Sanat Dünyamız İki Aylık Kültür ve Sanat Dergisi Sayı: 177 Temmuz-Ağustos 2020
Sanat Dünyamız İki Aylık Kültür ve Sanat Dergisi Sayı: 177 Temmuz-Ağustos 2020

Sanat Dünyamız İki Aylık Kültür ve Sanat Dergisi Sayı: 177 Temmuz-Ağustos 2020 (3990000064401)

0,00
Marka : Kolektif

Geleceğe eskizler

Sanat Dünyamız dergisi, 177. sayısında kapağına sanatçı Victoria Baskin Coffey’nin Yeni Zelanda’dan karantina sonrası ilk piknik fotoğrafını taşıyor. Fotoğraf Elif Kamışlı’nın dergi için hazırladığı pandemi sürecine dair denemesi ve bu denemeye eşlik eden Victoria Baskin Coffey, Jennifer Deger, Fernando García Dory, Bose Krishnamachari, Hale Tenger ve Adrián Villar Rojas’ın görüşlerinin bulunduğu yazı vesilesiyle dergide yer alıyor. Dergide sanatın yaşadığımız süreç içindeki konumu ve bu konumun etkilerini tartışan yazılara, sanat tarihi üzerine güncel araştırmalar, sergi değerlendirmeleri, eleştiriler, denemeler eşlik ediyor. Derginin ‘Ajandada Ne Var?’ bölümünde bu sayı, sanatçı Nejat Satı’nın ajandası yer alıyor.

Umut ve Dört Mevsim

Elif Kamışlı’dan tüm dünyada devam eden pandemi sürecinin hayatlarımıza ve kültür sanat kurumlarına, sanatçılara etkisine ve yaşanan değişimlere dair bir deneme. Yazının sonunda bu denemeye Victoria Baskin Coffey, Jennifer Deger, Fernando García Dory, Bose Krishnamachari, Hale Tenger ve Adrián Villar Rojas’in sanat dünyamiz için yazdıkları görüşleri eşlik ediyor.

Çevresel Sanatın Son Epik Kahramanı: Christo ve Jeanne-Claude
31 Mayıs 2020’de vefat eden çevresel sanat eserleriyle taninan sanatçi Christo için Çelenk Bafra bir veda yazısı kaleme aldı.

1. Sanatın Gereksizliği Üzerine
Semih Fırıncıoğlu’ndan sanatların işleyiş biçimlerine dair sorgulayıcı bir dizinin ilk yazısı.

Yeşilin Kusursuzluğunda
Bitki resminin tarihine bakış sunan bu yazıda Ece Balcıoğlu, kaynakları ve Osmanlı topraklarındaki gelişiminden bugünkü yansımalarına, bu sanatın izlerini sürüyor.

İkinci Ev Bulma Öyküsü
Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nden araştırma görevlisi Ekaterina Aygün, 20. Yüzyılın başlarında İstanbul’a göç eden fotoğrafçı ve ressam Jules Kanzler üzerine araştırmasının bir bölümünü dergide paylaştı.

Sanatı Baştan Kurmak
Bugünün trajedisi gelecek kuşaklara aktarılırken, yeni sanat varolan yapının içinden değil, umut, sevgi ve arzuyla yer altından çıkacak. Fırat Arapoğlu’ndan virüsün yok edemediği sanat için yeni bir çerçeve arzusuna dair bir eleştiri.

Sanat Ekosisteminde Aralıklar Yaratmak
Sanat Inisiyatifleri Söyleşileri serisi kapsamında Rana Kelleci, Çanakkale’den Sub’la merkezi, merkezin dışında olmayı ve projelerini konuştu.

Görmen Lazım: Tuhaf Zamanların Sanatsal Açıklamaları
Açıklaya Açıklaya Sanat serisinde Süreyyya Evren bu kez, muhakkak görülmesi gereken eserler ve içinden geçilen sanat alanlarına bakıyor.

Bienalleri Yeniden Düşünmek
Gizem Gedik, büyük ölçekli uluslararası sanat etkinlikleri bienallerin 2021’de ve sonrasında nasıl şekilleneceğine dair açıklamaları ve sanat dünyasına etkilerini inceledi.

Araştırma Arzusu Bitmiyor
Kütüphaneler, kültür sanat kurumları arasında pandemi sürecinden en çok etkilenenlerden oldu. Sanat Kütüphaneleri serisinde bu sayıda bu vesileyle Yücel Manyas, Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Emine Gür’le konuştu.

Değişimin Yönü, Dijital Refleks ve Nam June Paik’ın Bağlantılı Dünyası
Amsterdam’daki çağdaş sanat kurumlarından örneklerle pandemi sürecindeki dijital iletişim ağları, bu iletişim ağlarının oluşturduğu topluluklar ve Nam June Paik’in geleceği çevrimiçi ağlar üzerinden tahayyül edişini Nesli Gül Durukan ele aldı.

Zihnin Çekmeceleri

Fatih Özgüven sanatçı İnci Eviner’in Galeri Nev İstanbul’da 10 Haziran’da açılan ve 19 Eylül 2020’ye dek sürecek yeni kişisel sergisi “Kalanlar, Geri Dönenler ve İmalar” üzerine yazdı.

87 Gün Sonra…

Uzun bir aradan sonra galeri mekânlarında sergi gezme deneyimi yeni soruları da beraberinde getiriyor. Kültigin Kağan Akbulut Sanat Dünyamız için gezdi ve izlenimlerini yazdı.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 104
En / Boy : 22 / 28
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 6.2020

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı