Diwana Hestiyan
Diwana Hestiyan

Diwana Hestiyan (9786058198715)

0,00
Marka : Erd. Agron
Fiyat : ₺37,50

Diviya bihata derbaskirin ev sînor
Qelenê elendên bi zeraqên rojê xemiliye
Diviya bihata binpêkirin ev zagon
Şikandina destnimêja qedera li ser
Kêlikan hatiye nivîsandin
Diviya ji striyên polayî biniqutiya
Hindik hindik
Xwîn polîtîk e…

Me birînên hev dialastin
Di bin barana xezebê de
Temenê me sê şev û sê roj
(Em tim leqayî yên ji me emirkintir dihatin
Pirpirokên evînê sûc dijîn
Pirpirokên sînoran)
Di sewgura sibehê de em can didin
Can polîtîk e…


Basım Dili : Kürtçe
Basım Yeri : Ankara
Sayfa Sayısı : 104
En / Boy : 13 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 12.2017

Benzer Ürünler
 • Dayika Werın Zaroken We di diroke teatroye de yek ji listiken herı baş ku li diji şer e. BrecHt u hevalen wi di 1939’a de ji dagiriya Naziyan direvin u derbasi Swed dibin. Pişti ve bi 5 mehan, Almanya Polanyaye işgal dike. U Brecht bi hersa li hemberi ve işgale Dayike Werin u Zaroken We dinivise. Ev listika ku babeta we tesira weranker a şeren Ewropaye ye, xefleta çina navin ku dixwaze ji şer fede bigire rexne dike. Ev listik li Almanyaye encax di sala 1949’a de weke listika ewil a BerlinerEnsembleye te peşkeşkirin. Bi qezenc u xetereya xwe Şer e ev, qet naqede. Şer e ev, dikare sed sali ji bidome Qezence nayne ji miroven ji reze re Tişte ku dixwe pisiti, Tişte ku li xwe dike ji ji talane bermayi!


  Basım Dili : Kürtçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 223
  En / Boy : 12 / 18
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : .
  ₺19,00
 • Sadık Yalsızuçanlar Harakanlı bilge Ebu’l-Hasan’ın yaşamını çarpıcı bir dille anlattığı yeni kitabı "Cam ve Elmas" ile yeniden okuyucusuyla buluşuyor. Kars’taki Harakani dergâhında geçen olaylar, kente bir belgesel filmin çekimleri için giden ekipteki kameramanın gözünden -daha doğrusu, kalbinden- anlatılıyor. İki epigraf ile açılıyor "Cam ve Elmas"; biri Ebu’l-Hasan Harakani’nin ta kendisinden: "Yeryüzünde yolculuk edenin ayağı; gökte yolculuk yapanın ise kalbi su toplar." Aynı Harakanlı’nın kendi hayatı gibi. İkincisi ise Wittgenstein’dan. "Yüreğimin büklümleri hep birbirine yapışmaya çalışır, ben de yüreğimi açmak için büklümleri hep yeniden çekip koparmak zorunda kalırım." Aynı "Cam ve Elmas"ın anlatıcısı gibi. Kitapta yüreğinin büklümleri birbirine karışmış bir adam var; bir belgesel çekimi için Kars’a giden, orada Harakani dergâhının bugünkü şeyhi ile "göz göze" gelen ve Harakanlı’nın iklimine giren... Yalsızuçanlar, Harakanlı’nın hayatından sunduğu etkileyici kesitler ile bedeni bugünde ama ruhu kim bilir nerelerde dolaşan anlatıcısının tecrübelerini art arda sıralıyor. Harakanlı Bilge’nin, Gazneli Mahmud ve İbn Sina gibi çağdaşlarıyla ilişkileri ayrı sarsıyor okuyucuyu, Bistamlı Bayezid ile zaman üstü boyutlardaki buluşması da ayrı... Evet, farklı zamanlarda yaşamış bu iki derviş buluşuyor, çünkü onlar farklı bir zincirin halkaları. Harakanlı öyle biri ki on iki yıl süreyle yatsıdan sonra Bistam’a, Bayezid’in türbesine gider, ‘Ona verdiğin giysiden bana da bir koku bağışla’ diye yakarır ve Harakan’a dönerek, sabah namazını yatsının abdestiyle kılar. Ve Bistamlı da öyle ki Harakanlı Ebu’l Hasan daha dünyaya dahi gelmeden, Harakan’dan geçerken durur, havayı koklayarak soluklanır. Yoldaşları, "Efendim, bunu neden yapıyorsunuz?" diye sorduklarında, "Ben bu kasabadan bir erin kokusunu alıyorum" der, "adı Ali, künyesi Ebu’l Hasan’dır, benden üç basamak yukarıdadır." Cam ve Elmas’ı bugünün okuyucusu için bunca anlamlı kılansa bu zamanda yaşayan türbedarın, yani Harakani dergâhının bugünkü şeyhinin tüm varlığa ve hayata bilgece bakışı... Ve belki de ondan da ötesi, çekeceği belgesel için planlar hazırlayan, kareler seçen kameramanın "Ben bunları anlayamıyorum. Bana düş gibi geliyor. Dayanamıyorum" sözlerinin ardına gizlenmiş karmaşık, samimi ve çok çarpıcı keşifleri.
  Basım Dili : Kürtçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 221
  En / Boy : 13,5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : .2013
  ₺49,20
 • Çiroken ku gele Kurd di nezi deh parezgehan ü penci gundan de vegotin hatin tomarkirin, bi dû re ji hatin nivisandin. Ev berhem ku bi ve xebate çebu, ji bo yen ku ve heri zede heq dikin, ji bo zarokan hat amadekirin.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 28
  En / Boy : 21 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 3.2016
  ₺32,80
 • Na kıtavo ke deste to dero, tey gıran meseley, edebiat, tarıx, zagon este. Kıtav eve Zazakiyo, nu zon ra onci vane Zone Ma, Kırmancki u Dımılki.

  Zazaki werte Anatolia de, zone de zaf khano, jüyo. Ez na zu moa ho ra mısune, vırenu je mı na zon de biyene pil, seveta politika dewleta jenerasyone qeseykerdoğe Zazaki şi, xeyle çi vuriya, çı hef ke nıka zone ma re vane zone deku.

  Destebera to ra ki thoa yeno, eke wazena Zazaki bıxeleşiyo, na kıtav bije, so çe de bıwane, laze ho re, çena ho re salıx de, i ki zone ma bımıse. Ho viri ra mekere ke, zu zon zu gomo, zu rengo, zu boa, zu zagono.

  Zon bıxelesno, qom bıxelesno.


  Basım Dili : Kürtçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 135
  En / Boy : 13,5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 6.2016
  ₺28,70

 • Basım Dili : Kürtçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 216
  En / Boy : 13,5 / 20
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : .
  ₺98,00
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı