Astrobiyoloji
Astrobiyoloji

Astrobiyoloji (9786053161493)

0,00
Tedarikçi : Metis Yayınları
Fiyat : ₺43,90

İnsanlar çok eski zamanlardan beri yeryüzünde yaşamın nasıl ortaya çıktığı ve evrende yalnız olup olmadığımız gibi sorulara kafa yoruyorlar. Son dönemlerde adını giderek daha sık duyduğumuz astrobiyoloji tam da bu sorulara yanıt bulmak üzere ortaya çıkmış bir bilgi alanı. Evrende ve dünyada yaşamın kökenini, evrimini ve geleceğini inceleyen astrobiyologlar, gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün hayal gücümüzü kışkırtan keşiflerde bulunuyor.

Kendisi de bir astrobiyolog olan David Catling bu kitapta astrobiyolojinin temel meselelerini ele alarak bu heyecan verici bilime dair kısa ama kapsamlı bir çerçeve sunuyor. Dünyada yaşamı ortaya çıkaran koşullar nelerdi? Yaşam hangi ilkeler temelinde gelişti? Gezegenimiz mevcut haline erişmeden önce nasıl evrelerden geçti? Kitlesel yok oluşlara hangi olaylar yol açtı? Dünyamızı nasıl bir gelecek bekliyor? Gezegenler nasıl oluştu? Güneş Sistemi’nde ve ötesinde hangi gezegenlerde yaşam ortaya çıkmış olabilir veya gelecekte ortaya çıkabilir? Dünya dışındaki bir gezegende akıllı varlıklar varsa –fizikçi Enrico Fermi’nin meşhur tabiriyle– “Nerede bunlar?”

Astrobiyoloji, okuru kendi tanıdık dünyasından dışarı adım atıp üzerinde yaşadığı görkemli gezegene ve çevresini sarmalayan uçsuz bucaksız evrene meraklı gözlerle bakmaya davet ediyor.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 168
En / Boy : 13 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 9.2019

Benzer Ürünler
 • Paralel Evrenler, Zaman Bükülmeleri Ve 10. Boyutta Bilimsel Bir Macera

  Michio Kaku, Hiperuzay’da okura 10. Boyutta bilimsel bir arayış yolculuğu vadediyor ve hepimize evrene bakışımızı tamamen değiştiren büyüleyici bir panorama sunuyor. Geçmişi değiştirmek mümkün mü? Paralel evrenlere geçitler var mı? Solucan delikleri, zaman makineleri, bebek evrenler ve daha fazlası…

  Yazar, hiperuzayın erken tarihiyle başladığı anlatımına olağanüstü koşullar altında uzayın yırtılıp parçalanana kadar esneyebilmesi olasılığını ele alarak devam ediyor. Kaku özellikle hiperuzay kuramının bilinen tüm doğa yasalarını tek bir kuramda birleştirebileceğine vurgu yapıyor. Geleceğin Fiziği ve Olanaksızın Fiziği gibi çok satan kitapların yazarı, bu kitabında hayal gücünün ötesinde bir dünyayı tanımada okura rehberlik ediyor.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 464
  En / Boy : 14 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 9.2021
  ₺62,40
 • Kuantum fiziği baktığımız her yerde, hem sonsuz büyük olanda hem de sonsuz küçük... Ama onun bizi çevreleyen dünya hakkında söyledikleri ile bizim gündelik hayatımızda gözlemlediklerimiz arasında adeta bir uçurum var. Fransa’da çoksatan listelerine giren ve pek çok dile çevrilen bilim grafik romanı Kuantum Evreninin Gizemi, modern fiziğin yaratıcılarıyla rastlaşıp onların ufuk açan kuramlarıyla tanışacağımız bir zaman yolculuğuna çıkarıyor bizleri. Yolda Max Planck ile krep atıştırıp Einstein ile atomları çekiştireceğimiz, Prens Louis de Broglie’yi malikânesinde ziyaret edip Heligoland Adası’nda Heisenberg’in efkârına ortak olacağımız eğlenceli bir yolculuk bu. 

  Thibault Damour, teorik fizik alanındaki çalışmalarını Paris’teki Institut des Hautes Etudes Scientifiques’te sürdürmektedir. Fransız Bilimler Akademisi’nin de üyesi olan Damour’un kara delik, kütleçekimsel dalga ve kuantum kozmolojisi gibi alanlardaki öncü çalışmaları ona uluslararası bilinirlik ve Albert Einstein Madalyası dahil pek çok prestijli ödül kazandırmıştır.

  Mathieu Burniat, Shrimp, La Passion de Dodin-Bouffant ve Une mémoire de Roi kitaplarıyla övgü toplamış, Belçikalı grafik roman yazarıdır.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 160
  En / Boy : 19.5 / 26
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 4.2021
  ₺40,56
 • 1500 ilkbaharında, Rönesansın doruk noktasında, Papa VI. Alexander Borgia’nın emrindeki bir papalık sekreteri, “Cümle âlem Roma’da” diye yazdı. O sırada kimsenin haberi olmasa da, bir gün dünyayı değiştirecek olan Nikola Kopernik adlı genç bilgin de oradaydı. Kendi döneminin, hatta tüm dönemlerin en büyük dilbilimcisi, avukatı, doktoru, diplomatı, politikacısı, matematikçisi, bilim insanı, astronomu, sanatçısı, din adamı Kopernik belki de modern çağın en önemli bilimsel keşfini dünyaya sundu: Yeryüzü ve gezegenler güneşin çevresinde dönmekte, Yeryüzü de kendi ekseni etrafında dönerek bir turu 24 saatte tamamlamaktadır. Onun Güneş merkezli kuramı ve bunun arkasından gelen keşifleri, çoğu zaman Kopernik Çağı olarak adlandırılan modern astronomi çağını müjdeledi ve evrene bakışımızı sonsuza dek değiştirdi. Eskiçağın büyük bilginlerinin kuramları ile ortaçağ İslam dünyası biliminin kaynaşmasından doğan bu dâhiyane görüş, destansı De revolutionibus orbium celestium’la ölümsüzleşti. Freely, Kopernik’in kuramları ile heyecan verici hayatını ustaca iç içe aktarıyor.

  “İslam astronomisinin güneş-merkezliliğin ortaya çıkışındaki rolünü vurgulayan değerli bir kitap.”

  –Peter Barker, Times Higher Education

  “John Freely, Kopernik hakkındaki son güncel bilgileri derleyen harika bir çalışma ortaya koymuş.”

  –Society for the History of Astronomy


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 324
  En / Boy : 13.5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 3.2020
  ₺57,40
 • Nobel Fizik Ödülü (1999) sahibi Gerard ’t Hooft bu kitabında son 50 yılda maddenin en küçük tanecikleri üzerine yapılmış olan araştırmaları öykü diliyle anlatıyor. Doğanın yapbozunu oluşturan parçaları bilim insanlarının nasıl tek tek bulup birleştirdiklerini olağanüstü basit ve herkesin anlayacağı bir dille aktaran Gerard ’t Hooft, bir yandan da parçacık fiziğinin temel kavram ve ilkelerini özetliyor. Genişletilmiş ve gözden geçirilmiş bu yeni baskıda yazar 2012 yılında keşfedilen Higgs parçacığı ve nötrino kütleleri için ek bölümler ekleyerek parçacık fiziğinin son geldiği noktayı ortaya koymakta.

  “Genel okur kitlesinin yanı sıra, fizik öğrencileri ve araştırmacılar için de tam bir başvuru kitabı.”

  –American Scientist

  “Parçacık fiziğinin öyküsünü derin bir kavrayışla aktarıyor.”

  –New Scientist

  “Fizik kuramlarını harika bir şekilde anlatan bir kitap.”

  –Physics Today

  “Parçacık fiziğine olağanüstü katkılar yapmış olan Gerard ‘t Hooft bu kitabında gerek kendi çalışmalarını gerekse parçacık fiziğinin son geldiği noktayı harika bir şekilde özetlemekte.”

  –Frank Close


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 272
  En / Boy : 13.5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 1.2020
  ₺53,30
 • -Dünyadışı uygarlıklar içinde bulunduğumuz zamanda neden buradalar?
  -Ufo/dünyadışı varlıklar konusu neden dünya için son derece kritik öneme sahip?
  -Dünyadışı varlıklarla açık temas neden gerçekleşmiyor?
  -Dünyadışı uygarlıklar nükleer tesislere neden müdahale ediyorlar?
  -Yeni sosyal bilim alanı "exopolitika"nın doğuşu ne anlama geliyor?
  -Dünya tarihinin en kapsamlı örtbas sistemi nasıl kurgulandı?
  -Dünyadışı uygarlıklara ilişkin politik süreç nasıl yürütüldü?
  -Dünyadışı uygarlıklar konusunun idaresinde sinema endüstrisi nasıl kullanılıyor?
  -Kamuoyunu "dünyadışı uygarlıklarla açık temasa hazırlama programı" hangi yöntemlerle yürütülüyor?
  -Dünyadışı uygarlıklar sivillerle bireysel temasları neden giderek hızlandırıyorlar?
  -Galaktik bir uygarlık 1954 yılında dünyaya nasıl bir program önerdi?
  -İlk dünyadışı mülteciler kimlerdi?
  -Galaktik diplomasi -dünyadışı uygarlıklarla diplomatik ilişkilere dair sürecin dinamikleri ve temsil modelleri- nasıl oluşturulmalı?
  -Dünya gezegeni açık temasa nasıl ve neden hazırlanmalı?
  -Kozmik ziyaretçilerin dünya insanlığından beklentileri neler?
  -Açık temas sonrası gezegenimizi hangi olağanüstü değişimler bekliyor?
  -Yaklaşan büyük paradigma değişimi insanlığa nasıl bir dönüşüm fırsatı sunuyor?


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 392
  En / Boy : 13.5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 12.2019
  ₺83,90
Çerez Kullanımı