Özgür Ruh - Kıbrıs
Özgür Ruh - Kıbrıs

Özgür Ruh - Kıbrıs (9786257609906)

0,00

Özgür Ruhlar Esir Edilemez

65 milyon yıl önce Üçüncü jeolojik zamanda(Tersiyer) Kıbrıs Anadolu’dan ayrıldı. Milyonlarca yıl Kıbrıs Anadolu’ya hasretle baktı.
1570 yılında Kıbrıs Osmanlı’nın hakimiyetine girdi. 1877 yılında Ruslar Osmanlı Devletine savaş açtılar. Osmanlı silah yardımı karşılığında Kıbrıs’ı İngilizlere kiraya verdi. İngilizler kirayı ödemedikleri gibi Kıbrıs’a el koydu. Ada İngiliz egemenliğine girdi. Önce Rumlar, sonra Türkler İngilizlere isyan ettiler. İngilizler, Türkler ve Rumları birbirine düşman etti ve Ada’da katliamlar başladı.

Türkler önce birer birer, sonra topluca katledilmeye başlandı. Türkler gizli örgütler kurdular. Kurulan örgütler küçük ve Türkleri korumaktan uzaktı. Rauf Denktaş ve arkadaşları 1958 yılında Türk Mukavemet Teşkilatı’nı (TMT) kurdular. Türkiye TMT’ye eleman, para, silah desteği sağladı. TMT Türkiye’nin desteği ile çok büyüyecek ve Kıbrıslı Türklerin kurtuluş ümidi olacaktı.

1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. Makarios Cumhurbaşkanı, Dr. Fazıl Küçük Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu. Bir tabur Yunan, bir tabur Türk askeri Ada’ya yerleşti. Olaylar, cinayetler durmadığı gibi gittikçe artıyordu. 4 Haziran 1964 tarihinde Türk Donanması Kıbrıs’a müdahale etmek için Akdeniz’e açıldı. ABD harekâtı engelledi. Türklere saldırı her geçen gün daha artıyordu. Türkiye Kıbrıs’a Savaş Jetleri gönderdi. Artık Türkiye savaş meydanındaydı.

1967 yılında Türk donanması tekrar Kıbrıs’a müdahale için Akdeniz’e açıldı. ABD uygun koşullar sundu, donanma geri döndü.

1974 yılında Nikos Sampson, Makarios’a darbe yaptı. Türkiye Kıbrıs’a müdahale kararı aldı. 20 Temmuz 1974’de Genelkurmay’ın “ATİLLA” kod adını verdiği Kıbrıs Barış Harekâtı başladı. 14 Ağustos 1974’de 2. Barış Harekâtı ile hedeflenen bölgeler ele geçirildi.13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti (KTFD) kuruldu.

15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) kuruldu. Milyonlarca yıl önce Anadolu’dan ayrılan Yavru Vatan Kıbrıs, Anavatan’a kavuştu.…Ve hasret bitti.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 324
Ağırlık : 360
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı