olan unsurlar arasında yer almaktadır.

Defter çeşitleri oldukça fazladır. Her bir çeşit kendi içinde farklı boyutlarda ve tasarımlarda satılmaktadır. Defter boyutları büyük boy defter, orta boy defter ve küçük boy defter olarak ayrılır. Bu boyutların farklı olması fiyatlarının da farklılaşmasına sebep olmaktadır. Bunlara ek olarak planlayıcı ajanda olarak kullanılan defterler özel tasarımlarda üretilmektedir. Standart defterlerde olmayan birçok özellik bu ajandalarda yer aldığı için fiyat olarak da yüksek fiyatlandırılmış defterler arasında yer almasına sebep olmuştur. Her türlü ihtiyaca karşılık veren ve kullanım kolaylığı sağlayan modelleri ile birçok çeşidi bulunan defter çeşitleri kullanıcılarının beğenisini kazanmıştır. 

Defter Seçimi Nasıl Yapılır?

Defter modelleri, kullanıcıların işini kolaylaştıran malzemelerin başında gelmektedir. Değişik defterler; grafik, çizmek, ders notu tutmak, tasarım yapmak, çizim çalışmaları gibi birçok işlemde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yüzden seçim yaparken kullanım amacına ve ihtiyaca en iyi karşılık verecek çeşidin seçilmesi son derece önemli bir durumdur. Bu yüzden tercih edilecek güzel defterler kullanım amacına uygun olmalıdır. Okul için, iş hayatında kullanım için farklı tasarımlarda üretilmiş defterler olduğu için bu durum seçim yaparken göz önünde bulundurulmalıdır. 

Defter seçiminde defterin ebatları oldukça önemlidir. Amaç dışında seçilen çok büyük ya da çok küçük defterler ihtiyaca karşılık veremediğinden dolayı uygun olmayacaktır. Aynı şekilde değişik defterler farklı özellikleri içerisinde barındırdığı için doğru seçilmesi gerekmektedir. Haftalık planlayıcı defter, içinde gün ve tarihlerin yer aldığı özel tasarıma sahiptir. Bu yüzden okul defteri olarak kullanılması uygun değildir. Aynı şekilde defter seçiminde kullanan kişinin yaşı özellikleri oldukça önemlidir. İlkokul çağındaki çocuklar için tasarlanmış süslü defter modelleri, lise dönemi öğrencileri için uygun değildir. İş hayatında kullanılacak defterlerin seçiminde ise ek özelliklerin olup olmadığına bakılmalıdır. Fonksiyonel, kalem ve kart ceplerinin bulunması, içerisinde ek not kâğıtlarını barındıran modeller oldukça kullanışlıdır. 

En Güzel Defterler

En güzel defterler, tasarım ve kullanım kolaylığı bakımından ihtiyaca karşılık verebilen defterlerdir. Kaliteli tasarımlar kullanıcıların memnun kalması için oldukça önemlidir. Aynı şekilde kâğıt kalitesinin iyi olması defterin kullanışını etkileyeceği için tercihlerde göz önünde bulundurulmaktadır. Güzel defterler çeşitli renklendirmelerle eğlenceli hale getirilmektedir. Kapak şekli, dokusu, baskısı gibi özellikleri defterin formunu etkileyen başlıca özelliklerdir. Görsellik açısından kullanıcıların tercihinde etkili olan bu özellikler kullanıcı beğenilerini etkilemektedir. Hediyelik defterler ise şık bir görselliğe sahiptir. Pullu, simli kapak yapısı ile dikkat çekerken sıvı geçirmez özellikleri ile de güvenli kullanım olanağı sunmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı