Hazreti Ali’den Mustafa Kemal’e Aleviliğin Tarihçesi
Hazreti Ali’den Mustafa Kemal’e Aleviliğin Tarihçesi

Hazreti Ali’den Mustafa Kemal’e Aleviliğin Tarihçesi (9789756358382)

0,00
Marka : Baki Öz

Tarihçi-yazar Baki Öz, 1949'da Erzincan'ın Çayırlı İlçesi'nin Eşmepınar Köyü'nde doğmuştur. Tarih öğrenimi almış ve yıllarca tarih öğretmenliği yapmıştır. Tarih araştırmalarını Atatürk ve Alevilik-Bektaşilik tarihi üzerinde yoğunlaştırmış, bu alanda birçok yapıt üretmiş, Alevilik tarihinin aydınlanmasına kapı aralamıştır. Değerli araştırmacı yazarımız Baki Öz, 08.05.2002'de aramızdan ayrıldı. Yaşama veda etmeden önce kaleme aldığı araştırmalarını kitap olarak görme şansına ne yazık ki kavuşamadı. Yayınevimiz, son araştırmalarını kitaplaştırdı. Halkımıza bu kitapları sunmaktan sevinç duyuyor ve anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

Alevilik; nasıl ve hangi ortamda, neden çıkmıştır? Nasıl ve hangi etkileşimler içerisinde bir tarihsel süreç izlemiştir? Bugünkü Aleviliğin oluşmasında toplumsal, siyasal, düşünsel kültürel etkenler tarihsel süreçte nasıl bir rol oynamış ve Aleviliğe nasıl bir yapı kazandırmışlardır? Bunlar sonucunda Aleviliğin siyasal ve kurumsal oluşumu nasıl bir nitelik göstermiştir? Alevilik içinde yer aldığı devletlerin/toplumların siyasetlerinde, toplumsal yapılanmalarında nasıl ve ne ölçüde rol oynamıştır?.. Bütün bu soruların yanıtları kısa da olsa bu kitapta yer almış, okur bu alanda bilgilendirilmeye çalışılmıştır. Bu yolla, Alevilik karşıtı çevrelerin zaman içerisinde ürettikleri ve doğruymuş gibi insanların beyinlerine işledikleri kimi önyargılı bilgiler ve düşünceler yıkılmaya çalışılmışır.

"Ailecek pek yakındık. Zübeyde Molla'yı ikinci defa kocaya veren benim büyük kaynatam Şeyh Rıfat Efendi'dir. Mustafa Kemal tatillerde Selanik'te sılaya geldiği vakit büyük kaynatamın tekkesine gelir, ayin günlerinde dervişler halkasına katılarak, huuu huuu diye kan-ter içinde kalıncaya kadar döner, dururmuş."

- Kılıçoğlu Hakkı Bey (yazar Falih Rıfkı Atay'a yazdığı mektubundan)


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 170
En / Boy : 13,5 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2004

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı