Bir Beslenme ve Sağlık Hikayesi

Her şey değişir, ama yavaş ama hızlı; bizler de değişiyoruz. Genç yaşlı fark etmez, insan ileri yaşlarda da değişebilir; değişmelidir de… Bildiklerimi, öğrendiklerimi paylaşmak istedim. Ben bu kitabı yazarak vicdani sorumluluğumu yerine getirdim. İnanıyorum ki okuyanların bir kısmı bugüne değin edindikleri beslenme biçimlerini değiştirecek ve beslenmeden kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskini en aza indireceklerdir.

İnsan dışı canlıların insanlarca hoyratça kullanılması, yaşam haklarının yok sayılması kabul edilebilir değil; ama asıl üzücü olan türcülüğe karşı olduklarını söyleyenlerin insanbiçimci yaklaşımla bitkileri ikinci sınıf canlılar olarak görmeleridir. Kapak bu anlayışa tepki olarak tasarlandı. Resimde de görüldüğü gibi bitkiler sanıldığı kadar basit canlılar değiller. Köklerin her bir ucu beyin gibi işlev görüyor ve hepsi uyumla, bütünlük içinde çalışıyor. Aynı şekilde dallar, dalların uçları ve yapraklar kalbin görevini yapıyorlar ve onlar da bir bütün...

Sırtınız mı ağrıyor, romatizmadan çekiyor musunuz, yüzünüzdeki sivilcelerden kurtulamıyor musunuz, sık sık solunum hastalıklarına mı yakalanıyorsunuz? Astımınız mı var, migren ağrılarınız bitmiyor mu, ailenizde alzaymır, parkinson, kanser, kalp-damar hastalıkları riski yüksek mi? Peynir yemeyi bırakın, yağlardan uzak durun, kırmızı ete ise hiç yaklaşmayın… Abartı gibi geldiyse size, alın bu kitabı okuyun. Bence sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için okumaya değer. Geç kalmayın…


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 174
Ağırlık : 174
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺60,00

Tıbbi Kenevir (Cannabis) Nedir?

Dünyanın en eski bitkileri ve süs bitkilerinden biridir. Ayrıca binlerce yıldır tıbbi bir bitki olarak kullanılmıştır. En eski kanıtlar, MÖ. 2737'den itibaren bir Çin bitkisel özetinde bulunabilir. Modern Kenevir araştırma psikoaktif Kannabinoid THC izolasyonu ile 1964 yılında başlayarak günümüze kadar kötü lanse ederek daima arka plana alınmıştır, kimine göre “Terör Finansı” kimilerine göre geleceğin “Petrol Kaynağı” diye Ülkeler arası savaşlara hatta 1.Dünya Savaşı’nın fitilini ateşleyen bitki olarak anlatıldı tarihler boyunca, belki de kim bilir kudret bitkisi Dinler arasında ele alınamayan gizli tutulan hatta Cennetten kovulmaya sebep olan Hz. Adem as. varlığına kadar geniş bir sırra kadem basan bu gizemli Kenevir bugün gizli güçler, örgütler ve ilaç kartelleri tarafından uyuşturucu kategorisine koydurulmakta, Halkın ekmek kapısı olan bu dişi çiçeklerinin çok yönlü tıbbi özelliklere sahip çeşitli kannabinoidler ve terpenler içerdiği bilinmektedir.

Ama hala sır perdesi aralanmadı. Farklı Kenevir çeşitlerinden tespit edilmiş ve izole edilmiş en az 113 farklı kanabinoid etken maddesi vardır. Kenevir kullanımının terapötik olanakları ve sağlık sonuçları hakkında çok sayıda çalışma bulunmakta ancak ve maalesef Ülkemizde Ar-Ge çalışması olmadan bazı Prof’lar ve kurumlar kötü damgalayıp Türk toplumundan uzak tutmuştur. 1992’de insan vücudunda Endokkanabinoid Sistemin (ECS), Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü (NİMH, Bethesda, Marylan, ABD) araştırma ekibi tarafından keşfedilmiş ve ilk adımı atarak Dünyada yeniden yerini alarak her türlü Sanayi ve Tarım ile ayrıca Sağlık sektöründe kendini göstermeye başlamıştır.

Sistemsel olarak dünyada güç ve gövde gösterisi yapan Baronlar, Siyasi ve Ticari noktada farklı uyuşturucu adı verilerek yasaklar lisesine alınmıştır ancak bu Tıbbi keşif gün geçtikçe yayılmaktadır. Avrupa, Kanada, Amerika ve Israil tarafından yasaklanan ve İsviçre Cenevre toplantı sonrası ilk darbeyi İslam ülkeleri alarak Çiftçi ve Tarım politikaları değişerek Müslümanların geleceğine sekte vuruldu. Bilimsel sahada ise kullanım için her yeni gün Bilimsel sahada yeni perspektifler açılması Türk toplumunun da dikkatini çekti. Vücut üzerindeki muazzam etkiler, tıbbi kenevir terapötik potansiyelini tahmin etmeyi mümkün kıldı. Bu durum araştırmacıları bitkinin etki mekanizmalarını daha da keşfetmeye teşvik etti.

En iyi bilinen ve bilimsel olarak incelenen kanabinoidler THC ve CBD'dir. Şimdiye kadar sadece kenevirde bulundular. Ağrı ve kas gerginliğini hafifletir, iştahı arttırır, bronşları genişletir, iltihabı inhibe eder ve alerjik reaksiyonlara yardımcı olurlar.

Kenevir bunların dışında da yine tıpta çeşitli alanlarda kullanılır.


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 160
Ağırlık : 160
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺135,00

“Nexweşek were cem te û derdekî xwe, sireke xwe bi te re parve bike, tu yê yekser wê bikî çîrok û di kitêban de biweşînî qey? Ev ne nivîskarî ye, ev ne afirînerî ye, ev ne edebiyat e, bi vî şiklî tu tiştekî ne li xwe ne li edebiyatê zêde dikî!” Li ser hev wek fîşekê bi dengekî hêl dipeyivî. Ji ber dengê wî, xebatkarê me bi ecele ket hundir ji wî hebû me şer dikir. Lê nerî em rûniştî ne. Min bi destan jê re îşaret kir ku tu kêşe tuneye. Êdî ez jî hêrs bûbûm, heqê kesî tunebû bihata û li odeya min li ser kitêba min peyvên neçê li min bikirana. Ma ew kî bû û xwe çi dihesiband. Usûl û adabê diyalogekê kêm zêde eşkere ne. Tiştekî din jî, heta nuha min çîrok, derd û sira tu nexweşeke xwe nekiriye çîrok û heta ji min bê jî ez nakim.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 96
Ağırlık : 96
En / Boy : 13 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺45,00
Tibet Hekimliğinin Sırları

Türk kökenli halklar, tabiatı iyi tanımalarından ve yaylak kışlak düzenli olduklarından dolayı, modern tıp kadar, hatta bazı hâllerde ondan daha çok, halk hekimliğine başvurmaktadırlar. İki yüz milyonu aşkın Türk dünyasında, bilgelik ile biçimlenen halk hekimliğinin yaşayan uygulamaları, nadiren kitaba dönüştürülmüş, eski yazma eserlerin pek azı günümüze ulaşmıştır.

Dr. Anarhan Nadirova, insan beynindeki basıncın, beklentilerimizin, planlarımızın gecikmesi veya olmaması oranında bize zarar verip sık sık dengemizi bozduğunu söyler. Ona göre: İnsan beyni, hırsları ve hasetleri oranında, sahibini mutsuzlaştırıyor, çaresizlikler oranında görevini aksatabiliyor. Eşlerimiz, çocuklarımız ve işlerimiz bizim yüreğimizde ve kafatasımızın içinde basınç farklarına, tansiyon oynamalarına sebep oluyor.

Dr. Anarhan Nadirova edindiği bilgileri önce Moskova’da Rusça olarak, çalıştığı çevreye taşımış ve büyük ilgi görmüş. 1988 yılı sonunda Kırgızistan’a gelip kısa bir süre çalışmış ise de 1990’da kesin olarak ülkesine yerleşmiştir. Öğrendiği bilgilere Kırgız halk tıbbına ait bilgi ve uygulamaları da ekleyip özel bir ün ve başarı merkezine dönüşmüştür. Onun sağlık için asıl önemli saydığı ve benzer çalışanlardan farklılık gösterdiği yanı, “bağışıklık” sisteminin ve salgı bezlerinin dengeli çalışmasına yönelik dikkati ve uygulamalarıdır. Batı tıbbı ile Asya tıbbının yakınlaştırması açısından da farmakolojik dikkatleri bakımından da Dr. Anarhan Nadirova bu alanın gerçek bir duayenidir.

Sadık K. Tural


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 302
Ağırlık : 500
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺93,75

Aralık 2019'da Çin'de başlayan yeni koronavirüs hastalığı hızla yayılmış ve 11 Mart 2020 tarihinde pandemi olarak ilan edilmiştir. Pandemi, gerek hastalığa yakalanma gerekse hastaneye yatış ve ölüm oranları açısından en çok yaşlıları etkilemiştir. Ülkeler hazırlıksız yakalanmış, birçok ülkede sağlık sistemleri zorlanmıştır. Hastalığın yayılımını kontrol etmek ve kişileri korumak için yaygın sosyal mesafe ve “Evde kal!” talimatları verilmiş, zorunlu sosyal izolasyon uygulamaları yapılmıştır. Bu uygulamalar, salgını kontrol altına almak için çok etkili olmuştur ancak yaşlıları da fiziksel ve psikososyal olarak çok olumsuz etkilemiştir. Pandemi döneminde yaşlıları korurken sosyal izolasyonun olumsuz etkilerini azaltacak uygulamalar çok önemlidir. Bu uygulamalar bütüncül bir akış açısıyla ele alınmalı ve uygulanmalıdır. Bu kitap; Covid-19 pandemisi ile yaşanılan sosyal izolasyonun yaşlı bireyler üzerindeki olumsuz etkilerine karşı farklı disiplinlerdeki çok değerli akademisyenlerle kaleme alınmış, çözüm önerileri sunan bir eserdir. Sadece Covid-19 pandemisi değil yaygın sosyal izolasyon uygulanacak muhtemel salgınlarda da yaşlıların desteklenmesi için önemli bir eser olacaktır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 136
Ağırlık : 136
En / Boy : 16,5 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺58,50

Aile hekimleri, bütüncül bakım kapsamında hastanın sağlıkla ilgili tüm bedensel, ruhsal ve sosyal durumlarıyla ilgilenirler. Hastalarının hem akut hem de kronik sorunlarını yönetirler. Çalışma alanları açısından düşünüldüğünde aile hekimleri ve aile hekimliği uzmanları acil hasta ile her an karşılaşabilirler. 
Kitabımızda sahada çalışan aile hekimlerinden gelen öneriler doğrultusunda kuramsal bilgiler kısa tutularak pratik bilgilere yer verilmeye çalışılmıştır. Acil vakaları olgular eşliğinde anlatarak okuyucunun bilgiyi uygulama kolaylığı sağlanmıştır.
Kitabın yazımında ilgili konunun akademisyenleri ile aile hekimliği akademisyenlerine yer vererek olgunun birlikte yönetim şeklini aktardık. Uygun olan her konunun sonunda sevk kriterlerini ekleyerek acil vaka yönetimini sağladık.
Kitabımızın amacı aile hekimliği disiplininde sıklıkla karşılaştığımız acil vakaları tedavi modaliteleri ve kılavuzlar eşliğinde anlatarak bir başucu kaynak oluşturmaktır. 
Kitapta emeği geçen, bilgi ve deneyimlerini paylaşan yazarlara teşekkür ediyor, kitabın tüm hekimlerimize ve hastalarımıza yararlı olmasını diliyoruz.

Doç. Dr. Cüneyt ARDIÇ


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 668
Ağırlık : 668
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺450,00

Toplumumuzda sağlık çalışanları dâhil çoğu kişinin en ufak bir durumda hemen ilaca sarıldığına veya hastaneye koştuğuna şahit oluyorum. Tedavi uygulamalarında da bir aşırı müdahale olduğunu görüyorum. Hastalık ortaya çıkmadan yapılacak şeyler olduğunu biliyor musunuz? Öncelikle hastalıkları tetikleyen, bilgimiz dâhilindeki faktörlerden uzak durmak yapılması gereken ilk şeydir. Hastalık geliyorum dediğinde birtakım belirtiler oluşur, yani vücudumuz bize bazı mesajlar gönderir. Bu belirtilere kulak vermek ve vücudumuzun ihtiyacına göre hareket etmek hastalığın ortaya çıkmasını önleyebilir. Örneğin bir soğuk algınlığı veya grip durumunda belirtiler ortaya çıktığında hemen bir ilaca sarılmaktan önce yapılması gerekenler var. Vücudumuzu yoracak her türlü eylemden kaçınmak, mümkün olduğunca dinlenmek, ağır yemekler tüketmemek, bol su ve sıvı gıda tüketmek, sağlıklı gıdalar tüketmek soğuk algınlığı veya grip rahatsızlığının ortaya çıkmadan sönümlenmesini sağlayacaktır. Vücut direnci daha zayıf olan bireylerde ise hastalık ortaya çıksa da hafif atlatılmasını sağlayacaktır. Hemen ilaca sarıldığınızda ise vücuda yabancı bir madde olan ilacın da yükünü vücut üstlenmiş olur. Onu atmak için uğraşır, her uğraşı enerji kaybı demektir ve esas yapacağı işlere ayıracağı enerji azalmış olur. 
Günümüzdeki ilaçların hemen hemen hepsi semptomları yani hastalık belirtilerini gidermeye yöneliktir. Hâlbuki kronik bir hastalığı olan bir hastanın esas ihtiyacı, bu hastalığın sebeplerinin tespit edilmesi ve sebeplerin giderilmeye çalışılarak hastalığın ortadan kaldırılmasıdır, semptomların değil. Yoksa şimdi bir belirti için bir ilaç uygulanır, onun ortaya çıkarttığı başka bir durum için başka bir ilaç ve onun ortaya çıkarttığı durum için başka bir ilaç…Bu liste uzar gider ve günümüzde yaşlı yakınlarımızda genellikle şahit olduğumuz gibi bir torba ilaçla yaşamaya çalışır hasta. Ömür boyu ilaç kullanmak sizce mantıklı mı?
Kitabımda özellikle çevremde gözlemlediğim ve önemsediğim akılcı olmayan ilaç kullanımlarını örnek olgularla anlatmaya çalıştım. 
Bu ilk eserimin, öğrencilerimize, sağlık çalışanlarımıza ve ilgisi olan herkese faydalı bir kaynak olmasını temenni ediyorum.

Farmakoloji alanında ilk eserim olan bu kitabımı, benim öğretim üyesi olmamı çok isteyen, hayatı boyunca benimle hep gurur duyan, güzel annem Candan SAYGI’ya ithaf ediyorum. 
Minik kuşum, ben seni hep yanımda hissediyorum, seni seviyorum…
Dr. Öğr. Üyesi Merve SAYGI BACANAK


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 118
Ağırlık : 1187
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺175,00
Pediyatrinin Temel Taşları

Genel pediyatri, branşlaşmanın ve yan dal uzmanlığının gittikçe yaygınlaştığı bu dönemde bence çok daha önem kazanmıştır. Otuz beş yıl boyunca gönül verdiğim ve severek çalıştığım bu dalda atlanmış, tanısı geciktirilmiş, özgül alana yönlendirilmesi çok geç yapılmış üzücü hastalarla karşılaşmak, beni hekimlik hayatım boyunca hep çok etkilemiştir. Hastayı ilk kabul eden pediyatristin donanımı ve bütünsel yaklaşımı hastanın doğru tanı ve tedavi almasını sağladığı gibi gerekli durumlarda hastanın geciktirilmeden ilgili bölümlerle konsültasyonunu sağlayabilme becerisi de, hastanın morbidite ve mortalitesini olumlu yönde etkiler.

Bence iyi bir pediyatrist kendisine gelen sağlıklı veya hasta çocukların en az %80’ini rahatlıkla tedavi edebilir ve izleyebilir. Ancak %10-20 kadar çocukta daha detaylı araştırma ve yan dal uzmanıyla konsülte etmesi gereken durumlarda seri karar verebilmesi gerekir. Günümüz şartlarında pediyatristler yan dal yapsa da bütünsel yaklaşım için genel pediyatri bilgilerinden uzalaşmaması gerekir.

Bu kitabın, sağlıklı çocuk izlemi-aşılanması ve beslenmesi yanında, genetik ve matabolik hastalıkların çok sık görüldüğü ülkemizde bu olguları atlamamızı engelleyecek ipuçlarını veren bölümleri, intihar, çocuk istismarı gibi adli olguların yönetimini, genel pediyatri pratiğinde çok sık karşılaştığımız temel semptom ve hastalıklarla, çok sık yanlışların yapıldığı konuları kapsamasını arzu ettim. Kitap klasik bir kitap formatında yazılmadı. Bir rehber niteliğinde olması amaçlandığı için güncel tanı, tedavi bilgileri yanında, hastanın yönetimi ve geciktirilmeden ilgili yan dal uzmanına yönlendirilmesini sağlayacak ipuçları, soru-cevap şeklinde didaktik bir şekilde verilmeye çalışıldı. Kitap bölüm yazarları çok çeşitli Tıp Fakültelerinde ve sağlık kurumlarında görev alan gerçekten konusunda çok deneyimli hocalardan seçildi ve genç uzmanlarımıza da hocalarıyla birlikte katkı yapmaları için şans tanındı. Genç bir arkadaşımız yazı davetime ‘‘Hocam baş ucu kitabı olacak bu güzel kitapta bana da görev verdiğiniz için çok teşekkür ederim’’ diye geri dönüş yaptığı zaman ‘‘Evet, bu kitap bir baş ucu kitabı olmaya aday’’ ne güzel tanımlamış dedim.

Gençleri seviyorum ufukları bizlerden çok daha geniş iyi ki varlar. Dilerim bu kitap onun tanımladığı noktaya ulaşır. 6 yıl önce şahsi ilk kitabım olan ‘‘Çocuk ve Erişkin Laboratuvar Referans Değerleri El Kitabı’nın’’ minik telif ücreti ile oluşturduğum ve kendi fakültemiz öğrencileri için kullandığım burs fonunu, Pediyatrik Semiyoloji kitaplarım ve şimdi de Genel Pediyatri kitabımdan aldığım telif hakları ile sürdürebildiğim için çok mutluyum. Bana bu yolda yazıları ile destek olan tüm bölüm yazarı hocalarıma ve genç meslektaşlarıma bu güzel amaç adına da teşekkür ederim. Yalnızca çocuk hekimlerine değil çocukla uğraşan tüm hekimlere rehber olması ve öğrencilerimize bir nefes olmamız ümidiyle...

Saygı ve Sevgilerimle
Prof. Dr. Fatma Oğuz


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 1038
Ağırlık : 1038
En / Boy : 19 / 26
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : Kuşe
Cep Boy Durumu : 0
₺1.250,00

Annem Sultan Hanım, babam Nuh Bey, ablam Büşra ve meslektaşım olan kardeşim Hüseyin Zafer’e ithafen kaleme alıp emek verdiğim ve ölümsüz bir başucu kitabı olmasını dilediğim bu eserde; Her daim desteklerini hissettiğim, Acil Tıp branşını bana sevdiren ve kitabın Dahili Acil kısmının editörlüğünü yapan hocam, ustam, ablam Doç. Dr. Özlem BİLİR’e, Adli Tıp bölümlerinin editörlüğünü yapan Uzm. Dr. Mehmet Ali MALKOÇ ve ekibine, kitabın her bir satırında teknik destekleri ile çokça katkı sağlayan genç meslektaşım Dr. Felemez ARSLAN’a, bütün kitaplarımda yanımda olan EMA Tıp Kitabevi ve çalışanlarına, birçok bölümde dijital çizimleriyle katkı sağlayan Uzm. Dr. M. Murat YAZICI’ya, ne zaman bir projeye davet etsem beni asla geri çevirmeyip kitap yazım sürecinde mentörlük de yapan Uzm. Dr. Serhat ATALAR’a ve şüphesiz bu kitabın oluşumunda sayısız katkısı olan bütün yazarlarımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum.
Tüm okuyuculara faydalı olması dileklerimle.

Uzm. Dr. Enes GÜLER


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 700
Ağırlık : 700
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : Kuşe
Cep Boy Durumu : 0
₺625,00

Bilginin gücü, yüzyıllardır keşfedilmiş bir gerçek olmakla birlikte; tıp alanındaki bilgiler hayat kurtardığından, bu bilgilerin aynı zamanda kutsal olduğunu da düşündüm hep. Yaşamsal bir organ olan ‘kalp’ ile ilgili bilgilerin, en basit ve yalın hali ile tıp öğrencilerine aktarılmasının ne kadar değerli olduğunu ise bir akademisyen olup, öğrencilerim olduğunda daha net anladım. Anlaşılması zor gibi gözüken, bazen korkutan ama bir kere mantığı kavrandığında en keyifli organlardan biri olan kalple ilgili her şeyin, anlaşılır ve kapsamlı olarak anlatıldığı bir kaynakla üzerime düşen görevi hekim arkadaşlarımın da desteği ile yerine getirmek istedim. ‘Kardiyofokus’ isimli eserimizin, tüm tıp öğrencilerine, yeni mezun hekim arkadaşlarımıza, kardiyoloji asistanlarımıza ve uzmanlarımıza oldukça faydalı olacağına inanıyoruz. Kitabımız bir solukta okunacak şekilde sade, anlaşılır bir kaynak olmakla birlikte; okunduğunda kardiyoloji ile ilgili temel bilgilerin hepsini eksiksiz olarak sağlamış olacak şekilde düzenlendi. Bu kitabı, başta beni her konuda destekleyen çok değerli aileme, daha sonra mesleğimi, bilimsel aktivitelerimi sürdürebilmek için her zaman yanımda olan tüm arkadaşlarıma ve meslektaşlarıma armağan ediyorum. Son olarak, bir bilim insanı olarak kardiyoloji alanında bilime katkımın; öğrencilerime ve asistanlarıma vereceğim eğitimin, en üst düzeyde devam edeceğine söz veriyorum. Saygılarımla


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 346
Ağırlık : 346
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺425,00
Türkiye’de ve Dünyada Koronavirüs Salgını (Covid-19) 1 Ocak 2020 - 31 Aralık 2020

2020 yılı daha ilk günlerinde fırtınalı başladı. Felaket haberleri meğer asıl küresel felaketin sadece işaret fişeğiymiş.

Ocak 2020’de Çin’de artık saklanamaz hale gelen Koronavirüs salgını, 2020 yılının Mart ayından itibaren Dünya Sağlık Örgütü’nün “bu bir pandemi” açıklaması ile dünya şaşkına döndü. Dünya karıştı. Hiç yaşanmamış, hayal edilemeyecek olaylar yaşandı. Görülmemiş şeyler oldu.

Covid-19 Pandemisi ile insanlık unutulmaz bir 2020 yılı geçirdi. 2020 yılı salgınında yaşanan sokağa çıkma yasakları, toplu ölümler, karantina, ilaç krizleri, yoğun bakım görüntüleri, maskeli yaşam, kapanan dükkanlar, kısıtlanan yaşamlar yüzyıllarca unutulmayacak. Bu yüzyıl boyunca 2020 yılı hep gündemde olacak.

Covid-19 salgını öyle ya da böyle sona erecek ancak salgının ilk yılı konuşulmaya, araştırılmaya devam edecek.

İşte bu kitap, dünyanın canlı yayında izlediği gelmiş geçmiş en büyük küresel salgınlardan birinde ülkede ve dünyada olan biteni gün gün kayıt altına alan bir günce çalışmasıdır.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 1632
Ağırlık : 1632
En / Boy : 15 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺350,00

Lipid Bozuklukları ve Ateroskleroz; dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölümlerde birinci sırayı alan kardiyovasküler hastalıkların oluşumunda önemli bir yer işgal etmektedir. Risk faktörleri ile mücadele ederken dislipideminin öncelikle göz önünde tutulması kaçınılmazdır. Kitabımızda lipid bozuklukları ve aterosklerozla ilgili aktüel konulara değinmeye çalıştık. Birbirinden değerli bilim insanlarımız kendi konularını özenle ve titizlikle hazırladılar.


Basım Ayı/Yılı : 2016
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 248
Ağırlık : 248
En / Boy : 17 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺450,00

Hematoloji devamlı olarak kendini yenileyen bir bilim dalıdır. Hematolojik hastalıkların patogenezinde özellikle moleküler düzeyde yeni bilgilerin elde edilmesi hastalıkların daha kolay anlaşılması yanında hedefe yönelik tedavilerin geliştirilmesine olanak sağlamıştır. Bu tedaviler ile kronik myelositer lösemide tirozin kinaz inhibitörleri, immun trombositopenilerde trombopoetin reseptör agonistleri, lenfoproliferatif hastalıklarında anti-CD20 monoklonal antikorlar ve hücre sinyalizasyon proteinlerini inhibe eden ilaçların kullanılması ile hematolojik hastalıkların tedavisinde büyük başarı sağlanmıştır. Burada tercümesini sunduğumuz Hoffbrand'ın 7. baskısının en önemli özelliği kolay taşınabilirliği yanında, hematoloji alanında yeni bilgiler okuyucunun gözünü korkutmadan belli bir bütünlük içerisinde okuyucularına sunmaktadır. Kitap genellikle 10 sahife hacminde 31 bölümden oluşmaktadır. Kendi içinde konuların kolay anlaşılabilir olması için her bölüm özgün şema ve resimleri içermektedir. Kitabın içerdiği şekil ve resimlerin hematoloji alanındaki konuşmalarda kullanılabilir olduğunu da ifade etmek isterim. Konuların bitiminde anlatılan konuya ait özet bulunmaktadır. Kitap çeviri aşamasında gerçekleşen ilerlemeler ilgili alanlarda editör notu olarak kitaba ilave edilmiştir. Bu kitabı Türkçe’ye çevrilmesinde değerli arkadaşlarım Prof Dr Rauf Onur Ek, Prof Dr İrfan Yavaşoğlu, Uz Dr Atakan Turgutkaya ve Yard. Doç. Dr. Özge Bolaman Avcı katkıda bulundu. Kitabın basımının mümkün olduğunca hatasız olabilmesi için kitabın basımını üstlenen EMA Tıp Kitabevi sahibi Adnan Aslan büyük emek verdi.


Basım Ayı/Yılı : 2018
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 367
Ağırlık : 367
En / Boy : 21 / 27
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺800,00
Uygulamalı Kılavuz

EKG’yi Anlamak kitabının temel gayesi EKG’nin kolayca anlaşılabilmesi ve okuyucunun EKG’yi sistematik bir biçimde değerlendirebilir hale gelmesidir. Normal EKG ve tipik EKG anormalliklerinin yorumlanması kolay olsa da bazen EKG yorumunu zorlaştıran durumlar ortaya çıkabilir. Normalin varyasyonları ile EKG anormalliklerinin birbirinden ayrımı bu nedenle oldukça önemlidir. Bu kitapta tipik EKG’lerin ötesine geçilerek normalin varyasyonları da tarif edilmekte ve okuyucuya EKG anormallikleriyle ayrımının nasıl yapılacağı anlatılmaktadır. Bunu yaparken okuyucunun EKG temellerini daha rahat bir şekilde kavrayabilmesi için metin şekilsel öğelerle ve bol EKG örnekleriyle desteklenmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 2016
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 4
Sayfa Sayısı : 245
Ağırlık : 245
En / Boy : 19 / 25
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺300,00
Kendinizi Değerlendirmek İçin Vakalar

EKG’yi Anlamak: Kendinizi Değerlendirmek İçin Vakalar kitabının temel gayesi EKG’nin kolayca anlaşılabilmesi ve okuyucunun EKG’yi sistematik bir biçimde kavrayabilmesi için örnekler sağlamaktır. Bu kitapta tipik EKG’lerin ötesine geçilerek normalin varyasyonları da tarif edilmekte ve okuyucuya EKG anormallikleriyle ayrımının nasıl yapılacağı anlatılmaktadır. Kitap tıp öğrencileri, araştırma görevlileri, uzman doktorlar ve hasta takibinde sıkça EKG’yi kullanması gereken tüm sağlık personelleri için hazırlanmıştır. Kitabın ikinci amacı EKG’nin her zaman hastaya ait bilgilerin ışığında yorumlanması gerektiğini göstermektir. EKG kaydı ve yorumu, gerçekte klinik hikaye alma ve fizik muayene uygulamasının bir uzantısıdır. Bu nedenle kitap, EKG’ye kalp hastalıkların farklı klinik bulguları yönünden de yaklaşmaktadır. Tanıda EKG’nin rolünü vurgulamak için, her bölüm hikaye ve fizik muayenenin bir tanıya ulaşmada veya en azından bir tanı şüphesinde nasıl kullanılacağını kısaca ortaya koymaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 2016
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 177
Ağırlık : 177
En / Boy : 19 / 25
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺300,00

Günümüzde solunum sistemi hastalıkları ile ilgilenen tüm hekimlerin hastalıkların tanısı, ayırıcı tanısı ve tedaviyi izlemedeki en yardımcı temel tetkiklerden birisi akciğerlerin görüntüleme yöntemleridir. Solunum sistemi hastalıkları yükünün, acil servis başvuruları ve poliklinik hizmetleri içindeki önemli yeri nedeniyle akciğer filmlerinin hatasız yorumlanması sadece radyologları değil klinisyenleri de yakından ilgilendirmektedir. Patolojilerin kaçırılmaması için öncelikle filmlerin sistematik değerlendirilmesi zorunlu hale gelmektedir. Bu tek yazarlı kitapta yazar, düz akciğer grafilerinin sistematik değerlendirmesini detaylandırması yanı sıra bazı sık görülen lezyonların
radyolojik özelliklerini ve ayırıcı tanıda dikkat edilmesi gereken durumları bilgisayarlı toraks tomografi bulgularını da kullanarak vurgulamış. Gerek sohbet eder tarzdaki aktarımlar gerekse önemli noktaların çerçeve içlerinde verilmesi öğrenimi keyifli hale getirmiş.


Basım Ayı/Yılı : 2016
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 180
Ağırlık : 165
En / Boy : 19 / 25
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺375,00

Embriyoloji öğrenilmesi ve öğretilmesi zor olan bir bilim alanıdır. Öğrenciliğim ve akademisyenliğim sırasında konuları kavrayabilmek ve aklımda tutabilmek için yoğun çaba sarf ettiğimi itiraf etmek zorundayım. Hocalığım sürecinde öğrencilerimin de aynı sıkıntıyı yaşadıklarını gözlemledim. Bu durumun temel sebeplerinden biri, bir canlının gelişim sürecinde yaşanan olayların ve bu olayları şekillendiren mekanizmaların kafa karıştırıcı olmasıdır. Bir diğer temel sorun ise Türkçe kaleme alınmış orijinal kaynak yetersizliğidir. Tercüme edilmiş kaynakların dili zaman zaman anlama zorluğuna yol açmaktadır. Embriyoloji kitaplarının bazıları moleküler mekanizmaları çok detaylı olarak açıkladığı için özellikle lisans eğitimini sürdüren öğrencilere ağır gelmektedir.

Yukarıda belirtilen gerçekler doğrultusunda Genel Embriyoloji ağırlıklı olan, yine de Özel Embriyolojinin konularına kısa kısa yer verdiğim ilk Embriyoloji kitabımı 2017 yılında çıkardım. Özel Embriyolojinin alanını ihlal eden Genel Embriyoloji kitabı olarak değerlendirdiğim bu eser oldukça ilgi gördü. Sanırım pek çok öğrencinin ve akademisyenin bilgilerini tazelemesini ve yeni bilgiler edinmesini sağladı. İlk kitabımın önsözünde söz verdiğim gibi sistemlerin gelişimini daha detaylı olarak ele aldığım bu ikinci kitabımı hazırlamış olmanın heyecanını yaşıyorum. Bu kitapta ilk kitabımda çizdiğim şekillerin çoğunu yeniledim, çok sayıda yeni şekil, resim ve tablo ekledim. Genel olarak kitaplarda ana bölüm olarak yer almayan ‘Lenfoid Sistemin Gelişimi’, ‘Endokrin Sistemin Gelişimi’ gibi bölümler hazırlayarak konuların daha derli toplu olmasını sağladım. Bu eserim ikinci baskı olarak hazırlanan pek çok araştırmacının Embriyoloji alanında bilmesi gereken her şeyi içermektedir. Kitap basit bir derleme niteliğinde değildir. Klasik kitaplarda yer almayan, yeni çalışmalardan elde edilen pek çok bilgiyi ve bu bilgilerle ilgili yorumlarımı da içermektedir. Bu kitabımda da kullandığım resimler orjinaldir, şekiller tarafımdan çizilmiştir, başka kaynaklardan alınmamıştır.

İlk kitabımdan yararlanan öğrencilerimin ve bilim insanlarının geri bildirimleri doğrultusunda yenileyerek, genişleterek ve geliştirerek hazırladığım bu kitabımın da diğer kitaplarım gibi lisans ve lisansüstü öğrencileri için, akademik yaşamda bilgi birikimini artırmakta olan bilim insanları için faydalı olmasını ümit etmekteyim.
 
Prof. Dr. Mukaddes EŞREFOĞLU
Bezmialem Vakıf Üniversitesi, İstanbul, 2021


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 442
Ağırlık : 442
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺300,00
Paramedikler İçin Acil Hasta Bakımı 1-2-3

Ülkemizde 1993 yılında eğitim-öğretime başlanan İlk ve Acil Yardım (Paramedik) eğitimi ile ilgili bugüne kadar çok sayıda kitap yayınlanmıştır. Bu kitapların önemli bir kısmı, ülkemiz paramedik eğitiminin ilk başladığı yıllardan beri dayanışma içerisinde olan, 2003 yılından beri düzenli olarak her yıl toplantılar düzenleyen ve 2016 yılında kurumsal yapılanmasını tamamlayarak “Paramedik Eğitiminde Standardizasyon ve Akreditasyon Derneğini” kuran bir grup akademisyen tarafından yayına hazırlanmıştır. Daha önce Acil
Hasta Bakımı ve Travma kitaplarını yazan bu grup, bu kitabı da uzun yıllardır paramedik eğitiminde edindikleri bilgi birikimi ile paramedik eğitiminin akademik ihtiyaçlarını karşılayacak öz ve yalın bilgilerle oluşturmuşlardır. Bu, paramedikleri kullanmayacağı bilgilerle boğmaması ve kafa karışıklığına neden olmaması özellikleriyle kitabı diğer kitaplardan farklılaştırmaktadır. 

Kitap, 2015 yılında ilk baskısını yapmış olan ve iki ciltten oluşan Acil Hasta Bakımı kitabının güncellenmiş ve genişletilmiş konuları ile birlikte hastane öncesi acil sağlık sisteminin gelişimine paralel ihtiyaç duyulan yeni konuların eklenmesi ile oluşturulmuştur. Kitap, paramedik programlarında okutulan ve eğitim müfredatında önemli bir yer tutan “Acil Hasta Bakımı I, II ve III” derslerinin tüm konularını kapsama özelliği ile öğrenciler için önemli bir kaynak olacaktır. Yine kitabın güncel içeriği hastane öncesi acil sağlık çalışanları için önemli bir kılavuz niteliğindedir. 

Kitabın, son yıllarda hızla artmış olan paramedik programlarında hedeflediği derslerle ilgili standart bir eğitim oluşturulmasına hem ülkemiz paramedik eğitiminin hem de hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasına katkı sağlayacağına inanıyorum. Kitabın hazırlanmasında büyük emek harcayan başta bölüm yazarları olmak üzere, yayıncımız EMA Tıp Kitabevine ve emekçilerine çok teşekkür ediyor, kitabın mes ek alanına hayırlı olmasını diliyorum.

Ali EKŞİ
18.10.2020
İzmir


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 574
Ağırlık : 574
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺350,00

Günümüzde gelişen teknoloji, yapılan çalışmalar ve keşifler sayesinde insan ömrü bundan iki çağ öncesine oranla %100’den daha fazla artış göstermiştir. Teknolojideki ilerlemeler özellikle sağlık ile alakalı düşünüldüğünde yıllar önce mümkün olmayan tetkiklerin yapılmasına hatta tedavisi olmadığı düşünülen hastalıkların tedavi edilmesine kadar uzun bir yol açmıştır. Ancak günümüz dünyasında sağlık bu kadar basit şekilde açıklanamayacak kadar büyümüş ve bir sektör halini almıştır. Özellikle bu sektörün etkili ve efektif yönetilmesi adına sağlık sistemleri ve uygulamaları geliştirilmiş ve halen geliştirilmeye de devam etmektedir. Sağlık sisteminin ana öğesi sistemin işleyişini gerçekleştiren doktor, hasta bakıcı, hemşire, eczacı gibi eğitilmiş kadrolar olmasına karşın yine bu öğelerin eğitiminde ve hastalara yönlendirilmesinde ihtiyaç duyulan kurumların başında hastaneler ilk sıradadır. Ancak hastaneler çeşitleri bakımında ayrıldığı gibi özellikleri bakımından da birçok farklı kategoriye ayrılmaktadırlar. Bu sebeple yardıma ihtiyaç duyan bir hastanın doğru yardımı alması ancak doğru bir bilinç ve yönlendirme ile mümkündür. Sağlık sisteminde hastanelerin sosyal bir olgu olarak düşünülerek yönetilmesi ve sistemin temel amaçlarına uygun şekilde işletilmesi çok önemlidir. Günümüz dünyasında sağlık sisteminin temel amacı, yüksek kalitedeki sağlık hizmetini daha yüksek verimle ve daha düşük maliyetle sunmaktır. Bunun gerçekleştirilmesi için sağlık yönetiminde insan odaklı olma özelliği, hastanenin ortaya koyduğu esnek yapı ve yönetim sisteminin sağlıklı işleyişi temel esaslardır. Bu veriler ışığında değerlendirildiğinde hastaneler sosyal yaşayan varlıklar olarak görülmeli, buna göre düzenlenmeli ve yine bu işleyiş çerçevesinde en etkili şekilde hastalarına hizmet sağlamalıdır.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 72
Ağırlık : 72
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺45,00

2019 sonunda Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıkan ve yaklaşık yirmi günde Asya, Avrupa, Amerika ve diğer ülkelere yayılan Covid-19 salgını, yakın tarihin gördüğü en büyük küresel felaketlerden birine dönüşmüş durumda.
Salgın hastalıklar, insanlık tarihi kadar eskidir. Tarihin her döneminde insanlar, hastalıklardan bireysel ve toplumsal olarak etkilenmiştir. Hastalıkların kimi gelip geçmiş kimi de ağır hasarlar bırakarak büyük değişim ve dönüşüme neden olmuştur. Tarihteki büyük kırılmalar, genellikle derin tesirler bırakan bu tür gelişmelerden sonra yaşanmıştır.
Covid-19 salgınını çeşitli boyutlarıyla anlamak, insanlık tarihinde ne tür değişimlere yol açabileceğini öngörebilmek ve salgının ortaya çıkardığı tehdit ve fırsatları değerlendirebilmek için konunun uzmanlarına başvuruldu. Böylece küresel salgın; birey, aile, sivil toplum, ekonomi, eğitim, uluslararası ilişkiler, yeni dünya düzeni gibi birçok alandaki etkileşimleriyle birlikte incelendi ve buradan hareketle bir gelecek perspektifi oluşturuldu.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 279
Ağırlık : 279
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺65,00

Günlük modumuz, ne yediğimizde saklı.
Bu kitapta akılcı (intelligent) diyet beslenme modeli anlatılıyor, mutfak ve gastronomi konularına tarihsel bir yolculuk yapılıyor.

21. yüzyılda beslenme politikaları ve değişen gıda tercihlerinin hastalıklar üzerindeki etkisine bakılıyor.
Ve sağlıklı beslenmenin kişisel yönü ele alınarak, mucize diyetler yerine, beslenmede sürdürülebilir
''kalıp davranış modeli'' edinilmesinin önemi açıklanıyor.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 160
Ağırlık : 160
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺60,00

OKUMADAN, “SALGIN” ASLA ÖNLENMEZ!
mRNA çetesinin başı Pieter Cullis’un CEO’su, “Eski ilaçları lipozomlara koyarak para toplayamam; gen tedavisi yapmamız gerekiyor.’’ dedi. “Çözmemiz gereken ilk şey, nasıl kapsülleyeceğimizdi.,”

5gvirusnews: mRNA aşısı yaptıranlar etkilerinden kurtulabilir mi? (Pişman olanlar için.)
Dr. Saeed Qureshi: Bu soruyu kesin olarak yanıtlamak zor. Benim görüşüm, DNA’nın hasar görmesi veya değişmesi durumunda etkilerinden kurtulmanın pek olası olmadığıdır.

Her zaman sorulan soru; - “RNA aşılarını vücudumdan atmak için ne yapabilirim?”
-Prof.Dr.Robert W. Malone; -Hiçbir şey. Bu sentetik, “mRNA benzeri” molekülleri vücudunuzdan yok edebilecek bildiğim hiçbir teknoloji yok.

Demek ki mRNA’nın vücuttaki etkisi kurşun gibi, kurşunu çıkartırsın ama izi kalır ve geldiği yere bağlı olarak öldürebilir de!

PCR Testin, “Mevcut bir referans standardı yoksa, test olamaz. NOKTA!”

Yeni dünya düzeni, DOLAR’ın karşılığı olan CBDC (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) şemsiyesi altında, Sanayii de 4.0, insan da 2.0 ve hedefi DNA’mızı değiştirmek olan, “aşı”’da mRNA sıvısı ile gen terapisi olacak!


Basım Ayı/Yılı :
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 383
Ağırlık : 383
En / Boy : 13 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺100,00

With the developing technology, studies and discoveries, human life has increased by more than 100% compared to two centuries ago. Advances in technology have paved the way to make examinations that were not possible years ago, especially when considered related to health, and even to the treatment of diseases that were thought to be incurable. Moreover, studies keeping up with technological developments have discovered micro-organisms whose names were not known years ago or new organisms that caused diseases, and contributed to the average human lifespan by supporting the drugs or treatments produced for these organisms. However, in today’s world, health has grown so much that it cannot be explained in such a simple way and has become a sector. In particular, health systems and applications have been developed and still continue to be developed for the effective and efficient management of this sector. Although the main element of the health system is the trained staff such as doctors, nurses, caregivers and pharmacists who perform the functioning of the system, hospitals are at the forefront of the institutions that are needed in the training of these elements and in directing them to the patients. However, hospitals are divided into many different categories in terms of their characteristics as well as their types. For this reason, it is only possible for a patient who needs help to get the right help with the right awareness and guidance. It is very important to manage hospitals by considering them as a social phenomenon in the health system and to operate them in accordance with the basic purposes of the system. The main purpose of the health system in today’s world is to provide high quality health services with higher efficiency and lower cost. In order to achieve this, the human-oriented feature of health management, the flexible structure of the hospital and the healthy functioning of the management system are the basic principles. When evaluated in the light of these data, hospitals should be seen as social living beings, be arranged accordingly, and provide services to their patients in the most effective way within the framework of this operation.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 66
Ağırlık : 66
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺50,00

Bazen bir konuda çok şeyler okur, çok şeyler dinleriz. Kafamızdaki bilgiler darmadağınıktır ve her birini nereye oturtacağımızı bilemeyiz. 2020 sonunda bana kanser teşhisi konulduktan sonra edindiğim bilgileri derleyip toplayıp yazıya geçirerek bunlardan başkaları da faydalansın istedim.

İşte bu yüzden bu kitabı önce kendim için; sonra, aynı hastalıkla karşılaşıp farklı duygular yaşayan, duygularının adını koyamayan, başkalarına anlatamadığı gibi kendi bile anlamakta zorlanan, tedavi konusunda nasıl bir yol izleyeceklerini bilemeyen, alternatif tedaviler ile kafası karışanlar için yazdım.

Bilginin üç seviye olduğunu biliyoruz:

İlme’l yakîn, ayne’l yakîn, hakka’l yakîn: bilerek, görerek, yaşayarak öğrenmek.

Elma üzerinden örnek verecek olursak: elmayı bilmek, elmayı görmek, elmayı yemek gibi.

Hastalığım süresince doktorların kendi yaşamadıkları bir hastalığı asla anlayamayacaklarını fark ettim.

Hastalık hakkında her şeyi bilebilirler.

Her çeşit hastayı görüp, tedavi edebilirler.

Ama o hastanın neler yaşadıklarını asla anlayamazlar.

Elmayı tatmayanın tadını anlayamayacağı gibi…

“Damdan düşen gelsin” diyen Nasrettin Hoca’yı da daha iyi anladım. Kendisini tedavi edecek birinden çok, hâlini anlayacak birini istiyordu. 

Doktorlar sadece bilgi ve tecrübeleri dahilinde yapmaları gerekenleri yapıyorlardı. Onlardan hastalık hakkında gerekli bilgilendirmeler, açıklamalar, güler yüz ve tatlı dil bekleyebilirdik sadece.

Ancak benim yaşadıklarımı yaşayanlar derdimi, fiziksel ve psikolojik sıkıntılarımı anlayabilirlerdi.


Basım Ayı/Yılı :
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 136
Ağırlık : 136
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺65,00

Otizm beynin birçok kısmını etkiler ama bu etkinin nasıl geliştiği çok iyi anlaşılamamıştır. Ebeveynler genellikle çocuklarının yaşamının ilk iki yılında belirtileri fark eder. Erken davranışsal ya da kavrayışsal müdahaleler çocukların kendine bakabilme yetisi ile sosyal ve iletişimsel yetiler kazanmasına yardımcı olabilir. Otizm tanılı çocukların çok azı erişkin olduktan sonra bağımsız yaşamakta, bunlardan bir kısmı bunda başarılı olabilmektedir. Bazılarının otizme bir çare aradığı, diğerlerinin de otizmin bir bozukluktan çok bir durum olduğuna inandığı bir otistik kültür ortaya çıkmıştır.
Otizm ilk belirtilerini bebeklik ya da çocukluk döneminde gösteren, ancak remisyon ya da relaps göstermeden düzenli seyir izleyen bir beyin gelişme bozukluğudur. Bozulmalar beynin çeşitli sistemlerinde olgunlaşma ile ilgili değişikliklerden kaynaklanır.

Otizm, yaygın sosyal etkileşim ve iletişim anormallikleri, aşırı kısıtlanmış ilgiler ve oldukça fazla tekrar eden davranışlarla tanımlanan beş yaygın gelişimsel bozukluktan (YGB) biridir. Diğer dört YGB arasında Asperger sendromu, belirtiler ve olası nedenler açısından otizme en yakın olanıdır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 274
Ağırlık : 274
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺82,00

Sāmkhya teori, Yoga pratiktir. Sāmkhya bilinmeden Yoga’nın tam olarak anlaşılması imkansızdır. Sāmkhya Hindistan’da, hatta belki de tüm dünyada, din dışı felsefenin de ilk habercisidir. Hint edebiyat ve felsefesine damgasını vurmuş en eski felsefe sistemidir. Kurucusu Kapila, Buddha’nın doğduğu şehir olan Kapilavastu’ya adını vermiş, Hindu mitolojisinde ise Tanrı Vishnu’nun avatarlarından biri olarak gösterilecek kadar önem kazanmış bir kişiliktir.

Sāmkhya’nın izlerine Upanishadlar’da, Manusmriti’de, Mahābhārata Destanı’nda, Bhagavadgītā’da, Yogasūtra’da ve daha başka pek çok edebî eserde rastlayabiliyoruz. Böylesine önemli bir felsefeden habersiz yaşamak mümkün olamazdı. Bu küçük kitap bu büyük felsefeye giden yolu bizlere aralıyor.


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 88
Ağırlık : 88
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺100,00

Bölüm 1. Kalbin Anatomisi ve Fizyolojisi
Bölüm 2. Elektrokardiyografinin Fizyolojik Temelleri
Bölüm 3. Ekokardiyografinin Kardiyak Acil Durumlarda Kullanımı
Bölüm 4. Göğüs Ağrılı Hastaya Yaklaşım ve Non-Kardiyak Göğüs Ağrısı Nedenleri
Bölüm 5. Acil Serviste Kullanılan Kardiyak Markerler ve Kardiyak İzlem Üzerine Etkileri
Bölüm 6. Akut Koroner Sendromlar ve Güncel Tedaviler
Bölüm 7. Taşikardilere Yaklaşım
Bölüm 8. Bradikardilere Yaklaşım
Bölüm 9. Akut ve Kronik Kalp Yetmezliği İle Gelen Hastaya Yaklaşım
Bölüm 10. Kalp Yetmezliğinde Kullanılan Biyobelirteçler
Bölüm 11. Hipertansif Acil Durumlar ve Tedavileri
Bölüm 12. Aort Anevrizmaları ve Tedavi Yöntemleri
Bölüm 13. Aort Diseksiyonu ve Tedavi Yöntemleri
Bölüm 14. Kardiyojenik Şoktaki Hastaya Yaklaşım
Bölüm 15. Perikardit
Bölüm 16. Myokardit
Bölüm 17. İnfektif Endokardit
Bölüm 18. Kardiyak Tamponad ve Tedavi Yöntemleri
Bölüm 19. Kardiak Acil Durumlarda Endokrin Sistem
Bölüm 20. Elektrolit Bozukluklarına Kardiyak Yaklaşım
Bölüm 21. Böbrek Yetmezliğinde Kardiyovasküler Hastalıklara Genel Bakış
Bölüm 22. Plazma Lipit Profili ve Koroner Arter Hastalıkları
Bölüm 23. Antikoagülan, Trombolitik, Antiagregan ve Antitrombositik İlaçlar
Bölüm 24. Acil Tıp Kliniklerinde Kullanılan Kardiyak İlaçlar
Bölüm 25. Kardiyotoksik Ajanlarla Zehirlenmelere Yaklaşım


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 418
Ağırlık : 418
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺128,00

Çocuk gelişimini her yönüyle değerlendirebilmek her alandaki çocuk terapistlerinin çocuğu doğru değerlendirmelerine, bu değerlendirmeler ışığında doğru tedavi programı çizmeleri– ne ve çizdikleri programın ne denli başarılı olduğunu saptamalarına yardımcı olacaktır. Farklı tekniklerin farklı yaklaşımları vardır ve hiçbir teknik için en etkilisi budur diyemeyiz. Her deneyimli terapist eklektik yaklaşımı vurgular. Çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda farklı yaklaşımların yeri geldiğinde içiçe kullanılabilmesi için çocuk gelişimi ile ilgili temel bilginin çok iyi özümsenmiş olması gerekir. Motor öğrenme, motor kontrol ve bunlara etki eden değişkenlerin bilinmesi tedavi tekniklerinin doğru ve yerinde kullanılması ve etkilerinin doğru değerlendirilmesi açısından çok önemlidir. Bu kitap, çocukta seneler içinde meydana gelecek tipik ve atipik değişiklikleri de her alanda ele alması açısından tüm terapistler için önemli bir kaynak olacaktır. Türkiye’nin ilk pediatrik rehabilitasyon fizyoterapisti olarak bu bilgilere ulaşmam ve sindirmem senelerimi aldı. O nedenle böyle bir kaynağın hazır olmasının yetişmekte olan meslektaşlarım için büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Tüm bu temel bilgilerin bir kitap içinde toplanmasında emeği geçen sevgili meslektaş– larımı yürekten kutluyorum. Hepinizin emeğine sağlık. Sağlık ve sevgiyle kalın.

 


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 338
Ağırlık : 338
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺399,60

Menopoz


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 1
Ağırlık : 100
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺1.831,50

Hemşirelikte bugüne kadar yazılan kitaplar, genellikle sistemler ve sistemlere yönelik hastalıkların, hemşirelik yönetimi bakış açı– sıyla ele alınmıştır. Oysa ki; bir semptom bir– den fazla hastalıkta oluşabilmekte ve farklı sistemlerde etkilerini gösterebilmektedir. Özellikle birden fazla semptomu eş zamanlı yaşamak zorunda kalan bireylerin, kendisi ka– dar ailesi ve hemşireler de bakımda güçlük yaşayabilmektedir. Bu eksiklik nedeniyle, bu eser planlandı. Eserin semptom yönetiminde hemşirenin gereksinimi olan bilgileri sunması ve kolay kullanılabilecek bir rehber olması hedeflen– di. Eser aynı zamanda öğrenci hemşirelerin de kullanabileceği, sistematik ve öz bilgileri içermektedir. Bu esere katkı veren yazarlar, semptomların yönetimini ve hemşirelik ba– kımını kapsamlı bir şekilde hazırlamıştır. Tüm değerli yazarlara sonsuz teşekkür ederiz… Carl Rogers’ın dediği gibi “İyi bir yaşam bir durum değil, bir süreçtir. Bir varış noktası değil, bir yöndür”. Dolayısıyla insan yaşam sürecinde hastalıklara bağlı etkisi, süresi bi– reyden bireye değişiklik gösteren semptom deneyimi ile yüzleşmektedir. Hemşirelerin bireyin yaşadığı bu semptomun etkileri– ni azaltmak için harcadıkları eşsiz çabanın, bireyin her koşulda mevcut kapasitesini kullanmasını sağlamaktadır. Bu eserin mes– lektaşlarımızın bu çabasına önemli katkı sağ– layacağı inancıyla…

Prof. Dr. Sıdıka Oğuz
Prof. Dr. Vesile Ünver
Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Çamcı
Dr. Öğr. Üyesi Vildan Kocatepe


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 1
Ağırlık : 100
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺566,10

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre Geleneksel ve Tamamlayıcı Tedavi (GETAT): “Fiziksel ve ruhsal has- talıklardan korunma, tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanı sıra sağlık durumunun sürdürül- mesinde yararlanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve deneyimlere dayalı, etkinliği bilimsel olarak açıklanabilen veya açıklanamayan, bilgi, beceri ve uygulamalar bütünü” olarak tanımlanmaktadır. Ta- rihsel süreçte karşılaşılan uygulamalar, toplumsal deneyimler, inançlar, bilgiler, kültürel özellikler, dini etkileşimler, vb. gibi kavramlarla şekillenmektedir. Alternatif tedavi/tıp, tamamlayıcı tedavi/tıp, bütün- leyici tedavi/tıp, geleneksel tedavi, fonksiyonel tedavi, halk hekimliği vb. gibi kavramlar da GETAT’ı ifade etmek için kullanılmaktadır. DSÖ’ye göre; tamamlayıcı tedavi yöntemleri alternatif tıp sistemleri (hint-ayurveda tıbbı, gelenek- sel çin tıbbı, geleneksel tibet tıbbı, homeopati, naturopati, vb.), zihin-beden tıbbı (sanat terapi, bio- feedback, hipnoz, meditasyon, NLP (neuro linguistic programming), rahatlama, maneviyatçılık (spiri- tualite), yoga, tai-chi chuan, inanç/ibadet, vb.) biyoloji temelli terapiler (bitkiler, vitaminler, içecekler, rejimler, aromaterapi, fitoterapi, vb.), manipülatif ve beden temelli yöntemler (karyopraksi, osteopati, masaj, manuel terapi, vb.) ve enerji terapileri (akupunktur, akupresür, bioenerji, nefes egzersizleri, çak- ra terapisi, duygusal özgürleşme teknikleri, bilinçli farkındalık (mindfullness), refleksoloji, reiki, shiatsu, tai chi, vb.) olmak üzere beş grupta sınıflandırılmaktadır. Bilinirliği ve kullanımı her geçen gün artmakta olan GETAT yöntemleri modern tıbbın alternatifi olmayıp modern tıbbın destekleyicisi veya tamamlayıcısı olarak ancak uzman kişiler tarafından doğru şekilde uygulanırsa bireylere yararlı olabilir. GETAT yöntemleri ile ilgili basılı referans eser eksikliğini fark ederek yazılmasına karar verilen Gele- neksel ve Tamamlayıcı Tedavi Sağlık Profesyonelleri için Güncel Yaklaşımlar adlı bu kitapta ülkemizde ve dünyada çok yaygın olarak uygulanan ve başvurulan yirmi altı GETAT yönteminin bilinçli ve kanı- ta dayalı yapılabilmesi adına destek vermeye çalıştık. Kitapta yer alan yöntemlerin tanımı, tarihçesi, endikasyonları, kontredikasyonları, yöntemin uygulanma şekilleri, sağlık alanında yapılmış (özellikle tıp, eczacılık, FTR, beslenme, hemşirelik ve ebelik alanlarında) çalışma verileri kitapta sunulmuştur. Şu anda siz de bu kitabı incelediğinize göre bu alanla ilgileniyor veya ilgi duyuyorsunuz. Bu kitap umarım siz okuyucularımız için faydalı olmuştur. Kitabın yazımında emeği geçen çok değerli hocalarıma, meslektaşlarıma ve arkadaşlarıma, ayrıca kitabın okuyucuları ile buluşmasını sağlayan İstanbul Tıp Kitabevleri ailesine çok teşekkür ediyorum.

Dr. Öğr. Üyesi Nilgün AVCI


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 1
Ağırlık : 100
En / Boy : 19 / 27
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺532,80

Önsöz Emzirmek her ne kadar doğal ve fizyolojik bir olay olsa da anne ve bebeğin birbirine uyumuyla birlikte öğrenmeleri gereken bir süreçtir. Bu nedenle birçok annenin emzirmeye başlamak ve emzirmeyi sürdürmek için desteğe ihtiyacı vardır. Annelerin emzirme döneminde yaşadıkları yetersiz anne sütü, meme sorunları, anne-bebek uyumunu sağlayamama ve yorgunluk gibi sorunlara destek arayışında, ilaç dışı yöntemler olmaları ve kolay ulaşılabilir olmaları gibi avantajları nedeniyle tamamlayıcı ve bütünleştirici terapi uygulamalarına giderek daha fazla yöneldiği görülmektedir. Bu yöntemlerin gevşemeye yardımcı olarak, emzirme ile ilgili hormonları uyararak veya anne bebek arasındaki bağı güçlendirerek fizyolojik süt üretimini artırdığına dair güncel kanıtlar artmaya devam etmektedir. Ancak her anne için bu uygulamaların uygun ve güvenilir olduğunun değerlendirilmesi ve güvenilir kaynaklara yönlendirilmesi önemlidir. Emzirmeyi desteklemek üzere annelere sunulan tamamlayıcı tıp ve bakım uygulamaları ile ilgili artan güncel kanıtlar hakkında, başta annelerin bilgi arayışına cevap vermek aynı zamanda sağlık çalışanları ve emzirme danışmanlarına kaynak oluşturmak amacıyla değerleri uzmanların katkılarıyla hazırladığımız bu kitapta, tamamlayıcı uygulamaların yanı sıra emzirmenin sürdürülmesinde önemli yeri olan eş desteğinin geliştirilmesi, toplum içinde emzirmenin sürdürülmesi ve web tabanlı kaynaklar gibi destekleyici diğer konulara da yer verilmiştir. Annelere, emzirme danışmanlarına ve emzirme dostu her destek kişiye faydalı bir eser olması dileğiyle…

Doç.Dr.İlkay Güngör Satılmış

Dr.Öğr.Üyesi Esra Sarı

 


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 1
Ağırlık : 100
En / Boy : 19 / 27
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺366,30
Solanaceae (Patlıcangiller)

Bu eser; sebze ıslahı ile ilgili akademisyenleri, araştırmacıları, ıslahçıları ve öğrencileri sebze ıslahında ihtiyaç duyulan teknik bilgiyle buluşturmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla, Türkiye’nin farklı kurumlarında görev yapan, konusunda uzman birçok bilim insanı bir araya gelmiş, gruplandırılan sebze türlerinin ıslahını kaleme almışlardır.

Önceki iki cildinde Lahanagiller (Brassicaceae) ve Kabakgiller (Cucurbitaceae) familyası sebzelerinin yer aldığı serinin üçüncüsünde, çok önemli bir ürün grubu olan Patlıcangiller (Solanaceae) familyası konu alınmıştır. Hazırlanmakta olan yeni ciltlerle birlikte tüm önemli sebze türlerinin ele alınması planlanmaktadır. Türler bazında hazırlanan bölümler sadece uygulanan ıslah teknikleriyle sınırlı tutulmamış; sebze türünün besin içeriği, ekonomik önemi, botanik özellikleri, yayılış alanları, taksonomisi ve yabani akrabaları da dahil olmak üzere ıslahında yararlanılabilecek genetik kaynakları ve yeni gelişen ıslah teknikleri hakkındaki bilgilere de yer verilmiştir. 

Sebze Islahı kitaplar serisinin, Türkiye’de büyük bir ivmeyle gelişen sebze ıslahı konusunda önemli bir eksikliği gidereceği inancındayız. Okurlara yararlı olması dileklerimizle.v


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 241
Ağırlık : 241
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺369,60

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon alanındaki derin bilgi birikimi ve tecrübesinden Adli Tıp Kurumu’nda da istifade ettiğimiz değerli hocamız Prof. Dr. Halil Koyuncu, çok farklı bir üslupla kaleme alınan yeni bir esere imza atmıştır.

Kurgusal öykülerle desteklenen her bir bölümde farklı bir sağlık sorununu tıbbi, sosyal ve adli-tıbbi açıdan harmanlayarak sunmak gibi zor bir yöntemi başarıyla uygulamıştır. 

Hikayelerde bir yanda hastalar tarafından yapılan yanlışları, kulaktan dolma bilgi ve etraftan yönlendirmelerle hekimler dışında çarelere başvurmanın kötü sonuçlarını sunarken, aynı zamanda sağlık mesleği mensuplarının işlerini yaparken uymak zorunda oldukları yasal ve etik ilkelerin de anlatıldığını göreceksiniz. 


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 460
Ağırlık : 460
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺277,50

Serebral Palsi “Bu nedir? Bir çocuk hastalığı mı? Kızamık gibi geçer mi? Kalırsa neler olur? Yürür mü? Konuşur mu? Okula gider mi? Bundan sonra bizi neler bekliyor?” Bu soru­lar bilinmezliğine cevap arayan ailenin ilk aklına gelenler­den sadece bir kaçı. Aile kısa bir süre içinde “Farklı Gelişen” bir çocukla karşı karşıya olduğunu, yaşamın önemli bir kısmını sağlık ve eğitim alanından uzmanlarla geçireceğini anlar.


Basım Ayı/Yılı : 2013
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 150
Ağırlık : 150
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺81,00

Hekimlerin mesleklerindeki gelişmeleri takip ederek öğrendikleri bilgileri pratik anlamda uygulamaları, çok önemlidir. Bu anlamda, tıp dünyasının asli kaynaklarından olan çeviri kitaplar her ne kadar hastalıkların patogenezi, tanısı ve tedavileri konusunda güncel bilgiler içermekte ise de çevirilerde metnin anlam karmaşası olmadan aslına uygun bir şekilde aktarılmasının oldukça zor bir iş olduğu, yadsınamaz. Aynı zorluğun romatoloji bilim dalı için de geçerli olduğunu da belirtmek gerekir. Bu düsturla adım attığımız bu yolda, metnin aslına uygun şekilde çevrilmesi adına azami dikkat ve özen gösterdiğimizi belirtmek isteriz.

Bilindiği üzere, romatoloji bilim dalı; göz hastalıkları, kardiyoloji, beyin cerrahisi, nöroloji, nefroloji, endokrinoloji, dermatoloji, enfeksiyon hastalıkları gibi pek çok ihtisas alanı ile ortak vaka konseyleri yapmaktadır. Bu anlamda, sadece romatologların değil aynı zamanda diğer ana ve yandallarda ki uzmanların da romatizmal hastalıklara hakim olması, hastaya bütünsel yaklaşımda meslektaşlarımızın elini güçlendirir.

Bu çalışmada; romatizmal hastalıkların epidemiyolojisi, patogenezi, klinik özellikleri, tanı, ayırıcı tanısı ve tedavi yöntemleri, soru-cevaplarla birlikte, yazarlar tarafından değerlendirilerek olabilecek en kısa, anlaşılır şekilde okuyucuya sunulmuştur. Daha iyi anlaşılması adına konu anlatımları; gerçek olgulara ait görseller, radyolojik görüntüler ve biyopsilerle elde edilmiş preparatlara ait resimlerle desteklenmiştir. Bu nedenledir ki çalışmamızın tıp fakültesi öğrencileri dahil pratisyen hekimlere, romatologlara, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, ortopedi ve travmatoloji asistanlarına, uzmanlarına ve diğer uzmanlık dallarındaki hekimlere faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Çalışmamızın değerli meslektaşlarımızın klinik deneyim ve pratik uygulamalarına katkı sağlamasını dileriz.

Doç. Dr. Adem Küçük
İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 184
Ağırlık : 184
En / Boy : 18 / 26
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺550,00

BAĞIRSAK-BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ BAĞLANTISI– Yediklerimizle Bağışıklık Arasındaki Bağlantıyı Anlamak Sağlığımıza Yeniden Kavuşmamıza Nasıl Yardımcı Olur?

Prof. Dr. Emeran Mayer

İngilizceden çeviren: Dr. Erkan Aktaş

Çığır açan kitabı Beyin-Bağırsak Bağlantısı’nda, UCLA’da profesör ve araştırmacı olan Dr. Emeran Mayer, mikrobiyomun sinirsel ve bilişsel sağlıkta oynadığı ezber bozan rolü gözler önüne serdi ve “beyin–beden bağlantısı’’nın gücünü kanıtladı. Dr. Mayer, şimdi de Bağırsak-Bağışıklık Sistemi Bağlantısı’nda, çok daha radikal bir paradigma değişikliği ileri sürüyor: Yirmi birinci yüzyılın en önemli sağlık sorunlarının hemen hemen hepsinin merkezinde bağırsak mikrobiyomu yer alıyor.

Son teknolojiyle yapılan araştırmalar mide-bağırsak kanalında yaşayan milyarlarca organizmanın etkisine dair bilgilerimizi geliştirmeye devam ederken, Dr. Mayer kendi araştırmasında, bu mikroplar ile çeşitli organlarımız ve vücut sistemimiz arasındaki ‘’iletişimin’’ insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu gösteren kanıtlar topluyor. Bu iletişim bozulduğunda, acı çekeriz ve çoğunlukla ağır hasta oluruz.

Klinik deneyler ile modern bilimi birleştiren Bağırsak-Bağışıklık Sistemi Bağlantısı, bağırsak mikrobiyomundaki değişiklikler ile şeker hastalığı, kalp hastalığı, kanser gibi kronik hastalıklar ve hatta Covid-19 gibi bulaşıcı hastalıklara yatkınlığımız arasındaki bağlantıyı daha yakından görmemizi sağlıyor. Dr. Mayer bağırsak sağlığının geniş kapsamlı etkilerini anlamamızın önemli olduğunu savunurken mikrobiyomu desteklemek için bir beslenme modeli ve buna uygun yemek tarifleri de dahil olmak üzere bu hastalıkların artışını durdurmak için net stratejiler sunuyor.

Zaman azalıyor: Gıda kaynaklarımızda, topraktaki mikrobiyal çeşitliliği korumak gibi sürdürülebilir uygulamalara geri dönmeyi de kapsayan çok önemli değişiklikler yapmazsak bir antimikrobiyal direnç salgını yalnızca birkaç yıl uzağımızda. Yarın gelebilecek kronik ve bulaşıcı hastalık dalgasını durdurmak için yaşam şeklimizi bugün değiştirmek zorundayız.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 304
Ağırlık : 304
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺86,25

Türkiye’de İlk ve Tek!
Tamamlayıcı Tıpta Özgün ve Güvenli Kullanımlarıyla
A’dan Z’ye Aromaterapi Karışımları - 6
Ağız, Diş ve Damar Sağlığı, 
Doğum Öncesi ve Sonrası Bakım, Ödem, Prostat, Sistit

Alanında çok satan kitapların yazarlığını yapan dört profesörden 
tıbbi bitkiler, uçucu yağlar ve doğal ürünlerle 
sağlığınızı korumaya yardımcı olacak
164 özgün karışım…  
Kokulu tıbbi bitkilerin doğal bileşenlerinden olan uçucu yağlar, insan sağlığını ve ruh halini iyileştirmek amacıyla binlerce yıldan bu yana kullanılmaktadır.

İlerleyen teknoloji ve bilimsel araştırmalar, bu bitkilerin etkinliğini, güvenilirliğini ve kalitesini ortaya koymuştur.

Aromaterapi uygulamaları çerçevesinde bazı uçucu yağların doğrudan veya karışımlar halinde kullanılmaları ya da ağız içinde yıkama suları ile çalkalanmaları veya gargara şeklinde uygulanmaları aromaterapi çerçevesinde değerlendirilmektedir.

Doğru kullanılan tıbbi yağların insan psikolojisi üzerine etkileri, bu yağların masaj yolu ile sağlanan fiziksel etkileri ile birleşerek güçlü bir tedavi oluşturabilir.

Bu kitap, aralarında Avrupa Farmokopesi (European Directorate for the Ouality of Medicine-EDQM) 13/B (Herbal Drugs and Herbal Drug Preparations) uzmanlar grubu üyesi bir profesör, Avrupa Farmakopesi Türkiye Delegesi olarak görev yapmış bir profesör ile Avrupa Bilimsel Fitoterapi Birliği (European Scientific Cooperative on Phytotherapy-ESCOP) bilimsel komitesi danışman editörler kurulu üyesi bir profesörün de bulunduğu, yurtiçinde ve yurt dışında birçok bilimsel dergide makaleleri yayınlanan, 4 profesörden oluşan bir grup tarafından hazırlanmıştır. Çeşitli bilimsel kaynaklar ve konuya ilişkin web siteleri üzerinde yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda derlenen bilgiler, yazarların uzun yıllara dayanan bilgi birikimleri ve deneyimlerinin süzgecinden geçirilmesi ile kaleme alınarak okuyucuya sunulmuştur.

Aynı zamanda Türkiye’de çok satan, Tamamlayıcı Tıp Onayı ve Güvenli Kullanım Önerileriyle bir ilk olan ‘A’dan Z’ye Tıbbi Bitkiler’ ve ‘A’dan Z’ye Tıbbi Yağlar ve Aromatik Sular’ kitaplarının yazarlarından da olan dört profesör, 6 ciltten oluşan ‘A’dan Z’ye Aromaterapi Karışımları’ serisinin bu 6’ncı ve son kitabında; tıbbi etkinlikleri bilimsel olarak kanıtlanmış uçucu yağlardan ve diğer doğal ürünlerden hareketle hazırlanan Ağız, Diş ve Damar Sağlığı, Doğum Öncesi ve Sonrası Bakım, Ödem, Prostat ve Sistit rahatsızlıklarına yönelik olarak hazırlanmış 164 aromaterapi karışımı (aromaterapötik) yer almaktadır. Bu şekilde 6 ayrı ciltten oluşan tüm serimiz ile toplam 1843 özgün aromaterapi karışımı okuyucularımıza sunulmuştur.

Tıbbi bitkilerin, uçucu yağların ve diğer kokulu doğal ürünlerin sağlığınızı korumada,
sürdürmede ve bazı hastalıkların tedavisinde rehberlik etmesini dileriz… 


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 240
Ağırlık : 240
En / Boy : 15 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺67,50

-Suyun harika bir iştah açıcı olduğunu,

-Soğuk suyun kalbin gereğinden fazla çalışmasını önlediğini,

-Suyun böbreklerin vücuttaki atık maddeleri daha etkili bir şekilde atmasını sağladığını,

-Suyun içeriden ve dışarıdan alındığında uyarıcı bir etki yarattığını, biliyor muydunuz?

Sağlıklı yaşamın devam ettirilmesi ve hastalıkların tedavisi için suyun kullanımı uzun yıllardır bilinmekte ve kullanılmaktadır. Bu kitap özellikle Hindistan’da ve Batı ülkelerinde kullanıldığı gibi, su kürü yöntemleri ile ilgilidir ve yogiler tarafından uygulanan Hatha Yoga ilkelerine dayanmaktadır. Basit ve akıcı bir dille yazılmış olan bu kitapta yabancı tanımlar ve özel bir dil kullanılmamıştır.

Yazar bize, iştah açıcı, tedavi edici bir nesne ve banyo yapma aracı olarak suyun olağan üstü değerinden bahsetmektedir. Ayrıca, suyu daha da canlandırıcı hale getirmek için ona nasıl ‘’prana’’ kazandırılacağını da anlatmaktadır.

Bu mükemmel rehber kitap; suyun sağlık açısından yararlarını, hakkındaki efsaneleri tartışmakta ve geniş bir şikâyet yelpazesinin tedavisine ek olarak ruhsal ilkeleri de açıklamaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 104
Ağırlık : 104
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺65,00

Ülkelerin uyguladıkları sağlık sistemleri ve bu sistemlerin özellikleri ülkelerin sağlık harcamalarını ve sağlık sektöründeki çıktılarını etkileyen en önemli faktörlerdir.Sağlık sistemleri hukuki, mali ve idari açıdan farklı çalışma alanlarında tartışılmaktadır. Bu kitap, Türk sağlık sisteminin güncel ve tartışmalı meselelerini, hukuki, mâli ve idari açılardan, multidisipliner bir yaklaşımla değerlendirmektedir.Kitap 8 bölümden oluşmaktadır. Sırasıyla, Prof.Dr.H. Hakan Yılmaz ve Dr.Öğr. Gör. Savaş Yılmaz, “Türkiye’de Sağlık Harcamalarının Belirleyicilerinin Değerlendirilmesi”, Dr.Ömer Alan ve Prof.Dr.Salih Murat Eke, “Hasta ve Hekim Hakları”, Prof.Dr. Çetin Arslan, Doç.Dr.Burcu Özcan Büyüktanır, Av.İlayda Kandur, “7406 Sayılı Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Tıp Hukuku Bakımından Değerlendirilmesi”, Doç.Dr.Seda Bayrakdar,”Türkiye’de Sağlık Hizmetlerinin Sosyal Refah Devleti Perspektifinden Değerlendirilmesi”, Doç.Dr.Hilmi Çoban, “Diyet ve Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesinde Maliye Politikası”, Dr. Dila Okyar, “Türk Hukuk Uygulamasında Hastaneye Kabul Sözleşmesinin Türlerine Yargısal Yaklaşım”, Dr.Merve Çeliktaş ve Prof.Dr.Hasan Yaylı, “Türkiye’de Sağlık Sisteminin Tarihsel Gelişimi ve Mevcut Sağlık Yönetiminin Yapısı”, Prof.Dr.H.Hakan Yılmaz, Prof.Dr.Pelin Varol İyidoğan ve Doç.Dr.Eda Yeşil, “Yerel Sağlık Hizmetleri Sunumunda Koruyucu Sağlık Harcamalarının Seçilmiş AB Ülkeleri Üzerinde Etkinliğinin Ölçümü” başlıklı çalışmalar yer almaktadır.Sağlık sistemlerini kapsamlı ele alan kitabımızın geniş çaplı okuyucu kitlesine hitap edeceği düşünülmektedir.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 200
Ağırlık : 200
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺128,25
Türkiye'den ve İspanya’dan EFQM Modeli Uygulama Örnekleri ile

Türkiye'de sağlık alanında kalite çalışmaları, ağırlıklı olarak 2003 yılında Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde uygulanmaya başlamıştır. Bu çalışmalar kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından hastanelerin kalite standartlarının değerlendirilmesinde Sağlıkta Kalite Standartları belirlenmiştir. Türkiye'de özel, kamu, üniversite ve devlet hastaneleri olmak üzere tüm hastanelerin aynı standartlar ile değerlendirildiği bu süreç, sağlık hizmetleri alanında ortak bir kalite kültürü oluşturulması ve rehber başvuru kitabı olması bakımından çok değerli ve önemlidir. Bununla birlikte kalitenin özünde sürekli iyileştirme ve geliştirme çalışmaları bulunmaktadır. Günümüzün değişen ve gelişen şartlarına olabildiğince hızlı cevap verebilecek, tüm standartların, tekniklerin, yöntemlerin bütünsel bir bakış açısıyla yönetilmesini sağlayan EFQM Modeli gibi kalite odaklı esnek modellerin felsefesinin benimsenmesi kompleks yapıdaki sağlık hizmeti sunan kurumlar için katma değer sağlayabilir. Sıfır hata ile çalışma prensibini benimsemek durumunda olan tüm sağlık hizmeti sunan kurumların standartların ötesine geçebilmesi bakımından kitabımız İspanya'dan ve Türkiye'den EFQM Modelinin uygulama örneklerini tüm okuyucuların hizmetine sunmuştur. Aynı zamanda, SKS V5 kalite yönetimini yürüten ve değerlendirmelerde yüksek puanları olan üç kamu hastanesinin EFQM bakış açısıyla değerlendirildiğinde geliştirmeye açık olan hususlar öne çıkarılmıştır.
Kitap, Sağlık Yönetimi alanında Uygulamaları Bilimler öğrencileri ve sağlık alanında yüksek lisans yapanlar ve bu alanda yönetici olmaya aday olan profesyoneller için uygulamaya aktarabilecekleri yararlı bir kaynaktır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 202
Ağırlık : 202
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺81,00

İmam Rıza şöyle dedi:

“Ulu ve Yüce Allah, Kesinlikle! Size hayırlı ve faydası olmayan hiçbir şeyi yemenize ve içmenize izin vermemiştir. Ancak onun dışında sizin için fayda ve hayır varsa yiyip, içiniz!

Allah, zararlı, faydasız ve kötü olmayan hiçbir şeyi size haram kılmamıştır. Bundan dolayı sizin bedeninizin ve cisminizin kuvvetlenmesine faydalı olan her şeyi helal kılmıştır!”

 İmam Rıza şöyle dedi:

“Allah kesinlikle, bedene derman ve tedavisi olmayan hiçbir hastalığı müptela etmemiştir. Her çeşit hastalık için bir çeşit derman, bir çare ve reçetesi vardır.”

 


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 104
Ağırlık : 104
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺33,75
Alzheimer Hastalığı, Hafıza Kaybı ve Bilişsel Zayıflama ile Mücadelede Düşük-Karbonhidrat ve Yüksek-Yağ Diyetinin Kullanımı

Bu yıkıcı hastalığın sebeplerini ve tedavisini bulmak için onlarca yıldır yürütülen araştırmalara ve harcanan milyonlarca dolara karşın, çözüme dair çok az ilerleme kaydedildi ve her yeni ilaç, kendinden öncekiler gibi büyük bir hayal kırıklığı oldu ve bugün Alzheimer teşhisi idam cezasından farksız.

Bununla birlikte bu sinsi nörodejeneratif hastalığı önlemenin, geciktirmenin ve hatta seyrini tersine çevirmenin yolları olabilir. Alzheimer’ın Panzehri’nde Beslenme Uzmanı Amy Berger, bu hastalıkla kaynağında mücadele etmek için çok yönlü bir beslenme ve yaşam tarzı değişikliği sunuyor. Berger’in araştırmaları Alzheimer’ın beyindeki yakıt eksikliğinden kaynaklandığını gösteriyor: Nöronlar glikozdan enerji toplayamaz hâle geldiklerinde körelip ölerek hafıza kaybı ve davranış değişikliği gibi klasik bulgulara yol açıyor.

İlaçlar altta yatan nedenleri ele almaz ve Alzheimer hastalığı özelinde bulguları bile iyileştirmeyi genellikle başaramazlar. Alzheimer, metabolik bir sorun olduğu için onu iyileştirmenin tek etkili yolu, beyindeki enerji üretimini ve kullanımını yeniden programlayan çok yönlü bir yaklaşımdır ve işin sırrı düşük-karbonhidrat, yüksek yağ diyetinde gizlidir.

Alzheimer’ın Panzehri bilişsel gerilemenin kaçınılmaz olmadığını ama meydana gelirse de ilerleyip kötüleşirken umutsuzca beklemek gerekmediğini bilimsel kanıtlarla ortaya koyuyor. Amy Berger hastalara ve onların yakınlarına bu karanlık labirentten çıkış için umut ışığı sunuyor.

“Muhteşem… Alzheimer’ın Panzehri, en saygın bilimsel araştırmaların sonuçlarından damıttığı bilgileri, sağlığımızın beyinle ilişkili geleceği için kolaylıkla uygulanabilecek güçlü bir oyun planına dönüştürüyor. Ve bu program herkese uygun; ister Alzheimer tanısı konmuş olsun, ister yüksek risk altında olsun, isterse de aile geçmişinde hiç Alzheimer olmasın…

Size genetik ve bilişsel kaderinizi kontrol etme imkânı verecek olan son derece güçlü araçları bu sayfalarda bulacaksınız.”

- Dr. David Perlmutter, Tahıl Beyin, Beyin ve Bağırsak ve Beynine Güç Ver kitaplarının yazarı

 


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 416
Ağırlık : 416
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺78,75

İlk kitabı Acemi Yoginin Elkitabı’nda yogada yeni veya deneyimli olanları, kolay anlaşılır ve mizahi bir dille yoganın derinlikleriyle tanıştıran Esra E. Karaosmanoğlu, bu ikinci kitabında okuru başka bir kadim öğretiyle buluşturuyor: 5000 yıllık sağlık, gençleşme ve şifa bilimi Ayurveda.

Esra E. Karaosmanoğlu Acemi Yoginin Ayurveda Yolcuğu’nda Şubat 2019’da Hindistan’ın Bengalore şehrindeki bir ayurvedik temizlenme, arınma ve yenilenme merkezinde kaldığı on beş gün süresince yaşadıklarını, aldığı terapileri ve dostluklarını ayurvedayla ilgili bilimsel bilgiler içeren bu anlatıda okurla buluşturuyor.

Acemi Yoginin Ayurveda Yolcuğu, yazarın merkezde kaldığı süre içinde tuttuğu detaylı günlük kayıtlar sayesinde, geçirdiği fiziksel ve ruhsal köklü değişimlerin yanı sıra kişinin zihin-beden-ruh üçlemesiyle ve çevreyle uyumlu bir şekilde var olmasını öğreten ayurveda hakkında da okura detaylı bilgiler sunuyor.

“Kısmen seyahat güncesi, kısmen kişisel farkındalık arayışı, kısmen terapi metotlarının anlatımından oluşan bu kitap, bir şifa ve dönüşüm bilimi olarak ayurvedanın muazzam genişliği ve derinliğiyle ilgili bizi kıymetli bir tanıklığa davet ediyor.”

— Ulli Allmendinger, MSc Ayurveda


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 144
Ağırlık : 144
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺41,25

Yıllardır sosyal medyada hekimlere yardımcı olmayı amaçlayan; onlara mesleki pratikte zorlanmamaları ve kendilerini yalnız hissetmemeleri için emek veren @acilhekiminetuyolar, @onurtokocin, @ailehekimlerinetuyolar, @docsbro, @enfektif, @noro_bilgi, @driskeletor, @drerenyigit,@dr.hilmikeskin, @drkubrairmak, @dr.balkansahin, @azizhet,@pediatrikpaylasimplatformu adminleri ve birçok branstan hekimler olarak bir araya gelme kararı aldık. Basta pratisyen hekimlere, tıp ögrencilerine, asistan hekimlere, acil bilgilerini tazeleme ihtiyacı hisseden bütün meslektaslarımıza kalıcı ve güzel bir eser sunmak istedik.

Özellikle COVID-19 pandemisinde fiziksel egitimden uzaklasmak zorunda kalan genç hekim adaylarına servet niteliginde tecrübelerimizi ve pratik becerileri aktardıgımız basucu kitabı olmaya aday bir eserle daha karsınızdayız. Biz en iyisini yapmak için elimizden gelen bütün çabayı sarf ettik. Simdi bu eseri okuyarak hakkını verme sırası sizde!


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 3
Sayfa Sayısı : 475
Ağırlık : 475
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺650,00

Kitle iletişim araçları uzun zamandır dünyayı ve kendimizi nasıl deneyimlediğimizi şekillendiren güçler olarak kabul edilmekteler. COVID-19, dünyamızı ve günlük yaşamlarımızı algılama biçimi üzerine derin etkisi olan küresel bir sağlık krizi yarattı. Küresel salgınlar, doğal afet veya trajedilerden farklı olarak, tek bir yerle veya bir grup kurbanla sınırlı olmayıp, öngörülemeyen travmalar yaratma potansiyeline sahipler; sevdiklerini yitirmek, sağlık hizmetlerine erişememek, zoraki tecrit altında tutulmak bireyleri doğal olarak çok kötü etkiliyor.
Kriz dönemlerinde, yanlış-eksik bilgilendirme ve aşırılık, gündemi belirlemede birbirlerini karşılıklı olarak beslerler; halbuki kamuoyunun en çok doğru bilgilenmesi gereken zaman da kriz dönemleridir zira bu süreçte komplo teorileri, histeri, nefret, yalan haber her zamankinden çok pompalanır. Bilimsel bilgi akışı durduğunda, gedikleri klişeler, önyargılar, spekülasyonlar ve nefret söylemi doldurur.
Son günlerde, dünyanın en büyük sosyal medya platformları, COVID-19 hakkında yayılan sahte raporlar, hack girişimleri ve açık yalanlarla mücadele ediyor. Google ve Facebook, yanlış bilgilerle başa çıkabilmek için yeni önlemler aldı. BBC ve Kanal 4 gibi medya kuruluşları da enformasyon denetim siteleri kurdular. Çevrimiçi ortamda dolaşan enformasyon miktarının fazlalığı ile yanlış bilgide artış, eleştirel düşünme ihtiyacını vurguluyor.
Medya, toplumlarımızda karşılaştığımız eşitsizlikler hakkında farkındalık yaratılmasına öncülük edip, toplumun hastalıklarını açığa vurabilecek bir ayna tutma kapasitesine sahip. Bunu da sosyal değişimin bir aracı olarak, insan hakları temelli habercilik yaparak, adaletsizliklere karşı güçlü bir baskı grubu oluşturarak gerçekleştirebilir.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 148
Ağırlık : 148
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺78,85
Covid-19 Kronikleri

Beşerî yaşamın tüm kılcallarına nüfuz eden güncel pandemiye ilişkin, “teori”nin çağrısına kulak kesilen hummalı bir metin bu. Neyse ki onunla sınırlı kalmıyor: Literatür gezintileriyle, akademik havzada zikzaklar çizerek muhtevasını zenginleştiriyor. Medyaya yansıyanlar üzerinden zap yapıyor ve üretilen aktüel metinler kümesine doğru çalışkan bir keşfe çıkıyor. Bir Acil Servis hekimi de olan Özen B. Demir, bu eserinde koronavirüs nesnesi ile COVID-19 olgusunu kamu sağlığı, klinik pratik, istatistiksel yordamlar, biyoekonomi, toplumsal ekoloji, salgınlar tarihi, biyopolitik prosedürler, bulaşıcı hastalıklar antropolojisi gibi farklı izlekler üzerinden tartarak, daha ziyade “risk” ve “belirsizlik” eksenine yerleşmeyi yeğleyen bir okuma sunuyor. Mevcut krize dair temel tartışma hatlarını görünür kılan bir hafriyat ve haritalama mesaisine girişiyor. O arada toplumsal bağlamları, siyasal mevzileri, yönetsel arızaları, bedensel serüvenleri kavramaya çalışırken, ünlem işaretlerini de eksik etmiyor. Başvurulan söylem teknikleri ve açığa çıkan retorik örüntüleri üzerinden tarihsel yapıların güncel tezahürlerine, ama özellikle de, belirsizliğin iktidar aygıtındaki kaçınılmaz idarî yansıması olan “güvenlik ideolojisi”ne doğru depar atıyor. Salgının Medikopolitiği: Yeryüzüne meteor gibi düşen COVID-19 üzerine, hayli kıvrak ve tok bir muhasebe.

 

 


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 464
Ağırlık : 464
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺93,75
Kim Demiş Hamilelik Yolculuğu Kolay Olacak Diye… Ama Unutma Yalnız Değiliz !

"Kadere inanmakla başlıyor her şey.
Teslim olmakla, sığınmakla, hayırlısını dilemekle...
Kendi hikâyemden de, yıllar içinde biriktirdiğim birçok kadının hikâyesinden de anladığım bir şey var: Sabretmek, kabul etmek ve şükretmek isteklerimize ulaşmanın en önemli adımı."

Ebru Destan ilk kitabı Yalnız Değiliz'de hamilelik serüvenini, bu zorlu yolculukta yaşadıklarını, büyük kesişme ve dönemeçleri tüm içtenliğiyle anlatmış, annelik yolundaki binlerce kadına rehber olmuştu. 

Destan bu kez daha da zorlu konuları kaleme alıyor. İstemenin, doğru istemenin, hayırlısını istemenin peşine düşüyor. Hamile kalmanın, çocuk sahibi olmanın ve kimi durumlarda çocuk sahibi olamamanın duygusal izini sürüyor. Uzmanlar ve doktorların yönlendirmeleriyle, dua ve inançla şifanın kodlarını sorguluyor. Tüm kadınlar için bir el rehberi, iyiliğe ve istemeye dair bir başucu kitabı Sabret, Kabul Et, Şükret.  

"Yalnız değiliz. Ona kavuşmak için dilerken de, hayırlısını isterken de yalnız değiliz. Bir kez daha yeni bir yola çıkıyoruz. Bana katılın."

----------------------------

"41 yaşında sağlıkla anne olmuş ve öncesinde düşük yaşamış bir kadın olarak inancın, içsel ve fiziksel gücün önemini biliyorum. Hem akışa teslim oldum, hem pes etmeden annelik yoluma devam ettim ve bebeğimi kucağıma aldım. Olanın da olmayanın da 'bütünün hayrına' bir mesajı var..."


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 128
Ağırlık : 150
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺56,25

Siz hayatta bazı bilgileri almış, sindirmiş
Ve özümsemiş iseniz,
Yani siz bu bilgiyi almaya hazırsanız,
Bu bilgi burada ve şimdi sizin için hazırdır.
Eğer siz henüz hazir değilseniz,
O bilgi de hiç bir zaman hazar değildir.
Belli bir farkındalık seviyesinde olmayanlar,
yani ulaştığı bilgilerin frekans seviyesini
yakalayamayanlar bu kitaba şiddetle itiraz
edeceklerdir.
Ama bu kitabın frekans seviyesinde olanlar büyük
bir zevkle okuyacaklardır


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 302
Ağırlık : 302
En / Boy : 17 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺91,30

Kendiniz için en doğal ve en uygun doğum deneyimini keşfedin!
Hayatınızın en önemli dönemlerinden birine giriyorsunuz. Bu dönem, zararlı olabilecek alışkanlıkları, maddeleri vücudunuzdan ve çevrenizden mümkün olduğunca uzaklaştırarak bebeğinize sağlıklı bir ortam yaratmak için en doğru zaman! Hamileliğinizin ilk günlerinden, henüz yolun başında bir anne olarak bebeğinizle iletişim kurmaya başladığınız dönemlere kadar sizi daima doğal yöntemlere yönlendirecek bir rehbere ne dersiniz?
Yaygın ilaç tedavilerinin, endişe uyandıran hamilelik hikâyelerinin aksine bu kitapta; tüm hamile kadınların kullanabileceği pratik, uygulanabilir tavsiyeler bulunuyor. Örneğin; bitkisel yağ terapisi, bitki bazlı beslenme, rahatlama teknikleri, hamilelere uygun egzersizler, geleneksel ilaçlara ne zaman başvurulması gerektiğine dair yönergeler sayesinde kendinize özel hamilelik ve doğum deneyiminizi oluşturabileceksiniz.
• TEK BEDEN HERKESE UYMAZ Hem ilaç destekli hem de ilaç desteksiz doğum planlarını keşfedecek, ikisinin de avantajlarını ve dezavantajlarını detaylı biçimde görecek, kararınızı etkileyebilecek durumlarla karşılaşacaksınız.
• SİSTEMİNİZ TEMİZLENSİN Kişisel bakım ürünlerinizde sağlıklı seçimler yaparak, yaşam ve çalışma alanlarınızdaki toksinleri yok ederek nazik “detoks” yöntemlerini öğreneceksiniz.
• ÇOK YÖNLÜ YAKLAŞIM Hamileliğiniz sırasında karşılaşacağınız zorluklarla başa çıkmadan önce sağlıklı alışkanlıklar edinmenin önemini keşfedeceksiniz.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 208
Ağırlık : 208
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺82,50
1 2 3 ... 36 >

Sağlık Kitapları

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı