İmparatorluğa Meydan Okurken
İmparatorluğa Meydan Okurken

İmparatorluğa Meydan Okurken (9786058378704)

0,00
Yayinevi : ZoomKitap

“İkbal Ahmet, hakiki bir enternasyonalistin nasıl olması gerektiğinin parlak bir örneğiydi. (…) Dünyanın en büyük medeniyetlerinin tarihinde yabancısı olduğu hiçbir şey yoktu. Hem geçmişteki hem de günümüzdeki devletlere dair ansiklopedik bir bilgisi vardı ve bu devletlerin oynadığı rolleri iyi biliyordu. Dahası, halkların devletlere değil, devletlerin halklara hizmet etmek için var olduğunu biliyordu. Hükümetlerle bir alıp vereceği olmadı, tabii onlar için bir baş belası olmadığı zamanlarda. Kendisini ve zamanını dostlarına, meslektaşlarına ve öğrencilerine cömertçe sundu… Sunduğu örnek ve anıları, pek çok insana çalışmalarında ilham verecektir.”

- Kofi Annan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri

“Kendini adamış ve onurlu bir aktivist olarak İkbal, her şeyin ortasındaydı… Devrimin ve emperyalizmin öğrencisiydi ve bunda çok da iyiydi.”

- Noam Chomsky, MIT

“Çağımızın en güçlü aktivist entelektüellerinden birinden bilge ve savaşkan sözcükler...”

- Gayatri Chakravorty Spivak, Columbia Üniversitesi

“Kaybettiğimizden beri İkbal Ahmet’i özleyen binlerce insan için bu kitap çöldeki bir vaha gibi. Bu söyleşilerde Ahmet’in ilgi uyandırıcı sesini; Hindistan, Cezayir, Amerika Birleşik Devletleri ve Filistin’e dair ilham verici fikirlerini; Mahatma Gandi ve Yaser Arafat’la karşılaşmalarını; Batı’nın Bosna ve Kosova konusundaki pısırıklığına karşı yükselen öfkesini; Keşmir çatışmasına önerdiği çözümü ve Pakistan’da Arap tarihçi ve sosyolog İbn-i Haldun’un adını taşıyan bir üniversite kurma planlarını bir kez daha duyuyoruz. David Barsamian’ın söyleşilerinin çeşitliliğinin ve zenginliğinin bir örneği olan bu kitaba ilişkin tek üzüntüm, uzunluğunun iki katı olmamasıdır.” 

- Radha Kumar, Uluslararası İlişkiler Konseyi

“Göz kamaştırıcı bir entelektüel karşılamanın ideal bir birleşimi elimizdeki: Müthiş bir gazeteci olan David Barsamian’ın derinlikli soruları ve olağanüstü İkbal Ahmet’in ölümünden kısa süre önce kaydedilmiş olan zekice yanıtları.”

- Howard Zinn, Boston Üniversitesi


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 200
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 1.2016

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı