Karşılaştırmalı Türk Destanları - Bütün Eserleri: 22
Karşılaştırmalı Türk Destanları - Bütün Eserleri: 22

Karşılaştırmalı Türk Destanları - Bütün Eserleri: 22 (9789753710428)

0,00
Fiyat : ₺120,00


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 228
En / Boy : 12,5 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .2012

Benzer Ürünler
 • Ölüme karşı etkin bir direniş olan ağıt, insanoğlunun ölümle yüz yüze geldiğinde duyduğu şaşkınlığı, korkuyu ve inanmazlığı dayanılır kılma çabasının sonucudur. Bin yıllardır yakılan ağıtlar, Anadolu'da da çok büyük bir çeşitlilik ve zenginlik gösterir. Yaşar Kemal'in Çukurova bölgesinden ve Toroslar'dan derlediği pek çok ağıt, Ağıtlar'da bir araya geliyor. "Gözümüzün önüne, bir deri bir kemik köylü delikanlının biri çıkacak. Adı Kemal Sadık Göğceli, Hemite köyünden gelmedir. Dağ bayır dinlemez, köyünden, dağ köylerinden, obalardan, ovalardan, kasabalardan, ikide bir de kopup gelir Adana'ya çöker önümüze, ağıtlar, türküler, destanlar serer buruşuk sarı kağıtlar üstüne yazılmış. Peki, nereden toplamıştır bunları?anadolu bacılarının hep birlikte yaktıkları ağıtların yazıcılığını ediyordu, bu zorunluluğu duyuyordu, esnek ve kararlı yazısı ile. O hızla kopup geliyordu tabana kuvvet, sanki kaderi ile kaderimiz buna bağlıymışçasına. Önümüze serdiiği söz dizileri, Çukurova kadınlarının ölüm karşısında uyaklı sözleri, bağırtıları, dövünmeleriydi.Sanki ölenin, vurulanın, ezilenin,(...)ırgatı, işçisi, yarıcısı ile büyük değişimlerin içinde bulunan Çukurova7nın avaz avaz ağıtlarından sorumluydu bu çocuk."


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 275
  En / Boy : 13,5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 12.2018
  ₺115,50
 • Her kültürün kendinden önce var olmuş bir başka kültürün yatağında büyüdüğü Anadolu toprakları binlerce yıl zengin bir halk edebiyatına kaynaklık etti. Sebahattin Eyuboğlu ile Yaşar Kemal'in ortak çalışması olan Gökyüzü Mavi Kaldı bu büyük edebiyatın seçme ürünlerinden oluşuyor. Adını Yaşar Kemal'in koyduğu bu kitap, bir yandan halk edebiyatımızın zenginliğini, büyüklüğünü hangi büyük kültürlerden beslendiğini ortaya koyarken, bir yanıyla da halk edebiyatı tarihimize düşülmüş büyük bir not. Kuş uçtu yuva kaldı Gökyüzü mavi kaldı "Folkloru ölü bir araç yığını olarak görmüyorum. Gerkçek folklorcular da bilir bunu. Her zaman halkın içinden sanatçılar çıkacaktır.(...) Halkın yaratması, bir gereksinmedir. Yaratmak bir gereksinmedir çünkü. Sanat insanın kanındadır. Halklar her çağda, her yerde, her zaman yaratırlar. Eğer yozlaşmamışlarsa." Yaşar Kemal


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 415
  En / Boy : 13,5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 1.2019
  ₺123,20

 • Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 243
  En / Boy : 13,5 / 19,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 1.2005
  ₺91,80
 • Kitapta yer alan her biri uzun okumaların ürünü olarak ortaya çıkan, deneme tadında küçük ölçekli bu yazılar, şiirimizde yer alan kavramların tarihi yürüyüşünü, gelişmesini ve çeşitlenmesini izleyebilmek için yapılabilecek daha kapsamlı sistematik çalışmalara model olabilecek niteliktedir. Bu yazılar, divan şiirinin dünyasına girmek isteyenlere yeni kapılar açacak, zevkli ve doyurucu bir yolculuk için kılavuzluk yapacaktır.
  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 134
  En / Boy : 12 / 19,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 1.2005
  ₺58,50
 • Öner Yağcı’nın "dünü bugüne bugünü yarına bağlama" düşüncesi ışığında hazırladığı bu yapıtta, Anadolu’nun büyük ozanı Karacaoğlan ile buluşacaksınız. Kitapta Karacaoğlan’ı sazıyla, sözüyle ve doğa sevgisiyle görecek, Anadolu’daki insan sevgisinin ve aşkın güzellemesinin destansı örneklerini veren büyük ozanın yaşamını okuyacak, onun yüzyılları aşıp günümüze kadar gelen, ölümsüz ozanlar arasında yerini almasını sağlayan, türküleşen şiirleriyle tanışacaksınız.
  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 304
  En / Boy : 13,5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 6.2013
  ₺98,40
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı