Bilimsel Araştırma ve Sunum Teknikleri
Bilimsel Araştırma ve Sunum Teknikleri

Bilimsel Araştırma ve Sunum Teknikleri (9786055216696)

0,00
Fiyat : ₺60,00

Bu kitap, araştırmayla ilgilenen herkese yönelik olmakla birlikte, özellikle üniversite düzeyindeki genç araştırmacılara yöneliktir ve öğrencilerin dersler için hazırladıkları ödevleri, geliştirdikleri tezleri ya da projeleri yazılı olarak sunarken uymaları gereken kurallar (standartlar) hakkında kendilerini bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Özellikle bilimsel araştırma sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar ve kullanılan kaynakların yazılması konusunda sürekli akılda tutulması gereken bilgileri kısa bir biçimde sunarak bir başvuru kaynağı yaratılmaya çalışılmıştır.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 268
En / Boy : 14,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2016

Benzer Ürünler
 • Felsefe, bilişsel içeriği ve kurumsallaşmış üniversite haliyle uygarlığın çatısını kuran düşünsel, rasyonel güçtür. Fakat gene felsefe, aklı ve düşünmeyi sıfırlayabildiği ölçüde insana bireysel olarak, içeriden kendini yıkma ve yeniden yapma coşkusu veren, irrasyonel, derinlikli bir temeldir de. Çünkü zihin yıkıp yeniden yaratmasıyla, içe dışa açılıp kapanarak yaşayan canlı bir dokudur. Aklın, insanın bilerek kendi bütünlüğünü gerçekleştirmesi için sonsuzluğun sınırlarında kendini sürekli yıkıp yeniden kurmak gibi bir yetisi vardır. Bilmek özgürleşmenin ve insan olmanın yoludur ve bu nedenle bilmek için bilmek, rasyonel bilgiyi irrasyonel sevgi için, merak için istemek, "teori için teori", zihinsel ve bedensel olanın Bütünsel eğitimi bu insan görüşünün, "üniversite", "bilim" ve klasik eğitim anlayışının felsefi temelini oluşturur. Ne var ki, Bologna süreci ile Avrupa üzerinden yayılan Amerikan üniversite modeli ve bilim anlayışı "kâr için teori" ilkesine dayanmaktadır. Üniversite ve bilim anlayışındaki bu köklü değişime karşı Dünya'da yer yerinde oynarken Türkiye'de konunun içeriği pek bilinmemektedir. Kitap, güncel, son derece köklü ve zengin bir malzeme kullanarak temellendirdiği bu yeni bilim, üniversite modelini modern bilim ve üniversite teorisiyle ve onun dayandığı binlerce yıllık bilim ve felsefe geleneğiyle karşılaştırıp yanlışlığını kanıtlamaktadır.

  Kitapta Sümerlerden günümüze kadar, beş bin yıllık bir süreç incelenmiş, bu süreçte mantık felsefesinde, mantıkta, metafizik ve bilimlerdeki düşünme, kavram, yöntem dönüşümleri, akademik geleneğin oluşumu tarih boyunca bu konuda yazıldığı bilinen hemen bütün kaynaklar taranarak çözümlenmiştir. Kitap bir yandan uygarlık ve düşünce tarihinin içine sinmiş, gizlenmiş bir üniversite teorisini çıkarıp sergilemeye çalışırken, bilimsel ve felsefi teorinin ana damarından alınan kesit bize felsefe tarihinden süzülen bir sistematik felsefenin de ana damarını vermektedir. Teorik "Bütünlük" kavramı açısından aldığımız kesit bilim için yeni bir "meta-metodolojinin" kapısını açmaktadır. Ana başlıklardan itibaren okunabileceği gibi, metodolojik bazı değişimler ve yeni adlandırmalar yapılmış, tarihsel olmaktan çok, paradigmatik, ilkesel değişimlerine göre felsefe ve bilim tarihine yeni bir mantıksal bakış açısı getirilmiştir. Bu açıdan kitap felsefe ve bilim tarihi alanlarında bir temel referans kitabı olma özelliğine sahiptir.

  Bir "yetiler" (lat. facultas) toplamı olarak, sahip olduğu zihin yapısı insanın ayırıcı özelliği ve aynı zamanda, bir fakülteler toplamı olarak, sahip olduğu disiplinler-arası teorik ilkeler Bütünlük'ü, yani Universitas'ı üniversitenin ayrıcı özelliği, kurucu ilkesidir. İkisi de Bütünlük'leriyle akla özerkliğini kazandırırlar ve nihai erekleri insanın özgürlüğüdür. Bu bağlamda, kitap üniversite kurumunu uyarmaktan öte, özellikle bilim ve yeni üniversite teorisi üzerindeki her görüşten hakiki girişimlere teorik bir hareket zemini olmayı hedeflemiştir. Böylece kitap, Dünya'daki benzeri çok az sayıdaki çalışmanın aksine, tarihsel dedikoduları anlatmak yerine, son derece kapsamlı ve sistematik bir yapıya sahiptir. Burada, felsefenin göreceli bir karmaşada kaybolmuş, görüşsüz, sonuçsuz sanılmasını yanlışlayacak şekilde, yüksek felsefi teori ile tekil gerçeklikler arasındaki ilişkiyi kuramayan ve felsefi bir yapıya ulaşamayanlar için felsefenin netliği, açık-seçikliği ve devasa felsefi genelliğin tekil bir uygu-lamadaki özelleme gücü sergilenmektedir.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 406
  En / Boy : 16,5 / 23,5
  Kağıt Cinsi : 1. Hamur
  Basım Tarihi : 10.2016
  ₺0,00
  ₺224,10
 • Bu kitapta depremlerin oluşumu ve çeşitleri yeryüzüne dağılışı özetlenirken Türkiye’de deprem bölgeleri ve etkileri üstüne yararlı bilgiler verilmektedir.

  Deprem şiddetleri ve sürelerinin yanısıra sismik risk ele alınarak depremlerin önceden tahminine ilişkin yöntemler incelenmektedir. Depreme daynıklı yapıların nasıl olması gerektiğini de bilimsel bir bakış açısıyla özetleyen Prof. Pampal, önemli olarak deprem sırasında dikkat edilmesi gereken konuları sıralıyor. Kitaba Afet Bölgesinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik de eklenmiştir.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 283
  En / Boy : 13.5 / 20
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : .
  ₺36,90
 • Biz kimiz? Nereden geliyoruz? Nereye gidiyoruz? Çektiği su kristalleri fotoğraflarıyla dünya çapında bir ilgi ve saygınlık kazanmış olan dr. Masaru Emoto "Sevgi Kristali"nde bu kez, insanlığın varoluş serüvenine cevaplar arıyor. Biz suyuz! Kuyruklu yıldızlardan geliyoruz! Evrende dolaşan suyun bir parçasına dönüşeceğiz! Masaru Emoto, bu sonuçlara su ve su kristalleri ile yaptığı çalışmalardan yola çıkarak ulaşıyor. Farklı yaklaşımları ile Dr. Emoto, sizlerin de ilgisini çekecek olan şaşırtıcı gerçekleri gün ışığına çıkartıyor. Misyonumuz; "Dünyaya Sevgiyi Yaymaktır!"


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 143
  En / Boy : 13,5 / 19,5
  Kağıt Cinsi : 1. Hamur
  Basım Tarihi : 4.2011
  ₺93,75
 • 1953 yılında DNA’nın keşfedilmesi insanlık tarihinde yepyeni bir sayfa açtı. Aradan geçen sürede genetik bilginin ve biyolojik sistemlerin nasıl çalıştığını öğrenmekle kalmadık, izleyici koltuğundan kalkıp canlıların yaşam kodunu değiştirerek yaşam süreçlerine yön verebilir hale geldik. Gen tedavisi ile hastalığa sebep olan genlerin yerine sağlıklı kopyalarını aktarıp tedavi sağladık. İnsan kök hücrelerini elde ettikten sonra, vücudumuzu oluşturan hücrelere ve dokulara dönüşüm programlarını öğrenerek insan ömrünü uzatma yönünde önemli çalışmalar yapmaya başladık. 2000’de insanın yaşam sırrını içeren genetik kodunu okumayı başararak, her alanda etkilerini göreceğimiz yepyeni bir çağın kapılarını aralamış olduk. Artık her yeni doğan bireyin, altı milyar harfle yazılmış bir "kullanım kılavuzuyla" birlikte dünyaya geldiğini biliyoruz.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 357
  En / Boy : 13,5 / 21,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 12.2018
  ₺18,05
 • Dünyaca ünlü astrofizikçi Hubert Reeves, Meraklısına Evren adlı bu kitapta evreni bütün yönleriyle anlatıyor. Reeves'in torunu, evren hakkında biriktirdiği sorunlarını dedesine soruyor ve astrofizikçi de bu sorulara açık, anlaşılır yanıtlar veriyor. Evren hakkında bilgilenmek isteyen her yaştan meraklılara!


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 112
  En / Boy : 13,5 / 19,5
  Kağıt Cinsi : 1. Hamur
  Basım Tarihi : 4.2019
  ₺46,20
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı