Travma, Psikolojik Dayanıklılık ve İyileşme Üzerine Sohbetler

KÖPEK GİBİ BÜYÜTÜLMÜŞ ÇOCUK’UN YAZARI DR. BRUCE D. PERRY  İLE OPRAH WINFREY ARASINDA HAYAT DÖNÜŞTÜREN BİR DİYALOG

# 1 New York Times Best Seller
Küçük yaşlardaki deneyimlerimiz hayatımızın geri kalanını nasıl şekillendirir? 
Davranış kalıplarımızı, belirli durumlar karşısında tepkilerimizi, duygularımızı ve düşüncelerimizi belirleyen ruhsal, kişisel ve biyolojik faktörler nelerdir?
Travmaların, olumsuz anıların, maruz kaldığımız olayların zihnimizdeki ve bedenimizdeki kalıcı izlerine rağmen kendimizi dönüştürmemiz mümkün müdür?
Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk kitabının yazarı, beyin ve travma uzmanı psikiyatrist Dr. Bruce Perry ile canalıcı konularda yaptığı binlerce söyleşiyle milyonlarca insanın hayatına dokunan ünlü sunucu, aktivist, hayırsever Oprah Winfrey bu sorulara ve bunlarla ilişkili pek çok konuya dair bilimsel, samimi, hayat tecrübelerine dayanan bir sohbet yürüterek travma, psikolojik dayanaklılık ve iyileşmeye dair merak ve tartışma konusu olan her şeyi enine boyuna ele alıyor.
İnsanlara yaklaşımda bakış açısını ve yaklaşımı “Derdin ne senin?”den “Ne oldu sana?” sorusuna kaydıran Winfrey ve Dr. Perry her birimizin bizi şekillendiren deneyimleri daha iyi anlayabilmesini sağlayarak hepimizin kendi hayatına dair içgörüler kazanmasına yardımcı oluyor, böylece kendimizle ve başkalarıyla kurduğumuz ilişkileri sağaltıp güçlendirerek daha iyi bir yaşam sürmemizin yollarına işaret ediyor.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 336
Ağırlık : 336
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺82,50

Totem ve Tabu, Freud’un klasik eserlerinden biridir. Freud bu kitabında “ilkel” olarak tanımlanan toplumları inceler ve günümüz toplumlarıyla kıyaslar. Totemler, ensest korkusu ve büyüye inanma konularında toplumların tarih içinde nasıl değiştiğini anlamak için, Totem ve Tabu birincil kaynaklardandır. Bu önemli eserin sadece psikoloji değil, sosyoloji ve antropolojiyle ilgilenenlere de yararlı olacağını düşünüyoruz.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 5
Sayfa Sayısı : 154
Ağırlık : 154
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺30,75

  Çağlar boyu insanların olaylar karşısında nasıl hissettiği, nasıl karar verdiği ve davranışlarını nasıl planladığı, hep merak konusu olmuştur. Bugün de hayatın istisnasız her alanında davranışın dinamiklerini bilmeye ihtiyaç duymaktayız. Zira davranışı anlamak insanı anlamaktır aslında. İnsan için özgür irade var mı? Yok mu? Davranışlarımızın kontrolü bize mi ait yoksa arkasında tahminimizden de öte mükemmel programlanmış bir yazılımla mı karşı karşıyayız? 
        Bugün biliyoruz ki davranışın arkasında görünenden çok daha fazlası var. Psikofizyoloji, beynin psikolojik süreçlerinin fizyolojik temelini inceleyen bir bilim dalıdır. Bu kitap, fizyolojik temeller üzerinden, davranışın arkasında yatan süreçleri ele almakta ve insan davranışının tabiatını anlamaya ihtiyaç duyan tüm disiplinler için önemli ipuçları sunmaktadır. 


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 264
Ağırlık : 264
En / Boy : 13,5 / 21,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺164,00

Di vê hejmarê de:

Girîngiya Dadmendiyê di Dermankirina Psîkoterapîk de

Jan İlhan Kızılhan

Nêrîneke Rexneyî li Xebatên Derbarê Qada Derûnnasiya Civakî

Ercan Şen, Mete Sefa Uysal, Elif Sandal Önal, Yasemin Gülsüm Acar

Gelo Bêyî Rexneya Derûnnasiya Teorîk, Pratîkeke Derûnnasiya Nêzî Civakê Pêkan e?

Sertan Batur

Psîkolojîyê Lome Dîna Newîye Rê Çitur Nîyadano

Erdal Gül


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 96
Ağırlık : 96
En / Boy : 19 / 27
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺18,75

Stres artık yıpratmak yerine güçlendirmenin, çöküntü yerine gelişimi sağlamanın da mümkühayatımızın bir parçası. Bu nedenle bir şekilde stres ile baş edebilmeyi yani stresle yaşayabilmeyi öğrenmek gerekiyor. Stresi yönetebilmek gerekiyor.

Stres yönetimi aslında bir yaşam tarzı yönetimidir. Bireyin stresini yönetmeye karar vermesi ise fiziksel, duygusal ve ruhsal açıdan yaşam kalitesini yükseltmeye karar vermesi demektir. Stresin ölçülü bir şekilde yaşanması da bireyin yaşam motivasyonunu ve yaptığı işe odaklanmasını sağlamaktadır. Optimum düzeyde yaşanılan stres, çoğu zaman başlanılan işi bitirmek için itici bir güçtür. Bu durum, başlanılan bir işi sonuçlandırmak kadar bu işte başarılı olabilmeyi de sağlayacaktır.

İşte bu noktada “Stres-siz”; stres ve birey (siz) ilişkisini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmenin, birbirinizi n olduğunu söylüyor.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 216
Ağırlık : 216
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺64,00

Deriden sinirlere ve beyne kadar, vücudun dokunma devrelerinin organizasyonu hayatımızı güçlü bir şekilde etkiler; tüketici seçiminden cinsel ilişkiye, alet kullanımından dilin kökenlerine, kronik ağrıdan iyileşmeye kadar her şeyi etkiler. Kişilerarası temas, sosyal bağ ve bireysel gelişim için çok önemlidir.

Linden, neyin iyi ve neyin kötü hissettirdiğine ilişkin algıları ayırt etmek için duyusal ve duygusal bağlamın birlikte nasıl çalıştığını açık bir şekilde açıklıyor. Biyoloji ve davranış bilimini birbirine bağlayan Linden, kelimenin tam anlamıyla nasıl hissettiğimize dair eğlenceli ve aydınlatıcı bir cevap sunuyor.

Sinirbilimci David J. Linden, dokunma duyumuz ile duygusal tepkilerimiz arasındaki arayüzün sosyal etkileşimlerimizi, genel sağlığımızı ve gelişimimizi nasıl etkilediğine dair ilgi çekici ve büyüleyici bir araştırma sunuyor. Dokunmanın Büyüsü, benlik algımızı ve dünya deneyimlerimizi açıklamaya yardımcı olan dokunma anlayışındaki bilimsel gelişmeleri araştıran zekice yazılmış bir inceleme.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 328
Ağırlık : 328
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺81,38

Galenos, tıp ilmi ve tabip kimliğiyle felsefeye yeni bir yaklaşım geliştirmeye çalışması yanında, diğer yandan felsefe formasyonuyla tıp ilmi ve hekimliğe de yeni bir vizyon getirmeye çalışmıştır. “İyi bir tabibin filozof olması gerektiği” şeklinde, hakkında müstakil risale de kaleme aldığı iddiası, fizik ve fizik ötesi araştırmayı birbirinin tamamlayıcısı olarak gördüğünün bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Galenos, bu iki veçheye son olarak ahlakı da ekler. Ona göre filozof ve tabip, aynı zamanda erdemli de olmalıdır. Duygulanımlarına yenik düşmeyen ve kontrollü bir filozof ve tabip, Galenos’un ideal insanı gibi görünmektedir. Nitekim tercümesini sunduğumuz bu risalede de aslında bu ideali kendi hayatında nasıl gerçekleştiğinin ipuçlarını vermekte, tabiri caizse kendisinin söz konusu ideal insan olarak görülebileceğinin işaretlerini sunmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 144
Ağırlık : 144
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺61,50

Daha evvel sosyolojiye yaptığı en önemli katkı olan Kolektif Bellek adlı çalışmasını yayımladığımız Maurice Halbwachs’ın sosyolojik ve psikolojik perspektifleri harmanladığı bir başka önemli çalışmasını Türkçeye kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu çalışmasında Halbwachs okurunu toplumsal dünyanın içinde bilimsel bir geziye davet ediyor. Bu gezide “insanın, hayvanat bahçesindeki kafeslerin içindeki yırtıcılar ya da bir akvaryumun camlarının arkasındaki bölmelere kapatılmış deniz hayvanları gibi temsilleriyle” değil; doğal yaşam biçimleri içindeki insanın kendisiyle karşılaşılacaktır. Bu doğal yaşam biçimleri “toplumsal bir tabiat olan insan tabiatını tüm içgüdüleri ve eğilimleriyle birlikte ortaya koyacaktır”. Kitapta farklı beşerî gruplar ele alınırken “bu topluluklar içinde hangi kolektif temsillerin hâkim olduğu, kuvvetlerinin ve yayılma alanları ile sınırlarının ne olduğu” anlaşılmaya çalışılmaktadır. Söz konusu kolektif temsiller, aynı zamanda içinde bulundukları ilişkiler bağlamında incelenmekte, bunların toplumsal evrimin farklı aşamalarına tekabül edip etmediklerini sorgulanmakta ve böyle bir karşılaştırmadan yakın gelecek hakkında tahminler çıkarılmaktadır. Halbwachs’ın saiklerin kolektif biçimlerine ilişkin incelemesi, toplum içinde yaşayan insanlara dayatılan çerçeveler içinde en geniş, en doğal ve en az yapay olan şeklinde nitelediği “toplumsal sınıflar” çerçevesinde sürdürülmektedir.


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 168
Ağırlık : 168
En / Boy : 14 / 22
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺82,00

Duyguların Kalbine Yolculuk, ergen ve ön ergenlerin duygu dünyasını anlamak isteyen herkes için eşi bulunmaz bir rehber olacak. Bu kitap, ergenlerin ve onlara eşlik eden ebeveynlerinin anlamlandırmakta zorlandığı on temel duyguyu tüm yönleriyle inceleme imkânı sunuyor.

Sevinç, Umut, Merak, Korku, Coşku, Sıkıntı, Öfke, Değişim, Aşk, Empati...

Yazar Enrico Castelli Gattinara, bu kitabı çocuk olmaktan çıkıp henüz yetişkin de olmamış gençlerin sözde “mutsuz” ön ergenlik dönemi hakkında olumlu konuşmanın mümkün olduğunu göstermek için yazdığını ifade ediyor.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 224
Ağırlık : 224
En / Boy : 15 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺57,40

KİTAP HAKKINDA: Uluslararası Psikanaliz Yıllığı 2022 “Travma” başlığını taşıyor. Etkileri dünya genelinde hâlâ hissedilen pandemi sürecinde hazırlanan yıllığın bu 14. sayısı, “Toplumsal Acı/Toplumsalın Acısı” konusuna odaklanan geçen sayıyla süreklilik içinde tasarlandı. Seçki, psikanalitik kuramda “travma” kavramını inceleyen ve farklı kuramlaştırmaların klinikle ilişkisini ele alan makaleleri ve pandemi sürecinde değişen psikanaliz çerçevesinin aktarım-karşıaktarım dinamikleri üzerindeki etkisini çocuk, ergen ve yetişkin vaka örnekleri üzerinden tartışan çağdaş yazıları içeriyor. Seçkide ayrıca Thomas Ogden, Giuseppe Civitarese ve Catherine Chabert gibi çağdaş psikanalistlerin sırasıyla Winnicott, Bion ve D. Anzieu gibi usta psikanalistlerin seçili makaleleri üzerine yeniden okumaları da yer alıyor.
Psikanaliz alanının bugün dünya çapında en köklü ve en kapsamlı hakemli bilimsel dergisi olan The International Journal of Psychoanalysis (IJP) 1920’de Sigmund Freud'un teşvikiyle Ernest Jones tarafından kuruldu. IJP’nin geçmiş bir yıl içinde çıkmış makalelerinden derlenen Uluslararası Psikanaliz Yıllığı, uluslararası psikanaliz camiasında yürütülen güncel tartışmaları, çağdaş klinik deneyimi, kuramsal ve teknik birikimi okurlara Türkçe olarak ulaştırmayı amaçlıyor. Uluslararası Psikanaliz Yıllığı, psikanalist Melis Tanık Sivri editörlüğünde, Psike İstanbul üyesi psikanalistlerden oluşan yayın kurulu tarafından hazırlanıyor.

 


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 244
Ağırlık : 244
En / Boy : 16 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺100,00

SET İÇİNDEKİ KİTAPLAR

İnsan İnsana
Geliştiren Anne-Baba
Gerçek Özgürlük
Evlenmeden Önce
Var mısın?

İNSAN İNSANA

"İletişim Sorunları Çözmeden Doyumlu Bir Yaşam Sürdürmek Olanaksızdır.”

BİR İNSANIN İLİŞKİLERİNİN NİTELİĞİ,
O İNSANIN YAŞAMININ KALİTESİNİ BELİRLER.
İnsan, ilişkileri içinde sürekli olarak “yeniden tanımlanan” bir varlıktır. İnsan ilişkilerinin temelini ise iletişim süreçleri oluşturur.

İki insan birbirinin farkına vardığı anda iletişim başlar. Aynı sosyal ortam içinde yer alan kişilerin söyledikleri sözler ve hareketleri kadar, hareketsizlikleri, susmaları, beden duruşları ve yüz ifadeleri, hepsi anlamlı birer mesaj oluşturur. İyi bir dinleyici, iletişim kurduğu kişinin yalnız söylediklerini değil, yüzü, eli, kolu ve bedeniyle yaptıklarını da “duyar.”

Bir aracın sürücüsü, yolda kendinden başka araç yokmuş gibi davranırsa, trafik kazası olur. Bir kişi konuşurken, karşısındakini nasıl etkilediğini düşünmeden, kendi bildiği yönde istediğini söylerse “iletişim kazası” ortaya çıkar. İlişkilerimizde, verdiğimiz mesajların sorumluluğunun bilincinde olmamız, iletişim kazalarını önler.

Bu varsayım toplumsal düzeyde de geçerlidir. Kişi farkında olsun ya da olmasın, toplumla da sürekli ilişki içindedir. Bir toplumda “Herkes benim gibi düşünmelidir, benim düşünce tarzım en doğrusudur,” tutumu ağır basarsa, akılcı tartışmalar yerine duygusal çatışmalar ortaya çıkar.

İnsan hayatını mercek altına alıp, insana dair her hikâyeden bir anlam çıkarabilen bilgeliğiyle değerli Doğan Cüceloğlu, kimliklerin ötesinde, canların temas içinde olduğu “insan insana” bir ilişkinin mümkün olduğunu bize hatırlatıyor. Kalıpları tekrarlamaktan kurtulabilmeniz, insan ilişkilerine anlamsal zenginliği ve derinliği getirebilmeniz için iletişim süreçlerini uygun ve etkili bir biçimde uygulamanıza yönelik bilgi ve becerileri sunuyor.

İletişim sorunlarını çözmeden doyumlu bir yaşam sürdürmenin olanaksız olduğunun ve insanın isterse kendini değiştirip geliştirebileceğinin altını çiziyor.

 

GELİŞTİREN ANNE-BABA

“Anne-Baba Olarak Çocuğunuzun En Güçlü Tanığı Olduğunuzun Farkında Mısınız?”

 

ÇOCUĞUNUZ BİR KEZ ÇOCUKLUK YAŞAYACAK;
BU DÖNEMİ ONUNLA DOYA DOYA YAŞAYIN.

Bir anne, bana yolladığı mektupta şöyle diyor; “Çok yorgun ve sorumlulukların altında ezilmiş hissediyorum. Annem kendi dönemlerinde böyle bir yılgınlık hissetmediklerini, bu kadar sabırsız ve öfkeli olmadıklarını, bizi seyrederken bile yorulduğunu söylüyor.”

Bir başkası da şöyle yazmış; “Otuz yaşında yaklaşık 4,5 ay sonra baba olacak bir baba adayıyım. Bugüne kadar geçen süre içinde baba olacağım düşüncesi üzerinde çok durmadığım için birçok şeyin farkında değildim. Ancak bugün bu düşünce üzerinde ilk adımımı attım ve daha ilk adımımda büyük bir eksik ile yola çıktığımı fark ettim. Bu sanki kutuplara keşfe giden kâşifin yanında soğuktan koruyucu kıyafetlerini almaması gibi bir hisse benziyor.”

Yetişen her yeni kuşakla birlikte, onları yetiştiren anne ve babalardan da beklentiler artıyor. Toplumun gelişmesi için öncelikle ailede demokratik bir yapı kurulması şart. Bunun yolu da anne ve babaların geçmişten gelen korku kültürü kalıplarından kurtulmaları ve onur eşitliğine inanan sağlıklı gelişmiş bireyler yetiştirmeleri…

Geliştiren Anne-Baba olmak için kendinizi ve çocuğunuzu tanımanız, beklentilerinizi, niyetinizi keşfetmeniz; değerlerinizi ve aile ilişkinizi sağlıklı tutmanız önemli. Bilen, anlayan, seven gözlerle yaşama bakmak kendi elinizde…

Güler yüzlü, sakin, güvenen, hayata, ailesine şükür duygusu içinde bakan bir anne, bir baba olmak çocuklarınıza verebileceğiniz en büyük armağandır. Çocuklar böyle bir armağanı hak ediyorlar.

DOĞAN CÜCELOĞLU

 

 

GERÇEK ÖZGÜRLÜK

“En Temel Özgürlük İnsanın Kendisi Olarak Yaşamında Var Olabilmesidir.”

 

YAŞAMINDA KENDİSİ OLARAK VAR OLAMAMIŞ BİRİ DUYGU, DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞLARIYLA YAŞAMI ÖZGÜRCE KUCAKLAYABİLİR Mİ?

 

“Dünya bazen kapkaranlık gözükür, insan kendini yapayalnız ve değersiz görür, bu duygular da yaşamın bir parçası. Bence sizin, sizi anlayacak biriyle konuşmaya ihtiyacınız var.”

Bu kitap, gençlik yıllarımı temsil eden üniversite öğrencisi Timur ile yaşlılık yıllarımı temsil eden emekli psikoloji profesörü Yakup Bey arasında geçen sohbetlerden oluşuyor.

Sevdiği kızın kendisini önemsemediğini fark etmeyen Timur ona evlilik teklif eder. Sosyoekonomik düzeyi yüksek Nesrin kibarca, “Sen ben denk değiliz,” mesajını verir. Tesadüfen Timur’la karşılaşan Yakup Bey gencin yüzünden hüznünü ve yalnızlığını anlar ve ona isterse Sahaflar Çarşısı’ndaki kitapçı dükkânına gelebileceğini söyler.

Buluşmaya ve sohbet etmeye başlarlar. Bu sohbet içinde Timur kendi anlam verme sistemini, değerler sistemini, ezikliğinin kaynağını, toplumla, yaşamla ilişkisinin temellerini keşfetmeye başlayacaktır. O karşılaşmadan sonra Yakup Bey’le yaptığı sohbetlerde, kültür robotluğundan şahsiyet olmaya giden bir özgürlük yolculuğuna çıkacaktır.

Bu kitapta, karşılıklı saygı içinde olan iki insanın; yaşamını, ilişkilerini, kendi anlam verme sistemini keşfedişi yer almaktadır.

Sevgi mi özgürlüğe, özgürlük mü sevgiye götürür? İç yalnızlığı gözlerinden okunurken sevdiğine evlenme teklif eden, gerçek sevgiyi, gerçek aşkı sorgulayan üniversiteli bir gencin biz bilinci içinde adım adım Gerçek Özgürlük’e varışının öyküsü.

Kendi yolculuğumuzu yapmak için buradayız; bu yolculukta kendimiz olabilme cesaretini bulmamız kolay değildir ama kendimiz olmadan yaşamımızdaki hiçbir şey anlamını bulamaz.

 

EVLENMEDEN ÖNCE

“Mutlu Bir Evlilik Önemli Bir Başarıdır; Bilinçli Bir Gayret Gerekir.”

 

EVLİLİK BİR ÇİÇEKÇİ DÜKKÂNI GİBİ FARKLI OLANAKLAR SUNAR; ÇİÇEKLERDEN NASIL BİR BUKET OLUŞTURACAĞINIZ SİZE KALMIŞ…

Eşler, evlilik öyküsünün mahrem tanıklarıdır. Evliliğinizde hayatınızın en önemli, en mahrem tanığıyla birlikte olduğunuzun farkında mısınız?

Bu tanıklığın derinlerine inen gücünün farkında olmak olgunluk ister. Olgun eşler, birlikte yaşamak için değil, birbirlerini yaşamak için evlendiklerini bilirler.

Evlilik yolculuğuna başlarken biricik sermaye olan sevgi, küçülüp yok olabilecek ya da büyüyüp gelişebilecek bir şeydir. Hem çok kudretli hem de zarif ve kırılgan… Büyümesi ya da zayıflayıp yok olması eşlerin birbirine nasıl tanıklık yaptığına bağlıdır.

Evlilikte iki farklı öykü bir araya gelir. Sohbet eden, ilişkilerini önemseyip emek ve zaman veren çiftler “bizim öykümüz” dedikleri anlamlı ve mutlu bir öyküyü oluşturmayı başarırlar.

Şimdi evli olabilirsiniz; biricik sermayeniz olan sevgiyi evliliğinizde nasıl geliştirip büyütebileceğinizi biliyor musunuz?

Evlilik olgunluğunuzu geliştirmek ister misiniz?

Yaşanmış evlilik öykülerinin getirdiği deneyimlerle anlamını bulmuş kavramların rehberliğinde aydınlatıcı, zevkli bir yolculuk sizi bekliyor…

 

VAR MISIN?

Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler

“Gençliğimde gergin, stresli, mutsuz günlerim çok oldu. Kendimi suçlu hissettiğim, değersiz gördüğüm dönemler yaşadım. Şimdi hayatım anlamlı, coşkulu ve şükür duygusuyla dopdolu… Neden? İçinde yaşadığım koşulların iyileşmesinden mi? Geliştirdiğim farkındalıkların sonucu mu?” Doğan Cüceloğlu

 

Doğan Cüceloğlu, yalnızca psikoloji kariyeriyle değil, insan hayatına dokunan ve insana dair her hikâyeden şifa çıkarabilen bilgeliğiyle bu coğrafyanın en önemli ilim insanlarından biri. Seksen yılı aşkın ömrünün bir birikimi olarak, şimdi herkesin merak ettiği “hayati” sorulara en samimi cevaplarını sunuyor. Herkes gibi aslında o da hâlâ savaşıyor, keşfediyor, hayata değer katıyor.

Hayatın anlamı nedir?

İnsan kendini nasıl geliştirir?

Umutsuzluk nasıl aşılır?

İçimizdeki öz nasıl ortaya çıkar?

Çevremiz bizi nasıl etkiler?

Kime akıl danışılır?

Yaşam neleri ödüllendirir?

Zihin nasıl işler? “Biz” olmak için neler yapılmalıdır?

Ömür yolculuğunda neyin önemli olduğunu anlamak, keşif ve merak duygularına sahip çıkmak bir hayatı “kıymetli” kılmak için en önemli meziyetler arasında. Elinizdeki rehber niteliğindeki kitap, yaşamı boyunca bu meziyetlerin peşine düşmüş ve her ânına onları ilmek ilmek işlemiş Doğan Cüceloğlu’nun, Deniz Bayramoğlu ile sohbetlerinden oluşuyor ve herkese şu soruyu soruyor: “Zorluklarla başa çıkmaya, içindeki gücü keşfetmeye VAR MISIN?”


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 1376
Ağırlık : 1376
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺278,80

İnsan Zihnine Ve Davranışına Dair Bilimsel Bir Yaklaşım

Psikolojinin temellerinden günümüz uygulamalarına, öngörülemez insan zihni ve davranışına tutulan bir mercek… Görseller eşliğinde 200 temel psikolojik kavram, teori ve uygulama üzerinden eşsiz bir başvuru kitabı…

Hafıza ne ölçüde ruh haline bağlıdır? Neden kendimizi başkalarıyla karşılaştırırız? Farklı zekâ türleri var mıdır? Zekâ doğuştan mıdır, sonradan da geliştirilebilir mi? Yaşla birlikte nasıl değişiriz? Bizi çevreleyen dünyada tepkilerimizi neye göre veririz? Bilinçli beyinde neler olur? Geçmişten bugüne ruhsal hastalıklara yaklaşımımız nasıl değişti?

Uzun Lafın Kısası serisinden Psikoloji, Pavlov’un köpeklerinden deneysel etiğe, kişilik gelişiminden bilişsel davranışçı terapiye kadar pek çok hususta hızlı ve doyurucu bir okuma vadediyor.

Psikolojinin ilkeleri, çocukluk gelişimimizden başkalarıyla etkileşimimize kadar pek çok insani meseleye ışık tuttuğu için her birimiz için geçerlidir ve bu kitap; görseller ve açıklayıcı şemalarla zenginleştirilmiş her bir bölümüyle bizi insana dair büyüleyici bir yolculuğa davet ediyor.

Eğitici olduğu kadar sade ve anlaşılır üslubuyla bu alana ilgi duyan herkes için mükemmel bir kaynak…


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 416
Ağırlık : 416
En / Boy : 12,7 / 12,7
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺41,00

Ciddi ruhsal hastalığı olan bireylerde genel topluma oranla ölüm oranlarının yüksek olduğu ve bununla ilişkili en önemli nedenlerden birinin fiziksel sağlığı bozan durumlar olduğu bilinmektedir. Yüksek ölüm oranları birkaç olası mekanizma ile açıklanmaktadır. Bu olası mekanizmalardan birincisi, kötü beslenme, egzersiz yapılmaması veya az yapılması ve yüksek sigara içme oranları gibi yaşam tarzı faktörleridir. İkincisi, psikiyatrik ilaçların fiziksel yan etkilerle ilişkilidir ve çoklu organ sistemlerinde ilerleyici bozulmaya neden olabilir. Üçüncüsü, ciddi akıl hastalığı olan bireylerin fiziksel bir şikayetle genel pratisyen hekime veya tıbbi hastaneye başvurmaları daha az olasıdır, bu nedenle hastalıklar tedavi edilemez ve ilerler. Dördüncüsü, psikiyatri servislerinde tedavi sürecinde fiziksel hastalıklar saptandığında hekimler fiziksel hastalıkların tedavisi konusunda zorluk yaşayabilirler.
Bu kitap, Maudsley Psikiyatride Fiziksel Sağlık Durumları için Uygulama Kılavuzunun ilk baskısı, genellikle coğrafi ve organizasyonel olarak ayrı olan psikiyatrik ve fiziksel sağlık hizmetleri arasındaki uçurumu kapatmayı amaçlamaktadır. Bu kitabın temel amacı, ciddi ruhsal hastalığı olan hastalarda görülen yaygın fiziksel sağlık durumlarını değerlendirmek, araştırmak ve potansiyel olarak tedavi başlatmak için pratik ve kanıta dayalı bir “araç takımı” sağlayarak psikiyatri uzmanlarının klinik güvenini arttırmaktır. Psikiyatristler ile diğer hekimler arasındaki mesleki ilişkinin ve sevk kalitesinin iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, ciddi ruhsal hastalığı olan hastalara sunulan klinik bakımın standardının, uygun araştırma ve eşlik eden fiziksel hastalıkların yönetimini hızlandırarak iyileştireceği beklenmektedir. Son olarak, psikiyatri hastaları hem bedenin hem de zihnin bütüncül bakımlarının bir parçası olarak kabul edildiğinin farkına vardıkça hasta hekim ilişkisinin gelişeceğini umuyoruz.
Maudsley Psikiyatride Fiziksel Sağlık Durumları için Uygulama Kılavuzu, acil durum sunumlarının yanı sıra 14 farklı organ sistemini kapsayan 89 bölümden oluşmaktadır. Kılavuz İlkeler ağırlıklı olarak Birleşik Krallık uygulamalarına dayansa da, beklenen uluslararası okuyucu kitlesini kabul etmek için çaba sarf edilmiş ve bu nedenle, şu anda Birleşik Krallık’ta ruhsatı olmayan psikiyatrik ve tıbbi ilaçlar da dahil edilmiştir. Ancak okuyucu, hiçbir kılavuzun dünya çapında mevcut olan her ilacı hesaba katamayacağının farkında olmalıdır, bu nedenle ihmaller kaçınılmazdır.
Bu metin, The Maudsley Reçete Yazma Kılavuzunun Psikiyatride kardeş kitabı olarak görülebilir. Bu kitap gibi, Maudsley Psikiyatride Fiziksel Sağlık Durumları için Uygulama Kılavuzu da bir grup yerel ve uluslararası uzmanın ürünüdür; katkıda bulunan tıp, cerrahi ve psikiyatri alanlarından 125 kişiye minnettarız. Şu anda dünyanın dikkatinin COVID-19 pandemisine odaklanmış olması nedeniyle farklı uzmanlık alanlarından klinisyenlerin hastaların iyiliği için birlikte çalışmasına çok büyük bir gereksinim duyulmaktadır. Maudsley Psikiyatride Fiziksel Sağlık Durumları için Uygulama Kılavuzunun sadece mevcut iklimde değil, gelecek yıllarda da bunu kolaylaştıracak bir kaynak olacağını umuyoruz.
Toby Pillinger
Londra, Birleşik Krallık
Eylül 2020


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 752
Ağırlık : 752
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺1.125,00

Başlarken

Prof. Dr. Erdal IŞIK, Uzm. Dr. Umut IŞIK ve Prof. Dr. Yasemen IŞIK MENGÜ’nün yazarları olduğu kitabın ilk bölümünde; bir duygulanım bozukluğu olan depresyonun mevsimsel, tekrarlayıcı, kronik (distimi), psikotik özellikli tabloları, gebelik ve doğum sonrası izlenen biçimleri, streslere bağlı demoralizasyon durumları ile bunları gerçek depresyonlardan ayıran özellikler, çeşitli tıbbi ilaç ya da tıbbi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan depresyonlar, depresif hastalarda izlenen tanı koydurucu depresyon belirtileri, intihar sorunu ve bu konuyla ilgili bilinmesi gereken özellikler, depresyonda izlenen uykuyla ilgili sorunlar, hastalığın oluşumunda önemli rolü olan kalıtım ve gen-çevre etkileşimleri, hormonal, hücresel, immünolojik nedenler, depresyon oluşumuyla ilgili beyin yolakları, nörotransmitter sistemleri ve sinyalizasyon alımında izlenen değişimler, oksidatif stres, nöropeptidler, nörotrofinler, enflamasyon ve bağışıklık sisteminin rolü, depresyona neden olabilen tıbbi ilaç ve hastalıklar, beyin görüntüleme çalışmalarından elde edilen bulgular gibi biyolojik içerikli konular yanında, hastalığın oluşumunda rol oynayan çocukluk dönemiyle ilgili sorunlar, depresyona yatkınlık gelişimi, kişilik özelliklerinin ve kişinin yaşamında olumsuz rol oynayan stres yaratıcı durumların rolü, psikanaliz, ego ve self psikolojisi, kişiler arası ilişkiler, öğrenilmiş çaresizlik ve bilişsel (kognitif) modeller ile kültürel yönlerden depresyon oluşumu konusunda öne sürülen görüşler yer almaktadır. 
Kitabın tedavilere ayrılan ikici bölümünde ise, depresyon tedavisinde uygulanan ilaç tedavileri, bunların çocuk, ergen, yetişkin ve yaşlılık dönemlerindeki kullanımları, olası ilaç yan etkileri, aşırı doz alımları ve zehirlenmeleri, bu durumlarda yapılması gerekenler, tekrarlayıcı depresyonlara yönelik tedavi yaklaşımı, ilaçlara yanıtsız ya da yeterli yanıt vermeyen tedaviye dirençli depresyonu olan hastalarda uygulanan (ilaç kombinasyonları, elektroşok tedavisi, TMS, nervus sinir uyumu, Işık terapisi, uyku yoksunluğu tedavisi ve derin beyin uyarımı gibi cerrahi içerikli girişimler) gibi biyolojik yönelimli tedaviler yanında hasta ve aile yakınlarına psikoeğitim verme, bireysel psikoterapi, aile odaklı terapi, bilişsel-davranışçı tedavi, diyalektik davranışçı terapi, şema terapi, kişilerarası ve sosyal ritim terapisi, işlevsel iyileştirme tedavisi, streslerin önlenmesi ve yönetilmesine yönelik teknikler ve bu terapötik tedavi yaklaşımlarını uygulama biçimleri yer almaktadır.
Kitabın sınırları içinde tüm okuyuculara güncel bilgi içeriğiyle bilgilendirici, yol gösterici ve yararlı olacağı kanısındayız.
Prof. Dr. Erdal IŞIK, Uzm. Dr Umut IŞIK ve Prof. Dr. Yasemen IŞIK MENGÜ
Ankara, 2022


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 298
Ağırlık : 298
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺350,00

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu çocukluk çağında başlayıp, yetişkinlikte de sürebilen durumlardır.Kişilerin dikkat, algılama ve öğrenme gibi bilişsel işlevlerinde güçlükler yaratırken,eğitimleri ve akademik başarılarında, davranışları, duygusal yaşamları ve de kişilerarası ilişkilerinde yol açtığı sorunlarla, onların yaşamın farklı alanlarında zarar görmelerine neden olabilmektedir.
Bu bozukluğu olanlar eğer dikkat eksikliği ön planda ise; çoğu kez ders çalışmayan, çalışsa da yeterince öğrenemeyen, tembel, dalgın, unutkan bu nedenle eşyalarını vs. kaybeden,  söylenenleri dinlemiyor gibi davranan, dikkatini bir konu üzerine odaklayamayan, yapması gerekenleri organize edemeyen kişiler olarak değerlendirilirken, hiperaktivitesi ön planda gelenler ise yerinde duramayan, aşırı hareketli, her şeye burnunu sokan, karşıdakinin sözünü kesen, öfkelerini, dürtü ve sosyal davranışlarını kontrol edemeyen davranışları nedeniyle, eğitimlerini, iş yaşamlarını, evlilik sürecini kişiler arası ilişkilerini sağlıklı bir biçimde yürütemeyen ya da bu konularda sorunlar yaşayan kişiler olarak değerlendirilebilir ve de temelde yatan ve tüm bu sonuçları doğuran gerçek tanı atlanabilir. Bu da onların kişisel ve toplumsal yaşamlarında (örn; sınıfta kalma, çevredekilerle çatışıp kavga etme, sık boşanma,  adli olaylar yaşayabilme, okuldan ya da işten atılma vb.) olumsuz sonuçlara yol açabilir. 
Öte yandan sadece çocuk ve ergenlere özel bir bozukluk gibi düşünüldüğünden, yetişkinlerde de ya tanı konmamakta ya da ancak bu kişiler çeşitli olumsuz sorunlar yaşadıktan sonra çok gecikmiş olarak konabilmektedir.
Bu kitapta dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu; nedenleri, klinik görünümleri, diğer psikiyatrik bozukluklarla birliktelik durumları ve ayırıcı tanıları, örnek olgular, psikolojik ve ilaç tedavisi yaklaşımları, ilaç yan etkileri gibi tüm yönleriyle ele alınmaktadır.
Kitabın dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu konusunda tüm okurlara yararlı olacağı inancındayız.

Prof. Dr. Yasemen IŞIK MENGÜ, Prof. Dr. Erdal IŞIK ve Uzm. Dr. Umut IŞIK.
Ankara 2022  


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 86
Ağırlık : 86
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺200,00

Başlarken

Prof. Dr. Erdal Işık ve Uzm. Dr. Umut IŞIK’ın yazarları olduğu bu kitapta; alkol, kannabis, sentetik kannabinoid, opioid, psikostimülan, halüsinojen, uçucu (inhalan), nikotin (tütün), kafein ve ağrı kesicilerin bağımlılığı konuları yer almaktadır.
Tüm bu konular güncel literatür bilgileri eşliğinde; psikososyal, çevresel, biyolojik ve genetik nedenleri, kullanım yaygınlıkları, sokak isimleri, metabolizmaları, beden ve özellikle de beyin üzerindeki risk etkenleri ve koruyucu etkenler, biyolojik ve psikolojik etki ve yan etkileri, nörobiyolojileri, gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanımlarının olası sonuçları, bağımlılığını gizleyenlerde tanı koyabilmek için kullanılabilecek tetkikler ve tanı araçları, psikolojik ve ilaç tedavileri, yoksunluk, aşırı doz ve zehirlenmelerindeki belirtiler ve bu durumlardaki tedavi yaklaşımları ve de birliktelik durumları gibi tüm yönleriyle ele alınmaktadır.


Prof. Dr. Erdal IŞIK ve Uzm. Dr Umut IŞIK
Ankara, 2022


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 328
Ağırlık : 328
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺400,00

Başlarken

Prof. Dr. Erdal IŞIK, Prof. Dr. Yasemen IŞIK MENGÜ ve Uzm. Dr. Umut IŞIK’ın yazarları olduğu kitabın ilk bölümünde; bir duygulanım bozukluğu olan bipolar (iki kutuplu)  (I) ve bipolar (II) bozukluklar, bunlarda izlenen manik, depresif, karma, hızlı döngülü epizodlar ile siklotimi, hipertimi tabloları ve tüm bu tablolarda izlenen belirtiler, hastalık dönemlerinin doğurduğu alkol/madde kullanımı, adli olaylar, davranışlar üzerinde kontrol kaybı, intihar vb. gibi olası olumsuz sonuçlar, hastalığın oluşumunda önemli rol oynayan; kalıtımsal, hormonal, hücresel, immünolojik etkenler, beyin bölgeleri, beyin yolakları, nörotransmitterler ve hücre içi sinyalizasyon değişimleri, hastalığa neden olabilen ilaçlar ve tıbbı hastalıklar, beyin görüntüleme çalışma sonuçları vb. gibi biyolojik içerikli konular yanında, hastalığın gelişiminde rolü olabilen çocukluk dönemiyle ilgili yaşantılar ve sorunlar, bilişsel-yatkınlık gelişimi, kişilik sorunları ve yaşam streslerinin rolü gibi psikolojik içerikli nedenler yer almaktadır.
Kitabın tedavilere ayrılan ikinci bölümünde ise; hastalık dönemlerinde uygulanan ilaç tedavileri, bunların kullanım biçimleri, olası yan etkileri, aşırı doz alımı ve zehirlenmeleri, nüksleri önleme amacıyla kullanılan “Duygudurumunu düzenleyici ilaçlar” ve kullanım şekilleri, ilaçlara yanıtsız tedaviye dirençli hastalarda uygulanan yeni tedavi yaklaşımları ile hasta ve aileye verilmesi gereken psikoeğitim yaklaşımı, bireysel psikoterapi, bilişsel-davranışçı tedaviler, farkındalık temelli bilişsel terapi, uyku sorunlarında bilişsel-davranışçı yaklaşımların kullanımı, şema terapi,  kişiler-arası ve sosyal ritim terapisi, işlevsel iyileştirme tedavisi, diyalektik davranışçı terapi, streslerin önlenmesi ve yönetilmesine yönelik teknikler ve aile odaklı tedavi gibi psikoterapötik tedavi yaklaşımları ve de bunların uygulanma teknikleri yer almaktadır.
Kitabın son bölümünde ise; çocuk ve ergenlerde izlenen bipolar bozukluk tablosu ve tedavi yaklaşımları yer almaktadır.
Kitabın sınırları içinde tüm okuyuculara güncel bilgi içeriğiyle bilgilendirici, yol gösterici ve yararlı olması dileklerimizle.

Prof. Dr. Erdal IŞIK, Uzm. Dr Umut IŞIK ve Prof. Dr. Yasemen IŞIK MENGÜ
Ankara, 2022


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 206
Ağırlık : 206
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺300,00

Bu kitap yetişkinlik ve yaşlanma psikolojisine ilişkin meselelere, zorluklara ve güzelliklere dair derli toplu, tutarlı bir bakış açısı sunar. Erken, orta ve geç yetişkinlik dönemini dengeli ve bütüncül bir şekilde ele alarak yaşam kalitesi ve yaşam doyumu meseleleri üzerine bir tartışmayla sözü bağlıyor.

Ayrıca, kişisel gelişim ve bireysel farklılıklar yaşam boyu öğrenme, toplum yaşamı ve siyasi yaşam değerler ve ahlaki gelişim gibi sıklıkla göz ardı edilen alanları da kapsar. Bütün bunlar ve pozitif psikolojiye dayanan bakış açısı, bu kitabı, fiziksel gerileme ve hastalığa odaklanan gerontoloji temelli diğer kitaplardan ayırır.

Okuyucuyu anahtar kavramlara yönlendiren pedagojik tarafı; güncel etik çıkmazlar ve yaşam planı meselelerine ilişkin vurguları, kitabı cazip kılan nitelikleri arasında.

Kitabın Hedefleri:

- Yetişkinlik ve yaşlılık sürecine dair gerçekçi, pozitif ve gelişim odaklı bir görüş sunmak.
- Erken, orta ve geç yetişkinliği dengeli bir şekilde ele almak.
- Kişisel Gelişim, Bireysel Farklılıklar (kültür, cinsiyet, sosyal statü), Eğitim ve Yaşam Boyu Öğrenme, Toplum Yaşamı, Siyasal Yaşam ve Faaliyetler, Değerler, Ahlak ve Din gibi sıklıkla göz ardı edilen konuları kapsamak
- Araştırma metodolojisi ve araştırma desenini (bağlantısız, ayrı bir bölüm halinde vermek yerine) bölümlerle bütünleştirerek yaşamın içine yerleştirmek.
- Öğrencilerin yetişkin gelişimine dair zorlu ayrıntılara ve köşe taşlarına kendilerini hazırlaması için egzersizler sunmak.
- Sade ve açık bir anlatım, uygun başlıklar, sinopsisler, grafikler, tablolar, çizelgeler, özetler, kendini değerlendirme ve terminoloji bölümleri sunmak.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 688
Ağırlık : 688
En / Boy : 15,5 / 22
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺198,66

Bu giriş kitabı, Narrative terapinin bazı temel fikirlerini örnekler üzerinden açıklamaktadır:

• Kişi problem değildir; problemin kendisi problemdir.
• Kişi kendi hayatının uzmanıdır.
• İnsanlar kendi hayat hikâyelerinin asıl yazarı olabilirler.
• Terapiye başlayan kişiler yaşadıkları problemin etkilerini azaltacak girişimlerde zaten bulunmuşlardır.
• Problemler çok geniş bir kültürel bağlamda şekillenir.
• Kişilerin terapiye getirdikleri problemler, kişinin kendi hayatı ve ilişkileri ile ilgili zayıf çıkarımlar yapmasına neden olurlar. Bu çıkarımlar sonucu kişiler kendilerini yetersiz hissederler ve bu da sahip oldukları bilgi birikimini ve becerileri görebilmelerini zorlaştırır.
• Terapi konuşmaları, problemin etkilerinden, kişinin hayatını geri kazanmasını sağlayacak kendi bilgi ve becerilerini keşfetmesine odaklanır.
• Hiçbir problem kişinin hayatını %100 ele geçiremez.
• Narrative terapistin sorumluluğu, terapide samimi bir merak, saygı ve şeffaflık atmosferini sağlamaktır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 160
Ağırlık : 160
En / Boy : 13,8 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺38,50

Eşcinsel hayat tarzını benimsemeyi denemiş fakat bundan memnun olmamış, hayat tarzını değiştirmek için başvurduğu psikoterapi sürecinden ise fayda görmüş erkeklerin gerçek yaşam öykülerini dinliyoruz.
Eşcinsel Değişim Terapisi’nin en tanınır ismi, klinik psikolog Dr. Joseph Nicolosi, bu kitapta 12 yıl boyunca 200’den fazla eşcinsel danışanla paylaştığı terapi tecrübesine ayna tutuyor. Karşılaştığı birbirinden farklı kişilikleri temsil edebilecek nitelikteki 8 danışanın hikâyesini bu kitapta bir araya getiriyor.
Bu adamlar “iki cepheli bir savaş”a girişmişler; birinci cephede kendi istenmeyen arzularının içten saldırısına karşı koymaya çalışırken ikinci cephede mücadelelerini ve değerlerini anlayamayan popüler kültürün dıştan saldırısıyla baş etmeye çalışıyorlar.
Erkeklerle erotik olmayan sağlıklı ilişki kurma çabasındaki bu adamların hikâyesini kendi ağızlarından dinliyoruz. Hayatlarındaki erkeklere duydukarı korku ve öfkeyi, hiçbir zaman anlayamadıkları babalarıyla olan gergin ilişkilerini dinliyoruz.
Nicolosi’ye göre her erkekte, kitapta hikâyesine yer verilen 8 danışanın bazı yönleri mevcut. Albert’in kırılganlığı, Charlie’nin dürüstlüğü, Dan’in öfkesi, Steve’in narsistliği, Roger’in kararsızlığı bu yönlerden bazıları.
Okuyucular Dr. Nicolosi’nin terapi tarzındaki yönlendirici vurguyu hayretle karşılayabilir. Kısmen diyalog metinlerinin editoryal açıdan sentezlenmesinden meydana gelen bir uslup bu. Öte yandan, Değişim Terapisi’nde, geleneksel “tarafsız, renksiz psikanalist” modeli bir kenara bırakılarak “belirgin, öne çıkan bir erkek mevcudiyeti” örnekleniyor. Dolayısıyla bu terapi, müdâhil bir terapist/müşfik bir provokatör gerektiriyor. Baba-oğul modeline uygun olarak terapistin, aktif meydan okuma ile şefkatli teşvik arasında bir denge kurması gerekiyor.
“---umutsuzluğa gömülmüş çok sayıda eşcinsele ümit vadediyor.”
-Prof. Charles W. Socarides
Albert Einstein Tıp Fakültesi, Klinik Psikiyatri Bölümü 
“... Dr. Nicolosi’nin kitabı, psikiyatri ve psikoloji alanında çalışanlara moral veriyor..” -Prof. Benjamin Kaufman
California Üniversitesi Tıp Fakültesi, Klinik Psikiyatri Bölümü
“... terapist ve danışanların istifade edeceği, rahat okunur, aydınlatıcı bir kitap.”
-Arno Karlen


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 288
Ağırlık : 288
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺69,30

Bu eseri hazırlarken öngörülen maksatların gerçekleşmesi için aşağıda verilen bir dizi somut hedeflerin başarılmasına gayret gösterilmiştir:

- Ergenlerin davranışlarında kendini gösteren anti-sosyal, saldırgan, yıkıcı, problem ve sapkın aykırı davranış temâyüllerinin sosyal-psikolojik mahiyetinin açığa çıkarılması,

- Konunun araştırılması sürecine yardımcı olacak temel önerme ve prensiplerin belirlenmesi,

- Anti-sosyal, saldırgan, yıkıcı, problem ve sapkın aykırı davranışın özü ve içeriği ile ilgili felsefi, hukuki, pedagojik, tıbbi ve psikolojik literatürün gözden geçirilmesi,

- Mevcut ortam ve koşullarda ergenlerde anti-sosyal, saldırgan, yıkıcı, sapkın ve hukuk dışı aykırı davranışlara neden olan sosyal ve psikolojik faktörlerin belirlenmesi,

- Bazı ergenlerde görülen davranış bozuklukları, psikolojik problemler; toplumsal normlara ve hukuka  aykırı davranışların önlenmesi ve ortadan kaldırılmasında değerlerin önemine dikkatlerin çekilmesi,

- Ergenlerin davranış problemlerinin, anti-sosyal ve hukuk dışı davranışlarının önlenmesi, iyileştirilmesi, düzeltilmesi ve esasen ortadan kaldırılmasında etkili olabilecek yol, yöntem ve araçların bulunması amaçlanmıştır. Ayrıca;

- Ergenlerin anti-sosyal, saldırgan, yıkıcı, sapkın ve hukuk dışı aykırı davranışlarının ortaya çıkardığı hukuki ve psikolojik komplikasyonların sistematik bir çerçevede ele alınmasına gayret gösterilmiş,

- Davranış bozuklukları ve psikolojik problemlerin ortaya çıkmasının temel nedenleri ve mekanizmaları açıklanmaya çalışılmış,

- Ergenlerde anti-sosyal, saldırgan, yıkıcı ve hukuk dışı aykırı davranışların çok sayıda ve çeşitli belirtileri ile bu tür davranışların oluşumunda etkili olan faktörlerin karmaşıklığına dikkat çekilmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 384
Ağırlık : 384
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺90,00
İnsan Aklının Gizemli Güçleri: Nazar, Büyü, Telepati, Gelecekten Haber Verme ve Daha Fazlası

İnsan Aklının Gizemli Güçleri: Nazar, Büyü, Telepati, Gelecekten Haber Verme ve Daha Fazlası Bilimsel Dogmaları Kıran Bir Kitap

Sheldrake’in araştırmalarına göre 10 kişiden 7’si arkadan kendisine bakıldığını hissediyor. Aynı şekilde birçok insan, bir kişiye arkasından bakarak onu en azından huzursuz edebileceğini iddia ediyor. Bir başka deyişle, niyetlerimiz ve dikkatlerimiz, baktığımız şeye dokunacak şekilde bedenimizin dışına uzanabiliyor.

Bu kitapta Rupert Sheldrake; 5.000 vaka hikâyesi, 2.000 ‘den fazla anket ve 1.600’den fazla mülakata dayanan 25 yıldır sürdürdüğü bilimsel araştırmaların sonucunda, gözetlenme duygusu, telepati, nazar ve benzeri olguları açıklıyor.

Zihnimizin beynimizle sınırlı olmayıp başımızın dışına uzandığını kabul edersek; telepati, dikkatin gücü, önbiliş ve kilometrelerce uzakta yaşananları görme gibi fenomenlerin mümkün olduğu anlaşılır.

Sheldrake’in fikirleri kendimize; insanlarla, hayvanlarla ve çevremizi saran dünyayla ilişkimize yeni bir bakış açısı getiriyor.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 464
Ağırlık : 464
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺111,65

Terapiye gelen kişiler genellikle, yaşadıkları problemleri kimlikleriyle iç içe geçmiş halde anlatırlar. Bu da kişilerin hayatlarını bazen çok kısıtlı bir açıdan değerlendirmelerine neden olabilir. Depresif bir zaman dilimde olan bir kişi örneğin, yalnızca depresif, mutsuz, keyifsiz, karamsar olduğu anları hatırlayabilir. Sanki kimliği, depresyonun dışında tanımlanamazmış gibi hissedebilir. Ancak her an insanlarla etkileşim içerisinde olduğumuzu, zamanın akışkanlığını ve hayattaki deneyimlerin çeşitliliğini ve zenginliğini (hatta bazen birbiriyle çelişen hikâyeler/deneyimler de olabilir) düşündüğümüzde, kişinin hayatının tek bir hikâyeden (problem hikâyesinden) oluştuğunu varsaymak herhalde bir haksızlık olur. Yaşanan problemler bazen kişileri problemden ibaret olduklarına ikna edebiliyor. Ancak problem hikâyelerinin ipotek altına aldığı hayatları, problemlerin elinden geri alabilmek mümkün! Nasıl mı? İşte bu kitap “Nasıl?” sorusuna bir cevap niteliğinde.
Narrative terapi yaklaşımının atmosferinde geliştirilmiş uygulamalara ve terapi konuşmalarına ilişkin uygulayıcıların en çok merak ettikleri soruları derleyerek, bu soruları yanıtlayan bu kolay okunur kitap, okuyucularına yeni bir perspektif sunabilir. Burada sözü geçen uygulamaların psikoterapistlere ve sosyal çalışmacılara, terapi seanslarında ve grup çalışmalarında yardımcı olmasını umarız.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 128
Ağırlık : 128
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺38,50
Onarım Terapisi Pratiği

Çoğu meslektaşımın sistematik olarak yok saydığı bir topluluğa, “gey olmayan” eşcinsellere (non-gay homosexuals), yardım etmeye yönelik teknikler arayan psikoterapistler için bir kitap bu. “Gey olmayan” eşcinseller, güçlü değerleri ve benlik duyguları nedeniyle gey kimliğini benimseyemeyen; ancak diğer erkeklere cinsel çekim duyan erkeklerdir. Geçen yirmi yıl içerisinde bu tipte 1.000’in üzerinde danışanım oldu. Hepsi de istemedikleri eşcinselliklerini azaltmanın, heteroseksüel potansiyellerini artırmanın yollarını arıyordu. Bugün, kliniğimizdeki vakaların %95’i bu tip erkek danışanlardan oluşuyor. Üniversitelerdeki “siyaseten doğru” eğitim ve medyanın amansız söylemi nedeniyle, daha önceki psikoterapistleri, danışanlarımızın yarısına değişemeyeceklerini –”gey doğduklarını” ve “bu duyguları benimsemelerini; çünkü hoşlarına gitse de gitmese de bunun gerçek benlikleri olduğunu” söyleyerek onlara “içselleştirdikleri homofobilerini çözümlemelerini” tavsiye etmiş. Biz, bu “doğuştan böyleyim” kaderciliğini kabul etmiyoruz ve farklı bir model öneriyoruz: eşcinsel çekim semptomunun -bizim görüşümüze göre- temelinde yatan çatışmaları ortaya çıkarıp bunları çözümlemek. Daha önceleri, eşcinselliği cinsel kimlik eksikliğini onarmaya yönelik simgesel bir çaba olarak görüyordum (Nicolosi, 1991); oysa şimdi, daha fazlasının söz konusu olduğunu anlıyorum: Eşcinsellik, daha derin bir düzeyde, bağlanma yitiminin yarattığı derin acıya karşı bir savunma. Bana danışan çok sayıda erkeğin ifadeleri, bu görüşümü destekliyor. Kimi danışanlar tam anlamıyla bir geriye dönüş ve gey kimliğini benimseme kararı alıyor ve onarım terapisini bırakıyor. Bazılarıysa seanslar boyunca gey yaşam tarzına gidiş dönüşler yaşıyor. Danışanlarımızın kalplerinde ve zihinlerinde yaşadıkları bu değişime saygı duyuyorum ve onlara, “Size doğru gelmediği sürece söylediğim hiçbir şeyi kabul etmeyin,” diyorum.

- Joseph Nicolosi


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 512
Ağırlık : 512
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺123,20
Somatik, Psikolojik, Toplum ve Aile Bakış Açısından Güncel Bulgulara Dayalı Çarpıcı Gerçekler

Batı’daki “cinsel devrim” ve “eşcinselliğin ana politikalara yerleştirilmesi” süreci toplum sağlığı için risk oluşturmaktadır. Bu süreçte medya; gey ve lezbiyen yaşam tarzının tehlikelerine, gey ve lezbiyenlerin maruz kaldığı sağlık problemlerine geniş perspektiften dikkat çekmemiştir. Tıbbi otoriteler ise yüksek risk altındaki insanlara durumu her yönüyle sunmaktan aciz kalmaktadır. Dr. Joseph Nicolosi’nin yazdığı gibi: Çoğu tıp grubu eşcinsel gündemi benimsedi ve tıbbi ve psikolojik riskleri gösteren tüm bilimsel araştırmalara ve tıbbi kanıtlara rağmen bu yaşam tarzını savunuyor. Eşcinsel aktivizm ve politik doğruculuk, bilimi açıkça gölgede bırakıyor.

Bu süreçten en olumsuz etkilenen, eşcinsel ve biseksüel erkekler olurken bir yandan da cinsel yolla bulaşan hastalıkların artmasında en etkili topluluk haline gelmişlerdir. Eşcinsellerin yüksek risk içeren yaşam tarzının heteroseksüel çiftler ve lezbiyenlerce de uygulandığı görülmektedir.

Bu kitap, “gey,” lezbiyen veya biseksüel (GLB) kimliği benimsemenin doğasında bulunan ciddi somatik ve psikolojik sağlık tehlikeleri konusunda halkı -özellikle gençlerimizi ve ebeveynlerini- uyarmayı amaçlamaktadır. Kitapta eşcinsel yaşam tarzının hastalıklara davet çıkaran yüksek riskli cinsel uygulamaları tanımlanıyor. Gey, lezbiyen ve biseksüel toplulukta somatik hastalıkların ve psikolojik rahatsızlıkların orantısız derecede yüksek olduğuna şahitlik eden veriler bir araya getiriliyor. Transgender olgusuna dair bir araştırma da kitabın kapsamı içinde yer alıyor.

Kitapta yer alan 1800’e yakın bibliyografya notu; ABD’deki Hastalık Kontrol Merkezleri, tıp otoriteleri, sağlık çalışanları, meslek birlikleri, seçkin araştırma dergileri, LGBT savunucuları ile LGBT sağlık sözcüleri ve medya haberlerine dayanıyor.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 720
Ağırlık : 720
En / Boy : 16 / 22
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺207,90
(Mindfulness)

Kişilerarası bilinçli farkındalık düzeyiniz, evlilik doyumunu ve uyumunu nasıl etkiler? İnsanlarla iletişime geçerken genelde otomatik olarak fazla düşünmeden tepkilerde bulunuruz. Kişilerarası bilinçli farkındalık, insanlarla etkileşim halindeyken andaki farkındalığınızı artırır ve etkileşim sürecinde yaşananları yargılamamanızı ve kabul etmenizi sağlar. Etkileşimdeyken farkındalık düzeyinizin artması, eşinizin ihtiyaçlarına daha fazla özen göstermenizi sağlar. Farkındalıkla hareket etmeniz aynı zamanda eşinizle ilişkinizde hoşunuza giden, size keyif veren anları fark etmenizi, ilişkinizi olumlu ve uyumlu değerlendirmenizi sağlar.

Bilinçli farkındalık çalışmalarına evlilik ilişkileri açısından yeni bir soluk getiren bu kitapta öz anlayış ve bilinçli farkındalık gibi kavramlar ayrıntılı olarak ele alınmıştır. 2018 yılında kültürümüze özgü geliştirilen Evlilikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve bilinçli farkındalığın evlilik ve çocuk yetiştirmedeki rolünü kültürümüzde gösteren en yeni araştırmalara da yer verilmiştir. Evlilikte bilinçli farkındalığın öznel iyi oluş ile ilişkisi ve evlilik hayatı üzerinde ne kadar etkili olduğu bu araştırmalarla ortaya konulmuştur.

Evlilikte Mutlu Olmanın Yolu: Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) kitabının mutlu evliliklere ve kişilerarası ilişkilere katkı yapacağı inancıyla bilinçli farkındalıklı yaşamlar diliyoruz.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 144
Ağırlık : 144
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺38,50
Mizaç ve Bağlanma Üzerinden Anlamak

Gerek dünyada gerekse ülkemizde her ne kadar genelde davranışsal bağımlılıklar özelde internet ve ekran bağımlılığı üzerine yapılan çalışmaların sayısı ve kapsamı hızla artmaktaysa da maalesef problemin hız ve yaygınlığına ulaşmada oldukça ciddi eksiklikler bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle de internet bağımlılığı konusunda problemi tanımlamaya, sebepleri ve sonuçlarıyla anlamaya ve hem önleyici hem tedavi edici hem de rehabilite edici çözümler sunmaya dönük yapılacak çalışmalara acil ihtiyaç vardır. Bu çalışmaların hem bireysel bazda hem de toplumsal bazda yapılması, sonuca ulaşma açısından oldukça mühimdir. Özellikle son yıllarda internet bağımlılığı ile alakalı farkındalık artmış ve çok sayıda araştırma, inceleme ve proje yapılmış ve yapılmaktadır. Ancak özellikle online cinsellik ve online kumar bağımlılığı alanında toplumsal ve kültürel hassasiyetin de etkisiyle yapılan çalışmalar yok denecek kadar azdır. Buna karşın online cinsellik ve online kumar bağımlılığı problemi, internet bağımlılığı probleminden bağımsız ve daha önemsiz değildir. Bu çalışma ile online cinsellik ve online kumar bağımlılığı konusunda bağımlılık ile ilgili en riskli dönem olan ergenlik dönemindeki gençlerimizin mevcut durumunu tespit etmek, yetkililer ve aileler bazında bir farkındalık gelişmesini sağlamak, konu ile ilgili etkili olabilecek faktörleri incelemek; önleme, tedavi ve rehabilitasyon konusunda yapılabilecek çalışmaların önünü açmak amaçlanmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 112
Ağırlık : 112
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺38,50
Beynimiz İnançlarımızı Nasıl Gizlice Değiştirir?

Ya başkalarının düşüncelerini değiştirmenin basit bir yolu olsaydı?

Bu kitabın yazarı Michael Roussell’a göre böyle bir yol var. Üstelik bu bir sır değil. Onu hepimiz tanıyor, biliyoruz. 
Önemsiz gibi görünen fakat doğru zamanlamayla tarihin akışını bile değiştirebilen bir güç bu. Hayatlarımızı zenginleştiriyor, hiç farkına varmadığımız erdemlerimizi bir bir ortaya çıkarıyor. 
Sürprizin Gücü, cüretkâr bir çağrı. Daha iyi bir dünyayı devrimlerden çok ayrıntılarda arama, değişim için yıllara değil anlara güvenme çağrısı.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 300
Ağırlık : 300
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺138,50
Zararsız Görünen Önyargılar Nasıl Nefret Suçuna Dönüşür?

“Profesyonel hayatım ve tanınmışlık durumum başladığından beri milyonluk sosyal medya hesaplarımdan nefret dolu yüzlerce mesaj aldım. En nefret edilmeyeceğimi sandığım anlarda bile, ‘ben olan ben’ sırf bir başkası değilim diye anonim bir suretin nefret kusmalarına tanık oluyor. Matthew Williams’ın bu şahane kitabı, bana bu nefreti nörolojik, psikolojik, tarihsel ve sosyolojik anlamda değerlendirme fırsatı sundu.” – Edis Görgülü 
Dünya çapında bir kriminoloğun gözünden önyargı ve nefretin çarpıcı hikayesi.
Irk, din, cinsel yönelim, etnik köken ve engellilik gibi ayrımcılık kaynaklı şiddet ve suçların bilimine yıllarını veren Matthew Williams, git gide çığırından çıkan ve insanlığın ufkunu kara bulutlarla kaplayan bir meseleyi tüm detaylarıyla masaya yatırıyor. 
• İnsanlar neden kendileri gibi olmayanlardan nefret ederler? 
• İnternetteki nefret dili gerçek hayatı da etkiliyor mu? 
• Nefret suçlarının hiç olmadığı kadar arttığı bir dünyada neler yapılabilir? 
• Masum görünen bir önyargıyı ateşli bir nefrete dönüştüren faktörler nelerdir? 
• Nefret, beynimizin ‘doğasında’ mı vardır? 
Hepsi ve daha fazlası, yirmi yılı aşkın bir çalışmanın ürünü olan Nefretin Bilimi’nde.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 416
Ağırlık : 416
En / Boy : 13,2 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺158,50
Psikanaliz Sohbetleri

Çağımızın saygın psikanalistlerinden, ödüllü biyografi yazarı ve akademisyen Brett Kahr, “Psikanaliz Sohbetleri” serisinde psikanalizin ikonik isimleriyle kurgusal söyleşiler yapıyor. Serinin bu ikinci kitabında, Donald Winnicott ömrünün son yirmi yılında hem konut hem de görüşme odası olarak kullandığı Chester Meydanı’ndaki evine ölümünden sonra geri dönüyor. Winnicott fincan fincan çay eşliğinde yapılan bu söyleşide birincil annelik meşguliyeti, yeterince iyi anne gibi kendi geliştirdiği kavramları açıklarken, geçmişin dehlizlerine dalıp Anna Freud, Melanie Klein, John Bowlby gibi dönemin analistleriyle İngiliz Psikanaliz Cemiyeti’ndeki çatışmalarına da açık yüreklilikle değiniyor.

Çocuk ruhsallığının ve iyi ebeveynliğin öneminin git gide daha çok anlaşıldığı şu günlerde, Donald Winnicott’un psikanalize kattıkları daha da anlam kazanıyor. Winnicott’la Bir Fincan Çay psikanalizin önemli kuramcıları arasında yer alan Winnicott’un yaşamı ve çalışmalarına, Freud sonrası dönemde psikanalistler arasındaki güncel tartışmalara hem alanın uzmanlarının hem de meraklılarının keyifle okuyacağı bir girizgâh niteliği taşıyor.

“Brett Kahr’dan yeni bir başyapıt! Kahramanı ve ölüm sonrası arkadaşıyla bu eğlenceli ve bilgilendirici hayali sohbetin temelinde, sınırsız bir tarihsel beceri, eğlenceli bir popülerleştirme dehası ile Winnicott'a karşı derin bir sevgi ve bilgi yatıyor. Nadir görülen türden bir psikanalitik ziyafet: eğlenceli, okunabilir, entelektüel açıdan sağlam, dedikoduları boşa çıkaran ve özgün. Winnicott görse çok severdi.”

-Profesör Jeremy Holmes, Exeter Üniversitesi, Psikoloji Bölümü

“Brett Kahr, psikanalitik iletişimde yepyeni bir tür yaratmış; rahatlıkla okunabilen, gerçekçi ve eğlenceli! Uzun soluklu bir seri olmasını dilerim.”

–Dr. Anton Obholzer, Tavistock Kliniği’nin eski Yönetim Kurulu Başkanı ve kıdemli danışmanı; Londra Tavistock ve Portman Ulusal Halk Sağlığı Vakfı’nın eski İcra Kurulu Başkanı; Tavistock Danışmanlık Hizmetleri Başdanışmanı


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 204
Ağırlık : 204
En / Boy : 15 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺82,00

Amerikalı psikiyatrist Robert Stoller'in elinizdeki kitabı, cinsel farklılıklar tartışmasını mümkün kılan çağdaş bir klasiktir. Stoller, insan cinselliğinin varyasyonlarından homoseksüellik, sadizm, mazoşizm, travestilik, fetişizm, rasgele cinsel ilişki olarak adlandırılanları sadece kökenlerinde değil, aynı zamanda işlevselliklerinde anlamak için oldukça devrimci bir modeli açık bir dille sunar.

Stoller, "normal" cinsel gelişimin dinamikleri hakkında bize neler söyleyebileceğini öğrenmek için cinsel sapmalara bakar. Sapkınlığın diğer sapmalardan farklı olduğunu, sapkınlıktaki baskın gücün gerçekte veya fantezide kişinin cinsel nesnelerine yönelik düşmanlık olduğunu öne sürer. Örnekler ve vakalar aracılığıyla çocukluk çağı hüsran, travma ve çatışmalarının fanteziler aracılığıyla nasıl yavaş yavaş cinsel hazza dönüştüğünü gösterir.

Hem konunun uzmanlarının hem de alan dışından olanların rahatlıkla okuyabileceği gündelik bir dille yazılmış olan bu kitapta Stoller, sapkınlık konusundaki bilgi eksikliğini ve tartışmayı açık ve özlü bir şekilde ele alıyor. Amacı, çeşitli sapıklıkları ve bunların kökenleri ile dinamiklerini anlatmak ya da tartışmak  değil, “sapkınlık” kavramını klinik olarak tanımlamak; tezahürden bağımsız olarak ortak faktörü tanıyabilmektir. Onun temel iddiası, sapkınlıkta ana klinik faktörün düşmanlık olduğudur.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 224
Ağırlık : 224
En / Boy : 15 / 21,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺82,00

Uyku sorunları bir aileyi derinden sarsabilir. Dilys Daws, çalışmasını bir aile hekimliği muayenehanesinin bebek kliniğinde ve Londra'daki Tavistock Kliniği’nde on beş yıldan fazla sürede edindiği deneyime dayandırarak, bebeklerdeki uyku bozuklukları belirtilerinin ötesine geçip temel aile dinamiklerine bakıyor. Çok başarılı olduğu kanıtlanan kısa süreli psikanalitik terapi biçimi, bir birey olan bebeğin günlük düzenlerine, ebeveynlerin hamilelik-doğum anılarına ve bebek ile annenin birbirleriyle ilişkileri hakkındaki düşüncelerine olan önemi vurguluyor. Daws uyumamanın anlamını, anne ile bebek arasındaki derin ayrılık ve bireyselleşme sorunlarına bağlamak üzere bir alan sunuyor ve çalışmalarını zengin klinik olgularla örneklendiriyor. Bu kitap sadece teorik bilgi vermekle kalmayıp, aynı zamanda uzmanlara ve ebeveynlere uygulamada da yardımcı olacaktır.


“Dilys Daws, bebeğin gelişimiyle ilgili çok teknik bir dili, ebeveynler tarafından anlaşılabilecek şekilde günlük dilde ifade etme becerisine sahip. Eğitimli bir ebeveyn bunu uygulamada faydalı ve aydınlatıcı bulacaktır. Evrensel olan uykusuz bebek sorununu çalışan uzmanlar, yazarın çalışma şeklini açıkladığı net ve ayrıntılı yolu özellikle yararlı bulacaktır.”
Journal of Child Psychotherapy


“Kendi annelik tarzını bulmaya yardım etmek bir anneye verilebilecek en iyi hediyedir.”
Klinik Psikolog Aysun Ömeroğlu
“Yazarın temel varsayımları arasında, ebeveyn ve çocuk arasındaki etkileşim biçiminin uyku düzenini etkilemesi, ayrılık ve kaybın temel sorunlar olması yer almaktadır. Kendisi uzman tavsiyesi ve güvence vermek için orada değildir, aksine ebeveynleri dinlemek ve sonrasında korku, beklenti ve kaygılarını, önceki deneyimleriyle ilişkilendirerek kendi çözümlerini bulmalarına yardımcı olmak için oradadır. Bu yaklaşım, genellikle iki veya üç görüşmeden sonra küçük çocuklarından geceleri uygun şekilde ayrılmalarını sağlamaktadır. Bu kitabın, küçük çocuklarda uyku sorunları konusuna önemli bir katkı sağladığı ve geniş bir okur kitlesini hak ettiği kesindir.”
Educational Psychology in Practice


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 320
Ağırlık : 320
En / Boy : 15 / 22
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺82,00

Kurumlar açısından bakıldığında, mobbing olgusu bir insan hakkı ihlalidir. Mobbing 1980’li yıllarda oldukça geniş ve kapsamlı bir boyuta evrilmiştir. Bu nedenle bilimsel ve popüler bir fenomen olarak ele alınmaktadır. Birçok kurum/kuruluş/kişi ve alanı ilgilendirmektedir. Kurumlarda mobbing olgusu, hangi sektör olursa olsun zeki, çalışkan, hırslı, başarı odaklı, itaatkâr, alçakgönüllü, çekingen, içe dönük, gelenekçi, öz değerlere yönelik endişeleri olan ve korumacı ebeveyn gibi özelliklere sahip olan çok sayıda mağdurlar üretmektedir. Bu nedenle kurumlar açısından mobbing olgusu, yalnızca çalışanların psikolojik ve fiziksel sağlığını olumsuz yönde etkilemekle kalmamakta aynı zamanda, işyeri barışı ve güvenliğini kurum kültürünü ve kurum dinamiklerini negatif yönde etkilemektedir. İş yaşamında mobbing vakalarının görülme sıklığı, toplumun sosyo-ekonomik kültürünü ve ahlaki norm ve değerlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Kurumsal açıdan işyerinde şiddeti veya terörü körükleyen mobbing ile mücadele, kimi zaman bireysel çapta kalırken kimi zaman da toplumsal yolla yapılmaktadır. Dolayısıyla kurumlar veya toplumlar açısından “mobbing suçtur” bilinci içselleştirilmeli, mobbing farkındalık eğitimlerine önem verilmelidir. Bu süreçte devletin özellikle de üniversitelerin etkin katkısı gereklidir. Günümüzde artan göç, işsizlik, yabancılaşma, özgüven yetersizliği, yetersiz liderlik, rekabet, atamalarda liyakat ve kariyere önem verilmeyişi vb. etkenler mobbing olgusunu besleyen zemin oluşturmaktadır. Kurumlardaki otoriter örgüt yapısı mobbinge uygun bir ortam hazırlamaktadır. Bu örgütlenme, mobbing failinin kendisini saklaması açısından da elverişli bir zemin oluşturmaktadır. Böylece uzun dönemde psikolojik taciz, yönetim biçiminin bir parçası haline gelebilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı mobbing bireylerin hayatında bazen kaçınılmaz sonuçlara neden olduğu için insani, ahlaki, kanuni ve etik olmayan sonuçlara neden olmaktadır


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 270
Ağırlık : 270
En / Boy : 16,5 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺89,00

Ahlak Psikolojisi köklü bir geçmişe sahip olsa da, evrimsel yaklaşımlar nispeten kısa bir süre önce ortaya kondu ve son yirmi yılda bu alanda kuramsal ve yöntembilimsel birçok yenilik meydana geldi.

Türkiye’de ahlak psikolojisi alanında çalışan dört nesilden on beş yazarın makalelerini bir araya getiren Ahlakın “Yeni” Soyağacı, ahlak psikolojisini tarihsel bir perspektifte yerleştirirken, güncel kurumsal yakalşımların bir özetini sunuyor. Ahmlakın biyolojik ve kültürel belirleyicilerine dair çeşitli tartışmaların yürütüldüğü on iki bölümden oluşan çalışma, ahlaka dair bütünlüklü bir resme ulaşmak için hem çevresel hem de biyolojik etkenlere odaklanılması gerektiğini ortaya koyuyor.

İnsan ahlakının şekillenişini ve işlyeyişini siyaset, insan ilişkileri, karar verme süreçleri, iktisadi davranışlar ve hatta iklim krizi gibi farklı alanlardaki yansımaları açısından ele alan bu kapsamlı derleme, güncal çalışmaları ve tartışmaları başarıyla sunuyor.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 238
Ağırlık : 238
En / Boy : 15,5 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺65,60

Genç psikanalist Luca Nicoli soruyor, çağımızın en önemli psikanalistlerinden Antonino Ferro yanıtlıyor. Yanıtlarını verirken hem teorisyen kimliğini kuşanıyor Ferro hem de divana uzanmak istemeyen hastası bir seansta onun koltuğuna oturunca divana uzanıp seanslara öyle devam eden oyunbaz kimliğini. Psikanalizin kurucularına duyduğu minneti de elden bırakmadan bilinenlerin kirli ışığının bilinmeyeni görmeyi engellememesi için neler yapılabileceğini anlatıyor. Kâh çerçeve, teori gibi günümüz psikanalizinin önemli alanlarını açıklıyor, kâh hastaya bir sonraki seansa gelmesi için geçerli bir sebep vermek için onunla nasıl bir oyun kurmak gerektiğini. Bir yandan deneyimi ve bilgisiyle genç psikanalistlere rehber olurken bir yandan da meraklıları için psikanalizin ulaşılmaz görünen sınırlarını nüktedan ve kışkırtıcı diliyle aralıyor.

Antonino Ferro 2 Mart 1947’de doğdu. 2013-2017 yılları arasında başkanlığını da yaptığı İtalyan Psikanaliz Kurumu’nun ve Uluslararası Psikanaliz Birliği’nin üyelerindendir. Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avustralya’da pek çok kurumda misafir profesör olarak çalışmıştır. Çalışmalarıyla psikanalizin gelişimine katkısı nedeniyle 2007’de Sigourney Ödülü’nü almıştır. Günümüz psikanalizinin en önemli isimlerinden biri olan Ferro hem yetişkinlerle hem çocuklarla çalışmaktadır.

Psikanaliz aslında basit bir şey, uzun zamandır onu olabildiğince karmaşık ve anlaşılmaz hale sokan biz psikanalistleriz, sanırsınız ki Orpheus ile Pisagor’un gizemlerinden bahsediyoruz. Oysa psikanaliz feci basit bir işlemdir: Bir araya geldiğimizde gerçekliğin vahşetini nasıl özümleyebildiğimizi anlatır.

Her çalışmanın başında Freud’dan alıntı yapmalı mı? Ya da genç analistler vakitlerinin çoğunu Freud okuyarak mı geçirmeli? Analiz süresi ne kadar olmalı? Analist yansızlığının sınırları nelerdir? Psikanaliz deyince hemen herkesin aklında canlanan divan gerçekten gerekli mi?


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 152
Ağırlık : 152
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺38,50

Aşağılık Kompleksini, Freud ve Adler başta olmak üzere birçok düşünürün görüşleri üzerinden ele alan yazar: 
Aşağılık ve Üstünlük Kompleksinin nedenlerini, hangi yaşlarda oluşmaya başladığını, vücut kusurlarının bu konuya etkilerini ayrıntılarıyla ele alırken ana babanın, aile büyüklerinin, öğretmenlerinin, arkadaş çevresinin ve kardeşlerinin nasıl davranması gerektiğine kadar birçok konuya ilişkin yol gösterici bir kılavuz sunuyor bizlere.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 104
Ağırlık : 104
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺33,75

GİRİŞ
Herkes Bir Travma ile Doğar
BÖLÜM 1 KANSER HAKKINDA
Önce Zarar Verme
Ölüm ve Anlam
An’da Kalmak
Nicelik Değil Nitelik
Kanser Hastası Bakım Verenlerinin Yaşam Kalitesi
Gizli Hastalar
Eyvah, Kanser Oldum! Artık Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak (mı?)
Bir Paradoks: “Neden Ben?”
Teşhis Süreci ve Tanı Konulduktan Sonraki Adımlar Kanser Teşhisi
Önceden Hazırlık
Tedaviyle İlgili Ortam ve/veya İlişki Geliştirme
İyi İletişim
Hastanın ve Ailesinin Reaksiyonlarının Üstesinden Gelme
Duygulanımların Cesaretlendirilmesi ve Onaylanması
Hasta Yakınlarının Gözünden
1. Yalancı Matem
2. Maskelenmiş Hayatlar (Cüzzamlı Kral)
3. İlgi İllüzyonu
Çocuğum Benim Yüzümden Kanser Oldu!
Hasta Gözünden Bakabilmek
Belirsizlik ve Bilinmezlik Üzerine
Bilmediğini Bilmek ve Duyguları Paylaşmak
Duyguları Paylaşmanın Önemi
Bir Metafor Olarak Vezüv
Profesör Doktor Özlem Er ve Psikolog Cemile Büşra Konuk ile Soru Cevap
BÖLÜM 2 VAKALAR
Güven Veren Doktor
EMDR’nin Kanser Yan Etkisine İyileştirici Etkisi
Kanser Olmadan Önce
KAYNAKLAR


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 101
Ağırlık : 101
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺59,80
Davranışının Algılanan Performans Üzerine Etkisi

Günümüz modern toplumlarında hakim olan maneviyattan yoksun kontrol ve korku odaklı yönetim anlayışını reddeden Spiritüel Liderlik tarzı insanların adanmaya değer bir amaca bağlanma ihtiyaçları olduğu üzerine kurgulanmış ahenk ve bütünlüğe önem veren bir liderdik biçimidir. Olayların ve kişilerin sadece somut maddi ve dünyevi taraflarıyla değil manevi taraflarıyla ruh ve duygu dünyalarıyla da ilgilenen bir liderlik tarzıdır. Örgütsel ahengi sağlayarak örgütsel başarıyı hedeflemesi algılanan performans üzerinde etkili olabileceği öngörülen bu yeni liderlik tarzının mercek altına alınması noktasında teşvik edici olmuştur. Bu çalışmada söz konusu liderlik tarzının takipçiler üzerinde yarattığı pozitif etkiler göz önüne alınarak spiritüel liderliğin çalışanların psikolojik sermayeleri ve örgütsel destek algılarını etkileyebileği öngörülmüş ve bu bileşenlerin arasındaki etkileşimin araştıralacağı bir model ve araştırma kurgulanmıştır. Araştırma yoğunluklu olarak İstanbul'da yer alan orta ve büyük ölçekli 167 kurumsal işletmelede yapılmıştır. Söz konusu işletmelerde görev alan 751 beyaz yakalı personel üzerinde araştırmaya ait anket uygulanmış araştırrma sonuçları Yapısal Eşitlik Modellemesi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda yapılan analizlere göre spiritüel liderlik davranışının çalışanların psikolojik sermayelerini ve örgütsel destek algılarını pozitif yönde etkilediği ancak spiritüel liderlikle algılanan performans arasında pozitif yönlü kuvvetli bir ilişki saptanmamıştır.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 237
Ağırlık : 237
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺54,00
Panik Atağın Tuzakları ve Kurtulma Yolları

“Bu kitabı okurken karşılıklı konuştuğumuzu ve seansta olduğumuzu hissetmenizi arzu ettim.” Son zamanlarda tüm dünyada toplum sağlığı için ciddi bir tehdit hâline gelen panik atak, modern hayatın yarattığı stres, belirsizlik, maddi ve manevi sıkıntılarla birlikte gittikçe daha çok insanı etkilemektedir. Psikiyatr/Psikoterapist Dr. İbrahim Bilgen bu kitabında, panik atak ile ilgili yanlış inanış ve davranışları sıralayarak, bu konudaki önemli noktaların bilinmesini sağlamayı ve sizlere çıkış yolları sunmayı amaçlamaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 192
Ağırlık : 192
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺66,38

Psikolog ve Aile Danışmanı Uğur Dalan'dan "Mutlu Evliliğin Sırrı"

Esra Erol'da Evlen Benimle Programının Aile Danışmanı
Psikolog Uğur Dalan'dan Evli ve Evlenmek Üzere Olan Çiftlere Bir Başucu Kitabı...

Evlilik, yüzyıllardır tartışılan, üzerinde uzun uzadıya konuşulan hemen herkesin yarı şaka yarı ciddi üzerinde çok fazla laf söylediği önemli bir kurumdur. Erkekler kadınları, kadınlar erkekleri eleştirir.

Kimse sırrın kendisinde saklı olduğunu düşünmez. Evlilik ve Aile Terapisti Uğur Dalan, "Mutlu Evliliğin Sırrı" kitabında herkesin sırrı kendisinde taşıdığını söylüyor ve bunu bilimsel araştırmalarla, gerçek vaka örnekleriyle anlatıyor.

Kitabı okudukça sırrın "SİZ"de olduğunu anlayacaksınız. Bu kitap sizin için mutlu evliliğe giden yolun haritası olacak. Bu zorlu yolun haritasına ulaşmak için çaba göstermeli, emek harcamalısınız. Bu kitabı edindiğinizde o adımlardan ilkini atmış olacaksınız ve o ilk adım sizin için çok önemli. Bu kitabı okuduktan sonra eşinize, sevgilinize, nişanlınıza, sözlünüze de hediye etmeyi unutmayın.
Çünkü bu yolda iki kişisiniz ve onun da bir haritaya ihtiyacı olacaktır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 176
Ağırlık : 176
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺75,00

Ergenlik döneminin özellikleri nelerdir?
Ergenliğin yaşam için anlamı nedir?
Ergenlerle sağlıklı iletişim kurma teknikleri neler olabilir?
Riskli davranışlar ve öfke kontrolü ile nasıl baş edilebilir?

Ergenlik, gencin olduğu kadar ebeveynler ve eğitimciler için de cevapları havada kalan soru işaretleri ile dolu bir dönemdir. Kısa bir süre öncesine kadar oldukça uyumlu bir ilişkiniz olan çocuğunuz bir anda öfke patlamaları, çatışmalar içerisinde bambaşka birine dönüşebilir. Başka bir deyişle çocuğunuz yetişkinliğine doğru ilk adımını atmış ve ‘ergenlik dönemi’ sizin de kapınızı çalmıştır.

Asıl mesleği psikolog olan yazarın, 33 yıllık meslek yaşamında danışanlarının dile getirdiği temel sorunlarda ve bir anne olarak karşılaştığı olaylarda deneyerek olumlu sonuçlar aldığı yaklaşımlarından yola çıkarak hazırlanan eserde, ergenlik hakkında her ebeveyn ve eğitimcinin bilmesi gereken detaylar net bir şekilde ele alınıyor.

Eserde ayrıca ebeveyn ve eğitimciler, kendilerine ve ergenlere nasıl destek verebileceklerine ilişkin adeta hazır ve pratik reçetelerin yanı sıra ergenle iletişim içerisinde olan kişilerin izlemeleri gereken doğru psikolojik yaklaşımlara ilişkin çözüm yollarını da bulacaklar.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 142
Ağırlık : 142
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺107,80
Temel Yaklaşımlar ve Teknikler

Bu kitap, yetişkin psikoterapisinde en yaygın kullanılan terapi yaklaşımları ve terapi tekniklerini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Kitapta yaklaşımların kuramsal altyapısı ve uygulama esasları ayrıntılı olarak sunulmakta ve klinik pratikten örnekler verilmektedir. Yetişkin Psikoterapileri Temel Yaklaşımlar ve Teknikler kitabının, yetişkinlerle yürütülen klinik çalışmalarda uygulanan tekniklerin, tarihsel gelişim ve kuramsal çerçevelerinin ötesinde, klinik uygulama örneklerini de içermesi yönünden ruh sağlığı alanına önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Bölüm Yazarları:
Adile Uyar
Ayşenur Bay Aytekin
Bahar Köse Karaca
Çiğdem Kudiaki
Deniz Altınay
Deniz Özdemir
Dilek Çavaş Özer
Emre Konuk
Halis Özerk
Kuntay Arcan
Mert Aytaç
Murat Artıran
Neslihan Zabcı
Pelin Buruk
Şencan Çınar
Zümra Atalay


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 466
Ağırlık : 466
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺107,80

Arka Kapak Yazısı

Bu kitap, günümüzün bilimi ışığında insan davranışlarına anlayış kazandırmayı amaç edinen bir psikolojiye giriş kitabı olarak kaleme alınmıştır. Bu özelliği ile öğretmen yetiştiren kurum ve programlarda, psikolojiye yer veren yüksekokullarda bir ders kitabı olarak kullanılabilir. Ayrıca, psikolojiye ilgi gösteren herkesin bu alanı tanımak üzere başvurabileceği bir kaynaktır.

Psikolojiye genel bir bakış kazandıracak bilgilere yer verilmiş, bunlara ilişkin kişisel ve toplumsal sorunlarla metotlar ele alınmış, psikolojik olayların fizyolojik yanlarına değinilmiştir.

 

₺97,50

Terapilerde öğrenebileceğimiz ve hayatımızı değiştirebilecek en önemli bilgi şudur: Düşünceler asla hakikatin kendisi değildir! Yani sen düşüncelerin değilsin! Belki şaşırtıcı bulacaksın ama duyguların da değilsin. Çünkü onların da kaynağı çoğunlukla zihnin ürünü olan bir yorum. 
Ben ile ben sandığımız şey arasındaki farkı fark etmenin yolu ise öz farkındalık kasımızı geliştirmekten geçiyor. Peki nedir öz farkındalık? Öz farkındalık düşüncelerimizi, duygularımızı, davranışlarımızı daha iyi anlamamıza yardımcı olan en önemli yetkinlik. Kendinin farkında olmak demek, güçlü ve zayıf yönlerimizin farkında olmak, düşünce ve eylemlerimizin başkalarını nasıl etkilediğini de fark etmek demek. Bu da daha iyi iletişime, gelişmiş ilişkilere, genel anlamda psikolojik esnekliğe kavuşmamızı sağlıyor. 
Şimdi yeniden başa dönelim. Sen düşüncelerin değilsin. Peki ama kimsin? Kim olmak isterdin? Hayalindeki o kişi olmaman için seni engelleyen ne? Cevabı öğrenmeye hazırsan bu kitap kendini bulma, kim olduğuna dair gerçek bir farkındalık kazanma yolunda en önemli rehberin olacak. 


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 192
Ağırlık : 192
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺72,00

Okul evde başlar. Çocuğunuzun gelişme evreleri... Çocuğunuzun ilk insan ilişkileri... Çocuğun sorularını cevaplandırmak... Çocuğun anneden ayrılması... Arkadaşların oluşturduğu yeni dünya... Anne - babalar için öğretme yöntemleri... Anne - babalar için özetlenmiş öğütler... Anne - baba - çocuk üçgeninde cevaplanması gereken bir çok sorunun cevabı...


Basım Ayı/Yılı :
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 224
Ağırlık : 170
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺75,00

Odağı insan olan sosyal bilim çalışmaları, bireylerin olayları nasıl anlamlandırdıkları, yorumladıkları ve bunlardan nasıl etkilendikleri üzerine odaklanmaktadır. Bu konuyu derinlemesine çalışmanın en etkin yollarının başında nitel araştırma yöntemleri gelmektedir.
Nitel araştırma yöntemleri, gerek kişiyi doğrudan kendi dilindeki özgün ifadeleriyle çalışması gerekse araştırmacının sürece olan potansiyel etkisini reddetmeyerek ele alması bakımından oldukça önemli, son dönemlerde araştırmacılar tarafından daha sık tercih edilen bilimsel araştırma yöntemleridir. Nitel çalışmalarda hedef, önceden belirlenen hipotezlerin doğruluğu veya yanlışlığını saptamak değil, yaşantıların bireyleri neden ve nasıl etkilediğine ilişkin derinlemesine bilgi toplamaktır. Bu temel duruş çerçevesinde nitel araştırmaların farklı yöntemleri bulunmaktadır, ayrıca her yöntemin kendine has bir hedefi ve analiz metodolojisi vardır. Bu kitapta bu yöntemler farklı bölümlerde detaylarıyla hem araştırmanın amacı hem de kullanılan yönteme göre izlenmesi beklenen yollar çerçevesinde tüm incelikleriyle ele alınarak ve psikoloji alanındaki çalışmalar çerçevesinde örneklendirilerek okuyucuya sunulmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 272
Ağırlık : 272
En / Boy : 13,5 / 21,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺90,00
Okullarda Akran Zorbalığını Önleme Çalışmaları Ve Zorbalık Döngüsündeki Çocuklar İçin Uygulamalar

Yapılan araştırmalar Türkiye’de her beş çocuktan birinin akran zorbalığına maruz kaldığını göstermektedir. Akran zorbalığı, çocukların deneyimleyip güçlenmesi gereken bir olgu olarak kabul edilmemeli ve akran çatışmasından çok daha farklı bir şekilde ele alınmalıdır.

Çocukların akran zorbalığına maruz kalmaması ve yapılanın zorbalık olduğunun bilincine varamayan çocukların yetişmemesi adına konuya bütüncül olarak yaklaşılmalıdır.

Akran zorbalığını önleyici etkinlikler kitabı, tam da bu noktada tüm yaş gruplarına uyarlanabilen, içeriğindeki faydalı onlarca etkinlikle hem aileye hem de okullardaki eğitimcilere bu konuda rehberlik edecek eşsiz bir kaynaktır.

Uzm. Gelişim Psikoloğu Selda Ör

Zorbalık çocuklara has bir vasıf değildir, maalesef yetişkin zorbalara hayatın her alanında rastlanmaktadır. Ancak zorbalığı önlemeye, aynı zamanda olumlu vasıfların edinilmesine ne kadar erken başlanırsa o kadar kalıcı olur.Bu değerli kitabı çocukla yaşayan,çalışan herkese önemle tavsiye ederim. Her bölümde açıklayıcı bilgiler dışında, pratik, uygulanabilir pekiştirici etkinlikler mevcut.Dengeli,şefkatli,anlayışlı ilişkiler kurmayı çocuklukta öğrenen bireyler daha mutlu yetişkinler olurlar. Mutlu, doyumlu insanlar,verimli ülkeler ve daha adil daha korunan bir dünya demektir.

Pedagog Pelin Söğüt

Akran zorbalığı ile hem çocukluk hem ilk gençlik hem de yetişkinlikte, türlü ortamlarda karşılaşıyoruz.  Ve genelde klinik ortamda da gözlediğimiz, çocukluktaki davranış paternlerinin yetişkinlikte de sürdüğü. Çocukluk döneminde kendisi ve çevresi ile ilgili farkındalık geliştirip, çözüm üretebilmek sadece çocuğun bugünü için değil, pek çok zorluğun birikimsel olarak yetişkinliğe taşınmasına engel olması anlamında da oldukça önemlidir. Elinizde tuttuğunuz bu kitap çocukların, akran zorbalığını daha iyi analiz edebilmesi, sosyal ilişkilerdeki pozisyonunu değerlendirebilmesi ve yeniden düzenleyebilmesi, duygusal okur-yazarlık kazanabilmesi ve daha fazlası için pek çok etkinlik içeriyor. Bu etkinlikleri hem çocuklarla çalışan profesyonellere hem de ebeveynlere öneririm.                                                                                            

Psikoterapist Senay Aydoğan Gelballerd


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 244
Ağırlık : 244
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺145,00
Kabul ve Adanmışlık Terapisinde Deneyime Dayalı Alıştırmalar ve Uygulamalı Metaforlar Rehberi

ACT terapistleri için A’dan Z’ye kaynak niteliği taşıyacak bu kitapta, Dr. Jill A. Stoddard ve Dr. Niloofar Afari, açılmayı, var olmayı ve harekete geçmeyi teşvik etmeye yardımcı olacak tonlarca yeni metafor ve yaşantısal alıştırmanın yanı sıra altı temel ACT sürecine kapsamlı bir genel bakış da sunuyor. Metaforların, danışanların değerleriyle bağlantı kurmasına çok güçlü bir etkisi vardır. Değerlerle kurulan bağlantı ne kadar güçlüyse, danışanın değişime olan açıklığı da aynı oranda güçlü olacaktır. Ama ne yazık ki klinisyenlerin büyük çoğunluğunun kullandığı metaforlar artık etkisini yitirmiş ve eskimiş durumda. İşte bu kitapta ihtiyacınız olan yeni metaforlar ve alıştırmalar mevcut. Kabul ve adanmışlık terapisiyle ilgili belli başlı psikolojik sorunlara odaklanan çok fazla kaynak bulabilirsiniz. Ancak tüm psikolojik durumlara uygulanabilecek kapsamlı bir metafor ve alıştırma listesini yalnızca bu kitapta bulabilirsiniz. Masanızdan kaldırmak istemeyeceğiniz bu kitap, danışan kabulünü, huzursuz edici düşüncelerden kurtulmayı ve değerlerle bağlantı kurarak harekete geçmeyi teşvik edecek tonlarca yeni metafor ve yaşantısal alıştırma sunuyor. Ayrıca, farklı danışan popülasyonlarına göre uyarlanmış senaryolar ve kimi zaman terapi seanslarında ortaya çıkabilecek spesifik sorunları ele alan özel metaforlar ve alıştırmalar da içeriyor. “... İnanılmaz derecede değerli ve ilginç bir kaynak kitap. Sadece ACT terapistleri için değil, tüm psikoterapistler için.” —Boston Üniversitesi, Psikoloji ve Psikiyatri Profesörü Dr. David H. Barlow


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 312
Ağırlık : 312
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺93,75

√ Neden hep birbirine benzeyen kişilere âşık oluyoruz?
√ Bu kişiler neden hep bizi buluyor, nerede yanlış yapıyoruz?
√ Sevdiğimiz insanı gerçekten kendimiz mi seçiyoruz?
√ Romantik ilişkilerde tekrar eden durumlar bize ne anlatıyor?
 

Klinik Psk. Dr. Kahraman Güler, aşkın ruh sağlığımız üzerindeki etkilerini, hayatımıza giren kişilerin kişilik bozukluklarıyla nasıl başa çıkabileceğimizi, romantik ilişkilerimizdeki şemalarımızı ve kendimizle yeniden tanışmamızın yollarını anlatıyor. Sağlıklı bir ilişkinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili vaka örnekleri de vererek farkındalık yaratıyor.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 200
Ağırlık : 200
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺60,68

Bu kitapta, Yetişkinle Klinik Görüşmeler kapsamında ruh sağlığı uzmanlarının pratikte ihtiyaç duydukları bilgiler ele alınmaktadır. Psikoterapide etik ve çerçeve, klinik görüşme tekniklerinin farklı yaklaşımlarda kullanımı ve çeşitli psikolojik değerlendirme uygulamalarının (objektif ve projektif testler, nöropsikolojik testler) yanı sıra klinik değerlendirme raporları ve ruh sağlığı uzmanının süpervizyon sürecinin çerçevesine değinilmektedir. Klinik uygulamadaki tüm bu temel aşamaları bütüncül bir yaklaşımla ele alan kitap, yetişkinlerle klinik alanda çalışan ruh sağlığı uzmanlarına yönelik olarak hazırlanmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 194
Ağırlık : 194
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺98,00
1 2 3 ... 38 >

Psikoloji Kitapları

Psikoloji Nedir?

Psikoloji insan davranışlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Ruh bilimi olarak da adlandırılan psikoloji insan davranışlarına etki eden zihinsel süreçler hakkında çıkarımlarda bulunmaktadır. Bilim dalları içerisinde geniş kapsama sahip olan psikoloji bilimi pek çok kitabın da ana teması olmuştur. Hem dünyada hem de ülkemizde psikoloji alanında birçok kitap yazılmıştır. Bu kitaplardan bazıları kişisel gelişim ele alınırken bazıları ise üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan, akademik eserler arasında yer almaktadır. 

Psikoloji kitapları, okuyan kişinin iç dünyasını aydınlatan, kişinin kendini tanıması ve anlamasına yardımcı olan kitaplardandır. Özellikle kendini geliştirmek isteyen, her konuda sağlıklı karar vermek isteyen okurları olan psikolojik kitaplar, çok okunan kitap listelerinde yer almaktadır. Her yaştan okuyucu kitlesi bulunan psikoloji ile ilgili kitaplar,  hafif düzeyde olan özgüven eksikliği, sosyal fobiler gibi hafif düzeydeki psikolojik rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Bibliyoterapi de denilen bu yöntemde bilişsel psikolojik kitaplar oldukça önemlidir.

Kişisel gelişim kitaplarının yanı sıra Psikoloji kategorisindeki kitaplar, akademik amaçlı olmanın yanı sıra bireylere farkındalık kazandırmaktadır. Profesyonel çözümlemenin ise eğitimle beraber uzmanlık gerektirdiği unutulmamalıdır.

Psikolojik kitapların niteliği yazara, yayınevine; yazarın bağlı olduğu paradigmaya göre değişmekteyken en iyi kişisel gelişim kitabı ise alıcının öğrenmek istediği konuyu kapsayan ve alanında uzman kişinin adını taşıyan eserlerdir.

En İyi Psikolojik Kitaplar

En iyi psikoloji kitapları, okurların beğenisini kazanan ve dünya çapında en çok satan kitaplar arasına giren edebi eserlerden biridir. Türk ve Dünya edebiyatında psikoloji alanında eğitim almış ve belirli kariyere sahip olan psikoloji yazarları bulunmaktadır. Her birinin edebiyat tarihine kazandırmış olduğu farklı psikoloji alanlarını ilgilendiren psikoloji kitapları bulunmaktadır. Çocuk psikolojisi, eğitim psikolojisi, gelişim psikolojisi gibi alanlarda yazılmış başlıca psikolojik kitaplar ve psikoloji yazarları şu şekilde sıralanabilir:

Bilinçaltı – Sigmund Freud: İnsan kişiliğinin beş farklı dönemden geçerek oluştuğunu söyleyen psikanaliz kuramının temsilcisi Sigmund Freud, Bilinçaltı adlı eserinde insan psikolojisine yer vermiştir. 

İnsanın Anlam Arayışı – Viktor Emil Frankl: Birçok yabancı dile çevrilen ve okurları tarafından beğenilmiştir. İnsan psikolojisi kitapları arasında yer alan İnsanın Anlam Arayışı, 2. Dünya savaşında Nazi Almanyası toplama kampındaki deneyimlerinden bahsetmektedir.  Hayat pozitif bakmak, olumlu düşünmek ve hayal etmenin psikolojiye sağladığı faydaları anlatmıştır.

 İyi Hissetmek – Dr. David Burns: Daha mutlu ve pozitif bir hayatın yolunu gösteren, psikolojiye iyi gelen kitaplar arasındadır. Özgüven eksikliğini, kaygıları, suçluluk duygusunu aşmayı hedefleyen bilimsel tekniklerin yer aldığı bibliyoterapi yönteminin uygulandığı psikoloji kitabıdır.  

Günübirlik Hayatlar – Irvin D. Yalom: Yalom ’un psikoterapi seanslarından yazdığı on öyküden oluşan bir eserdir. Her bir öykünün ortak teması ölümdür. Hastaların bilinçlerinde ya da bilinçaltındaki ölüm teması üzerine durulmuştur. Kitaplarında insan psikolojisinden sıkça bahseden yazar anlatım olarak da oldukça sade ve akıcı bir dil kullanmıştır.   

İnsan insana – Doğan Cüceloğlu: Türkiye edebiyat tarihi açısından önemli psikoloji yazarları arasında yer alan Doğan Cüceloğlu yazdığı tüm kitaplar insan psikoloji ile alakalıdır. İnsan İnsana kitabı ise kişisel gelişim açısından insana katkı sağlayan önemli eserlerden biridir. Etkili iletişim becerileri ve iletişimin öneminden bahsedilmiştir. 

 Duyguların Psikolojisi – Nevzat Tarhan: Okunması gereken psikolojik kitaplar arasında yer alan bu eser, olumlu ve olumsuz tüm duyguları çözümleme yapmaktadır. Olumlu duyguların daha fazla kullanılması gerektiği, olumsuz duygulardan nasıl kurtulunacağı hakkında insanlara bilgi veren önemli bir eserdir. Sağ ve sol beyni nasıl etkin hale getirilmesine tavsiyelerde bulunmaktadır. 

İnsan Olmak – Engin Geçtan: İnsanın iç dünyasında yaşadığı tüm duyguların, sıkıntıların dış dünyadan daha büyük olduğunu ve insanın bilincinin bu duygularla nasıl hareket ettiğini konu edinir. İnsanın kendisini ve çevresini daha iyi anlamasını sağlayarak çıkarımlarda bulunmasına olanak sunmaktadır.   

İnsan Olmanın Psikolojisi – Abraham Maslow:  İnsan doğasının objektif ve subjektif yönleri bir arada ele alınarak çözülebileceğini savunan Maslow hümanistik psikoloji yazarlarındandır.  Bireyin nasıl şekillenebileceği, potansiyellerinin farkında olabileceği anlatılmaktadır. Maslow, insan sağlığı anlaşılmadan ruh hastalıkları da anlaşılmaz tezini savunmaktadır. 

Savaşçı- Doğan Cüceloğlu: Söyleşi şeklinde yazılmış bir kitaptır. Öğretmen Arif Bey’in iç sıkıntılarını psikolojik yöntemlerle çözümlenebileceği üzerine yazılmış psikolojiye iyi gelen kitaplar arasındadır. 

Psikologların Romanları

Edebiyat dünyasında psikoloji alanında akademik eğitim alan ve akademisyenlik yapan psikoloji yazarları bulunmaktadır. Bu yazarların okurları için yazmış olduğu öğretici psikoloji kitapları hem dünyada hem de ülkemizde geniş okuyucu kitlesine sahiptir. Türk edebiyatı ve Dünya Edebiyatında yer edinmiş psikologların romanları:

Üstün Dökmen: Türk edebiyatında psikoloji alanında önemli eserler veren psikolog yazarlardan biridir. Yazmış olduğu Direksiyon,  Ay Kapanı, Palandöken, Ladesçi, Yorgun Heykel gibi romanları geniş okuyucu kitlelerine ulaşmıştır. 

Doğan Cüceloğlu: Türk ve Dünya edebiyatında tanınmış isimlerden biridir. Öğretmen Olmak, Gerçek Özgürlük gibi yazmış olduğu eserler oldukça önemlidir.  

Gülseren Budayıcıoğlu: Son zamanlarda yazmış olduğu kitaplarla ve bu kitaplarda yer alan olayların televizyona aktarılması ile tanınan önemli psikoloji yazarları arasındadır. Hayata Dön, Kral Kaybederse, Camdaki Kız adlı romanları en çok okunan psikolojik romanlar arasında yer alan eserleridir. 

Beyhan Budak: Senin Suçun Değil, Kendine İyi Davran Güzel İnsan adlı edebi eserleri edebiyat dünyasına kazandırmıştır. Klinik psikolojisi alanında kendini geliştiren yazar kişisel gelişim alanında da okurlarına katkı sağlamaktadır.

Erol Güngör: Sosyal psikoloji alanında çalışmalar yapan psikolog yazar Erol Güngör, Türk kültürünü ve ahlak yapısını anlatan eserleri kaleme almıştır. Sevgili İstanbul, İslam’ın Bugünkü Meseleleri, Tarihte Türkler bu eserlerden bazılarıdır. 

Muzaffer Şerif Başoğlu: Sosyal psikoloji adında önemli çalışmaları olan ve üniversitelerde okutulan akademik kaynaklarda imzası bulunmaktadır. 

Psikoloji Roman Önerileri

Dünya edebiyatında psikoloji ile ilgilenen psikoloji yazarları bu alanda pek çok eser ortaya koymuşlardır. Özellikle bazı eserler farklı ülkelerin dillerine çevrilerek daha çok tanınmış ve daha fazla okuyucunun beğenisini kazanmıştır. Bu kapsamda yazılan ve insan psikolojisi hakkında çıkarımlar yapmayı sağlayan romanlar şunlardır:

  • Sudaki Yüzler – Janet Frame
  • Divan - Irvin Yalom
  • Ölümsüzlük ve Pilgrim – Timothy Findley
  • Otomatik Portakal – Anthony Burgess
  • Açlık – Knut Hamsun
  • Boş Ayna – Dr. Karly McBride
  • Dersaadet'te Dans – Engin Geçtan
  • Makber – Cem Mumcu
  • Eylül – Mehmet Rauf
  • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu – Peyami Safa

Psikoloji Kitap Fiyatları

Günümüzde psikoloji alanında farklı türde ve farklı temaya sahip birçok psikoloji kitapları yayınlamaktadır. Bu kitaplardan bazıları kişisel gelişim, psikolojiyi öğrenme, anlama ve anlamlandırmaya yararken da bazıları ise roman şeklinde yazılarak okurlarına sunulmaktadır. Psikolojiye iyi gelen kitaplar okurların beğenisini kazanmış ve okurun iç dünyasını tanımasını sağlamıştır. Bu yüzden kişisel gelişimini tamamlamış ya da hayatın belirli evrelerinde sorunlarıyla başa çıkamamış insanlar, psikoloji ile ilgili kitaplar okuyarak kendilerini tamamlamışlardır. Bu yüzden de hem geçmişte hem de günümüzde psikolojik kitapların okur kitlesi oldukça fazladır. 

Psikoloji bilimi konuları oldukça geniştir. İnsan gelişiminin bütün dönemleri psikolojinin ana konusunu oluşturmaktadır. Bu yüzden bu alanda yazılmış sayısız kitap bulunmaktadır. Her bir kitap yazılış amacı ve kullanım alanına göre farklı fiyat aralıklarında okuyucularına sunulmaktadır. Özellikle ders kitabı olarak okutulan, içerisinde akademik bilgilerin yer aldığı kitaplar fiyat olarak roman ve söyleşi türündeki eserlere göre daha pahalıdır. Ayrıca psikoloji alanında yazılan bazı eserler psikoloji kitap seti şeklinde satışa sunulmuştur. Bu setler tekli alımlara göre daha avantajlı satış fiyatlarına sahiptir. 

Hem Türkiye’de hem de Dünyada tanınmış psikoloji yazarları daha çok ilgi gördüğü için kitapları da daha yüksek fiyatlandırılmıştır. Kitabın satıldığı yer, kitabın baskı sayısı ve içeriğinde yer alan görseller gibi unsurları kitapların fiyatlarının değişmesine neden olan başlıca unsurlardır.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı