Üretim Süreçlerinin Entropik Analizi


Basım Ayı/Yılı : 2017
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 78
Ağırlık : 78
En / Boy : 16 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺90,25

Öğrencilerin ve öğrenmek isteyenlerin girişimcilik beceri ve geleceklerini destekleme amacıyla bilinçli, sağlıklı, özgüveni yüksek, beceri ve yeteneklerini sürekli geliştiren bireyler olarak toplumsal yaşamın tüm aşamalarına etkin katılımlarının sağlanmasına katkıda bulunmak ve gençlerin bilgi ve becerilerinin geliştirilerek istihdam edilebilirliğinin artırılması için yazılmıştır. Fiber Optik Montaj Teknisyeninin fiber optik montaj ve servisi için gerekli olan temel kavram ve konuları öğrendikten sonra tüm fiber optik iletişim kablo montajını güvenilir bir şekilde yapması beklenir. Bunun için Fiber Optik Test Ekipmanlarını bilmesi ve Fiber Optik Ölçümleri yapması gerekir. Bu konuda katkı ve destek sağlayabilmek kitabın amacına ulaşması demektir.

-Dr. Güngör Durdu


Basım Ayı/Yılı : 12/2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 120
Ağırlık : 120
En / Boy : 17 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺90,25

“Kendilerini bilimle ilgili görmeyen okuyucular için bile Fiziğin Gözünden Dünya anlaşılır bir biçimde yazılmış, davetkâr bir kitap olan Fiziğin Gözünden Dünya pek çok kişi tarafından okunması ve takdir edilmesi gereken bir kitap.” –

Jocelyn Bell Burnell


Jim Al-Khalili, modern fiziğin açığa çıkardığı derin görüşlere ışık tutarak, bizi bu çok önemli bilim dalının evren ve evrenin doğası hakkında söylediklerini anlamaya davet ediyor.

Al-Khalili uzay, zaman, enerji ve maddenin temel kavramlarıyla başlayıp modern fiziğin üç temel direği olan kuantum teorisi, görelilik ve termodinamiğe bir bakış sağlıyor. Harika örnekler ve düşündürücü analojilerden yararlanarak fizikteki en büyük fikirleri sunup okuru aydınlatıyor. Fizik, çevremizde gördüğümüz doğal dünyayı doğru bir şekilde açıklayan, dürüstlük ve şüphe gibi temel değerler tarafından yönlendirilen bir girişim olarak her zamankinden daha temel ilkelere ulaşmaya çalışan cesur bir insan arayışı şeklinde ortaya çıkıyor. Fizikçinin keşfettiği bilgi bizi hem güçlendiriyor hem de mütevazı hâle getiriyor.

Fizik bugün bile bilinmeyenin içine cesurca herkes için dalmaya devam ediyor.

En esrarengiz bilimsel fikirleri bile erişilebilir ve çekici hâle getiren bu son derece bilgilendirici kitap, fiziğin neden önemli olduğunu gözler önüne serip herkesi çevremizdeki dünyadaki hakikati aramanın derin macerasına şahit olmaya çağırıyor.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 196
Ağırlık : 196
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺109,23
Yerçekimi - Bağlantısız Kitleler Arasındaki Kuvvetin Kozmik Işınlara Dayalı Yeni Açıklaması

M. Yavuz Dedegil 1943’te Fethiye’de doğdu. 1961’de Ístanbul Haydarpaşa Lisesi’den mezun olduktan sonra Almanya’da Karlsruhe Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği tahsilini 1969’da, aynı üniversitede doktorasını 1974’te tamamladı. Teknik konulardaki araştırma, geliştirme ve öğretimle geçen meslek hayatı boyunca pek çok konuda uzmanlaştı. Hobi olarak başlayan gravitasyon konusundaki araştırmaları gittikçe derinleşerek bu kitapta toplandı.

Bu kitap, yazarın öğretmenlik geçmişine uygun olarak, ilgi duyan herkesin anlayacağı bir seviyede kaleme alındı. Kitabın tezi, biliminsanlarının, bugüne kadar tam olarak açıklanamayan “kitleler arası çekim” olayını hesaplanabilir şekilde açıklamasına da yarayacaktır. Sunulan görüş açısı ve yöntem jeoloji, astronomi, klimatoloji ve diğer birçok bilim dalında da uygulanabilecek ve derin yeniliklere yol açacak niteliktedir. Bedrettin Dalan, Almanya’da kaldığı yıllarda, kitabın yazarı ile yaptığı bilimsel sohbetlerde konunun önemini görerek, yazarı bu kitabı yazmaya teşvik etmiş, kitabın yayımlanması için gerekli tüm imkânları sağlamıştır.


Basım Ayı/Yılı : 2/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 133
Ağırlık : 133
En / Boy : 13,5 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺210,00
Die Sogenannte Massenanziehungskraft - Eıne Neue Folgenreıche ErklARung Und Berechnung Mıt Kosmıschen Strahlen

M. Yavuz Dedegil wurde 1943 in der Türkei geboren. Nach seinem Abitur 1961 in Istanbul kam er nach Deutschland und studierte an der Universität Karlsruhe Maschinenbau. Bis 2010 war er in industrieller Forschung und Entwicklung tätig, mit den Schwerpunkten Transportmaschinen und Mehr- Phasen Strömungen. Zeitweilig lehrte er an den Universitäten Karlsruhe und Kaiserslautern. Die Erklärung der Gravitation war sein Hobby, das zu diesem Buch führte, das von seinem Berufsleben als Ingenieur geprägt ist. Es muss für Laien und Spezialisten verständlich, konkret prüfbar und anwendbar sein. Es enthält die erste Erklärung der Gravitation, die zu ihrer Berechnung führt und die Berücksichtigung der Bewegung, Form und Position der gravitierenden Körper sowie die Kraftverteilung im Körper ermöglicht. Diese neue These geht weit über die Grenzen der Newtonschen Gravitationsformel hinaus und bietet sich zur Erklärung, Anwendung und Entwicklung in vielen weiteren physikalischen Themen an, wie z.B. Geologie, Klimatologie sowie evtl. Licht und elektromagnetische Wellen. Bedrettin Dalan, Gründer und Leiter der ISTEK-Stiftung und der Yeditepe-Universität in Istanbul, verweilte einige Jahre in Deutschland. Bei seinen Diskussionen mit dem eng befreundeten Autor erkannte er die Bedeutung seiner These und veranlasste ihn darüber zu schreiben. Er hat auch ermöglicht, dieses Buch vom Verlag seiner Universität zu publizieren. Ohne sein Engagement, wäre dies Buch nicht entstanden.


Basım Ayı/Yılı : 2/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 145
Ağırlık : 145
En / Boy : 13,5 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺230,00

“Elşen 2015'ten beri çeşitli ortamlarda Türk Dünyası'nda bilim, Türk Birliği ve vatan sevgisi ile Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti hakkında söylediklerimi bu “Aforizmalar”da derledi ve ona onayımı ve şükranlarımı bildirdim. Her ikimiz umarız ki, “Aforizmalar” Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıldönümünde yalnız Türkiye'nin değil, tüm Türk Dünyası'nın gelecek kuşaklarına faydalı olur.

Tanrı Türkü Korusun!”

Aziz SANCAR

 

“Muhterem okur!
Bu kitap, Türk Dünyası'ndan bilim dalında ilk Nobel Ödülü'nü kazanmış Prof. Dr. Aziz Sancar'ın çeşitli toplantılardaki konuşmalarından, kaleme aldığı yazılarından ve verdiği röportajlarından derlenerek hazırlanmıştır. Sn. Sancar, birçoğuna şahsen katıldığım, organize ettiğim veya vesile olduğum Türk Cumhuriyetleri'ndeki konuşmalarında genel olarak hep bilim ve ulusal kalkınma konusuna vurgu yaptı, gençlerimizi ve çocuklarımızı bilim yapmaya teşvik etti ve hala da etmektedir.

Sn. Aziz Sancar, ben Türkiye Cumhuriyeti'nin eseriyim diyor. Bende Atatürk ve arkadaşlarının Türk Dünyası'na en büyük hizmetinin Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmaları olduğunu düşünüyorum. Onun için de, bu kitabı yüksek onur ve sorumluluk duygusuyla Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına ithaf ediyorum.”

Elşen BAĞIRZADE


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 104
Ağırlık : 104
En / Boy : 12 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺78,00
İklim Değişikliği'nden Kyoto Protokolü'ne Ekoloji Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

ÇEVRE VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ 101

BİR ÇIRPIDA ÇEVRE VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ
Özellikle 20. yüzyılın ortalarından itibaren, hava, su, toprak kirlenmesiyle başlayıp, biyolojik çeşitliliğin azalmasına, kaynak kıtlığına ve iklim değişikliğine kadar uzanan sorunlar, insanlarda belli bir gelecek kaygısı uyandırmıştır. Bu sorunlar birdenbire ortaya çıkmamış, zaman içinde birikerek, büyümüşlerdir. Doğanın kendini yenileyebilme yeteneği sayesinde, başlangıçta fark edilmeyen ya da önemsenmeyen sorunlar artmış ve çevre hızla bozulmaya başlamıştır.
Dr. Ferhan Can Çevre ve İklim Değişikliği 101 kitabında günümüz dünyasının karşı karşıya olduğu çevre ve iklim sorunlarına genel bir bakış getirmekle kalmıyor aynı zamanda bu sorunların nedenleri ve olası çözümleriyle ilgili doyurucu bilgiler sunuyor.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 232
Ağırlık : 232
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺143,50

“Anlatılan hikâyelere göre eski zamanlarda çok zeki ve tuzak kurma yeteneği güçlü bir avcı yaşarmış. Bu avcı gittiği hiçbir avdan eli boş dönmezmiş. Bazen diğer klanların avcıları ile birleştikleri av seferlerinde bile avcıların lideri olur, haftalarca, hatta bazen aylarca av peşinde koşarmış. Ayrıca tıpkı kendisi gibi usta eski bir avcı olan şaman dostu varmış. Çok eski bir avcı geleneği olan; şamanların bir tören sonunda avcılara sunduğu kehanetleri bu şamandan almayı bir alışkanlık haline getirmiş. Şaman da eski bir avcı olduğu için, tecrübeleri ona doğru kehanetler sunabilmesine olanak tanırmış. Hangi yöne gidildiği takdirde av hayvanlarına ulaşabileceklerini gösterebilmesinde eski avcılık faaliyetlerinin tecrübeleri epey faydalı olurmuş. Ama yine de çok kez kehanetlerin tutmadığı zamanlar da olurmuş. O zaman da klanların kendilerini tabii gördükleri hayvan totem tanrıların, o avın gerçekleşmesini istemediği gerekçesine sığınırlarmış.
Kurnaz ve zeki avcı bir gün, bir av esnasında derin düşüncelere dalarak, o zamana kadarki bütün yaşamını sorgulamaya başlamış. Önce öldürdüğü hayvanın, ellerine bulaşmış kanına takılmış gözleri. Hayvanın kanının renginin, bazen kendisinin de yaralandığında akan kanıyla aynı olmasını nasıl izah edebileceğini düşünmüş: bir cevap bulamamış. Arkasından birbiri ardına sorular üşüşmeye başlamış kafasına. Hayvanları kandırarak, hile yaparak, tuzağa düşürerek, kanını akıtarak avlayabilirken, insanlara karşı böyle yapmanın neden yanlış olduğunu sorgulamaya başlamış. Hayvanlar da tıpkı insanlar gibi değerli ve ruh sahibi canlılar olarak görülüyorken, neden hayvanlara karşı sergileyebildikleri bu davranışları, insanlara ve doğadaki bütün canlılara karşı sergilemenin yasak olduğunu düşünmeye başlamış…”


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 352
Ağırlık : 352
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺153,00
Ciddi Oyun, Simülasyon, Sanal, Artırılmış ve Karma Gerçeklik Teknolojileriyle


Güvenlik alanı, geçmişten günümüze teknolojik gelişmelere öncülük yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Devletler, iç ve dış güvenliğini sağlamak için bu alanda yapılan teknolojik gelişmelere büyük önem vermekte ve geniş bütçeler ayırmaktadır. Sanal, artırılmış karma gerçeklik teknolojilerini içerisinde barındıran “Genişletilmiş Gerçeklik” teknolojileri de son yıllarda güvenlik alanında gözde teknolojiler olarak öne çıkmaktadır. 
Güvenlik alanının ihtiyaç duyduğu eğitim ortamlarının sanal olarak yaratılması ve deneyimlenmesi sayesinde, gerçek hayat koşullarına en yakın eğitim ortamı oluşturulabildiğinden güvenlik alanında genişletilmiş gerçeklik teknolojilerinin kullanımı da giderek artmaktadır. 
Bu kitapta güvenlik, mühendislik ve iletişim gibi farklı disiplinlerden uzman araştırmacı ve akademisyenler tarafından genişletilmiş gerçeklik teknolojilerinin güvenlik alanındaki uygulamaları her bir disiplin özelinde incelenerek, siber güvenlik, coğrafi farkındalık, afet yönetimi, sağlık güvenliği, savunma sanayii, güvenlik personelinin fiziksel eğitimi, ateşli silah eğitimi, ciddi oyunlar, harp oyunları, muharebe modelleme ve simülasyon, insansız hava araçları simülatör sistemleri, çevre güvenliği, üç boyutlu haritalar ve güvenlik alanındaki inovasyon ve teknoloji transferi konuları açısından gerçek hayat uygulama örnekleriyle zenginleştirilerek açıklanmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 414
Ağırlık : 414
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺211,50

Bu kitap, karşılaştırmalı bir perspektifle dünyanın tüm kıtalarından belirli nitelik ve özelliklerine göre seçilmiş ülke ombudsmanlarını konu edinmektedir. Ülke ombudsmanları ele alınırken, ombudsmanlar yapısal-kurumsal ve işlevsel yönlerine bağlı olarak belirli kriterlere göre karşılaştırılmıştır. Kitapta, özgün bir şekilde ombudsman teorisinin analizine dair bölümlere de yer verilmiştir.
Kitap, editörlü bir eser olarak farklı üniversitelerden birçok akademisyenin bölüm katkıları ile hazırlanmıştır. Ayrıca kitapta dünyanın tüm kıtalarından 16 farklı ülkenin ombudsman örnekleri incelenmiştir. Bu durum çalışmaya özgün bir kimlik de kazandırmaktadır. Nitekim Türk kamu yönetimi literatüründe ilk defa bir kitap, bütüncül ve kapsamlı olarak dünyada farklı ombudsman incelemelerini karşılaştırmalı olarak ele almaktadır.
Kitapta, ülke ombudsman örnekleri ele alınırken, İngilizce ve Türkçe olarak bilimsel kitaplar ve makaleler, konferans bildirileri, bilimsel nitelikteki raporlar, ülke ombudsmanlarının resmi rapor, yayın ve bültenlerinden yararlanılmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 8/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 420
Ağırlık : 420
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺216,00
Toplum 5.0 Boyutuyla

İşletmelerin yönetimsel başarısı, dijital veri çözümlerinin maksimum düzeyde yararlanması ile mümkün olacaktır. Bu bağlamda dijital veri çözümlerinin, veri koruma ve yönetilebilir veri koşulların sürekli değişmesi ile güncellenmektedir. Sürekli olarak gelişen dijital teknolojiler, piyasaların ve toplumların küreselleşmesine neden olmaktadır. Ayrıca bu dijital teknolojiler, ekonomi alanında da değişimlerin yaşanmasına yol açmaktadır.

İşletmelerin dijital dönüşümleri verimli gerçekleştirmeleri için üretim sürecinde kullanmış oldukları teknolojilerle birlikte organizasyon yapılarını, iş yapma kültürlerini ve yönetim anlayışlarını değiştirmeleri ve bu dönüşüm süreçlerinin işletmelerde öncelikle üst yönetimler tarafından sahiplenilmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca değişimlere karşı oluşabilecek olası direnç ile ilgili işletmelerin yenilikçilik kültürlerini geliştirmeleri de gerekmektedir.

Değişen bilgi teknolojileri, yöneticilere; planlama, hizmet/ürün çeşitleri ve üretim biçimi konularındaki kararlarda çeşitli fırsatlar tanımaktadır. Ayrıca, bilgi teknolojileri; kimin, ne sıklıkla, ne zaman, ne amaçla, hangi bilgilere sahip olabileceği konusunda yöneticilere bilgi sağlayarak da doğru kararların alınmasını sağlamaktadır. Bu durum da işletmelerin rekabet üstünlüğü kurmalarına olumlu yönde etki etmekte, onlara değişimin yönetimi konusunda pratik çözümler sunmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 1/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 134
Ağırlık : 134
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺85,50

Zunehmenden Qualitätsanforderungen an Automobilindustrie erfordern die reibungslose Entwicklungs- und Produktionsprozesse. Um die Entwicklungs- und Produktionsprozesse perfekt zu gestalten, die Fehler vorzubeugen und somit die Qualität sicherzustellen, müssen Automobilzulieferer Methoden und Werkzeug des Qualitätsmanagement anwenden. In diesem Kontext bafasst sich dieses Buch mit den Qualitätsmanagementsystemen und den Techniken von Qualitätsmanagement. Auf Basis der einschlägigen Literatur wurden die Bedeutung der Qualität, Qualitätsmanagement,  Qualitätsmanagementsysteme und deren Entstehung und geschichtliche Entwicklung dargestellt. Des weiteren wurden die bereits existierenden Managementmodelle und Konzepte beschrieben und erörtert. Weiteres wurden die QM-Techniken herausgearbeitet.


Basım Ayı/Yılı : 12/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 94
Ağırlık : 94
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺72,00
Sürdürülebilirlik-Yönetim-Örnek Alan İncelemeleri

“Coğrafi Perspektifle Dağ ve Dağlık Alanlar II (Sürdürülebilirlik-Yönetim-Örnek Alan İncelemeleri)” adlı bu kitap, dağ ve dağlık alanların doğal ortam özellikleri, beşerî ve ekonomik coğrafya özelliklerinin sürdürülebilirliği ve yönetimiyle alakalı 12 çalışmadan oluşmaktadır. Bu kitap ile Dünya’da ve Türkiye’de dağ ve dağlık alanlarla alakalı literatüre katkı sunulması hedeflenmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 12/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 336
Ağırlık : 336
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺180,00

Bu kitap Yükseköğretim Kurulunun hazırladığı eğitim programı esas alınarak meydana getirilmiştir. Kitap üniversitelerin eğitim fakültelerinde lisans ve lisansüstü çalışma ve derslere kaynaklık edecek bilimsel bir yapıdadır. Özellikle Türkçe öğretiminin amacı, önemi, temel dil beceri kavramlarının titizlikle ele alınması gerektiği çağımızda bu kitabın öğrenme-öğretme süreçlerinde kullanıcılarına yol göstermesi amaçlanmaktadır. Böylece alana farklı bir bakış açısı kazandırmak ve bireylerin Türkçe öğretimi ile ilgili akademik düzeyde bilgiye sahip olmasına katkı sağlamak hedeflenmektedir.


Basım Ayı/Yılı : 9/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 238
Ağırlık : 238
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺135,00

Bu kitap “Türkiye’de Kadın ve Eğitim” konusunu pandemiyi de dikkate alarak farklı perspektiften ele almakta ve bu konuda literatüre katkı sağlamaktadır. Kitap tarihsel gelişimde “Kadın ve Eğitim” konusundan başlayarak, “Türkiye’de Kadın ve Eğitim” konusunu “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Eğitim” , “Dezavantajlı Grup Olarak Kadınlar”, “Kız Çocuklarının Okullaşma Oranları”, “Kırsal Alanda Kadın Eğitimi”, “Türkiye’de Kadın ve Eğitimle İlgili Verilerin Değerlendirilmesi”, “Kadın Eğitiminin Arttırılmasına Yönelik Son Yıllarda Uygulanan Faaliyetler”, “ Covid 19, Eğitim ve Kız Çocuklarının Eğitimi”, “Kadın İstihdamının Arttırılması Açısından Eğitimin Önemi”, “Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi İçin Eğitimin Önemi”, “Kadın Girişimciliği ve Eğitim”, “Yerel Yönetimler ve Kadın Eğitimi”, “Kadın Kooperatifleri ve Kadın Eğitim” gibi konularla irdelemektedir.


Basım Ayı/Yılı : 6/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 120
Ağırlık : 120
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺81,00
Sürdürülebilirlik-Yönetim-Örnek Alan İncelemeleri

“Coğrafi Perspektifle Dağ ve Dağlık Alanlar (Sürdürülebilirlik-Yönetim-Örnek Alan İncelemeleri)” adlı bu kitap, dağ ve dağlık alanların doğal ortam özellikleri, beşerî ve ekonomik coğrafya özelliklerinin sürdürülebilirliği ve yönetimiyle alakalı 14 çalışmadan oluşmaktadır. Bu kitap ile Dünya’da ve Türkiye’de dağ ve dağlık alanlarla alakalı literatüre katkı sunulması hedeflenmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 12/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 412
Ağırlık : 412
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺211,50

Bu kitap Yükseköğretim Kurulunun hazırladığı eğitim programı esas alınarak meydana getirilmiştir. Kitap üniversitelerin eğitim fakültelerinde lisans ve lisansüstü çalışma ve derslere kaynaklık edecek bilimsel bir yapıdadır. Özellikle Türkçe öğretiminin amacı, önemi, temel dil beceri kavramlarının titizlikle ele alınması gerektiği çağımızda bu kitabın öğrenme-öğretme süreçlerinde kullanıcılarına yol göstermesi amaçlanmaktadır. Böylece alana farklı bir bakış açısı kazandırmak ve bireylerin Türkçe öğretimi ile ilgili akademik düzeyde bilgiye sahip olmasına katkı sağlamak hedeflenmektedir.


Basım Ayı/Yılı : 9/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 218
Ağırlık : 218
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺135,00

Bu kitap; başta harita mühendisliği, mimarlık ve İnşaat mühendisliği olmak üzere GML ile harita yapımı ve 3B model üretmeyi öğrenmek isteyen diğer mühendisliklerde kaynak kitap olarak kullanılabilir.  
Giyilebilir Mobil Lidar (GML) sadece bir insanın girebildiği her alanda harita yapımı ve 3B model çalışmalarında kullanılabilir, yeni bir teknolojidir. Kitap içinde GML uygulamaları adım adım anlatılmaktadır. Kitaptaki GML uygulama verileriyle kitaptan Gexcel Heron yazılımıyla 3B model yapımı takip edilerek öğrenilebilir.


Basım Ayı/Yılı : 5/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 204
Ağırlık : 204
En / Boy : 19 / 27
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺121,60

İnsan beslenmesine katkı sağlayan evcil hayvanlar insanlar tarafından değerlendirilmeyen ekim dışı alanları tarım ürünleri ve yan ürünlerinini ve bazı gıda sanayii yan ürünlerini değerlendirerek et süt yumurta iş gücü gibi önemli ürün ve hizmetlere dönüşmektedir bu kitap veteriner fakülte öğrencilerine zootekni 1 dersi müfredatına süt sğırcılığı sıgır besiciliği ve at yetiştiriciliği içerecek şekilde hazırlanmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 400
Ağırlık : 400
En / Boy : 16,5 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺133,00

Çalışmada kentsel saçaklanma alanlarında yapısal niteliklerini kaybetme sürecinde olan tarım işletmelerinin ekonomik analizi kırsal alandaki tarım işletmeleri ile karşılaştırmalı şekilde yapılarak, bu değişimin işletmelerin sosyo-ekonomik yapısına olan etkileri incelenmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 6/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 224
Ağırlık : 224
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺89,24
(Çözümlü Örnekler)

Hacim Hesaplari Enkesit Yöntemi İle Hacim Hesabi Sorulari Yol Projelerinde Hacim Yüzey Nivelmani Ölçüleriyle Hacim Hesabi Sorulari Eşyükseklik Eğrileri Yardimi İle Hacim Hesabi Sorulari Tünel Projelerinde Hacim Hesabi


Basım Ayı/Yılı : 12/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 236
Ağırlık : 236
En / Boy : 20 / 27
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺126,04
₺130,15

Yaşadığımız yüzyılda birçok farklı alanda kullandığımız teknolojiler, hayatımızı kolaylaştırmakla birlikte biyolojik sistemleri çeşitli şekillerde etkilemektedir Elektromanyetik alanlar, günümüzde doğal olanlardan çok yapay kaynaklı olarak çevremizde bulunmaktadır. Bu kitapta, kullanımı artan özellikle cep telefonu ve kablosuz internet frekansındaki cihazların meydana getirdiği elektromanyetik alanların insan ve çocuk sağlığını hormonlar özelinde nasıl etkilediği bilimsel kaynaklarla açıklanmaya çalışılmıştır. Teknolojinin sürekli gelişip güncel verilerin değişmesi, veri toplamada zorluklar oluştursa da öncelikle bilim insanları, hekimler, öğretmenler ve ailelerin faydalanacağı bir bilimsel kaynak olması planlanan bu kitabın, okuyucu için yararlı olmasını umuyorum.


Basım Ayı/Yılı : 10/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 100
Ağırlık : 100
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺111,60

Betonarme Hesap Tabloları Taşıma Gücü Yöntemi

Bilim Teknik Yayınevi


Basım Ayı/Yılı : 1988
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 38
Ağırlık : 38
En / Boy : 16 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺46,00

Husserl için fenomenoloji bütün bilimlerin temelidir. Husserl, “Mevcut felsefelerden ya da onların kritiğinden değil, fenomenlerden hareket etmelidir”, “Fenomenlere, şeylere dönmeli” çağrısını yaparken, felsefenin kendine özgü alanına işaret etmiştir. Artık felsefe eski sistemleri, onların kritiğini ya da herhangi bir bilime yönelmeyi bırakarak, fenomenler alanına dönecektir.

Felsefe, psikoloji ve mantık için bu temel olma, doğrudan doğruyadır. Fenomenolojinin temel olması öteki bilimler için dolaylıdır; çünkü her bilimin bir nesne alanı vardır. Her nesne alanını ise bir öz ontolojisi karşılar. Böyle bir ontoloji bütün bilimlerin temelidir; çünkü her empirik bilimin en son ve teorik temeli öz ontolojisidir. Örneğin, doğa alanı için bütün doğa bilimlerinin köklerinin bulunduğu bir doğa-öz-ontolojisi vardır. Aynı şey bütün bilimler için geçerlidir.

Felsefe tarihinde yeni ontolojinin kurucusu kabul edilen Nicolai Hartmann, Husserl’den bir adım daha öteye giderek fenomonolojiye yepyeni bir pencere açmıştır. Bir dönem çalışmalarını Hartmann ile birlikte sürdüren Takiyettin Mengüşoğu’nun bu kitabı, Türkiye’de fenomenoloji hakkında yazılmış ilk ve en kapsamlı eser olma özelliğini taşımaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 9/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 284
Ağırlık : 300
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺102,00
Kuantum Fiziğine Farklı Bir Bakış

“Kuantum mekaniği ‘tuhaf’ görünebilir ama mantıksız değildir. Sadece yeni ve aşina olmadığımız bir mantık devrededir. Kavrayabilirseniz, yani kuantum mekaniğinin işte bu şekilde işlediğini kabul edebilirseniz, o zaman kuantum dünyası tuhaf görünmekten çıkıp farklı gelenek ve görenekleriyle, kendi güzel iç tutarlılığıyla bambaşka bir yer olur çıkar.”

Tuhafı Aşma Zamanı analojiler, metaforlar, imgelerle dolu kuantum anlatılarından farklı olarak, burada ve şimdi hakkındaki peşin hükümlerimizi sarsan, uzay ve zamanla dalaşan, dile dökemediğimiz, mantığımızı hiçe sayan kuantum dünyasının neden “tuhaf” olduğunu değil, neden bizim dünyamızın ona benzemediğini anlatıyor.

Kuantum kuramının nasıl işlediğini, hakkındaki klişeleri, yanlış yorumları, deneyimlediğimiz dünyanın sezgi karşıtı ilkelerini nasıl yarattığını, bizim gerçeklik, bilgi ve dille kurduğumuz ilişkilerin sınırlarını neden, nasıl zorladığını tartışarak bu kuramla birlikte bugüne kadar bildiğimiz bazı şeylerin artık neden geçerli olmadığını gösteriyor.

Ball’un son derece kolay anlaşılır metni, günümüzde kuantum mekaniğinin temellerinin teoride nasıl ele alındığını tüm detaylarıyla gösteriyor. Tuhafı Aşma Zamanı’nın bu alanda okuduğum en iyi kitap olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Margaret Wertheim, Washington Post

Kuantum fiziği hakkında yazılmış son yılların en özgün ve ilgi çekici kitabı.

Brian Clegg, Physics World


Basım Ayı/Yılı : 10/2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 288
Ağırlık : 288
En / Boy : 15 / 22
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺140,40

Ülkemizdeki enerji iletim sistemleri; 154 kV-400 kV gerilimli enerji iletim hava hatları, enerji iletim yeraltı/denizaltı kabloları ve 154 kV-400 kV gerilimli şalt/transformatör merkezlerinden oluşmaktadır. Enerji iletim sistemlerinin işletmesinden sorumlu kamu kuruluşu olan Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi’nin (TEİAŞ) son açıkladığı verilere göre, Ağustos 2022 sonu itibariyle ülkemizin kurulu gücü 102,043.2 MW, iletim hattı uzunluğu 73,015 km ve -Haziran 2022 sonu itibariyle- transformatör merkezi sayısı 777 adettir.


Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizdeki enerji iletim sistemleri de, ağırlıklı olarak hava hatlarından ve açık tip transformatör (şalt) merkezlerinden meydana gelmiştir. Başka deyişle enerji iletim sistemlerinin çok büyük bir bölümü meteorolojik parametrelerin etkisi altındadır.

Kapalı gaz izoleli (GIS) transformatör merkezleri ile enerji iletim yeraltı kabloları meteorolojik parametrelerden/atmosferik olaylardan pratikte pek etkilenmediği halde, enerji iletim sisteminin geri kalan çok büyük bir bölümünün yılın her gününde ve günün her saatinde meteorolojik parametrelerden etkilenmesi kaçınılmazdır.


Meteorolojik parametreler enerji iletim sistemlerinin hem tasarımında hem de işletilmesinde mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır ve zaten bulundurulmaktadır.


Kitapta; birinci bölümde temel meteorolojik parametreler tanıtılmış, ikinci bölümde meteorolojik parametrelerin enerji iletim sistemlerinin tasarımına etkileri incelenmiş ve üçüncü bölümde meteorolojik parametrelerin enerji iletim sistemlerinin işletilmesine etkileri üzerinde durulmuştur.


Kitabın; enerji iletim sistemleri içerikli ders alan Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Lisans ve Lisansüstü öğrencilerine, TEİAŞ ve bölgesel EDAŞ işletmelerinde çalışan mühendislere, enerji iletim sistemleri alanında görev yapan mühendislere yararlı olmasını dilerim.

 


Basım Ayı/Yılı :
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 1
Ağırlık : 100
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺500,00

“Gerçek dünya” araştırması, hem kamu hem de özel ortamlarda geniş bir yelpazedeki profesyoneller ve uygulayıcılar için büyük bir sorumluluktur. Gerçek Dünya Araştırması; işletme ve yönetim, bilgisayar bilimi, kriminoloji, kalkınma çalışmaları, ekonomi, eğitim, mühendislik çevre çalışmaları, film çalışmaları, coğrafya, sağlık, psikoloji, sosyal hizmet ve sosyoloji gibi çok çeşitli alanlardaki dergi yayınlarında referans gösterilmektedir.

Gerçek Dünya Araştırması bir parça uygulamalı araştırmayı yüksek, profesyonel bir standartta yürütmek için gereken çeşitli adımların net bir yol haritasını sunar. Çağdaş meselelerin ve tartışmaların titiz ve tamamen güncel bir kapsamını sağlarken, sosyal bilim geçmişi olmayanlar için erişilebilirdir. Farklı sosyal disiplinlerden materyalleri ve yaklaşımları bir araya getirerek, hem nicel hem de nitel yaklaşımlardaki değeri ve bunların karma yöntem tasarımlarındaki kombinasyonlarını tanıtmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 10/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 3
Sayfa Sayısı : 648
Ağırlık : 648
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺255,84
Gelecekte İnsanlığı Neler Bekliyor?

“Kapsam olarak kısa ancak menzil olarak geniş! Yarının Dünyası yeniden tasarlanan genlerden, insan kaynaklı iklim krizine ya da uzaylı bir zekâ ile karşılaşma olasılığımıza; artan insan nüfusuyla Dünya’nın, ancak bilim ve teknoloji “bilgelikle” kullanılırsa gelişebileceğini söylüyor.”

Andrew Robinson, Science

Dünyaca ünlü biliminsanı ve çok satan yazar Martin Rees’ten insanlığın ve bilimin geleceğine kışkırtıcı ve ilham verici bir bakış!

Değişen dünyanın hızına bilim ile yetişebilmek mümkün mü?

Biyoteknoloji, siber teknoloji, robotik ve yapay zekâdaki ilerlemeler düzenli ve sistemli uygulanırsa iklim değişikliğinden nükleer savaşa kadar tüm tehditler engellenebilir mi?

Yarının Dünyası’nda Martin Rees, değişen dünyada insan yaşamını tehdit eden ve edecek olan riskleri sıralayıp çözüm önerilerini sunuyor. Hükümetleri ve toplumu tehditlere karşı uyararak uzun vadede geçerli sonuçlar alınması için uğraşıyor. Teknolojik gelişmeleri sadece büyük bir coşkuyla karşılamayan Rees, uzmanların kontrolünde, yüz yıl sonrasının bile düşünülerek hareket edilmesi gerektiğini söylüyor. Yarının Dünyası, bilimin şimdiki ve gelecekti hâlini görmek, düşünmek, eyleme geçmek isteyenler için eşsiz bir çalışma.


Basım Ayı/Yılı : 11/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 184
Ağırlık : 184
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺103,18


Basım Ayı/Yılı :
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 176
Ağırlık : 176
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺74,80

Bilimsel kültüre sahip vatandaşlar yetiştirmek... Ama nasıl?
Bu kitapta, bilimsel kültüre sahip vatandaşlar yetiştirebilmek için eğitim sisteminde yapılması gerekenlerden sadece bir tanesi önerilmektedir. Kitapta, İngilizce alanyazında “inquiry-based learning-teaching” olarak bilinen soruşturma temelli öğrenme ve öğrenmeyi kapsayan “Esnek Soruşturma Temelli Öğretim” (ESTÖ) modelinin farklı boyutları ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada öne sürülen model, yazarın alanyazında karşılaştığı kuramsal ve uygulamalı bilgileri ve kendi sınıf içi tecrübelerini ve tecrübesizliklerini kapsayan, uygulamalar esnasında karşılaştığı deneyimleri bir model içerisinde somutlaştırmaya çalıştığı bir öğretim modeli
önerisidir.

Basım Ayı/Yılı : 6/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 126
Ağırlık : 126
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺84,00

Eğitim akarsu gibidir. Değişimin rüzgârıyla kimileri akıntıya bırakır kendini. Kimileri de akıntıya karşı kürek çeker. Bilim ise güvenilir bir limandır. Her zaman her koşulda kanat gerer ihtiyacı olan herkese. Bu nedenle hâlen umudumuzu yüzdürebiliyorsak, bunu bilimin ışığında gerçekleştirdiğimizi unutmamamız gerekir.


Basım Ayı/Yılı : 6/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 61
Ağırlık : 61
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺60,00

Bu kitap, güncel öğrenme teknolojilerini eğitimcilere tanıtmak ve bu teknolojiler yardımıyla materyal tasarımının nasıl yapılabileceğine ilişkin bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Kitap kapsamında ele alınan öğrenme teknolojileri; dijital kitap, dijital oyunlar, 3B sanal dünyalar, sanal laboratuvarlar, artırılmış gerçeklik uygulamaları, programlanabilir teknolojiler, 3B yazıcılar, öğrenme analitikleri panelleri, bedenlenmiş biliş uygulamaları ve kavranabilir teknolojilerdir. Öncelikle her bir teknoloji ve uygulama, ayrıntılı bir şekilde tanıtılarak örneklendirilmiştir. Ardından ilgili teknoloji ve uygulamaların tasarım ve geliştirme sürecine ilişkin somut bilgiler sunulmuştur. Kitabın, öğrenme teknolojileri ve öğretim materyalleri tasarımı ile ilgilenen tüm eğitimcilere ve araştırmacılara katkı sağlaması dileğiyle…


Basım Ayı/Yılı : 9/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 376
Ağırlık : 376
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺200,00

Kitapta nitel araştırmanın felsefesi, nicel araştırma yönteminden farkı, sahada uygulanışı ve nitel araştırmanın yazımı ile ilgili temel bilgiler verilmektedir. Nitel araştırmayla ilgilenen fakat bu araştırma yöntemine yabancı olan herkese hitap edebilmektedir. Kitap metninin kısa ve diyalog tarzında yazılmış olması ve basit örnekler içermesi kitabı tereddütsüz anlaşılır kılmaktadır. Bu yönüyle kitap, diğer muadillerinden ayrışmakta ve okuyucuya yeni bir anlatı örneği sunmaktadır.

İnsanlar gözleri ile değil sahip oldukları kavramlar ile görürler. Kavramlarımız, dış dünyaya açılan pencerelerimizdir.

Yılmaz Sağlam


Basım Ayı/Yılı : 10/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 80
Ağırlık : 80
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺72,00

Dijital araçlar, son çeyrek yüzyılda eğitim sistemlerinin merkezine yerleşmiş durumdadır. Dijital dönüşümden dolayı öğretmen ve öğretmen adaylarından da öğretim teknolojilerine yönelik yeterliklerini geliştirmeleri beklenir hâle gelmiştir. Bu kitapta da sosyal bilgiler öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının öğretim teknolojileri konusundaki ilgilerini canlı tutmak ve eksikliklerini gidermek için bir tasarıma gidilmiştir. Bu kapsamda birçok dijital araçtan yararlanılarak örnek materyaller geliştirilmiştir. Böylelikle eğitim süreçlerindeki teori ve uygulama arasındaki boşluğun doldurulması amaçlanmıştır. Bu yüzden eserimiz sosyal bilgiler öğretmenleri ve öğretmen adaylarına bir başvuru kaynağı niteliğindedir.


Basım Ayı/Yılı : 10/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 518
Ağırlık : 518
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺252,00
4. ve 9. Sınıf Öğrencileri İçin

Genç Bilim İnsanları,

Elinizdeki bu kitap sizler için büyük bir istekle yazıldı. Evrende bilinmeyen olayları keşfetmek, doğayı ve toplumu anlamamızı sağlayacak yeni bilgiler ortaya koymak insanlığın en önemli görevidir. Bu konuda sizlere bilimin meşalesi ışık olacaktır. Daha özgür, mutlu, doğayla ve toplumla barış içinde yaşayacağınız bir dünya için bilimin yolundan ayrılmamanızı dileriz. Sizlere kendi şiirimizle seslenmek istiyoruz.

Bilim Budur

Olayları sorgula

Nedenini kurcala

Doğruları vurgula

Bilim budur genç insan.

Dün, bugün, gelecek

Bilim bu izi sürecek

Tarih sana el verecek

Bilim budur genç insan.

Leonardo, Galileo, Einstein

Birbirinden meraklı üç insan

Onlar da gençti bir zaman

Bilim budur genç insan.

Bilimin büyülüdür dünyası

Ne buluşlar yapılmış şaşılası

Birilerine düşmüş hep tasası

Bilim budur genç insan.

Ömercan der sen de katıl

Bilim serüvenine atıl

Sende var buluş yapacak akıl

Bilim budur genç insan.


Basım Ayı/Yılı : 10/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 112
Ağırlık : 112
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺128,00

Bu kitap 2018 yılında yeniden düzenlenen eğitim fakülteleri fen bilgisi öğretmenliği programında yer alan Fizik 3 dersine yönelik olarak hazırlanmıştır. Fizik eğitimi alanında uzman akademisyenler tarafından yazılan kitap ısı sıcaklık, dalga hareketi ve özellikleri, geometrik optik, ışık dalgaları ve girişim, alternatif akım devreleri, atom fiziği, rölativistik ve modern fiziğe giriş olmak üzere 7 bölümden oluşmaktadır.

Çeşitli kurumlarda görev yapmakta olan fen bilgisi öğretmenleri ve eğitimi fakülteleri’nin fen bilgisi ve fizik öğretmenliği programında öğrenim görmekte olan öğretmen adaylarının yararlanabileceği kitapta Fizik 3 dersi kapsamında yer alan fizik kazanımlarına yönelik konu ve kavramlarla ilgili teorik bilgiler ve güncel gelişmelerle birlikte bunların günlük hayattaki uygulamalarına ve teknolojik boyutuna yer verilmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 9/2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 296
Ağırlık : 296
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺156,00

Nitel veri analizinde kodlama konusunda pek çok kitap okuduğunuz hâlde bu analizi tez ya da makale çalışmanızda nasıl yapacağınız hususunda zorluk yaşıyorsanız, bu kitap sizin için vazgeçilmez olacaktır. Kitapta teorik bilgilerin yanında özellikle uygulama örneklerinin bulunması ve kitap metninin diyaloglar şeklinde olması kitabı tereddütsüz anlaşılır kılmaktadır. Bununla birlikte, her bir bölüm sonunda kitapta anlatılmak istenen hususların bir özetinin yapılması da kitabın anlaşılırlığına önemli oranda katkıda bulunmaktadır. Dolayısıyla sosyal bilimlerde araştırma yapan akademisyenler, doktora ya da yüksek lisans öğrencileri için nitel verilerin kodlamasında bu kitabın önemli bir başvuru kaynağı ve anlaşılır metinleriyle uygulamaya yardımcı önemli bir kaynak olacağı rahatlıkla söylenebilir.


Basım Ayı/Yılı : 5/2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 92
Ağırlık : 92
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺72,00

Optik, ışık ve ışığa bağlı olayların sistematik olarak ele alındığı bilim dalıdır. Çok eski dönemlerde optik, görmenin ve görüntünün nasıl oluştuğunun kanun ve yasalarını araştıran bilim dalı anlamına geliyordu. Optik ile ilgili klasik ve modern dönem yapıtlarında ışık ve renk, görsel algı problemleri arasında yer almıştır. Işığın insan yaşamında son derece önemli bir etkiye sahip olduğu mitolojik söylemlerden de anlaşılmaktadır. Çok eski yıllarda optik tek bir bilgi dalına değil, birden çok bilgi dalına yayılmış dağınık bir görünüme sahipti. 19. yüzyıla kadar optik, matematik, fizik, mühendislik, psikoloji ve sosyoloji gibi birçok bilim alanları ile iç içe geçmiş durumdaydı. 10-11. yüzyıllarda yaşayan modern optiğin babası sayılan müslüman Fizik, Matematik ve Astronomi alimi İbn-i Heysem optik alanında en önemli eserlerinden biri olan Kitab-ül Menazır ile modern optiğin temellerini atmıştır. Bu kitap optik ile ilgilenen avrupalı bilim insanlarının da yaklaşık 17. yüzyıla kadar yararlandığı başyapıtlar arasında yer almaktadır. Özellikle ışınların kırılması ve yansıması konusunda optiğe getirdiği yenilikler, gölgenin nasıl oluştuğu, iki gözün birden aynı şeyi nasıl gördüğü, gökkuşağının nasıl oluştuğu ve renklerin oluşumunu açıklamıştır. Kitabıyla pek çok temel optik olguyu, niceliksel fiziği matematiğe dayandırarak incelemiş, optik konusunu, kapsamını, ilkelerini ve kurallarını belirleyerek bir bilim haline getirmiştir. Bilim dünyasının önderlerinden olan Isaac Newton bile optik konusunun nereye kadar sınırlanması gerektiği hakkında yeterli bir düşünceye sahip değildi. 17. yüzyılda ışığın doğasını açıklamaya yönelik ilk kuram Isaac Newton tarafından oluşturulmuştur. Newton ışığı parçacık olarak kabul etmiş ve daha sonra çoğu bilim adamı da Newton’un parçacık teorisini kabul etmiştir. Bununla beraber bir kısım bilim adamları ise ışığın bir tür dalga hareketine sahip olabileceğini ileri sürmüşlerdir. Işığın doğasının ve yayılmasının açıklanmasında ve görmenin nasıl gerçekleştiğinin anlaşılmasında Newton’un parçacık teorisine başvurulmuştur. Işığın düz bir çizgi boyunca yol aldığı düşüncesi parçacık teorisinin bir sonucudur. 1678 yılında Hollandalı fizikçi ve astronom Christian Hugens, ışığın dalga teorisinin yansıma ve kırılmayı açıklayabildiğini gösterdi. Fakat bu hemen kabul görmedi. Çünkü ışık dalga hareketinin bir şekli olsaydı, dalgalar engellerin çevrelerinde bükülecekler ve böylece köşelerin çevresi görülebilecekti. Günümüzde ışığın gerçekten cisimlerin kenarları civarında büküldüğü bilinmekte olup bu olaya kırınım olayı denilmektedir. 1801 yılında Thomas Young uygun koşullar altında ışık ışınlarının birbiriyle girişim yaptıklarını göstererek ışığın bir dalga olduğunu ispatladı. 1788-1829 yılları arasında Fransız fizikçi Augustin Frasnel girişim ve kırınımla ilgili deneyler yaptı. 1850’de Jean Foucault ışığın sıvıdaki hızının havadaki hızından daha az olduğunu göstererek parçacık teorisinin yetersizliğini kanıtladı. 1873 yılında Maxwell ışığın yüksek frekansta elektromanyetik dalga şeklinde olduğunu açıkladı. 1887 yılında Hertz elektromanyetik dalgaları oluşturarak Maxwell teorisinin deneysel olarak ispatını yaptı. Bununla beraber Hertz ve diğer bilim adamları ışık dalgalarının yansıma ve kırılma gibi dalgaların diğer bütün karakteristik özelliklerini sergilediğini gösterdi. Klasik mekanik bilgilerle ışık incelendiğinde, ışık hem tanecik hem de dalga karakteri taşımaktadır. Işık girişim, kırınım, polarizasyon vb. olaylarda dalga karakteri, siyah cisim ışıması, fotoelektirik olay, X - Işını spektrumu, Compton olayı vb. olaylarda ise tanecik karakteri göstermektedir. Optiğin gelişim serüveni dikkate alındığında laboratuvar çalışmaları önemli bir yere sahiptir. Eğitim – öğretimin her kademesindeki bireyin laboratuvar eğitimi alanında iyi yetişmiş olması gerekmektedir. Günümüz eğitim uygulamaları bireylerin akıl yürütme ve problem çözme becerilerine yönelik hazırlanmaktadır. Optik konuları da başlangıçta öğrencilere karmaşık ve zor gelebilmektedir. Laboratuvar uygulamalarıyla öğrencilerin optik konularını yaparak yaşayarak öğrenmesi amaçlanmaktadır. Hazırlanan bu kitap dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde üniversite öğrencilerine yönelik optikle ilgili eğlenceli deneyler, ikinci bölümde ortaokul öğrencilerine yönelik optikle ilgili eğlenceli deney- vi Optik Uygulamaları ve Akıl Yürütme ler, üçüncü bölümde optik ile akıl yürütme harmanı olan eğlenceli akıl yürütme etkinlikleri ve son bölüm olan dördüncü bölümde ise günlük hayatta merak edilen optik uygulamaları bulunmaktadır. Büyük bir özveri ile hazırlanmış olan “Optik Uygulamaları ve Akıl Yürütme” adlı kitabımızın öğretmenlerimize ve öğrencilerimize faydalı olacağını ümit etmekteyiz.


Basım Ayı/Yılı : 9/2018
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 126
Ağırlık : 126
En / Boy : 19 / 27
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺144,00

Bu kitabın amacı, madde tepki kuramı üzerine çalışmak isteyen araştırmacılara Türkçe bir kaynak sağlamaktır. Türkçe alanyazında madde tepki kuramıyla ilgili bir kitabın bulunmayısı ve kurama iliskin temel kavramları okuyucuyu matematiksel hesaplara boğmadan, yalın bir dille sunmuş olması; bu kitabın çevirisi için motivasyon kaynağı olmuştur. Sekiz bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde, madde karakteristik eğrisi kavramı ele alınmıştır. Takip eden bölümlerde sırasıyla; madde karakteristik eğrisi modelleri, madde parametrelerinin kestirimi, test karakteristik eğrisi, sınava giren bireylerin yeteneklerinin kestirimi, bilgi fonksiyonu, test kalibrasyonu ve son olarak testin karakteristik özelliklerinin belirlenmesi konuları sunulmuştur. Her bir bölümün sonunda, bölümde sunulan kavramla ilgili bilgisayar uygulamaları ile alıştırmalara yer verilmiş, ardından kavrama ilişkin anahtar noktalar özetlenmiştir. Kitabın, madde tepki kuramına ilgili duyan ve bu kuram ile ilgili çalışma yapmak isteyen tüm okuyuculara yardımcı olması ümidiyle...


Basım Ayı/Yılı : 9/2016
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 184
Ağırlık : 184
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺112,00

Bilgisayar teknolojileri ve uygulama projeleri ancak “Coğrafi Veri” ile anlam kazanır. Başarılı CBS projeleri için coğrafi veriyi ilişkilendirme yeterliliği önemlidir. Zira coğrafi özellikler hem birbirinden bağımsız değillerdir ve hem de zamana bağlı değişim gösterirler. Coğrafi verinin kullanılmasında bu iki karaktere ait farkındalık eksikliği, CBS projelerinin başarısını engelleyen kullanıcı yeterliliği problemidir.

Kitapta yer alan araştırmaların; genç araştırmacılara yönlendirici, mesleki yeterliliklerine katkı yapacak içeriğinin yanı sıra, disiplinler arası çalışmalar için kazanımları vurgulayıcı özellikleri de öne çıkmaktadır.

Prof. Dr. Hüseyin Turoğlu

Coğrafi bilginin ve destekleyici öznitelik bilgilerinin her alanı kapsadığı günümüzde, konusunda uzman ve coğrafi bilginin yönetiminde yetkin insan kaynaklarının önemi de gün geçtikçe artmaktadır. Bu kitap ile CBS yöntemlerinin coğrafyanın farklı çalışma alanlarına nasıl uygulandığı, sonuçlarının ve etkilerinin ne olduğunun uygulamalı olarak anlatıldığı bir eser ortaya konmuştur. Eserin CBS endüstrisine katkı sağlaması ve bu konuda çalışma yapacak potansiyel genç coğrafi bilgi sistemleri kullanıcılarına ve alanında başarılı çalışmalara imza atan tecrübeli kamu çalışanlarına, akademisyen ve özel sektör uzmanlarına yol gösterici olmasını temenni ederim.

Dr. Akın Kısa


Basım Ayı/Yılı : 3/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 326
Ağırlık : 326
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺316,00

Bu yazıları kat edip onlara sinen temel saik hakikat kaygısı bir bakıma. Burada hakikatten ve onunla ilişkiden kasıt soyut, zihinsel ve temaşa-esaslı bir durum değil zorunlu olarak. Bilakis hakikat ve/veya hakikatsizlik dediğimiz gündelik hayatımıza, bu hayatın ayrıntılarına dâhil olan, karışan bir şey. Başka bir ifadeyle, hakikat (ve onun eksikli kipi olan hakikatsizlik) yüzergezer bir şekilde tepemizde dolanmıyor, ama bizi tam da gündelik yaşantılarımızın örüntülerinde belirliyor ve sonuçta kendini varoluşsal-hayati bir şey olarak mütemadiyen hissettiriyor. Öte yandansa hakikat kaygısı çekmek öznenin özneliğinin temel bir özelliği.

Özne diye bir bakıma hakikatten/hakikatsizlikten derinlemesine müteessir olana diyoruz.

Elinizdeki kitap; varlık, zaman, etik, kendilik, ötekilik, ideoloji, teknoloji, sanat, dil, iletişim, delilik gibi hakikatle/hakikatsizlikle esastan bağlantılı bazı hayati meseleleri bir yandan somutlukları ve/veya gündelik anlamları itibariyle incelemeye çalışırken, diğer yandan da onları felsefi-metafizik arkaplanı bilhassa hesaba katan bir tarzda yani mümkün mertebe temelden ve derinlemesine ele almayı deniyor.


Basım Ayı/Yılı : 10/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 312
Ağırlık : 312
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺76,23

1687 yılında Isaac Newton, doğa kanunlarının maddenin hareketini neredeyse mükemmel bir hassasiyetle tahmin etmek için kullanılabileceği bir bilimsel çağın fitilini ateşledi. Newton fiziği aynı zamanda kendimize dair olan anlayışımıza da meydan okudu: Uçakların havada durmasını sağlayan doğa kanunları prensipte bizim de ne şekilde davranacağımızı tahmin etmede kullanılabilirdi.

Peki, gerçekten de yaptığımız ve yapacağımız her şey, daha biz doğmadan önce var olan olgular tarafından belirleniyor olabilir mi? Bu konu, felsefi tartışmanın en temel meselelerinden biridir. Üniversite eğitimine yeni başlamış çaylak bir felsefe öğrencisinden tutun da konferanslardan sonra meslektaşlarıyla kafa dağıtan teorik fizikçilere kadar herkes bu konuyu konuşur durur. Yine de bundan daha çok düşünülen ve daha az anlaşılmış başka bir konu yoktur.

Tartışmaların içine girmek, hatta ötesine geçmek, determinizmin söylediklerini aşmak ve fiziğin bize ne söylediğini gerçekten kendi terimleriyle anlamak istiyorsanız, bu kitabı okuyun. Özgür irade meselesi pek çok başka alan ile bağlantılı. Karar vermek ne demektir ve eylemlerimizin önceden belirlendiğini söylemek ne manaya gelir? Doğa kanunları nelerdir? Sebepleri nedir? Fizik merceğinden bakıldığından bizler ne tür varlıklarız ve doğal düzene nasıl ayak uydurabiliriz?

Ismael, bu kitapta fiziğin kendimiz hakkında neler söylediğini derinlemesine inceliyor. İnsan varoluşuna dair bu temel soruya, herkesin anlayabileceği ve yenilikçi bir bakış açısı ile yaklaşıyor.


Basım Ayı/Yılı : 5/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 340
Ağırlık : 360
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺76,23
Hücreler, Davranış ve Biliş

Beyin Nasıl Çalışır?

Harvardlı Nörobilimci Dowling, beynin yapısını, nasıl iş gördüğünü, bilgiyi nasıl depoladığını ve nasıl arızalandığını derli toplu olarak ortaya koyuyor. Harvard’da “Muhteşem Beyin” seminerleriyle ilk sınıf öğrencilerine beyni öğreten Dowling temel konulara, işleyişe ve beyin konusunda yapılan çalışmalara odaklanarak popüler okumaların dışında beyni bir bütün olarak anlamak isteyenler için temel bir rehber oluşturdu.

Bizi diğer tüm yaratıklar arasında insan yapan ve özgün hale getiren beynimizdir. Bilinç, algı, duygu, hafıza, öğrenme, dil ve zekâ tamamen beyinden ortaya çıkar ve beyne bağlıdır. Geçtiğimiz yüzyıl, beynimizin birçok mekanizmasının anlaşıldığı ve beyin araştırmaları konusunda yarışıldığı bir dilimdi. Beyne kısa bir giriş niteliğindeki bu kitapta Nörobilimci John Dowling nörobilim alanının mahiyetini ve canlılığını genel okuyucuyla paylaşıyor.

Dowling, nörobilimin heyecan verici keşiflerini hastalık, mental rahatsızlık, yaşlanma, beyin hasarı gibi beyne dair olgularla birlikte ele alıyor.

 


Basım Ayı/Yılı : 6/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 364
Ağırlık : 364
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺73,92

Bilim, Din, Ahlâk ve Özgürlük Üzerine-

Son zamanların en etkili bilim insanlarından biri olan Albert Einstein’ın bilim, din, özgürlük ve ahlâk üzerine görüşlerinin arka planında Tanrı’ya ve evrene yönelik merak duygusu yatmaktadır. Bu duygu onun düşünce dünyasında, kozmik düzene içkin olan mistik güzelliği deneyimleme arzusu uyandırır. Bu deneyim, onun tasavvur ettiği Tanrı’nın düşüncelerine yakın olmak ve hakikate ulaşmak ile eş değerdir:

Dışarıda biz insanlardan bağımsız olarak ve bizden önce var olan sonsuz, mükemmel, kısmen de olsa düşüncemiz ve deneyimimiz ile erişilebilir bir bulmaca gibi bu koca dünya vardı. Bu dünya üzerinde tefekkür etmek bir kurtuluş gibi görünüyordu. Çok geçmeden fark ettim ki saygı ve hayranlık duymayı öğrendiğim birçok kimse, kendini ona adamakla, onda içsel bir özgürlük ve güvenlik bulmuştu. Bu oldukça kişisel olan dünyanın ihtimaller dâhilindeki zihinsel kavranışı, yarı bilinçli yarı bilinçsiz, en yüksek amaç olarak gözlerimin önünden geçti… Bu cennete giden yol, dinî cennetin yolu kadar rahat ve çekici olmasa da güvenilirliğini kanıtlamıştı. Ve ben hiçbir zaman bu yolu seçtiğime pişman olmadım…
Albert Einstein


Basım Ayı/Yılı : 5/2022
Basım Yeri : ANKARA
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 188
Ağırlık : 188
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺85,50
Disiplinlerarası Bir Çalışma

Bu kitabın amacı, 20. yüzyılın son yirmi yılında belirginleşmiş ve 21. yüzyılın ilk yirmi yılında tüm dünyada ilgi görmüş olan transhümanizm ve posthümanizm literatürlerinin birbirinden oldukça uzak görünen disiplinler açısından anlamlandırılmasıdır. Esas itibariyle teknolojideki gelişmelerin sağlık, mühendislik ve ile­ iletişim alanlarında daha yoğun bir etkiye sahip olmasının ardından 1990’lı yılların sonu ve 2000’li yılların başından itibaren neredeyse bütün insanların yaşamı teknolojiye bağımlı hale gelmiştir. 2000’li yıllarda önce internet ve ardından sosyal medyanın günlük yaşamda kayda değer bir yer edinmesi ve nihayet 2019 yılında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan ve 2022 yılı arefesindeki şu zamanlarda hâlâ etkisini sürdüren Koronavirüs Pandemisinin içeri­sinde biyo-teknoloji, nanoteknoloji gibi sağlık endüstrisini yönlendiren alanların insan yaşamı ve bilincindeki etkilerini araştıran iki literatür çok dikkat çekmiştir. Transhümanizm ve posthümanizm literatürleri felsefe ve sosyal bilimler düzeyin­ de insan-insan ilişkilerinin yeni içeriği ve geleceği, sağlık ve mühendislik düzeyin­ de insan-teknoloji ilişkilerinin bir neticesi olarak yeni olanaklar elde etmiş insanın (posthuman) daha kolay ve mutlu yaşamı ve bu yaşamın ekonomisi, ayrıca salt felsefe ve ilahiyat seviyesinde yeni-insan veya gelecek insanı olarak posthumanın yeni bilincinin kapsamı, transhümanizm ve posthümanizm literatürlerinin tarihsel deneyimler bakımından tamamlanması gereken eksiklikleri ve dinlerin iki literatürle geleceği gibi konular bakımından değerlendirilmektedir.


Basım Ayı/Yılı : 12/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 438
Ağırlık : 438
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺207,00
Teori ve Çözümlü Örnekler

1. Temel Kavramlar ve Büyüklükler 
1.1 Giriş
1.2 Akım
1.3 Gerilim
1.4 Enerji
1.5 Güç
1.6 Elektrik Devre Çeşitleri
1.7 Pasif İşaretleme Kuralı ve Tellegen Teoremi
1.8 Devre Elemanlarının Sınıflandırılması
1.8.1 Uç Sayısına Göre
1.8.2 Uç Değişkenlerinin Yapısına Göre
1.8.3 Enerji Durumlarına Göre
1.9 Uluslararası Birim Sistemine İlişkin Ön Ekler
1.10 Alıştırmalar

2. Direnç
2.1 Giriş
2.2 Direncin Fiziksel Boyutlarla ve Sıcaklıkla Değişimi
2.3 Ohm Kanunu
2.4 Direnç Renk Kodları
2.5 Kirchhoff Kanunları
2.5.1 Kirchhoff’un Gerilim Kanunu
2.5.2 Kirchhoff’un Akım Kanunu
2.6 Direnç Bağlantıları
2.6.1 Seri Bağlama
2.6.2 Paralel Bağlama
2.6.3 Karışık Bağlama
2.7 Akım ve Gerilim Bölme Kuralları
2.7.1 Gerilim Bölme Kuralı
2.7.2 Akım Bölme Kuralı
2.8 Dirence Ait Güç ve Enerji İfadeleri
2.9 Çözümlü Örnekler
2.10 Alıştırmalar

3. Kapasite 
3.1 Giriş
3.2 Kondansatör
3.3 Kondansatör Kapasitesini Etkileyen Faktörler
3.4 Doğru Akımda Kondansatörde Enerjinin Depolanması
3.4.1 Kapasiteye Ait Gerilim - Akım Yönü ve Güç İlişkisi
3.5 Kondansatör Eşdeğer Devresi
3.6 Kondansatör Seçimi ve Çeşitleri
3.7 Kapasitenin Tanım Bağıntısı (Uç Denklemi)
3.8 Kapasiteye ilişkin Güç ve Enerji İfadeleri
3.9 Kapasite Bağlantıları
3.9.1 Seri Bağlama
3.9.2 Paralel Bağlama
3.9.3 Karışık Bağlama
3.10 Çözümlü Örnekler
3.11 Alıştırmalar

4. Endüktans 
4.1 Giriş
4.2 Öz Endüksiyon ve Öz Endüktans
4.3 Bobin ve Çeşitleri
4.4 Bobin Endüktansını Etkileyen Faktörler
4.5 Doğru Akımda Bobinde Enerjinin Depolanması
4.5.1 Endüktansa Ait Gerilim - Akım Yönü ve Güç İlişkisi
4.6 Bobin Eşdeğer Devresi
4.7 Endüktansın Tanım Bağıntısı (Uç Denklemi)
4.8 Endüktansa İlişkin Güç ve Enerji İfadeleri
4.9 Karşılıklı Endüksiyon ve Karşılıklı Endüktans
4.9.1 Transformatör
4.10 Endüktans Bağlantıları
4.10.1 Seri Bağlama
4.10.2 Paralel Bağlama
4.10.3 Karışık Bağlama
4.11 Çözümlü Örnekler
4.12 Alıştırmalar

5. Gerilim - Akım Kaynakları ve Dönüşümleri 
5.1 Giriş
5.2 Gerilim Kaynağı
5.2.1 Gerilim Kaynağının Gerilim - Akım Yönü ve Güç İlişkisi
5.3 Gerilim Kaynağı Bağlantıları
5.3.1 Seri Bağlama
5.3.2 Paralel Bağlama
5.4 Akım Kaynağı
5.4.1 Akım Kaynağının Gerilim - Akım Yönü ve Güç İlişkisi
5.5 Akım Kaynağı Bağlantıları
5.6 Kaynak Dönüşümleri -
5.7 Bağımlı (Kontrollü) Kaynaklar -
5.8 Çözümlü Örnekler -
5.9 Alıştırmalar –

6. Üçgen – Yıldız Bağlantılı Devreler
6.1 Giriş
6.2 Üçgen Bağlantılı Devrenin Yıldız Bağlantılı Eşdeğeri
6.3 Yıldız Bağlantılı Devrenin Üçgen Bağlantılı Eşdeğeri
6.4 Çözümlü Örnekler
6.5 Alıştırmalar

7. Çevre Akımları Yöntemi 
7.1 Giriş
7.2 Yöntemin Uygulama Adımları
7.3 Çevre Denklemlerinin Doğrudan Yazılması
7.4 Potansiyel Farkı Hesabı
7.5 Eşdeğer Direnç (Giriş Direnci)
7.6 Bağımlı (Kontrollü) Kaynak İçeren Devrelerde Yöntemin Uygulanması
7.7 Çözümlü Örnekler
7.8 Alıştırmalar

8. Düğüm Gerilimleri Yöntemi 
8.1 Giriş
8.2 Yöntemin Uygulama Adımları
8.3 Düğüm Denklemlerinin Doğrudan Yazılması
8.4 Eşdeğer Direnç (Giriş Direnci)
8.5 Bağımlı (Kontrollü) Kaynak İçeren Devrelerde Yöntemin Uygulanması
8.6 İki Temel Yöntemin Karşılaştırılması
8.7 Çözümlü Örnekler
8.8 Alıştırmalar

9. Süperpozisyon (Toplumsallık) Teroremi 
9.1 Giriş
9.2 Teoremin Uygulama Adımları
9.3 Çarpımsallık Özelliği
9.4 Çözümlü Örnekler
9.5 Alıştırmalar
10. Thevenin ve Norton Teoremleri 
10.1 Giriş
10.2 Thévenin Teoremi
10.2.1 Thévenin Eşdeğer Devresinin Elde Edilmesi
10.3 Norton Teoremi
10.3.1 Norton Eşdeğer Devresinin Elde Edilmesi
10.4 Bağımlı (Kontrollü) Kaynak İçeren Devrelerde Teoremlerin Uygulanması
10.5 Çözümlü Örnekler
10.6 Alıştırmalar

11. Maximum Güç Çekme Teoremi 
11.1 Giriş
11.2 Doğru Gerilim Kaynağının İç Direncinin Bulunması
11.3 Karmaşık Devrelerde Teoremin Uygulanması
11.4 Çözümlü Örnekler
11.5 Alıştırmalar

12. İşlemsel Yükselteçler
12.1 Giriş
12.2 Sembol ve Bağlantı Uçları
12.3 Eşdeğer Devre
12.4 Gerilim Transfer Karakteristiği ve Uç Denklemler
12.5 Uygulama Devreleri
12.5.1 Eviren (Tersleyen) Yükselteç
12.5.2 Evirmeyen (Terslemeyen) Yükselteç
12.5.3 Gerilim İzleyici
12.5.4 Toplayıcı Yükselteç
12.5.5 Fark Yükselteç
12.5.6 İntegral Alıcı
12.5.7 Türev Alıcı
12.6 Çözümlü Örnekler
12.7 Alıştırmalar


Basım Ayı/Yılı : 4/2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 4
Sayfa Sayısı : 420
Ağırlık : 420
En / Boy : 17 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺315,00

Materials Management is an organizational theory-philosophy process that has involved multi-systems approaches for all management functions. The system brings necessary approaches to plan, acquire, selected, purchase, delivered, store, move and with subfunctions modules…


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 148
Ağırlık : 148
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺102,00

Muhteşem Türklerin gizemli tarihine doğru yola çıkmaya ne dersin? Elindeki kitapta Türk tarihinin en önemli olaylarını, en önemli isimlerini, en önemli sanatçılarını, en önemli sanat eserlerini bulacaksın. Kimi zaman gurur dolu anlar yaşayacaksın, kimi zaman coşkuyla seferden sefere koşacaksın, kimi zaman da tarihin arka odasına doğru süzülüp muhteşem bilgilerle karşılaşacaksın. Haydi, eğlenceli karikatürler eşliğinde muhteşem Türk tarihi yolculuğumuz başlasın.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 112
Ağırlık : 112
En / Boy : 15 / 19
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺63,75

Yaşama katkı prensibinden tekâmül seyahatine,
Mananın esiri olmaktan felsefik düğüme,
Bir toz zerreciğinin üzerinde sürünmekten bilimin sığınağına,
Bilgi ve erdemden algı ve beyne,
Otofajiden rejenerasyona,
Kozmostan Jüpiter’e,
Bilimdeki lekelerden güvelerin dersine kadar uçsuz bucaksız bir bilim şölenini parmaklarınızın arasında
tutuyorsunuz. Kendini ilme ve bilime adamış Aydın ailesinin üç kuşağının beraber hazırladığı bu eşsiz eserde
ayrıca:
Yapay zekâ ChatGPT’nin, “dünyada” ilk kez Türkiye’de sınava tabi tutulmasına da bu eserle tanıklık
edeceksiniz!
Tüm bunların yanında, Yaşam 5.0 Kuantik Düşünce Sarmalı’nı okurken kendinize şu soruları sormadan da
edemeyeceksiniz:

Hep aynı harçtan, balçıktan olduğumuzun farkında mıyız?
Bir toz zerreciği üzerindeki hayatı yaşamanın hakkını veriyor muyuz?
Geleceği icat etmeye niyetli miyiz?
“İnsanlık nereye gidiyor?” sorusunu kendimize soruyor muyuz?
Konnektomumuzla evrimleşmeye hazır mıyız?
“Yarın”, vakit “geçmiş” olacak, farkında mıyız?


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 400
Ağırlık : 400
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺144,00
Tükendi

Milli Teknoloji Hamlesi ülkemizin gelecek kuşaklarının refah ve istikrar içerisinde yaşaması için başlatılmış en hayati girişimlerden birisidir. Milli Teknoloji Hamlesi ulusal güvenlik dahil olmak üzere kritik sektörlerin sınırlayıcı herhangi bir dış faktörün etkisiyle sekteye uğratılmamasını sağlamaya çalışmakta ve bu minvalde Türkiye’nin istiklalini ve istikbalini güvence altına almaktadır.

Her ne kadar geliştirmiş olduğu bilinç ve girişimler kamuoyu tarafından sevinçle karşılanıyor olsa da literatürde Milli Teknoloji Hamlesi’ni detaylı bir şekilde ele alan ve bu hamle kapsamında gerçekleştirilen atılımları sektörel bazda inceleyen eser sayısı oldukça azdır. Bu önemli eksikliğin giderilmesi istikametinde kitabın ilgili alana katkı sunması hedeflenmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 320
Ağırlık : 320
En / Boy : 15 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺97,50
1 2 3 ... 15 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı