₺648,00
₺308,20
₺420,00
₺405,00
₺533,00
1 2 3 ... 8 >

Yemek Kitapları

 

Yemek Kitapları

Yemek kitabı dünyanın farklı coğrafyalarında farklı kültürlere ait lezzetlerin tanınmasına ve nesilden nesile aktarılmasına yarayan kaynaklardan biridir. Alanında uzman yabancı veya yerli şeflerin, yemek kitabı yazarlarının kaleme aldığı zengin içerikli kaynaklar, farklı ilgi alanlarına hitap etmektedir. Yerli yazarların kitapları ile zengin bir yemek kültürüne sahip olan Türkiye’nin farklı coğrafyalarına ait yemekleri öğrenilmektedir. Yemek kitaplarından alınan reçeteler ile farklı lezzetler uygulanabilmektedir. Yabancı yazarların gözünden de ülkemize ait yemek tariflerini içeren kitaplar bulunmaktadır. Dünya mutfağına ait lezzetlerde yine yerli ve yabancı yazarların kitaplarında yerini almaktadır. Şeflerin kitapları kadar yemek gurmelerinin yazdığı kitaplarda ilgi görmektedir. 

Yemek tarifleri kitabı içerisinde yer alan farklı özel tarifler ile yemek yapma aşamasının daha kolay daha keyifli olmasını sağlamaktadır. Usta şeflerin, gurmelerin ve gıda uzmanlarının titizlikle hazırladığı, yemek kitaplarının her bir sayfasında tarifi verilen yemeğe ait görsel ve tarifin ayrıntıları yer almaktadır. Bazı tarif kitabı içeriğinde yemeğin fotoğrafının yanında yemekte bulunan malzemelerin de görseli bulunmaktadır. Yemek kitabından yemek tarifiyle anlatılırken hangi malzemeden ne miktarda konulacağı da ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Şef kitabı sadece yemek tarifi vermemektedir. Kitap içeriğinde önemli püf noktalar ve bazı alanlara ait özel bilgiler de yer almaktadır.  

 

Yemek Tarifi Kitapları

Aşçılık kitapları yemek yapmayı seven ve farklı yemekler yapmayı denemek isteyen kişiler için yol göstericidir.  Mutfakta keyifli vakit geçirmek, çeşitli lezzetleri denemek ve uygulamak isteyenler için bir birinden güzel lezzetlerin yer aldığı yemek kitapları tercih edilmektedir. Yemek yapmaya yeni başlayanlar için tariflerle dolu yemek kitapları, kullanıcılara en büyük yardımcı olacaktır. Şeflerin kitapları verdiği tarifler dışında farklı pişirme tekniklerini de okuyucuya sunmaktadır. Başlangıçtan, ana yemeğe, tatlıya kadar uzman tarifelerinin yer aldığı kitaplar, özel bir menü hazırlamaya da yardımcı olmaktadır. Türk mutfağı üzerine yazılmış ilk basılı yemek tarifi kitabı ise Mehmet Kamil Efendiye ait Melceü’t Tabbahin ‘Aşçıların Sığınağı’ kitabıdır. Kitapta 277 özgün tarif bulunmaktadır.   

 

Şeflerin Yemek Kitapları

Şeflerin Kitapları amatör ruhla veya profesyonel olarak yemek yapmak isteyen, yemek yapmaktan zevk alan herkese yol gösterecek, ufuk açacak türdendir. Dünyaca ünlü şeflerin çıkardığı yemek kitapları okuyucuların için satışa sunulmaktadır. Bunun yanı sıra ülkemizde yetişen ve kendini dünyaya kanıtlamış birçok şefin kitabı da ilgiyle takip edilmekte ve satılmaktadır. Şef kitapları şefin kendi ilgi alanı ve dünya mutfağını içeren kitaplardan oluşmaktadır. Farklı bölge veya yörenin yemek kültürünü anlatan kitaplarda bulunmaktadır. Dünyaca ünlü bazı yemek kültürleri de vardır. Fransız mutfağı, İtalyan mutfağı, Türk mutfağı, Uzakdoğu mutfağı gibi mutfak kültürlerinin yansıtan birçok kitap bulunmaktadır. Bunu yanı sıra ülkemizde yemek kültürü ile ün salmış bazı şehirlerimize ait ayrı yemek kitapları da bulunmaktadır. Dört Mevsim Gaziantep Yemekleri, 50 Peynirli Şehir Balıkesir, Hatay Lezzetleri, Annemin Diyarbakır Yemekleri  bu kitaplardan bazılarıdır.

 

Yemek kitapları tatlı kitabı, pasta tarifleri kitabı, yemek tarifleri kitabı, tavuk yemekleri kitabı, et yemekleri kitabı, balık yemekleri kitabı, sebze yemekleri kitabı gibi kendi içinde farklı alanlara da ayrılmaktadır. Her alan için uzman kişilerin yazdığı yemek tarifleri kitabını bulmak mümkündür. Tatlı kitabı tatlı krizlerinde en iyi tedaviyi bulmak için mutlaka bulundurulması gereken kaynaklardan biridir. Baştan çıkarıcı çikolata, karamel ve egzotik safranlı bir kek veya şerbetli veya sütlü tatlılar ve dahası. Dünya ve Türk mutfağından enfes tatlı tariflerini içeren tatlı kitabı kütüphanelerde mutlaka yer almalıdır. Bunun yanı sıra bahsedilen  alanlara özel birbirinden farklı kitaplar tarifler mutlaka okunmalıdır.  

Şef kitabı alanında kendini ispatlamış, ödüller almış, kendi ülkesinde ve dünyada tanınan, kendine özgü tarzı olan ustaların yazdığı kitaplardır. Şef kelime anlamı olarak geçmişte itibarlı meslekleri tarif etmek için kullanılmakta idi. Dünyaca ünlü bazı şeflerin kitapları ve konuları şe şekilde sıralanabilir:

 
 • Mauro Colagreco – Mirazur: Kitap Forbes tarafından şimdiye kadarki en iyi Fransız yemek kitabı olarak görülmektedir. The World’s 50 Best Restaurants listesinde 2019 yılında birinci olan restoranın ismini taşıyan kitap restorana ait ünlü 65 yemeğin tarifini ve şefin mutfak ile ilgili düşüncelerini içermektedir.
 
 •  Massimo Bottura-Never Trust a Skinny Italian Chef:  Dünyanın en iyi restoranları listesinde yıllardır üst sıralarda bulunan şef yazdığı kita77pta ilham kaynağını anlatmaktadır. Ayrıca kullandığı teknikler ve tarifler anlatılmaktadır. Kitabını adı ise ‘Asla zayıf bir İtalyan şefe güvenmeyin.
 
 • Musa Dağdeviren-The Turkish Cookbook: Güneydoğu mutfağının kaybolmaya yüz tutmuş yemek tarifleri Türk yemek kitabı ismi ile basılan bu kitapta anlatılmaktadır. Güveçten baklavaya 550’ye yakın yemek tarifi kitapta yer almaktadır. Kitapta eşsiz yemeklerin hikâyeleri de bulunmaktadır. 
 
 • Clotilde Dusoulıer-Tasting Paris: Ünlü Fransız yemek yazarı bu kitabında 110’a yakın tarif anlatmaktadır Bu kitapta makaron ve krep gibi Paris’in imzası haline gelmiş lezzetleri bulmakta mümkündür.
 
 • Katrın Björk- From The North: Danimarka ve İzlanda kökenli Amerikalı aşçı Kuzeyden isimli kitabında çiftçilik ve balıkçılık geleneğinin de etkisi ile görseli de harika sunumları anlatmakta tarif etmektedir.
 
 • Eddie Hernandez-Turnip Greens-Tortillas: Kitabında Taco, güveçler ve çorbaların yer aldığı kitapta Meksika yemek kültürüne yolculuk yapılmaktadır.   
 

Türk Yemek Kitapları

Yemek insanoğlunun varoluşundan bu yana devam eden bir alışkanlık ve doğal bir süreçtir. Canlı bir varlık olan insan yemek yemeden hayatta kalamaz. İlk çağlarda yemek yapılışı ilkel yöntemlerle yapılmakta iken, binlerce yıl sonra bu süreç farklı bir evrim geçirmiştir. Her ne kadar farklı kültürlerde yetişmiş olursa olsun insanların buluştuğu birkaç ortak noktadan biride yemektir. Usta şeflerin elinden çıkan yemekler çoğunlukla tüm tadım yapan kişileri etkilemektedir. Türk mutfağı Osmanlı saray mutfağından etkilenmiş bir mutfaktır. Ayrıca Orta Doğu, Balkan mutfaklarını da etkilemiş veya etkilenmiş bir mutfaktır.

Ülkemizde de kendini ispatlamış alanında uzman, ödüller kazanmış dünya da kendini yarışmalarla kanıtlamış ya da restoranlarında sunduğu yemekleri ile ün salmış şeflerimiz bulunmaktadır. Bu şeflerden bazılarının çıkarmış olduğu kitaplar ve konuları şu şekildedir:

 
 • Somer Sivrioğlu & Davıd Dale- Anadolu: Osmanlı saray mutfağının, sokak lezzetlerinin, Egenin deniz ürünleriyle yapılan mezelerinin ve Doğunu destansı kahvaltılarının anlatıldığı 140’ a yakın modern ve geleneksel tarifin bulunduğu bir kitaptır.
 
 • Mehmet Yalçınkaya-Esnaf: Şefin kendi tariflerinin de bulunduğu aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş reçetelerin yer aldığı, evde de rahatlıkla uygulanabilecek tariflerden oluşan bir kitaptır. Esnaf lokantalarında bulunan birbirinden özel 81 yemek tarifi bu kitapta yer almaktadır.
 
 • İdil Yazar-Çikolata:  Bu kitap çikolatanın insanın içinde bulunan çocukluğu ortaya çıkardığı vurgulanmaktadır. Çikolatanın günlük koşuşturmaca da anlık keyifler yaşadığından bahsedilmektedir. Birbirinden özel 53 tatlı tarifi bu kitapta yer almakta ve yapılışı anlatılmaktadır.
 
 • Mehmet Akdağ & Sinan Hamamsarlar-7 Mehmet- Antalya’nın simge restoranı ile aynı adı taşımaktadır kitap. Yaşar kemal lokantayı notlarında ‘Akdeniz kadar büyük ve güzel’ olarak tanımlamıştır. Oğlak köftesi, kabak tatlısı ve sezen pilavı ile tanınan lokantanın sır dolu tarifleri bu kitapta anlatılmaktadır
 

En İyi Yemek Kitapları

En iyi yemek kitabı göreceli bir kavram olsa da, büyük ilgi gören, yemek tutkunlarını heyecanlandıran kitaplar bulunmaktadır. Türk mutfağı zenginliği ve damak tadına uygunlu ile oldukça rağbet görmektedir. Ayrıca vejetaryen mutfağına öncülük edecek tariflerde barındırmaktadır. Çorbalar kış aylarında Türk mutfağının vazgeçilmezidir. Et yemeklerinde, tencere yemekleri ve kebaplar ön plana çıkmaktadır. Sebze yemeklerinde ise dolmalar, zeytinyağlı sarmalar ön plana çıkmaktadır. Son dönemde ilgi gören, yeni çıkan yemek kitapları ve konuları şu şekilde sıralanabilir. 

 • Mehmet Yalçınkaya-Denizden: Bu kitapta şef balıktan bu yemek nasıl yapılır hissiyatını okurlarına yaşatmaktadır. Farklı tekniklerle dokunuşlarla balık tutkusunu zirveye çıkaracak tarifler kitapta yer almaktadır.
 
 • Refika Birgül- Düdüklünün Sihirleri: Kitapta günümüz şartlarında zamanın ne kadar değerli olduğu bu sebeple yemek pişirme tekniklerinde bunun göz ardı edilmemesi gerektiği anlatılmaktadır. Daha önce duyulmamış kısa sürede yemek pişirmek tekniklerinden bahsedilmektedir. Düdüklü ile geleneksel Türk yemeklerinin nasıl kısa sürede yapıldığı ve 30 dakikada pişmesi gereken yemeğin buhar ve basınç sayesinde 8 dakikada nasıl pişirildiğinden bahsedilmektedir. 
 
 • Gürkan Topçu-Gürkan Şefin Ünlü Burgerleri: Türkiye’nin ilk diplomalı kasaplarından olan şef bu kitabında çocukların ve gençlerin oldukça ilgi gösterdiği Burger tarifleri vermektedir. Bu tarifler ile evinizde reçeteleri uygulayarak daha sağlıklı burger yapmak artık daha kolay olmaktadır.  
 
 • Christophe Felder-Patisserie Pastacının El kitabı: Pasta sihirbazı olarak tanımlanan şef bu kitabında profesyonel pastacılığın inceliklerini, kendi tekniklerini insanlara anlatmaktadır. Aşçılık okullarında verdiği tariflere yakın tarifler bu kitabında yer almaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı