ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Elif Şafak Kimdir?

Elif Şafak kimdir?” sorusu için Britanyalı-Türk yazar, akademisyen, kadın hakları savunucusu bilgisi aktarılmaktadır. 25 Ekim 1971 senesinde Fransa’nın Strazburg kentinde dünyaya geldiği bilinen Elif Şafak,  babası sosyal psikolog ve akademisyen Nuri Bilgin,  annesi de diplomat Şafak Atayman’dır. Elif Şafak ile ilgili henüz küçük yaşındayken anne ve babasının ayrıldığı ve yazarın annesi tarafından yetiştirildiği ve bu nedenle annesinin adını soyadı olarak kullandığı dile getirilmektedir. Annesinin diplomat olmasından kaynaklı çocukluğu ve gençliği farklı ülkelerde geçen yazarın, ilkokulunu Ankara’da ve ortaokulunu da Madrid’de bitirdiği belirtilmektedir. Lise eğitimini yine Ankara’da tamamlayan Elif Şafak, üniversitede öğreniminde ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduğu ve yine ODTÜ’de yüksek lisans ve doktorasını yaptığı vurgulanmaktadır. 

Bu dönemlerde Elif Şafak'ın ilk romanı “Kem Gözlere Anadolu” 1994 yılında piyasaya sürüldüğü bilinmektedir. Daha sonra bir süre İstanbul Bilgi Üniversitesinde görev yapan Şafak, “Türkiye ve Kültürel Kimlikler”, “Kadın ve Edebiyat” konularında derslere girdiği ve 2000 yılında da Türkiye Yazarlar Birliği Ödülünü “Mahrem” romanı sayesinde elde ettiği dile getirilmektedir. Yazarın bu ödül sayesinde geniş bir okur kitlesine de ulaştığı ayrıca eklenmektedir. Bununla beraber Elif Şafak eserleri içinde bulunan “Bit Palas (2002)” ve İngilizce olarak yazdığı “Araf (2004)” adlı romanları da yayınlanmıştır.

Elif Şafak sanatçılara verilen bir bursla doktora sonrası çalışması için ABD’ye gittiği ve farklı üniversitelerde dersler verdiğinin altı çizilmektedir. 2003-2004 akademik yılında Michigan Üniversitesi’’nde yardımcı doçent olarak görev yapıp ders verdiği aktarılmaktadır. Bu takiben Arizona Üniversitesi Yakın Doğu Araştırmaları bölümünde yardımcı doçent statüsü ile “Edebiyat ve Sürgün”, “Bellek ve Politika”, “Müslüman Dünyada Cinsellik ve Toplumsal Cinsiyet” konulu derslere girdiği de bildirilmektedir. Bu yılları takiben 2004 yılında beş yazarın ortak kaleme aldığı bir roman projesi olan “Beşpeşe”de de yer aldığı yazılmaktadır. 

2005-2009 yıllarında Zaman gazetesinde yazarlık yaptığı ve bu sırada yani 2005 senesinde de “Med-Cezir” adlı kitabında kadın, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat hakkındaki yazılarını derlediği aktarılmaktadır. 2005 senesinde ayrıca eşi Eyüp Can sağlık ile Berlin’de dünya evine girmiş ve 2006 senesinde de “Baba ve Piç” adlı eserini İngilizce yazdığı bilinmektedir. Elif Şafak’ın iki adet çocuğu olduğu ve ilk olarak kızı Şehrazat Zelda’yı kucağına aldığı daha sonra oğlu Emir Zahir’in doğduğu da öğrenilmektedir. Doğum sonrası yaşadığı depresyonu İngilizce kaleme aldığı “Siyah Süt” isimli otobiyografi eserinde anlattığı da eklenmektedir. 

Elif Şafak Kitapları

Elif Şafağın yazdığı kitaplar incelendiğinde halk kültürüne önem verdiği gözlenmektedir. Halk kültürünün içerisinde yer alan batıl inançlar, din ve cin gibi unsurları kitaplarında rastlanmaktadır. Elif Şafak kitapları yer yer halk kültürü ve dini motifler anahtar noktaları oluşturmaktadır. Yazarın bazı eserlerinde roman ve masalı bir arada yazdığı ve klasik romanlarda kullanılan iyi-kötü karşılaştırılması haricinde zıtlıklarda görülmektedir. Sayın Şafak yoğun bir karışım elde etmeye çalışarak birbirlerine zıtlıkları en uç noktalarda olan karakterler ortaya çıkardığı okurlar tarafından da belirtilmektedir. 

Otoriteler tarafından yazarın, sosyal roman türünde eserlerini yazdığı ve bununla beraber şiir, öykü, deneme ve masal türlerinde de kitaplar ortaya koyduğunu söylenmektedir. Elif Şafak ın kitapları sıralanmak istenirse de aşağıdaki gibi olmaktadır.

Elif Şafak romanları

 • Pinhan (1997)
 • Şehrin Aynaları (1999)
 • Mahrem (2000)
 • Bit Palas (2002)
 • Araf (2004)
 • Med-cezir (2005)
 • Baba ve Piç (2006)
 • Aşk (2009)
 • Kağıt Helva (2010)
 • İskender (2011)
 • Şemspare (2012)
 • Ustam ve Ben (2013)
 • Havva’nın Üç Kızı (2016)
 • On Dakika Otuz Sekiz Saniye (2019)

Öykü

 • Kem Gözlere Anadolu (1994)

Deneme

 • Beşpeşe (2004)
 • Firarperest (2010)
 • Sanma ki Yalnızsın (2018)
 • Bölünmüş Bir Dünyada Akıl Sağlığımızı Nasıl Koruruz (2022)

Derleme

 • Aşkın Kırk Kuralı (2019)

Otobiyografi

 • Siyah Süt (2007)

Masal

 • Sakız Sardunya (2015)

Elif şafak son kitabı “Bölünmüş Bir Dünyada Akıl Sağlığımızı Nasıl Koruruz” için deneme türü kategorisinde kitap satış noktalarında yerini aldığını ancak otobiyografik unsurlara rastlandığı söylenmektedir. Yazarın kendi hayatına dair birden fazla anının da yer aldığı Elif Şafak yeni kitabı 1 Ekim 2022 tarihinde yayınlandığı ve okuyucuları ile buluşmaya başladığı iletilmektedir. Elif Şafak olay kitabı “Mahrem”e değinmek gerekirse, küçük yaşta tacize uğramış bir kadının hikayesi ele alınmaktadır. “Mahrem” kitabının önsözünde romanın masalsı anlatımı başkahramanın öyküsüne koşut olarak okuyucuyu 1885 yılının Pera’sına, aynı dönemin Fransa’sına ve ardından da 1648’’in Sibirya’sına kadar götürdüğü yazılmaktadır.  

Elif Şafak Romanları

Elif Şafak’ın romanlarında genellikle kırılgan insanların yalnızlıkları ele alınmakta ve görmeye, görülmeye dair ifadelerin yer aldığı satırlar sayfalara işlenmektedir. Yazar Elif Şafak ın ilk romanı olan “Pinhan” 1997 yılında yayınlanmış, yazarın bu kitabında küçük yaşta Dürri Baba’nın tekkesine katılmaya karar veren Pinhan karakterinin hayatını ve sırrını kaleme aldığı görülmektedir. Elif Şafak ilk romanı “Pinhan” hakkında eleştirmenlerin yorumu her ana bir öykü sığdırıldığı yönünde olmakta ve yazarın bu romanı ile 1998 yılında Mevlana Büyük Ödülü’ne sahip olduğu da vurgulanmaktadır. Modern Türk edebiyatı yazarları içinde yer alan Elif Şafak’ın yapıtlarını yalın, akıcı bir üslupla ele aldığı ve okurlarda merak yaratan bir dile sahip olduğu söylenmektedir. O’nun eserlerinde ortak temalara yer verdiği ve sözlü edebiyat ürünlerinin bol olan malzemelerinden yararlandığı da eklenmektedir. 

2010 Kasım ayında “Firarperest” isimli deneme türündeki eserinin içindeki illüstrasyonların M.K. Perker’ a ait olduğu söylenmektedir. Bir sonraki yıl okuyucularla buluşan “İskender” romanın kapak resminde de makyajla erkek kılığına giren Elif Şafak’ın fotoğrafı yer almaktadır. Elif Şafak roman yazarı ünvanını taşımaktadır ama bunun yanında deneme türünden yapıtları olduğu da bilinmektedir. 1 Mayıs 2009 yılında HaberTürk gazetesinde ve aynı gazetenin HT Pazar isimli ekinde yayınlanan deneme türündeki yazılarından oluşan bir seçkiyi 2012’de “Şemspare” eseri ile okurlarına aktardığı duyurulmaktadır. 

En Çok Okunan Elif Şafak Kitapları

Kitap eleştirmenleri ve okurlarca yazarın bütün eserlerinin değerli olduğu belirtilmektedir. Bunun yanında Elif Şafak en çok okunan kitapları arasında “Aşk” ve “On Dakika Otuz Sekiz Saniye” olduğu vurgulanmaktadır. Ayrıca “Pinhan”, “Mahrem” romanlarının da kitapseverlerin ilgisini çektiği bildirilmektedir. “Aşk” romanı için birçok kaynak Türk edebiyat tarihinin en kısa sürede en çok satan edebi yapıtı olduğu da eklenmektedir. “Aşk” romanının önsözünde eserin, kitap içinde bir kitap ve hayatın anlamı içinde bir aşk macerası olduğu, bunun yanında arayışa, gerçeğe ve keşfetmeye dair bir yapıttır yorumuna değinilmektedir. 

Elif Şafak Kitap Fiyatları

Kitap satış noktalarından ve e-ticaret sitelerinden Elif Şafak kitap fiyatları incelendiğinde bütçelere uygun etiket rakamlarının olduğu gözlenmektedir. Kolay bulunan ve cepleri yormayan Elif Şafak Kitaplarına erişmek amacıyla “Elif Şafak kitapları satın al” araması kullanılmakta ve istenilen eserler içerikleri de okunarak kısa sürede kitap kurtlarının eline ulaşmaktadır. 20’nin üzerinde kitabı bulunan Elif Şafak’ın bütün eserlerine ulaşmak gayet rahat olmaktadır.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı