1 2 3 ... 155 >

Tarih Kitapları

En İyi Tarih Kitapları

Tarih kitapları, yazıldığı ülkenin ya da genel Dünya Tarihi hakkında bilgi veren kitaplardan oluşmaktadır. Bu kitaplar yaşanmış olayları anlattığı için bilgi verici nitelikte olan edebi eserlerdir. Tarih, bilim dalları arasında yer alan geçmişte yaşanmış olayları, yer ve zaman göstererek, kanıtlara dayalı açıklayan gerçekçi bir bilimdir. Bu yüzden insanlar geçmişte yaşanmış olayları öğrenmek için tarih ile ilgili kitaplar okumaktadır. Ayrıca yaşanmış olaylar hakkında bilgi veren ve içinde bazı kurguların yer aldığı tarih romanları okuyucuların tercih ettiği başlıca tarih kitaplarındandır. 

En iyi tarih kitapları, objektif şekilde yazılan kitaplardan oluşmaktadır. Okuyucuların beğenisine sunulan bu kitaplar gerçekleri olduğu gibi anlattığı için doğru bilgilere ulaşılmaktadır. Geniş okuyucu kitlesi bulunan tarih biliminin konuları da oldukça geniştir. Dünya tarihi, İslam tarihi, orta çağ tarihi, Osmanlı tarihi, Türkiye Cumhuriyeti tarihi gibi bölümleri olan ve bu dönemleri anlatan pek çok tarih okuma kitapları yazılmıştır. Bu kapsamda Türk ve Dünya tarihi ile ilgili çok satan tarih kitapları şu şekilde sıralanabilir:

 

 • Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk: Mustafa Kemal’in yazmış olduğu ve Kurtuluş Savaşı’nı anlattığı eseridir. Devletin nasıl kurulduğu, hangi zorluklardan geçtiği kendi ağzından anlatan Mustafa Kemal’in, Türk tarihi kitapları içerisinde en çok satanlarda ilk sıralarda yer almaktadır. Samsun’a çıkış ile başlayan kitap, Gençliğe hitabe ile son bulmuştur. 
 
 • Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman: Yazıldığı dönemde ve günümüzde ilgi gören, belgesel niteliğinde tarih romanları arasında yer almaktadır. Kurtuluş Savaşı yıllarını belgelere dayalı anlatan, bağımsızlık mücadelesini ayrıntıları ile betimleyen Türk tarihi açısından önemli bir eserdir.
 
 • Tarih – Herodotos: Tarih biliminin kurucusu olarak bilinen Herodotos un kaleme aldığı bu eser, Antik Çağın ilk tarih kitabıdır. Dünya tarihi kitap çeşitleri içinde yer alan Tarih adlı eser, Pers Yunan savaşı hakkında da bilgi vermektedir.
 
 • Zeytindağı – Falih Rıfkı Atay: 1. Dünya Savaşı hakkında bilgi veren ve Falih Rıfkı Atay’ın da subay olarak katıldığı Suriye Filistin Cephesi hakkında bilgiler vermektedir. Aynı zamanda kitapta dönemin şartlarını ve o coğrafyada yaşananları anlatır. 
 
 • Kayı – Ahmet Şimşirgil: Osmanlı Tarihi kitapları arasında yer alan ve seri şekilde yazılmış bilgilendirici kitaplardan oluşmaktadır. Her bir seri Osmanlı padişahlarının yaşadığı dönemleri anlatan ve anlattığı olayları belgelere dayandıran objektif Türk tarihi kitapları içerisinde yer almaktadır. 
 
 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigory Petrov: Dünya çapında en çok satan kitapla arasında yer alan Beyaz Zambaklar Ülkesi Birçok ülke diline de çevrilmiştir.  Finlandiya tarihi ve kuruluşu hakkında bilgi veren bir eserdir. Ayrıca bu eser bazı ülkelerde örnek olması açısından okullarda da okutulmaktadır.  
 
 • Homo Deus – Yuval Noah Harari: İnsanın tarihini anlatan öğretici bir eserdir. Homo Sapiens'in nasıl evrim geçirdiği nasıl evcilleştiği anlatan ve gelecek hakkında çıkarım yapılmasını sağlayan bir kitaptır. 
 
 • Kavgam – Adolf Hitler: Otobiyografi niteliğinde yazılmış bilgilendirici Avrupa Tarihi kitap içeriğinde olan bir eserdir. Adolf Hitler bu kitapta kendi yaşantısından ve nasyonal sosyalizm hakkında bilgi vermektedir. 
 
 • Hata Neredeydi – Bernard Lewis: Lewis'in İslam Dünyasının pek çok açıdan üstün olduğu dönemlerden nasıl bu zaman geldiği anlattığı eserdir. Batı ve Ortadoğu arasındaki kültür farklılıkları ayrıntılı bir şekilde ifade edilmiştir. 
 

Osmanlı Tarihini Anlatan Kitaplar

Türklerin tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Osmanlı Devleti birçok tarihçi yazarın kitaplarına konu olmuştur. Kuruluş, yükselme, duraklama, gerileme ve parçalanma dönemlerini ayrıntıları ile anlatan hem tarih ders kitabı hem de tarih okuma kitapları dönem hakkında bilgiler vermektedir. Bu kapsamda yazılmış başlıca Osmanlı tarihini anlatan kitaplar ve yazarları şöyledir:

 

 • Kayı Serisi – Ahmet Şimşirgil: 11 kitaptan oluşan Kayı Serisi Osmanlı tarihini ayrıntıları ile anlatan başlıca kitaplardandır.  Okuyucularını sıkmayan, akıcı bir dil kullanarak yazılmış kitap her bir padişahın dönemi hakkında bilgi vermektedir. Devletin nasıl cihan imparatorluğu olduğu ve ne şekilde çöküşe sürüklendiği ayrı kitaplarda anlatılmıştır.
 
 • Devleti Aliyye – Halil İnalcık: Tarih alanında Türkiye’de önemli bir yeri olan tarih yazarları arasında Halil İnalcık önde gelen yazarlar arasında yer almaktadır. Yazmış olduğu birçok tarihi kitabı bulunmaktadır. Osmanlı tarihi kitapları oldukça fazladır. Devleti Aliyye adlı kitap ise Osmanlı Devleti’nin Kuruluşundan güçlü bir imparatorluk haline gelmesini konu edinmektedir. 
 
 • En Uzun Yüzyıl – İlber Ortaylı: Osmanlı devletinin son dönemleri hakkında bilgi veren çöküşünü anlatan tarih ile ilgili kitaplar arasında yer almaktadır. Osmanlının modernleşme sürecini, siyasi, toplumsal değişiklikleri ayrıntıları ile anlatılmıştır.
 
 • Büyük Bir Devletin Doğuşu Osmanlılar – Ernst Werner: Osmanlı Devleti’nin doğuşu modernleşmesi ve bilinmeyen birçok yönlerini anlatan tarihi anlatan kitaplar içerisinde yer almaktadır. 
 
 • Osmanlı Tarihi – Hammer: Osmanlı Devleti döneminde yaşamış tarih yazarlarından biri de Hammer ’dir. Yaşamış olduğu döneme ait gözlemlerini anlattığı kitap, ders kitabı niteliğinde üniversitelerde okutulmaktadır.

 

Okunması Gereken Tarih Kitapları

Öğretici nitelikte olan tarih kitapları oku sayısı olarak oldukça fazladır. Dünya çapında farklı milletlerin tarihini, yaşanmışlıklarını merak eden tarih okurları farklı dillere çevrilmiş araştırma kitapları okumayı tercih etmektedirler. Ayrıca tarih kitaplarının okullarda da okutulduğu, farklı kademelerde tarihin farklı dönemlerini anlatan tarih ders kitabı oldukça bilgilendirici nitelikte olan kitaplardandır. Aynı zamanda tarih okuma kitapları da yazarların kurguları ile birleşerek tarihi daha akıcı bir şekilde ele almıştır. Bu amaçla yazılmış ve tarih severler tarafından okunması gereken başlıca kitaplar:

 • Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk
 • Semerkant – Amin Maalouf
 • Katre-i Matem – İskender Pala
 • Veda – Ayşe Kulin
 • Osmancık – Tarık Buğra
 • Hayvanlardan Tanrılara Sapiens – Yuval Noah Harari
 • Devlet Ana – Kemal Tahir
 • Türklerin Tarihi – İlber Ortaylı
 • Deli Kurt – Hüseyin Nihal Atsız
 •  Yüzyılın Kitabı – Sinan Meydan
 • Çankaya – Falih Rıfkı Atay
 • Tek Adam - Şevket Süreyya Aydemir 

En Çok Okunan Tarih Kitapları

Tarih yazarları, kaleme aldıkları eserleri ile birçok tarih okuyucusunun beğenisini toplamıştır. Özellikle farklı dönemlere ait olayları akıcı bir dil ile anlatan ve o dönem hakkında bilgi veren tarih romanları çok okunan kitaplar arasında yer almaktadır. Avrupa tarihi kitap, sanat tarihi ile ilgili kitaplar da oldukça beğenilen tarih kitapları arasındadır. Aynı zamanda dinler tarihi kitabı olarak yazılan eserler dini anlamda bilgilenmek ve farklı dinlerin uygulamalarını öğrenmek için okunan eserler arasında önemli yere sahiptir. Tarih okuma kitapları arasında en çok okunan bazı kitaplar:

Semerkant – Amın Maalouf: Ömer Hayyam’ın hayatı ve Hassan Sabbah dönemini anlatan, çok satan kitaplar arasında önemli bir yere sahiptir. O dönemin tarihini ve insanların yaşam biçimlerini de konu edinen kitap oldukça popülerdir.

Şah ve Sultan – İskender Pala: Yavuz sultan Selim ve Şah İsmail’in karşılıklı atışmalarının anlatıldığı akıcı dilde yazılmış bir romandır.

Üç İstanbul – Mithat Cemal Kuntay: romanda İstanbul’un üç döneminden bahsedilmektedir. Bu dönemler, İstibdat Dönemi, İttihat ve Terakki Dönemi ve Mütareke Dönemidir.

Biz İnsanlar – Peyami Safa: Mütareke dönemini ve bu dönemde yaşanan ilişkiler konusunu oluşturmaktadır. Ayrıca eserde doğu ve batı çatışmasının izleri de yansıtılmıştır.

 

Tarih Kitabı Fiyatları

Tarihi anlatan kitaplar oldukça çeşitlidir. Bu çeşitlilik ise tarihin farklı dönemlere ayrılmasından kaynaklı oluşmuştur. Bu yüzden yazılmış en iyi tarih kitapları okuyucuların beğenisine sunulmuştur. Tarih kitabı konu edindiği dönem hakkında önemli bilgiler verdiği için tercih edilmektedir. Cumhuriyet tarihi kitapları, Osmanlı tarihi kitapları, Dünya tarihi ile ilgili yazılmış tarihi romanlar oldukça ilgi görmektedir. Fiyat olarak ise bu kitapların sayfa sayısı, baskı sayısı, tasarımı gibi özellikleri belirlemektedir. Aynı zamanda kitabın popülerliği, satış sayısı arz talep dengesini değiştirdiği için fiyatlandırmada etkili olan başlıca ölçütlerdir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı