“Sağlık ve güzelliği tarihsel bağlamdan başlayarak ele alan; önemli hastalıkların semptomlarını, risklerini ve tedavilerini de kapsayan harika bir çalışma! Bu konularda bilgilenmek isteyen herkese tavsiye ederim.”
Prof. Dr. Bengi Başer

“Çok sevdiğim, saydığım değerli eczacım Mehmet Müderrisoğlu’nun kaleminden çıkmış bu harika rehber kitabı mutlaka edinin. Dijital bilgi kirliliğinin çok fazla olduğu bu günlerde, hayatınızın her yaş döneminde başvurabileceğiniz ve elinizin altında bulunması gereken bu kitapta sağlık, bakım, güzellik hakkında tüm doğru bilgiler biz okuyucularla buluşuyor. Kaleminize, bilgilerinize sağlık; hep bizlerle olun sevgili Mehmet Müderrisoğlu.”
Şebnem İşigüzel


Basım Ayı/Yılı : 8/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 224
Ağırlık : 224
En / Boy : 19 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺400,00
Uykusuz Gecelere Çözümler

Yaşamımızın üçte biri uykuyla geçer. Yine de az sayıda insan uyku ve uykusuzluk üzerinde kafa yormuştur. Neden uykumuz gelmez, hangi faktörler uykusuzluğa neden olur? Neden rüya görürüz? Bununla nasıl baş edilmelidir? İnsanlığın yaşam ritmini güneşin doğuşuna ve batışına göre hazırlamak mecburiyetinden vareste kaldığı modern çağda; bilimin, felsefenin ve meditasyon tekniklerinin uykusuzluk problemi hakkındaki tespit ve önerileri nasıl bir çeşitlilik ve derinlik arz etmektedir? Uykusuzluk probleminden mustarip olan Benjamin Franklin “vakit nakittir” diyerek uyuyamadığı zamanları çalışmak suretiyle değerlendirmişti. Nietzsche gibi birçok ünlü felsefeci uykuyu ve uykuculuğu küçümsüyordu. Buna mukabil Descartes uykuya büyük önem atfederdi. Peki uyuyamayan kişi kaderini mi kabullenmelidir yoksa doğru yöntemlerle problemin üstesinden mi gelmeye çalışmalıdır? 17 yıl boyunca uykusuzlukla savaşan Anders Bortne, bu konudaki tecrübelerini, araştırmalarını ve tavsiyelerini içten bir üslup ve nesnel bir yaklaşımla okuyucuyla buluşturuyor.


Basım Ayı/Yılı : 2/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 206
Ağırlık : 206
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺84,15

Kusursuz çalışan bir sistem mükemmellik midir? Yoksa mükemmellik hiç ulaşılamayan bir ütopya mıdır? Şüphesiz işletme bilimi var oldukça araştırmacılar bu sorulara cevap aramaya devam edeceklerdir. Mükemmel bir yaşam, bir insan için belki sadece zorlayıcı ve rahatsız edici bir amaçtır. İnsan hayatında mükemmellik arayışı için çabalamak kaygılara yol açar düşüncesi gibi, ulaşılamaz idealler peşinde koşmak olarak da algılanabilir. Ancak işletmeler için durum farklı, “şu anda iyi bir konumdayız” derken bile bulunduğunuz konumu kaybetme ihtimaliniz çok yüksek, işletmeler için riskler çok fazla ve çok hızlı yayılıyor. Rekabetin bu denli yoğun olduğu bir ortamda hedeflerin güncel ve uygulanabilir olması gerekir. Ulaşılmak istenen hedef gerçekleştikçe, sınırlar kendini yeniler, değişimi ve gelişimi amaç haline getirir. Asla unutmuyoruz, mükemmellik bir çıta değildir, her işletmenin kendi mükemmellik sınırları vardır. İşletmemiz sürekli dönen bir çark gibi ve bizler bu olayın en kusursuz şekilde gerçekleşmesi için çabalayan mükemmeliyetçileriz. Çünkü mükemmeliyetçiler bu yolda son derece motive, başarmaya istekli ve çok çalışmak için can atanlardır…


Basım Ayı/Yılı : 3/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 162
Ağırlık : 162
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺111,60

 

• Günümüzde tüm dünyayı bir salgın hastalık gibi kasıp kavuran obezite, insülin direnci, şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları ve kanserlerin büyük çoğunluğu tamamen “modern” yaşam tarzımızdan kaynaklanmaktadır.

• Kronik hastalıklar ve ölümün en tehlikeli risk faktörü yaşlanmaktır. O halde çare; yaşlanmayı geciktirmek!

• Otofaji hücrelerimiz içinde bir temizlik, geri dönüşüm ve gençleşme operasyonudur. Aralıksız 24 saat süren bir periyodik bakım.

• Otofaji, içimizdeki sağlık ve gençlik mekanizması, uzun yaşamanın sırrı.

• Sağlıklı beslenme ve kilo verme hakkında bildiğinizi sandığınız her şeyi unutun. Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu bilim destekli standardı belirliyor!

• Bu kitapta Dr. Yavuz Yörükoğlu bizi olması gereken “fabrika ayarlarımıza” götürüyor.

Kitap Adı: Gençliğin Sırrı Otofaji
Kitap Yazar Adı: Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu
Yayın Direktörü: Gülşen İşeri
Editör: Saliha Ulusoy
Son Okuma: Elif Erdağı
Kapak Tasarım: Emir Tali
Sayfa Tasarım: Beyzanur Karabulut
Sayfa Sayısı: 136
Ebat: 13,5x19,5
Tür: Sağlık
Kağıt / İç Baskı: III. Hamur Enzo, 52 gr.
Cilt / Kapak: Amerikan Bristol 230 gr.
ISBN / Barkod: 9789751044938

₺96,60

Anne karnında gebelik ile başlayan insanın SU ile yakın ilişkisi, hayatı boyunca aralıksız devam eden bir serüven.

Yaşamın varlığında ölümsüz olan bu maddeyi anlamak ve anlamlandırmak amacıyla insanoğlu, binlerce yıl uğraş vermiş ve hatırı sayılır bir yol da kat etmeyi başarmış. Ama diğer taraftan, SU’yun tam olarak çözülememiş gizemleri, bugün hala bilim insanlarını şaşırtmaya ve meşgul etmeye devam ediyor.

Bu kitap, yaşamın en temel gereksinimi olan SU’yu, bugüne kadar olmadığı kadar geniş bir bakış açısıyla ele alıyor. Mitolojiden fiziksel özelliklerine, sağlığımız ile bağlantısından yönetilmesine kadar birçok farklı yönden pratik ve önemli bilgiler eşliğinde bizlere SU’yu tanıtıyor. Böylece, genellikle sadece yokluğunda hatırladığımız SU hakkında, farkındalığımızı arttırmayı ve onunla olan ilişkimizi yönlendirmeyi amaçlıyor.

Prof. Dr. Mois Bahar’ın, akıcı ve kolay anlaşılır bir dil ve zengin kaynak içeriği ile yazdığı bu referans kitap, okuyucusuna, SU ile birlikte daha bilinçli ve daha sağlıklı bir yaşam vaat ediyor.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 280
Ağırlık : 280
En / Boy : 17 / 24
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : Kuşe
Cep Boy Durumu : 0
₺290,00
Gerçek Diyet Öyküleri

“Kendini Sevdiğinde Ağırlıklarından Kurtulacaksın, kalbî bir diyet kitabı.”
-Cem Mumcu

Bildiğiniz tüm diyet kitaplarını unutun ve bambaşka bir deneyime hazır olun: Kendi diyet serüveninin ardından herkese yardımcı olmak amacıyla yola çıkan Diyetisyen Mehtap Yakut, danışanlarının zayıflama hikayeleriyle hem kendinize farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacak hem de yaşadığımız toplumun şişman insanlara bakışını gözlerinizin önüne serecek.

Bir akrabası tarafından yıllarca cinsel istismara uğradığı için vücudunu gizlemek isteyen ve çareyi kilo almakta bulan Deniz size tanıdık geldi mi? Fazla kiloları yüzünden insanların hedefi olacağını düşünüp kendini eve hapseden ve asla birinin ona aşık olmayacağını düşünen yalnız ve mutsuz Mehmet Ali’yi tanıdınız mı? Seks bağımlısı eşinin aşağılamalarına maruz kalıp defalarca kez ihanete uğrayan, acılarını unutmak için kendini yemek yemeye veren Şükran’ı biliyor musunuz? Hamilelik sırasında aldığı kilolar yüzünden evliliği boyunca zorbalığa uğrayan ve ‘çirkinliği’ yüzüne vurulan Yasemin’i hatırladınız mı? Eşinin hakaretleri yüzünden hırslanıp ondan intikam alabilmek için kilo vermek isteyen Mahmut’u hiç duydunuz mu? Peki ya hastalık nedeniyle şişen vücudu yüzünden hayal ettiği topuklu ayakkabıları bile giyemeyen Gamze’yi çıkarabildiniz mi? İş kazasında bacağını kaybeden ve mutsuzluğunu yemek tabaklarına gömdüğü için ihtiyacı olan protez bacağa kavuşamayan Ayşe’yi ya da hamilelikte aldığı kilolar bahane edilip kadınlığı yalnızca dış görünüşünden ibaretmiş gibi yansıtılan Mehtap'ı biliyor musunuz? 

Evet, gayet iyi biliyorsunuz. Herhangi bir zaman diliminde ya yollarınız onlarla kesişti ya da bu isimlerden biri bizzat sizsiniz. Ve emin olun, bu yolda yalnız değilsiniz.

Danışanlarıyla birlikte girdiği zayıflama yolculuğuna diyetisyen kimliğinin yanı sıra hamilelik döneminde aldığı fazla kiloları vermek için çabalayan bir kadın ve anne kimliğiyle de dahil olan Mehtap Yakut’un gerçek hayat hikayelerine dayanan bu sürükleyici kitabını soluksuz okuyacaksınız. İçerisindeki diyet ve detoks listeleriyle kimbilir belki siz de bambaşka bir yolculuğa adım atacaksınız.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 152
Ağırlık : 152
En / Boy : 16 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺168,50
Cilt Sağlığının İçten Dışa Yönetimi

Sağlıklı yaşlanabilmek üzerine yapılan bilimsel araştırmaların bugün geldiği noktada biliyoruz ki yaşlanmak, belirtilerini dışarıdan görmemize karşın aslında içten dışa doğru gerçekleşen bir süreçtir. Odaklanmamız gereken konu, bedenimizin bir bütün olduğu.

İnsanın yaşı ne olursa olsun, içeriden iyi yaşamak, dışarıdan en iyi şekilde görünmenin olmazsa olmaz koşulu. Günlük rutinimizde, çevreden ya da kendi ellerimizle aldığımız toksinler, yaşam şeklimiz, beslenmemiz, aldığımız nefes ve daha pek çok faktör sistemlerimizi etkiliyor.

Tüm organlarımızda olduğu gibi cildimiz de yaşantımızın ayak izlerini taşıyor, hatta yaşlanmanın en erken ve en açık belirtilerini yansıtıyor.

Amaç yıllar geçse de kırışıksız görünmek değil. Amaç, öncelikle bütünsel sağlık ve cilt kalitesinin sürdürülmesi için temel bir düşünce ve yaşam tarzı oluşturmak.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 197
Ağırlık : 197
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺58,10

Her yerde bulabileceğiniz doğal ürünlerle, çok basit tarifleri uygulayarak güzel ve sağlıklı olmak istemez misiniz? Kimseden yardım almadan pratik önerileri uygulayarak muhteşem sonuçlar alabilirsiniz.

Kendi alanında çok başarılı işlere imza atan Dr. Yasemin Fatih Amato, güzellik, bakım ve sağlık sırlarını sizlerle paylaşıyor. Elinizdeki kitap bakımına ve sağlığına önem veren, bu konuda doğru ve bilinçli adımlar atmak isteyen herkes için bir rehber.

Güvenilir bilgilerin ışığında, sağlıklı, güzel ve bakımlı olmanın keyfine varın…


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 238
Ağırlık : 238
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺66,40

Prof. Dr. Selim Çetiner, GDO Tehlikesi...Gerçekler! ironik başlıklı bu kitabında, ülkemizde politik tartışmalar, önyargılar ve şehir efsanelerinin alacakaranlığında kalan GDO olgusunu bilim penceresinden aydınlatıyor.
Ülkemizde Biyogüvenlik Kanunu ile GDO’lar fiilen yasaklanmışken bu alandaki bilimsel çalışmalar pek çok ülkede hızla devam ediyor. Sentetik biyoloji, genom düzenleme, gen sürümü, sayısal dizin bilgileri araştırmaları sonucunda yeni bitki çeşitlerinin geliştirildiği modern moleküler teknikler üzerinde büyük kaynaklar ayrılarak çok yoğun araştırmalar yapılıyor. Devrim niteliğindeki bu atılımların güvenliği ve fikri mülkiyet hakları tüm boyutlarıyla değerlendirilip gerekli mevzuat titizlikle geliştiriliyor. Yıllar önce GDO’lar konusunda dünyanın ilk doktora çalışmalarından birini yapan Prof. Dr. Selim Çetiner, dünya çapında tarihten günümüze bir ufuk turu atarak GDO’lar konusunda farklı ülkelerin benimsediği bilimsel yaklaşımları yalın bir dille anlatıyor. Bilim ve aklın kılavuzluğunda doğru bir yasal çerçeve ve etkin denetim geliştirilmesi koşuluyla GDO’ların tehlike değil hem insanlık hem de ülkemiz için büyük bir fırsat olduğunu nesnel olgularla ortaya koyuyor.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 301
Ağırlık : 301
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺105,00

İşte Bu Yüksek İşlevli Otizm
 
Bu kitap sınıfta kullanılabilecek harika bir eğitim kaynağı. Otizmi olan çocuklar ve akranları için farkındalık ve anlayış geliştirmeye yardımcı bir kitap.
 
Molly James -  Özel eğitim öğretmeni


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 107
Ağırlık : 107
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺35,00

Yüksek İşlevli Otizm ve Zor Anlar
 
Mutlaka edinilmesi gereken bir kaynak. Zayıf duyusal düzenlemeler birey ve bireye destek sağlayacak kişiler üstünde ciddi bir etkisi var.
 
Barry G. Grossman


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 107
Ağırlık : 107
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺45,00
Maddetü’l-Hayat

Akşemseddîn bu eserde “hayatın maddesi” adını verdiği bir tür sıvıdan bahsediyor ve bu sıvı yardımıyla yapılacak ilaçların bazı hastalıkları iyileştirdiğini söylüyor. Çeşitli ağrılar, kulak tıkanıklığı, frengi, verem, sıtma, aşırı zayıflık, idrar yolu hastalıkları, depresyon, saçkıran, unutkanlık, hazımsızlık, kalp çarpıntısı ve basur gibi hastalıklar, “hayat maddesi”nin iyi geldiği hastalıklardan bazıları…

Mâddetü’l-Hayât, Akşemseddîn’in eczâcı ve tabip olarak kaleme aldığı, tıp içerikli bir eserdir. “Hayatın Maddesi - Sağlığın Sermâyesi” başlığıyla yayımladığımız eser, Mâddetü’l-Hayât’ın günümüzde her seviyeden okurun anlayabileceği bir sadeleştirmeyle aslına sadık kalınarak hazırlanmıştır. Bu risale, sadece Akşemseddîn’in tebabete dair bilgisini değil, döneminde Osmanlı’nın tıp alanında geldiği seviyeyi de göstermesi açısından önemlidir.

Eserde yer alan bilgiler tabipler arasında asırlarca elden ele aktarılmıştır. Bilindiği üzere Batı kaynaklarında mikrobun A. Van Leeuwenhoek tarafından keşfedildiği söylenegelmiştir. Oysa Mâddetü’l-Hayât’ta bu zattan yaklaşık iki yüzyıl önce bazı hastalıkların “bitki tohumuna benzer canlı bir molekül” ile taşındığı vurgulanmaktadır. Bu tohumlar mikroptan başka bir şey değildir. Dolayısıyla tıp tarihinde mikro-organizmalardan bahseden ilk kişi de Akşemseddîn Hazretleri’dir. Yine bu kitapta epilepsi, gut hastalığı, vitiligo ve cüzzam gibi hastalıkların ırsî (genetik) geçişi olduğunun belirtilmesi önemli bir bilgi olarak tarihteki yerini almıştır.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 52
Ağırlık : 52
En / Boy : 13 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺50,00

Aslında bu kitabın oluşum serüveninin başlangıcından itibaren bir çok arkadaşımın manevi desteği olmuştur ve ilk kitabımı tashihini yapan arkadaşım Nadiye hanıma, şu son haline geldikten sonraki bazı olumlu eleştirilerde bulunan dostlarıma, bilimsel bölümünü gözden geçirip ufak tefek hataları düzeltmemde yardımı dokunan sayın Profesör Dr. Müge Özcan’a ve tabii ki beni her zaman destekleyen sevgili eşim Filiz’e sonsuz teşekkür ediyorum. Bu yeni kitabımı yazarken o zamanlar neler hissedip yazmışım diye ilk yazdığım kitabı bir okuyayım, dedim ve bazı bölümler o kadar hoşuma gitti ki o bölümleri bu kitaba aynen koymaya karar verdim.

Bu kitapta vejetaryenliğin ve diğer etsiz yaşam türlerinin etik, ekolojik, felsefi ve sağlık yönlerinden nedenlerini anlatıyorum.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 153
Ağırlık : 153
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺71,76
Korona Gün(lük)leri ve Sonrasında Dünya

Bir gün bir virüs ortaya çıktı, aniden dünyamız değişti. Şimdilerde herkes “artık hiçbir şey eskisi gibi olamayacak” diyor. Gerçekten öyle mi olacak? Yoksa şimdilik kendimizi avutup kandırıyor muyuz?

Dünya, daha önce de salgınlar yaşadı; ama hiçbiri koronavirüs salgını gibi olmamıştı. Yaşadığımız ulaşım çağının bize sunmuş olduğu kolaylıklar, bu defa bize saldıran bir virüse aracılık etti, onu hızla bütün dünyaya yaydı. COVID-19 olarak adlandırılan bu virüs, bir pandemiye dönüşerek kısa bir sürede bütün dünyayı etkisi altına aldı. Ama virüsün bu denli hızla yayılmasını sağlayan küresel olanaklar, ne yazık ki onu önlemede yetersiz kaldı. Bu süreçte sadece küreselleşme çökmedi; ulus üstü kurumlar, büyük devletler, devasa ordular da itibar kaybetti. Doğa ve insanı mahvetmek için kullandıkları güç, gözle görülmeyen küçük bir virüs karşısında yerle yeksan oldu.

Küresel salgına küresel çözümler bulunamayınca, herkes kendi başının çaresine baktı. Ama bunun da sağlıklı bir yol olmadığı, dünyanın bir yerinden bu virüs olduğu müddetçe dünyanın hiçbir yerinin güvende olamayacağı biliniyor artık.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 192
Ağırlık : 192
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺80,00

Kur'an, insanlara yalnız dini, ahlaki, hukuki kanunlar ve kaideler getirmekle kalmamış, aynı zamanda şu ana kadar bilinebilen en mükemmel koruyucu hekimlik kaidelerini ve prensiplerini de getirmiştir. Hatta diyebiliriz ki Kur'an, sadece koruyucu hekimlik ile ilgili sahalarda değil, diğer bütün alanlarda da getirdiği hükümlerle insan sağlığını korumayı hedeflemiştir. Kur'an'da bazı gıda maddelerinin adı zikredilmiş, fakat geniş ve tafsilâtlı bir biçimde bu maddelerin özelliklerine yer verilmemiştir. İstenilen ölçüde geniş ve tafsilâtlı bir biçimde besin bilgisinin bulunması da zaten gayesine ters düşerdi. Ancak bu konuda dikkat çekici bir husus vardır ki, o da bu gıda maddelerinin adıdır. Kur'an'da zikredilen bu gıda maddeleri, insan sağlığı için mutlaka lüzumlu olan protein, karbonhidrat ve yağları ihtiva etmektedir. Proteinli yiyeceklerden et, balık ve sütü zikreden Kur'an, karbonhidratlı yiyeceklerden ise, buğday, soğan, sarımsak, mercimek, hurma ve üzüm gibi sebze ve meyveleri zikretmekte ve nebatî yağlardan bahsetmektedir. Kur'an'da adı geçen besin maddelerinin; Kur'an gibi ilahi, mu'ciz ve kıyamete kadar gelecek insanlara rehber olan bir kitapta zikredilmesinin hikmetleri olmalıdır. Yani bunlar öylesine ve gayesizce zikredilmiş olamazlar. Muhakkak bunların insanlara ziyade bir faydası olmalı ki, dünya üzerinde bulunan birçok sebze ve meyveden sadece bunlar zikredilmiştir. İşte bu araştırmada, Kur'an'da adı geçen bu gıda maddelerinin insan beslenmesindeki yeri ve faydalarıyla birlikte onların tıbbîfaydaları, şifa yönleri üzerinde durulmuştur. Ele alınan konulardan biri de zararlı yiyecek ve içeceklerdir. Kur'ân'ın yenilmesini ve içilmesini yasakladığı maddeler bugünkü tıp tarafından da zararlı ilan edilmiştir. Günümüzde sentetik madelerle hazırlanan bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı kullanımı terkedilirken, bunun yanında yan etkisi çok az bitkisel menşeli ilaçlara ilginin arttığı da bir gerçektir. Bu sebeple ilim ve teknolojide ileri ülkeler sanayilerinde nebatî menşeli hammadde kullanmaya başlamışlardır. Bu çalışma, işin meraklıları ve mütehassıslarına bu hususta bir fikir verecektir. Peygamber Efendimiz'in (s.a.s) ifadesiyle Kur'an: Onda öncekilerin haberleri gibi, sonra geleceklerin de haberleri mevcuttur. Aranızda çıkacak meselelerin (ihtilafların) hükmü de vardır. Bir de onun bedi (orijinal) manaları tükenmez, çok tekrarlanmakla eskimez.1 bir itaptır Yani o tükenmez bir hazinedir. Onun için her asırda Kur'ân'ın yüzlerce tefsirini yazan değerli alimler, Kur'an'ın değişik yönlerini ele alıp tefsir etmişler, Müslümanlar da bunlardan is ifade etmişler ve etmektedirler. İnşallah kıyamete kadar da bedî (orijinal) mânâları tükenmez hükmünce, Kur'an'ın değişik yönleri ele alınıp tefsir edilecek, kapalı çok yönleri gün yüzüne pey erpey çıkacaktır. Bu mütevazı çalışmada, Kur'an'ın sadece bir yönü ele alınıp incelenmiştir. Aslında bu konu, tıp ve beslenme hususunda uzmanlaşmış, aynı zamanda Arapça bilen, Kur'an'a ve Kur'an tefsirlerine vakıf kimselerin yapması gereken bir çalışmadır. Veya ortaklaşa yapılabilecek bir çalışmadır. Bu araştırma her ne kadar Tıbb-ı Nebevi'ye geniş olarak temas etmediyse de, Kur'ân'da adı geçen besin maddesi hakkında sevgili Peygamberimiz'den (s.a.s)) rivayet edilen bir hadis varsa o da zikredilmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 216
Ağırlık : 216
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺130,00
Neden? Nasıl? Ne Zaman? Ne Kadar?

Uykunun seyir defterine hoş geldiniz

!•Neden uyuyoruz, nasıl uyanıyoruz?

•Verimli bir uyku için ne yapmak gerekiyor?

•Uykuda öğrenme olur mu?

•Sınav başarısına giden yolda uyku zamanı ve süresi ne olmalıdır?

•Uyku ile kanser, obezite ve kalp krizi oluşumu arasında nasıl bir ilişki var?

•Gündüz uykusu yararlı mı,zararlı mı?

•Uykuda yürüme, konuşma ve karabasan nasıl oluşuyor?

•Daha az uyku ile daha fazla performans mümkün mü?

•Uyku ile iyi hissetmek arasında bir ilişki var mı?

•Uykumuzun bozuk olduğunu nasıl anlarız?

•Uyku,cinsel yaşamı nasıl etkiliyor?

Bütün bu soruların cevaplarını bilimsel dayanaklarıyla alacağınız bu kitabın uykunuza iyi gelmesi dileğiyle, iyi okumalar.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 230
Ağırlık : 230
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺114,75

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Homeopati, dünya çapında akut ve kronik hastalıkları tedavi etmek üzere, 500 milyondan fazla kişinin kullandığı dünyanın en hızlı büyüyen ve modern tıptan sonra ikinci en yaygın kullanılan  Belli prensipleri ve ilkeleri olan bu tedavi sisteminin temelini oluşturan en önemli felsefe, hastaya bütünsel yaklaşmaktır. İnsan zihinsel, duygusal ve fiziksel olmak üzere 3 seviyede varlık gösterir.

Homeopati, bedenin bir organını diğerinden, fizik bedende yaşadıklarını duygularından veya zihninde olup bitenden keskin sınırlarla ayırmadan; hastayı zihinsel, duygusal ve bedensel, bir bütün olarak değerlendirir.

Bu 3 seviye arasındaki denge ve uyumu sağlayan, vücudumuzun orkestra şefi olan “Yaşam Gücünü” tetiklemeye, bir başka deyişle, ‘Kişinin Kendi Kendini İyileştirme Enerjisini Güçlendirmeyi Hedefleyen’ bir tedavi şeklidir.


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 96
Ağırlık : 150
En / Boy : 14 / 22
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺120,00

Sümer, Babil, Asur ve Mısır’ın şifalı bitki hekimleri ve tıp hekimleri; insanlara suyun, şifalı bitkilerin, otların ve yağların iyileştirici özelliklerini öğreten ve kendilerinin ilk uygulayıcıları oldukları sanatlarını tanrılardan aldıklarını açık bir şekilde ilan etmişlerdir. Ve son 5000 yıldır her medeni ülkede insanlar, ilahi şifa sanatını tanrıların insanlara armağanlarının en büyüğü olarak kabul ettiler. Bu ilahi sanat, öğrenenler tarafından özenle ve kıskançlıkla da korundu ve birçok nesil boyunca sözlü gelenekle de muhafaza edildi. İnsanlar yazmayı öğrenir öğrenmez öğretiyi kil tablete ve papirüs rulosuna yazdılar; şifalı bitkiler listelerini hazırladılar ve bu belgeler ilk Şifalı Bitkiler metinlerini (Herbal) oluşturdular.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 88
Ağırlık : 88
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺120,00

Bazen bir konuda çok şeyler okur, çok şeyler dinleriz. Kafamızdaki bilgiler darmadağınıktır ve her birini nereye oturtacağımızı bilemeyiz. 2020 sonunda bana kanser teşhisi konulduktan sonra edindiğim bilgileri derleyip toplayıp yazıya geçirerek bunlardan başkaları da faydalansın istedim.

İşte bu yüzden bu kitabı önce kendim için; sonra, aynı hastalıkla karşılaşıp farklı duygular yaşayan, duygularının adını koyamayan, başkalarına anlatamadığı gibi kendi bile anlamakta zorlanan, tedavi konusunda nasıl bir yol izleyeceklerini bilemeyen, alternatif tedaviler ile kafası karışanlar için yazdım.

Bilginin üç seviye olduğunu biliyoruz:

İlme’l yakîn, ayne’l yakîn, hakka’l yakîn: bilerek, görerek, yaşayarak öğrenmek.

Elma üzerinden örnek verecek olursak: elmayı bilmek, elmayı görmek, elmayı yemek gibi.

Hastalığım süresince doktorların kendi yaşamadıkları bir hastalığı asla anlayamayacaklarını fark ettim.

Hastalık hakkında her şeyi bilebilirler.

Her çeşit hastayı görüp, tedavi edebilirler.

Ama o hastanın neler yaşadıklarını asla anlayamazlar.

Elmayı tatmayanın tadını anlayamayacağı gibi…

“Damdan düşen gelsin” diyen Nasrettin Hoca’yı da daha iyi anladım. Kendisini tedavi edecek birinden çok, hâlini anlayacak birini istiyordu. 

Doktorlar sadece bilgi ve tecrübeleri dahilinde yapmaları gerekenleri yapıyorlardı. Onlardan hastalık hakkında gerekli bilgilendirmeler, açıklamalar, güler yüz ve tatlı dil bekleyebilirdik sadece.

Ancak benim yaşadıklarımı yaşayanlar derdimi, fiziksel ve psikolojik sıkıntılarımı anlayabilirlerdi.


Basım Ayı/Yılı :
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 136
Ağırlık : 136
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺65,00

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon alanındaki derin bilgi birikimi ve tecrübesinden Adli Tıp Kurumu’nda da istifade ettiğimiz değerli hocamız Prof. Dr. Halil Koyuncu, çok farklı bir üslupla kaleme alınan yeni bir esere imza atmıştır.

Kurgusal öykülerle desteklenen her bir bölümde farklı bir sağlık sorununu tıbbi, sosyal ve adli-tıbbi açıdan harmanlayarak sunmak gibi zor bir yöntemi başarıyla uygulamıştır. 

Hikayelerde bir yanda hastalar tarafından yapılan yanlışları, kulaktan dolma bilgi ve etraftan yönlendirmelerle hekimler dışında çarelere başvurmanın kötü sonuçlarını sunarken, aynı zamanda sağlık mesleği mensuplarının işlerini yaparken uymak zorunda oldukları yasal ve etik ilkelerin de anlatıldığını göreceksiniz. 


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 460
Ağırlık : 460
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺277,50

Farmakognozi, bitkilerden elde edilen farmasötiklerin ilaç kaynağı olarak kullanılmasını inceleyen bilimdir. İki yüzyılı aşkın süredir ‘farmasötik' ismiyle bilim dünyasının araştırma alanlarından biri olarak kabul edilmekte olan bu bilim dalı aslında hayatımızı doğrudan etkilemektedir. Teknolojik gelişmeler sayesinde, bitkilerin kimyasal yapılarının daha iyi anlaşılması sağlık alanına yeni ilaçlar, bitkisel droglar (bitkisel ilaçlar), nutrasötikler ve diyet takviyeleri çeşitlerinin büyük oranda artması ile yansımıştır ki bu değişim de farmakognozinin son 20 yılda giderek daha fazla önem kazanmasına neden olmuştur.

Farmakognozi ve Fitoterapinin Temelleri isimli bu kitap, ilk kez Türk araştırmacılar ve okuyucular ile buluşuyor. Orijinal versiyonunda gözden geçirilmiş ve yeni konular ilave edilmiş üçüncü baskısının çevirisinin sunulduğu bu çalışma fitoterapi hakkında detaylı bilgi içeriğine sahiptir: Bitki bazlı ilaçların tarihi, biyolojisi ve kimyası; bitkilerden elde edilen farmasötikler ve nutrasötikler; tıbbi bitkilerin dünya çapındaki sağlık sistemlerindeki rolü, bitki bazlı ilaçların tedavi edici özelliklerinin vücut sistemlerine göre etkisi, tıbbi olmayan takviyeler vb başlıklarla bu alandaki en güncel bilgileri kapsamlı bir şekilde sunmaktadır.

Farmakognozi alanında zengin deneyim ve bilgi birikimine sahip araştırmacılar tarafından hazırlanan Farmakognozi ve Fitoterapinin Temelleri, sağlık sektörünün bütün konumlarına hitap eden bir referans kitabı niteliğindedir.

"Ders kitabı olarak önemli bir ün ve saygı kazanan bir çalışmanın üçüncü baskısı olan bu kitap, eczacılık ve/veya farmakognozi öğrencisi olan herkes için oldukça değerli ve güvenilir bilgiler içermektedir. Bununla beraber bitki ve tıbbi bitkilerin artan popülaritesi hakkında bilgi edinmek isteyen ve doğal botanik preparatların dünya çapındaki tüketiciler için büyüyen bir güvenlik yelpazesini nasıl sağlayabileceğini öğrenmek isteyen endüstri kalite kontrol personeli, herbalistler, doğal ürün araştırmacıları ve sağlık alanı çalışanları için referans kaynağıdır."

Mark Blumenthal


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 358
Ağırlık : 358
En / Boy : 19 / 24,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺451,25

Kitle iletişim araçları uzun zamandır dünyayı ve kendimizi nasıl deneyimlediğimizi şekillendiren güçler olarak kabul edilmekteler. COVID-19, dünyamızı ve günlük yaşamlarımızı algılama biçimi üzerine derin etkisi olan küresel bir sağlık krizi yarattı. Küresel salgınlar, doğal afet veya trajedilerden farklı olarak, tek bir yerle veya bir grup kurbanla sınırlı olmayıp, öngörülemeyen travmalar yaratma potansiyeline sahipler; sevdiklerini yitirmek, sağlık hizmetlerine erişememek, zoraki tecrit altında tutulmak bireyleri doğal olarak çok kötü etkiliyor.
Kriz dönemlerinde, yanlış-eksik bilgilendirme ve aşırılık, gündemi belirlemede birbirlerini karşılıklı olarak beslerler; halbuki kamuoyunun en çok doğru bilgilenmesi gereken zaman da kriz dönemleridir zira bu süreçte komplo teorileri, histeri, nefret, yalan haber her zamankinden çok pompalanır. Bilimsel bilgi akışı durduğunda, gedikleri klişeler, önyargılar, spekülasyonlar ve nefret söylemi doldurur.
Son günlerde, dünyanın en büyük sosyal medya platformları, COVID-19 hakkında yayılan sahte raporlar, hack girişimleri ve açık yalanlarla mücadele ediyor. Google ve Facebook, yanlış bilgilerle başa çıkabilmek için yeni önlemler aldı. BBC ve Kanal 4 gibi medya kuruluşları da enformasyon denetim siteleri kurdular. Çevrimiçi ortamda dolaşan enformasyon miktarının fazlalığı ile yanlış bilgide artış, eleştirel düşünme ihtiyacını vurguluyor.
Medya, toplumlarımızda karşılaştığımız eşitsizlikler hakkında farkındalık yaratılmasına öncülük edip, toplumun hastalıklarını açığa vurabilecek bir ayna tutma kapasitesine sahip. Bunu da sosyal değişimin bir aracı olarak, insan hakları temelli habercilik yaparak, adaletsizliklere karşı güçlü bir baskı grubu oluşturarak gerçekleştirebilir.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 148
Ağırlık : 148
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺78,85
Kur’an'da Adı Geçen 'İlaç' Besinler

Kur’an-ı Kerim tüm alanlarda olduğu gibi tıp ilmi ve sağlığı koruma noktasında’ da ‘’ kendisine’’ müracaat edilmesi hususun da insanoğluna apaçık işaretler sunmuştur. Kur’an-ı Kerim, insanın oluşum, gelişim ve biyolojik süreçlerini en ayrıntılı bir şekilde ayetlerle anlatmıştır. Meryem suresinde anlatılan hurmanın; üremedeki rolü ve içeriğindeki Oksitosin , Hz. Meryem’in doğumunu kolaylaştırmak için Allah’ın özellikle hamilelikte kadınlara sunduğu bir ‘’ ilaç’’ besin olduğunu bilim çok daha yeni kanıtlamıştır. Tin suresinde anlatılan incir ve zeytinin hakikati ile bilim henüz kucaklaşamamıştır. Kur’an-ı Kerim insana temiz ve helal yiyeceklerle ve içeceklerle beslenmesini emreder. Ayrıca Kur’an -ı Kerim gıdaların genetiğinin değiştirilmemesi konusunda insanoğlunu ikaz etmiştir. Genetiği değiştirilmemiş ‘’temiz’’ gıdalar ve içecekler, hücreyi besler, iç kimyamızı dengeler ve bizi tedavi eder. Gerçek olan her gıda ‘’ ilahi ‘’ bir kombinasyona sahiptir. Kur’an-ı Kerim’de bizlere anlatılan “ilaç” besinler ise şunlardı; Su, Bal, İncir, Zeytin, Üzüm, Zencefil, Nar, Hurma, Kiraz, Muz, Reyhan, Sarımsak, Soğan, Mercimek, Kabak, Et, Süt, Yumurta, Ekmek, Balık.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 336
Ağırlık : 336
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺146,25

Ev berhem di warê hekîmtî û bijîşkîyê de kitêbek qedîm û baldar e. Bo başbûn, xefîftî û pêşîgirtina li nexweşîyan bêndera çanda kurdî ya nivîskîye. Her wiha di beşa nûjdarî û tebîbtîya gelêrîyê de xwedî çavkanîyeke zengîn û qîmetdar e. Bo civatek xwedî erdnîgarîyek dewlemend û rengereng ji gelên Grekî, Suryanî û Hidûyan ne kêmtir e. Di welatê navenda tibbê de qîmetek bêhempa teşkîl dike; bi îlac, derman û tedawîkirina cureyên nesaxîyan de beşa teknîkên tibbê radixîne ber çavan.

Beşek ji pirtûkê

105. Eger memikê jinan rengê wê sohr bit; ‘elametê weled kur e, eger zer bit elametê keçan e. Wellahu e‘lem.
106. Eger çe‘vê derd bigirit, tûtirkê ye‘nî bera wê bikêşin, di nîv şîrê keçan da bixne çavan.
107. Eger kesê mar bigezet; kêrekê li cihê geztî beden, heta xûn jê bit, sîr we simaqê digel nûşdarê biqutin, danine li ser


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 88
Ağırlık : 88
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺57,60

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci’nin tarifleriyle sevdiğiniz yemekleri yiyerek de kilo vermek mümkün!
Tüm hastalıkların tedavisi aslında sağlıklı yaşam, beslenme ve diyette gizli. Günlük hayatta yemediğiniz, sevmediğiniz şeylere kilo verme uğruna katlanabilirsiniz; peki diyetten sonra fazlasıyla geri alınan kilolar ne olacak? Bu kitabın diyet listesi sevdiğiniz yemekler üzerine kurulu… Sevdiğiniz yemeklerle yaptığınız diyet sizi yormayacak ve buna bağlı olarak yasaklı şeylere büyük bir açlık beslememiş olacaksınız. Diyet bittikten sonra da sahip olduğunuz fit görünümü korumuş olacaksınız.
Kilolu olarak geçirdiğim hamilelik ve emzirme dönemlerimde bu sürecin hem fizyolojik hem psikolojik zorluklarını, biz kadınların neler hissettiğini daha iyi anladım; başta bir anne sonra bir diyetisyen olarak.
Şimdi hazırsanız sağlık yolculuğuna birlikte çıkalım. Sağlıklı, fit bir görünüme yasaklı listelerle değil sevdiğimiz şeyleri yiyerek kavuşalım.
Okuduğunuz son diyet kitabı olması dileğiyle, fit ve sağlıklı günlere..!


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 168
En / Boy : 15 / 21
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 8.2021
₺245,28

ÖZGEÇMİŞ

Uzm. Psk. Dan. Şükran İlimsever Başarır

Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünde 1999 yılında lisansını, 2002 yılında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2003 - 2004 yıllarında, Bakış Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi ve İsrail’deki Nord Cope Center- Community Stress Prevention Center işbirliğiyle düzenlenen eğitimlere katılarak “Aile Terapisti” sertifikasını almıştır.  

2003-2017 yılları arasında Robert Kolej Rehberlik Servisi’nde çalışırken, yarı zamanlı olarak da 2003-2013 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmıştır. 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nde “Project Zero” programına katılmış, 2009 yılında öğretmen değişim programıyla gittiği New York City’de özel bir okulda misafir psikolojik danışman olarak bulunmuştur. 2008 yılından beri her yıl Robert Kolej-İstanbul Psikanaliz Derneği işbirliğiyle düzenlenen “Okul ve Psikanaliz” Sempozyumu’nun kurucularındandır ve halen düzenleme komitesinde yer almaktadır. Talat Parman’la birlikte yayıma hazırladığı Okul Ev Olunca isimli bir kitabı bulunmaktadır.

2017’den beri İzmir’de Çocuk-Ergen ve Aile Danışmanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Uzm. Psk. Dan. Seçil Akaygün Cüntay

Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünde 1999 yılında lisansını, 2001 yılında yüksek lisansını almıştır. 

2008 yılından bu yana sosyal-duygusal öğrenme becerileri ile ilgilenmekte, kurucularından olduğu “Sosyal Duygusal Öğrenme Akademisi” bünyesinde, bu alandaki çalışmalarını çocuk, aile ve eğitimcilere yönelik olarak sürdürmektedir. 2011 yılından bu yana binlerce öğrenci ve yüzlerce öğretmene ulaşan, “Second Step – İkinci Adım Programı”nın Türkiye temsilciliğini ekibi ile birlikte yürütmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştığı dönemde “Toplum Danışmanlığı”  ve “Okul-Aile İşbirliği” derslerini vermiştir. Halen Maltepe Üniversitesi İngilizce Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

Kurucularından olduğu Günce Danışmanlık Merkezi’nde çocuklar ve ailelere yönelik psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

 

ARKA KAPAK YAZISI

 

“Alıştığınız gibi değil, üstelik sadece alıştığınız gibi değil değil, bildiğiniz gibi de değil. O nedenle yeni bilgilerle dönemin gerekliliklerine uygun yeni alışkanlıklar geliştirirken pusulalarımızı ayarlayacağımız ilkelere ihtiyacımız var. Çocuklarınızın gelecekte bugünlerden hatırlayacakları şeyin sıcak, kabul edici, gerçekçi bir ev ortamı olmasını istediğinizden kuşkum yok. Bu isteğiniz yönünde adımlar atarken çok yararlanacağınız

bu kitap, su gibi akıp gidecek.”

Prof. Dr. Yankı Yazgan

Alıştığımız Gibi Değil anne-baba ve öğretmenler için hazırlanmış, pandemi sürecini rahat atlatmaya yardımcı olacak

kusursuz bir rehber.   

₺78,96

UYKUSUZLUKTAN MI MUZDARİPSİNİZ?

Bu iyi değil… Yakında tüm vücudunuz beyninize saldırabilir.

İNATÇI BİR ATEŞ VE ÖDEMDEM Mİ ŞİKAYETÇİSİNİZ?

Dikkatli olun… Cildinizin altında büyük ihtimalle kurtçuklar dolaşıyor.

CİLDİNİZDE HASSASİYET VE RENK DEĞİŞİKLİĞİ Mİ FARK ETTİNİZ?

Eyvah… Muhtemelen kafanızdan bir boynuz çıkacak.

 

 

 

Hastalık hastaları artık, bu kırk beş adet iğrenç ve korkunç hastalığı içeren el kitabı ile gerçeklere dayanarak ve uygun bir şekilde kaygılanabilir. Tüm bölümlerde semptomlar, bir tanı rehberi, tedavi seçenekleri, hastalık seyri ve –henüz enfekte olmadıysanız– korunma önerileri kısmı bulunmaktadır. Kitap çok portatif olduğundan, onu her zaman yanınızda bulundurabilirsiniz (ve muhtemelen bulundurmalısınız), böylece şüphe götürmez bir şekilde ölümcül olduğunu hissettiğiniz en ufak kaşıntılı bir döküntüde hemen güvenilir rehberinizi açıp kendinize uygun bir tanı koyabilir ve endişelenmeye başlayabilirsiniz.

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 224
En / Boy : 12 / 17
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 10.2020

 

 

 

 

 

 

 

 

₺89,88

Bebek, Aile ve Sağlık Çalışanlarının Gücüne Güç Katacak Bir Derleme 

Genellikle sağlık hizmetlerine hasta açsından bakılır. İnci Hanım bu kitabıyla sağlık çalışanları açsından da bakmış: doktor ve hemşirelerin hangi şartlarda ve duygularla çalıştığına dikkat çekerek, ne kadar büyük bir yük taşıdıklarına değinmiş.

Aslında prematüre ebeveynleri için doktor ve hemşireleri anlamalarına yardımcı olmak istemiş.

Ailelerin; ebeveyn, doktor, hemşire yani hepimizin aynı tarafta olduğunu,  hepimizin aslında mucizelere tanıklık etmek için var gücümüzle çalıştığımızı vurgulamak istemiş.

Değindiği diğer bir konu da kanguru bakımı, aile merkezli bakım, benim çok önem verdiğim, hem ebeveyn hem de bebeğe çok iyi gelen aile bağının kurulduğu o altın dakikalar…

Bu kitabı Yenidoğan Yoğun Bakım ünitesi ortamını algılamaları ve bebekleri için nasıl bir mücadele verildiğini anlamaları için özellikle prematüre ailelerinin okumalarını tavsiye ediyorum.

Neonatoloji Uzmanı Dr. Fatma ÇAKMAK ÇELİK

Kitabı okurken aslında Yenidoğan Yoğun Bakım hemşireleri olarak hepimizin yaşadığı ne kadar ortak duygu olduğunu gördüm, kimi zaman gözyaşlarımı tutamadım...

İnci Hanım bir prematüre annesi olarak, prematüre bebeklere bakım veren hemşirelerin değerini yaşayarak öğrendiği için ailelerde bu konuda farkındalık yaratmak istemiş.

Bu kitabı okurken Prematüre ailelerinin bebeklerine bakım veren hemşireleriyle daha güvenli bir ilişki kuracaklarına inanıyorum.

YYBÜ Sorumlu Hemşiresi Zeynep KÖSE

Her istatistiğin ardında bir hayat hikâyesi var, bu yüzden istatistikler ve rakamlara değil birlikte faydaya odaklandık. Bu kitabın hem ailelere ve bebeklere, hem de sağlık çalışanlarının hayatlarına dokunması ve güçlerine güç katması dileğiyle.

Philips Avent Pazarlama Müdürü Selcan ÇALIŞIR

₺102,48

Tüm toplumlarda olduğu gibi Türklerde de tıp iki şekilde gelişmiştir: Büyüsel ve ampirik. Daha önce belirttiğim gibi pragmatik yapıya sahip olduğumuz için bizde ampirik yöntemler daha çok rağbet görmüştür. Şamanizm etkisine rağmen büyüsel yöntemler doğal tedavilerin çok da önüne geçmemiştir. Bugün bile tıpla ilişkimizin diğer bilimlere göre daha fazla ve sıcak olmasının nedeni hiç olmazsa sağlık alanında büyüsel inanışlara eskiden beri uzak duruyor olmamızdır. Bunu bir hipotez olarak kabul edip karşı çıkabilirsiniz. Anadolu insanının kör inanışlara ne kadar yatkın olduğunu elbette biliyorum ama sağlık konusunda nispi bir pozitif bilime güveniş vardır. Belki bunu hayatta kalma içgüdüsüne bağlayabilirsiniz ama diğer taraftan şöyle bir gerçek vardır ki, pozitivizmin insanlarımızda ilk vücut bulduğu konu sağlıktır. En tanınmış dergah sahibi halka dinsel söylevler verirken kendini hastalandığında modern tıbba vermektedir. Sadece üst düzeyde din bezirganlığı yapanlar değil, samimi dindarlar bile sağlık konusunda birer pozitivisttir. Oysa astronomi veya biyoloji veya bir başka bilimde deney ve gözlemlere bilimsel pencereden bakmayı reddederler. Bunun nedeni sadece can korkusu değil coğrafyanın geleneğidir. Tıp bilim olarak Anadolu'da kendini hep hissettirmiştir.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 128
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 2.2019
₺120,00

Nasıl oluyor da önem verdiğimiz şeyleri unuturken, önemsiz şeyler aklımızdan çıkmıyor? Her şeyi hatırlayan insanlar var mı? Peki ya her şeyi unutan?

Bizi oluşturan hücreler dışında bir insanı yaratan hafızasından başka nedir? Benliğimiz, kimliğimiz, ve düşüncelerimiz hatırladıklarımızdan ibaret.

Hafıza Hakkında Bir Kitap, hafızanın arkaik tarihinden günümüzdeki deneylere kadar hafıza üzerine araştırıyor. Yazarlar, taksi sürücüleri, nöroloji uzmanlarıyla konuşup, her şeyi hatırlayan insanlardan, her gün kendini yeniden tanıyanlara kadar geniş bir kitleyle ile iletişim halinde hafızanın günlük hayattaki karşılığını arıyor.

Biri romancı ve diğeri nöropsikolog iki kardeş Hilde ve Ylva Øtsby beraber yazdıkları kitapta beynimizde denizatı şeklinde kıvrılmış olarak duran hipokampüsten başlayarak hafızanın derinliklerine dalıyorlar.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 270
En / Boy : 11 / 18,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 12.2018
₺25,00
Tükendi

İş sağlığı ve güvenliği kavramının bir arada yürütülmesi icap eden; sağlık ve güvenlik olmak üzere iki boyutu bulunmaktadır. İkisinin etkin ve uyumlu birlikteliği meslek hastalığı ve iş kazası riskini azaltacaktır. Bunun yanında iş sağlığı ve güvenliğinin davranış değişikliklerini de içeren bir kültür olarak yerleşmesi büyük önem arz etmektedir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın ele alınış biçiminde bu kültürü oluşturma ve yaşatma mantığının varlığını hissetmek olanaklıdır.

Ancak ülkemizde yaşanan temel sorun, üretim biçimlerinin üretim ilişkilerini düzenleyen üst yapısal bir kurum niteliğindeki yasayı karşılayamamasıdır. Bu noktada üretim biçimlerine yönelik teknik ve idari faaliyetlerin 6331 sayılı Yasa'ya uyarlanması değil; yeni baştan yasanın aradığı şartlar ve biçimlerde kurulması icap etmektedir. Kanaatimce, son zamanlarda artan iş kazalarının ve meslek hastalıklarının nedeni bu yapısal uyumsuzluktur. Buna göre bu kitabın temel amacının yeni baştan işyerlerinde sağlık ve güvenlik yönetim sistemini oluşturarak iş sağlığı ve güvenliği kültürünü yeşertmek bağlamında işverenlere kılavuzluk yapmak olduğu belirtilmelidir.

İlgililere faydalı olması dileğiyle...

Not: Özel indirime giren kitapların kapaklarında, normal kullanımını engellemeyecek şekilde, yıpranma veya küçük hasarlar bulunabilir.

Konu Başlıkları

İş Sağlığı ve Güvenliği Kavramı ile İşverenin Temel Yükümlülükleri

İşyerine Yönelik İşveren Yükümlülükleri

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Sağlanmasına Yönelik İşveren Yükümlülükleri

Çalışma Ortamına Yönelik İşveren Yükümlülükleri

Çalışanlara Yönelik İşveren Yükümlülükleri

İşverenin Hukuki ve Cezai Sorumluluğu


Basım Ayı/Yılı : 2016
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 352
Ağırlık : 352
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺350,00
Tükendi
Aileler ve Çocuklar için Kılavuz

Size bir iyi, bir de kötü haberimiz var… Önce kötü haberi verelim: Bu son salgın değil, olmayacak da. Ortaçağ ve sonrasındaki veba salgınları dışarıda bırakılırsa insanlığın sosyoekonomik ve kültürel anlamda en yoğun etkilendiği pandemilerden birini yaşıyoruz. Bu salgın bir süre sonra bitse bile yeni salgınlar gelecektir.

İyi haber mi? Salgına karşı mücadelede dayanışmayı, sevgiyi, dostluğu, gerçek yardımlaşmanın değerini öğrenme fırsatımız oldu. Hastalıktan “sosyal mesafe” ile değil, “toplumsal dayanışma” ile kurtulacağımızı öne çıkardık.

Maskeler, el dezenfektanlarıyla geçirecek uzun yıllarımız, yeni kuşaklarımız olacağı ortadadır. O nedenle sosyokültürel kodların uzun vadeli olarak evrilmesi düşünülmelidir. Bunun için okul-öncesi ve okul çocukları ile kadınların eğitimi kilit rol oynar.

“Zincir, en zayıf halkası kadar güçlüdür,” değil, “Zincirin tümü kadar güçlüyüz,” diyeceğiz. Pandemi sadece sağlıkçıların özveri ve kahramanlığıyla yenilmeyecektir. Herkes bir yapıdaki kilit taşları gibi doğru işlev gördüğünde, doğaya aykırı saldırılar, yaşam alanları kısıtlamaları durduğunda yenilir pandemiler.


Basım Ayı/Yılı : 8/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 200
Ağırlık : 200
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺61,50
Tükendi

Uluslararası üne sahip bilim adamı ve patofizyoloji profesörü Benjamin Bikman Neden Hasta Oluruz?’da insülin direncinin nasıl bu kadar yaygın hale geldiğini ve neden önemli olduğunu araştırıyor. Sorunu fark etmedikçe ve gidişatı tersine çevirmedikçe kronik hastalıklar daha da yaygınlaşacaktır. Ancak Bikman yararlı yemek önerileri, kolay egzersiz ilkeleri ve daha fazlasıyla bunu durdurmak ve önlemek için bir plan sunuyor. Şaşırtıcı araştırmalar ve pratik tavsiyelerle dolu Neden Hasta Oluruz? sağlığınızın kontrolünü ele almanıza yardımcı olacak.

“Layıkıyla araştırılmış ve kapsamlı şekilde belgelendirilmiş Neden Hasta Oluruz?, insülin direnci ve onun insan bedeninin neredeyse her sistemini nasıl etkilediği üzerine etraflı ve elzem bir el kitabı. Dr. Bikman, sadece insülin direncinin neden ve nasıl oluştuğuna dair kolay anlaşılır bir rehber değil, aynı zamanda tedavisi için de bir el kitabı sunuyor.Şu anda sanayileşmiş dünyanın başına bela olan hastalıkların çoğunun temel nedenini ve çaresini anlamak istiyorsanız bu kitap tam size göre. Şiddetle tavsiye ediyorum!”

— Michael E. Reads, Tıp doktoru, New York Times çok satanlar listesine giren Protein Power adlı kitabın yazarı.


Basım Ayı/Yılı : 5/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 344
Ağırlık : 344
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺123,00
Tükendi
Anatomy: Exploring the Human Body

About the book A stunning tribute to our eternal fascination with the human body - and the latest in the bestselling 'Explorer' Collection


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 343
Ağırlık : 550
En / Boy : 26 / 30
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺1.600,00
Tükendi
Tanıdan Tedaviye Her Yönüyle Otizm

“Çocuğuma otizm tanısı kondu. Şimdi ne yapmayalım?”
***
Otizm, aileler için çoğu zaman uzun soluklu bir yolculuktur. Ailelerin bu yolcuğunda bir rehbere, doğru yönlendirmeler yapacak bir kılavuza ihtiyacı vardır. Aileler İçin Otizm Rehberi adlı kitabımızda ailelere bilimsel verileri, onların anlayabileceği dilde bir rehber olarak sunmak istedik. Sadece tıbbi bilgiler değil, özel eğitim ve diğer alanlarla ilgili bilgiler de verdik. Oldukça geniş bir yazar grubuyla, otizmle ilgili A’dan Z’ye her şeyi anlattık. 
Bu kıymetli eserde otizmin belirtilerini, nedenini, tanısını, tedavi sürecini, evde yapılabilecekleri konuştuk. Otizm ile ilgili olarak ailelerin aklını sıklıkla karıştıran sorulara cevap verdik. Multidisipliner bir ekiple, bilimsel veriler ışığında ailelere rehber olmaya çalıştık. 
Ülkemizde az sayıda benzeri olan bu çalışmanın bir başucu kitabı olacağını umuyoruz.

Prof. Dr. Cem Gökçen ve Doç. Dr. Ümit ışık editörlüğünde, kolayca okunmak üzere hazırlanan bu kitabın hedefi, ailelere biraz olsun yardım etmek, onlara otizm yolcuğunda rehberlik yapmak. 


Basım Ayı/Yılı : 10/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 416
Ağırlık : 416
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺205,00
Tükendi

Alkol bağımlılığı, hem birey sağlığını ilgilendiren hem de toplumun sağlık düzeyini olumsuz etkileyen ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Geçmişi, tarihin çok eski dönemlerine kadar uzanan alkol kullanımına bağlı sorunlar, günümüzde de farklı şekillerde ruh ve beden sağlığımızı tehdit etmeyi sürdürmektedir. Toplumda alkol kullanımının artmasıyla beraber trafik kazaları, şiddet gibi suçlar artmakta, birçok yasal sorun ortaya çıkmaktadır. Elinizdeki bu kitap, alkol bağımlılığını tüm yönleriyle ele alırken; ulusal ve uluslararası araştırmalarla ortaya konan sonuçları, alkol kullanımına bağlı suçların yasalardaki yerini, tedavi yöntemlerini ve alkol bağımlılığına dair daha birçok başlığı içermektedir.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 143
Ağırlık : 143
En / Boy : 16,5 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺45,00
Tükendi

Tütün bağımlılığı, insanlık tarihinin gördüğü en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Sigaranın, sadece kullananları değil kullanmayanları da tehdit etmesi ve her yıl 1.2 milyon insanın sigara kullanmadığı halde pasif içicilikten kaynaklanan sağlık sorunları yüzünden hayatını kaybediyor olması, ayrıca vurgulanması gereken bir konudur. Tütün bağımlılığını tüm yönleriyle ele almak üzere titizlikle hazırlanan bu kitapta; tütün bağımlılığının ilerleme sürecini, tütün kullanımıyla ilişkili hastalıkları, tütün endüstrisinin kullandığı taktikleri, tütün bağımlılığı tedavisini ve tütün bağımlılığıyla mücadele yöntemlerini bulabileceksiniz.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 194
Ağırlık : 194
En / Boy : 16,5 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺55,00
Tükendi
Lise Düzeyi

Bu kitapta, ‘Sağlıklı Yaşam’ kavramı genel bir çerçeveyle sunulmuştur.
Çalışma; tematik olarak Sağlık Okuryazarlığı, Beslenme Okuryazarlığı, Gıda Okuryazarlığı,  Fiziksel ve Ruhsal Sağlık,  İlk Yardım Okuryazarlığı bölümleri altında; hastalıklar, tedavi yöntemleri, hijyen, çevre temizliği, bağışıklık sistemi, sağlıklı beslenme, geleneksel ve hazır gıdalar, gıda katkı maddeleri, helal gıda, gıda israfı, organik tarım uygulamaları, fiziksel aktivite, ruhsal sağlık, ilkyardım gibi geniş tabanlı bir konu ağına sahiptir.
Kitap; beden sağlığıyla birlikte, iç huzurun bir yansıması olan âfiyet kavramının kazanım değerlerini de ele alarak konuya çift yönlü bir bakış açısı kazandırmayı hedeflemiştir. Sık ve çeşitli şekillerde karşımıza çıkan yönergelerle okurun dikkati zinde tutulmaya çalışılmış; içerikte farklı disiplinlerin formasyonundan da faydalanılmıştır.
Çalışma, sağlık konusunda yarınlara seslenen, farkındalık merkezli ve ön açıcı bir görevi yerine getirmesi yönüyle değerlendirilmelidir.


Basım Ayı/Yılı : 3/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 319
Ağırlık : 319
En / Boy : 14 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺35,00
Tükendi

Ebeveynler her zaman işe yarar pratik fikir arayışındadır. Ben hayatımda bunun gibi bir şey görmedim. Ev, okul ve ebeveyn destek grubu toplantılarında kullanılacak ne harika bir kaynak. Parmaklarınızın ucunda başkalarında işe yaramış hazır çözümlere sahip olmaktan daha iyi bir şey yok? Kerry Mataya. M.S.Ed., Otizm Asperger Sendromu Danışma Grubu, LLC


Basım Ayı/Yılı :
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 190
Ağırlık : 190
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺45,00
Tükendi
"Bir Yoginin Özgürlük Rehberi"

Çetin Çetintaş’ın Yoga Sutralar’ı Türkçe’ye çevirerek tek tek açıkladığı serinin ikinci ve son kitabı satışta! Bu kitap Yoga Sutralar’ın ileri pratiklerini ve mistik kısımlarını içermektedir. İnsanın kendini bulma yolculuğunda ayrıştığı her şey ile yeniden bütünleşmesiyle ortaya çıkan güçlerini ve bunun sonuçlarını anlatır. Bu kitapta aynı zamanda yoga biliminin ileri seviye konuları da yer almaktadır; Çakralar, Vayular, Koşalar… Bu kıymetli eser Yoga yapan herkes için tam anlamıyla bir baş ucu kitabı.

Dünyanın yoga dendiğinde akla gelen isimlerinden Çetin Çetintaş’ın yeni kitabı Yoga Sutralar- 2 “Bir Yoginin Özgürlük Rehberi” çıktı!

 


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 235
Ağırlık : 115
En / Boy : 16 / 21
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺260,00
Tükendi

XIX. yüzyıl, günümüz modern tıbbının temellerini oluşturan birçok bilimsel gelişmenin yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde Osmanlı Devleti de klasik tıptan modern tıbba geçmek üzere yeni adımlar atmıştır. Osmanlı tıbbının modernleşmesinde özellikle 1827 yılında açılan Tıbhâne-i Âmire’nin rolü büyüktür. Daha sonra adı Mekteb-i Tıbbiye olan bu kurumun hocaları ve öğrencileri yaptıkları yayınlarla modern tıp bilgisinin yaygınlaşmasına önemli katkılar sağlamışlardır. Bu hususta, Tıbbiye’nin kadın hastalıkları ve doğum hocası olarak görev yapan Dr. Besim Ömer, yaptığı çok sayıdaki yayın dolayısıyla ayrı bir yere sahiptir.

 

Eser, bir tedavi yöntemi olarak XIX. yüzyılda sistemleşen hipnoz uygulamalarını Osmanlı hekimlerine tanıtmak üzere Dr. Besim Ömer tarafından kaleme alınan hipnoz risalesini günümüz Türkçesine kazandırmaktadır. Gerek Besim Ömer gibi bir Osmanlı aydınının tammrlığına katkı sağlaması, gerekse hipnoz hakkında tarihsel bir perspektif sunması bakımından, bu çalışma tıp tarihine katkıda bulunmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 135
Ağırlık : 135
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺114,00
Tükendi
Beslenme ve Gıda Seçme Kılavuzu

Karşılığında Ne Var?

Beslenme ve Gıda Seçme Kılavuzu


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 360
Ağırlık : 360
En / Boy : 15 / 22
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺160,00
Tükendi

Ellen Notbohm’un ilk yayımlandığı tarihten itibaren tüm dünyada otizm camiasının en sık başvurulan kitaplarından birine dönüşen ödüllü klasiği genişletilmiş yeni baskısıyla  nihayet Türkçede!

Bu kitap otizmli çocuklarının davranışlarını anlamak yolunda ebeveynlere ışık tutacak.

“Çocuğunuza teşhis konulduğunda okumanız gereken ilk kitap. Otizm dünyası hakkında inanılmaz içgörülü bir annenin çocuğunun gözünden yazdığı bu kitapta yazarın OSB’li bir çocuğa sahip oluşu kendini hemen belli ediyor. Trinny Holman

“Her Otizmli Çocuğun Bilmenizi İsteyeceği On Şey kutsal kitabım oldu! Bunu okuduktan sonra birisi ışıkları açmış gibi hissettim. Muhteşem!” Becky Gillingham

“Oğlumu yüzde 100 anlatan tek kitap. Daha önce hiç kimse, hatta tıp doktorları dahi bana oğlumun ne hissettiğini açıklayamamıştı. Sık sık, ‘Keşke dünyayı bir günlüğüne olsun onun gözlerinden görebilsem’ derdim. Bu kitap bunu mümkün kıldı.” Caroline Nel

“Teşhisin ardından okuduğum ilk ve tek otizm kitabı bu oldu. Bu pozitif ve ilham verici kitap konuyu ebeveyn gözüyle değil, oğlumun bakış açısıyla değerlendirmemi sağladı. Artık herhangi
bir zorluk, değişim ya da düşünce karşısında duruma onun gözünden bakmaya çalışıyorum.” Claire Coley


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 176
En / Boy : 14 / 21,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 3.2019
₺20,79
Tükendi

Yoga zihindeki düşünce dalgalarının kontrolüdür.

Patanjali Eski bir Sanskrit metinde şöyle bir beyit vardır:

'Dünyayı kim fetheder? Ancak kendi zihnini fetheden kişi'

Zihin kontrolü yoga öğretisinin candamarı, ruhudur. Yoga'nın yardımıyla zihninizi yoğunlaştırmayı ve denetlemeyi öğrenirsiniz.

Zihinlerini denetlemeye çalışmak insanların çoğunun hiç aklına gelmeyen bir konudur. Bunun için de ne yazık ki bu temel öğreti yalnızca zihinde bilgi biriktirmeye yönlenmiş olan çağdaş eğitimin ilgi alanı dışında kalmıştır. Aslında konsantrasyon duygumuzu geliştirmeden öğrendiklerimizi aklımızda tutmamız pek mümkün değildir.

Zihnimizi yoğunlaştırmayı öğrenemediğimiz için 'öğrendiklerimizi' tam olarak öğrenemiyoruz. Öğreneceğiz diye de gereğinden çok enerji harcıyoruz.

Gerçekten düşüncelerimizi nasıl dizginleyeceğimizi, zihnimizi nasıl yoğunlaştıracağımızı bilemediğimiz sürece tıpkı bedensel olanaklarını kullanmayan bir kötürümden başka bir şey değiliz. Potansiyelimizin çok azını kullanarak yaşarız.

Zihnimizin üç temel öğesi olan aklımız, duygularımız ve istencimiz, konsantrasyon gücümüzü geliştirip zihnimizi yoğunlaştırmayı öğrendikçe, birbirleriyle uyum içinde gelişeceği için kişiliğimiz kendiliğinden güçlenecek ve en yüksek derecede zihin kontrolü bizi ruhsal aydınlanmaya götürecektir.

Patanjali'nin Yoga Sutraları zihin ve ardındaki gerçek konusunda bilgi vermek ve yoga öğretisinin ne olduğunu anlamak için yazıldığı dönemden bu yana geçen ikibin yıl boyunca önemini hiç kaybetmemiştir.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 128
En / Boy : 15,5 / 22,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 9.2018
₺46,72
Tükendi

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 217
En / Boy : 14 / 20
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2017
₺0,00
Tükendi

"Hata gerçek atmayanın gerçek olarak kabul edilmesinde, seyirci ve sahnenin birbirinden ayrı olduğunun düşünülmesinde yatar. Öznel ve nesnelin ayrımının ortadan kaldırılması bizi birliğin bilgisine yönlendirir. "

Yoga Vazista 3.52.13

Valmiki'nin Yoga Vazişta'sı İngilizce ve Farsçadan sonra Türkçe yayınlanıyor. Kitabın 3. cildinde ölümden sonra ruhun geçtiği evreler, bireysel ruhun ne olduğu, içinde bulunduğumuz evrenin ve maddenin gerçek doğası, reenkarnasyonun neden ve nasıl gerçekleştiği, zaman fenomeni gibi konulara açıklık getirilmektedir.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 223
En / Boy : 14 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 6.2017
₺0,00
Tükendi

Yoga uygulayıcısı kadın anlamına gelen Yogini; yoga ve tantrayı birleştiren, heyecan verici sırları içeren bir spritüel yolculuğu kişisel deneyime dayanarak anlatmaktadır.

Günlük yaşamda içimizdeki tanrı ve tanrıçaları açığa çıkarma yollarını, sıradan bir hayattan duyu ötesi bir dünyaya taşınmayı anlatan bu kitap, spritüel yolda yürümeye istekli herkese ilham kaynağı olacaktır.

"Yaşam ve ruhsal yol arasında, içsel ve dışsal deneyim arasında, kişisel ve spritüel yaşam arasında bir ayrım yoktur. Shambhavi bize içsel deneyimlerini direkt ve akışkan bir tarzda sunuyor, deneyimini bazı zanlara, tekniklere ya da kurallara göre şekillendirmiyor. Aksine, tekniklerin işlemesini sağlayan, ama onlara bağlı olmayan bir enerjisi var. İnsani yanını hem Doğayı, hem de ruhu kucaklayan akışa dâhil ediyor."

- Dr. David Frawley

 


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 352
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 12.2012
₺0,00
Tükendi

"Güneşler batsa, aylar parçalanıp toza dönüşse, tüm sistemler yokluğa sürüklense, size ne olabilir ki? Bir kaya gibi durun; siz yok edilemezsiniz. Siz Özben'siniz, Evrenin Tanrısı'sınız. 'Ben Mutlak Varoluşum, Mutlak Mutluluk'um, Mutlak Bilgi'yim, Ben O'yum' deyin, kafesini parçalayan bir aslan gibi zincirlerinizi kırın ve sonsuza kadar özgür olun."

- Swami Vivekananda

Yogayı batı dünyasıyla 1893 yılında ilk kez Şikago'da yaptığı bir konuşma ile tanıştıran Swami Vivekananda, böylece tarihte yeni bir sayfa açarak, yoganın Hindistan sınırları dışına taşmasını sağlamıştır. Vermiş olduğu konferansların kitaplaştırıldığı günden itibaren, bu kitaplar en çok okunan yoga kitapları arasında yerini almış ve yoga klasikleri haline gelmiştir.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 325
En / Boy : 14 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 3.2015
₺0,00
Tükendi

"Hindistandaki şifacılar, hastalarına tam bir inançla şu sözleri tekrar etmelerini söyler; "Hastalık diye bir şey yok!" Hastalar bunu tekrarladığında, bu zihinsel önerme hastalıktan kurtulmalarına yardım eder. Ahlaken zayıf olduğunuzu düşünüyorsanız, kısa süre sonra öyle olursunuz. Muazzam bir gücünüz olduğunu bilin ve buna inanın, güç eninde sonunda size gelecektir."

Şri Ramakrişna Paramahamsa

Hindistan'ın Mevlana'sı kabul edilen, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük adanmışlarından biri olan Şri Ramakrişna Paramahamsa'nın sözleri ve meselleri tek bir kitapta...

Yogayı dünyaya tanıtan bütük üstat Swami Vivekananda'nın gurusu olan Şri Ramakrişna'nın sözlerindeki spritüel değer ve felsefi derinlik, yoga üzerine araştırması olmayan okurları bile etkileyecek, Bhakti Yoga - Sevgi ve Adanma Yolu üzerine spritüel çalışma yapanlar içinse vazgeçilmez bir başvuru kaynağı olacaktır.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 325
En / Boy : 14 / 21
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 5.2013
₺0,00
Tükendi

Günümüzün ileri teknoloji çağında hala geçerliliğini koruyan kadim yoga bilimi, deneysel bir yaklaşımı temel alan, 'zaman testinden' geçen ve en karmaşık laboratuar olan akıl üzerinde test edilen tekniklerle geliştirilmiş, böylece cinsiyet, kast, ırk, din, mezhep, dogma ve ayinler gibi çeşitliliği göze alarak evrimleşmiştir."

-Dr. HR Nagendra Vivekananda Yoga Üniversitesi Başkanı

2,400 yıl önce yazılan yoganın bu temel metninde tarif edilen aydınlanma teknikleri, Swami Vivekananda'nın sade bir dille yazdığı yorumlarıyla tekrar gün ışığına kavuşuyor.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 183
En / Boy : 14 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 6.2015
₺0,00
1 2 3 ... 6 >

Sağlık Kitapları

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı