Henüz küçücük bir çocukken büyüyor Yusuf. Yerde yatan anne babasının başında öylece dururken yüce gönüllü bir Kaymakam’ın uzattığı elle çiziliyor kaderi. Kuyucak çok uzakta kalıyor artık. Büyük bir kasabada çürümüş bir düzenle karşılaşıyor.

Hayatı boyunca nahif ama asi bir tavırla karşı çıkıyor bu düzene. Fakat gün geliyor, aşk ona boyun eğdiriyor. Sevdiği kadın için düzene ayak uydurmaya, herkes gibi olmaya çalışıyor. Kendisinden zayıf bulduğu bu mahlûkların mahkûmu olmak onu sadece yaşadığı topluma değil, kendisine de yabancılaştırıyor. Ve Yusuf, sonunda hesap günü geldiğinde şimdiye kadar baş eğdiği nispette korkunç bir tablo bırakıyor geride.

Sabahattin Ali daha ilk romanında belli ediyor duruşunu. Anadolu’nun gerçeklerini, toprak sahibinin zalimleşmiş gücünü, paraya esir olmuş bürokrasiyi tüm çıplaklığıyla gözler önüne sererken Türk edebiyatında edineceği sarsılmaz konuma dair çok şey gösteriyor. Bu değerli ilk romanı bu kez edebiyatımızın usta kalemi Zülfü Livaneli’nin özel seçkisi içinde ve onun önsözüyle okurla buluşturuyoruz.

 

Editör Ezgi Hotalak

Kapak Tasarım Füsun Turcan Elmasoğlu

Sayfa Tasarım Şenol Alanbay

Sayfa Sayısı  296

Tür Klasik Türk Edebiyatı

₺70,00

Edebiyatta natüralizmin temsilcilerinden olan, “toplum için sanat” görüşünü benimsemiş Hüseyin Rahmi Gürpınar eserlerini mizahi bir dille kaleme alır. Toplumun geleneklerini, aile yaşantısını, aile içi sorunları, mahalle kavgalarını, batıl inançları, yaşadığı çağın toplumsal değişimlerini başarılı bir şekilde gözlemleyerek eserlerinde bu temaları işler. Gulyabani de yazarın üslubunun en güzel şekilde ortaya koyulduğu eserlerinden biridir.

Muhsine geçimini sağlamak için bir köşkte çalışmaya başlar. Bu köşk gulyabaninin, perilerin, cinlerin kol gezdiği bir yer olarak kötü bir nama sahiptir. Köşkün hanımı başta olmak üzere tüm çalışanlar da bu doğaüstü canlılardan korkmakta, onların her dediğini yerine getirmektedir. Muhsine’ye her duyduğunun ve gördüğünün peşine düşmemesi öğütlense de o, merakına yenik düşer. O andan sonra olaylar tüm köşk halkı için çok farklı bir hal alacaktır.

Korku ve mizah unsurlarının bir arada işlendiği Gulyabani’de batıl inanç hapishanesindeki insanların, aklın yolunu izlediklerinde nasıl özgürleştikleri gözler önüne seriliyor. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın masalsı özellikler ile hicvini buluşturan, edebiyatımızın mihenk taşlarından olan bu romanını Zülfü Livaneli’nin önsözüyle okurun ilgisine sunuyoruz.

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Ecem Aycan Öztoplar

Kapak Tasarım Füsun Turcan Elmasoğlu

Sayfa Tasarım Şenol Alanbay

Sayfa Sayısı 176

Tür Tür

₺53,00

Dünyaya çarpmak üzere olan bir kuyrukluyıldız, cehaletle cesaret arasında gidip gelen bir tedirginlik içinde olacakları bekleyen bir halk ve krizi fırsata dönüştürmeye çalışan müzmin bekâr İrfan.

Hayatı boyunca kadınlardan yana pek yüzü gülmeyen İrfan, oralı değilmiş gibi yapsa da içten içe derin kederlere sürüklenirken çareyi yazdığı “ilim dolu” makalelerle karşı cinsi kötülemekte buluyor. Fakat ne yapsa yüreği soğumuyor, bakıyor ki hanımlar bir “Kuyruklu”dur tutturmuş, türlü felaket senaryolarıyla onlara korku salma peşine düşüyor. Meçhul bir kadından aldığı mektup ise işin bütün seyrini değiştiriyor.

Tarafını belli etmekten oldum olası çekinmeyen Türk edebiyatının keskin kalemi Gürpınar'ın bu kıymetli eserini Zülfü Livaneli'nin özel seçkisi içinde ve onun önsözüyle okura gururla sunuyor, kitaplığınıza bir küçük tebessüm bırakıyoruz.

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Ezgi Hotalak

Kapak Tasarım Füsun Turcan Elmasoğlu

Sayfa Tasarım Şenol Alanbay

Sayfa Sayısı 184 

Ebatv 12,5x21 cm

Tür Klasik Türk Edebiyatı

 

₺53,00

Çağdaş Türk edebiyatının önemli temsilcilerinden olan Sabahattin Ali toplumcu gerçekçilik unsurlarını kullanmasıyla, klişeleşmiş ilkelerden sıyrılabilmesiyle ve toplumun farklı çehrelerinden seçerek yarattığı canlı karakterlerle öne çıkar.

Macide Balıkesir’de doğmuş, mektep hayatı boyunca kendini akranlarından farklı hisseden ve çok çalışkan bir genç kızdır. Müzik konusunda çok yetenekli olduğu keşfedilen Macide çok çalışır ve İstanbul’da konservatuvara girer. Ömer sadece günü geçiren, hayatını bir türlü yoluna koyamayan biridir. Yaptığı yanlış tercihlerden hep içindeki şeytanı sorumlu tutar. Bir gün tesadüf eseri vapurda gördüğü Macide’ye âşık olur. Birtakım olaylar silsilesi, birbirinden çok farklı bu iki insanı bir araya getirir. Çok kısa bir süre sonra birbirlerinin sahip olduğu tek aile, tutunabilecekleri tek dal olduklarına kanaat getirirler. Ancak büyük bir heyecanla başlayan ilişkileri sorunlarla yoğrulur ve iki taraf da kaldırabileceklerinden daha ağır yükler sırtlamak zorunda kalır. 

Öyle öngörülemez olaylar yaşanır ki tercihlerinin sorumluluğunu almaktan daima kaçınan Ömer’in dudaklarından şu sözler dökülür: “Ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması...”

Türk toplumunun modernleşmesine dair önemli unsurlar taşıyan İçimizdeki Şeytan, edebiyatımızın usta kalemi Zülfü Livaneli’nin özel seçkisi içinde ve onun önsözüyle okurlarla buluşuyor.

Yayın Direktörü Yayın Direktörü

Editör Ecem Aycan Öztoplar

Kapak Tasarım Füsun Turcan Elmasoğlu

Sayfa Tasarım Şenol Alanbay

Sayfa Sayısı 320

Ebat 12,5x21 cm 

Tür Tür

₺77,00

Melankolik bir ruhun derinliklerine doğru romantik bir gezinti. Hayatı boyunca insanlardan kaçan, kitaplara ve doğaya sığınarak yalnızlığına merhem arayan Raif Efendi’nin bir tablonun ışığında yeniden hayat bulmasının hikâyesi.

Kendi halinde bir memurdu Raif Efendi. Ta ki işe yeni başlayan genç bir memur, hayatını merak edene kadar... Görünmeyenin ardındaki gerçek, gizli bir defterin satır aralarında Havran’dan Berlin’e uzanıyor. Saf bir aşkın izinde aslında hiç fark etmese de kendi ruhunu, yaşama isteğini arayan Raif Efendi tam, başka bir hayat da mümkünmüş derken belirsiz bir sona doğru sürükleniyor.

Sabahattin Ali’nin ölümsüz romanı Kürk Mantolu Madonna, aşk, yalnızlık ve anlamsızlık üzerine yazılmış psikolojik bir başyapıt. Bu kıymetli eseri Zülfü Livaneli’nin özel seçkisi içerisinde yeniden okurla buluşturuyor, kitaplığınızın başköşesine hüzün dolu bir şaheser bırakıyoruz.

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Ezgi Hotalak

Kapak Tasarım Füsun Turcan Elmasoğlu

Sayfa Tasarım Şenol Alanbay

Sayfa Sayısı 192

Ebat 12,5x21

Tür Klasik Türk Edebiyatı

₺56,00

Dilde sadeleşme akımının öncülerinden kabul edilen Memduh Şevket Esendal, inişler ve çıkışlarla dolu 70 yıllık ömrüne onlarca kıymetli eser sığdırmış, hem siyasi hem edebi kişiliği ile tarihimizde yüzyıllar sonra dahi hatırlanacak bir yer edinmiştir. 

Esendal, mesleği dolayısı ile Anadolu’yu karış karış gezmiş ve Anadolu insanına çok daha yakın bir perspektiften bakma şansı yakalamıştır. Cumhuriye-tin ilk yıllarında yazdığı Otlakçı ise tam da bir memleket öyküleri kitabıdır. Durum öykücülüğünün en güzel örneklerinden biri olan bu kitap, kültür çatışması başta olmak üzere eğitim, aile, evlilik gibi konuları yine mizahi bir dille eleştirir ve hatta öğretici bir kaygıyla da okurunu düşünmeye sevk eder.

Kullandığı dil ve üslubun sadeliği ile adeta ait olduğu toplum için yazan Esendal’ın Türk edebiyat tarihindeki değeri yadsınamaz hatırasına sahip çıkmak ve bunu sürdürmek için, Otlakçı’nın gözden geçirilmiş yeni baskısını okurlarımıza sunmaktan kıvanç duyuyoruz

 

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Saliha Ulusoy Ilık

İlk Okuma Gizem Demir

Kapak Tasarım Füsun Turcan Elmasoğlu

Sayfa Tasarım Şenol Alanbay

Sayfa Sayısı 168

₺50,00

Servet-i Fünun ve realizm akımı öncülerinden kabul edilen Halid Ziya Uşaklıgil, eserleri ile Türk edebiyatında bir çığır açmıştır. Edebiyatımızın özellikle Batılılaşma seyrinde ilk örneklerini vermiş olup, romanlarında genel olarak İstanbul ve çevresini işlemiş, karakterlerini Batılı tarzda yansıtmıştır.

Uşaklıgil’in başyapıtı Aşk-ı Memnu ise ilk büyük Türk romanı kabul edilmekle birlikte, gerek seçkin üslubu gerek ilmek ilmek kurgulanmış akışı ve gerek karakterlerin işleniş biçimiyle Türk hatta dünya edebiyat tarihinde kendisine sarsılmaz bir değer inşa etmiştir.

Romanda, genç ve güzel bir kadının annesi ile girdiği güç yarışı sebebiyle zengin ve yaşlı bir İstanbul beyefendisiyle evlenmesi, ancak elinde olmaksızın yasak bir aşka sürüklenmesi ve yaşanan tüm diğer girift olaylar, karakterlerin psikolojileri açısından değerlendirilmiş olup gerçekçi bir yaklaşımla verilmiştir.

Aşk-ı Memnu’nun Türk edebiyat tarihindeki değeri yadsınamaz hatırasına sahip çıkmak ve bunu sürdürmek için İnkılâp Kitabevi olarak, eserin gözden geçirilmiş yeni baskısını okurlarımıza sunmaktan kıvanç duyuyoruz.

 

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Saliha Ulusoy Ilık

Kapak Tasarım Füsun Turcan Elmasoğlu

Füsun Turcan Elmasoğlu Şenol Alanbay

Sayfa Sayısı 440

 

₺112,00

Dile hâkimiyeti ve keskin gözlem yeteneğiyle Türk edebiyatının aşılmaz doruklarından biri haline gelmiş olan Refik Halid Karay, Gurbet Hikâyeleri ile “sürgün edebiyatı”nın en özgün örneklerinden birine imza atıyor.

Karay’ın, 1930 ila 1937 yıllarında sürgün olarak yaşadığı Beyrut, Halep ve Hatay’da kaleme aldığı on yedi öykünün bir araya geldiği Gurbet Hikâyeleri, dönemin toplumsal yapısına dair ustaca gözlemler içeriyor. “Sürgünde bir entelektüel” olarak Anadolu insanının yaşayış tarzına keskin bir bakış atan Karay, toplumsal yapıda eski ve yeni karşılaştırmasına girişiyor. Batılılaşmanın getirdiği kimi sorunları cesurca irdeliyor, sosyal problemlere, halkın kurnazlığına ve tembelliğine eğilirken, olağanüstü çevre tasvirleri de sunuyor. Dönemin günlük yaşamından karakterleri ve olayları ele alıp üst düzey bir dil işçiliğinin yanı sıra ustaca bir teknikle harmanlayan yazarın hikâyelerinde “gurbet” teması da kendisine sıklıkla yer buluyor.

Türk öykücülüğünün en özel örneklerinden biri olan Gurbet Hikâyeleri’nin bu güncel edisyonunu Zülfü Livaneli’nin önsözü ve özenli bir baskıyla okurun ilgisine sunuyoruz.

 

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Gökçe Şenoğlu

Kapak Tasarım Füsun Turcan Elmasoğlu

Sayfa Tasarım Şenol Alanbay

Sayfa Sayısı 104

₺70,00

Zehra, genç Cumhuriyet’in toplum tahayyülüne uygun idealist bir öğretmen olarak Anadolu’da bir kasabada görev yapmaktadır. Onu tanıyanlar üstün meziyetlerini saya saya bitiremezler ancak tek bir eksiği olduğunu ifade ederler: Acımak duygusu. Peki ama Zehra Öğretmen neden kimseye acıyamamaktadır?

Türk edebiyatının büyük çınarı Reşat Nuri Güntekin, Acımak’ta, duyguları ile mantıkları arasındaki dengeyi tutturamayan insanların hikâyesini anlatıyor. Memleket manzaralarına yer verilen hikâyede kişi ile toplum yapısındaki uyumsuzluklar bir baba-kız hikâyesi üzerinden resmediliyor. Meşrutiyet yıllarından Cumhuriyet’in ilk dönemine uzanan roman, anlatım tekniği ve sıra dışı kurgusuyla da özgün bir yerde duruyor. Güntekin, roman boyunca Mürşit Efendi ve Zehra Öğretmen’in hikâyesinin arka planında; bürokratik yapının getirdiği sıkıntılar, Anadolu insanının geri kalmışlığı, ahlaki erozyon ve nihayet bunun aile yapısına yansımaları gibi pek çok toplumsal soruna da temas ediyor.

Reşat Nuri Güntekin’in nefret ile sevmek arasındaki ince çizgiyi ustalıkla tasvir eden ölümsüz eseri Acımak’ı, Livaneli kitaplığı içerisinde ve gözden geçirilmiş bir basımla okurun ilgisine sunuyoruz.

 

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Gökçe Şenoğlu

Kapak Tasarım Füsun Turcan Elmasoğlu

Sayfa Tasarım Şenol Alanbay

Sayfa Sayısı 144

₺112,00

 

18. yüzyılın son çeyreğinde siyahi bir köle olarak doğan ve 40 yıl sonra özgürlüğünü bizzat elde eden Josiah Henson’ın kendi elleriyle yarattığı şafağa ulaşmasının görkemli ama yürek yakan hikâyesi…

Amerikan tarihinin utanç verici vahşi kölelik dönemine çarpıcı bir bakış sunan bu eserde özgürlük için ödenen bedeller edebi bir lezzetle yazıya dökülüyor. Kölelik karşıtı edebiyatın kültleşmiş romanlarından Tom Amca’nın Kulübesi’ne ilham veren savaşçılardan biri olan Henson’ın hayatına odaklanan bu biyografik eserin fonunda ise 19. yüzyıl Amerikası’ndaki, feodal yapının acımasızlığı tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor. Sıradan bir köle olarak başladığı yaşamında başkaldırıp özgürlüğünü elde elden, tam 118 başka kölenin de özgürleşmesine vesile olan, Kraliçe Victoria tarafından Windsor Kalesi’nde ve ABD Başkanı Rutherford B. Hayes tarafından Beyaz Saray’da ağırlanacak mertebeye kadar ulaşan bu büyük özgürlük savaşçısı, Jared A. Brock’un özgün anlatısıyla tarihte hak ettiği yeri de perçinlemiş oluyor.

“Jared Brock’un dikkat çekici kitabı Şafağa Giden Yol, özgürleşme ve yeniden inşa sürecinin sterilize edilmiş (ve bembeyaz) Amerikalı versiyonuna karşı önemli bir panzehir. Josiah Henson’ın hayatı, Tom Amca’nın Kulübesi için ilham kaynağı olmaktan çok daha fazlasıydı. Henson bir kurtarıcı, lider, düşünür, örgütleyici ve müjdeciydi.” (Kevin Bales CMG, Nottingham Üniversitesi Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Okulu Çağdaş Kölelik Profesörü)için ilham kaynağı olmaktan çok daha fazlasıydı. Henson bir kurtarıcı, lider, düşünür, örgütleyici ve müjdeciydi.” (Kevin Bales CMG, Nottingham Üniversitesi Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Okulu Çağdaş Kölelik Profesörü)

 

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Kadriye Kızıl Güzelkan

İlk okuma Sümeyye Çetinkaya

Son okuma Gökçe Şenoğlu

Kapak tasarım Ekin Başak Akgül

Sayfa tasarım Aslı Varol

Sayfa sayısı: 304

Kitap ebadı: 13,7x21,5

İç sayfa: III. Hm Enzo, 52 gr

Kapak kağıt cinsi: Amerikan Bristol 230 gr


 

 

₺105,00

 

Birkaç kitaplık ötede üç Nazi oturmuş gelecek yılların üzerinde zarlarını atıyor, hangi kâbusu yazacaklarını seçiyorlardı.

Birkaç kitaplık ötede ben, bir Nazi çocuğu Alman, iki Yahudi’nin elini tutmuş düşünüyordum.

Bu kâbusun ne zaman biteceğini.

Oysa daha başlamamıştı bile!

Rachel Schnabel’in Yarım Kalmış Öyküsü, bir asır sonra bugün bile sızısı hiç dinmemiş bir yaranın, insanlık tarihinin en büyük utancı olan Nazi vahşetinin sarsıcı bir hikâyesi.

Bir Yahudi kızı ile bir Nazi askerinin aşkından filizlenen bu hikâye, savaşın yıkıcı etkisinin çizdiği acı bir tablo olarak karşımıza çıkıyor; hem de henüz hiçbir şeyin farkına varamamış küçük çocukların gözünden. O çocuklar büyüdüklerinde, yaşanan her şeyi tüm çıplaklığıyla acı içinde hatırlarken ellerinde kalan tek şey, yaşanamamış koskoca bir hayat oluyor.

Sarsıcı bir kurgu, etkileyici bir kalem, gözyaşı olup akacak derin bir hissiyat. Pelin Çakıcı, ilk kitabı Rachel Schnabel’in Yarım Kalmış Öyküsü ile Türk edebiyatının baş tacı olmaya hazırlanıyor.

 

 

Yayın direktörü Gülşen İşeri

Editör Saliha Ulusoy Ilık

Son okuma Ezgi Hotalak

İllüstrasyon ve kapak tasarım Ekin Başak Akgül

Sayfa tasarım Beyzanur Karabulut Koç

Sayfa sayısı: 396

Kitap ebadı: 13,7x21,5

İç sayfa: III. Hm Enzo, 52 gr

 

Kapak kağıt cinsi: Amerikan Bristol 230 gr

 

 

₺140,00

 

 

İsveç edebiyatının önde gelen isimlerinden Kerstin Ekman, kitaplarıyla “En İyi İsveç Polisiye Romanı Ödülü” başta olmak üzere birçok ödüle layık görülmüştür.

Kurt Olmak ise Ulf Norrstig isimli bir avcının hikâyesidir. 70. yaş gününden bir gün önce, 2018 yılbaşı sabahının erken saatlerinde anlatısına başlar. Bu anlatı, çocukluğuna doğru bir yolculuğun ve hayatın kaçınılmaz sonuna doğru bir başlangıcın habercisidir onun için.

Yaşlı avcı bir gün ormanda kurt izi görür ve o anda hayvanla güçlü bir bağ kurar. Kendini bu kurt ile özdeşleştiren Ulf, kurdun kırsala gelişiyle hayatının her açıdan derinden sarsılacağından habersizdir. Bu sırada sürekli tekleyen kalbi de onu fazlasıyla yormaktadır.

Ormandaki karavanının yandığı ve içinde hayvan kemikleri bulunduğu haberini alan Ulf, onun için olağanüstü ve şüpheli olan bu durumun peşine düşecek ve öğrendikleri, kendi içinde yapacağı derin sorgulamalara yol açacaktır.

 

 

Yayın direktörü Gülşen İşeri

Editör Saliha Ulusoy Ilık

İlk okuma Sümeyye Çetinkaya

Kapak tasarım Ekin Başak Akgül

Sayfa tasarım Şenol Alanbay

Sayfa sayısı: 128

Kitap ebadı: 13,7x21,5

İç sayfa: III. Hm Enzo, 52 gr

Kapak kağıt cinsi: Amerikan Bristol 230 gr

 

 

 

 

₺84,00

 

21. yüzyıl, büyük bir zorluk ve belirsizlik zamanıdır. Çocuklarımızı ve gençlerimizi böyle belirsiz geleceklere hazırlamak için onlara ne sunabiliriz?

Mevcut değişim hızına ayak uydurmak ve yarattığı zorlayıcı durumlara çözümler bulmak oldukça zor. Ancak küçük çocukların ve daha büyük çocukların da her şeyden çok ihtiyaç duyduğu şey, ebeveynlerinin kucağına ya da ayaklarının dibine oturmak ve onların anlattığı hikâyeleri dinlemektir. Hikâyeler, çocukların yeniden kalpleriyle bağ kurmasını sağlayabilir. Bu, kendi içinde iyileştiricidir.

Bu kitabın amacı iki yönlüdür: kendi iyileştirici hikâye yazma sürecinizde yardımcı olmak ve sizinle, zorlayıcı durumları ele alma ile karakteri besleme ve oluşturma potansiyeli olan tamamlanmış hikâye örneklerini paylaşmak. İkinci kısım ise bu tür çalışmaların meyvelerini sunar: çocuklardaki her türlü zorlayıcı davranış ve durumları değiştirmek için 101 iyileştirici hikâye.

İyileştirici Hikâye Anlatımı çocukların hayatlarını değiştirecek ve aynı zamanda okuyan yetişkinlere daha fazla iyileştirici hikâye yaratmaları ve anlatmaları için gereken ilhamı verecektir.

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Kadriye Kızıl Güzelkan

İlk Okuma Gizem Demir

Son Okuma Gökçe Şenoğlu

Kapak Tasarım İlkay Alkan-We Art Creative

Sayfa Tasarım Beyzanur Karabulut Koç

Beyzanur Karabulut Koç 304

Ebat 13,7x21,5

Tür Anlatı

Kağıt / İç Baskı III. Hamur Enzo, 52 gr.

Cilt / Kapak Amerikan Bristol 230 gr.

 

₺154,00

 

 

 

Kelimelerin ve hikâyelerin iyileştirici gücüne inanın!

 

Susan Perrow, Geceyi Aydınlatan Hikâyeler’de ailelere ve topluluklara yönelik olarak yas, kayıp ve ayrılık anlarında hikâye terapisi sunmayı amaçlıyor. Hikâyelerin ve kelimelerin sağlayabileceği iyileştirici potansiyeli vurgulayarak bizi güçlendirecek, bakış açımızı değiştirecek ve anlam yaratmamıza yardımcı olacak önemli bir araç olduğunu ifade ediyor.

İçerdiği 94 hikâye ile kitap; bir sevilenin kaybı, aile içindeki ölümler, bebek, çocuk, kardeş, ebeveyn ve diğer aile üyelerinin kaybı gibi çeşitli konulara odaklanıyor. Ayrıca aile bağlarının kaybı, evcil hayvanın kaybı, evden, ülkeden veya yerden ayrılık ve sağlık kaybı gibi zorlu yaşam deneyimlerini de içeriyor. En sonda ise “aktif umut”u teşvik etmek amacıyla yaşamın döngüleri ve değişimi konulu hikâyelere yer veriyor.

 

Geceyi Aydınlatan Hikâyeler, zorlu anlarda dahi hikâyelerin sağlayabileceği umudu, dayanışmayı ve iyileşmeyi vurgulayarak, duygusal bir destek kaynağı olarak öne çıkarıyor.

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Kadriye Kızıl Güzelkan

İlk Okuma Gizem Demir

Son Okuma Saliha Ulusoy Ilık

Kapak Tasarım İlkay Alkan-We Art Creative

Sayfa Tasarım Beyzanur Karabulut Koç 

Sayfa Sayısı 352

Ebat 13,7x21,5

Tür Anlatı

Kağıt / İç Baskı III. Hamur Enzo, 52 gr.

Cilt / Kapak Amerikan Bristol 230 gr.

 

₺182,00

 

Susan Perrow, hikâyelerin sihirli gücünü kullanarak çocukluk döneminde karşılaşılan zor durumları iyileştirmenin ve çözmenin yaratıcı bir yolunu sunuyor. Zorlayıcı Davranışlar İçin İyileştirici Hikâyeler, Perrow’un iyileştirici hikâyecilik alanındaki derin deneyimlerini içeriyor ve ebeveynlere, öğretmenlere ve hikâye anlatıcılarına rehberlik ediyor.

Elinizdeki kitap, ayrılık kaygısı, zorbalık, kardeş rekabeti, kâbuslar ve yas gibi zorlayıcı davranışlar ve durumlarla başa çıkmak için güçlü ve etkili hikâyelerle dolu. Susan Perrow, her bir hikâyenin arkasında yatan iyileştirici değeri açıklıyor ve okuyuculara kendi hikâyelerini oluşturmak için kullanabilecekleri bir model sunuyor.

İyileştirici hikâye anlatımının temelini atmak, zor davranışları değerlendirmek ve istenen çözümü belirlemek için pratik kontrol listeleri ve yönergeler de içeren bu kitap, hikâyeleri farklı yaş grupları ve kültürler için uyarlamak isteyenlere de rehberlik eden kapsamlı bir kaynak niteliğini taşıyor.

Susan Perrow’un Zorlayıcı Davranışlar İçin İyileştirici Hikâyeler’i zorluklarla dolu anlarda güçlü bir destek ve ilham kaynağı… Hikâyelerin iyileştirici gücüyle tanışın ve çocuklarınızın yaşamında olumlu değişimlere kapı aralayın.

Yayın Direktörü Gülşen İşeri 

Editör Kadriye Kızıl Güzelkan

İlk Okuma İlk Okuma 

Son Okuma Ezgi Hotalak

Kapak Tasarım İlkay Alkan-We Art Creative

Sayfa Tasarım Beyzanur Karabulut Koç

Sayfa Sayısı Sayfa Sayısı

Ebat 13,7x21,5

Tür Tür Anlatı

Kağıt / İç Baskı III. Hamur Enzo, 52 gr.

Cilt / Kapak Amerikan Bristol 230 gr.

 

₺161,00

 

 

Sevgili okuyucu, bu kitabı seçtiğin için çok mutluyum. Aynı zamanda biraz da üzgünüm çünkü bu kitabı okuman, seni tam olarak tatmin etmeyen, kafa karışıklığı, incinme ve şüpheyle örülmüş, sevgi ve bağlılık karışımı duygular hissediyor olabileceğin bir ilişki içinde olduğunu gösterir. Belki manipüle edildiğini, öfkelendiğini ve utandığını hissediyorsun ama yine de sorunun ne olduğunu belirleyemiyorsun. Fakat bu kitabı okumaya karar verme cesaretin, hayatını ve ilişkilerini iyi yönde değiştirmende önemli bir adım olabilir… Tabii ondan önce, iyileşme ve değişimin ilk adımı olan “hayatında olup bitenleri tespit etme cesaretini” de gösterebilmelisin.

“Gaslighting nedir?”, “Kimler gaslighting uygular?” ve “Yaşadığın şey gerçekten bir gaslighting mi?”

Ne hissettiğini tanımlayamıyorsan, duygusal olarak yorgunsan ve karanlık bir çıkmazda sürüklendiğini hissediyorsan bu kitap tam sana göre! Gaslighting ile ilgili merak ettiğin her şeyi ve onunla yedi adımda başa çıkmayı öğrenmek için kapağı çevir, sessiz ve sakin bir yere geç, kendinle baş başa kal.

Kanıtlanmış teknikler ve açıklayıcı kurgusal hikâyeler kullanan bu kitap senin; bilgiyle, özgüvenle, ilişkilerde ve dünyada benlik duygunu geri kazandıracak pratik adımlarla güçlenmene yardımcı olacaktır.

Gelişmeye ve iyileşmeye devam etmek için daima zaman vardır. Hazır olduğunda bir nefes al ve daha fazla geç kalmadan başlayalım!

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Saliha Ulusoy Ilık

Son Okuma Gökçe Şenoğlu

Kapak Tasarım İlkay Alkan-We Art Creative

Sayfa Tasarım Aslı Varol

Sayfa Sayısı 160

Ebat 13,7x21,5

Tür Psikoloji

Kağıt / İç Baskı III. Hamur Enzo, 52 gr.

Cilt / Kapak Amerikan Bristol 230 gr.

 

 

 

 

Deborah Vinall, PsyD
Lisanslı bir evlilik ve aile terapisti ve psikoloji doktorudur. Sertifikalı EMDR ve Brainspotting terapistidir. Özel muayenehanesinde travma atlatanlar ve zor ilişkiler yaşayanlarla çalışırken bu yaklaşımlardan faydalanıyor. Vinall, Güney Kaliforniya’daki kolejlerde ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda insan kaçakçılığı ve aile içi şiddet konusunda uzman olarak konuşmalar yapmaktadır. Toplu silahlı saldırılardan sağ kurtulanların üzerindeki etkiler ve tedaviye tepkileri üzerine yaptığı araştırma nedeniyle EMDR Araştırma Vakfı’nın Sandra Wilson Anma Tezi Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Kanada’nın Kelowna kentinde doğup büyüyen Deborah, şu anda kocası ve oğluyla birlikte Güney Kaliforniya’da yaşıyor.

Gizem Karahasanoğlu İnce
1989 yılında Gelibolu’da doğan çevirmen ilk ve orta öğrenimini de bu-rada tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için İstanbul’a gelerek Bahçeşe-hir Üniversitesi Psikoloji bölümünü İngilizce okumuştur. Mezuniyetinin ardından Klinik Psikoloji’de yüksek lisans yapmıştır. 2012 yılından bu yana danışan görmekte ve 2018 yılından beri de çoğunlukla psikolojiy-le ilgili kitap çevirileri yapmaktadır.
 

 

 

₺70,00

 

 

Waterloo Savaşı, İngiltere, Avusturya, Rusya, Prusya, Hollanda ve İspanya’nın askeri ittifak kurarak Fransa’ya, daha doğrusu Napolyon’a, savaş ilan etmelerinden bir ay sonra, 18 Haziran 1815’te yapıldı...

Tarihçilerin, Waterloo Savaşı hakkındaki ortak görüşleri:

“Dünyanın kaderini belirleyen, tarihe yön veren bir savaştır.”

“I. Dünya Savaşı öncesinde yaşanmış son kesin sonuçlu ve en büyük savaştır.”

“Her şeyin kıl payı olduğu, kader savaşı.”

“Waterloo, en uzun öğleden sonra!”

“Waterloo, dünyanın yapısını belirleyen an!”

Ve Victor Hugo:

“Waterloo bir savaş değildir, dünyanın yüzünün değişmesidir.”

Napolyon sık sık şunu söylerdi:

“Bir general yalnız yetenekli değil, talihli de olmalıdır.”

Napolyon, Waterloo’da talihli değildi!

Avrupa tarihinin tam anlamıyla mihenk taşı olan, bu 8 saatlik savaşta neler oldu?

Osman Pamukoğlu, bugün de Belçika’nın toprakları içinde olan Waterloo savaş meydanını, yerleşimleri ve arazi arızalarını bizzat yerinde incelemiştir...

 

Yayın Direktörü Mehmet Bozkurt

Editör Ezgi Hotalak

Kapak Tasarım Emir Tali

Sayfa Tasarım Şenol Alanbay 

Dizgi Eylül Yaran

Sayfa Sayısı 96

Ebat 13,7x21,5

Tür Tarih-Araştırma

Kağıt / İç Baskı III. Hamur Enzo, 52 gr.

III. Hamur Enzo, 52 gr. Amerikan Bristol 230 gr.

₺84,00

 

Dilde sadeleşme akımının öncülerinden Memduh Şevket Esendal, inişler ve çıkışlarla dolu 69 yıllık ömrüne onlarca kıymetli eser sığdırmış, hem siyasi hem de edebi kişiliği ile tarihimizde yüzyıllar sonra dahi hatırlanacak bir yer edinmiştir. 

Esendal, Türk toplum yapısının sarsılmaz değerlerini sorgulamaktan ülkenin en çalkantılı dönemlerinde bile hiç çekinmemiştir. 25 öyküden oluşan Mendil Alltında ise eğitim, aile ve evlilik gibi konuları bireysel insan portreleri çerçevesinde mizahi bir dille eleştirir ve hatta öğretici bir kaygıyla da okurunu düşünmeye sevk eder.

Kullandığı dil ve üslubun sadeliği ile adeta ait olduğu toplum için yazan Esendal, Ömer Seyfettin’in tarzını kendine düstur edinmişse de Çehov’un izleri daha çok hissedilir eserlerinde.

Mendil Altında’nın Türk edebiyat tarihindeki değeri yadsınamaz hatırasına sahip çıkmak ve bunu sürdürmek için İnkılâp Kitabevi olarak, eserin gözden geçirilmiş yeni baskısını okurlarımıza sunmaktan kıvanç duyuyoruz.

 

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Saliha Ulusoy Ilık

İlk Okuma Gizem Demir

Kapak Tasarım Füsun Turcan Elmasoğlu

Sayfa Tasarım Şenol Alanbay

Sayfa Sayısı 232

Ebat 12,5x21 cm

Tür Klasik Türk Edebiyatı

₺63,00

 

 

Kayıp bir kıta, Pasifik Okyanusu’na açılan son teknoloji bir gemi ve dedelerinin yolunu vasiyet bellemiş iki bilim insanı.

Chris Churcward ile Mustafa Kemal Mayatepek’in yolları ilk kez Hindistan’da bir mabette kesişiyor. Uzun soluklu bir araştırmanın fitilini ateşleyen bu kesişmenin sonu, bütün dinlerin kaynağına ulaşacak, insanlık tarihini yeniden yazdıracak, tüm politik ve ekonomik dengeleri altüst edecek boyutlar arası bir yolculuğa varıyor. Fakat bu yolculukta Chris Churcward tek başına. Ve şimdi bir seçim yapmak zorunda. Bir yanda özgürlüğün, eşitliğin ve bilgeliğin hüküm sürdüğü Mu Kıtası; bir yanda cehaletin, adaletsizliğin ve silahların hüküm sürdüğü Cebel el Şeyh… 

Tarihi sırlar, dini efsaneler ve coğrafi izler arasında gidip gelen, gerçekçi olduğu kadar gerçeğin ötesine geçmekte de sınır tanımayan sıra dışı bir roman. Yoğun düş gücünün destansı bir izdüşümü…

Elohim’in Çocukları, insanlık tarihini sorgulatırken her bir satırında zihinleri prangalarından kurtarıyor. Ve çizdiği ütopya ile yüzlerce yıl öncesine, Tommaso Campanella’nın Güneş Ülkesi’ne saygı duruşunda bulunuyor.

Yayın Direktörü Mehmet Bozkurt

Editör Ezgi Hotalak

Kapak Tasarım Beyzanur Karabulut Koç

Sayfa Tasarım Beyzanur Karabulut Koç

Kitap İçi Resimler Tuğçe Karabacak

Sayfa Sayısı 272

Ebat Ebat 13,7x21,5

Tür Roman

₺126,00

 

İnsan, toprağa saplanan ucu sivri bir mızrak gibi yüreğini parçalayan aşkın kudretine oracıkta boyun eğer de yaralı olduğu halde hasretin ordusuyla tek başına cenk etme cesaretini kendinde nasıl bulur? Galip geleceğine olan inancı, umudun derin ve karanlık dehlizlerinde, sönmeye yüz tutmuş bir meşaleden yansıyan gölge oyunları değil de nedir? Korkunç bir hezimete uğranıldığı halde ganimetlerin arsızca toplandığı tek muharebe, aşk muharebesi değil midir?

1940’lar Hatay…

Erkek gücünün geçtiği Ortadoğu’nun karanlığında gün görmemiş bir kız çocuğunun alnına kara yazıldığı gece başlıyor her şey. Sınırları aşan bir kader çiziliyor etrafında. Antakya ile Afrin arasında gidip geliyor yaşamlar. Hacer’in hikâyesi Ali’nin suç dolu, kaotik geleceğine evrilirken Kilis’ten geçen yolun sonu İstanbul’a, takvimin yaprakları ise 6 Eylül 1954’e varıyor.

Garaz’la Hatay’ın mistik çehresini okura olağanüstü bir kurgu içinde sunan Serhan Kurşun, devam romanı olan bu ikinci kitapta hayal gücünün doruklarında gezerken zihinlerde bıraktığı edebi lezzetten de ödün vermiyor.

Muhbir, Kurşun’un ellerinde, bir çocuğun büyülü dünyasıyla açılıp sert bir gerçekliğe doğru sürüklenen beklenmedik bir romana dönüşüyor.

 

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Ezgi Hotalak

Son Okuma Saliha Ulusoy Ilık

Kapak Tasarım Metin Taha Yılmaz

Sayfa Tasarım Şenol Alanbay

Sayfa Sayısı 288

Ebat 13,7x21,5

Tür Roman
 

₺112,00

Başını kuma gömüp yaklaşan fırtınayı görmezden gelerek yok olmak ya da ayağa kalkıp gerçeğin peşinde ilerleyerek var olmak arasında seçim yapacak olan sensin. Bugünün dünyasında, yaşadıklarının gölgesinde nereye gidiyorsun? İnsanı, dünyayı yok sayarak insanlığı kaosa sürükleyen sistemin yöneticisi Mayer... İnsanlığa bir çıkış yolu yaratmak için kendinden vazgeçen Hermes... Sistemin yaşattıklarıyla bir tetikçiye dönüşen İris... Ailesinin eleştirilerine kulak asmayıp bilgisayar başında kurulu düzeni sarsan liseli Mert... Kadını yok sayan bir toplumda tüm yüreğini ailesine açan Demet... Olanaksız bir aşkın enkazıyla geleceğinden vazgeçen Ayşe... Geçirdiği ölümcül sınavların ardından karanlığa ışık olan Selim... Dünyayı kadınların değiştireceğinin sembolüne dönüşen Zümrüt...

Yaradan’ın yarattığını kabullenmeyen şeytan... Şeytanın bilinmeyen oğlu Lucifer... Her şeyin kaynağı Yaradan...  Gerçek dünya ile sanal dünya arasındaki amansız savaşta dünyevi ile ilahi olan arasında sıkışıp kalan kadim bilgeliğin beşiği Anadolu’dan doğan kusursuz bir plan...

Türkiye ve dünyada milyonlarca insana ulaşan Aret Vartanyan’ın son romanı Siyah Gözyaşı yaşamı anlamaktan vazgeçmeyen, gösterilen dünyayla yetinmeyen ve geleceği öngörmek isteyenler için bir anahtar, hayatın tüm zorluklarına, yanılsamalarına ve varoluşun tüm ağırlığına rağmen dimdik yürüyenler için  yeni bir umut...

 

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Gizem Demir

Son Okuma Ezgi Hotalak

Kapak Tasarım Füsun Turcan Elmasoğlu

Sayfa Tasarım Beyzanur Karabulut Koç

Sayfa Sayısı 328

Ebat 13,7x21,5

Tür Roman

 

₺175,00

Hepimiz hata yapıyoruz, her birimizin eksikleri var, zaman zaman hepimiz kayboluyoruz. Ancak insan olmak, yaşamak bu demek değil mi? Bırak artık kendini suçlamayı, geçmişi kurcalamayı, bugüne duvarlar örmeyi ve cesaretle aç yüreğini. Sen zaten olduğu gibi değerli olan, yüreğindekileri yaşamayı hak edensin. Kimse kimseyi aldatmaz, insan sadece kendini aldatır. Yalanı en kolay kendine söyler, inanır kendi yalanına. Ardından ruhu parçalanır. Huzursuz anlar, mutlu olamama sancısı, özgürlük arayışı... Hayallerine giden yol, her şeyden önce kendinle barışarak, ayağa kalkmanla başlayacak.

Ne yaparsam yapayım yargılandım, kimseyi memnun edemedim. Aşk ve mutlulukla dolu, huzurlu, başarılı, daha iyi bir yaşam masalından kâbuslarla uyandırıldım. Bana gösterilen dünyanın, yaşadığım korkuların gerçek olmadığını anladığım gün bu geceye hazırlandım. Kendi filmimin son perdesinde kâğıttan evleri yıkmaya, kafeslerin kapılarını açmaya, korkunun yerine sevgiyi, gözyaşının yerine tebessümü, sahtelerin yerine gerçekleri koymaya geldim. Yalnız olmadığımı biliyorum. Sana inandığım, sana güvendiğim için cümlelerimi sana emanet ediyorum. Sessizlik seni yanıltmasın. Aynı gökyüzünün altında farklı yerlerde birlikte nefes alıyoruz. Çoğunluğun sesi yükseldiğinde ne demek istediğimi anlayacaksın.

 

 

Kitap Yazar Adı Aret Vartanyan

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör  Gizem Demir

Son Okuma Gökçe Şenoğlu

Kapak Tasarım Füsun Turcan Elmasoğlu

Sayfa Tasarım Beyzanur Karabulut Koç

Sayfa Sayısı 288

Ebat 13,7x21,5

Tür Kişisel Gelişim

₺154,00

Charlotte Brontë’nin Jane Eyre romanı, kadınların hak ve özgürlüklerine değinen ilk kitaplardan biri olarak gösterilir.

Küçük yaşta öksüz kalan Jane Eyre, yengesinin himayesi altına girmek zorunda kalır. Yatılı okula gönderildiğinde kurtulduğunu sanan Jane’in burada kaldığı sekiz yıl hiç de kolay geçmez. Bu süreçte olgunlaşıp kendini bulan bu genç kadın, mürebbiye olarak gittiği evin sahibi Bay Rochester’a âşık olur.

Charlotte Brontë’nin kaleme aldığı Jane Eyre, romantizm akımının önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir.

 

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Son Okuma Gizem Demir

Kapak Tasarım Beyzanur Karabulut

Sayfa Tasarım Beyzanur Karabulut

Sayfa Sayısı 160

₺50,50

Mükemmel bir ailesi, iyi para kazandığı bir işi ve sorunsuz, mutlu bir hayatı olan ünlü avukat Billy Halleck’in tek sorunu fazla kilolarıdır. Ancak Billy’nin hayatı yaşlı bir Çingene kadına arabasıyla çarpıp ölümüne sebep olmasıyla tamamen değişir. Mahkemede aklanan Billy bu kötü olayı arkasında bırakmaya çalışırken ölen kadının babası onun yanına gelip yüzüne dokunur ve şöyle fısıldar: “İncel.”

Bu olaya o an bir anlam veremeyen Billy ertesi gün bir kilo verdiğini fark eder. Sonraki gün bir kilo daha verir, sonra bir kilo daha, bir kilo daha…

Zayıflaması artık engellenemez boyutlara erişmeye başladığında Billy bunun korkunç bir lanet olduğunu fark eder. Şimdi ya bu laneti kabullenip ölecektir ya da Çingene’yi ikna edecektir.

Tabii onu bulabilirse…

 

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Son Okuma Gökçe Şenoğlu

Kapak Tasarım Ekin Başak Akgül

Sayfa Tasarım Beyzanur Karabulut Koç

Sayfa Sayısı 328

 

₺147,00

 

 

 

 

 

Ödüllü romanların yazarı Cengis T. Asiltürk, Karnavalın Ortasındaki Adam Ünsal Oskay ile okuru “aydın onuru”nun cisimleşmiş hali Ünsal Oskay’ın yaşamında, büyülü bir yolculuğa davet ediyor.

Bu bir biyografik roman değil… Cengis T. Asiltürk, büyülü gerçekçilik tarzındaki şiirsellik dolu yapıtında Ünsal Oskay’ı, hayatının tüm renkli sekanslarıyla başkahraman olarak okurun karşısına çıkarıyor.

Ünsal Oskay, Türkiye’de iletişim biliminin kurucusu ve sosyoloji alanındaki çalışmalarını farklı disiplinlerle harmanlamış, öncü bir fikir insanı. Onun akademik hayatına koşut olarak ilerleyen entelektüel uğraşı, bugüne kalan en önemli mirası addedilebilir. Murat Belge’nin sözleriyle “kitle kültürünün popüler kültüre dönüşmesini sağlamak” adına kitaplar, makaleler kaleme alan, çeviriler yapan, sıradan televizyon izleyicisini hiç alışık olmadığı tartışmaların içine çeken Oskay’ın hayatının merkezinde merak ve daima okumak olmuştur. Elinizdeki romanla, onun 1939 yılında Şanlıurfa’da başlayan serüvenine eşlik ederken; bilmeye ve anlamaya sevdalı bir bilgenin sevinçlerine, ihtiraslarına, hayal kırıklıklarına tanık olacaksınız. Bu romanı okurken, büyük bir karnavalın ortasına düşmüş başkahraman Oskay’ın kurmacayla iç içe ilerleyen serüvenini yaşayacaksınız…

 

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Gökçe Şenoğlu

Kapak Tasarım Reha Kip

Sayfa Tasarım Aslı Varol

Sayfa Sayısı 344

 

 

₺150,50

 

 

 

 

“Gerçek aşk, insanın yüreğine bir kez düştüğünde, gönül onu yeşertip büyütmek için mutlaka bir yol buluyordu.” 

Hayatı boyunca aşka âşık olmuş ve kendi aşkını merak etmiş genç bir kız, savaşta tüm sevdiklerini yitirmiş bir İngiliz askeri ve onların hayatında hiç unutamayacakları bir iz bırakan, kötülüğün simgesi Mısırlı tüccar Ziyad…

İmkânsız bir zamanda imkânsız bir aşkın, farklı coğrafyalardan ve farklı inançlardan insanların yollarını kesiştirmesiyle birlikte; arkeoloji tarihi gerçekleri, Levanten yaşam tarzı, kültürü, mimarisi, Anadolu’nun ve Levanten yaşamın en kıymetli şehri İzmir’in güzellikleri bu romanda yeniden hayat buluyor.

Farklı kurgu karakterlerin dünyasında, gerçek insanların etrafında, gerçek zamanda gelişen olaylar; 1850’li yılların Osmanlı’sında yeşeren bir aşk romanından ziyade, gerilim ve polisiye unsurları ile bezenmiş, ilmek ilmek işlenmiş nefes kesen bir kurgu koyuyor ortaya.

 

 

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Saliha Ulusoy Ilık

Sayfa Tasarım Beyzanur Karabulut Koç

Çizim Ece Tenteoğlu

Sayfa Sayısı 296

 

₺126,00

 

 

Astrolog Zeynep Turan’ın her yıl heyecanla beklenen Ay günlüğü Astrodefter 2024, yeni yılın önemli gökyüzü olayları ile karşınızda! 

Bahar Ekinoksuyla yeniden canlanan hayata “merhaba” diyen ve gezegen hareketlerinden Ay’ın boşlukta olduğu günlere kadar pek çok önemli bilgiye yer veren defter, her ay için özel tavsiyeler ve kritik günler için verilmiş ipuçları da içeriyor. Astrodefter dopdolu içeriği ile astroloji tutkunlarını bekliyor. 

 

 

Yayın Direktörü  Mehmet Bozkurt

Editör  Ezgi Hotalak

Kapak Tasarım  Gilas Coşkun

Kapak Uygulama Beyzanur Karabulut Koç

Sayfa Tasarım Beyzanur Karabulut Koç

Sayfa Sayısı  216

Tür Astroloji

₺245,00

Sarsılmak, derin ve katmanlı bir roman. Gündelik dilin nüanslarını yansıtan akıcı bir dille yazılmış olması da önemli.

Zafer Köse sadece bir depremi değil, toplumsal ve kişisel hayatta yaşanan sarsıntıları anlatıyor. Romandaki bir kişi şöyle diyor:

“Sadece evler, binalar değil, insanların inançları, değerleri de sarsıldı. On yıllardır, toplu halde yaşamaya engel olan bencillikler beslendi. Çözümün yalnız rekabette, diğerlerinin payından pay kapmakta aranması sağlandı. Farklı düşünenlere söz hakkı, hatta yaşam hakkı verilmedi. Sonunda her şey yıkıldı işte! 45 saniyede yaşanan bir deprem değil bu. Koskoca bir kültür yıkılıyor.”

Sarsılmak’ın satır aralarında, her şeye rağmen umut da var. Koca bir moloz yığınının üzerinde açan çiçek gibi, içinde yaşadığı koşullara teslim olmayan insanlar da var.

Zülfü Livaneli, 10 Ekim 2009

12 Eylül’ü öncesi ve sonrasıyla, hapishanesiyle, tüm sarsıntısıyla yaşadım.

99 depremini de Yalova’da, tüm dehşetiyle yaşadım.

Sarsılmak’ı okurken, o günleri bir başka boyutta yeniden algıladım. Sarsıldım. Yaşadıklarımızın, çoğu zaman sanılandan daha korkunç olduğunu düşündüm. Ama her zamankinden daha fazla umut da hissettim.

Zafer Köse bana, yaşayıp gittiğimiz hayatı anlamak için roman sanatının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha düşündürdü.

Ahmet İsvan, Eski İstanbul Belediye Başkanı

                                                               12 Ekim 2009

 

 

 

 

    

Sayfa sayısı: 344

Kitap ebadı: 13,7x21,5

İç sayfa: III. Hm Enzo, 52 gr

Kapak kağıt cinsi: Amerikan Bristol 230 gr

 

 

 

₺133,00

“Gülmenin anlamı nedir? Gülünç olanın temelinde ne yatar? Palyaçonun gülünç ifadesinde, bir kelime oyununda, bir vodvil dolantısında, ince bir güldürü sahnesinde bulduğumuz ortak şey nedir? Hangi damıtma bize bu kadar çeşitli ürünün kâh sıradan kâh seçkin kokusunu ama hep sahip olduğu aynı özü verebilir?” İnsanın en doğal tepkilerinden biri olan gülme eylemi üzerine ufuk açıcı bir denemeler bütünü… Nobel Edebiyat Ödüllü Henri Bergson, gülmenin altında yatan derin anlamı toplumsal yönünü göz ardı etmeden her açıdan irdeliyor. İlk kez yirminci yüzyılın başında yayımlanan Gülme, bu kez Zülfü Livaneli’nin özel seçkisi içerisinde ve onun önsözüyle okurla buluşurken bu eşsiz kitaplığa felsefi bir derinlik kazandırıyor.

 

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Ezgi Hotalak

Son Okuma Saliha Ulusoy Ilık

Kapak Tasarım Emir Tali

Sayfa Tasarım Beyzanur Karabulut Koç

Sayfa Sayısı 128

Tür Çağdaş Dünya Edebiyatı

₺70,00

 

Büyükanne ve büyükbabanızın evinde bir gezintiye çıkmak ister misiniz? Ah, sakın bunun sıradan bir gezinti olduğunu düşünmeyin. Daha önce hiç görmediğiniz birçok şeyle karşılaşacak, hatta şu an kullandığınız birçok eşyanın ilk hallerini göreceksiniz. Hem beki büyükanne ve büyükbabanızın küçük sırlarına da ortak olursunuz. Ne kadar heyecanlandığınızı görebiliyorum. Ama biraz sakin olmanız gerekiyor, tüm bu eşyalara zarar vermek istemeyeceğinizi biliyorum. Hazır mısınız? Öyleyse neden bir an önce kapıyı açıp keşfe başlamıyorsunuz?

 

 

Kitap Adı Muhteşem Eşyalar

Yazan Stepanka Sekaninova

Resimleyen Zuzana Dreadka Kruta

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Kadriye Kızıl Güzelkan

Son Okuma Gizem Demir

Grafik Tasarım Şenol Alanbay

Sayfa Sayısı 64

Ebat 22,3x22,3 cm

 

Tür Çocuk kitapları

₺105,00

 

Doktor Karanfil’in rehberliğinde dünyanın en ilginç botanik bahçesini gezmeye hazır mısınız? Sıra dışı biri olan Doktor Karanfil, botanik bahçesinde birbirinden farklı, belki de daha önce hiç görmediğiniz değişik bitkiler yetiştiriyor. Uzun yıllardır kimsenin ayak basmadığı bu botanik bahçenin ilk ziyaretçileri olmak ister misiniz? Ziyaretinizde rengârenk mantarlar, kötü kokulu çiçekler, ilginç şekilli ağaçlar ve daha nicesiyle zamanların en eğlenceli ve değişik turlarından birine başlayabiliriz. Son olarak bahçede gezerken Doktor Karanfil’in uyarılarını sakın göz ardı etmeyin!

 

 

Resimleyen Zuzana Dreadka Kruta

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Kadriye Kızıl Güzelkan

Son Okuma Gizem Demir

Grafik Tasarım Şenol Alanbay

Sayfa Sayısı 64

Ebat 22,3x22,3 cm

 

 

Tür Çocuk kitapları

₺105,00

George Orwell bir filozof, bir kâhin yazar. Henüz 1940’lı yıllarda dünyanın bugün alacağı şekli şemaili sezmiş, görmüş ve yazmıştır. Onu kült bir yazar haline getiren biraz da bu emsalsiz öngörüsü, samimi dili ve daima ezilenlerden yana tavır almasındandır. Bu kitapta yazarın çeşitli kitaplarından özenle seçilmiş altı çizili satırlar yer almaktadır. Bu daha başlangıç...

 

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Yayıma Hazırlayan Faruk Kaya

Düzelti Saliha Ulusoy Ilık

Kapak ve Sayfa Tasarım metin üstündağ

Sayfa Sayısı 96

₺70,00

Dünyanın Paralel Tarihi insan deneyiminin canlı bir mozaiğini yaratmak için geçmişin karmaşık ipliklerini tarihin sayfalarında bir araya getiriyor. Alf Henrikson, MÖ 2000 yılından başlatıp MS 2000 yılına kadar sürdürdüğü anlatıda, okurları tarihin eşzamanlı bir yolculuğuna çıkarıyor. Küresel dünya tarihine hem daha geniş hem de eşzamanlı bir perspektiften bakmamızı isteyen Henrikson, anlatısında 4000 yıllık tarihi onyıllık periyotlara bölüyor. Her onyıllık periyotta kıtalar ve milletler arasındaki önemli değişimleri anlatıyor; tarihin sayfasında ilk defa ortaya çıkan milletler, tozlu sayfalar arasında kaybolan medeniyetler, dünyanın gidişatını değiştirecek icatlar, savaşlar… Bu anlatılarını zaman çizelgeleriyle de destekliyor ve çizelgelerde o dönemin hükümdarlarına da yer veriyor. Alf Henrikson’un “Björn’ün neşeli adamları” olarak tanımladığı Björn Berg’in eşsiz gravürleri de kitap boyunca okurlara eşlik ediyor. Alf Henrikson, tarihin tozlu sayfalarını kaleminden dökülen sözcüklerle araladığı Dünyanın Paralel Tarihi’nde okurlarını küresek dünya tarihinin zengin desenlerini keşfetmeye çağırıyor

 

Yayın Direktörü Gülşen İşeri

Editör Kadriye Kızıl Güzelkan

Son Okuma Yunus Emre Ceren

Kapak Tasarım Gilas Coşkun

Sayfa Tasarım Beyzanur Karabulut Koç 

Sayfa Sayısı 360

 Tür Tarih

₺177,00

“Türkiye halkı maalesef pek feci bir imtihan verecektir ve bu imtihandan alnının akıyla çıkacağını sanmak için pek de sebep bulunmamaktadır. Ama ileride kendini toparlamak isterse o zaman tek bir kılavuz alabilir: Bilim. Bilim sırf bilim insanlarının yaptığı bir şey değildir. Halkın her seviyesi kendine göre bilimsel düşünebilir ve yaşam kalitesini artırabilir.

 

İşte bu kitabın tek amacı yurttaşlarıma ileride kendilerine lazım olabilecek bilimsel düşünce türünden örnekler vermektir. Verilen örnekler kısmen bilim insanlarının yaşamından, kısmen onların kuramlarından, kısmen toplumun diğer kesimlerinde iz bırakmış kişilerden alınmış, kısmen de kendi fantezimden türetilmişlerdir. Bunların yurttaşlarıma düşünce örnekleri oluşturmaları, yaşamlarını akılcı hatlar üzerinde kurmaları veya baştan düzenlemeleri, cehalet bezirgânlarının peşinden koşmamaları ve bilhassa din propagandası yapan her siyasiden muhakkak ama muhakkak uzak durulmasını düşünebilmeleri konusunda yardımcı olmalarını dilerim.”

 

 

 

Kitap Adı Newton Neden Türk Değildi?

Kitap Yazar Adı A. M. Celâl Şengör

Yayın Direktörü Mehmet Bozkurt

Editör Gökçe Şenoğlu

Son Okuma Saliha Ulusoy Ilık

Kapak Fotoğrafı Aren Şenorkyan

Görsel Yönetmen Ekin Başak Akgül

Kapak Tasarım Raşid Bal

Sayfa Tasarım Şenol Alanbay

Sayfa Sayısı 200 

 

₺119,00

Bu kitap, öyküsünü susanlar için yazılmıştır.

Sevilmemiş, acı çekmiş, acısını anlatmamış, anlatamamış,

anlaşılmamış bütün çocuklara adanmıştır.

Deniz’in ikizi Yeter, ilk aşkı ve kocası Nile ve rahmetli annesinin kuması Leyla… Deniz, acılarla ve birbirinden travmatik olaylarla dolu hayatını anlattığı kitabında bu üçlünün hikâyesine üstünkörü değinmişti. “Hikâyeyi anlatanın anlatmayana haksızlık yapması hep bakiydi. Sadece anlatılan hikâyeler bilindi, susanların hikâyeleri sır olarak kaldı.”

Oysa bir de yaşam öykülerinin zifiri karanlık taraflarını kendileri dile getirebilselerdi…

Yoğun ilgi ile karşılanan Adımı Deniz Koydular kitabı ile aile içi şiddet, cinsel istismar ve ağır yoksulluk gibi görmezden gelinen ve hasıraltı edilen tüm acıları ortaya döken Demet Cengiz, ilk romanından kopup gelen karakterlerin bilinmeyen yönlerini, kilitli kapılar ardında kalmış sırlarını ve çarpıcı hayat hikâyelerini, yine oldukça etkileyici bir dille İçimde Yanan Nehir’de anlatıyor.

“Bazı aileler parçalanmış bile değildir çünkü herhangi bir şeyin parçalanması için önce yekpare olması gerekir. Daha önce asla bir arada olmamış bir şey nasıl parçalansın?”

Demet Cengiz’in büyülü kalemiyle hayat bulan İçimde Yanan Nehir, Ayazağa’nın yoksulluk kokan ara sokaklarında varoluş mücadelesi veren Yeter’in ve duygu duvarlarıyla parçalanmış geniş bir aileye doğan Nile’ın ‘sevgisizlik’ temalı yaşam öyküsünü ele alıyor. Kimi zaman yüceltilen ‘aile’ kurumunun mahvolmanın başlangıcı olduğuna dikkat çekiyor.

 

 

Yayın Direktörü : Gülşen İşeri

Editör Saliha Ulusoy

Kapak Tasarım Gilas Coşkun

Sayfa Tasarım Aslı Varol

Arka kapak fotoğraf Tamer Yılmaz

Sayfa Sayısı 160

Ebat 13,7x21,5

Tür Roman

Kağıt / İç Baskı III. Hamur Enzo, 52 gr.

Cilt / Kapak Amerikan Bristol 230 gr.

 

₺74,90

Sosyal medya, insanlar tarafından “Sanal Âlem” olarak görüldüğü için oradan işlenecek suçların da gerçek hayatta ceza gerektiren suçlar olmadığı düşünülmektedir. Halbuki gündelik hayatta, gerçek yaşamda işlenen suçların nasıl ceza-i müeyyideleri varsa sosyal medya yoluyla işlenen suçların da aynı şekilde cezaları mevcuttur. Bu konuları detaylı olarak ele aldığımız bu kitabı-mızla insanların sosyal medyada karşılaştığı veya karşılaşabi-leceği sorunların önüne geçilmesini, sosyal medya üzerinden işlenen suçların azalmasını diliyoruz. Her kesimden in-sanın okuyup rahatlıkla anlayabileceği, gündelik bir dil kullanılan, aynı zamanda pratik bilgilere yer vererek karşılaşılabilecek sorunların aşılmasında yardımcı olmak maksadıyla kaleme alınan bu eserin amacına ulaşmasını temenni ediyoruz. * Bu kitabın tüm geliri Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağışlanacaktır.

Kitap Adı Bilişim Hukuku Sosyal MedyaKitap

Yazar Adı Batuhan Demircan - Ahmet Yongalı

Sayfa Sayısı 112

₺62,40

1941’de adım attığı Türk Dil Kurumu’na otuz yıldan daha uzun bir süre, yönetim kurulu başkanlığı da dahil olmak üzere önemli hizmetler sunmuş olan Ömer Asım Aksoy, ömrünü Türkçenin gelişmesine ve Dil Devrimi’nin sağlamlaşmasına adamış bir fikir insanıdır. Dil Yanlışları-2000 Sözün Eleştirisi ise Aksoy’un, “Yazılacak biçimi bilmek kadar yazılmayacak biçimi bilmek de önemlidir; başarısız, kötü, yanlış yazılardan oluşan seçkiler ortaya koymak da bir dil ve yazım hizmetidir” ilkesinden yola çıkarak; 1957-1980 yılları arasında kitaplarda, gazete ve dergilerde, radyo ve televizyon konuşmalarında rastladığı dil yanlışları örneklerinden ve yaptığı eleştirilerden oluşmaktadır. Eleştirme konusu olan örneklerin büyük çoğunluğu doğru olmayan yazılardır. Bunların neden yanlış olduklarını açıklamış, nasıl düzeltilmeleri gerektiğini göstermiştir. İlk baskısı 1980’de Atatürk’ün Türk Dil Kurumu’nca yapılmış olan bu kıymetli eser, yayınevimizce gözden geçirilmiş ve yeniden yayıma hazırlanmış hali ile akademisyenler, dilbilimciler ve kültür bilincine sahip tüm okurlar için değeri yadsınamaz bir başucu kitabı olacaktır.

ISBN / Barkod 9789751044532

Kitap Yazar Adı Ömer Asım Aksoy

Düzelti Saliha Ulusoy

Sayfa Sayısı 416

 

₺294,00

Arka Kapak Yazısı

“Aşk; zalim bir hükümdar, sahip olduğuna huzur vermeyen. Cariye arıyor kendine, hizmette kusur etmeyecek. Kendimi kaybettim ben bu aşkta. Kendimi yittim bir bilinmezde… Sevda kokuyor zannettiğim zakkum, cehennem ağacıydı, aldırmadım. Tutuştukça elim, kolum, bacağım, acımadı, dedim. Sonu yazılmamış bu hikâyenin. Hüzün her yerinde… Adı aşk, adı sevda, adı her neyse.” Özlem Binel, yoğun ilgi ile karşılanan serinin ilk iki kitabı Ay Işığım ve Sırbende’den sonra, devam kitabı olan Adı Her Neyse ile yeniden okurlarıyla buluşuyor. Gerçek aşka uhrevi bir anlam kazandıran Binel, yüz yıl sonra farklı mekân ve zamanda yeniden küllenen büyülü bir aşkın kahramanlarının hayatlarını derinlikle inceliyor. Bu hikâye, okurları giz motifleriyle yüklü bir aşk serüveninin yamacına sürüklüyor.

₺101,50

Bu kez emekleri ve hakları asla ödenemeyecek olan annelerimize… Ve bu kez… Annelerinden biricik kızlarına… Yine maddi imkânsızlıklar nedeniyle okuyamayan çocuklarımızın eğitimi için yola çıktık. Ünlü isimler annelerine ve kız evlatlarına mektup yazdılar. Hepimizi büyük üzüntüye boğan 6 Şubat depremi ve sonrası… Şimdi oradaki okullara ve öğrencilerimize ulaşmak istiyoruz. Aldığınız her kitap çocuklarımızın eğitimine destek olacak. Bade İşçil

Derya ve Zeynep Beşerler

Evrim Alasya

İdil Fırat

MelisSezen

MeryemUzerli

Murat Boz

Neslişah Alkoçlar Düzyatan

Özge Gürel

Özge Özder

Reyhan İpekel

Seda Bakan

Selen Keçeli

Serkan Altunorak

Tûba Büyüküstün

Zuhal Olcay

 

₺66,50
Prenses Cristina Trivulzio Belgiojoso, 1800’lü yılların İtalya’sında “soylu” kimliğine ve patriarkal düzene aldırmadan kadınların özgürlüğü, ülkenin birliği, bütünlüğü ve bağımsızlığı için savaşan bir kadın. “Yaşama sebebim” dediği idealleri uğruna ömrü sürgünlerde ve mücadeleyle geçiyor ama o asla yılmıyor. Parasının son kuruşuna kadar yoldaşlarını destekliyor, yazılar yayımlıyor, bildiriler dağıtıyor. Ülkesindeki baskıların doruk noktaya ulaştığı yıllarda Osmanlı’ya sığınan Prenses Cristina’ya Anadolu kucak açıyor. Huzuru Safranbolu’da kurduğu ve “evim” dediği çiftlikte buluyor. Batılı gezginlerin oryantalist bir bakış açısıyla güzellemeler yaptığı Doğu’da, aslında yaşananları çekinmeden anlatıyor. Kimi zaman bir müftünün haremine giriyor kimi zaman ünlü bir paşanın… Hepsinde manzara aynı oluyor; o anlatılan ışıltılı hayat yerine karanlık, kir, pas ve sefalet içinde bir hayat. Başkaları gibi gerçeklerin üstünü süslü cümlelerle örtmek yerine kadınları dinleyip yazıyor, onların adeta “suç ortağı” oluyor. Tarih yüzyıllarca erkekler tarafından yazılsa da bazı kadınları silmeyi başaramıyor. Prenses Cristina, erkeklerin elinden zorla aldığı kalemle adını tarih sayfasına kendisi yazıyor. Zeynep Oral, yenilikçi bir tarz yakaladığı biyografi tekniğiyle Prenses Cristina’yı yaşatırken okuru alıp Milano’dan Paris’e, Roma’dan Kudüs’e serüven dolu, uzun bir yolculuğa çıkarıyor.
₺57,40
Bin dokuz yüz yirmi yedi. Ekim. Gece. Yağmur ve rüzgâr. Yüksek ağaçlarla kaplı bir arazi, çevrede belli aralıklarla Muhafız Alayı nöbetçilerinin kulübeleri. Bir gözetleme noktasının ıslak sac kaplamaları donuk donuk parlıyor. Tek tük ışıklar vuruyor. Kalın perdelerine rağmen köşkün sadece bir odasından bahçeye belli belirsiz bir ışık sızıyor. Falih Rıfkı’yı (Atay) köşkün ana giriş kapısında Başyaver Salih (Bozok) karşıladı. Şemsiyesini kapatan Falih Rıfkı saatine baktı: 02.00’ydi. “Hayrola Salih, bu saatte çağrılmamın sebebi nedir?” “Hiçbir malumat verilmedi. Sadece teşrifiniz talep edildi.” Mustafa Kemal Paşa, Falih Rıfkı’dan sessiz ve gizli kalması kaydıyla Musul-Kerkük hakkında bir dosya hazırlamasını istedi. Falih Rıfkı zeki adamdı. Bu istek ve masanın üzerine boydan boya serilmiş haritadan meselenin nereye doğru gittiğini hemen kavradı. Köşkten ayrılırken Çankaya sabahı ağarmak üzereydi. Epey zamandır kesilmiş olan yağmur yeniden başladı. Falih Rıfkı bu kez şemsiyesini açmadı! Islanmaya, sırılsıklam olmaya ihtiyacı vardı… Kafasının içinde ise Paşa’nın şu sözü dönüp dolaşıyordu: ‘’Tarih bizi çağırıyor!’’
₺105,00

 

Bugün kaç işçi öldü dünyada? Peki ya Türkiye’de? Onlar bazıları için sadece günlük, aylık ve yıllık olarak ortalamaları alınan birer sayı. Oysa onların birer hayatları vardı, sevdikleri, geride bıraktıkları, uğruna öldükleri. Ve yazık ki uğruna ölmeye devam edecekleri… Bu kitap, artık uğruna ölmesinler diye hazırlandı. İş ve işçi güvenliği sağlansın, üç kuruş için hayatlar harcanmasın diye çıkıldı yola. Kimi zaman Zonguldak oldu yolun sonu, kimi zaman Diyarbakır, kimi zaman Ordu. Hikâye her yerde aynıydı. Bir işçi, bir mecburiyet, bir ölüm… Kimi ailesine bakmak için yerin dibine inmek, kimi metrelerce yükseklere çıkmak, kimi zehir solumak zorunda. Yerler farklı olsa da her biri ölümün kıyısında. Ve sordu bir işçi daha, “Ölüm hep bana mı düşer usta?” Büyük İnsanlık, zincirlerinden başka kaybedecekleri bir şey olmayanların hikâyesi…

-------------------------

Editör: Ezgi Hotalak

Kapak Tasarım: Ekin Başak Akgül

Sayfa Tasarım: Ekin Başak Akgül

Sayfa Uygulama: Beyzanur Karabulut Koç

Sayfa Sayısı: 96

Ebat: 17x20,5

-------------------------

Gülşen İşeri 15 Ekim 1981’de Tokat’ta doğdu. Trakya Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nü bitirdi. Gazetecilik üzerine iki yıl akademik eğitim aldı. 2004 yılında BirGün gazetesinde muhabirliğe başladı. 2005 yılında iki yıl BirGün Pazar ekinin editörlüğünü, 2007 yılından 2011 yılına kadar ise yayın direktörlüğünü yaptı. 2012 yılında haber koordinatörlüğü yaptığı Yol TV’de “Metropol Sürgünleri” adlı programa imza attı. insanhaber.com internet sitesinde kültür sanat haberlerine ve röportajlarına devam etti. Sabah gazetesi, Yeni Aktüel, OT dergisi, Cumhuriyet, İstanbul Artnews, Pencere dergisi, Diken.com.tr, Gazeteduvar.com.tr... gibi pek çok gazete ve dergiye röportaj ve haberler yaptı… İşeri’nin, Aleviler Aleviliği Tartışıyor, Metropol Sürgünleri. Ateşin ve Sürgünün Gölgesinde/Kentsel Dönüşüm, Müslüm Gürses ve Muhterem Nur’un hayatını anlattığı Ömrümce Ağladım adlı yayımlanmış kitapları bulunmaktadır. Aldığı Ödüller: Antakya ve Köylerinde Babalarını tanımayan Çocuklar haberi ile Müşerref Hekimoğlu Yılın Gazetecilik Ödülü (2007); Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Yazar Ödülü (2022).

 

₺155,40

 

Geçmişin, bir urgan gibi dolanmışsa boynuna, kaderinden ne kadar kaçabilirsin? Selim çok çabalasa da kaçamıyor kaderinden. Yeşil hortumun kanlı izleri bedenini aşıp ruhuna işlemiş bir kere. Yine de bir umut, çıkıyor yola, her şeyi unutup sil baştan başlamak istiyor hayata. İçinde uyuyan canavarı fark etmeden usulca yaşıyor. Ta ki onu görene kadar… Yaralarından tanıyorlar birbirlerini; iyileştiririz sanıyorlar, fakat bunun ölümcül bir tedavi olduğunu fark etmiyorlar. Selim çocukluk travmalarını Gizem’in yaralarını sararak atlatacağını sanırken çıkması imkânsız bir girdabın içine çekiliyor. Önce içsesinde şeytanı duyuyor, sonra yüzünde cehennemi görüyor. Artık bir şeyleri değiştirmek için çok geç. Öyle ya bu öfke ona aile yadigârı. Uzun Zaman Önce geçmişinden yaralı bir adamın ve onun uç noktalarda gezinen zehirli aşkının romanı. Sonu baştan yazılmış trajik bir hikâye.

--------------------------

Zekeriya Çetin 1978 yılında Hatay’ın Dörtyol ilçesinde doğdu. Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2001 yılında mezun oldu. 20 yıldır İstanbul’da avukatlık ve arabuluculuk yapmakta.

--------------------------

Yayın Direktörü:Gülşen İşeri

Editör: Ezgi Hotalak

Son Okuma: Kadriye Kızıl Güzelkan

Kapak Tasarım: Ekin Başak Akgül

Sayfa Tasarım: Aslı Varol

Sayfa Sayısı: 160

Ebat: 13,5x19,5

₺69,30

 

Kurtuluş Savaşı’nın en şiddetli günleri… Sorun kısıtlı mühimmat. Cephede işgalciler, içeride düşmanın işbirlikçileriyle mücadele eden Mustafa Kemal, milletlerarası siyaset arenasında ustaca bir hamleyle Sovyetler’i mühimmat yardımına ikna eder. Ancak bu yardımlar, düşman donanmasının kol gezdiği Kara-deniz’i geçip Anadolu’ya nasıl getirilecekti? Korkusuz bir zabitin komuta ettiği yaşlı ama inatçı gümrük teknesi bir hayalet gemiye nasıl dönüşecekti? Cesur askerlerin ve civanmert Karadeniz uşaklarının gayretleriyle, kâh kendini batıran kâh yeniden yüzdüren efsane gemi savaşın kaderini nasıl etkileyecekti? Çok satanlar listesine Madalyasız ve Kayıp Sancak eserleriyle giren Mehmet Uluğtürkan, yeni tarihi romanı Rüsumat ile Milli Mücadele’nin az bilinen deniz cephesine heyecan dolu bir pencere açıyor…

₺70,70

 

 

 

Yüzlerce kişisel gelişim ve iletişim semineri; binlerce kişisel gelişim, dil eğitimi ve farkındalık videosu ile tanınan Haluk Tatar, okurlarıyla bu kez O Panda Benim kitabıyla buluşuyor.

O Panda Benim, içinden çıkılamayan durumlarda uzanan dost elini ve iyi niyet taşlarıyla döşenen yolları anlatıyor. Bu kitapta dostluk, evlilik ve delirme üzerine ders veren bir büyüleyici bir hikâye sizi bekliyor.

Yeniden başlamak, güvenmek ve affetmek üzerine düşündüren O Panda Benim ile an geliyor korkularımızla yüzleşiyoruz, an geliyor deliliğimizden utanıyoruz.

Zaten Haluk Tatar da “Herkesin bir hikâyesi var. Hikâyeler, insanların büyüsüdür.” diyerek anlatmaya başlıyor ve ekliyor:

“Baştan uyarayım. Bu kitapta okuyacaklarını, bana deli deme diye olabildiğince yumuşattım. Olaylar burada okuyacaklarından daha da vahim ve inanılması zor şekildeydi. Birazdan okuyacaklarının hepsinin açıklaması da, yine bu kitap bitmeden sana verilmiş olacak.”

 

₺96,60

Bazen olmasını çok isteriz... Bunun için dua eder, gözyaşı döker, hayatımızın tek amacı buymuş gibi yaşarız. Ama kader, kendimiz için en iyisi olduğunu düşündüğümüz ihtimali çok uzağımıza atarken, bambaşka sınavlarla buluşturur bizi. Leyla da tüm kalbiyle sevdiği adama kavuşacağı günleri beklerken bir gecede hem aşkını ve hayallerini hem de onu büyüten biriciğini kaybeder. Hangi acısına üzüleceğini şaşırmış, perişan halde düştüğü yollarda, bir daha mutlu olamayacağına inansa da hayatın ona bambaşka sürprizleri vardır. Aslında en çok istediğimiz şeyin bizim için en hayırlısı olmayabileceğini, eğer hayata ve kader planına güvenirsek hak ettiğimiz mutluluğa kavuşmanın çok daha kolay olacağını keşfeder Leyla. Yeter ki kendimizi akışa güvenle bırakalım ve inanmaktan asla vazgeçmeyelim. Çünkü yaşayan bilir ki tam da umudu kestiğimiz o karanlık günün ardındadır güneşin en aydınlık hali... Kendi ruhsal şifasını bulduktan sonra başka kırık kalpleri iyileştirme mücadelesine giren genç bir kadının aşk, dostluk, vefa ve iyilik dolu öyküsünde siz de kendinizden bir şeyler bulacaksınız.

Özgür Aras

İletişim danışmanı Özgür Aras, müzik, televizyon ve sanat camiasında pek çok ünlüyle birlikte çeşitli projeler yürüttü. İstanbul gece hayatına yepyeni mekânlar kazandırdı. Ses getiren sosyal sorumluluk kampanyalarına imza attı. Meslekte 30 yılı deviren Aras, bu süreçte sayısız ödüle layık görüldü. Yazarın bugüne dek yayınlanan kitapları arasında Özgürce, Beynimden Herkes Geçti, İnsan Yaşarken Anlamaz, Sevilmek Hasretiyle Perişanım, Güzel Günler Zorlu Yollardan Geçer, Bizim Ünlülerin Halleri, Gitmek Gerek Bazen, Kapıda Aşk Var, Senin Adın Bir Marka, Mutlu Aşk da Var, Henüz Tanışmadık, Bazı Aşklar Yenik Başlar yer alır.

 

Yayın Direktörü: Gülşen İşeri

Editör: Ezgi Hotalak

Kapak Tasarım: Beyzanur Karabulut Koç

Sayfa Tasarım: Beyzanur Karabulut Koç

Sayfa Sayısı: 216

Ebat: 13,7x21,5

₺117,60

Doğadaki erk istenci ve şiddet içgüdüsünü evcil bir kızak köpeğinin yaşam öyküsüyle anlatan ve bunu yaparken temsil aldığı insanoğlunun yüzündeki maskeyi çekinmeden indiren bir başyapıt! California’nın Santa Clara Vadisi’nde, Yargıç Miller’ın çiftliğinde mutlu ve huzurlu bir hayat süren Buck’ın yaşamı, evin kumarbaz çalışanı tarafından satıldığında tamamen değişiyor. Bugüne kadar sevgiyle büyümüş olan Buck, pek çok sahip değiştireceği bundan sonraki hayatında akıl almaz bir insan şiddetine maruz kalıyor. Bu şiddete başta dirense de elindeki sopayla bir daha asla aklından çıkmayacak olan kırmızı kazaklı adam ona “Sopa ve Sivri Dişin Kanunu”nu öğretiyor. Baskı ve şiddete maruz kalıp sindirilen her insan gibi Buck da öfke dolu bir sessizliğe bürünüyor. Sonunda onu çok seven iyi kalpli bir sahip bulup ona sadakatle bağlanıyor ancak içinde bir kez uyanmış olan kurt soyunun vahşi özelliklerini bir daha asla uyutamıyor. Amerikalı yazar Jack London’ın, yüz yılı aşkın bir süredir dilden dile çevrilen ve her okunuşta insana, insanın da içinde yer aldığı doğa kanunlarını sorgulatan unutulmaz eseri Vahşetin Çağrısı, bu kez Türk edebiyatının büyük ustası Zülfü Livaneli’nin seçkisi içerisinde ve onun önsözü ile okur karşısında.

 

Yayın Direktörü: Gülşen İşeri

Editör: Ezgi Hotalak

Son Okuma: Kadriye Kızıl Güzelkan

Kapak Tasarım: Emir Tali

Sayfa Tasarım: Beyzanur Karabulut Koç

Sayfa Sayısı: 112

Ebat: 12,5x21

₺42,00

“Metaverse geliyor.”

Bilgi teknolojisi alanına aşina olmayanlar bile, dünyanın bilgi teknolojisi temelinde çok geliştiğini ve IT hizmetleri olmadan bir hayatı hayal edemediğimizi kabul edecektir. Bilgisayarlardan internete, akıllı telefonlara kadar, gelecek devrim ne olacak?

Metaverse, “meta” öneki ve “evren” kelimelerinin birleşimidir. Bu kelimeye çok aşina olmasak da, günlük yaşamımızda zaten metaverse’ü deneyimliyoruz.

İlk olarak çevrimiçi oyunlar, sosyal medya, platform hizmetleri ve web haritalama ile gerçekleşen dijital dünyanın metaverse alanı daha da genişleyecek ve gelecekte gereklilik haline gelecektir. Peki, metaverse’ü anlamak ve benimsemek için ne yapmalıyız?

Endüstri mühendisliği ve oyun araştırmaları yaparken, dünyada gerçekleşen metaverse trendini hissederek bu kitabı Profesör Sangkyun Kim büyük bir istekle yazdı.

Dijital Dünya—Yükselen Trendlerin Evreni Metaverse kitabı, metaverse’ün ne olduğunu tanıtmak ve her bölüm için gerçek IT hizmetleri ve iş ayarlarından spesifik örnekler sunarak okuyucuların daha kolay anlamasını sağlamak için yazıldı. Kim, yeni fırsatlar ve ilginç içgörüler sunan yükselen trendler dünyası olarak metaverse’ü gösterir. Öte yandan, sizi metaverse’ün gerçek dünya üzerindeki etkilerini düşünmeye yönlendiren hikayelere ve sorulara katılmanızı da davet ediyor.

Umut ediyoruz ki, bu kitap, devrim dalgalarının tadını çıkarmanıza yardımcı olacak ve heyecanla dijital dünya olan metaverse’ü keşfetmenize yardımcı olacaktır.

 

Yayın Direktörü: Gülşen İşeri

Editör Kadriye: Kızıl Güzelkan

Kapak Tasarım: Aslı Varol

Sayfa Tasarım: Aslı Varol

Sayfa Sayısı: 232

Ebat: 13,7x21,5 cm

₺107,10 KDV Dahil

Bugünün tarihi yazıldığında gelecek kuşakların, bugünlerde yaşanan gerçekleri bilme hakkı var. Türkiye’nin güney sınırı, terör üreten bir coğrafyaya dönüştürülmüştür. Suriye’de sınıra yakın bölgede yuvalanan El Kaide türü terör örgütleriyle Türkiye, Küçük Afganistan’la komşu durumuna getirilmiştir. Dünyada en fazla göçmeni barındıran ülke olan Türkiye, demografik yapının değişimi tehlikesiyle yüz yüze kalmıştır. Yozlaşmanın yaygınlaştığı, cehaletin bilgeliğin yerini aldığı toplumda güneş batarken, bilgi ve liyakat artık gereksizdir… Tarih, stratejik körlük ve kişisel ihtiras uçurumlarıyla, stratejik öngörü ve diplomatik olgunluk zirveleri arasında gidip gelen bir yolculuğun öyküsüdür. “Tanrı, iradesini hâkim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hâkim kılmak için Tanrı’yı kullanırlar” demişti, İtalyan düşünür, Giordano Bruno, 1600’lerde… Belgeler ışığında, “Yalanlar ve Gerçekler…”

 

Yayın Direktörü: Mehmet Bozkurt

Editör: Gökçe Şenoğlu

Son Okuma: Saliha Ulusoy

Kapak Tasarım: Ekin Başak Akgül

Sayfa Tasarım: Beyzanur Karabulut Koç

Sayfa Sayısı: 184 

Ebat: 13,7x21,5

₺91,70

Niccolò Machiavelli (1469-1527),  tarih ve siyaset konularında kitaplar yazdı. Savaş Sanatı ve Prens (hükümdar) eserlerinin en ünlüleridir. Machiavelli’e göre, kitaplarının en kıymetlisi, dünyanın dikkatini çeken Prens’ten de öte, Savaş Sanatı’dır. Paralı askerler yerine, halk çocuklarından kurulu “Vatandaş Ordusu” fikrinin öncüsüdür.

Büyük Friedrich (1712-1786), Modern Almanya’nın kurucusu, Prusya Kralı ve generaldir. Avrupa’daki Yedi Yıl Savaşları’nda büyük zaferler kazanmıştır. Askeri Vasiyetname, Savaşın Taktik Unsurları ve Generallere Direktifler eserlerini yazmıştır. Generallere Direktifler kitabı başyapıttır.

Savaş; seller, depremler ve salgın hastalıklar gibi doğal bir afettir. Nedeni de insan doğasıdır. Diğer sebeplerin hepsi, savaşı çıkartmak için uydurulan bahanelerdir. İnsanlık tarihi baştan aşağı savaş tarihinden ibarettir. İnsan doğası değişmediği sürece de savaşlar sonsuza dek devam edecektir.

Bütün doğa savaş halindedir. Canlı olup da rakibi, hasmı, düşmanı olmayan tek bir tür yoktur. O nedenle bu eser aynı zamanda tüm mücadele alanları için kişisel gelişim kitabıdır…

 

Yayın Direktörü: Mehmet Bozkurt
Editör: Ezgi Hotalak
Kapak Tasarım: Beyzanur Karabulut Koç
Sayfa Tasarım: Beyzanur Karabulut Koç
Sayfa Sayısı: 152
Ebat: 13,7x21,5

₺105,00
1 2 3 ... 52 >

Kitap Çeşitleri

Kitap, insanların çeşitli konularda bilgi sahibi olması ve keyifli zaman geçirmek amacıyla oluşturulmuş bir türdür. Gerek günlük hayatta gerekse eğitim hayatında insanlar kitap çeşitleri ile karşı karşıya gelmektedir. Kitaplar farklı amaçlar ile yazılsa da hepsinin en temel işlevi okuyan kişiye bilgi vermektir. Küçük yaşlarda başlayan okuma serüveni ölünceye kadar devam etmektedir. Okuma kitapları bu amaçla her daim insanların hayatında var olan önemli kaynakların başında gelmektedir. Ayrıca bilgi veren kitaplar kişinin kendini geliştirmesini sağlarken, kişinin kaliteli zaman geçirmesine de katkı sunmaktadır. 

Teknolojinin insan hayatına girmesi ile birlikte kitaba ulaşma işlemi de son derece kolaylaşmıştır. Kitaplar, güvenilir kitap siteleri aracılığıyla okurlarına sunulmaktadır. Aranılan her türlü kitap çeşidi bu sitelerde kolaylıkla bulunabilmektedir. İnsan hayatını kolaylaştıran bu durum pek çok avantaja da sahiptir. En çok satan kitaplar, yeni çıkan kitaplar, çok okunan kitaplar başlıkları altında tüm kitapların kolaylıkla bulunabileceği bu ortamlar zaman açısından da kişilere tasarruf sağlamaktadır.  Edebiyat alanında ve diğer bilim dalları ilgilendiren konularda kaleme alınmış başlıca kitap çeşitleri şu şekilde ifade edilebilir: 

 • Romanlar
 • Hikâyeler – Öyküler
 • Anı Kitapları
 • Gezi Kitapları
 • Yemek Kitapları
 • Şiir Kitapları
 • Biyografi Kitapları
 • Dini Kitaplar
 • Çocuk Kitapları
 • Akademik Kitaplar
 • Araştırma İnceleme Kitapları
 • Çizgi Roman Kitapları
 • Gençlik Kitapları
 • Hobi Kitapları
 • İş Ekonomi Kitapları
 • Mizah Kitapları
 • Sağlık Kitapları
 • Sanat ve Müzik Kitapları
 • Kişisel Gelişim Kitapları
 • Eğitim Kitapları
 • Sınavlara Hazırlık Kitapları
 • Bilim Kitapları
 • Söyleşi Kitapları
 

Okuma Kitapları

Okuma kitapları, günlük hayatta güzel ve verimli zaman geçirmek için tercih edilen kitaplardır. Genellikle roman ve öykü türleri okuma kitabı önerileri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Türk ve dünya edebiyatında birçok önemli eser okuma alanında milyonlarca kişi tarafından tercih edilmiştir. Özellikle Dünya klasikleri bu alanda birçok kişiye hitap etmektedir. Aynı zamanda türk Edebiyatında yer alan ve küçük yaşlarda okunması istenilen 100 temel eser de okuma kitapları arasında yer almaktadır. En güzel okuma kitapları, okuyan kişiyi etkileyerek olayın içinde yaşamasını sağlamaktadır. aynı zamanda bu kitaplar yalın ve açık bir üslupla yazıldığı için de okurların daha kolay algılamasına imkan sunmaktadır. 

En Güzel Kitaplar

En güzel okuma kitapları okuyan kişide güzel duygular bırakan kitaplardır. Bu kitaplar kişisel zevke göre değişmektedir. Herkesin okuma zevki farklı olacağı için alanında yazılmış en güzel kitaplar kişisel ihtiyaca en doğru şekilde karşılık veren türlerdir. Güzel kitaplar yazıldığı dönemde ve günümüzde çok satan kitap listelerinde ilk sıralarda yer almaktadır. Okuma kitapları arasında yer alan bu kitaplar okuyan kişiyi pek çok açıdan geliştirmektedir. Çünkü Türü ne olursa olsun kitap okumak insan zihni ve sağlığı açısından son derece faydalı bir aktivitedir. Bu yüzden uzmanlar kitap okumanın faydalarını sürekli vurgulamaktadırlar. Okul çağındaki çocuklar için kitap, okuduğunu anlama, kendini daha iyi ifade etme imkânları sağlarken, yetişkinlerde sağlıklı yaşlanmaya, beynin aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu da unutkanlık, Alzheimer gibi hastalıklara engel olmaktadır. 

Okuma kitabı önerileri içinde yer alan ve çok okunan kitaplar arasında ilk sıralarda olan pek çok kitap bulunmaktadır. Bu kitaplar her daim etkisini okur üzerinde hissettiren, ortak duygulara hitap eden olay örgüsü ile okurun beğenisini kazanan çeşitlerdir. Güzel kitaplar olarak anılan farklı türde yazılmış Türk ve Dünya Edebiyatına ait başlıca kitap örnekleri:

Dünya Edebiyatı

 • Küçük Prens – Antoine de Saint Exupery
 • Simyacı – Paulo Coelho
 • Suç ve Ceza – Dostoyevski
 • Şeker Portakalı – Jose Mauro De Vasconcelos
 • İlahi Komedya – Dante
 • Sefiller – Victor Hugo
 • Satranç – Stefan Zweig
 • Yabancı – Albert Camus
 • Dinle Küçük Adam – Wilhelm Reich
 • Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck
 • Dönüşüm – Franz Kafka
 • Hayvan Çiftliği – George Orwell
 • Vişne Bahçesi – Anton Çehov
 • Kırmızı Pazartesi – Gabriel Garcia Marquez
 • Çavdar Tarlasında Çocuklar – J. D. Salinger

Türk Edebiyatı

 • İnce Memed – Yaşar Kemal
 • Huzur – Ahmet Hamdi Tanpınar
 • Aylak Adam – Yusuf Atılgan
 • Kara Kitap – Orhan Pamuk
 • Aşkı Memnu – Halit Ziya Uşaklıgil
 • Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar
 • Yaban – Yakup Kadri Karaosmanoğlu
 • Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali
 • Devlet Ana – Kemal Tahir
 • Serenad – Zülfü Livaneli
 • Eylül – Mehmet Rauf
 • Sinekli Bakkal – Halide Edip Adıvar
 • Yalnızız – Peyami Safa
 • Demirciler Çarşısı Cinayeti – Yaşar Kemal
 • Üç İstanbul – Mithat Cemal Kuntay
 • Çalıkuşu – Reşat Nuri Güntekin
 • Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman
 

En Çok Satan Kitaplar

En çok satan kitaplar edebiyat dünyasında yer edinmiş başlıca kitaplardır. Ayrıca bu kitaplar arasında Türk ve dünya edebiyatına katkı sağlamış değerli yazarların kitapları da bulunmaktadır. Dünya edebiyatında klasikleşmiş çok satan kitaplar 100 temel eser adı verilen okuma kitaplarıdır. Ayrıca insanlara verdiği mesaj bakımından, etkileyici olay kurgusu olan seri şekilde üretilmiş kitaplarda çok satan kitaplarda yer almaktadır. Kitabın türüne göre değişebilen bu durum kişisel tercihe göre de belirlenmektedir. Ancak en genel araştırmalarda yer alan en çok satan kitaplar şunlardır: 

Dünya Edebiyatı

 • Siyah İnci – Anna Sewell
 • Yüzbaşının Kızı – Aleksandr Puşkin
 • Alacakaranlık – Stephenie Meyer 
 • Heidi – Johanna Spyri
 • Da Vinci Şifresi –Dan Brown
 • Anna Karenina – Lev Tolstoy
 • Harry Potter Felsefe Taşı – J.K. Rowling
 • Hobbit –  j. R. R. Tolkien
 • İki Şehrin Hikayesi – Charles Dickens
 • Yüzüklerin Efendisi – J. R. R. Tolkien
 • Küçük Prens – Antoine de Saint Exupery
 • On Kişiydiler – Agatha Christie
 • 1984 – George Orwell
 • Bülbülü Öldürmek – Harper Lee
 • Çavdar Tarlasındaki Çocuklar – Jerome Davıd Salinger
 • Savaş ve Barış – Tolstoy
 • Gülün Adı – Umberto Eco
 • Yeşilin Kızı Anne – L. M. Montgomery
 • Lolita – Vladimir Nabokov
 • Martı Jonathan Livingston – Richard Bach
 • Sofie’nin Dünyası- Jostein Gaarder
 • Zamanın Kısa Tarihi – Stephan Hawking
 • Momo – Michael Ende

Türk Edebiyatı 

 • Tutunamayanlar – Oğuz Atay
 • Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmet Hamdi Tanpınar
 • Benim Adım Kırmızı – Orhan Pamuk
 • Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu – Peyami Safa
 • Eylül – Mehmet Rauf
 • İnce Memed – Yaşar Kemal
 • Doğan Cüceloğlu Kitapları
 • Serenad – Zülfü Livaneli
 • Aşk – Elif Şafak
 • Veda – Ayşe Kulin
 • İstanbul Hatırası – Ahmet Ümit

Kitap Fiyatları

Kitap fiyatları üzerinde etkili olan pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin başında kitabın sayfa sayısı ve görseller ile desteklenip desteklenmediğidir. Kitaplar kitapçı adı verilen sahaflardan, kitap mağazalarından ve online alışveriş sitelerinden kolaylık temin edilebilmektedir. Bu yerlerin özellikleri satılan kitapların fiyatlarını belirlemektedir. Kitap sipariş verirken göz önünde bulundurulan özellikler okurların tercihlerini de etkilemektedir. Ucuz kitap al başlıklı birçok kitap sitesinde son zamanlarda popüler hale gelmiştir. İnternet ortamında satılan kitapların fiyatları mağazalardan daha düşüktür. Bu yüzden son yıllarda kitap alışverişi internet ortamında daha fazla yapılmaktadır.

En uygun kitap siteleri belirli zamanlarda yaptıkları kampanyalar ile okurların bütçelerine destek olmaktadır. Binlerce kitap arasından her zevke ve her türlü bütçeye hitap eden kitap çeşidi, bu sitelerde kolayca bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra kitapların fiyatlarında 300 sayfalık kitaplar, 500 sayfalık kitaplar gibi orta kalınlıkta ve kalın kitaplar fiyat olarak farklılık göstermektedir. Ayrıca bu kitapların baskı sayısı, hangi yayınevinden çıkmış olması da fiyatlarını belirlerken etkili olmaktadır. Güvenli kitap siteleri bu konuda okurlara avantaj sağlamaktadır. 


 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı