Yaşamın Anlamı

Yaşamın Anlamı (9789753881418)

0,00
Tedarikçi : Payel Yayınları
Fiyat : ₺18,40(KDV Dahil)

1895'te Viyana'da Tıp Fakültesi'ni bitiren Adler 1902'de Freud'un çevresine katıldı. Daha sonra Viyana Ruhçözümlemesi Kurumu'nun başkanlığına getirildi. Ancak 1908'de Freud'la aralarında, özellikle bilinçdışı çatışmaların açıklanması konusunda görüş ayrılıkları belirmeye başladı. Kişiliğin gelişmesinde cinsel içgüdüler kadar, saldırganlığın da önemli olduğunu savunan Adler, Freud'un "Oidipus Karmaşası" kavramına vermiş olduğu önemi küçümseyerek, insanın temelde toplumsal bir varlık olduğunu savunmaya başladı. 1911 'de, Freud'un çevresinden bütünüyle koptu ve Viyana Ruhçözümlemesi Kurumu başkanlığından ayrıldı. Kısa bir süre sonra çevresinde yeni bir grup oluşturarak, "Bireysel Ruhbilim" adı altında kendi okulunu kurdu.
Freud'tan koptuktan sonra Adler de Jung gibi geçmişin değil, geleceğe yönelik amaçların insan kişiliğini biçimlendirdiğini savunmaya başlamıştır. Adler'e göre, her insanın kendince seçtiği ve erişmek için çabaladığı İdealleri, onun bugünkü davranışlannı etkiler ve o insana Özgü ruhsal süreçlerin oluşmasına yol açar. Adler'e göre, yaşam biçimi çok küçük yaşlarda belirir. Dört, beş yaşlarından sonra yaşanılan her şey, o yaşa kadar edinilmiş kalıplara göre benimsenir. İnsanların davranışları, duygulan, algılan ve tutumtan çok küçük yaşlarda oluşur ve böylece geleceklerini belirler.


Sayfa Sayısı : 255
Basım Tarihi : Nisan 2003
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : 2. Hamur
Basım Yeri : İstanbul

:
Benzer Ürünler

 • ORHAN ÇAPLI, "Eğitim" kavramını bütün boyutlarıyla ele almış, araştırmış, ürünler vermiş değerli bir eğitimcidir. Yetiştirdiği insanlar ve yapıtları, onun eğitim gibi, toplumların yazgısını değiştiren bir konuya verdiği önemin canlı örnekleridir. İNSANIN İÇ DÜNYASI, Orhan ÇAPLI'nın ölümünden kısa süre önce tamamlayıp yayıma hazırladığı bir yapıttır. Her şeyi zamanında yapmayı seven, gecikmekten hep kaçınmış olan ÇAPLI, elbette İNSANIN İÇ DÜNYASI'nın okura ulaştırmakta gecikmesini de istemezdi. Ölümünün onuncu yılında ÇAPLI'nın anısına, bu önemli yapıtı kıvançla sunuyoruz. İNSANIN İÇ DÜNYASI, bir yaşam boyu süren araştırmaların, alanında yetkili bir uzmanın deneyim ve bilgi birikiminin göstergesidir. ÇAPLI'nın dili ve anlatımı da aradan geçen bunca yıla karşın, hiçbir değişiklik, açıklama gerektirmemiştir. "Davranışlarımızın Kaynakları"nı, "Ruh Sağlığı"mızı, "Alışkanlıklar"ımızı, "İnsan ve Toplum"la ilgili bilmediklerimizi ve insana ilişkin çözümlemeleri içeren yapıttan, özellikle eğitimci, öğretmen ve ana babalar başta olmak üzere her kesimden okur yararlanacaktır. Hoşgörülü, alçakgönüllü, şakacılığı, titizliği, çalışkanlığı ve birçok özelliğiyle alanında önder olmuş bir eğitimcidir ORHAN ÇAPLI. İNSANIN İÇ DÜNYASI, düşünsel üretiminin kalıcı ve vazgeçilmez oluşunu simgeleyen bir başucu kitabı, bir kaynak yapıttır.


  Sayfa Sayısı : 0
  Basım Tarihi : Yok 1992
  Kapak Türü : Ciltsiz
  Kağıt Türü : 3. Hamur
  Dili : Türkçe
  ₺7,50 KDV Dahil
 • Neden rüyalarımızı hatırlamakta zorlanırız? Bastırılmış anılara ne olur? Belleği­miz üzerinde daha çok söz sahibi olmak mümkün mü? Peki bunu ister miyiz?

  Hollandalı psikolog ve filozof Draaisma bu kitabında, beyin araştırmaları alanında yıllardır yürütülen bellek çalışmalarını psikoloji ve felsefe alanından yardım alarak ve günlük hayattan örnekler eşliğinde sunuyor. İnsan beyninin gizemlerine meraklı okurların kaçırmaması gereken bir kitap.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 288
  En / Boy : 13,5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 3.2018
  ₺56,00
 • “Ömrümün gerçekten büyük kısmını kendi yanılsamalarımı ve de insanlığın yanılsamalarını yıkmaya çalışarak geçirdim” diye yazar Freud 1923’te. Orta Avrupa’nın yidiş derinliklerinden gelip, büyük Fransız hekimi Charcot’dan büyülenip altüst olan bu ruh embriyolojisti, cesaretini yitirmeksizin düşüncenin bazı inatçı karanlıklarına son verir: Düşlerin dilini tercüme eder ve cinselliğin maskesini düşürür. Psikanaliz yoluyla 21. yüzyılın insanına yeni bir alan açar. Pierre Babin mütevazı ve parlak bir bilginin yaşamının ana hatlarını ve Freudcu düşüncenin büyük aşamalarını ele alıyor.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 144
  En / Boy : 12,5 / 17,5
  Kağıt Cinsi : Kuşe
  Basım Tarihi : 4.2015
  ₺12,96
 • İtalyan psikiyatr Eugenio Borgna Melankoli adlı kitabını, klinik melankolinin semptomlarından ziyade yapısal olgularını psikolojik ve insani yönleriyle oldukları gibi ortaya koyma projesi olarak tanımlıyor.

  Yazar bu çalışmasında depresyonu ve melankoliyi klinik bir gerçeklik olarak ele almaktansa, psikopatolojik ve antropolojik yönlerine odaklı bir söylem oluşturuyor. Melankoliyi yaşama şekillerini bir yandan hastaların öznel deneyimlerinden bir yandan da felsefi ve edebi metinlerden dönüşümlü olarak aktarıyor. Psikoterapinin ve psikiyatrinin temellerine ilişkin söylem, ancak basmakalıpları ve ideolojileri kırarsa ve ancak fenomenoloji ve felsefeyle: felsefi düşünce ve özellikle de (Heideggerci) varoluşsal düşünceyle cüretkâr bir şekilde yüzleşirse anlamlı olur.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 232
  En / Boy : 13,5 / 19,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 11.2014
  ₺17,50
 • "Uzun yıllardır sürdürdüğüm psikoterapi mesleğinde, binlerce hikaye dinledim. Dinlediğim hikayeler genellikle acı, öfke, endişe, keder, korku ve travmatik olaylarla dolu anılardı; kimse neşeli hikayeler anlatmak için terapiye gitmez. 

  Ancak son birkaç yıldır, anlamakta güçlük çektiğim bir hikaye türü olduğunu fark ettim; kendilerine zarar verenlerin hikayeleri. Bu insanlar doğal eğilim olan acıdan kaçma prensibinin tersine bedenlerine kasten zarar verip, kendi canlarını acıtıyorlar. Kendine yönelik şiddet nelerden kaynaklanır? İntihar dinamikleri bilinen bir olgu ama bu intihar değil, ölmek istemiyorlar. Peki, ne istiyorlar? Bu izlerle bize ne anlatmaya çalışıyorlar? Bu bir iletişim kurma çabasıysa, başka türlü iletişim kurmayı öğrenebilirler mi? Bir insanı kendine saldırmaya yöneltecek kadar sarsan ağır travmalar neler olabilir? Kendi canını yakmak, kanını akıtmak kişinin yaşamında nasıl bir işlev sağlıyor? Ve terapist olarak bu insanlara nasıl yardım edebiliriz? Bu çalışmada bunlar gibi birçok soruyu cevaplamaya çalıştım."


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 250
  En / Boy : 13.5 / 19.5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 2.2016
  ₺28,50
Çerez Kullanımı