1 2 3 ... 34 >

Aşk Romanları

En İyi ve En Tutkulu Aşk Kitapları

Aşk kitapları, roman türünde aşk temasını ele alan uzun edebi eserlerdir. Türk ve Dünya Edebiyatında duygusal ve romantik türde yazılmış eserlerden olan aşk romanlarının geniş okuyucu kitlesi bulunmaktadır. Bu yüzden romantik kitaplar her çağda yazılmış ve yazılmaya devam etmektedir. Okurların iç dünyasını etkileyen olay örgüsü, duyguları anlamaya ve anlamlandırmaya katkı sağlamaktadır. En güzel aşk romanları, duygusal hikâyeleri ile okurlarının beğenisini kazanmış eserlerden oluşmaktadır. Aşk temasının içine sosyokültürel sorunları da ekleyen yazarlar, romanlarında yazdığı dönem hakkında bilgi vermektedir. 

Tutkulu aşk romanları genellikle ikili ilişkilere odaklanır. İki kişi arasında yaşanan aşk, sevgi, ayrılık, özlem, tutku gibi her türlü duygunun yaşandığı olay örgüsüne sahiptir. Dünya klasikleri aşk romanları içinde yer alan Tolstoy’un kaleme aldığı Anne Karenina adlı roman, toplumun üst tabakalarında yaşanan aşkı konu edinir. Aşkın getirmiş olduğu farklı duyguları yansıtan, psikolojik çözümlemelere yer veren aşk romanları arasında yer alan bir eserdir. Bunun yanı sıra Dünya Klasikleri içinde Stendhal’ın Kırmızı Siyah’ı, Balzac’ın Vadideki Zambak’ı, klasik aşk romanları içinde çok okunan kitaplardır. Modern klasikler içerisinde ise Stefan Zweig’in Geçmişe Yolculuk Kitabı aşkı ve tutkuyu konu edinir.

Türk Aşk Kitapları

Türk edebiyatının her döneminde aşk kitapları yazılmıştır. Bu kitaplar hem yazıldığı dönemde hem de günümüzde en çok okunan kitap listelerinde yer almıştır. Türk aşk romanları genç okurların daha fazla tercih ettiği bir türdür. Özellikle lise de okunan aşk kitapları genç okurların daha fazla beğenisini kazanmıştır.. Etkileyici ve akılda kalıcı olay örgüsü ile okurlarının beğenisini kazanmış Türk yazarlara ait sürükleyici aşk romanları şunlardır:

 • Huzur - Ahmet Hamdi Tanpınar:  Cumhuriyet dönemi eserlerinden olan Huzur Mümtaz ve Suat’ın Nuran’a olan aşkını anlatır. Aşkın, trajedinin ve toplumsal olayların anlatıldığı Türk Edebiyatında önemli bir yeri olan aşk konulu kitaplar arasındadır. 
 • Aşkı Memnu - Halit Ziya Uşaklıgil: Türk Edebiyatının gerçekçi romanlarından biridir. Aşk-ı Memnu romanının konusu Behlül ve Bihter'in yasak aşkıdır. 
 • Türk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali: Yazıldığı dönemde ve günümüzde popülerliğini koruyan eserdir. Raif Efendi’nin Maria Puder’e olan aşkını konu edinir. Romanda aşk ve bir insanın içinde yaşadığı topluma karşı yabancılaşması psikolojik tahliller yapılarak anlatılmıştır.
 • Eylül – Mehmet Rauf: Yasak aşkı konu edinen duygusal romanlar içinde değerlendirilen bir eserdir. Her ikisi de evli olan Suad ve Necip arasındaki yakınlaşmaları ve yasak aşkı, kişisel duyguları ayrıntıları ile anlatır.
 • Dudaktan Kalbe – Reşat Nuri Güntekin: Günlük tekniği ile yazılmış aşk romanıdır. Kenan ve Lamia’nın imkânsız ve trajik aşkının atladığı bu romanda yazar travmatik olaylara da yer vermiştir. 
 • Masumiyet Müzesi – Orhan Pamuk: Nobel Ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk’un en iyi aşk romanları arasında yer alır. Zengin bir ailenin oğlu olan Kenan’ın fakir bir kız olan Füsun’a aşkını anlatır. Gerçek bir olaydan esinlenerek yazılan romanda Kenan’ın Füsun’a ait tüm eşyaları biriktirip müze haline getirmesi ise okurlarının ilgisini çekmiştir. 
 • Cemile – Orhan Kemal: Cemile ve Necati ‘nin aşkının anlatan romanda toplumsal sorunlara da sıkça değinilmiştir. 
 • Kalp Ağrısı – Halide Edip Adıvar: İki Genç kızın aynı erkeğe âşık olmasını konu edinmiştir. Halide Edip Adıvar’ın duygusal romanlar arasında yer edinen bir eseridir. 
 • Bir Gün Tek Başına- Vedat Türkali: Yazıldığı dönemin siyasi sorunlarını ve o dönemde yasak aşk yaşayan Kenan ve Gürsel’in tutkulu ilişkisini ele alır. 

Romantik Kitap Önerileri

Duyguların yoğun bir şekilde anlatıldığı kitaplar romantik türde yazılmış edebi eserlerdir. Geniş okur kitlesine ulaşmış birçok eser hem yayınlandığı dönemde hem de günümüzde popülerliğini korumaktadır. Romantik kitaplar hem Dünya Edebiyatında hem de Türk edebiyatında yazılmış farklı kurguları ile beğeni kazanmıştır. Tutkunun, romantikliğin, özlemin, hüznün en derinden hissedildiği bazı romantik kitaplar şöyle sıralanabilir:

 • Aşk ve Gurur – Jane Austen: Zengin bir adam olan F. Darcy ile orta sınıf bir ailenin kızı olan Elizabeth Bennett’in aşkının anlatıldığı aşk roman kitapları arasındadır. Gurur ve önyargının aşk üzerinde etkisini gösteren dünya çapında çok okunan kitaplardan biridir. 
 • Leyla İle Mecnun – Fuzuli: Fuzuli’nin kaleme almış olduğu mesnevi türünde yazılmış romantik bir edebi eserdir. Leyla ile Kays’ın aşkının anlatıldığı Divan Edebiyatı dönemine ait lirik (duygusal) yapıda yazılmıştır.
 • Araba Sevdası – Recaizade Mahmut Ekrem: Türk edebiyatının ilk realist romanı olarak kabul edilse de konusundan dolayı aşk romanları arasında yer alır. Osmanlının batılılaşma döneminde yazılmış bu eser batı hayranı Bihruz Beyin aşkını konu edinir. 
 • Kolera Günlerinde Aşk – Gabriel Garcia Marquez: Florentino Ariza adlı genç bir adamın sonu olmayan aşkını anlatır. Aşkın tüm yönlerini ayrıntıları ile işleyen yazar eserinde yarım yüzyıl süren aşkın öyküsünü ele alır. 
 • Senden Önce Ben – JoJo Moyes: En çok okunan aşk kitaplarından biridir. Geçirdiği kaza sonucu tekerlekli sandalyeye mahkûm olan genç adamın bakıcı olarak işe alınan genç bir kızla aşkını konu edinir. 

En Çok Okunan Aşk Kitapları

Aşk kitapları, sadece aşkı değil ayrılığı, özlemi, ölümü konu edinir. Okuyan kişilerin duygu yoğunluğu yaşamasına sebep olan bu kitaplar her ülkede çok satan aşk konulu kitaplar arasında yer almaktadır. Bu eserler yazıldığı dönemin sorunlarını, toplumsal baskılarını da ele alan ve bu şartlar altında duygusal ilişkilerin boyutu bilgi veren edebiyat kitaplarıdır. Dünya klasikleri içinde yer edinmiş ve geniş kitlelere hitap etmiş bazı aşk kitapları:

 • Genç Werther’in Acıları- Goethe
 • Vadideki Zambak- Balzac
 • İlk Aşk - Turgenyev
 • Bir Aşk Hikâyesi – Emile Zola
 • Beyaz Geceler – Dostoyevski
 • Romeo ve Juliet – William Shakespeare
 • Madam Bovary – Gustave Flaubert
 • Gurur ve Önyargı – Jane Austen

Sadece Dünya Edebiyatında değil Türk edebiyatının bütün dönemlerinde yazılmış ve okurları tarafından beğenilmiş aşk kitapları bulunmaktadır. Kürk Mantolu Madonna, Huzur, Masumiyet Müzesi, Aşkı Memnu, Ağrı Dağı Efsanesi, Zeliş gibi Türk edebiyatına damga vurmuş Türk aşk romanları yazıldığı dönemde ve günümüzde geniş okur kitlesine ulaşmıştır. 

Aşk Kitapları Fiyatları

Dünyaca ünlü aşk romanları fiyat olarak farklı aralıklarda satışa sunulmaktadır. Bu farklılıklar ise bazı kriterlere göre belirlenmektedir. İçerdiği telif, kitabın sayfa sayısı, yayınevi, basımı ve matbaa masraflarına göre fiyatlandırma yapılmaktadır. Her bütçeye uygun en güzel aşk kitapları kitapçılardan ya da sanal kitap mağazalarından kolayca temin edilmektedir. Ayrıca aşk konulu kitaplar set şeklinde satışa sunulmaktadır. Set fiyatları okuyucular için çok daha uygun fiyatlandırıldığı için daha çok tercih edilmektedir. Duygusal romanlar arz talep dengesine göre de fiyatlandırılır. Ülke ya da dünya çapında ses getirmiş milyonlarca okur kitlesine ulaşmış kitaplar yoğun talep görmektedir. Bu durum da fiyatlandırmalara etki eder. 

En güzel aşk kitapları çeşitli mecralarda okuyucularına sunulmaktadır. Mağazalar ile web sitelerinde fiyat farklılıkları bulunmaktadır. Aynı zamanda yapılan kampanyalar, indirimler fiyatların değişmesine neden olmaktadır. Son olarak kitap fiyatlarını etkileyen önemli bir unsur da yazarın popülerliğidir. Dünyaca ünlü yazarların ya da Türk edebiyatı içerisinde yer edinmiş ve ismi duyulan yazarların kitapları, tanınmamış yazarlara göre daha yüksek fiyat aralıklarında okuyucularına sunulmaktadır. 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı