Tarım ve Gıdada Yatırım Trendleri 2050
Tarım ve Gıdada Yatırım Trendleri 2050

Tarım ve Gıdada Yatırım Trendleri 2050 (9786257191302)

0,00

Yüzyılımızda insanlık, bugüne kadar varlığının hiç karşılaşmamış olduğu ağır sorunlarla yüz yüzedir: Dünyamız bir uçurumun başındadır: Şimdiye kadar bir sının olabileceği akla getirilmemiş olan dünya doğal kay­nakları ve yaşanabilirlik şartlarının sonuna gelmiş durumdayız. Bilimsel veriler, "medeniyet denilen tek dişli canavarın" dünyaya taşıtmakta olduğu vahşi ve aşırı yükün, sürdürülebilirlik sınırlarını aşmış olduğunu söyle­mektedir: Bu durum, günlük hayatlarımızda da açıkça hissedilebilir haldedir: Dünya artık hastadır, çok hastadır! Üstelik hastalık bulgu ve sebepleri aşırı sayıda, bütüncül ve domino taşların­da olduğu gibi birbirini tetikler durumdadır:

Bizler, durumun vehametini daha yeni görmekte; dünyamızın varlığının ve onda mevcut bulunan yaşam şartlarımızın, şimdiye kadar hiç önemsemedi­ğimiz, mikroskobik deniz canlılarından, böcekler ve tüm diğer varlıklara kadar, birinin dahiiçinde oldukları bütünden koparılamayacak şekilde birbiri­ne bağlı olduğunu; yaşamın asla bencilce sadece insanlar açısından ele alına­mayacağını, doğanın bütün ögeleriyle birlikte düşünülmesi gerektiğini geç de olsa yeni yeni anlamaktayız. İnsanlar için artık, su, topraklar ve gıda maddeleri gibi, faaliyetlerimiz için hayatı önemdeki bütün doğal girdi ve temel kaynakların son derece kıt ve sı­nırlı olacağı bir döneme girmekteyiz. Üstelik, 2050'de dünya nüfusunun 9,5 milyarı geçeceği öngörülmektedir: Şu andaki mevcut küresel olanakların bu nüfusu besleyebilmesinin imkanı yoktur!

Aşırı gübre kullanımıyla geniş toprakların öldürülmüş olması, küresel iklim değişiklikleri ve su kaynaklarının çok azalmış olmasının da bu olumsuzluğa artı yönde etkide bulunacağı tahmin edilmektedir: Asıl tehdidin ise; küresel boyutta çok vahim sonuçlar doğurması beklenen gıda yetersizliği ve açlık tehlikesinin de ötesinde, insanlığın bir varlık sorunu­na evrilmiş olduğu belirtilmektedir. Bütün bir dünya olarak, el birliği ile müdahale edilmediği sürece, dünyamızın, dev bir sera olan Venüs gezegenine dönüşmesi ihtimali, bilimsel bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır: Kitaptaki makalelerde, CGIAR uzmanlarının söz konusu bu durumla ilgili öneri ve önlem seçeneklerini bulacaksınız.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 435
En / Boy : 16 / 24
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 12.2021

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı