Perakende sektörü dünyanın tamamında olağan üstü hızlı bir değişim ve gelişim göstermektedir. 1980’lerden itibaren Türkiye deki durum incelendiğinde perakendecilik sektörü hızlı ve etkin bir değişim ile ilerlemeye geçmiştir. Perakende sektörü hızla büyüyen, değişen ekonomik etki yaratan dinamik organizmadır. Bu dönüşüm, demografik, ekonomik, kültürel, sosyal, beşeri ve coğrafi olgunluğu değiştirmekte buna istinaden tüm bu dinamiklerden beslenmekte ve etkilenmektedir. Perakendecilik sektörünün günümüzde beklenilenden öte ani yükselmeler gözlemlenmiştir. Büyüme sürekli ve pozitif yönde seyretmektedir. Perakende sektörünün büyümesinde birden fazla etken vardır. Etkili olan faktörlerin başına müşterilerin ihtiyaç ve istek eğilimlerindeki dönüşümler, müşterilerin ihtiyaçları, tüketicilerin vakit kaybetmeden alış veriş yapmaları olarak anlatılabilir.
Yapılan araştırmanın konusu, müşterilerin organize perakende alış veriş merkezleriyle alakalı memnuniyetlerini ölçmektir.
Araştırmanın amacı ise, alışveriş merkezlerine gelen insanları, detaylı bir sınıflandırma yaparak, bu insanların organize perakende sektörü hakkında fikirlerini elde etmektir. Araştırmanın kapsamını 18 yaş ve üzeri tüketiciler oluşturmaktadır. 200 kişilik bir anket çalışması ile 11 hipotez ana hatlarıyla ele alınarak araştırmanın ana fikri ortaya çıkmıştır. 
Araştırma sonucunda, sektördeki birçok firmaya ve yöneticiye ışık tutacak bilgiler elde edilmiştir. Ayrıca sektörde çalışan ve sektörde iş yapmak isteyen şirketler ve insanlara da birçok fikir verecek bulgular elde edilmiştir. 
Çalışmada değinilecek ana düşünce;  geçmişten günümüze perakende ticaretin geçirdiği evrelere bakarak, gelecekte Türkiye’de ve dünyada perakende sektörünün nasıl bir işleve sahip olacağı belirtilecektir. Sunulan hipotezler ile tüketicilerin farklı yapıları incelenerek, organize perakende ve sektörün geleceği hakkındaki bilgileri açıkça ortaya konacaktır.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 146
Ağırlık : 146
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺121,44

Muhabbetiyle Birlikte
Vegan Rakı Mezeleri
İ. Can Şiram
Seçkin Kitapçılarda, Www.Oglak.Com’da,
Zambak Sokak 21 Beyoğlu’nda Ve İnternet Satış
Noktalarında…

Veganız, Rakı Da İçeriz!
Elinizde Tuttuğunuz Kitap Rakısever Bir
Vegan Tarafından, Rakısever Veganlar
Ve Veganlık Hakkında Bilgi Edinmek İsteyen
Açık Ya Da İleri) Görüşlü Naveganlar İçin
Yazıldı.
Kitapta Yalnızca Meze Tarifleri Değil,
Seçilmiş Bazı Muhabbet Konularıyla İlgili
Yazılar Da Var.
Rakının Ana Mezesi Muhabbettir Diyerek
Giriştik Bu İşe. Biz Memnun Kaldık, Sizin De
Seveceğinizi Umuyorum.

Vegan Yazar İ. Can Şiram’dan, İçiyorsam
Sebebi Var... Vegan Rakı Sofrası Olur Mu
Diyenlere,
Hem De En Âlâsından Olur... Rakı Mezelerini
Bu Kez Muhabbetiyle Birlikte Sofranıza
Taşıyın...


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 104
Ağırlık : 104
En / Boy : 17 / 22,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺215,80

Meyveler Aslında Sudan Daha Çok Güneşı Sever. Güçlü Aromalarını Hep Daha Sıcak Iklımlerde Bulurlar.

 

Kolomb, 1492 yılında Amerika'ya gittiğinde kıtadaki domates, biber, patateslerden henüz Asya ve Avrupa’nın haberi yoktu. Anadolu’ya bu sebzelerin geliş tarihleri de çok eski değil. Peki bu çok uzak olmayan geçmişte mutfağımızda neler vardı? Nihat Özdal, çocukluğunun geçtiği Fırat Nehri kıyısındaki meyve bahçelerinden, babaannesi Dünyazad’ın yaptığı meyveli yemeklerden yola çıkarak bugün halen Anadolu’da yaşatılan 100 meyveli yemek tarifi ile bu meyvelerin Anadolu ve kendi tarihiyle ilişkilerini sofraya koyuyor.

Afiyet olsun.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 160
Ağırlık : 160
En / Boy : 18,5 / 22,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺187,00

Gıda medeniyet tarihinde farklı boyutlarıyla zaten etkin olan bir olgu. Küreselleşen dünyamızda ise beslenme kültürü kişilik, kimlik ve ruhumuza etkileriyle yükselen bir söylem haline gelmekte. Yemek sadece yenmiyor, konuşuluyor. İnsanoğlu kendini gastromania’ya kaptırmakta. Gastronomi giderek insan ve toplum bilimlerinin merceğinde. Bir iletişim dili olarak yemek tüm simgeselliğiyle siyasetten spiritüalizme değin tartışılmakta. Oya Ayan bu özgün çalışmasında disiplinlerarası bir yaklaşımla postmodern dönemdeki mutfaklar savaşının perde arkasını aydınlatıyor. Gastro-semiyotik yöntemi kullanarak akıllı mutfaklardan mistik matbahlara geçiş sürecindeki gelişmeleri bize sunuyor. Mutfakların ateşbazlık mesleğinin kadim bilgelik ışığında şifagüderlige yeniden dönüşüm sürecini sorguluyor.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 199
Ağırlık : 199
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺220,00

Turizm, hikayelerin hayat bulduğu, yaşanmışlıkların deneyimlenmesine olanak sunan, sihirli dünyalara açılan kapının gizli anahtarıdır. Geçmişten gelen miras niteliğindeki somut ve somut olmayan kültürel değerlerin insanların dinlenme, eğlenme, öğrenme ve boş zamanlarını kıymetli bir aktivite ile geçirmelerine olanak sunacak şekilde düzenlenmesi süreçlerinin, bir sektör çatısı altında bir araya gelmesidir.

“Gastronomi” ise turizmin en lezzetli halidir.

Literatürde turizm ve özel ilgiler çerçevesinde genişleyen alt turizm türleri ile ilgili sayısız örnek ve açıklama mevcuttur. Gastronomi turizmi, somut olmayan kültürel miras çerçevesinde destinasyonlar için önem taşıyan ve turistik arz unsuru olarak ön plana çıkan yerel lezzetler karmasıdır. 2000’li yıllar itibariyle gerek uygulama gerek eğitim alanında değer kazanan gastronomi turizmi, dijitalleşme ve sosyal medya unsurlarının etkin kullanımı ile birlikte hayatın her anında varlık göstermeye başlamıştır. Ancak gastronominin yalnızca yerel lezzetlerden ibaret olmadığının anlaşılması ile birlikte bu multidisipliner alanın ayrı bir başlık altında ele alınması gerekliliği de ortaya çıkmıştır.

Gastronominin turizm hareketliliklerindeki ağırlığının artması ile birlikte, lisans ve lisansüstü çerçevede eğitimlerle desteklenmesi gereken bir bilim dalı olduğu da kabul görmüştür. Bu bağlamda son yıllarda pek çok üniversitede akademik çerçevede eğitimleri verilen bir alan haline gelmiştir.

Bu çalışma, gastronomi ve mutfak sanatları eğitimi almaya karar veren genç gastronom adaylarının lisans eğitimleri süresince karşılaşacakları önemli konulara bir ön izleme olmak amacıyla, alanında uzman ve gastronomi alanında lisans ve lisansüstü dersler veren akademisyenler tarafından kaleme alınmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 7/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 349
Ağırlık : 349
En / Boy : 16,5 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺149,00

“Leziz Diyet Mutfağı” kitabı, sağlıklı beslenmeyi lezzetli bir şekilde sağlamak isteyen tüm bireyler için cerrah, şef ve diyetisyen eşliğinde hazırlanmış bir kitaptır. Bu kitapta besin değeri yüksek, doyurucu ve lezzetli birçok tarifler bulunmaktadır. Çoğu bireyler, diyet yaparken yemeklerin lezzetsiz olduğundan kaynaklı diyet yapmak istememektedir. Bu algıyı değiştirmek ve kişileri sağlıklı beslenmenin lezzetli olabileceğini göstermek adına bu kitap düzenlenmiştir. Kitabın içerisinde, diyeti lezzetli bir şekilde uygulamak için birçok tarif bulunmaktadır. Obezite ile ilgilenen bir cerrah, bir sef ve bir diyetisyenin mutfakta besin değeri, kalori ve lezzet bilgilerini birleştirerek tarifler oluşturulmuş ve bu tariflerin birer birer tadına bakılarak düzenlenmiştir. Bu kitap, diyeti keyifli ve sıkılmadan yapabilmeleri adına kişileri sağlıklı beslenmeye teşvik etmeyi hedeflemektedir. Beslenme bilimine ve mutfağa ilgi duyan tüm bireylere faydalı olması dileğiyle.


Basım Ayı/Yılı : 6/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 148
Ağırlık : 148
En / Boy : 14 / 21,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺85,50

Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerini hepimiz severek yeriz. Yemek önemli bir konudur; sofraların tadını ve kalitesini artırmak için tarifler aranır, yemekleri güzelleştirmek için çeşitli püf noktaları öğrenilmeye gayret edilir. Yemek menüleri her zaman gelişmeye değişmeye açık bir konudur ve insanların en çok özen gösterdiği şeylerden biridir. Hem yemek başka açıdan da önemlidir ki fizikî olarak bedeniniz ne kadar kendini iyi hissederse ruh hâlinizde bu durumdan sandığınızdan daha çok etkilenir. Tam bu noktada elinizdeki eserle verilen tarifler, malzemeler ve yemek yapma şekilleri mutfağınızda harikalar yaratırken keyifle vakit geçireceksiniz.


Basım Ayı/Yılı : 7/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 304
Ağırlık : 304
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺109,60
Atıksız Yaşam ve Beslenme Rehberi

Bu dünyadan göçüp gitmeden önce, öğrendiklerimi ve hazmettiklerimi başka insanlara fayda sağlayacak kalıcı bir imza olarak bırakma niyetiyle yazılmış bir kitap okuyacaksınız.

Çünkü benim için hayattaki gerçek başarı, bir başka insanın hayatına iyilikle katabildiğim değerle ölçülü. Benden sonra kalan sesim mirasım olsun, içinde iyilik, sevgi ve şifa olan.

 

“İyiliği kendinize çekmenin en kesin yolu, başkası için iyilik yapmayı niyetiniz haline getirmektir."

Oprah WInfrey


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 254
Ağırlık : 254
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺99,60

Mutfak Sanatları Akademisi’nde pastacılık eğitimi aldıktan sonra Tam Kararında tarifler vermek amacıyla açtığı Instagram hesabıyla adını duyuran, aynı zamanda Milliyet gazetesinde haftalık tarifleriyle okurlarla lezzet önerileri sunan Kaan Yarman, samimi kişiliği, dilbaz kimliği ve 
yaratıcı üslubuyla kendisini ama en çok da yemek yemeyi sevdiriyor.
Takipçileriyle kurduğu “kalori tarikatı”nın kutsal kitabı sayılacak olan Kalori Alacaksan Buna Değecek, okurları birbirinden lezzetli ve bol kalorili 100 tatlı tarifiyle buluşturuyor. Kaan Yarman, tariflerin yanında mutfak dedikodularıyla, yemek anılarıyla ve her tatlı için 100 farklı kadın isminden ilham alarak yazdığı şiirleriyle bir yemek kitabından daha fazlasını sunuyor.  Kalori Alacaksan Buna Değecek, Kaan Yarman’ın ilk kitabı, inanın aldığınıza ve bu tarifleri yaptığınıza çokça değecek...

KAAN YARMAN: Mutfak Sanatları Akademisi’nde pastacılık eğitimi aldıktan sonra Tam Kararında tarifler vermek amacıyla açtığı Instagram hesabıyla adını duyuran, aynı zamanda Milliyet gazetesinde haftalık tarifleriyle okurlarla lezzet önerileri sunan Kaan Yarman, samimi kişiliği, dilbaz kimliği ve yaratıcı üslubuyla kendisini ama en çok da yemek yemeyi sevdiriyor.


Basım Ayı/Yılı : 11/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 288
Ağırlık : 288
En / Boy : 16,5 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺250,00

Tat duyusuyla bezeli bir kalem, edebiyata yenilikler vadediyor; lezzet algısının yolunda Emre Turan, ilk "gastronomi romanı” ile okurunu selamlıyor!

Fakat Turan, bu iddialı eserinde, sebze ve meyvelerden dökülen sözcükler ile distopik bir çürümüşlük, israf ve sindirimin meşakkatli yolculuğuna da vurgu yapıyor.

***

Bizlere masalsı bir edebi dünya sunan Turan'ın en büyük arzusu, bu gastronomi distopyasıyla okurlarında bilinç uyandırmak.

"Gastronomi, doyarken ve doyururken gıdayı korumaktır." diyen Turan, Buzdolabı Vatandaşları ile şu sorulara yanıt arıyor:

Sürdürülebilir bir gelecek mümkün mü? Yoksa bu ezber olmuş ütopik bir söylem mi?

Buzdolabı Vatandaşları, “gastronomi edebiyatı" odağında Türkçede çıkan ilk eser dersek yanılmış olmayız. Gastronomiyi ve yemek kültürünü merkeze alan Emre Turan, düşünsel altyapısıyla gastronomiyi derinlemesine inceleyerek, bir literatürün oluşmasına imkân sağlıyor.

Türk edebiyatındaki bu konumunun farkındalığıyla Turan, bu eşsiz alanda, ilk eseriyle yeni bir dünya inşa ederken, iştahı bol bizlere de yeni eserlerini heyecanla beklemek kalıyor...


Basım Ayı/Yılı : 7/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 114
Ağırlık : 114
En / Boy : 13 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺69,50

Rakı, meze ve muhabbet: rakı kültürünün üç ayağı… Bardağından karafına, mezesinden sohbetine bir başka özen, bir başka adap ister rakı sofrası.

Rakı muhabbetinin esas adresi meyhaneler olsa da, evde rakı sofrası kurmanın keyfi ayrıdır. Yemek masanız her an bir meyhaneye dönüşebilir ya da orta sehpanız bir çilingir sofrasına…

“Evde Rakı Sofrası” uygulaması kolay tariflerle, meze geleneğini evinizde yaşatmanıza ve unutulmaz rakı sofraları kurmanıza yardımcı olacak. Gülden Çakır’ın sabit ölçülere ve klasik meze tariflerine bağlı kalarak; sebzeler, otlar, deniz ve et ürünleriyle hazırladığı bu mezelere siz de damak tadınıza göre küçük dokunuşlar yapabilirsiniz.

Kitaptaki 75 tarif sayesinde sofranıza hem lezzet hem çeşni katacaksınız. “Evde Rakı Sofrası”nın menü planlaması ve sofra düzeninde baş yardımcınız olacağına şüphe yok.


Basım Ayı/Yılı : 8/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 176
Ağırlık : 176
En / Boy : 10 / 15
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺46,20

“Tadım notlarında adı geçen aromalar nasıl oluşur?”
“Aslolan üzümün cinsi mi, yoksa yetiştirildiği bölge mi?”
“Yeni dünya şarabı mı, eski dünya şarabı mı?”
“Şarap hangi sıcaklıkta içilmelidir?”
“Şarap açıldıktan sonra ne kadar süre tazeliğini korur?”
“Beyaz şaraplar da kırmızı şaraplar gibi yıllandırılabilir mi?”
“Bir kadeh şarap kaç kaloridir?”

WSET –Level 3 sertifikalı şarap uzmanı Berkin Birşen’den temel bir şarap rehberi. Şarabın tarihçesinden yapım tekniklerine, en çok üretilen şaraplık üzüm cinslerinden organik ve biyodinamik şaraplara, fıçının şaraba etkisinden rezerv şaraplara, şarap-yemek uyumunda dikkat edilmesi gereken hususlardan hangi şarapların nasıl yıllandırılacağına, kadeh tutuş tarzlarından kadehteki “gözyaşlarının” ne anlama geldiğine, şarabın renginden “meleklerin payına” kadar, pek çok konuda anlaşılır ve ayrıntılı yanıtlar bulacağınız bir şaraba giriş kitabı: Şarap 101.

Sağlığınıza!

Bu kitap bir restoranda doğru şarap seçimi yapmaya çalışırken akılda oluşabilecek tüm soruları ele alıyor.
–RICHARD BAMFIELD, Master of Wine

Çok hoş bir kitap, değindiği başlıkların tamamına bayıldım. Okura, onu hiç yormadan özgüven kazandırmaya yetecek kadar bilgi dolu. Harika bir iş.
–KAREN WETZEL, WSET Eğitmeni


Basım Ayı/Yılı : 11/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 168
Ağırlık : 168
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺40,00

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için hayati bir öneme sahip olan turizm sektörü, ekonomik büyümenin ve gelişmenin en önemli kaynaklarından biri olarak kabul edilmektedir. Birçok sektörü doğrudan ve dolaylı olarak etkileyen turizm sektörü özellikle gelişmekte olan ülkelerde döviz kazandırıcı, yabancı sermayeyi teşvik edici, istihdam arttırıcı özellikleri ile daha da önemli hale gelmektedir. Ülke ekonomilerine olumlu katkılar sağlayan turizm sektörü, özellikle küreselleşme süreciyle birlikte, hızlı bir büyüme sürecine girmiştir. Dünya’da 1950’lerde uluslararası turizm faaliyetlerine katılan kişi sayı 25.3 milyon iken 2019 yılında bu rakam 1 milyar 461 milyona ulaşmıştır.
Dünyada turizmin hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte kişilerin ihtiyaçları, alışkanlıkları ve zevkleri değişmiş ve bununla birlikte geleneksel turizm anlayışı dışında farklı turizm türlerine de talep artmıştır. Bunlardan biri de "gastronomi turizmi" dir. Yiyecek içecek konusuna verilen önem ve gösterilen ilgi her geçen gün artmakta ve bir bölgenin cazibe merkezi olmasında, yiyecek- içecek kültürü çok önemli olmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 11/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 208
Ağırlık : 208
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺116,25

Bartın Karadeniz bölgesinde yer alan önemli kültürel değerlere sahip bir kenttir. Kentin kuruluşunun çok eski tarihlere dayandığı bilinmektedir. Kent geçmişten günümüze öz değerlerini başarıyla yaşatmıştır. Ancak gelenek göreneklerine geçmişte sıkı sıkıya bağlı olan Bartın ili, günümüzde değişen toplumsal normların etkisiyle birçok gelenek ve göreneğini terk etmiştir.

Kitap içerisindeki bilgiler, Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı biçimsel mülakat tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Bu bağlamda, Bartın koy, ilce ve merkezlerinde yaşayan 104 kişi ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen bulgular kayıt altına alınmıştır. Yapılan çalışmada Bartın mutfak kültürü bütün yönleriyle ele alınmaya çalışılmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 9/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 337
Ağırlık : 337
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺202,50

Damak Zevkiniz İçin Bir Renk Cümbüşü

Yiyeceklerin Ve Dünya Mutfaklarının Julia Rothman’ın Muhteşem Çizimleriyle Tanıtıldığı Görsel Turla Yiyecek Dünyasına Dalın. Bu Kitapta, Tüm Dünyadaki Yiyeceklerin Tarihleri Ve İlginç Yanları, Rothman’ın Benzersiz Ve Çekici Tarzıyla Resmedilmiştir Ve Anlatılmıştır.

Kuşkonmaz Çatalı Neye Benzer? Hangi Ülkede Patates Kızartmasının Üstüne Muz Sosu Dökülür? Balık Filetosu İle Balık Bifteği Arasındaki Fark Nedir? Her Gün Bir Tutam Bilgiyle Kendinizi Şımartın, Eğlenmeyi De Unutmayın.

Julia Rothman bir çizer olmasının yanı sıra kendine özgü tarzda duvar kâğıdı, çömlek, kumaş ve kırtasiye malzemeleri tasarlamaktadır. New York, Brooklyn’de yaşayan ve çalışan tasarımcı, New York Times’da köşe yazarlığı yapmaktadır. Ayrıca Çiftlik Anatomisi, Okyanusun Anatomisi ve Doğanın Anatomisi kitaplarının da yazarıdır. Rothman hakkında daha fazla bilgiye juliarothman.com adresinden ulaşabilirsiniz.


Basım Ayı/Yılı :
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 224
Ağırlık : 224
En / Boy : 16,5 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺235,00

Ülkemizde sayısı gün geçtikçe aratan Arapça öğrenimi görenlerin, dilini öğrendikleri Arap toplumunun kültürü ile Arap mutfağının merak edenlerin talepleri bu eserin hazırlanmasına vesile olmuştur. Eser, çorbalardan mezelere, ana yemeklerden tatlılara Arap mutfağının en seçkin 50 lezzetini Arapça ve Türkçe tarfilerle mutfağınıza getiriyor.


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 130
Ağırlık : 130
En / Boy : 20 / 25
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : Kuşe
Cep Boy Durumu : 0
₺160,00

Gastronomi üzerine hemfikir olunan konu, açlığı gidermenin ötesinde bu ihtiyacı karşılayacak yenilebilen en iyi besinlerin yetiştirilmesi, temin edilmesi, sınıflandırılması, niteliklerinin ve uğradığı dönüşümlerin incelenmesi, hazırlanması, lezzetli kılınması ve birbirleriyle uyumlu hâle getirilmesi, paylaşılması, beş duyuyu harekete geçirmesi, tarih öncesinden günümüze izlerinin araştırılması, geçmiş ve gelecekle bağ kurulması ve unutulmaz bir deneyim yaratması ile doğrudan ilgili olmasıdır. Bu yönüyle gastronomi tarım, arkeoloji, antropoloji, sosyoloji, folklor, tarih, kültür, edebiyat, güzel sanatlar, beslenme, fizik, kimya, turizm, işletme, teknoloji, politika gibi farklı disiplinlerin bir araya geldiği çok disiplinli bir bilim dalıdır. Konu ile ilgili olarak bilim insanları bundan önce alana hizmet eden çok değerli çalışmalar yürütmüş olsalar da gastronominin sonu gelmeyecek kadar keşfedilmeyi bekleyen çok yönlü araştırmalara hâlâ gebe olması bu alandaki merakı ve ilgiyi canlı tutmaktadır. İşte tam da bu noktada bu eserin hazırlanma amacı geçmişten günümüze gastronominin izlerini farklı disiplinlerin ilgili alanlarına dayalı araştırmaktır.


Basım Ayı/Yılı : 1/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 270
Ağırlık : 270
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺147,00

Son dönem Osmanlı toplumunda “Batı terbiyesiyle yetişmiş aydın” tiplemesinin
en güzel örneklerinden olan Rabiha Rifat Hanım tarafından kaleme alınmış Ev
Hanımlarına Mahsus Alafranga Pastacılık pastalardan kurabiyelere, bisküvilerden
simite kadar geniş bir yelpazede 41 tarif içeriyor. Gerek kullanılan malzemeler
gerek yapılış şekilleri dikkate alındığında Avrupa’dan “uyarlama” diyebileceğimiz
de bir kitap bu. Ancak her durumda hem ardında yatan sosyal tarih, hem
yazarının kimliği, hem de içerdiği tarifler açısından önemli bir kitap. Sadece
Rabiha Rifat Hanım’ın tariflerinden de oluşmuyor üstelik: Güzin Yalın, genel olarak
pastacılık ve Osmanlı mutfağının özellikleri üzerine bir çerçeve çizerken; Sula
Bozis, Osmanlı’da pastacılık ve pastaneler hakkında bir değerlendirme sunuyor.
Emin Nedret İşli’nin kaleme aldığı kısa Rabiha Rifat Hanım biyografisiyse yazarı
biraz daha yakından tanımamızı sağlıyor. Şef Özgün Ünver de tarifler hakkındaki
yorumları ve açıklayıcı notlarıyla, ilginç noktalara işaret ediyor.
1 Kasım 1928’de “Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun”un
yayımlanmasının ardından, 1 Ocak 1929 tarihi itibariyle başlanan Latin harfli kitap
neşriyatının yemek konulu ilk kitabını (Alafranga ve Alaturka Nefis Yemekler)
kaleme alan Rabiha Rifat Hanım’ın Ev Hanımlarına Mahsus Alafranga Pastacılık
kitabı dönemin mutfak kültürünün bir boyutu açısından zengin bir kaynak.
“(...) bugün tükettiğimiz haliyle pastalar Osmanlı mutfağında 19. yüzyılın ikinci
yarısına kadar mevcut değildi; Osmanlı sofralarında ne kremalı pastalar ne de
çikolatalı yiyecekler vardı. Bu tatlar mutfağımıza Batı mutfağından ithal edilmiş
oldukları için Osmanlı Batı’dan toplumsal olarak etkilenmeye başladıktan sonra
sofralarımıza ulaştılar.”


Basım Ayı/Yılı : 2/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 125
Ağırlık : 125
En / Boy : 16 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺115,60
Gastronomik Girişimcilikte Bir Kümelenme Örneği ve GZFT Analizi

Ahmetbey Köftesi gastronomik bir öğe olarak Trakya'dan başlayarak tüm Ülke çapında kendini göstermeye başlamıştır. Çevredeki örneklerine kıyasla çok da geniş olmayan bir alanda bu kadar yoğun bir kümelenmenin pek fazla örneği bulunmamaktadır. Bu nedenle böyle bir vakanın hem gastronomik hem de girişimcilik açısından incelenmesi zorunluluk arz etmektedir.
Bu çalışma ile Ahmetbey Köftesinin başlangıcı ve gelişimine ışık tutarak günümüzdeki konumu ele alınmaktadır. Ayrıca kümelenmenin varlığı sorgulanarak güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri (GZFT) analiz edilmektedir. Çalışmada bu sorgulamalar ve analizler havada bırakılmamak- ta sonuçların ardından çözüm önerileri sunulmaktadır.
Çalışmanın Ahmetbey Köftesine, Ahmetbey Köftecilerine ve dolayısıyla Ahmetbey Beldesine katkı sağlayacağı inancı taşınmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 139
Ağırlık : 139
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺52,50

Tarifleriniz Hamsili,
Yemekleriniz Lezzetli,
Sofralarınız Bereketli,
Evleriniz Neşeli Olsun!
 
 

Basım Ayı/Yılı : 11/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 136
Ağırlık : 136
En / Boy : 25 / 25
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺171,00

Et Bilimi ve Gastronomisi kitabında; kaliteli ve uygun etin özellikleri, seçimi, işlenmesi, hazırlanması, farklı tekniklerle pişirilmesi, muhafazası ve etin sağlık üzerine etkilerine dair bilgiler, et ve gastronomi bilimi harmanlanarak yalın bir anlatım ile sunulmuştur. Kitapta ;etin bileşimi ve yapısı, et kalitesine etki eden faktörler, etin mikrobiyolojik özellikleri, karkasın kısımları ve parçalanması, et ürünlerinin üretim yöntemleri, etin tüketim için hazırlanması, marine edilmesi, olgunlaştırılması, farklı tekniklerle pişirilmesi ve etin sağlık üzerine etkileri konularına yer verilmiştir.
Kitap, başta et ve et ürünleri konusunda bilinçlenmek ve uzmanlaşmak isteyenler olmak üzere gıda mühendisliği ve gastronomi ve mutfak sanatları eğitimi alanlar, et ve et ürünleri üretimi, pişirilmesi ve hazırlanması ile ilgilenenler ve konu ile ilgili araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunan okuyuculara yönelik olarak hazırlanmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 7/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 182
Ağırlık : 182
En / Boy : 16,5 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺94,50

Bu kitap, Türkçe yazılmış tatlı ve pasta üretimi ile ilgili hazırlanan kitaplar içinde kapsam ve içerik bakımından farklılıklar göstermektedir. Bir yemek kitabı niteliğinde ele alınmadan tatlı ve pasta üretiminin bilimsel temelleri açık, yalın ve anlaşılır bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca üniversitelerin, yüksekokulların ve diğer eğitim kurumlarının ilgili bölümlerinde eğitim gören öğrencilerin ve eğitim veren akademisyenlerin ihtiyaç duyduğu tatlı ve pastacılığın tarihçesinin ayrı bir bölüm olarak ele alınmış olması da kitabın diğer bir farklılığını oluşturmaktadır. Sektör çalışanları, alana ilgi duyan bireyler ve öğrencilerin terminolojiye hâkim olmalarına katkıda bulunmak için alana ilişkin terimler açıklanarak akademik ve bilimsel unsurlara da yer verilmiştir. Kitabın içeriği ve sunulan bilgiler ile; sektör çalışanlarının, alana ilgi duyan bireylerin, akademisyenlerin ve öğrencilerin doğru bilgilere ulaşmaları sağlanmaya çalışılmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 3/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 432
Ağırlık : 432
En / Boy : 16,5 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺198,00

Son yıllarda gastronomi dünyasında yeni içerikler denenmeye başlanmış, bu durum beraberinde yeni akımların doğmasına neden olmuş ve gastronomi sektörü bir yenilenme sürecine girmiştir. Bu sürecin şekillenmesinin nedeni, tüketici taleplerindeki değişim olarak gösterilmektedir. Uçucu kimlikler, hızlı değişen trendler, yeni ve farklı tat arayışları gastronomide yeni akımların ortaya çıkmasına ve tüketicilerin sosyolojik ihtiyaçlarının karşılanmasına yön vermeye başlamıştır.
Genel olarak, son yılların gastronomi akımları; sürdürülebilir gastronomi, doğal yiyecekler, fonksiyonel gıdalar, yağlı ve zararlı yiyeceklerden arındırılmış gıdalar ve dolayısıyla tarıma dayalı bir beslenme düzeni çerçevesinde gelişmektedir. Söz konusu gastronomi akımlarını, mor ve siyah yiyecekler, yenilebilir böcekler, moleküler mutfak, füzyon mutfak, nörogastronomi ve çiğ gıda gibi eğilimler takip etmektedir.
Ülkemizde ve dünyada gastronomi akımlarına yönelik konuların ortaya konması bu kitabın temelini oluşturmaktadır. Yirmi iki bölümden oluşan bu kitap, her biri alanında uzman yirmi dört yazar tarafından yazılmıştır.
İlgili alandaki yazının sınırlı olması dikkate alındığında bu eserin önemli katkılar sunacağı düşünülmektedir.


Basım Ayı/Yılı : 3/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 506
Ağırlık : 506
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺198,00

Mutfak alanına son yıllarda artan ilgiden dolayı özellikle lise, ön lisans, lisans ve lisan süstü düzeyde “Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Yiyecek-İçecek ve Aşçılık” adı altında açılan bölüm sayısı her geçen gün artmaktadır. Tüm bu ilgiye rağmen mutfak alanında bilimsel eser sayısının az olması, bu alanda eğitim gören öğrencilerin ve eğitim veren akademisyenlerin temel sorunlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda “Temel Bilgilerle Yöresel Mutfaklar (Örnek Menü ve Reçeteler)” kitabı, teori ve uygulama alanındaki bu boşluğu doldurabilmek için alanında uzman akademisyen ve mutfak şeflerinin bir araya gelerek hazırladığı kaynak kitap özelliği taşımaktadır.

Ekonomik, doğal, beşerî, kültürel özellikler açısından belirli sınırlar içerisinde benzerlik gösteren alana bölge denilmektedir. Bundan yola çıkarak Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinin mutfak kültürü detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Her bölgenin sonunda yer alan bölümde ise o bölgenin yöresel mutfak kültürü içerisinde yer alan yemekleri ve yapılışları verilmiştir. Bölüm sonlarında yer alan karekod uygulaması sayesinde de şefler tarafından özenle seçilerek yapılan yöresel reçetelerin hazırlık ve sunumlarına dair görsellere de ulaşılabilmektedir. Kitap, 14 bölümden oluşmaktadır. Bu kitap öğrenciler ve akademisyenler için uygulama imkânı da bulacakları temel bir eser özelliği taşımaktadır. Alana katkı sağlaması temennisi ve ümidiyle...


Basım Ayı/Yılı : 5/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 502
Ağırlık : 502
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺202,50

Araştırmacı ruhunu eğitmenliğine ve profesyonel şef olarak yaptığı işlere yansıtan, her fırsatta kendisiyle çalışmaktan keyif aldığım Servet Kazım Güney’n bu çalışmasını mutlaka kütüphanenizde bulundurun. “Mutfakta yabancı şarkı gibiyim, dinleyenim çok, anlayanım yok.” demeyin, çünkü bölgesel ve özgün çalışmalar, Türk mutfağının sizinle ve misafirlerinizle iletişim kurma şeklidir. Sınırları olmayan bu mutfak, ayırt edici bu özelliği sayesinde kuşaklar boyu yaşamış ve uyumlu yapısıyla bugüne kadar hayatta kalmayı başarmıştır.
Değerli meslektaşım Servet Kazım Güney; “Bugün ne pişireceğim?” yerine “Bugün hangi yöreden, hangi çağdan yemekleri öğrenelim, yiyelim?” diyeceğiniz, tariflerle dolu bir kitap sunuyor. Türk Mutfağı ile yapılacak günümüz çalışmalarına büyük destek sağlayacağına emin olduğum, mutfağımızın inceliklerini hatırlatan harika bir çalışma olmuş. Bugün gıda okuryazarı olmak için sahip olunan mutfağın zenginliğinin bilincinde olmak gerekmektedir. Her yaşta, her kesime hitap eden bu çalışmayla “gıda okuryazarı” olmaya adım atıyorsunuz.
Emeğinize sağlık, Servet Şef!
Deniz Orhun
Ziraat Müh., Master Şef, TV Yapımcısı ve Sunucu


Basım Ayı/Yılı : 12/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 280
Ağırlık : 280
En / Boy : 16,5 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺117,00

Avrupalı gezginlere ve elçilere bakılırsa Türkler, Avrupa saraylarında alışık olunanın aksine ziyafet masasının keyfini çıkarmayı bilmezler, müzik veya gösterilerin eşlik ettiği uzun masalar kurmazlar, hızlıca ve sessizlik içinde yemeklerini yerlerdi. Halbuki Osmanlı mutfağı oldukça teferruatlıdır; diğer medeniyetlerin tatlarını harmanlayarak kendine has ve yeni bir karışım yaratmayı bilmiştir...


Basım Ayı/Yılı : 12/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 168
Ağırlık : 168
En / Boy : 13 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺80,00

Sayfalardan Sofralara


Basım Ayı/Yılı : 5/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 273
Ağırlık : 273
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺250,00

En basit tanımıyla "iyi yemek yemenin bilimi ve sanatı" olarak bilinen Gastronomi kavramı günümüzde güzel sanatlar, sosyal bilimler ve doğa bilimleri ile ilişkilendirilmektedir.

Tarih öncesi dönemlerde fizyolojik ihtiyaçları karşılayabilmek adına önem taşıyan yemek yeme eylemi zamanla keyif ve haz veren yönünü ortaya çıkararak bakış açısını da değiştirmeye başlamıştır.

Edebiyattan resime, heykelden sinemaya sanatın çok farklı alanları tarih boyunca mutfak ile kesişmiştir. Multidisipliner çalışma ekseninde dokuz bölümden oluşan bu eserde de sanat, siyaset, turizm, sinema, tarih ve işletme gibi konuların gastronomi ile ilişkisinin okuyucuya aktarılması amaçlanmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 196
Ağırlık : 196
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺117,00

Koparılması mümkün olmayan tek bağ anne ile evlat arasındaki bağdır…


Basım Ayı/Yılı : 6/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 333
Ağırlık : 333
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺112,50
Yemek - Kültür - Tarih

Son yıllarda tüm dünyada popülaritesini artıran gastronomi kavramı ülkelerin ve bölgelerin gastronomik kültürel birikimlerini ürüne dönüştürmelerine olanak tanımıştır. Ülkeler ve bölgeler sahip oldukları bu kültürel birikimi alternatif turizm çeşitliliği içerisinde etkin tanıtım faaliyetleri ile ön plana çıkararak yerli ve yabancı ziyaretçilerin beğenisine sunmaktadır. Gastronomi kültürü açısından pozitif yönlü gelişen bu süreç dünyanın birçok noktasında gastronomi destinasyonlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır.
Bu kitapta; eşsiz doğası, alternatif turizm kaynakları, cezbedici destinasyonları ile son yıllarda adından sıkça söz ettiren Ordu ili mutfak kültürünün geçmişten günümüze tüm yönleri ile ele alınması hedeflenmiştir. Kitabın, Ordu mutfağının sahip olduğu sağlıklı ve doğal yapısının ortaya konması ve bu sürece paralel olarak bir gastronomi kimliği oluşturması gibi konular başta olmak üzere alana yönelik yapılacak olan diğer bilimsel çalışmalara kaynak niteliği taşıması amaçlanmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 3/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 124
Ağırlık : 124
En / Boy : 13,5 / 21,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺90,00

We made this for you. We hope you feel inspired enough to start your own culinary venture as you may be the chef the World has been waiting for.”

EWC Türkiye Team

Empowering Women through Cooking-Türkiye is a Project that includes the strories and recipes of 59 women who live in Turkey and come from different national backgrounds, religions, socio-economic levels, struggles and talents.

This Project is a validation that civil society, puplic sector, private sector, academia, impact funds and aid agencies can (and must) work together on empowering women socially and economically  while giving back to the community.

Part of the proceeds go to Feeding All produly supports the UN World Food Programme.


Basım Ayı/Yılı : 12/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 208
Ağırlık : 208
En / Boy : 20 / 25,5
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : Kuşe
Cep Boy Durumu : 0
₺404,60

Flamingo ve [Papağan] için: Flamingoyu haşlayın, yıkayın ve soyun, bir tencereye koyun, kaynatmak için su, tuz, dereotu ve biraz sirke ekleyin. Bir demet pırasa ve kişniş ile pişirin ve renk vermesi için biraz seyreltilmiş şıra ekleyin. Havanda biber, kimyon, kişniş, lasar kökü, nane, sedef otu, dövün. Hurma ekleyin ve süzün, kuşu sosla kaplayın ve servis yapın. Papağan da aynı şekilde hazırlanır.

Romalıların sofraları, sabah erkenden kahvaltı (ientaculum), öğle yemeği (prandium) ve günün sonunda akşam yemeği (cena veya epulae vespertinae) olarak üç öğünden oluşmaktaydı. Kahvaltı ve öğlen yemeği sıradan öğünlerin tüketilmesi ile geçiştirilirdi. Romalılar için en önemli ve büyük öğünü akşam yemeği idi (cena veya epulae vespertinae). Akşam yemeği, her bir kısım için sunulan yemek sayısında herhangi bir sınırlama olmaksızın üç ayrı kısımdan oluşan daha resmi bir olaydı. İlk yemek (gustatio), özellikle yumurta içeren mezelerden oluşuyordu. Ana yemek (mensae primae) et, balık ve güveç yemeklerini içeriyordu. Tatlı kısmında (mensae secundae) meyveler, kuruyemişler ve kekler sunulurdu. Apicius'un De Re Coquinaria adlı yapıtında da toplanan ve yayınlanan “cena” tarifleriydi. Tüm bu tariflerin, Marcus Gavius Apicius’un, Sehriye Şahin tarafından Latince aslından çevrilen Marcus Gavius Apicius’un Mutfak Kültürü Hakkındaki 10 Kitabı adlı eserinde.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 256
Ağırlık : 256
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺170,00
Antik Roma’da Bir Gurme: Çeviri, Yorum ve Uygulamalarla

Bu kitap sürprizlerle dolu, şimdiye kadar gördüğünüz yemek tariflerinden farklı, bir arada görmeyi ummadığınız malzemeler ustaca birleştirilerek her birinde vurucu tatlar keşfedilmiş, ayrıca aralara serpiştirilmiş sürpriz ipuçları da cabası…

“Balın içine bir parça fitil koyup ucuna yak; fitil yanarsa bal tazedir.”

Romalılar arasında Apicius adı şikemperverliğin zirve noktasını temsil ediyordu. Yarı gerçek yarı efsane; farklı dönemlerde yaşadığına inanılan ve her biri damak tadı düşkünlüğünü bir öncekinden daha ileriye taşıyan Apicius(lar) yaşamak için yiyenlerden değil de yemek için yaşayanlardandı. Anlatılanlara göre bunlardan bir tanesi imparatorlarla dostluk kurar, bir diğeri kendi yemek okulunda incelikli yemek usullerini öğretir, daha başkası iki lokma lezzetli yemek için ülkeyi dolaşır, öteki de dünyanın öbür ucuna bile gitse aradığı lezzeti bulamazsa ağzını açmazmış. Fakat sonuncusu olan Caelius Apicius olmasaydı tüm bu tarifler ortadan kaybolacaktı. O Kendinden evvelki adaşlarına atfedilen tarifleri bir araya getirip günümüze ulaşmasını sağladı, bize de küçük bir çeviri ile zorlu bir uygulama süreci düştü.

Sağlam delillere dayandırılsa bile geçmişin kurgusunu ortaya koymak kolay bir iş değildir. İş akış şeması, olayların gerçekleşme sırası, olaya müdahil tarafların gerçek düşünceleri, olayın üçünücü kişiler üzerindeki etkisi ve dahi belgelerin güvenilirliği bir tarihçi için temel sorunlar arasında yer alır. Benzer şekilde geçmişte var olduğunu düşündüğümüz yemeklerin yeniden uyarlanması neredeyse aynı zorlukları içerir. Elimizde Apicius’a atfedilen tarifler bulunmasına karşın malzemelerin hangi sırayla yemeğe ekleneceği, aşçının hüneri, malzemenin niteliği, ortaya çıkan yemeğin tat, doku ve kokusundaki benzerliğin boyutu hiçbir zaman ölçülemez. Elinizdeki kitap günümüzden neredeyse iki bin yıl öncesine dayanan 450’den fazla yemek ve sos tarifi içerir. Bunlardan 26 tanesi yazarlar tarafından aslına en uygun biçimde yeniden pişirilmiş, fotoğraflanmış ve tadılarak yorumlanmıştır. Bu iş için dönemin pişirme yöntemleri ve sunumu için dönem kaplarının benzerleri kullanıldı. Malzemeler arasında günümüzde nesli tükenmiş olanlar bir yana, varlığından ve kimliğinden bile haberdar olmadıklarımız bulunur. Her biri kendine özgü Romalılığın kokusunu ve tadını yansıtan baharatların bazıları özel olarak dünyanın farklı bölgelerinden getirildi, geyik otları, yabani kerevizler mevsiminde doğadan toplandı, yapuzlar, reyhanlar, fesleğenler kendi bahçemizde özenle yetiştirildi, deniz kestaneleri, istiridyeler günlük olarak getirildi, ahtapotlar sadece bu kitaptaki yerlerini almak için balıkçıların ağlarına gönüllü takıldı.

Bu kitap yalnızca bir çeviriden ibaret değil, okuyucuya Apicius çevirisinin yanında Romalıların beslenme alışkanlıklarından dönemin pazarlarına, pişirme tekniklerinden kap kacaklarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilceğiniz bir seçki sunuyor. Sizler için seçip aslına uygun olarak pişirdiğimiz yemeklerin fotoğrafları ile birlikte uygulma metodu ve tadım notlarını da unutmadık. 


Basım Ayı/Yılı : 5/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 336
Ağırlık : 336
En / Boy : 22 / 24
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺648,00

“Tarif hiçbir şey metot her şeydir.” Bu kitap size hem başlangıç noktası sayabileceğiniz tarifleri hem de yöntem bilgileri sunuyor. Böylece “lezzetli tariflerin” kaynağı “siz” oluyorsunuz.

Tatlı tuzlu tüm unlu mamullerin olduğu bir kitap yazmak hiç kolay değildir. Tarifleri test edersiniz, yazarsınız, tekrar denersiniz, defalarca üzerinden geçersiniz. Odanın sıcaklığı, kullandığınız malzemenin sıcaklığı, yağ oranı, su oranı, nem oranı her şey denemelerinizi etkiler. Yaptığınız karışımı ya da hamuru bir kez fırına attıktan sonra yemek yapmada olduğu gibi tuzunu sonradan ekleyeyim, üzerine süsünü sonra koyayım deme şansınız ve geri dönüşünüz yoktur. Temel tatlı-tuzlu, unlu-unsuz mamul yapımını deneyimlemek öğrenmenizi, ezberlememenizi sağlar. İşte bu kitap size kuantum olgusunun yayılmaya başladığı bu dönemde deneyimlemeyi öğretecek.

İlkay Yılmaz, Nurten Beyter, Servet K. Güney sektörümüze bilgilerini getiren sıra dışı bilim insanlarıdır. Bu bilim insanları; mutfağı kimya, fizik, biyoloji ve matematik gibi ana bilim dallarıyla anlatmış, gıda mühendisliğini kültürünüze uygulamanız için anlaşılır bir dilde yazmıştır. Bu kitap sayesinde tarife bağlı kalmadan, lezzetleri formüllere uygulayıp, özel reçeteler oluşturabileceksiniz.

Bilimi mutfağınıza uyguladığınızı görebileceğiniz, uzman kişiler tarafından yazılmış çok özel bir kitap olmuş. Kitabın amacı; size, temel fırıncılık, pasta ve tatlı ürünlerinin üretim prensiplerinde kullanılan teknik, alet ve malzeme bilgilerini anlatmak, detayları kayıt altına alarak sizi mutfakta daha başarılı yapmak. Kültür ve bilimsel bilgilerle pişirmek geleceğin mutfağına size hazırlamaktır.

Kitap, sektöre yeni başlayanlara ya da sektörde olan ama tarif ezberlemek istemeyen, kendilerini geliştirmek isteyenler için bir başlangıç sağlamaktadır.

Bu kitaptan nasıl yararlanılır?

İlk adım olarak bir tarifi uygulamadan önce tarif içerisindeki malzemelerin kimyasal, fiziksel yapısını, reçete içindeki davranışını incelemek üzere “malzemeler” bölümünü mutlaka okuyun.

Reçete içerisindeki yağ, sıvı, şeker, tuz, yumurta, un gibi temel malzemelerin yüzdelerini hesaplayın. “Fırıncı yüzdelerini” iyi öğrenin. Bu hesaplamalar bir sonra kendinizin oluşturacağı özel reçeteniz için size yol gösterecektir.

“Yöntem” bölümlerini mutlaka dikkatlice okuyun. Hangi tarif hangi yöntemle yapılıyor? Başka yöntemler olabilir mi? Sorularını kendiniz araştırmak üzere not alın.

“Esmerleşme”, “Enzim”, “Viskozite”, “Elastisite” gibi kavramların temelde ne olduğunu bu kitap sayesinde öğrenebilirsiniz. Bu kavramların yoğun olduğu ürünlerin sindirim sistemimizde nasıl hareket edeceğini araştırmak üzere not alabilir, bu konuda meslek hayatınızda bambaşka araştırma alanlarında çalışma imkânı yakalayabilirsiniz.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 177
Ağırlık : 177
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺399,00

Eser; Türk Mutfağının Genel Yapısı, Özel Gün ve Etkinliklerde Türk Mutfağı Uygulamaları, Ölçü Alma, Bölgelere göre Mutfak Kültürü ve Yöresel Reçeteler, Gastronomi, Mutfak Akımları ve Gastronomi Turizmi ile Coğrafi İşaret Sistemleri ve Örneklerinin yer aldığı 6 bölümden oluşmaktadır. Kitabın üniversitelerin Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, Beslenme ve Diyetetik Bölümü ile Aşçılık Programlarında okuyan öğrenciler ve konuya ilgi duyan herkes için faydalı olması temenni edilmektedir.


Basım Ayı/Yılı : 5/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 376
Ağırlık : 376
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺175,75

Als Bülben Uz in Ankara geboren, hat die islamische Küche vom musli mischen Westen (Maghrib) bis zum muslimischen Osten (Maschreq) Persönlich kennen schatzen und beherrschen gelernt: als Konzertharfenistin, durch ihre internationale Prasentation türkischer Mode sowie als weithin anerkannte selbstkochende Gastgeberin- Ehefrau desdeutschen Botschaf-ters in Algier und Rabat (1987-1994)


Basım Ayı/Yılı : 1/2014
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 3
Sayfa Sayısı : 206
Ağırlık : 292
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺120,00

Cinzia Trenchi is a naturopath, freelance journalist, and photographer. She offers new interpretations of traditional recipes as well as classic favorites for books and magazines in Italy and abroad. For White Star Publishers she created Gluten-Free Gourmet Recipes, Fat-Free Gourmet Recipes, Chili Pepper, Detox, Superfoods, Smoothies & Juices, Vegan Cookbook, the album My Favorite Recipes, and many other cookbooks. She lives in Monferrato, in the Piedmont region of Italy.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 160
Ağırlık : 160
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺350,00

Bake like an Italian with this latest Silver Spoon treasure - a culinary inspiration and go-to kitchen companion

The Silver Spoon is known throughout the world as the authoritative voice on Italian cuisine and the leading Italian culinary resource. The Italian Bakery is the first volume in the Silver Spoon library to focus on dolci - the Italian term for all sweet treats. Dishes found in bakeries throughout Italy's diverse regions come to life in 140 accessible classic and contemporary patisserie recipes, including a library of 50 core recipes for basic baking building blocks, each illustrated with step-by-step photography, geared toward novices and experienced bakers alike. Filled with cakes, pastries, pies, cookies, sweets and chocolates, and frozen puddings, the collection showcases a wide range of delectable desserts suitable for everyday indulgences and special-occasion celebrations - the Italian way.


Basım Ayı/Yılı : 9/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 360
Ağırlık : 360
En / Boy : 20,5 / 27
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : Kuşe
Cep Boy Durumu : 0
₺1.015,00

Classic Palestinian Cuisisne is a collection of over one hundred mouh-watering dishes, such as ful m'dammas (broad bean salad), kidreh (rice with mutton) and djaj mahshi (stuffed chicken), characteristic of the culinary culture of the Mediterranean. Christiane Dabdoub Nasser's delightful tips and anecdotes, from coring marrows to buying the perfect cabbage for stuffing, vividly bring to life the smells and flavours of Palestinian cookery, as practiced in kitchens across the region for generations.


Basım Ayı/Yılı : 7/2013
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 208
Ağırlık : 208
En / Boy : 15 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺420,00

İçindekiler 

Birinci Bölüm
Somut Olmayan Kültürel Miras
 
İkinci Bölüm
Ayvacık İlçesinin Coğrafi, Tarihi ve Sosyo-Ekonomik Yapısı
 
Üçüncü Bölüm
Ayvacık İlçesi ve Köylerine Yönelik Yöresel Yemekler Araştırması
 
Ekler
Yemeklerin Yapım Aşamaları


Basım Ayı/Yılı : 7/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 111
Ağırlık : 111
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺70,20

130+ recipes all suitable from 6 months old

Wean your baby and feed your family at the same time by cooking just one meal in under 30 minutes that everyone will enjoy!

Say goodbye to cooking multiple meals every day and the faff of making special little spoonfuls for your baby, plainer dishes for fussy older siblings, and something different again for the grown-ups.

With this ingenious new way to introduce solid food to your baby, you'll cook a single meal and eat it together as a family where baby will learn how to eat from watching you. Each recipe is quick to prepare and easy to adapt for different ages and dietary requirements.

So forget 'baby food' and make light work of weaning with What Mummy Makes!


Basım Ayı/Yılı : 6/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 224
Ağırlık : 225
En / Boy : 22 / 18
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺525,00

Anadolu Mutfağında Dünden Bugüne Unutulmayan Lezzetler


Basım Ayı/Yılı : 10/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 443
Ağırlık : 443
En / Boy : 16 / 25
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺135,00

Mutfak bir ülkenin kültürünün aynasıdır. Mutfağı tanıyarak o ülkenin tarihi, coğrafyası, iklimi, gelenek görenekleri ve insanlarının hayata bakışı ile ilgili bilgi edinmek mümkündür. Ekmek ve çörekler de bu kültürün en önemli ve ayrılmaz birer parçasıdır. Türkiye'nin çörekleri de bizlere Türk kültürünü oluşturan temelleri anlatmaktadır. Buğdayın gen merkezi olan Şanlıurfa Karacadağ'ın bulunduğu verimli Anadolu topraklarında binyıllardır yaşayan Türkler, Türkistan'dan getirdikleri ve tarih boyunca etkileşim kurdukları diğer kültürlerden aldıklarıyla zengin bir çörek ve ekmek mirasına sahip olmuşlardır. Türk mutfağının hamur işleri konusunda dünyanın en zengin mutfağı olduğu söylenebilir. Bu kitap, okuyucuya bir yandan bu konuları anlatırken bir yandan da çöreği meydana getiren unsurlar hakkında da bilgi vermeyi ve çörek reçetelerimizi standart hale getirip kayıt altına almayı amaçlamaktadır. “Bir Türk sofrada ekmek yoksa o sofradan aç kalkar.” deyişinden yola çıkarak mahsulün bolca olduğu günlerde ekmeğimize kimi zaman sohbetimizi kimi zaman da bir parça tereyağı, peynir veya şekeri katık yapacağımız bereketli günlerimiz ve mutlu sofralarımız olmasını diliyoruz.
 

Basım Ayı/Yılı : 8/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 192
Ağırlık : 192
En / Boy : 16 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺90,00

İnsan, yaradılışı gereği birtakım fizyolojik ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçların başında da yeme-içme gelmektedir. Tarihi devirler içinde insan, hayatta kalabilmek için birtakım yeme-içme alışkanlıkları ortaya koymuşlardır. Ortaya çıkan yeme-içme alışkanlıkları birçok unsur etrafında şekillenmiş ve toplumun bir değeri haline gelmiştir. Toplumların en önemli sorumluluklarından bir tanesi de kendilerine yetebilecek yiyecek ve içeceği ortaya koyabilmek için üretime geçmek olmuştur. Bu bağlamda tarihte toplumlar arası mücadelelerin varlığı da söz konusu olmuştur.

Genel olarak hayatta kalabilmenin ön şartlarından olan yeme-içme bu fizyolojik değerine binaen toplumlar tarafından çok önem verilmiş, yerleşim yerleri ve göç alanları bile bu çerçevede şekillendirilmiştir. Önemine binaen yeme-içme davranışları süreç içerisinde birtakım uygulamaları beraberinde getirmiştir. Yeme-içme üzerine toplumların uygulamalarının her biri geleneğe dönüşerek geleceğe aktarılması tarihi devirler içerisinde karşımıza kocaman bir kültür varlığını çıkarmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 4/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 215
Ağırlık : 215
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺137,00

Arkeolojik zenginlik açısından rakipsiz, gastronomik zenginlik açısından Dünya’nın önde gelen sayılı mutfakları arasında yer alan Türkiye'de birbirinden değerli pek çok sivil toplum örgütü her yıl bir birinden ilginç etkinliklere imza atıyor. Ne var ki hem kültürel, hem bilimsel, hem de turistik açıdan önemli katma değer içeren onca etkinliklerin pek çoğunun içeriği kayda bile geçmeden kaybolup gidiyor.
Antik Zaman Sofraları kitabı, bu bağlamda önemli bir eser ve her türlü takdiri hak ediyor.  Çorbada tuzu olan çok; Antandros Antik kentinin toprak altında kalan zengin kültürünü toprak üzerine çıkaran Prof. Dr. Gürcan Polat liderliğindeki arkeoloji ekibi, Antik mutfak kültürünü kitap için derleyen Doç. Dr. Yasemin Polat, Antandros kazılarının devamlılığı için destek  olanlar,  Kültürel Miras ve Arkeolojiyi anlatmak ve sevdirmek için çaba sarf eden Antandros Derneği, Antik çağ lezzetlerini günümüzün damak tadına taşıyan “Aşçı Fok” Nurdan Çakır Tezgin, Antandros Derneği'ne daima destek veren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Edremit Ticaret Odası...
Birbirinden değerli insanların dayanışması ile ortaya çıkan bu eseri okumak ayrı bir keyif, eserin içinde yer alan antik lezzetleri tekrar yaşatmak ise önemli bir başarı. - Nezih Başgelen


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 208
Ağırlık : 208
En / Boy : 16,5 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺235,00

Hatay, 13 medeniyete ev sahipliği yapmış önemli bir kültür şehridir . Birçok turizm türüne ev sahipliği yapabilecek potansiyelde olan Hatay, 2017 yılında UNESCO tarafından Yaratıcı Şehirler Ağı listesine gastronomi şehri olarak dâhil olmuştur (Hatay İl Kültür Turizm Müdürlüğü, 2019). Yapılan alanyazın taramasında gastronomi şehri imajının korunması ve geliştirilmesi için yerel aktörler tarafından bilinirliğinin şehrin kalkınmasında önemli olduğu tespit edilmiştir (Aydın, 2015: 66; Yılmaz, 2017: 172-173; Yılmaz ve Efşan, 2019: 349). Bu çalışmanın amacı UNESCO yaratıcı gastronomi şehri Hatay’ın yerel aktörlerin bakış açısı ile bilgi ve farkındalık düzeyinin incelenmesidir. Yerel aktörlerin bilgi ve farkındalıklarını tespit etmek amacı ile nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir.

Yapılan bu araştırma Giriş, Kavramsal, Kuramsal olmak üzere 3 ana çerçeveden oluşmaktadır. Araştırmanın kavramsal çerçevesi 5 ana bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde turizm ve turizmin gelişimi ile ilgili kavramlar ele alınmıştır. Bununla birlikte özel ilgi kapsamına giren turizm türleri incelenerek kısaca tanımlanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde gastronomi ve gastronomi turizmi ile ilgili kavramlar incelenmiştir. Gastronomi, gastronominin tanımı ve gelişimi, gastronomi turizmi ile ilgili tanımlamalar ile birlikte gastronomi turizmi kapsamına giren turizm türleri ele alınmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde yaratıcılık kavramı, yaratıcı turizm ve yaratıcı şehirler ağı kavramları, UNESCO ve Yaratıcı Şehirler başlığı altında incelenmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 6/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 284
Ağırlık : 284
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺157,50

Mutfakta yemek ve insan pişmeden olmaz…

Mutfakta öncelikle yiyeceklere saygı duymak ve doğru şekilde tüketmek üzere kurulsun, öyle ki gürültü yapmak yiyeceklere bile bile saygısızlık sayılsın, sofrada toplu oturulup toplu kalkılsın, su içtiğinizde bile hak geçmesin, dünyadaki en özel mutfaklardan birisi Mevlevi mutfağıdır. Mevlana’nın da mutfağa ayrı bir önem vermesinden doğan Mevlevi Mutfak Kültüründe mutfakta sanatın yanında Mevlevi anlayışı da öğretilirdi. Bu bakımdan Mevlevi ‘’değerli, şerefli’’ anlamlarına gelen ‘’şerif’’ sıfatıyla birlikte kullanılarak ‘’Matbah-ı Şerif’’ adıyla anılmıştır. Çalışmada Mevlevilik kavramı ve nasıl Mevlevi olunacağı ile ilgili bazı bilgiler verilmiş Mevlevi mutfak kültürü ve Mevlevi mutfak kültüründeki bazı ritüeller ifade edilmeye çalışılmıştır…


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 180
Ağırlık : 180
En / Boy : 22 / 22
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺150,00

Diş Kamaşmasından Düş Kamaştıran Erik Tava

Erik akla düşünce bile insanın dişini kamaştırır. Gaziantepliler erik tava yaparlar, aynı yöntemle yenidünya-malta eriğinin de tavasını yaparlar. 
Şimdi düşlerimize sızacak bir yemeğin sırlarına doğru yolculuğa çıkalım. Bu yolculukta 27 Nisan 1987’de aramızdan ayrılan Münir Nurettin Selçuk bize eşlik edecek. Açın YouTube’u ya da Spotfiy’ı, üstattan “Bu Hülyalar Diyarında Gizli Bir Zevk Düğünü Var” adlı parça tavadaki arpacık soğanın kavrulup yumuşamasını kolaylaştırsın. Şarkının sonunda eti de aynı yolculuğa çıkarıp “Aşk Yolunda Bağrı Yanık Yolcular” eşliğinde mühürleyin. Kaynar suyu, tuzla beraber verip üstadın “Vur Pençe-i Alî’deki Şemşîr Aşkına” şarkısı boyunca etleri yumuşatın. 
Şimdi sıra geldi diş kamaştıran erikleri düş kamaştıran bir yemeğe çevirmeye. Kaygılanmayın, nisan ayının bu bahar yolculuğunda yalnız değiliz. Üstat Münir Nurettin, baharlı üç şarkıyla eriklerin tavada dem bulmasına yardımcı olacak. “Bahar Bitti”, “Çepçevre Bahar İçinde Bir Yer Gördük” ve “Erdi Bahar Sardı Yine Neş’e Cihânı” eserleri nihayete erdiğinde, yemeğin yenibahar ve karabiber hakkı doğmuştur. Verin efendim. Bu yemeğin düş kamaştıran bir kıvama gelmesi ateşten alındıktan sonra demlenmesiyle mümkün olacak. “Ben Gamlı Hazan, Sense Bahar, Dinle de Vazgeç” demini tutturmanıza katkı sağlar. Neşeli bir Münir Nurettin Selçuk şarkısı eriğin, et, arpacık soğanı ve baharatlarla karışmış rayihasını daha da arttırır. Erik tava servis edilirken “Endülüs’te Raks” ya da “Sarı Kurdela” şarkıları tercihinize kalmış. Afiyet de olur, cennet de.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 296
Ağırlık : 296
En / Boy : 18,5 / 22,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺306,00

Deneyim ekonomisinin baskın olduğu günümüzde destinasyon yöneticileri ve uygulayıcıları turistlere sunmuş oldukları turizm deneyimini zenginleştirmek ve deneyimin kalitesini arttırmak için turizmin farklı türleri ile ilgilenmeye başlamışlardır. Farklı turizm deneyimlerine odaklanan turizm destinasyonları sahip oldukları turistik çekim unsurlarına yoğunlaşarak ziyaretçi sayısını arttırmak ve rekabet gücü sağlama çabası içerisine girmiştir. Modern turistlerin beklentileri ve farklılaşan talepleri destinasyonların sahip oldukları yerel turistik kaynakları pazarlama ve tanıtım araçlarında kullanmasını zorunlu kılmıştır. Bu yerel kaynaklar arasında değerli bir konumda olan yerel gastronomik ürünler turistler tarafından destinasyon ziyaretinde yoğun bir şekilde deneyimlenmek istenmektedir. Destinasyona ait kültürel izler ve değerler taşımasından dolayı önemli bir destinasyon pazarlama aracı olarak kabul edilen yerel mutfak kültürleri turistlerin destinasyon tercihlerinde önemli bir faktör olarak görülmektedir. Aynı zamanda destinasyon kimliği ve imajı ile yakından ilişkili olan yerel mutfaklar, turistler için bazen ana seyahat nedeni olarak görülebilmektedir. Dolayısıyla gastronomi deneyimlerinin yapısını keşfetmek ve bileşenleri ortaya koymak destinasyonlara pazarlama stratejileri geliştirebilmeleri açısından önemli fırsatlar sunmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 220
Ağırlık : 220
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺127,50
Riches From Deep Roots

Dedicated to the eternal olive tree, whose story began in the Levant and from there spread to the world, this book is an excellent resource highlighting the importance of consuming the right type of olives and olive oil, providing information on the olive harvest process, and showcasing a collection of extraordinary olive oil-based recipes by chef Jale.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 284
Ağırlık : 284
En / Boy : 20 / 26
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺568,00
1 2 3 ... 9 >

Yemek Kitapları

 

Yemek Kitapları

Yemek kitabı dünyanın farklı coğrafyalarında farklı kültürlere ait lezzetlerin tanınmasına ve nesilden nesile aktarılmasına yarayan kaynaklardan biridir. Alanında uzman yabancı veya yerli şeflerin, yemek kitabı yazarlarının kaleme aldığı zengin içerikli kaynaklar, farklı ilgi alanlarına hitap etmektedir. Yerli yazarların kitapları ile zengin bir yemek kültürüne sahip olan Türkiye’nin farklı coğrafyalarına ait yemekleri öğrenilmektedir. Yemek kitaplarından alınan reçeteler ile farklı lezzetler uygulanabilmektedir. Yabancı yazarların gözünden de ülkemize ait yemek tariflerini içeren kitaplar bulunmaktadır. Dünya mutfağına ait lezzetlerde yine yerli ve yabancı yazarların kitaplarında yerini almaktadır. Şeflerin kitapları kadar yemek gurmelerinin yazdığı kitaplarda ilgi görmektedir. 

Yemek tarifleri kitabı içerisinde yer alan farklı özel tarifler ile yemek yapma aşamasının daha kolay daha keyifli olmasını sağlamaktadır. Usta şeflerin, gurmelerin ve gıda uzmanlarının titizlikle hazırladığı, yemek kitaplarının her bir sayfasında tarifi verilen yemeğe ait görsel ve tarifin ayrıntıları yer almaktadır. Bazı tarif kitabı içeriğinde yemeğin fotoğrafının yanında yemekte bulunan malzemelerin de görseli bulunmaktadır. Yemek kitabından yemek tarifiyle anlatılırken hangi malzemeden ne miktarda konulacağı da ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Şef kitabı sadece yemek tarifi vermemektedir. Kitap içeriğinde önemli püf noktalar ve bazı alanlara ait özel bilgiler de yer almaktadır.  

 

Yemek Tarifi Kitapları

Aşçılık kitapları yemek yapmayı seven ve farklı yemekler yapmayı denemek isteyen kişiler için yol göstericidir.  Mutfakta keyifli vakit geçirmek, çeşitli lezzetleri denemek ve uygulamak isteyenler için bir birinden güzel lezzetlerin yer aldığı yemek kitapları tercih edilmektedir. Yemek yapmaya yeni başlayanlar için tariflerle dolu yemek kitapları, kullanıcılara en büyük yardımcı olacaktır. Şeflerin kitapları verdiği tarifler dışında farklı pişirme tekniklerini de okuyucuya sunmaktadır. Başlangıçtan, ana yemeğe, tatlıya kadar uzman tarifelerinin yer aldığı kitaplar, özel bir menü hazırlamaya da yardımcı olmaktadır. Türk mutfağı üzerine yazılmış ilk basılı yemek tarifi kitabı ise Mehmet Kamil Efendiye ait Melceü’t Tabbahin ‘Aşçıların Sığınağı’ kitabıdır. Kitapta 277 özgün tarif bulunmaktadır.   

 

Şeflerin Yemek Kitapları

Şeflerin Kitapları amatör ruhla veya profesyonel olarak yemek yapmak isteyen, yemek yapmaktan zevk alan herkese yol gösterecek, ufuk açacak türdendir. Dünyaca ünlü şeflerin çıkardığı yemek kitapları okuyucuların için satışa sunulmaktadır. Bunun yanı sıra ülkemizde yetişen ve kendini dünyaya kanıtlamış birçok şefin kitabı da ilgiyle takip edilmekte ve satılmaktadır. Şef kitapları şefin kendi ilgi alanı ve dünya mutfağını içeren kitaplardan oluşmaktadır. Farklı bölge veya yörenin yemek kültürünü anlatan kitaplarda bulunmaktadır. Dünyaca ünlü bazı yemek kültürleri de vardır. Fransız mutfağı, İtalyan mutfağı, Türk mutfağı, Uzakdoğu mutfağı gibi mutfak kültürlerinin yansıtan birçok kitap bulunmaktadır. Bunu yanı sıra ülkemizde yemek kültürü ile ün salmış bazı şehirlerimize ait ayrı yemek kitapları da bulunmaktadır. Dört Mevsim Gaziantep Yemekleri, 50 Peynirli Şehir Balıkesir, Hatay Lezzetleri, Annemin Diyarbakır Yemekleri  bu kitaplardan bazılarıdır.

 

Yemek kitapları tatlı kitabı, pasta tarifleri kitabı, yemek tarifleri kitabı, tavuk yemekleri kitabı, et yemekleri kitabı, balık yemekleri kitabı, sebze yemekleri kitabı gibi kendi içinde farklı alanlara da ayrılmaktadır. Her alan için uzman kişilerin yazdığı yemek tarifleri kitabını bulmak mümkündür. Tatlı kitabı tatlı krizlerinde en iyi tedaviyi bulmak için mutlaka bulundurulması gereken kaynaklardan biridir. Baştan çıkarıcı çikolata, karamel ve egzotik safranlı bir kek veya şerbetli veya sütlü tatlılar ve dahası. Dünya ve Türk mutfağından enfes tatlı tariflerini içeren tatlı kitabı kütüphanelerde mutlaka yer almalıdır. Bunun yanı sıra bahsedilen  alanlara özel birbirinden farklı kitaplar tarifler mutlaka okunmalıdır.  

Şef kitabı alanında kendini ispatlamış, ödüller almış, kendi ülkesinde ve dünyada tanınan, kendine özgü tarzı olan ustaların yazdığı kitaplardır. Şef kelime anlamı olarak geçmişte itibarlı meslekleri tarif etmek için kullanılmakta idi. Dünyaca ünlü bazı şeflerin kitapları ve konuları şe şekilde sıralanabilir:

 
 • Mauro Colagreco – Mirazur: Kitap Forbes tarafından şimdiye kadarki en iyi Fransız yemek kitabı olarak görülmektedir. The World’s 50 Best Restaurants listesinde 2019 yılında birinci olan restoranın ismini taşıyan kitap restorana ait ünlü 65 yemeğin tarifini ve şefin mutfak ile ilgili düşüncelerini içermektedir.
 
 •  Massimo Bottura-Never Trust a Skinny Italian Chef:  Dünyanın en iyi restoranları listesinde yıllardır üst sıralarda bulunan şef yazdığı kita77pta ilham kaynağını anlatmaktadır. Ayrıca kullandığı teknikler ve tarifler anlatılmaktadır. Kitabını adı ise ‘Asla zayıf bir İtalyan şefe güvenmeyin.
 
 • Musa Dağdeviren-The Turkish Cookbook: Güneydoğu mutfağının kaybolmaya yüz tutmuş yemek tarifleri Türk yemek kitabı ismi ile basılan bu kitapta anlatılmaktadır. Güveçten baklavaya 550’ye yakın yemek tarifi kitapta yer almaktadır. Kitapta eşsiz yemeklerin hikâyeleri de bulunmaktadır. 
 
 • Clotilde Dusoulıer-Tasting Paris: Ünlü Fransız yemek yazarı bu kitabında 110’a yakın tarif anlatmaktadır Bu kitapta makaron ve krep gibi Paris’in imzası haline gelmiş lezzetleri bulmakta mümkündür.
 
 • Katrın Björk- From The North: Danimarka ve İzlanda kökenli Amerikalı aşçı Kuzeyden isimli kitabında çiftçilik ve balıkçılık geleneğinin de etkisi ile görseli de harika sunumları anlatmakta tarif etmektedir.
 
 • Eddie Hernandez-Turnip Greens-Tortillas: Kitabında Taco, güveçler ve çorbaların yer aldığı kitapta Meksika yemek kültürüne yolculuk yapılmaktadır.   
 

Türk Yemek Kitapları

Yemek insanoğlunun varoluşundan bu yana devam eden bir alışkanlık ve doğal bir süreçtir. Canlı bir varlık olan insan yemek yemeden hayatta kalamaz. İlk çağlarda yemek yapılışı ilkel yöntemlerle yapılmakta iken, binlerce yıl sonra bu süreç farklı bir evrim geçirmiştir. Her ne kadar farklı kültürlerde yetişmiş olursa olsun insanların buluştuğu birkaç ortak noktadan biride yemektir. Usta şeflerin elinden çıkan yemekler çoğunlukla tüm tadım yapan kişileri etkilemektedir. Türk mutfağı Osmanlı saray mutfağından etkilenmiş bir mutfaktır. Ayrıca Orta Doğu, Balkan mutfaklarını da etkilemiş veya etkilenmiş bir mutfaktır.

Ülkemizde de kendini ispatlamış alanında uzman, ödüller kazanmış dünya da kendini yarışmalarla kanıtlamış ya da restoranlarında sunduğu yemekleri ile ün salmış şeflerimiz bulunmaktadır. Bu şeflerden bazılarının çıkarmış olduğu kitaplar ve konuları şu şekildedir:

 
 • Somer Sivrioğlu & Davıd Dale- Anadolu: Osmanlı saray mutfağının, sokak lezzetlerinin, Egenin deniz ürünleriyle yapılan mezelerinin ve Doğunu destansı kahvaltılarının anlatıldığı 140’ a yakın modern ve geleneksel tarifin bulunduğu bir kitaptır.
 
 • Mehmet Yalçınkaya-Esnaf: Şefin kendi tariflerinin de bulunduğu aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş reçetelerin yer aldığı, evde de rahatlıkla uygulanabilecek tariflerden oluşan bir kitaptır. Esnaf lokantalarında bulunan birbirinden özel 81 yemek tarifi bu kitapta yer almaktadır.
 
 • İdil Yazar-Çikolata:  Bu kitap çikolatanın insanın içinde bulunan çocukluğu ortaya çıkardığı vurgulanmaktadır. Çikolatanın günlük koşuşturmaca da anlık keyifler yaşadığından bahsedilmektedir. Birbirinden özel 53 tatlı tarifi bu kitapta yer almakta ve yapılışı anlatılmaktadır.
 
 • Mehmet Akdağ & Sinan Hamamsarlar-7 Mehmet- Antalya’nın simge restoranı ile aynı adı taşımaktadır kitap. Yaşar kemal lokantayı notlarında ‘Akdeniz kadar büyük ve güzel’ olarak tanımlamıştır. Oğlak köftesi, kabak tatlısı ve sezen pilavı ile tanınan lokantanın sır dolu tarifleri bu kitapta anlatılmaktadır
 

En İyi Yemek Kitapları

En iyi yemek kitabı göreceli bir kavram olsa da, büyük ilgi gören, yemek tutkunlarını heyecanlandıran kitaplar bulunmaktadır. Türk mutfağı zenginliği ve damak tadına uygunlu ile oldukça rağbet görmektedir. Ayrıca vejetaryen mutfağına öncülük edecek tariflerde barındırmaktadır. Çorbalar kış aylarında Türk mutfağının vazgeçilmezidir. Et yemeklerinde, tencere yemekleri ve kebaplar ön plana çıkmaktadır. Sebze yemeklerinde ise dolmalar, zeytinyağlı sarmalar ön plana çıkmaktadır. Son dönemde ilgi gören, yeni çıkan yemek kitapları ve konuları şu şekilde sıralanabilir. 

 • Mehmet Yalçınkaya-Denizden: Bu kitapta şef balıktan bu yemek nasıl yapılır hissiyatını okurlarına yaşatmaktadır. Farklı tekniklerle dokunuşlarla balık tutkusunu zirveye çıkaracak tarifler kitapta yer almaktadır.
 
 • Refika Birgül- Düdüklünün Sihirleri: Kitapta günümüz şartlarında zamanın ne kadar değerli olduğu bu sebeple yemek pişirme tekniklerinde bunun göz ardı edilmemesi gerektiği anlatılmaktadır. Daha önce duyulmamış kısa sürede yemek pişirmek tekniklerinden bahsedilmektedir. Düdüklü ile geleneksel Türk yemeklerinin nasıl kısa sürede yapıldığı ve 30 dakikada pişmesi gereken yemeğin buhar ve basınç sayesinde 8 dakikada nasıl pişirildiğinden bahsedilmektedir. 
 
 • Gürkan Topçu-Gürkan Şefin Ünlü Burgerleri: Türkiye’nin ilk diplomalı kasaplarından olan şef bu kitabında çocukların ve gençlerin oldukça ilgi gösterdiği Burger tarifleri vermektedir. Bu tarifler ile evinizde reçeteleri uygulayarak daha sağlıklı burger yapmak artık daha kolay olmaktadır.  
 
 • Christophe Felder-Patisserie Pastacının El kitabı: Pasta sihirbazı olarak tanımlanan şef bu kitabında profesyonel pastacılığın inceliklerini, kendi tekniklerini insanlara anlatmaktadır. Aşçılık okullarında verdiği tariflere yakın tarifler bu kitabında yer almaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı