İntihar, tüm toplumlar için giderek daha da ciddiye alınması gereken bir sorun hâline gelmektedir. Hem akademik anlamda hem de müdahale çalışmaları çerçevesinde intiharın anlaşılması büyük önem taşımaktadır. Günümüzde intihar, ölüm nedenleri sıralamasında ilk onda yer alıyor. Özellikle genç bireylerin ölümleri mercek altına alındığında oran üçte bire kadar çıkmaktadır. İntiharın neden olduğu kayıplar, kaybedilen hayatlarla da sınırlı kalmaz. İntihar, ardında bıraktığı enkaz sebebiyle ölen kişinin yakınlarını da dalga etkisi altına alır. Bu yanıyla bakıldığında intihar, bireyden topluma doğru yayılan bir kayıp, acı ve ümitsizlik kaynağıdır. Üstelik tüm zorlayıcılığıyla intihar, daha gizli ve konuşulmayan bir boyutun ortaya çıkmasına da neden olur. Bu çalışma, çok katmanlı ve derinden anlaşılması gereken intiharın, farklı bakış açısı ve disiplinler çerçevesinde incelenmesi gerektiğine olan inançtan doğmuştur. Ayrıca bu çalışma ile söz konusu alana katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Bu doğrultuda hazırlanan ve yirmi farklı başlıktan oluşan bu kitabın üç temel önermesi vardır: intihar anlaşılabilir, intihar önlenebilir, gerçekleşmesi durumunda intihara müdahale edilebilir. Kitabın ilk on bir bölümü klinik yaklaşımları, psikolojik müdahale ve önleme tekniklerini içermektedir. Sonraki dokuz bölüm ise intiharı farklı disiplinler bağlamında okuma ve anlama amacını taşır. İntihara dair bu çok disiplinli kitabın, farklı alandan kişilerin ihtiyaçlarına cevap vereceği düşüncesindeyiz. Alana ilgi duyan tüm okuyucular, lisans ve lisansüstü öğrencileri, akademisyenler, konu ile ilgili kavramsal ve kuramsal araştırma yapan tüm meslek mensupları (sağlık bilimleri, sosyal hizmet, sosyoloji, iletişim ve medya çalışanları vb.) kitabın yarar sağlayacağı gruplar içerisinde sayılabilir.


Basım Ayı/Yılı : 7/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 440
Ağırlık : 440
En / Boy : 16,5 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺144,00

Psikanalitik kuramı tanıtmayı amaçlayan Freud'dan Lacan'a Vaka İncelemeleri ve Psikanalitik Değerlendirmeler serisi, ilk iki cildinin yayınlanmasından bu yana gördüğü yoğun ilgi nedeniyle, Lacanyen kuramı geniş bir perspektiften ele aldığı yeni ciltleriyle okuyucusuyla buluşmaya devam etmektedir. Lacanyen kuramı, uygulamalarını, güncel temaları içeren bu seri geniş bir yelpazede ele aldığı konular itibariyle, psikanaliz çalışmaları başta olmak üzere ilgili alanlar için de kapsamlı bir kavramsal derleme sunmaktadır.
Okuyucuya sunduğumuz bu üçüncü ciltte, ikinci ciltte olduğu gibi farklı vakalarla yürütülen psikanalitik çalışmaların incelenmesinin yanı sıra, dünya klasiği olmuş edebiyat eserleri ve güncel eserler ile Lacanyen kuramın kavramlarını tanıtan bölümlere yer verilmiştir. Bu kapsamda; annelik, ayna evresi, borromean düğümü, das Ding, kadınlık, otizm, rüya analizi, semptom, sinthome, süblimasyon gibi kavramlar kuram temelinde detaylandırılarak bilinçdışının bu kavramlarla nasıl örtüştüğünün örneklerle tanıtılması amaçlanmıştır.
Bilinçdışının güncel hayatımızdaki yerini anlamayı amaçlayan bu kitap serisinin hem kendi yolcuğumuzu anlamlandırmada hem de yürüttüğümüz klinik çalışmalarda yol gösterici ve perspektif genişletici olması dileklerimizle…


Basım Ayı/Yılı : 7/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 378
Ağırlık : 378
En / Boy : 13,5 / 21,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺126,00
Psikolojik Analizler ve Uygulamalarla Resim

Resim, çocuğun iç dünyasını anlamak ve ruhsal yaşamını yorumlayabilmek için en önemli araçlardan biridir. Sanatsal uygulamalar, çocuğun kendini ifade etmesini kolaylaştırırken bastırılan arzuların, çatışmaların da güvenli ve rahatlatıcı bir yoldan dışa vurumunu mümkün kılar. Bu kitap, çocuklarla çalışan uzmanların sanatın psikoterapilerdeki dışa vurumunu anlaması ve ebeveynlerin resim sayesinde çocuklarının iç dünyası hakkında farkındalık kazanması için hazırlanmıştır. Kitapta, çocuğun çizdiği resimlerde renklerin anlamı, beden uzuvlarının yorumlanması, duygusal öğelerin neler olduğu ve klinisyenlerin kullanabilecekleri test örneklerine yer verilmiştir. Çocuk resimlerinin klinik değerlendirmedeki yeri aktarılmış ve yolu psikoterapiden geçmiş onlarca çocuğun ruhsal dünyasına resim örnekleri ile ışık tutulmuştur. Bir çocuğun dünyasına dokunan herkesin bu kitaptan fayda görmesi umulmaktadır. Bu yolculuğa birlikte çıkmaya hazır mısınız?


Basım Ayı/Yılı : 7/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 160
Ağırlık : 160
En / Boy : 15,5 / 21,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺108,00

Yüzyıllardır sanatçılara, bilim insanlarına ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında birçok ülkeden sürgünlere yuva olan Viyana bu karışımın yarattığı havayla entelektüel dünyada son derece ihtişamlı bir yere sahip. Geçmişin kayıp ruhları şehrin kafelerinde çağdaş eşlikçilerine unutulmaya yüz tutan hayatlarını anlatıyor, yaşamlarının son demlerinde anılarını kayıt altına alıyor. İşte bu kafelerden birinde isimsiz bir anlatıcı, eski roman karakterlerinden biri gibi duran bir Rus piyanistle tanışıyor. Dünyaca ünlü piyanist Suvorin kitabın anlatıcısına savaşın dehşetini, nefes almakta güçlük çektiği diktatörlük rejimini, öğretmenlik yaptığı yılları, her sahne performansında neler hissettiğini ve büyük aşkı eşini aklına geldiği şekliyle sansürsüzce anlatıyor. Beat Kuşağının önemli temsilcilerinden Wolf Wondratschek, Bir Rus Piyanistin Otoportresi’nde bazı insanların güzellik, müzik ve tutkunun peşinde koşarken nelerden vazgeçtikleri, yaptıkları bu fedakârlıklara değip değmediği gibi ebedi soruları tartışıyor. Yazarın diliyse sanki kurmaca metinlerin temel standartlarına göre yazılmış bir metin değil de müzikal bir eser gibi duyuluyor.

Bir Rus Piyanistin Otoportresi egosuz, kurnaz, derin, komik, otantik ve son derece gizemli; hem de tüm bunları hiç zorlanmadan yapıyor. Muazzam bir alçakgönüllülük romanı kuşatıyor. Bağıran bir dünyada, usulca ve yavaşça çalınan bir şarkı.

Ethan Hawke, The New York Times Book Review

Wondratschek’in katmanlı anlatısı dil, sanat, politika ve tarih üzerine düşünüyor ve romanda çok fazla olay yaşanmasa da okuruna kafa yoracağı çok konu veriyor. Thomas Mann ve Elias Canetti’ye ilgi duyan okurlar bu kitabı zevkle okuyacaklar.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 198
Ağırlık : 198
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺93,60
Çocuk Normları

Rorschach Kodlama serisinin 4. kitabı Çocuk Normları yayınlandı
Kitap 3 ile 11 yaş arasında, 310 erkek, 324 kız çocuk
olmak üzere toplam 634 çocuk örneklemi üzerinden çalışılmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 315
Ağırlık : 315
En / Boy : 13 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺223,20
Psikanalist Konuşmayı Öğreniyor

Üçüncü binyılın başlangıcında, bir psikanalist olarak klinik deneyimim üzerine kafa yorarken, kendime bazı sorular sordum. Bugün hastalarımla sürdürdüğüm psikanalitik çalışmalarımda, bilinçdışı kendini hangi yolu izleyerek ortaya çıkartmaktadır? Biz bu yollardan hangilerini kullanabiliriz? Psikanalizdeki hastalarım kimlerdir? Onlara dokunabilmek için ne tür bir dil yaratmak gerekir? Dokunan dil nedir? (…) geçmişte olduğu gibi bugün de psikanalizden faydalanacak, sayıca düşünülenden fazla olan bu insanlara, psikanaliz macerasını sunacak yolları izlemeliyiz. Bu amaçla, onlara dokunabilecek dili bulmak için zahmete girmeye değer. Psikanalizin ne olduğunu bilmeyen bir hasta bize yardım için başvurduğunda psikanalizi ona nasıl sunacağız? Vitrindeki porselen yemek takımını mı göstereceğiz? Yoksa bunun yerine hasta ile kendimiz arasındaki “hayat dolu” aktarım ilişkisinin canlılığını hissetmesine fırsat mı vereceğiz? Bu noktadaki tutumumuz sadece hasta için değil, aynı zamanda psikanalizin geleceği için de belirleyici olacaktır. DANIELLE QUINODOZ


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 248
Ağırlık : 248
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺120,90

Hayatta her an kendimize dair çıkarımlarda bulunuruz. Eğer özsaygı düzeyimiz düşükse ya da başarı ve başarısızlıklarımızı sürekli çevrenizdeki insanlarla kıyaslama eğilimindeysek, bir adım geriye çekilip kendimize nasıl muamele ettiğimizi yeniden değerlendirmenin vakti gelmiş demektir. 

Bu klasik ancak çok etkili kitap, özsaygının kendi kendine yardım materyalleri kullanılarak geliştirilebileceğine ilişkin yeni çalışma bulgularına dayanıyor. Psikolog ve sağlık eğitimcisi Dr. Schiraldi, okurlarına her biri özsaygının çok önemli bir boyutunu geliştirmeye odaklanan teknikler içeren kapsamlı ve kendi kendilerine uygulayabilecekleri bir rehber sunuyor. 
Kendinize karşı şefkat göstermeye ve kendinizi anlamaya hazırsanız, bu kitap tam ihtiyacınız olan kaynak! 

“Bu kitap, özsaygıyı artırmak için etkili ve kolay uygulanabilir stratejilerle dolu! Olumsuz düşüncelerinden kurtulmak ve kendi gerçek değerlerini görmek isteyen herkes için çok faydalı.”
—Matthew McKay, Özgüven ve Düşünceleri Yöneterek Kendi Kendine Terapi kitaplarının yazarı


“Nihayet, sağlıklı özsaygının nasıl geliştirileceğine dair aklı başında bir kitap! Pek çok yaşamı daha iyiye doğru dönüştürmeye yardımcı olacak.” 
—Kristin Neff, Öz Şefkat kitabının yazarı


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 264
Ağırlık : 264
En / Boy : 15 / 21,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺160,00

Yaş Çocuk Psikolojisi 

0-6 yaş döneminin her yılını ayrı ayrı elen kitabımız her yaşın özelliklerini ve ailelerin nasıl davranması gerektiğini anlatıyor. 
Kitabımız; Bu dönem çocuklarının psikolojilerinin günümüz dünyasında ne şekilde bir yapı aldığını ve bizlerin davranış modellerini her bölümde pratik tavsiyeler başlığı altında sizlerin istifadesine sunuyor.
Yine içeriğinde bu dönemlerde sık sık yaşanan çeşitli problemlere çözüm önerileri bulacaksınız. Mesela; aşırı korumacılık, bağıran ebeveyn, hiperaktivite, tırnak yeme, ekran bağımlılığı, yeme ve uyku problemleri gibi birçok konu ele alınmıştır.

Çocuğunuzun gençlik döneminde suç makinesi, madde bağımlısı, anne-babaya isyankâr, çevresinde sevilmeyen, başarısız, saygısız, ahlak yoksunu, kötü söz sahibi biri olmasını ister misiniz? 
Bu soruya “kesinlikle hayır” cevabını veriyorsanız, 0-6 yaş döneminde çocuğunuzun eğitimine ve gelişimine önem vermeniz gerekmektedir. Bu dönem; kişiliğin oluştuğu, zihnin yapılandığı, yapı taşlarının yerlerine oturduğu en önemli zaman dilimidir. 


Basım Ayı/Yılı : 12/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 100
Ağırlık : 100
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺70,00

Uyum güçlüğü her bireyin yaşamının bir bölümünde karşılaştığı sorunlardan birisidir. Genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde okul ve sosyal çevrede yaşanılan uyum sorunları ileriki yıllarda birçok olumsuzluğa neden olabilmektedir. Bu çalışmada da bireyin sosyalleşmesinde önemli bir yeri olan ve gençlik çağındaki kişilerin karşılaştıkları en büyük sorunlardan birisi olan askerlik ortamına uyum sorunları detaylı olarak ele alınmıştır. 

Bu çerçevede sosyal öğrenme ve akılcı-duygusal davranışçı yaklaşım esas alınarak bir sosyal beceri eğitim programı geliştirilmiş ve 8 haftalık deneysel bir çalışma yapılmıştır. Sosyal beceri programı; askerlik ortamına uyum, iletişim kurma, başkalarını anlama, güven ortamı oluşturma, akılcı olmayan inanışlardan kurtulma, girişkenlik ve sorumluluk alma gibi eğitimlerden oluşmaktadır. Bu eğitimler sonunda katılımcıların uyum sorunlarında belirgin bir azalma olurken sosyal beceri seviyelerinde de yükselme gerçekleşmiştir. Bu sonuçlarına göre de gelecek çalışmalara yönelik olarak çeşitli öneriler geliştirilmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 11/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 144
Ağırlık : 144
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺90,00

Duygular insanın olduğu her yerde ve her anda davranış mekanizmasının önemli bir belirleyicisi durumundadır. Bu durum duygulara olan akademik ilgiyi artırmıştır. Ancak duyguların sebep, sonuç ve süreçlerini anlamak tek bir disiplinin araştırma sınırlarını aşmaktadır. Yirminci yüzyıl başlarından itibaren duygu araştırmaları çok boyutlu hale gelmiştir. Günümüzde farklı disiplinlerden çok sayıda araştırmacı duygular üzerinde çalışmaktadır. Bu bakımdan araştırma alanına “duygubilim” adı verilmesi önerilmektedir. 
Son bir asırda duygular üzerinde yapılan araştırmalar önemli miktarda bilgi birikimi sağlamıştır. Herhangi bir diplinin bakış açısıyla yapılacak bir duygu araştırması, söz konusu bilgi birikiminden faydalanmalıdır. Duygular Kitabı, duygubilim araştırmalarında ihtiyaç duyulan devasa alanyazına açılan bir pencere olarak değerlendirilebilir. Kitap felsefe, fizyoloji, psikoloji, sosyoloji, sağlık ve örgütsel davranış gibi çeşitli disiplinlerde, duygularla ilgili kavram, kuram ve araştırmalardan elde edilen sonuçları bir araya toplamayı amaçlamıştır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 190
Ağırlık : 190
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺112,50

Bu kitap 2002 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Sosyal Psikoloji Anabilim Dalında Prof. Dr. Ali Dönmez’in yönetiminde yapılmış olan “ Üniversite Öğrencilerinin Sosyal Baskınlık Yönelimi ve Başka Bazı Değişkenler Açısından Karşılaştırılması” isimli doktora tezinden üretilmiştir. Gruplar arası ilişkiler ilgi çeken bir konudur. Sosyal, siyasal ve kültürel alanlarda tartışılan etnik gruplar, bu çalışmada Sosyal Baskınlık Kuramı çerçevesinde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca grup temelli baskının her kültürde var olduğunu savunan Sosyal Baskınlık Kuramını Türkiye'de sınama amaçlanmıştır. Türkiye'de farklı etnik grupların üyeleri olan bireylerin, sosyal baskınlık yönelimi, adaletsizliğin algılanması, vatanseverlik, grup içi özdeşleşme, grup statüsünün algısı ve gruba bağlılık gibi değişkenler açısından karşılaştırılmasının bu konularda yapılan diğer bilimsel çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir. 


Basım Ayı/Yılı : 2/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 88
Ağırlık : 88
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺63,00
Bebeklik Çocukluk Ergenlik

Motor gelişimi diğer gelişim alanları ile ilişkilendirerek bebeklikten ergenliğe kadar inceleyen bu kitap, gelişim alanında çalışan öğretim elemanlarına, öğrencilere ve alanda çalışan diğer meslek elemanlarına motor gelişim alanının desteklenmesinde, daha becerili insanlar yetiştirilmesinde yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Motor gelişim özelliklerini daha iyi tanıyarak bebeklerin, çocukların ve ergenlerin bu alandaki gelişimlerine etkin olarak yardımcı olabiliriz.


Basım Ayı/Yılı : 12/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 165
Ağırlık : 165
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺99,00

Türkiye’de ruh sağlığı alanında çalışan uzmanlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de topluma ve bireylere uzmanlıkları doğrultusunda özveriyle destek olmaya devam etmektedirler. Ruh sağlığı uzmanları, toplumsal travmalarda ve bireylerin kişisel psikolojik ihtiyaçları doğrultusunda emeklerini ortaya koyarak insanların psikolojik refah düzeylerini artırmaya çalışmaktadırlar.
Ruh sağlığı çalışanları başka insanlara destek olmaya çabalarken acaba kendilerinin psikolojik iyi oluşları ne seviyededir? Mesleki görevleri itibariyle ortaya koydukları duygusal emek stratejileri ile psikolojik iyi oluşları arasında nasıl bir ilişki vardır? Oldukça zor bir görevi yerine getirmeye çalışan ruh sağlığı çalışanlarının yaşamlarında psikolojik sermaye koruyucu bir faktör müdür? Bu kitapta, kantitatif verilerden yola çıkılarak ve meslekler arası karşılaştırmalara da yer verilerek yukarıda bahsedilen sorulara cevaplar verilmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 7/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 176
Ağırlık : 176
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺108,00

Depresyon, çeşitli genetik, biyolojik, çevresel ve psikolojik faktörlerin neden olduğu en yaygın ruh sağlığı bozukluklarından biridir.
Depresyon, tipik olarak monoamin nörotransmisyonu hedefleyen birinci basamak antidepresan ajanlarla tedavi edilir. Ancak, depresyonu olan danışanların çoğu ilaç tedavisine olumlu yanıt vermez. Depresyonun tedavisi, ilaç tedavisiyle birlikte psikoterapidir. Bununla birlikte hafif ve orta şiddetteki depresyonun en etkili tedavisi psikoterapi yöntemleridir.
Bu kitap, depresyonla ilgili en temel bilgi ve psikoterapi yöntemlerini içermektedir. Depresyon günümüzde yanlış bilinen ve tedavisi göz ardı edilen bir bozukluktur. Bu açıdan kitabın bu yöne ışık tutacağı amaçlanmaktadır. Kitabın içinde yer alan uygulamalar klinik açıdan psikolog ve terapistlere fayda sağlayacağı düşünülür.
Yeni mezun uzman psikologlar ve terapistler özellikle psikoterapi yöntemlerini lisans ya da lisans üstü eğitim programlarında bir ders mahiyetinde öğrenmektedir. Bu kitap sayesinde eski bilgiler tazelenmiş olacaktır. Ayrıca kitapta depresyon tiplerine güncellenmiş haliyle ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Zamanla değişen ve güncellenen bilgiler bu vesileyle tekrar edilerek pekiştirilmiş olacaktır.
Danışanların talepleri üzerine onlar için önerilen kitaplar danışanları daha çok istek ve merakla okumaya teşvik eder. Bu yönüyle de bu kitabın danışanlara, kendi problem ve depresif durumlarına, psikoeğitsel açıdan rehberlik edeceği umulmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 10/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 158
Ağırlık : 158
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺99,00

Ebeveynlere, öğretmenlere ve çocuk psikolojisi konusuna ilgi duyan herkese yönelik olarak yazılmış olan bu kitap, bebeklik ve çocukluk döneminde sıklıkla görülen ruhsal problemleri soru-cevap şeklinde ele alıp, sorunların genel tanımını, nedenlerini ve nasıl bir yaklaşım izlenmesi gerektiğini anlatmaktadır. Ayrıca, çocukla kurulacak iletişimin nasıl olması gerektiği, boşanma, ölüm, kitap seçimi, okuma alışkanlığı kazandırılması, özel öğrenme güçlüğü vb. özel konularla birlikte çocuk cinsel istismarı ile ilgili temel bilgilere de benzer şekilde yer verilmiştir. Kitapta belli sorunlara yönelik etkinlik örnekleri de paylaşılmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 9/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 108
Ağırlık : 108
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺76,50

Sosyal medyanın hayatın bir parçası olmasıyla birlikte, oradaki öğelerin tümü gerçek hayattaki kadar önem kazandı. Sosyal medyadaki kimlikler, ilişkiler, söylemler ve diğer tüm meseleler, üzerinde akademik olarak çalışılması gerekilen meselelere dönüştü. 
Bu çalışma, söz konusu ihtiyacı fark etmiş ve bu alandaki açığı kapatmaya katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır.
Bu çalışmada sosyal medyada aktif olarak sergilenen annelik kimliği üzerinde durulmuş, bu kimlik etrafında inşa edilen söylemlere odaklanılmıştır.
Çalışmayı inceleyenler, fenomen anneler gözüyle ve aracılığıyla annelik kimliğine bakışı ve bunun gerçek hayattaki annelik kimliğine etkisini görme fırsatı bulacaktır.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 136
Ağırlık : 136
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺80,00

Zihniyetini değiştirmenin hayatını nasıl değiştirebileceğini öğren!

İşler zorlaştığında hiç pes ettiğin oluyor mu? Bazen hepimiz "Matematikte kötüyüm, bu yüzden çalışmanın bir anlamı yok!" veya "Değişemem; öyleyse neden uğraşayım ki!" gibi şeyler söyleriz. Buna sabit bir zihniyete sahip olmak denir. Sabit bir zihniyete sahip olduğunda; başarısızlığı, bir konuda iyi olmadığının kanıtı olarak görürsün.

Gelişim zihniyeti ise kendine ve dünyaya "Bunu şu anda nasıl yapacağımı bilmiyor olabilirim ancak çaba göstererek öğrenebilirim!" diyen bir bakış açısıdır. Gelişim zihniyetine sahip kişiler, zorluklardan ve aksiliklerden bir şeyler öğrenebileceklerine yani büyüme, değişim ve gelişim için sürekli bir potansiyele sahip olduklarına inanırlar. Peki, gelişim zihniyetini nasıl geliştirebilirsin? Tabii ki önce düşünce şeklini değiştirerek!

İşte bu kullanımı kolay çalışma kitabı düşünce şeklini nasıl değiştireceğini; üzüntü, endişe ve öfke de dahil olmak üzere zor duygularla başa çıkmak için güçlü, etkinliği kanıtlanmış beceriler öğretiyor. Ve en önemlisi, sabit zihniyeti gelişim zihniyetine dönüştürmek, değişimi gerçekleştirmek ve en yüksek hedeflerine ulaşmak için ihtiyacın olan tüm araçları sunuyor.

"Hayır, yapamam!"dan "Evet, haydi bakalım!"a geçmek istiyorsan, Ergenler için Gelişim Zihniyeti Alıştırma Kitabı tam sana göre!


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 128
Ağırlık : 128
En / Boy : 19,5 / 26
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺145,00
Çocuğunuzun Psikolojik ve Cinsel Gelişim Problemlerinin Çözüm Yolları

Aile ve Evlilik Terapisi, Cinsel Terapi, Çocuk ve Ergen Terapisi gibi konularda çalışmalarını sürdüren, gerek yazıları gerekse verdiği seminerlerle aileleri doğru zamanda doğru bilgilerle bilinçlendirmeyi misyon edinen Psikoterapist Dr. Obengül Ejder, bu kitapla çocuklarınızın büyüme döneminde karşılaşabileceğiniz psikolojik ve cinsel gelişim problemlerine farklı bir bakış açısı ile çözüm bulabilmenizi amaçlıyor. Kitaptaki örneklerle “bu çocuğun problemi” diye nitelendirdiğiniz şeylerin aslında ailenin probleminin bir yansıması olduğunu, eğer altta yatan gerçek nedeni bulup çözemezseniz, onun gelecekte nasıl psikolojik hasarlar alabileceğini fark etmenizi sağlamaya çalışıyor.

Hemen her tanıştığım yeni anne baba “nasıl çocuk yetiştirmeliyim?” sorusunu bana sormuştur. Genellikle “çocuklara ait kullanım klavuzu; aslında çocukla birlikte gelir ve sadece geriye doğru okunur, geleceğe yönelik bir ipucu vermez” derim. Bu kitap bu ipuçlarını biraz da olsa açığa çıkarmış. Yeni anne babalara önerebileceğim bir kitap olmuş. Sade bir dil, dikkat çekici illüstrasyonlar ile kolay okunabilir bir kitap. Bir sıkıntı olduğunda tekrar başvurulabilen, sanki bir kulanım kılavuzu ve ilk yardım kitabı gibi.

Sağlıklı olmak herhangi bir fiziksel rahatsızlığın olmamasından ibaret değildir; mutlu olmayı da gerektirir. Mutluluk ise ruhsal olarak sağlıklı olmakla mümkündür ve ruhsal sağlığı yerinde mutlu bir birey ancak ve ancak mutlu bir ailede yetişir. Değerli meslektaşım Psikoterapist Dr. Obengül Ejder, mutlu bir aile olmaya ve mutlu bireyler yetiştirmeye dair her şeyi A’dan Z’ye anlattığı, adeta bir “mutluluk rehberi” niteliğindeki kitabı ile mutlu ve sağlıklı ilişki oluşturmak, aile kurmak ve çocuklar yetiştirmek isteyenlerin yoluna ışık tutuyor.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 210
Ağırlık : 210
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺161,00

“Nefesle Uyanış”, sadece bir nefes egzersizleri kitabı değil, aynı zamanda bir uyanış yolculuğu. Zihinsel rahatlama ve farkındalığı bir arada sunan egzersizlerle, sadece nefes almayı değil, aynı zamanda ‘nasıl’ yaşadığımızı da dönüştürmeyi hedefliyor. Bu kitap, size nefes almanın derinliklerine dalmak ve iç huzura ulaşmak için gerekli araçları sağlar.

Bu yolculukta size eşlik ederken, sadece nefes almanın basit eyleminin bile hayatınızı nasıl dönüştürebileceğini keşfedeceksiniz. Kendinizi daha rahat, daha odaklı ve daha farkında bir hale getirmek için nefesin gücünü nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

Nefes almak, doğumdan ölüme kadar her anımızda bize eşlik eder. Ancak çoğu zaman, bu hayati eylemi tam anlamıyla fark etmeyiz. “Nefesle Uyanış”, nefesinizin bilinçli bir şekilde farkına varmanızı ve bu sürecin yaşamınızı nasıl zenginleştirebileceğini göstermeyi amaçlar.

Bu yolculukta size rehberlik etmekten onur duyarım. Derin bir nefes alın, kitabı açın ve nefesle uyanışınızın keyfini çıkarın.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 178
Ağırlık : 178
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺96,80

Duygu düzenleme sıradan bir günde bile neredeyse her bireyin yaşamakta olduğu duyguların farklı boyutlarını değiştirmek için kullandığı bilişsel ya da davranışsal stratejilerin geneline verilen isimdir.

Duygu düzenleme, bireylerin gündelik hayatlarında oldukça büyük yer tutan bir beceriler topluluğu olarak görülse de bu alanda yaygın olarak kabul gören kuramsal yaklaşımların ortaya çıkışı 2000’li yılların başına denk gelmektedir.

Yaşamın erken dönemlerinde kişilerarası bir süreç olarak başlayan duygu düzenleme, bireyin olgunlaşmasıyla birlikte sosyal, bilişsel ve davranışsal boyutlarıyla bireylerin gündelik hayatını etkilemeye devam eder. Bu beceriler hem sıradan stres kaynaklarıyla başa çıkmada hem de yakın geçmişte yaşadığımız COVID-19 salgını gibi beklenmedik büyük stres kaynaklarıyla baş etmeye çalışırken el altında bulundurduğumuz ve sıklıkla kullandığımız
stratejilerdir. Bu nedenle duygu düzenleme bu kitapta kuramsal, sosyal, bilişsel, gelişimsel ve klinik alan olmak üzere beş farklı kısımda ele alınmıştır.

Bu kitabın hazırlanmasındaki ana amaç duygu düzenlemeye dair güncel kuramsal yaklaşımları ve görgül araştırmaları içeren Türkçe bir kaynağın okuyucuya ulaştırılmasıdır.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 408
Ağırlık : 408
En / Boy : 15,5 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺114,80

İlk bilinç nasıl ortaya çıktı?
Vücudun patronu kalp mi yoksa beyin mi?
Nasıl karar veriyoruz?
Bilgiler nereye kodlanıyor?
Hafıza nasıl geliştirilir?
Beynimiz zamanı nasıl algılıyor?
Anılar nasıl kaydediliyor ve anımsanıyor?
Beynimiz hacklenebilir mi?
Âşık insanın beyni nasıl çalışır?

Sinirbilimci, yazar, senarist ve oyuncu Uzm. Dr. Timur Yılmaz Dedikoducu Beyin’de geçmişten günümüze beynin gelişimini ve çalışma mantığını anlatıyor.

Bu kitabı okurken şaşıracak ama en önemlisi beyinle ilgili çok şey öğreneceksiniz. Duygulardan, davranışlardan, beynin odacıkları ve gerçeklik algısından, başlangıçtan günümüze beynin gelişiminden izler bulacaksınız. Hikâyelerden dedikoduya, aşktan anı, hafıza ve belleğe uzanan geniş bir çerçevede ele alınan ve Uzm. Dr. Timur Yılmaz’ın deneyim ve birikimiyle ortaya çıkan Dedikoducu Beyin’den sonra beyniniz aynı kalmayacak.


Basım Ayı/Yılı : 11/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 296
Ağırlık : 296
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺105,78

En zor karakterlerden bile istediğinizi alın. Hepimiz zor insanlarla uğraşmak zorunda kalırız. Komşumuzdan arabasını yoldan çekmesini ya da patronumuzdan maaşımıza zam yapmasını istiyorsak, tartışmalardan kaçınmak ve istediğimizi elde etmek için mücadele etmemiz gerekebilir. Laurence ve Emily Alison, adli psikolojide dünyanın önde gelen isimlerindendir ve akla gelebilecek en zor etkileşimlerden olan suçlu sorgulamalarında uzmandırlar. Risk yüksek olduğunda son derece tehlikeli şüphelilerle nasıl başa çıkılacağı konusunda polise, güvenlik kurumlarına, FBI ve CIA'e tavsiyelerde bulunur ve onlara eğitimler verirler.
 
30 yıllık çalışmadan ve 2000 saatlik terörist sorgulama verisinden sonra, çığır açan bir kişilerarası iletişim modeli geliştirdiler. Herhangi bir diyaloğu yürütmeye yönelik bu şaşırtıcı derecede basit yaklaşım, teröristler için olduğu kadar gençler konusunda da işe yarar. Şimdi onu dünyayla paylaşma zamanı… Uyum, her etkileşimin dört stil izlediğini ortaya koyuyor: Kontrol (Aslan), İşbirliği (Maymun), Teslimiyet (Fare), Çatışma (T-Rex). Bu stilleri ve kendi hedeflerinizi anladığınız anda, herhangi bir sohbeti istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Bu kitap, size anında ilişki kurabilmenin formülünü sunuyor.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 352
Ağırlık : 352
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺186,75

Farkında olmasak da bazen yanılgılarımız, ön yargılarımız ve teyit edilmeyen bilgiler üzerine yaşamımızı ve düşüncelerimizi inşa ediyoruz. Sonra, çoğunlukla anlamsız olan tabularımızdan kendimize tabutlar yapıyor ve o karanlığın içinde kalmayı yeğle-yerek etrafımızdaki renklere ve aydınlığa karşı körleşiyoruz. Elbette bunda tümüyle hatalı olduğumuzu söylersek kendimize haksızlık etmiş oluruz. Hepimiz, bir şekilde, kendimizi güvende hissetmek için ya da özgüvenimizi güçlü tutabilmek için taraflı davranıyoruz. Bizim gibi düşünenlerle beraber olmayı yeğliyor, oy verdiğimiz siyasal partilerin uygulamalarını doğru buluyor, tartışmalarda kendimizi haklı çıkarıyor ve ek bir zahmete girmemek için yeni öğrendiğimiz bir bilgininin “mutlak gerçeklik” olduğunu iddia ediyoruz. Konfor alanlarımızdan çıkmamak için yanılma ihtimalimizi pek göz önünde bulundurmuyoruz. Elinizdeki kitap, saydığımız bu türden inanç, tutum ve davranış biçimlerinin altında yatan nedenleri sorgulamanıza vesile olabileceği umuduyla yazıldı. Mesela, bizim gibi olan insanlarla neden bir arada olmak istediğimizi açıklamak için teyit ön yargı-sından bahsettik. Hemen yanında boş bir restoran varken, önünde uzunca kuyruk olan lokantaya girmek için saatlerce beklemeyi tercih etmemizin sebebini açıklamak için sosyal kanıtı açıkladık. Çok uluslu şirketlerin bizi ikna etmek için bandwagon et-kisini, kapıya ayak koyma tekniğini ve rızanın imalatını nasıl kullandıklarını anlattık.

 


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 200
Ağırlık : 200
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺96,00
Akıl, Duyu ve Deneyim Üzerine Felsefi Diyaloglar

Kitabın amacı, okuyucunun kendi bilgi edinme sürecini daha iyi anlamasına yardımcı olmak ve bu süreci etkin bir şekilde yönlendirebilmek için gerekli araçları sağlamaktır. Bilginin ne olduğunu, nasıl elde edildiğini ve bu bilginin bizi ve dünyamızı nasıl etkile-diğini daha iyi anlamayı hedefliyoruz.
Bu yolculukta bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz. Bilginin gücü ve anlayışın derinliği konusunda yeni bir bakış açısı kazanmayı umuyoruz. Umarız ki bu kitap, sizin kendi anlayışınızın ve bilginin daha da genişlemesine yardımcı olur. 
Keyifli okumalar dileriz.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 259
Ağırlık : 259
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺131,12

Psikopati, bilimsel adıyla antisosyal kişilik bozukluğu; toplumda çok az bilinen, empati yeteneğinden yoksun olan, bu nedenle suç işleyen ancak pişmanlık duymayan insanların oluşturduğu bir kişilik bozukluğudur. Bu kitapta psikopati, diğer kişilik bozuklukları ve cinsel sapmalarla birlikte, onlarla örtüşen ve ayrışan yönleriyle ele alınmış; kurbanlarının oluşturduğu örnek olaylara ve bu kişilerin tanınmasını sağlayan testlere yer verilmiştir. Zekâ düzeyi yüksek olan lider konumundaki psikopatlar, ulusların yazgısını olumsuz yönde etkilemekte, buna karşın medyada bir kurtarıcı olarak yer almaktadırlar. Bu durum, Dostoyevski'nin "Bir kişiyi öldüren katil, milyonlarca kişiyi öldüren kahraman oluyor." ifadesini hatırlatmaktadır. Bu psikopat liderlere kitaptaki örnek olaylarda ayrıca yer verilmiştir. Ünlü psikiyatrist Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman Uzman, bu kişiler için “Ceza kanunları bunlar için yapılmaktadır.” demiştir. Uygarlığa koşut olarak bu kişilik bozukluğu hızla artmakta; kurbanları özellikle depresyon, alkolizm, suç, uyuşturucu bağımlılığı ile tanışmaktadır. Psikopatlar ve Kurbanları adlı eser, elli yıllık psikologluk ve 31 yıllık avukatlık deneyimlerinin bir ürünü olarak Türkiye'de bu alanda yazılmış ilk kitap olma özelliğini taşımaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 7/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 4
Sayfa Sayısı : 158
Ağırlık : 158
En / Boy : 13,5 / 21,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺58,50

Son yıllarda kilo sorunu yaşayan ve fazla kilolarından kurtulmak için çabalayan insan sayısı giderek artmaktadır. Kilo verme çabaları sıklıkla başarısızlıkla sonuçlanmakta veya çeşitli tedavi yöntemleri sayesinde önemli ölçüde kilo verilebilmesine rağmen yeniden kilo alımı yaygın bir sorun olmaya devam etmektedir. Bunun bir sonucu olarak son yıllarda psikoloji alanında yeme davranışları ve kilo sorunuyla ilgili çalışmalarda önemli bir artış olmuş ve ruh sağlığı uzmanları da tedavi sürecinde aktif bir şekilde rol almaya başlamıştır. Bu kitap da kilo sorununu psikoloji bilimi açısından ele almakta, kilolu olmaya neden olan ve kilo verme sürecini olumsuz etkileyen düşünce, duygu ve davranışlar hakkında bilgi vermekte ve kilo vermeye yardımcı olacak birçok farklı stratejiyi açıklamaktadır. Böylelikle kilo sorunu yaşayan insanların sağlıksız düşünce ve davranışlarını değiştirerek, duygularını daha iyi yöneterek kilo vermelerini kolaylaştırmayı ve bunun kalıcı hâle gelmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Sade ve anlaşılır bir dille yazılan kitabın hem kilo sorunuyla mücadele eden insanlara hem de bu alanda çalışan uzmanlara yardımcı olacağı düşünülmektedir.


Basım Ayı/Yılı : 7/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 218
Ağırlık : 218
En / Boy : 13,5 / 215
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺76,50

Sanayileşme ve kentleşme sonucunda 19. yüzyılda ortaya çıkan sosyoloji, toplumu anlama ve açıklama konusunda bugün de önemli bir bilim dalı olma özelliğini sürdürmektedir. Öte yandan insanı ve kültürünü, farklı ırk ve çevre koşullarında inceleyen antropoloji; günümüzde sosyal bilimlerin önemli çalışma alanlarından biri olma özelliğini kazanmıştır. Antropoloji alanında ilkel ile modern, köylü ile kentli, azgelişmiş ile gelişmiş ayırımı çok kapsamlı ve farklı açılardan ele alınmaktadır. Bu alandaki ilk çalışmalar; modern antropolojinin öncüsü, Alman kökenli Amerikalı antropolog Franz Boas (1858-1942) tarafından, İlkel İnsanın Zihni adlı eser ile ortaya konulmuştur. Irk ve çevre ilişkisinin ilk kez ele alındığı bu eser, sosyal bilimlerin en önemli klasiklerinden biri olarak kabul edilir.
 
Franz Boas, ilkel insan ile modern insanın düşünme biçimini belirlemeye çalışır, bunların çok da farklı olmadığı anlayışına ulaşır. İlkel İnsanın Zihni; antropoloji, tarih, sosyoloji, insan hakları, psikoloji gibi alanlar başta olmak üzere hemen her alandaki araştırmacıya hitap eder. Bu niteliğiyle antropolojinin alanını, kapsamını ve yaklaşımını anlamak, insanı ve toplumu açıklamak, günümüzde de üstün ırk, üstün ulus, üstün insan ve benzeri söylemlerle varlığını farklı biçimlerde sürdüren ırkçılığa karşı, tarafsız ve ciddi bir itiraz geliştirilir.


Basım Ayı/Yılı : 6/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 279
Ağırlık : 279
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺83,30

Otuzun üzerinde kitabın yazarı ve editörü olan Turhan Yörükân, bu eserinde, benimsediği dinamik yaklaşıma bağlı kalarak, engelleme, çatışma, saldırganlık, saldırganlıkta yer değiştirme, öğrenilmiş çaresizlik ve nevrozluk denen süreçleri tarihî oluşumu içerisinde, bir irdelemeye tâbi tutmaktadır.
 
İnsanoğlu, Savunma Mekanizmaları ve Başa Çıkma Stratejileri denen bu ve benzeri süreçleri, çocukluk hayatından bu yana, hayatının hemen her safhasında bilinçsiz, yarı bilinçli ve bilinçli olarak kullanmaya çalışmıştır. Bireysel olarak, gerçek olandan kaçmak veya korunmak için gerçeği baskı altına almaya (repression); kendisini rahatsız eden bir olayla karşılaştığı zaman onu inkâr etmeye (denial); gerçeği kendisinin kabul edebileceği bir şekle sokmaya (reaction formation), hattâ tersine çevirmeye (reversal); hedefini ve yerini değiştirmeye (displacement) çalışmıştır. Sosyolojik ve sosyal psikolojik olarak ise, politik seçimler dahil olmak üzere, etnik, dinî ve ideolojik amaçları uğruna bu mekanizmaları kullanmış; aklîleştirme, akla uygun hâle getirme (rationalization) denen bir savunma mekanizmasını kullanmak suretiyle yaptıklarını haklı çıkarmaya çalışmıştır.
 
Turhan Yörükân, bütün bu konuları ve ısrar eden çatışmalı ve nevrozluğa kapı açan durumları, bu süreçlerin temelinde bulunan kavramsal yapı ve ilişkileriyle teorik bir irdelemeye; sadece bireysel olanı değil, grup davranışı niteliğinde olanlar da dahil olmak üzere, sosyal psikolojik bir incelemeye tâbi tutarak okuyucusu ile paylaşmaya çalışmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 4/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 200
Ağırlık : 200
En / Boy : 15,5 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺106,25

Lennard J. Davis, obsesyonun izini Rönesans kültüründe hâkim olan posesyon (yani şeytan girmesi) ile sürmeye başlar ve bunun obsesyonla ilişkisini inceler... Obsesyonun Kökeni’nin ardından obsesyonun tarihsel sürecini histeri, buharlar, melankoli, hipokondriyle incelemeye başlar ve akabinde delilik kategorilerini genel olarak ele alır ve buna ilişkin örnekler sunar. Bu tarihsel yolculuğun devamında edebiyata geniş bir yer ayırır. Merak ile obsesyon arasındaki ilişkiyi ve monomaniyi inceler. Cinsellik, aşk ve obsesyon üçgenine geniş bir yer ayıran Davis, yaşadığımız yüzyıla yaklaşırken de obsesyon ile resim, heykel gibi görsel sanatlar arasındaki ilişkiye odaklanır. Tüm bunları biyokültürel bir çerçevede ele alır. Daha çok 19. ve 21. yüzyıllar arasını mercek altına alır, zira modernite ile obsesyon arasında büyük bir ilişki olduğu kanısı bu çalışmaya yön verir: “Modernite öyle bir dönem olarak görülmektedir ki, normal olmak bir nevi deli olmakla, özellikle de obsesif olmakla örtüşen bir şey olarak tanımlanır.


Basım Ayı/Yılı : 12/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 387
Ağırlık : 387
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺153,00

Adler için Freud’dan ayrıldıktan sonraki yıllar oldukça üretken geçmiştir. Bireysel psikoloji derneği hızla büyümüş ve Adler önemli yayımlar yayımlamıştır. Bu süre içinde oldukça geliştirdiği kuramına “Bireysel Psikoloji” adını vermiştir. Adler de Freud gibi 1. Dünya savaşından önemli ölçüde etkilenir. Bu sırada ciddi ekonomik sıkıntılar yaşamanın yanında Adler kuramında da kimi önemli değişikliklere gitmiştir. Sosyal ilgi ve merhametin insandaki motivasyonun köşe taşları olabileceğini belirtmiştir. Bu kitapta, modern psikolojinin kurucularından birisi olan Alfred Adler’in tüm modern psikoloji çalışmalarının bir özetini ve hayat hikayesini bulacaksınız..
Adler kendi görüşlerini çok daha iyi yansıtacağını düşündüğü “Bireysel Psikoloji” ismini seçti. Freud ve Adler’in birbirleriyle anlaşamamanın tek nedeni fikir ayrılıkları değildi. Bu anlaşmazlığın ve ayrılığın tek nedeni de birbirlerini sevmemeleriydi. Kişilikleri bakımından pek birbirlerine benzemiyorlardı.
Bu anlaşmazlıklar ve ayrılıktan sonra Freud ve Adler arasındaki ilişki birbirlerine karşı oldukça sert bir tutum içinde kaldılar. Freud’un Adler’e olan öfkesi hiç dinmemiş ve Adler’in ölümü haberini aldığında bu habere üzülen bir arkadaşına “Senin Adler’e duyduğun sempatiyi anlıyorum. Viyana’nın köyünde doğmuş Yahudi çocuk için Aberdeen’de ölmek duyulmamış bir başarı ve onun ne kadar ileri gittiğinin kanıtıdır. Dünya, psikanalize karşı çıkma hizmetinden ötürü onu gerçekten zengin bir biçimde ödüllendirdi” diyerek karşılık vermiştir.


Basım Ayı/Yılı : 9/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 240
Ağırlık : 240
En / Boy : 16 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺170,00
Silent Violence

“Bazen sessizlik bir suç işleme yöntemi olabilir” dersem buna hemen inanır mısınız? İnanması zor, ancak imkânsız değil. Sessiz kalarak suç işlenebileceğini ve maruz kalanın çeşitli suçların faili olabileceğini hiç düşündünüz mü? İlk başta anlaması zor olan bu durumu ben Sessiz Şiddet olarak adlandırıyorum.

Başka bir deyişle; yönlendirme gücünden dolayı, Sessiz Manipülasyon. “Söz gümüşse sükût altındır” deyişinin zıttı bir gerçeği gözler önüne seriyorum. Bazen sükûtun altın değil, madalyonun görünmeyen karanlık yüzü olduğunu sizlere anlatacağım. Evet, bu gizemli yolculukta sessizliğin karanlık yönünü beraber keşfetmeye var mısınız?


Basım Ayı/Yılı : 7/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 92
Ağırlık : 92
En / Boy : 10 / 15
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺50,00

Yıllardır yakınıp durduk çocuklarımızdan. Kimi zaman fazla hareketli dedik, kimi zaman çok sessiz. Kimseyle oynamıyor, kimi zaman da aklına eseni aynı anda, sonunu hiç düşünmeden yapıyor dedik. Anlamaya çalışmadık çoğunlukla. Hareketlilik hastalıkmış gibi, doktordan doktora koştuk, çareler aradık. Doktorlar da haklı olarak hepsine bir çözüm bulmaya çalıştı. Öğretmeni ayrı şikâyetçi, anne-babası ayrı şikâyetçi, arkadaşları, akranları şikâyetçi diye hep çözüm yolları arandı. Kimi zaman odaklanamıyor denildi, kimi zaman kavgacı. Ders çalışandan şikâyetçi olunmadı pek. O normaldi çünkü. Anne-babanın, öğretmenin, toplumun kendisinden beklediğini hakkıyla veriyordu. İlkokul yıllarında o sorumluluk çoğu zaman zorla kazandırılmış ya da nadiren kendiliğinden edinilmişti. Kimsenin ders çalışmasını söylemesine ihtiyacı yoktu. Sorumluluklarını biliyor eve gelince yemekten sonra, oturup derslerini yapıyor, testlerini çözüyordu.
Peki ya sorumluğu almak istemeyen, asi, hareketli veya dürtüsel çocuklar? Onları da anlamaya başlamamız gerekmiyor mu? Onların da farklı karakter özelliklerine sahip olduğunu, hayatın sadece derslerden ve testlerden ibaret olmadığını öğrenmemiz gerekmiyor mu? Her bireyin kendini ifade etme şekli, yetenekleri, hayata bakışı farklıdır. Farkında olarak çocuğumuzun ne yaptığını bilirsek onun gelişimine daha fazla katkıda bulunabiliriz. Bu şekilde çocuğumuzun, kendini gerçekleştirme sürecinde ona yardımcı olur ve onun kendini gerçekleştirmesine imkân tanırız.
Hayatta en değerli varlıklarımızı daha iyi tanımak ve onların kendi yönlerini daha rahat bulmalarına yardımcı olmak için öncelikle çocuklarımızı daha iyi tanımalıyız.


Basım Ayı/Yılı : 7/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 110
Ağırlık : 110
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺60,45
Binlerce Yıllık Hint Bilgeliği Destanı

Doğu bilgeliğinin en önemli kaynaklarından ve dünyanın en çok dile tercüme edilen kitaplarından biri olan Bhagavad Gita – “Kutsalın Şarkısı” “Büyük İnsanlığın Öyküsü” olan Mahabharata Destanı’nın bir bölümünü oluşturur.

Bhagavad Gita, kitabın kahramanı Arjuna’nın büyük savaş öncesi yaşadığı çelişki nedeniyle arkadaşı, arabacısı, hocası Krişna ile arasında geçen diyalogları aktarır.

Metin binlerce yıllık bir geçmişe sahip olsa da, Krişna’nın verdiği cevaplar her gün iç çelişkiler yaşayan bizler için zor zamanlarda başvurabileceğimiz bir kaynaktır.

 


Basım Ayı/Yılı : 3/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 144
Ağırlık : 144
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺120,00

Süpervizyon nedir?
Süpervizyon süreci nasıldır?
Süpervizyon modelleri, yöntemleri ve teknikleri nelerdir?
Süpervizör özellikleri nasıl olmalıdır?
Süpervizörün eğitimi nasıl olmalıdır?
Süpervizyon ilişkisi nasıldır?
Süpervizyonda etik ve yasal konular nelerdir?
Türkiye'de psikolojik danışman eğitiminde verilen süpervizyondan örnekler nelerdir?
Bütüncül ve Eklektik Psikolojik Danışma Yaklaşımlarının tanımları nedir?
Bütüncül ve Eklektik Psikolojik Danışma Yaklaşımları nelerdir?
Bütüncül ve Eklektik Psikolojik Danışma Yaklaşımı ile süpervizyon vermenin yararları nelerdir?
Bütüncül ve Eklektik Psikolojik Danışma Yaklaşımı ile süpervizyon vermenin önemi nedir?
Yukarıdaki sorulara yanıt bulabileceğiniz bu kitapta, “Süpervizyon ve Süpervizyon Süreci” ile “Bütüncül ve Eklektik Psikolojik Danışma Yaklaşımları, Yararları ve Önemi” kapsamlı bir biçimde ele alınmaktadır. Günümüzde psikolojik danışma uygulamalarındaki eğilimin, çeşitli terapi kuramlarını ve tekniklerini bir araya getirerek bütüncül ya da eklektik uygulamalara doğru ilerlediği de görülmektedirler. Bu kitap, “Süpervizyon Sürecinin” yanı sıra “Bütüncül ve Eklektik Psikolojik Danışma Yaklaşımları”ndan söz etmesi açısından diğer kitaplardan farklılık göstermektedir.
Kitabın, Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında öğrenim gören lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile akademisyenlere yararlı olmasını diliyoruz.


Basım Ayı/Yılı : 6/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 202
Ağırlık : 202
En / Boy : 13,5 / 21,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺79,20

İnsanlar için en önemli özellik zeki olmaları. O kadar önemli ki hayatı kolaylaştırmak için yapayını da yaptılar. İş hayatında olsun, sosyal hayatta her zaman zekâ en çok aranan özellik oldu. Çalışma hayatında zeki birini ararken eş olarak da zeki olması tercih nedeni oldu. Zekânın yanında akıllı olanlar en öne geçmeye hak kazandılar. Önce robotlar tekrarlanan ve sıkıcı işleri yapması için geliştirildi. Robotların şikâyet etmeden kaytarmadan ve programlanan işi hatasız yapmaları çok cazip geldi. İnsan zekâsını taklit etmede çok yol aldılar. Şimdi insan zekâsına eşit ve hatta insan zekâsının üstünde süper yapay zekâ yapmaya çalışıyorlar. Bu çok güzel bir şey mi, yoksa çok korkunç bir şey mi, henüz bilinmiyor. Bunun imkansız olduğunu düşünenler olduğu gibi dünyada hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını insan zekâsını geçen yapay zekânın kontrolden çıkıp dünyaya hâkim olacağından korkanlar bile var.


Basım Ayı/Yılı : 12/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 64
Ağırlık : 64
En / Boy : 16,5 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : Kuşe
Cep Boy Durumu : 0
₺169,15

Psikolojinin ve gelişim biliminin belli başlı kuramsal yaklaşımlarının açıklandığı bu kitap, okuru bilimsel bir yolculuğa davet etmektedir. Kitapta; aklın, duyguların, davranışın, öğrenmenin ve gelişimin anlaşılmasına kılavuzluk eden hem öncü bilim insanlarının klasik çalışmaları hem de yakın zamanda ortaya çıkan modern yaklaşımlar tanıtılmaktadır. Ayrıca, kuramlarla bağlantılı bazı araştırmalar da sonuçlarıyla birlikte sunulmuştur. Kuramsal yaklaşımlar, yalnızca özet olarak değil, ince ayrıntılarıyla kapsamlı olarak sunulmuştur. Açık ve net anlayışa hizmet etmek üzere kuramcıların kendi ifadelerine sık sık yer verilmiştir. Bu ifadeler yazarın açıklamalarıyla desteklenmiştir. Gerçek yaşam örnekleri kuramlara hayat verirken derin kavramların daha iyi anlaşılmasına yardım etmektedir. Kitapta kullanılan terimlere yönelik sözlük de psikoloji ve gelişim bilimindeki anlayışa katkıda bulunacaktır.


Basım Ayı/Yılı : 12/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 456
Ağırlık : 456
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺186,96
Tükendi

Bu kitap, klasik bilgi ve uygulamaların yanı sıra güncel bilgilerin ve uygulamaların ele alınmasından yola çıkılarak hazırlanmıştır. Psikoloji ve sağlık kavramlarının alanları ve içerikleri oldukça geniş olduğundan sağlık psikolojisinin sınırlarını da tam olarak çizmek mümkün değildir.
Bu kitapta sistemlerden kısa ve öz olarak bahsedilmiş, her sistem içinde örnek olarak sık görülen birkaç hastalığın anlatımı ile yetinilmiştir. Psikoloji alanında çalışanlar için sağlık, hastalık, hastalıkların nedenleri, tetikleyicileri, tanıları, tedavileri ve korunma yöntemleri hakkında bilgi vermek için genel bir çerçeve çizilmiş ve ana konulardan fazla uzaklaşmadan konular işlenmeye çalışılmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 368
Ağırlık : 368
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺133,66

Kitapta; evlilik öncesi dönem ve romantik ilişkiler, eş seçimi ve eş seçiminde önemli faktörler, eş seçim kuramları, evlilik öncesi psikolojik danışma, evlilik öncesi psikolojik danışmada ele alınan konular, evlilik öncesi psikolojik danışmada değerlendirme, evlilik öncesi grupla psikolojik danışma , evlilik öncesi psikolojik danışmada kullanılan teknikler, evlilik öncesi psikolojik danışmada kullanılan alıştırmalar, evlilik öncesi ilişki geliştirme programlar, evlilik öncesi psikolojik danışmanın etkileri ve Türkiye’de evlilik öncesi ilişki geliştirme programları ele alınmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 240
Ağırlık : 240
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺115,62

Psikolojik danışma sürecini etkili bir şekilde yürütmek önemlidir. Bu süreci etkili bir şekilde yönetebilmek için, psikolojik danışmanların sadece terapötik koşulları ve becerileri bilmeleri yeterli değildir. Anılan özelliklerin yanında danışman adaylarının kendilerini, terapötik süreci ve danışanlarını da yönetmeleri gerekmektedir. Bu yönetim sürecinde sadece sezgilere değil, kuramsal bilgilere ve modellere de ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca, psikolojik danışman yetiştiren kurumlarda görev yapan akademisyenlerin de standart süpervizyon modellerine ihtiyaçları vardır. Tüm bu gerekçeler göz önünde bulundurularak, terapötik koşullar ve beceriler, gelişimsel yardım modeli, problem çözme, psikolojik danışma kuramları, bireyle psikolojik danışmada süpervizyon süreci, hataları ve doğruları ile bireyle psikolojik danışma süreci gibi konuları içeren kapsamlı bir kitap ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Bu kitaptan yardım mesleği elemanları (sosyal hizmet uzmanı, psikolog, psikiyatrist, psikolojik danışman gibi) faydalanabilir. Özellikle Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik programlarında öğrenim gören son sınıf öğrencileri bireyle psikolojik danışma uygulamaları dersinde bu kitabı ana ya da yardımcı kaynak olarak kullanabilirler. Benzer bir şekilde lisansüstü düzeyde eğitim gören psikolojik danışmanlarda bu kitaptan yararlanabilirler. Ayrıca alan çalışanları kendilerini geliştirmek adına bu kitaba başvurabilirler.

Ek olarak, bu kitap ve bu kitabın içeriği psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanıyla ilgili farklı kitlelere hitap etmektedir. Bu nedenle bölümler okunurken bireylerin ihtiyaçları göz önünde bulundurulursa daha işlevsel olabilir. Örneğin süpervizyon oturumlarını yürüten bireylerin özellikle Bölüm 6: Süpervizyon Modeli'ne odaklanması faydalı olabilir.

Bu kitap, yazarların uzun yıllar süren mesleki deneyimleri ve öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Kitabın bu aşamaya gelmesine pek çok kişi katkı sağlamıştır. Özellikle kitabın yazarlarına sonsuz katkılar getiren danışanlara ve psikolojik danışmanlık ve rehberlik lisans ve lisansüstü programlarında öğrenim gören öğrencilere teşekkürü bir borç biliriz. Kitabı okuyanların hem kendilerine hem danışanlarına faydalı olmalarını umut eder, başarılar dileriz.


Basım Ayı/Yılı : 4/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 4
Sayfa Sayısı : 250
Ağırlık : 264
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺106,60
Cinsel İstek ve Seksofonksiyonel Tedavi Yaklaşımı Vaka Uygulamalı Biblioterapi

“Kaliteli cinsellik kişinin kendisinde başlar.”
Cinsel istekle ilgili çalışmalar çoğunlukla kadınlar üzerine yoğunlaşmaktadır. Günümüzde, cinsel istek eksikliği yaşayan çok sayıda erkek kliniğe başvurmaktadır. Erkeklerde cinsel istek tedavisiyle ilgili çalışmalar sınırlıdır. Bu kitap erkeklerde cinsel istek eksikliğiyle ilgili çalışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 7/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 192
Ağırlık : 192
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺100,00
Vaka Uygulamalı Seksofonksiyonel Cinsel Terapi Yaklaşımı Biblioterapi

Arkadaşlarım ilk gecelerini anlatıyorlardı. Şöyle acıdı, böyle acıdı filan diye… Yani güzel bir şey anlatan hiç yok gibiydi. İnternette ve forumlarda bu konuyla ilgili benzer şeyler yazıyor… Nişanlıyken biraz bakmıştım onlara. Baktıktan sonra daha kötü oldum. Oralarda anlatılanlar daha kötüydü. Kadınların bazıları hastanelik olduklarını, kitlenip kaldıklarını yazmışlardı. Onları okuyunca gözümün önüne hep korkunç sahneler geliyordu. Evlendikten sonra cinsel ilişkiyi düşününce, bu korkunç sahneyi ben yaşayacakmış gibi oldum…”


Basım Ayı/Yılı : 7/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 152
Ağırlık : 152
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺92,00

Dil Müdahalesinin amacı çocuğa sadece dil ve konuşmaya ilişkin becerileri öğretmek değil, onu daha iyi bir iletişimci yapmaktır. İletişim karşılıklı etkileşimle gelişen bir süreçtir. Dolayısıyla bu süreçte sadece çocukla birebir çalışmak yeterli olmamaktadır. Bu düşünceden hareketle dil müdahalesi çocuğun içinde yaşadığı çevrenin aile, öğretmen ve akranların karşılıklı katkılarıyla başarıya ulaşabilir. Bu kitap, dil ve konuşma terapistleri ile başta okul öncesi ve sınıf öğretmenleri olmak üzere çocukla eğitim-öğretim süreci içerisinde yer alan eğitimci ve uzmanlara sınıf ortamında destek sunmaya yönelik önerilerle yol göstermek amacıyla uzman dil ve konuşma terapistleri tarafından hazırlanmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 8/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 190
Ağırlık : 190
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺112,00

Çiftler yaşam yolculuklarında birlikte yürümek için bir araya gelirler. Birlikte daha güçlü, daha sevgi dolu, daha doyum içinde bir hayat sürmeyi isterler. Başlangıçta umut vadeden bu yol, her zaman göründüğü gibi dümdüz ve aydınlık olmayabilir. Peki sorun nerededir?

Bu kitap yolda olan çiftlerin yoruldukları, zorlandıkları, anlamlandıramadıkları ve çözüme kavuşturamadıkları yerlerde onların ellerinden tutacak; farkındalıklarını artırıp, geçmişi anlayarak, bugünü yaşamalarına ve geleceğe daha güvenle bakmalarına yardımcı olacak uygulamalar içermektedir. Çiftler bu uygulamalar sayesinde kendilerini ve eşlerini daha iyi tanıyacak, birlikte ya da ayrı daha doyumlu hayatlar sürmenin sırlarını keşfedecekler.


Basım Ayı/Yılı : 3/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 188
Ağırlık : 188
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺120,00

Yaşamın diğer dönemlerinde olduğu gibi yaşlılık süreci de belirli fiziksel ve psikolojik değişikliklerle karakterizedir ve bu değişikliklerin birey üzerinde etkisi görülmektedir. Yaşlı yetişkinlerin çoğu iyi bir zihinsel sağlığa sahiptir. Bununla birlikte, insan ömrünün uzamasının da belirgin etkisiyle zihinsel ve davranışsal sağlık sorunları olan yaşlı yetişkinlerin sayısında belirgin bir artış görülmektedir. Yaşlı yetişkinlerde anksiyete ve depresyon da dâhil olmak üzere ruh sağlığı bozuklukları ile fiziksel sağlığı ve işlevsellik yeteneğini olumsuz etkileyen bir takım sorunlar meydana gelmektedir. Bu sorunları ele almak ve genellikle gözden kaçabilen zihinsel sağlık durumların fark ederek gerekli önlemleri almak yaşlı yetişkinde duygusal ızdırabın azalmasına, fiziksel sağlığın iyileşmesine, engellerin aşılmasına ve yaşlı yetişkinler ile aileleri için daha iyi bir yaşam kalitesine katkı sunabilir. Yaşlı bireylerin ruh sağlığının korunmasına ve iyileştirilmesine yönelik hizmetlerden nitelikli bir şekilde yararlanabilmesi temel gereksinimlerinin ve haklarının başında gelmektedir.
Bu kitapta yaşlanma süreci, yaşlılık kuramları ile birlikte bütüncül bir bakış açısıyla ele alınarak incelenmiştir. Alanında yetkin farklı disiplinlerden bilim insanları tarafından hazırlanan bu eserin yaşlı yetişkinler için psikolojik yardım ve yaşam kalitelerini desteklemeye yönelik önemli bir eksikliği gidereceği aynı zamanda ruh sağlığı çalışanları için bir başvuru kaynağı olacağı düşünülmektedir. Bu yönüyle kitabın psikolojik danışma ve rehberlik, psikoloji, gerontoloji, sosyal hizmet ve benzeri alanlardaki ihtiyacı karşılayabilecek yeterlikte olduğu söylenebilir.


Basım Ayı/Yılı : 12/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 270
Ağırlık : 270
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺156,00

Sporcu yetiştirmenin temel amaçlarından biri, sporcuların fiziksel ve teknik kapasitelerini en üst düzeye çıkarmaktır. Bunun için, alanında uzman çalıştırıcılar tarafından bir süreç dahilinde periyodik ve yoğun antrenman programlarına tabi tutulurlar. Elbette bu çalışmalar, sportif performansı artırmak için olmazsa olmaz çalışmalardır. Ancak, son zamanlarda yurt dışında yapılan bazı araştırmalarda sporcuların, sadece fiziksel ve teknik kapasitelerini geliştirmenin başarıyı elde etmek için yeterli olmadığı, fiziksel kapasitenin yanında oyunun ruh halini okuyabilen, fiziksel baskıların yanında, psikolojik zorlukların da üstesinden gelebilen sporcuların diğerlerine nazaran daha başarılı oldukları ileri sürülmüş ve bu bağlamda, sporcuların psikolojik dayanıklılıklarını geliştirici çalışmalara dikkat çekilmiştir. Çünkü, duyguların etkili bir şekilde kontrolü ve yönlendirilmesi psikolojik dayanıklılık ile doğru orantılıdır ve psikolojik dayanıklılık, baskı altında bireyin zorlayıcılar karşısında yılmadan mücadele edebilme yeteneği olarak tanımlanır. Bu kitapta psikolojik dayanıklılığın duyguları düzenleme becerileri ve öfke düzeylerine etkileri araştırılmıştır. Bunun için, oyun yapısı gereği içerisinde yoğun fiziksel temas ve şiddet unsurunu barındıran korumalı futbol branşı tercih edilmiş, bu branşın oyuncularına psikolojik dayanıklılık, duyguları düzenleme becerisi ve çok boyutlu öfke ölçekleri uygulanarak aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.


Basım Ayı/Yılı : 6/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 102
Ağırlık : 102
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺72,00

Ebeveynlerin tek bir çocuk sahibi olma yönünde bir karar almasıyla başlıyor bütün yolculuk. Evde kendisine yakın yaşlarda birinin varlığının olmamasıyla devam ediyor. Bazen yalnız kaldığını hissediyor, bazen özgürce dilediğini yapabildiğini düşünüyor. Bazen sıkıcı olabiliyor bir oyun arkadaşının olmaması, bazen tek başına olmanın dinginliğini yaşıyor. Aileyle ilişkiye gelince; ebeveynlerin ilgisinin odağında olmanın verdiği bir memnuniyet de var, bu ilginin zaman zaman aşırılığının verdiği rahatsızlık da.

İşte bu uçlarda değerlendirilen yaşantılarla örülü bir olgudur tek çocuk olmak…

Bu kitapta tek çocuklar bir araya geldiler ve “tekliğin” ne demek olduğunu anlattılar. Tek çocuk olmanın “bir çocuk” olmadığını, tekliğin kalabalıklığını anlattılar. Tekliğin sadeliğini, yoğunluğunu ve şahsiliğini anlattılar. Bu kitap bu anlatıları derleyerek tek çocuk olmaya dair tek çocukların kendi deneyimlerinden bir perspektif sunuyor.


Basım Ayı/Yılı : 10/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 168
Ağırlık : 168
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺100,00

Frank Parsons 1908 yılında mesleki danışma alanında hizmet vermek için ilk danışmanlık bürosunu açtığında herhalde bir akademik disiplinin temellerini attığından habersizdi. Muhtemelen gelecekte okullar başta olmak üzere pek çok kuruluş için temel bir disiplin olacağını da ön görmemiş olabilirdi. Fakat rehberlik ve psikolojik danışmanlık alanı bugün dünyamızda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından ele alındığında eğitim alanında olmazsa olmaz bir alan olarak kendini ispatlayan bir bilimsel araştırma alanı haline dönüşmüştür. Böyle bir bilimsel araştırma alanı şüphesiz kendi akademik temellerini oluşturmak için insan gücünü yetiştirmeyi de esaslı bir hedef olarak belirlemiştir. Bu insan gücüne günümüzde psikolojik danışman adı verilmektedir. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık kendine özgü bir eğitim süreci olan teori ve pratik çalışmayı gerektiren oldukça yoğun ve derinlikli bir çalışma sahasıdır. Fakat bu alanda sadece psikolojik danışmanların değil aynı zamanda öğretmenlerin de belirli bir birikime sahip olması günümüzde zorunluk ötesi bir durumdur. İşte bu kitabın temel hedefi de hem hizmet öncesi hem de görevde bulunan öğretmenlere rehberlik ve psikolojik danışmanlığa ilişkin kapsamlı bir pencere açmak ve onların rehberliğin ve belirli bir düzeyde psikolojik danışmanlığın esrarengiz dünyasına bir adım daha yaklaştırmaktır. İnsanın doğasını anlamanın belki de ilk adımı olabilecek bir maceraya hazır olan her okuyucuyu bu kitap maceraya davet etmektedir.


Basım Ayı/Yılı : 8/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 344
Ağırlık : 344
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺180,00
Bağlanma Stilleri ve Öz Yeterlik

Psikolojik yardım mesleği uzun yıllar; psikolojik danışma kurumları ve danışma kurumlarının önermiş olduğu stratejiler, uygulamalar, teknikler ve ilkeler ile öğretilmiştir. Psikolojik yardım alanında çalışan kişiler, bu öğretileri psikolojik danışma ve terapötik süreçler ile uygulama alanlarına yansıtmışlardır. Günümüzde, psikolojik yardım sürecinde kullanılan kuram, yöntem ve tekniklerin yanında, psikolojik danışman ile danışanı arasında oluşan terapötik ittifak ve iş birliğinin psikolojik danışma sürecinin sürdürülebilirliği ve psikolojik danışma sürecinin pozitif çıktıları açısından oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Psikolojik Yardım Sürecinde Terapötik İttifak kitabı, psikolojik yardım sürecinde hayati bir öneme sahip olan terapötik ittifakın ne olduğunu, etkilerinin neler olduğunu, nasıl oluşabileceğini açıklamasının yanı sıra; bağlanma örüntülerinin (psikolojik danışman ve danışanın bağlanma stilleri) ve psikolojik danışmanların danışma becerilerine ilişkin inançlarının terapötik ittifak sürecindeki katkılarını kavram, kuram ve uygulama ekseninde anlatmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 5/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 108
Ağırlık : 108
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺80,00

“Psikolojik Danışman Eğitiminde Süpervizyon Kılavuzu” ile öncelikle süpervizör adaylarının ve süpervizyon vermeye yeni başlayan süpervizörlerin kaynak ihtiyacının karşılanması amaçlanmıştır. Ayrıca deneyimli süpervizörlerin de yararlanabileceği bir kaynak oluşturulmuştur. Kitabın birinci kısmında psikolojik danışman süpervizyonu hakkında teorik bilgilere yer verilmiştir. Bu kapsamda ilk olarak süpervizyon yaklaşım ve modelleri ele alınmıştır. Daha sonra süpervizör rolleri üzerine durulmuş ve bu rollerin süpervizyon süreci ile ilişkisi incelenmiştir. Kitabın birinci kısmının son bölümünde ise önemli bir psikolojik danışman yetkinliği olan kültüre duyarlı psikolojik danışma becerileri süpervizyon kapsamında ele alınmış ve kültüre duyarlı süpervizyonun öğeleri ortaya konulmuştur. Kitabın ikinci kısmı ise süpervizyon sürecinin işleyişi ile ilgilidir. Bu kısımda öncelikle süpervizyona has yöntem ve teknikler detaylı olarak açıklanmıştır. Ardından örnek bir süpervizyon programı ve bu programa ait oturumlara yer verilmiştir. Kitabın ekler bölümünde ise süpervizyon oturumlarında kullanılacak materyaller okuyuculara sunulmuştur.


Basım Ayı/Yılı : 11/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 90
Ağırlık : 90
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺60,00

Bireyin kariyer gelişiminin yaşam boyu olduğu gerçeğinden yola çıkılarak hazırlanan Vaka Örnekleriyle Kariyer Rehberliği ve Kariyer Psikolojik Danışması adlı bu kitap Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans programlarında öğrenim gören aday psikolojik danışmanların kariyer psikolojik danışma alanını kavramsallaştırmalarını kolaylaştırmak; alanda çalışan psikolojik danışmanların kariyer rehberliği ve kariyer psikolojik danışması alanındaki uygulamalarını zenginleştirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu anlamda bu kitap sayesinde psikolojik danışmanların hem öğrenimleri süresince hem de çalışma dünyasında uygulamaları sırasında bireylerin kariyer gelişimleriyle ilgili gerek bireysel gerekse grupla çalışmaları yoluyla kariyer rehberliği ve psikolojik danışması anlayışını geliştirmeleri beklenmektedir.

Kuram ve kavramların vaka örnekleriyle ve diğer örneklerle açıklanmaya çalışıldığı bu kitap kariyer gelişim kuramlarının kısa bir özetiyle başlamaktadır. Sonraki bölümde kariyer psikolojik danışmasının ne olduğu, amaçları ve kariyer psikolojik danışma sürecinden söz edilmektedir. Bir sonraki bölümde ise bireyi tanıma teknikleri ve değerlendirmeden söz edilerek kariyer psikolojik danışmasında hangi ölçme araçlarının ne amaçla kullanılacağı ve nasıl değerlendirileceği açıklanmaktadır. İzleyen bölümlerde ise çocukluk, ergenlik, genç yetişkinlik, yetişkinlik ve ileri yetişkinlik dönemlerinde kariyer gelişimiyle ilgili temel kavramlara ve olası kariyer gelişim müdahalelerine odaklanılmıştır. Son bölüm ise etik konusuna ayrılmıştır.

Kitabın Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans ve lisansüstü programlarında öğrenimlerine devam eden öğrencilere, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve akademisyenlere yararlı olması beklenmektedir.


Basım Ayı/Yılı : 1/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 344
Ağırlık : 344
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺180,00
1 2 3 ... 56 >

Psikoloji Kitapları

Psikoloji Nedir?

Psikoloji insan davranışlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Ruh bilimi olarak da adlandırılan psikoloji insan davranışlarına etki eden zihinsel süreçler hakkında çıkarımlarda bulunmaktadır. Bilim dalları içerisinde geniş kapsama sahip olan psikoloji bilimi pek çok kitabın da ana teması olmuştur. Hem dünyada hem de ülkemizde psikoloji alanında birçok kitap yazılmıştır. Bu kitaplardan bazıları kişisel gelişim ele alınırken bazıları ise üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan, akademik eserler arasında yer almaktadır. 

Psikoloji kitapları, okuyan kişinin iç dünyasını aydınlatan, kişinin kendini tanıması ve anlamasına yardımcı olan kitaplardandır. Özellikle kendini geliştirmek isteyen, her konuda sağlıklı karar vermek isteyen okurları olan psikolojik kitaplar, çok okunan kitap listelerinde yer almaktadır. Her yaştan okuyucu kitlesi bulunan psikoloji ile ilgili kitaplar,  hafif düzeyde olan özgüven eksikliği, sosyal fobiler gibi hafif düzeydeki psikolojik rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Bibliyoterapi de denilen bu yöntemde bilişsel psikolojik kitaplar oldukça önemlidir.

Kişisel gelişim kitaplarının yanı sıra Psikoloji kategorisindeki kitaplar, akademik amaçlı olmanın yanı sıra bireylere farkındalık kazandırmaktadır. Profesyonel çözümlemenin ise eğitimle beraber uzmanlık gerektirdiği unutulmamalıdır.

Psikolojik kitapların niteliği yazara, yayınevine; yazarın bağlı olduğu paradigmaya göre değişmekteyken en iyi kişisel gelişim kitabı ise alıcının öğrenmek istediği konuyu kapsayan ve alanında uzman kişinin adını taşıyan eserlerdir.

En İyi Psikolojik Kitaplar

En iyi psikoloji kitapları, okurların beğenisini kazanan ve dünya çapında en çok satan kitaplar arasına giren edebi eserlerden biridir. Türk ve Dünya edebiyatında psikoloji alanında eğitim almış ve belirli kariyere sahip olan psikoloji yazarları bulunmaktadır. Her birinin edebiyat tarihine kazandırmış olduğu farklı psikoloji alanlarını ilgilendiren psikoloji kitapları bulunmaktadır. Çocuk psikolojisi, eğitim psikolojisi, gelişim psikolojisi gibi alanlarda yazılmış başlıca psikolojik kitaplar ve psikoloji yazarları şu şekilde sıralanabilir:

Bilinçaltı – Sigmund Freud: İnsan kişiliğinin beş farklı dönemden geçerek oluştuğunu söyleyen psikanaliz kuramının temsilcisi Sigmund Freud, Bilinçaltı adlı eserinde insan psikolojisine yer vermiştir. 

İnsanın Anlam Arayışı – Viktor Emil Frankl: Birçok yabancı dile çevrilen ve okurları tarafından beğenilmiştir. İnsan psikolojisi kitapları arasında yer alan İnsanın Anlam Arayışı, 2. Dünya savaşında Nazi Almanyası toplama kampındaki deneyimlerinden bahsetmektedir.  Hayat pozitif bakmak, olumlu düşünmek ve hayal etmenin psikolojiye sağladığı faydaları anlatmıştır.

 İyi Hissetmek – Dr. David Burns: Daha mutlu ve pozitif bir hayatın yolunu gösteren, psikolojiye iyi gelen kitaplar arasındadır. Özgüven eksikliğini, kaygıları, suçluluk duygusunu aşmayı hedefleyen bilimsel tekniklerin yer aldığı bibliyoterapi yönteminin uygulandığı psikoloji kitabıdır.  

Günübirlik Hayatlar – Irvin D. Yalom: Yalom ’un psikoterapi seanslarından yazdığı on öyküden oluşan bir eserdir. Her bir öykünün ortak teması ölümdür. Hastaların bilinçlerinde ya da bilinçaltındaki ölüm teması üzerine durulmuştur. Kitaplarında insan psikolojisinden sıkça bahseden yazar anlatım olarak da oldukça sade ve akıcı bir dil kullanmıştır.   

İnsan insana – Doğan Cüceloğlu: Türkiye edebiyat tarihi açısından önemli psikoloji yazarları arasında yer alan Doğan Cüceloğlu yazdığı tüm kitaplar insan psikoloji ile alakalıdır. İnsan İnsana kitabı ise kişisel gelişim açısından insana katkı sağlayan önemli eserlerden biridir. Etkili iletişim becerileri ve iletişimin öneminden bahsedilmiştir. 

 Duyguların Psikolojisi – Nevzat Tarhan: Okunması gereken psikolojik kitaplar arasında yer alan bu eser, olumlu ve olumsuz tüm duyguları çözümleme yapmaktadır. Olumlu duyguların daha fazla kullanılması gerektiği, olumsuz duygulardan nasıl kurtulunacağı hakkında insanlara bilgi veren önemli bir eserdir. Sağ ve sol beyni nasıl etkin hale getirilmesine tavsiyelerde bulunmaktadır. 

İnsan Olmak – Engin Geçtan: İnsanın iç dünyasında yaşadığı tüm duyguların, sıkıntıların dış dünyadan daha büyük olduğunu ve insanın bilincinin bu duygularla nasıl hareket ettiğini konu edinir. İnsanın kendisini ve çevresini daha iyi anlamasını sağlayarak çıkarımlarda bulunmasına olanak sunmaktadır.   

İnsan Olmanın Psikolojisi – Abraham Maslow:  İnsan doğasının objektif ve subjektif yönleri bir arada ele alınarak çözülebileceğini savunan Maslow hümanistik psikoloji yazarlarındandır.  Bireyin nasıl şekillenebileceği, potansiyellerinin farkında olabileceği anlatılmaktadır. Maslow, insan sağlığı anlaşılmadan ruh hastalıkları da anlaşılmaz tezini savunmaktadır. 

Savaşçı- Doğan Cüceloğlu: Söyleşi şeklinde yazılmış bir kitaptır. Öğretmen Arif Bey’in iç sıkıntılarını psikolojik yöntemlerle çözümlenebileceği üzerine yazılmış psikolojiye iyi gelen kitaplar arasındadır. 

Psikologların Romanları

Edebiyat dünyasında psikoloji alanında akademik eğitim alan ve akademisyenlik yapan psikoloji yazarları bulunmaktadır. Bu yazarların okurları için yazmış olduğu öğretici psikoloji kitapları hem dünyada hem de ülkemizde geniş okuyucu kitlesine sahiptir. Türk edebiyatı ve Dünya Edebiyatında yer edinmiş psikologların romanları:

Üstün Dökmen: Türk edebiyatında psikoloji alanında önemli eserler veren psikolog yazarlardan biridir. Yazmış olduğu Direksiyon,  Ay Kapanı, Palandöken, Ladesçi, Yorgun Heykel gibi romanları geniş okuyucu kitlelerine ulaşmıştır. 

Doğan Cüceloğlu: Türk ve Dünya edebiyatında tanınmış isimlerden biridir. Öğretmen Olmak, Gerçek Özgürlük gibi yazmış olduğu eserler oldukça önemlidir.  

Gülseren Budayıcıoğlu: Son zamanlarda yazmış olduğu kitaplarla ve bu kitaplarda yer alan olayların televizyona aktarılması ile tanınan önemli psikoloji yazarları arasındadır. Hayata Dön, Kral Kaybederse, Camdaki Kız adlı romanları en çok okunan psikolojik romanlar arasında yer alan eserleridir. 

Beyhan Budak: Senin Suçun Değil, Kendine İyi Davran Güzel İnsan adlı edebi eserleri edebiyat dünyasına kazandırmıştır. Klinik psikolojisi alanında kendini geliştiren yazar kişisel gelişim alanında da okurlarına katkı sağlamaktadır.

Erol Güngör: Sosyal psikoloji alanında çalışmalar yapan psikolog yazar Erol Güngör, Türk kültürünü ve ahlak yapısını anlatan eserleri kaleme almıştır. Sevgili İstanbul, İslam’ın Bugünkü Meseleleri, Tarihte Türkler bu eserlerden bazılarıdır. 

Muzaffer Şerif Başoğlu: Sosyal psikoloji adında önemli çalışmaları olan ve üniversitelerde okutulan akademik kaynaklarda imzası bulunmaktadır. 

Psikoloji Roman Önerileri

Dünya edebiyatında psikoloji ile ilgilenen psikoloji yazarları bu alanda pek çok eser ortaya koymuşlardır. Özellikle bazı eserler farklı ülkelerin dillerine çevrilerek daha çok tanınmış ve daha fazla okuyucunun beğenisini kazanmıştır. Bu kapsamda yazılan ve insan psikolojisi hakkında çıkarımlar yapmayı sağlayan romanlar şunlardır:

  • Sudaki Yüzler – Janet Frame
  • Divan - Irvin Yalom
  • Ölümsüzlük ve Pilgrim – Timothy Findley
  • Otomatik Portakal – Anthony Burgess
  • Açlık – Knut Hamsun
  • Boş Ayna – Dr. Karly McBride
  • Dersaadet'te Dans – Engin Geçtan
  • Makber – Cem Mumcu
  • Eylül – Mehmet Rauf
  • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu – Peyami Safa

Psikoloji Kitap Fiyatları

Günümüzde psikoloji alanında farklı türde ve farklı temaya sahip birçok psikoloji kitapları yayınlamaktadır. Bu kitaplardan bazıları kişisel gelişim, psikolojiyi öğrenme, anlama ve anlamlandırmaya yararken da bazıları ise roman şeklinde yazılarak okurlarına sunulmaktadır. Psikolojiye iyi gelen kitaplar okurların beğenisini kazanmış ve okurun iç dünyasını tanımasını sağlamıştır. Bu yüzden kişisel gelişimini tamamlamış ya da hayatın belirli evrelerinde sorunlarıyla başa çıkamamış insanlar, psikoloji ile ilgili kitaplar okuyarak kendilerini tamamlamışlardır. Bu yüzden de hem geçmişte hem de günümüzde psikolojik kitapların okur kitlesi oldukça fazladır. 

Psikoloji bilimi konuları oldukça geniştir. İnsan gelişiminin bütün dönemleri psikolojinin ana konusunu oluşturmaktadır. Bu yüzden bu alanda yazılmış sayısız kitap bulunmaktadır. Her bir kitap yazılış amacı ve kullanım alanına göre farklı fiyat aralıklarında okuyucularına sunulmaktadır. Özellikle ders kitabı olarak okutulan, içerisinde akademik bilgilerin yer aldığı kitaplar fiyat olarak roman ve söyleşi türündeki eserlere göre daha pahalıdır. Ayrıca psikoloji alanında yazılan bazı eserler psikoloji kitap seti şeklinde satışa sunulmuştur. Bu setler tekli alımlara göre daha avantajlı satış fiyatlarına sahiptir. 

Hem Türkiye’de hem de Dünyada tanınmış psikoloji yazarları daha çok ilgi gördüğü için kitapları da daha yüksek fiyatlandırılmıştır. Kitabın satıldığı yer, kitabın baskı sayısı ve içeriğinde yer alan görseller gibi unsurları kitapların fiyatlarının değişmesine neden olan başlıca unsurlardır.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı