Teknik Resim; basit bir şekilde dahi olsa Milattan Önceki zamanlarda dahi bilinen, endüstrinin ilerlemesiyle birlikte gelişmiş, mühendisinden işçisine özellikle sanayi çalışanları arasında kullanılan uluslararası bir dildir. İnsanın düşündüğübir projeyi uygulamaya aktarmasında ve geliştirmesinde Teknik Resmin büyükönemi bulunmaktadır. Geçmişten günümüze ve geleceğe sanayi çalışanlarının, bilim adamlarının ve araştırmacıların bilgi birikimlerini ve tecrübelerini aktarmak için özel bir dil olan Teknik Resmi kullanmışlardır.

Teknik Resim, mühendislik eğitimi veren tüm birimlerin temel derslerindendir. Tasarım ve ArGe çalışmalarının yapılabilmesi ve sürekliliğin sağlanabilmesi için Teknik Resim temel prensipleri ve kurallarının bilinmesi gerekir. Mühendislik eğitimi alan öğrencilerin temel sayılan bu bilgileri iyi öğrenmesi ve geliştirmesi beklenir.

Bilgi teknolojilerinin hızlı bir şekilde geliştiği günümüz koşullarında bilgisayarda kullanılan ve çizim yapmayı daha kolay, daha hızlı ve daha zevkli hale getirmiş birçok yazılım geliştirilmiştir. Ancak bunları doğru bir şekilde kullanabilmek için de temel teknik resim konularının iyi bilinmesi zorunludur.

Bu kitap, Teknik Resmin temel prensiplerini ve kurallarını kapsayan konuları içermektedir. Konular okuyucunun ilgisini çekecek ve kendi kendine okuyup, adım adım uygulayıp, anlayabilmesini sağlayacak resimler ve çizimler ile açıklanmıştır. Her konuda uygulama durumlarının anlaşılabilmesi amacıyla örnekler verilmiştir.

Böyle teknik bir kitabı hazırlayabilmem için gerekli bilgi ve donanıma sahip olmamda; geçmişte emeği geçen tüm hocalarıma teşekkür etmeyi, ödenmesi gereken bir borç bilirim.

Bu kitabın mühendislik eğitimi alan tüm öğrencilere ve ülkemiz endüstrisinde çalışan teknik elemanlara yararlı olmasını dilerim.


Basım Ayı/Yılı : 2017
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 224
Ağırlık : 224
En / Boy : 19,5 / 27,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺161,50

Prof. Dr. İsmet Çavuşoğlu, Türkiye, Bulgaristan, Almanya, İngiltere ve Belçika’da toplam 78 kişisel sergi açmıştır, onun bu sergisi 79. kişisel sergisidir. Yüzün üzerinde Ulusal ve Uluslararası karma sergilere eserleri ile katılmış ve sempozyum çalışmalarına iştirak etmiştir. Sanat alanında 10 ödül sahibidir. 1000’in üzerinde eserleri Türkiye ve Dünya Galeri, Müzeleri ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır. 

50. sanat yılında Çavuşoğlu, Retrospektif nitelikte, çeşitli dönemlerinden bir seçki ile karşımıza çıkmaktadır. Retrospektif sergisi, 1978 yılından günümüze kadar onun tüm sanat dönemlerini özetleyen yağlıboya, akrilik, desen çalışmaları ve suluboyalardan seçilmiş olan toplam 90 eserden oluşmaktadır. 

Çavuşoğlu’nun sanatını Bulgaristan Dönemi ve Türkiye Dönemi olarak tanımlayabiliriz. Bulgaristan’da ünlü ressamlar arasına girmiş bir sanatçıdır. Ressamlar Birliği üyesi iken, 1989 yılında Türkiye’ye göç etmiş ve İstanbul’a yerleşmiştir. Uzun yıllar Beykoz sahili’nde, Boğaz’da, Taksim’de, Asmalı Mescit’teki atölyelerinde yoğun eserler üretmiş olan sanatçı, halen Kadıköy’deki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir. 

Realistik ve klasik sanat anlayışından sonra ekspresyonist, minimalist, bazen soyut ve soyutlama, bazen de plastik fantezilerin de yer aldığı eserler üzerinde çalışmıştır. En son 2016 yılında suluboya alanında jüri özel ödülüne layık görülmüş, kendine özgü bir anlayışı benimsemiş ve yağlıboya ile akrilik tekniklerinin paralelinde büyük başarılara imza atmıştır. Ayrıca Duvar resmi alanında da başarılı çalışmalar yapmıştır. Kocaeli Üniveresitesi Umuttepe Kampüsü’nde yaklaşık 1000m2 mozaik ve 90m2 fresk uygulamaları gerçekleştirmişltir. Kocaeli Üniversitesi’nde Sgrafito çalışmaları da yapmıştır. 

Sanatçı kombinatif ve eşzamanlı olarak soyutlama, ekspresyonist ve fantastik bir anlatımı benimsemiştir. Ayrıca Dünyanın farklı ülkelerindeki müze ve galerilerde araştırmalar yapmış ve makaleler yazmıştır. Sempozyum ve kongrelerde sanat ve sanatçılar üzerine onlarca bildiri sunmuştur. İsmet Çavuşoğlu Prof. Dr. Ayla Ersoy’un “500 Türk Sanatçısı” ve “Türk Resim Sanatçıları” kitaplarında, Prof. Dr. Kaya Özsezgin’in “Türk Plastik Sanatçıları”, Bulgaristan’da yeni çıkan “Targoviştede Ressamlar” kitabında biyografisi ve eserleri ile yer almaktadır. 
Başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz. 

Prof. Dr. Erol Yıldır


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 98
Ağırlık : 98
En / Boy : 22 / 22
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺161,50
101 Ressam 101 Portre

Türk Resminin Yüz Bir Yüzü sanat tarihimizi 101 ressamdan özenle seçilen 101 portre aracılığıyla kat eden bir rehber, bir katalog, bir okuma denemesi.
Şiblizade Ahmed’in Gül Koklayan Fatih Sultan Mehmed minyatüründen Osman Hamdi’ye, Feyhaman Duran’dan Aliye Berger’e, Abidin Dino’dan Erol Akyavaş’a uzanarak günümüze ulaşan bir suretler galerisi.
Türkiye’de önde gelen yazar, eleştirmen ve sanat tarihçilerinin özgün metinlerinin eşlik ettiği portreler, yaklaşık 150 yıllık bir süreç içinde ortaya çıkan farklı üslupları, akımları, tarihsel dönemleri; değişen, dönüşen, başkalaşan yüzlerimizi; her seferinde farklı bir şekilde okunmaya açık ifadelerimizi, jestlerimizi bir araya getiriyor.
Türk Resminin Yüz Bir Yüzü sanatla, Türk resmiyle ilgilenen herkes için bir kılavuz, bir müze turu, bir tür “sanat tarihi 101” kitabı…


Basım Ayı/Yılı : 7/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 228
Ağırlık : 228
En / Boy : 14,5 / 20,5
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : Kuşe
Cep Boy Durumu : 0
₺307,23
Gündelik Yaşamdan İnsan Portreleri

Çıplak ve giysili kıvrımlar (drapeler)

Günlük hayattan figür ve kişiler

Seyahat notları

Eski kostümler

Figürlü gruplar

Bakış açısı ve duruş seçimi


Basım Ayı/Yılı : 3/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 5
Sayfa Sayısı : 64
Ağırlık : 64
En / Boy : 21 / 29
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺87,56

Dört Kitaptan oluşan dizinin her bir kitabı 176 sayfadır.

Bu dizi resim sanatının çizim, kompozisyon ve boyama gibi en temel tekniklerini resim yapmaya meraklı okuyuculara anlatmak ve uygulama yapmalarını sağlamak amacıyla hazırlandı.

Her kitap, okuyucunun yaratıcı yeteneğini harekete geçirecek sayısız örnek ve uygulamalarla zenginleştirilmiştir.

Bu kitapları takip ederek ilgilendiğiniz alanda amatör bir ressam olabilirsiniz. Gerisi artık okuyucunun kendisini geliştirme arzunuza bağlı.

İçindekiler;

Yeni Başlayanlar İçin Çizim Teknikleri
Yeni Başlayanlar İçin Pastel
Yeni Başlayanlar İçin Suluboya
Yeni Başlayanlar İçin Yağlıboya


Basım Ayı/Yılı : 8/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 704
Ağırlık : 704
En / Boy : 19 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺585,90

Düşünce ve tasarımın olduğu yerde üretim kaçınılmazdır. Nitelikli üretimin temel koşulu; araştırma, öğrenme, niteliklerini belirleme ve uygun standartta üretimdir.

Teknik eğitimin ihtiyaçlarından biri de uluslararası standartlara ulaşabilme ve bu standartlarda ürün ve hizmet verebilmektir.

Bu kitap temel standartlardan yola çıkarak okurlarına bir yol haritası örneği oluşturması amacıyla hazırlanmıştır.
Kitabın, teknik eğitimin tüm aşamalarında yararlı olması dileğiyle...


Basım Ayı/Yılı : 9/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 216
Ağırlık : 216
En / Boy : 17 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺94,50

Modern sanatın gelişiminde büyük bir öneme sahip olan bu çalışma, Wassily Kandinsky (1866–1944) tarafından kaleme alındı. Yayımlandığı 1910 yılından bu yana halen günümüzde de sanatta bir rehber niteliği taşıyan bu eser, hem sanatçılara hem de sanatseverlere yol gösteriyor. Sanatı, geleneksel bağlarından koparıp özgürleştiren sanat hareketinin öncü kuramlarının yer aldığı bu yapıtta, resimdeki tinsel devrim olarak adlandırabileceğimiz, maddesel olandan uzaklaşıp soyuta yönelen dışavurumculuğun temelleri atılıyor. Kandinsky, bu kitabında, biçim ve rengin kendine özgü dilini ifşa ediyor.


Basım Ayı/Yılı : 5/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 116
Ağırlık : 116
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺70,20

An accessible A-Z guide to best contemporary art made since 2000


Basım Ayı/Yılı :
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 304
Ağırlık : 350
En / Boy : 18 / 27
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺1.000,00
Protogeometrik Dönem’den Arkaik Dönem’e

Antik Yunan seramiği, bu seramikler üzerindeki resimler ve mitolojik öyküler sadece Arkeoloji dünyasındaki insanların değil, farklı alanlardan birçok insanın ilgi duyduğu bir konudur. Konunun uzmanlarından olan Doç. Dr. Cenker Atila’nın hazırladığı bu kitap, Yunanlıların ilk tarih sahnesine çıktıkları ve ilk seramik eserleri ürettikleri dönemden başlayıp, Antik Çağ seramik sanatının nasıl geliştiğini anlatıyor. C. Atila, seramik sanatının gelişimini anlatırken, yeri geldikçe toplumsal gelenekleri, mitolojik öyküleri ve sanatın gelişimine nelerin nasıl etki ettiğini de açıklıyor. Tamamı renkli olmak üzere, 196 resimle desteklenen çalışmada, zengin bir kaynakça ve seramik sanatı için gerekli olan kısa bir sözlük de bulunuyor. Arkeoloji, seramik, resim, tarih, mitoloji gibi alanlara ilgi duyanların zevkle okuyacağı, başvuru ve başucu niteliğinde bir çalışmadır.


Basım Ayı/Yılı : 11/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 260
Ağırlık : 260
En / Boy : 19,5 / 27,5
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : Kuşe
Cep Boy Durumu : 0
₺500,00

M.Ö. 3000lerden 20. yüzyıl ve 21. yüzyılın I. periyodu 2010lu yıllara kadar uzanan tarihi süreçte Antik kültür ve uygarlıklarda modanın doğuşu, ilk moda buluşları, giyim, yaşam biçimleri, milattan sonraki çağlarda modanın gelişimi globalleşmesinde rol oynayan faktörler, siyasi yapılanmalar yönetim şekilleri, savaşlar, antlaşmalar, sınıf farklılıkları ticaret, ekonomi hacmi, icatlar, keşif ve ilerlemeler, sanayi, kültür devrimleri, şehirleşme, ünlü mimari yapılar, mekanlar güzel sanatlar edebiyat, resim, müzik alanında döneme imzasını atan sanatçılar ve eserleri, kadının aile, toplum içindeki yeri, hakları, sosyal hayat ve aktiviteler, tarihin evrimi ışığında değişim gösteren kadın erkek silüetlerinin karakteristik anatomik yapıları, kostüm biçimleri, stil ve linelar, tekstil, kumaş renk, dikiş-süsleme teknikleri, saç stilleri, şapka, başlık ve aksesuarlar, güzellik-bakım, makyaj kavramları, tarihteki ünlü moda ikonları, haute-couture ve prêt-à-porter, modaya ilham kaynağı olan Hollywood sinema endüstrisi, ünlü filmler, aktör ve aktrislerin gardropları, Oscar Akademi Törenleri, festivaller, moda basını, moda başkentleri ve liderleri, modacılar, modaevleri, markalar ve stratejileri, akımlar, looklar retrolar, moda fuarları, retrospektif sergiler, defileler, teknik ilerlemeler, rekabetler ve moda görüşleri anlatılmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 2012
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 370
Ağırlık : 370
En / Boy : 24 / 20
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺800,00

Teknoloji doğal kaynaklardan yola çıkarak insan ihtiyaçlarını gidermede kullanılan her türlü şeyin üretim yöntemidir. Teknoloji insanın ortaya çıkışı ile başlamıştır. Teknoloji çok basit olabildiği gibi günümüzdeki bazı örneklerde olduğu gibi çok karmaşık da olabilir. 
Teknolojinin bütün alanlarının tarihsel gelişimini bir kitap içinde verebilmek olanaksızdır. Bu kitapta daha çok kullanılan enerji kaynaklarına göre sınıflandırılarak bazı önemli teknoloji alanlarının tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Birinci kısımda suyun iletimi, dağıtılması, yükseltilmesi, değirmenler, su çarklarının bir güç kaynağı olarak 
kullanılması ve yel değirmenleri ele alınmıştır. İkinci kısımda ateş teknolojisi veya başka bir deyimle piroteknoloji kapsamında en önemli konulardan olan çömlekçilik, bakır ile tunç, demir ile çelik ve camcılık konusundaki teknolojik gelişmeler anlatılmıştır. Üçüncü kısımda buhar makinesinin doğuşu ve buhar teknolojisinin ve dördüncü kısımda da 
elektrik teknolojisinin tarihsel gelişimi incelenmiştir. 
Teknolojik gelişmenin tarihini anlatılırken uzun yazılı açıklamalar yerine resim, şema ve şekillerin çok daha öğretici ve kolay anlaşılmayı sağlayıcı olduğu deneyiminden hareketle bol sayıda görsel malzeme kullanılmıştır. Görsel malzemenin seçiminde olanak oranında tarihsel kaynaklar kullanılmıştır. Teknolojik gelişmeler genellikle XX. yüzyılın 
başına ve bazı konularda ortasına kadar getirilmiş ve bütün konularda Türkiye'deki gelişmeler ile ilişki kurulmuştur. 
Emre Dolen’in konu üzerindeki yaklaşık kırk yıllık birikimiyle hazırladığı kitabını okuyucuyla buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 816
Ağırlık : 816
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺365,20

Zerrin İren Boynudelik, “Bu resim ne anlatıyor?” sorusuna yanıt arayan kitap dizisinin dördüncüsünde geç ortaçağ, Rönesans ve Barok dönemlerde yapılan, kompozisyon, içerik ve anlam bakımından zengin ama bir o kadar da karmaşık ve yanlış anlamalara müsait alan olan alegori konulu resimleri inceliyor.

Görsel metinlerde alegorik anlatımları çözmek eğlendirici olabildiği gibi bazen kafa karıştırıcıdır. Çok katmanlı anlamlar içeren bu tür resimlerde bazı ayrıntıları fark etmek kolay olmayabilir. Anlatılan ya da anlatılmak istenen karmaşıklaştıkça resmin çözümlenmesi de güçleşir. Geri plandaki anlamları görebilmek için ihtiyacımız olan şey, yazılı kaynaklar ve kavramların üzerinde mutabakata varılmış sembollerinin bilgisidir.

Bu kitapta, toplamda yüz seksen üç örnek üzerinden alegorik anlatımların en çok kullanıldığı alanlar olarak, erdem ve günahlar (kötü huylar), özgür sanatlar, esin perileri (müzler), duyular, elementler, mevsimler ve ayların konu edildiği resimlerdeki saklı anlamlar açığa çıkarılıyor.

Kitabın sonunda yer alan simgeler tablosu, bu konuda çalışmış sanatçıların referans aldıkları yazılı kaynakların bilgileri ve sözlük, alegorik anlatımların anlaşılmasını okuyucu için kolaylaştıracaktır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 324
Ağırlık : 324
En / Boy : 19 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : Kuşe
Cep Boy Durumu : 0
₺350,00
Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne Batı Sanatının Yansımaları

Wendy M. K. Shaw’ın Osmanlı Resmi: Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne Batı Sanatının
Yansımaları adlı kitap, Bozlu Sanat Yayınları’ndan çıktı. 2011’de İngilizce olarak yayınlanan Ottoman Painting: Reflections of Western Art from the Ottoman Empire to the Turkish Republic adlı kitabının gözden geçirilmiş baskısı olan kitaptaki görsellerin tamamı ilgili koleksiyonlardan izin alınarak renkli olarak basıldı. Editörlüğünü Ömer Faruk Şerifoğlu’nun üstlendiği kitabın İngilizce’den Türkçe’ye çevirisini Zeynep Şen yaptı. Osmanlı’dan erken Cumhuriyet yıllarına kadar, Batılı anlamda Türk resim sanatının oluşum ve gelişiminin izlerini süren Wendy M. K. Shaw süreci “Osmanlı İmparatorluğu’nda sanat pratiği modernliğin bir yansımasını Batının geliştirdiği orijinal bir form olarak değil de verilen evrensel bir söz olarak yansıtıyordu. Osmanlı sanatçıları sanatsal açıdan avangard değildiler ama kelimenin Türk ideolojisine Saint Simon aracılığıyla değil de positivizm teorilerini Saint Simon’un erken dönem yazılarının etki alanında geliştiren Auguste Comte aracılığıyla giren özgün politik söylem ve ideoloji, Türk modernizminde reformu etkileyen ilham kaynağı oldu.
Bu yüzden Osmanlı sanatçılarının emelinin, sanat tartışmasını inovasyonla değil de toplumun tartışmalarını sanatsal stilleri kullanarak değiştirmek olması şaşırtıcı değildi.” cümlesi ile özetliyor. Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmet Paşa, Halife Abdülmecid Efendi, Halil Paşa, Hoca Ali Rıza, Ömer Adil, Avni Lifij, Mehmet Ruhi, Nazmi Ziya, Mihri Hanım, Müfide Kadri ve Hale Asaf gibi Türk resim sanatının önde gelen isimlerinin sanat serüvenleri ve eserlerine dair özgün yorum ve değerlendirmelerde bulunan Shaw, Osmanlı döneminde Batı modelinde başlayan Türk resim sanatının kendi dilini bulmasını temel mesele olarak ele aldığı kitabını şu cümle ile bitiriyor: “Bu kitap, Batı modelinde sanatın Osmanlı İmparatorluğu’na tercümesinin kesin ve tartışılmaz bir tanımını sunmak değil de bu sanatın sözlük imalarıyla tüm zenginliğini göz önüne alarak nasıl tartışılabileceğine dair bir öneri getirmek, gelecekte sanatçıların sanatlarını geliştirmeye devam etmeleri ve izleyicilerle hem yerel hem de küresel ilişkiler kurmalarına dair bir başlangıç teşkil edebilmek, amacıyla yazılmıştır.” 


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 210
Ağırlık : 210
En / Boy : 23,5 / 27,5
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺510,00

Resim sanatını yüzyıllar boyunca meydana getiren kuralların bırakılması bu günkü alçalışın başlıca nedeni olduğu sonucuna çoktan vardık. Resim yapmak bilimi, yani zanaatı kaybolunca, ne pahasına olursa olsun bir yenilik yarışması başlamış ve bizi bu günkü deliliğe kadar getirmiştir. Şimdiki ressamlar eskiler kadar resim yapamayınca “başka yolda” çalışmak zorunda kalmışlardır.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 136
Ağırlık : 136
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺44,80

Kimi zaman en yakın dostlarımız, kimi zaman koruyucularımız, kimi zaman sevdiğimiz kitapların sevdiğimiz kahramanları... Zekalarıyla bizi hayrete düşüren, tatlılıklarıyla en kötü günlerimizi bile güzelleştiren, varlıklarıyla umut veren hayvan dostlarımız bu defa da resim sanatındaki yansımalarıyla karşımızda. hep kitap; Kedi Kitabı, Köpek Kitabı, Kuş Kitabı’ndan sonra insanlık tarihini sırtında taşıyan dostlarımızın kitabını hayvansever okurlarla buluşturuyor:

At Kitabı: Resim Sanatında Atlar. İlkel insan atları yemektense dizginleyerek güçlerinden faydalanmanın daha iyi olacağına karar verdiğinde, yıllara meydan okuyan dostluğun temelleri atılmış oldu. İnsanlar bu güzel ve asil dostlarına büyük bir sadakatle bağlandı. Önce mağara duvarlarında, sonra da kağıt ve tuval üstünde, atlara duydukları sevgiyi gözler önüne serdiler. Dünyanın dört bir yanından ressamlar ve illüstratörlerin çizimleriyle At Kitabı da bu sadakat ve sevginin sanatsal kanıtı!


Basım Ayı/Yılı : 2018
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 160
Ağırlık : 160
En / Boy : 15 / 19
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺119,00

Resme bakmak,
Kendimize bakmaktır.
Resim okumak,
Varoluşu okumaktır.
Resim yapmak ise,
Kendimizi oluşturmaktır.

Tüm yaşamımızda sayı, söz, giysi, bitki gibi çeşitli şeyleri sürekli düzenleriz. Resim de renk, çizgi ve biçim düzenlemesidir. Benzetmek ve kıyaslama kaygısı ortadan kalktığında her şey gibi resim de kendiliğinden oluşur. Bu bağlamda her isteyen kendine has resmi yapabilir ve kişi olgunlaştıkça yapılan resim de olgunlaşır.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 310
Ağırlık : 310
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺152,00

Sanat toplumsal bilincimizin bir ifade biçimi olarak ortaya çıkar. Bir sanat eserini anlamak ve ondan haz almak için, sanat eserinde yer alan sanatsal elemanların bir bütünlük içinde algılanması gerekir. Yazar kitapta, sanat, sanat esirinin üç bileşeni; özne, biçim, içerik, sanatta (resimde) konu, sanatçı, yaratıcılık, sanat kuramları, sanat felsefesi, estetik, sanat eleştirisi, sanat sosyolojisi, sanat psikolojisi, resim yüzeyi, resimde çizgi, resimde şekil, resimde değer, resimde doku, resimde renk, resimde uzam, zaman ve hareket, resimde boya ve malzemeler, kompozisyon, kompozisyonun ilkeleri, resimde kapalı ve açık form, sanat eserinde üslup, sanat eserinde teknik, sanat eserinde semboller / simgeler, portre, manzara, janr resmi natürmort, soyutlama, dönem ve akımlardan örnek eser çözümlemeleri, Gotik, Rönesans, Manyerizm, Barok, Rokoko, Neoklasizm, Romantizm, Gerçekçilik, Pre-raphaelistler, Akademik sanat, Sembolizm, (simgecilik), Empresyonizm, Fovizm, Kübizm, akımlarından birer sanat eserini ele alıp değerlendiriyor. Sanatçı ve akademisyen olan yazarın amacı, resim sanatıyla bağlantısı olan, bir sanat eğitimcisine, öğrencisine, resim sanatını yakından takip eden bir izleyiciye, sanat eserini edinmek isteyen veya resim sanatıyla ilgilenen koleksiyonere, resim sanatına dair temel bilgileri edinmede yoldaşlık etmektir.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 242
Ağırlık : 242
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺436,50

Eğitim her yaş grubu ve her zaman dilimi için yaşamsal bir uzuvdur. Sanatsal eğitim ve çocukların resim tekniklerine uyum sağlama süreci sadece zihinsel değil aynı zamanda ruhsal gelişimi de kapsayan çok yönlü bir perspektife ihtiyaç duyar.

Gözlem teknikleri, çalışmalarda çocukların yönlendirilme metodları, yaş grubuna göre tercih edilmesi gereken yöntemler ve resim sanatında yetenek-çevre kavramlarının açıklamasını inceleyeceğiniz eserde eğitimin ve sanatın ortak noktalarına göz atma imkanı bulacaksınız. 


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 207
Ağırlık : 207
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺64,00

Mürekkep resim geleneğinin farklı yorumlarına odaklanan Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar sergisi, çalışmalarını Çin’de sürdüren on üç sanatçının yapıtlarını bir araya getiriyor. Çalışma pratiklerindeki deneysel ifade formları, sanatçıların günümüz kültürel bağlamında mürekkep geleneğini yeniden ele alırken bu güçlü geleneği nasıl zenginleştirdiklerini vurguluyor.  Sergide yer alan sanatçılar Chen Guangwu, Chen Haiyan, Li Ming, Liang Wei, Luo Yongjin, Qiu Anxiong, Sun Yanchu, Tang Bohua, Xu Bing, Xu Hongming, Xing Danwen, Jian-Jun Zhang ve Zhou Fan’ın, manzara, doğa ve kaligrafi gibi konulara güncel bir bakış açısıyla yaklaşan yapıtları, resim, fotoğraf, video ve yerleştirme gibi farklı mecralarda karşımıza çıkıyor. Sanatçılar, mürekkebin ruhani ve estetik varoluşunu kültürel bir metafor, felsefi bir sistem olarak kullanıyor, günümüze uyarlıyor, manipüle ediyor veya yapı söküme uğratıyorlar. Mürekkebi, form ve mekânın insan ile ilişkisini anlamanın bir yolu olarak kullanıyor, uygarlık tarihi boyunca Çin kültürünün dinamik nabzı olmuş mürekkebe dair gelecek olasılıklara katkıda bulunuyorlar.

Sergiye eşlik eden katalogda ise mürekkep geleneğini ve mürekkebin günümüze esin kaynağı olan ruhunu ele alan iki makale bulunuyor. Serginin küratörlüğünü üstlenen Karen Smith’in mürekkebin güncel açılımlarını sergideki yapıtlar üzerinden ele aldığı yazının yanı sıra, Beth McKillop’un Çin’de mürekkebin tarihine odaklandığı makalesi de yer alıyor. Makaleleri takip eden ve sergideki sanatçılara dair hazırlanan bölümde ise, sergide yer alan yapıtlara dair detaylı açıklamalar bulunuyor.


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 159
Ağırlık : 159
En / Boy : 24 / 28
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺150,00

Altın Çocuklar, 16.-19. Yüzyıl Avrupası'ndan Portreler sergisiyle koleksiyoner olarak tanıma fırsatı bulduğumuz Yannick Vu ve Ben Jakober'in eşzamanlı olarak sanatseverlerle buluşan Flash-Back, Yapıtlar: 1982 - 2012 sergisi ise çiftin 30 yıllık sanatsal yaratıcılıklarını gözler önüne serdi. Katalog, Yannick Vu ve Ben Jakober'in erken dönem işleriyle birlikte 1993'te başlayan ortak çalışmalarından bir seçki de sunuyor. İki sanatçıyı ayrı ayrı irdeleme ve anlama olanağı verirken; Vu ve Jakober ikilisini, ortak yapıtları üzerinden, üçüncü bir sanatçı olarak tanımamıza ve farklı duyarlılıklardan kaynaklanan etkileşimin oluşturduğu bir yaratı sürecinde üretilen yapıtları anlamamıza da olanak tanıyor.

The exhibition Flash-Back, Works: 1982 - 2012, presented simultaneously with the Golden Children, 16th-19th Century European Portraits exhibition, allowed insight into different aspects of the couple, not only as collectors but also as artists, highlighting 30 years of creativity. The catalogue presents individual early works of Yannick Vu and Ben Jakober, together with their collaborative works beginning from 1993. As Flash-Back allows us to contemplate and understand the art of Vu and Jakober individually, it also enables us to recognize within the collaborative works a third artist, and appreciate a process engendered by an interaction of different sentivities in the works created.


Basım Ayı/Yılı : 2012
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 149
Ağırlık : 149
En / Boy : 24 / 28
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : Kuşe
Cep Boy Durumu : 0
₺100,00
Çağdaş Sanatta Toplumsal Cinsiyet, Değerler ve Cam Tavanlar

Erkekler eserlerini imzaladıklarında eserlerinin değeri artarken kadınlar imzaladıklarında değeri düşer. Cinsiyet ve değere ilişkin bu çığır açıcı çalışmasıyla Helen Gørrill, sanat dünyasında bu tür eşitsizliğin son derece yaygın olduğunu ileri sürüyor. Yeni, istatistiksel bir yöntem kullanarak Gørrill, erkeklerin ve kadınların resimleri arasında pek az estetik fark olduğunu fakat erkeklerin eserlerinin kadınlarınkinden yüzde 80 oranında daha değerli bulunduğunu gösteren bir veritabanı oluşturmuştur. Yazar, müzelerin kadın sanatçılardan numuneci bir tavırla eser satın almak suretiyle onların piyasa değerini düşürerek bu kısır döngüye suç ortağı olduklarını ispatlamaktadır. Bu kışkırtıcı kitap öğrenciler, eğitimciler, araştırmacılar ve bizzat sanatçılar için zaruri olup bugüne dek kadınların sanat dünyasındaki rollerini belirlemiş yöntemlere meydan okumaktadır. Ayrıca kadın olmanın sosyal, sembolik, kültürel ya da ekonomik, sanatsal takasın her aşamasını etkilediğine ilişkin çarpıcı kanıtlar sunan değerli bir kaynaktır.

Bulaşıcı bir şevkle yazılan Kadından Ressam Olmaz, şovenizmini “kalite” kisvesi ardına gizlemeye çalışan bütün akademisyenlerin, sanatçıların, küratörlerin, koleksiyoncuların ve kurumların yüzünde patlayan bir tokattır. İnkâr edilemeyecek gerçeklerle ve sayılarla dolu kitap, okuyucuların sanat alanındaki değerlerin kadınları, farklı ırka mensup sanatçıları ve çok dar, Avrupa merkezli bir kanonun sınırlarını aşan eserleri dışlayacak şekilde inşa edilme biçimlerini incelemesinde ısrarcıdır. Gørrill’in bu tartışmalı çalışmasının kimilerini kızdırması mümkündür, çok daha fazla insanı uzun vadede değişimi getirmek üzere güçlendirmesi ise çok daha muhtemeldir. 
Marsha Meskımmon, Loughborough Üniversitesi, Bk


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 276
Ağırlık : 276
En / Boy : 15 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺154,00
Modern Türk Resminin Analizi

Sanat tarihçisi ve akademisyen Elif Dastarlı’nın yazdığı Yan Kapıdan Girenler: Modern Türk Resminin Analizi, Türkiye’nin modernleşme sürecini sanat yoluyla izliyor ve “Modern Türk sanatı nedir?” sorusunu cevaplamaya çalışıyor. Evdeki ve sokaktaki hayatın, kadının yaşamının ve özgürlüğünün, sanatçının bir kimlik olarak ispatının, sanayinin gelişiminin, mimarinin hatta sporun modernleşme sürecinde katettiği yolu Türk resim sanatının penceresinden sosyolojik bir perspektifle ele alıyor. Modernleşmenin Batılılaşma ile özdeş tutulmasına dair bakışın eksik-fazla yönlerine değinerek, resim sanatı üzerinden kapsamlı bir okuma yapıyor.

Yan Kapıdan Girenler: Modern Türk Resminin Analizi, doğru yöntemle doğru bilgiyi vermeye ve disiplinin elverdiği ölçüde mesafeyi koruyarak eseri yorumlamaya çalışırken, hem akademik alana bağlı kalıyor hem de herkesin Türk sanatı tarihinin belirli bir dönemini rahatlıkla okuyabilmesini amaçlıyor. Rafaello’yu, Monet’yi, van Gogh’u tanırken Halil Paşa’yı, Müfide Kadri’yi, Ali Avni Çelebi’yi tanımamanın artık Türkiye’deki okuryazar herkesin aşması gereken bir sorun olduğunu iddia ediyor.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 348
Ağırlık : 348
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺140,80

Sanat tarihinin akademik bir disiplin haline gelmesinde Erwin Panofsky ve Heinrich Wölfflin ile birlikte önemli rol üstlenen Alois Riegl’ın yapısalcı eleştiri yöntemine yaptığı katkılar, onu günümüzde de sık sık başvurulan değerli bir kaynak kılıyor. Yirminci yüzyılın başında yaptığı çalışmalarla geliştirdiği sanat terimleri ve yazdığı metinler, sanatta üslup araştırmalarından kavramsal sanatın yapısal çözümlemesine kadar pek çok konuda kilit taşı olmaya devam ediyor.

47 yaşında hayata veda eden Riegl’ın kült eserlerinden Hollanda Resminde Grup Portreciliği başlıklı kitabı, on yedinci yüzyıl Hollanda resminde önemli bir yeri olan grup portreciliğine odaklanıyor. Rembrandt, Frans Hals ve Bartholomeus van der Helst gibi sanatçıların yaptıkları grup portrelerinden yola çıkarak izleyicinin sanat eserleriyle ilişkisine dair yorum getiren, izleyici öznenin varlığından yola çıkarak iç ve dış tutarlılık kavramlarını temel alan Riegl sanat tarihine yepyeni bir bakış açısı kazandıran tespitleri, çoğunlukla izleyiciyi merkeze alan günümüz sanatının değerlendirilmesine de ışık tutan bilgiler veriyor. Hem portredeki figürlerin hem de resmin izleyicisinin kompozisyonun tamamlanması için birbirlerine ihtiyaç duyduklarını belirten Riegl, grup portreciliği geleneğini üç ana döneme ayırarak bu ayrımların nasıl oluştuğunu ve evrildiğini de ayrıntıyla açıklıyor.

Sanat tarihçisi Uşun Tükel’in sunuş yazısında belirttiği gibi etkisi disiplinin sınırlarını aşan yaklaşımıyla Riegl’ın Hollanda Resminde Grup Portreciliği metni, portre betimi, açık yapıt ve alımlama estetiği başta olmak üzere sanatın dilini anlamak isteyen her okura hitap ediyor.


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 449
Ağırlık : 600
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺145,20

Hızla ilerleme kaydeden teknoloji ile beraber tasarım uygulamaları alanındaki gelişmeler tüm sektörlerin tamamında yaygınlaşmış, insan hayatını kolaylaştırarak günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Günümüzde tasarım ve üretim kavramıyla, nereye bakarsanız bakın sanattan sanayiye, basılı ve görsel yayınlardan endüstriyel ürünlere, ayakkabıdan kıyafete kadar adını sayamadığımız her alanda karşılaşmaktayız. Her konuda, her yerde, her üründe, canlı cansız her şeyde tasarım kavramını görmekteyiz.  
Bu kitapta farklı disiplinlerden oluşan tasarım alanları ve bu disiplinleri oluşturan alt çalışma alanlarından bahsedilmiştir. Üretime yönelik olan sınırlı sayıda alt alanlardan tasarım, üretim ve kaliteyi etkileyen unsurlar ve malzemeler anlatılmıştır. Kitapta içeriğinde temel gaye, tasarımdan kullanılan hammaddeye kadar, hedeflenen çıktının istenilen kalite ve standartlarda ürüne dönüşmesini sağlayacak bilgiyi oluşturmaktır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 108
Ağırlık : 108
En / Boy : 16,5 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺65,00

Derin Portreler yaşamlarıyla, cesaretleriyle, kişilikleriyle yaşadığı zamanları aşıp isimleri günümüze kadar gelen şahsiyetleri anlatırken aynı zamanda yaşayan ve düşünceleriyle, duruşlarıyla istisna olan şahsiyetlerin de portrelerini kelimelerle çiziyor. Kitabın içeriği klasik, doğumla ölüm parantezine hapsedilen, kronolojik biyografi yazılarından oluşmuyor. Portre yazıları düşünceleriyle, eylemleriyle, yürekleriyle yüreklerimize dokunanların serencamlarını dile getiriyor.

Genelde galiplerin, statükonun yanında yer alanların hayatlarından ziyade mağlupların, yenilmişlerin hayatlarını ele alan bir çalışma Derin Portreler. Aliya İzzetbegoviç: “Mağluplara, kaybedenlere karşı duyduğumuz sempati asla aklımızdan kaynaklanmamaktadır. Bu, sadece öldükten sonra anlayabileceğimiz yani bu dünyaya ait olmayan bir duygudur” diyor ya Muaz Ergü de işte bu duygunun peşinden giderek bir araya getiriyor portreleri.

Evet, hep yenilmişlerin hayat hikâyeleri sarıp sarmalar bizi. Kendimizi daha çok onlara yakın hissederiz. Hep mağlupların, mazlumların menkıbeleri değer yüreğimizin, gönlümüzün en sızılı yerlerine. En çok ta onların hatıraları sızlatır burun direklerimizi. Onların menkıbeleriyle büyür içimizdeki çocuklar. Onların saflıklarıyla, masumiyetleriyle çocuk kalır içimizdeki çocuklar. Bir tarih yazılır, bir tarihe yazılır bütün mağlubiyetler.

Derin Portreler’i okurken portresi yazılmış şahsiyetlerin ideolojisinden, mezhebinden meşrebinden, dilinden, dininden ziyade Onların vicdanlarına, adanmışlıklarına, cesaretlerine, ruhlarına vurgu yapıldığı görülecektir. Zekânın, strateji


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 312
Ağırlık : 312
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺150,00

Türk resminin zirvesindeki bir ressamdır Şevket Dağ. Aynı zamanda iç mekân resimleri ve Ayasofya ile bütünleşen bir ressam… O, göremediğimiz detayları, bize ışığı ve renkleriyle gösteren bir ressamdır. Kimi zaman da bize mekânı gerçeğinden daha canlı duygularla yaşatan bir gözlemcidir. Nasıl ki Feyhaman Duran’ın portreleri, Nazmi Ziya’nın peyzajları, İbrahim Çallı’nın manolyaları öne çıkıyorsa, Şevket Dağ da Ayasofya, camilerin içleri ve kapalı çarşı konulu yapıtları ile öne çıkar. Özellikle de Ayasofya en önemlilerindendir. Eserlerinde sıklıkla izlerini gördüğümüz hocası Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmet Paşa ve Hüseyin Zekai gibi klasik–akademik resmin uygulayıcısı olan bir ressamdır.

Böyle büyük bir ressamın ülkemizde yapılmış ilk ve tek kapsamlı albümünü yayımlamanın büyük onurunu yaşarken; resim sanatıyla ilgilenen tüm sanatseverlerin başucu kaynağı olarak kitaplığınızda yerini hemencecik alacak bir eser artık elinizin altında.

Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ adlı eserde, Fahri Özdemir, Sinan Genim, Evrim Altuğ, Şeref Akdik, Malik Aksel, Cemal Tollu, Hikmet Ferudun Es’in Şevket Dağ’la ilgili kapsamlı makaleleri ile birlikte; ilk defa gün yüzüne çıkan eskiz defterleri, özel eşyaları, fotoğrafları, yazışmaları ve bir çok eserini de toplu olarak görebilirsiniz.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 312
Ağırlık : 312
En / Boy : 23 / 33,5
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : Kuşe
Cep Boy Durumu : 0
₺730,00
Sesler, Renkler ve Çizgiler Peşinde

İhsan Özgen, Sanatı Yaşamak kitabında “Sanatçı olmak kolay değildir, sanatı yaşamak ise başka bir şey. Ben ise sadece sanat denilen ‘ev’in bir konuğuyum ve orada yaşamak istedim hayatım boyunca. Hepsi bundan ibaret.” demişti. Bir ev olarak sanata sığınan, onu yapan değil yaşayan olmanın arzusunu yaşamı boyunca üstünde taşıyan İhsan Özgen’in yolculuğuna yakından tanık olacağınız bu kitap; müzik, resim ve edebiyat gibi pek çok sanatla iç içe geçmiş tutkulu bir arayışın izlerini de gözler önüne seriyor. 
Türk müziğinde özellikle kemençe virtüözü olarak anılsa da kemençenin yanı sıra tanbur, lavta ve viyolonselle yaptığı icralar, saz müziğine olan yoğun dikkatiyle beraber sanatta evrensel olanla kurmak istediği bağlantı İhsan Özgen’i tek bir sıfatla anmamıza mâni oluyor. Müzisyenliğin yanında ressamlık, deneme yazarlığı ve kemençe yapımcılığı gibi birçok alanda kendi kabuğunu genişleterek ilerlemeyi seçmiş Özgen’in, sanatını ve yaşamını nasıl beslediği hem kendisinin hem de yolculuğuna eşlik eden yakınlarının dilinden röportajlar, belgeler ve fotoğraflarla anlatılıyor. 
Bu kitap; yaşamı seslerin, renklerin ve çizgilerin peşinde geçmiş bir sanatçının arayış yolculuğuna eşlik etmek isteyen okurlarını bekliyor.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 448
Ağırlık : 448
En / Boy : 15,5 / 24,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺200,00
Geçmişteki Büyük Ressamlardan Esinlenmek

Kendinize güvenerek ve yeteneğinizi konuşturarak çizim yapma isteğiniz söz konusu olduğunda bunu size usta ressamlardan daha iyi kim öğretebilir?

Ustalar Gibi Çizin eski Yunanlılardan Leonardo’ya, Raffaello’ya, Ingres’e ve Van Gogh’a kadar dünyaca ünlü ressamın 100’den fazla çizimine yer veriyor. Çok satan yazar Barrington Barber, büyük ustaların çizimde nasıl bir yaklaşım tarzı benimsediklerini ve eserlerinin niçin bu kadar başarılı olduğunu araştırıp analiz ettiği yılların birikimi bilgilerini sizlerle paylaşıyor.

Çizim öğrenmenin denenmiş ve test edilmiş yöntemi, büyük sanat çalışmalarının kopyalanması hem eğlendirici hem de öğreticidir. Üstelik çarpıcı sonuçlara ulaştırabilir.

 


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 128
Ağırlık : 128
En / Boy : 23 / 28
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺310,00

Afrodisyas Sebasteion Sevgi Gönül Salonu

Yunan ve Roma döneminden günümüze ulaşan en önemli antik kentlerden biri olan Afrodisyas, aynı zamanda çağının en ünlü heykeltıraşlık merkezlerinden biriydi. Afrodisyas’lı heykeltıraşların bölgeye özgü kolay işlenir mermerlerle yaptığı yontuların ünü Afrika’dan Roma’ya bütün dünyaya ulaşmıştı. Geyre Vakfı, kuruluşunun 21. yılında, Afrodisyas dostlarının değerli katkıları sayesinde, bir zamanlar büyük tapınak kompleksi Sebasteion’u süsleyen özgün kabartmaların mitolojik hikâyeleriyle birlikte sergileneceği yeni bir müzeyi kullanıma açarak ülkemizin tarihi mirasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Uzmanlar tarafından onarılan, Afrodisyas ve çevresine duyarlı bir yaklaşımla, Mimar Cengiz Bektaş’ın projesine uygun olarak inşa edilen Sebasteion-Sevgi Gönül Salonu’nda sergilenen özgün yüksek kabartmalar, klasik dönemin efsanevi görkemini ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 • Kitap Adı: Afrodisyas Sebasteion Sevgi Gönül Salonu
 • Yazar: Kolektif
 • Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
 • Hamur Tipi: 2. Hamur
 • Sayfa Sayısı: 144
 • Ebat: 16,5 x 24
 • İlk Baskı Yılı: 2022
 • Baskı Sayısı: 1. Basım
 • Dil: Türkçe
 • Barkod: 9789750854316
₺97,90

Resim yapmayı denemek mi istiyorsunuz ya da ilginizi bir sonraki düzeye taşımayı mı düşlüyorsunuz?

Suluboya mı, akrilik boya mı, yağlıboya mı?

Ressamın Resim Teknikleri tam size göre.

Temel bilgilerle – gözlem becerilerini geliştirme, bir konu seçme ve çizim yapmayı öğrenme gibi– başlayan kitap, sırasıyla suluboyalarla, akrilik boyalarla ve yağlıboyalarla çalışmaya derinlemesine bakıyor.

Çalışan ressamların öğüdü ve teşvikiyle, bu kitap, kendi üslubunuzu geliştirmeniz ve bir ressam olmanız için sizi becerilerle ve özgüvenle donatacaktır.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 304
En / Boy : 22 / 26
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 11.2020
₺646,00

Set İçeriği:

 

 • Büyük Sanatçıların Gizli Hayatları
 • Büyük Yazarların Gizli Hayatları
 • Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 879
En / Boy : 13 / 20
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 6.2021
₺269,10

''Temiz fikirleriniz olsun istiyorsanız, onları gömlekleriniz kadar sık değiştirin.''
-Francis Picabia

Hayal kırıklığı içinde on iki öfkeli sanatçı...
On iki Dadaist!

Yaşadıkları dünyaya, savaşa, topluma, yokluğa, sanata ve çaresizliğe tepkililer. Tanık oldukları hatta kendilerinin de katılmak zorunda kaldıkları dünya savaşlarının sadece mal ve can kaybına yol açmadığını, geride kalanlar üzerinde de büyük ekonomik ve ruhsal yıkımlara neden olduğunu görüp yaşayan on iki anarşist...

Savaş mağduru bu asi çocuklar, yaşananlardan dolayı kırgındılar, üzgündüler. Yeteneklerini büyük bir öfkeyle sergilemek için bir araya gelmeye karar verdiler sonunda.

Otoriteye karşı duracaklar, herhangi bir lidere ya da ideolojiye ihtiyaç duymadan burjuvazinin kirli sanatına meydan okuyarak o kirli sanatı yerle bir edeceklerdi.

Her şeyi yıkıp yeniden başlamak isteyenler için ilhamla ve umutla dolu bir yıkım rehberi...


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 208
En / Boy : 11.5 / 17.5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 2.2021
₺98,00

“Gerçek zaten vardır, yalanı icat etmek gerekir.”
-Georges Braque

Fotoğraf makineleri, ses kayıt cihazları, telefonlar, otomobiller, uçaklar ve bilumum icatlar peyda oldu, mertlik bozuldu.

Ressamların olanı olduğu gibi resmetmelerinin hiçbir anlamı kalmadı. Fotoğraf makinelerini aşmaları gerekiyordu artık.

Böylece ne oldu?

Müjdeler olsun kübizm doğdu!

Hareketin başını çeken Pablo Picasso, geleceğin fotoğrafçılığı ve videografisi arasında kalan ressamlara eğer hayatta kalmak istiyorlarsa resmin yeniden icat edilmesi gerektiğini söyledi.
Artık yeni bir bakış açısı lazımdı hayatta kalmak için.

Yedi özgürlükçü sanatçı, bu yolda devrim niteliğinde bir bakış açısı icat etti. Ömrünün ne kadar uzun ya da kısa olduğu mühim değildi. Mühim olan icat edebilme cesareti ve özgürlüğüydü.
Hayatta kalmak için yeni bakış açıları icat etme cesareti arayanlara sarsıcı bir rehber...


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 216
En / Boy : 11.5 / 17.5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 2.2021
₺98,00

İnsan bedenini çizmek, her parçamızı kapsar: Modelin fiziksel özelliklerini ve ruh hallerini gözlemleyerek, hissederek ve bunu kendimizle karşılaştırarak duygularımızı tanımlarız. Portrelerde daha da kapsamlı olarak türümüzün bedenine bakmak bir anlamda onun yaşam gücünü bir an için görmek gibidir. Ortaya çıkan çizim bu gücü yansıtma çabamızı temsil eder.

Nü çizim üzerine çalışan öğrenciler ve çizerler için bu kitapta,

Ölçme,

Orantı,

Simetri ve asimetri

Denge ve denge dağılımı,

Perspektif ve kısa görüntü,

Işık ve gölge,

Kıvrım çizimi üzerine uygulamalar ve teknikler bulunuyor.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 64
En / Boy : 21 / 29
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 11.2019
₺99,50

Hem perspektif, hem de yapı araştırması, çizime güvenli ve akılcı bir ilke sağlar. El yapımı ya da doğal, basit ya da karmaşık, herhangi bir objenin canlı serbest çizimi, yalınlaştırılmış ve açık olarak ifade edilmiş perspektif kuramlar ile yapıldığında, meramını daha doğru anlatır, belirgin ve yanlışsız olur.

Bu kitapta;

Atmosferik perspektif,

Merkezi çizgisel perspektif,

İki noktalı, çizgisel perspektif,

Üç noktalı çizgisel perspektif,

Yapı, gölge ve yansımaya dair birçok uygulama ve teknik bulabilirsiniz.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 64
En / Boy : 21 / 29
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 11.2019
₺99,50

Hayata veda ettiğinde bir sanatçı için çok kısa denebilecek bir ömürden geriye kocaman bir Avni Lifij efsanesi kalmıştır.

Türk resim sanatının “erken modern” adları arasında yer alan Avni Lifij, ömrünün sonuna doğru yazarlığı/eleştirmenliği asıl meşgalesi haline getirmiş, çeşitli dergi ve gazetelerde sanat üzerine yazılar yayımlamıştır. Elinizdeki kitap Lifij’in birbirinden önemli yazılarını bir araya getiriyor.

İlk defa günümüz okurunun karşısına çıkan bu yazılar; doğal yetenek ile tekniği ustaca buluşturan Avni Lifij’in sanat bahsinde ilgilenmediği konu, değinmediği alan bırakmadığını, yazarlıktaki derinliğini ve eleştirmenlikteki ustalığını gösteriyor.

Sanat Yazıları, “çağının yenisi” ressam Avni Lifij’in bir eleştirmen olarak portresini çiziyor.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 376
En / Boy : 16,5 / 22
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 10.2019
₺150,00

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 130
En / Boy : 24 / 22,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : .2019
₺89,25

Türkiye’de Batılı anlamda tuval resminin gelişiminde önemli bir yeri olan “Asker Ressamlar” kuşağının güçlü temsilcilerinden olan Hüseyin Zekâî Paşa (1860-1919), sadece yaptığı resimlerle değil, arşiv, belgeleme, fotoğrafçılık, müzecilik, koleksiyonculuk ve sanat yazarlığı gibi farklı alanlardaki faaliyetleriyle de sanat tarihimizde öncü bir rol oynamış ve dönemin kültür sanat hayatına önemli katkılarda bulunmuştur. II. Abdülhamid döneminde Yıldız Sarayı’nda yaklaşık otuz yıl boyunca önemli görevlerde bulunan ve yaşamı süresince ürettiği az sayıda eserin çoğu bugün müzelerde olan Zekâî Paşa’nın ölümünün üzerinden neredeyse yüzyıl geçmesine rağmen yaşamı ve eserleri ile ilgili bir kitap yayımlanmamıştır.

Bugün isimlerinden övgüyle bahsedilen; fakat yaşamları, fikirleri ve eserleri hakkında detaylı bilgiye sahip olamadığımız Osmanlı ressamlarıyla ilgili olarak, sanat tarihi literatüründeki eksiklikleri doldurmak ve söz konusu araştırmalarda dönemin kaynaklarına inilmesinin gerekliliğini vurgulamak amacıyla Bozlu Sanat Yayınları tarafından bir kültür hizmeti olarak yayımlanan bu kitapta, Hüseyin Zekâî Paşa’nın yaşam öyküsü sanatçının torunu ile yapılan görüşmeler, dönemin kaynakları ve arşiv belgelerinden faydalanılarak yeniden yazılmış, sanatçının yaşamı ve eserleri hakkındaki bilgiler metni destekleyici fotoğraflar, resimler ve belgeler eşliğinde okuyucuya sunulmuştur. Sanatçının mimarlık, sanat tarihi, hat, tezyinat, fotoğrafçılık, arkeoloji, müzecilik, resim, koleksiyonculuk ve eski eserlerin korunması gibi konulardan bahsettiği, 1913 tarihli Mübeccel Hazineler isimli kitabının tamamı metnin rahatça anlaşılması için sadeleştirilerek yayımlanmış, kitapta yer alan orijinal fotoğraflar ve dipnotlarla zenginleştirilmiştir.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 107
En / Boy : 22 / 26
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 1.2019
₺170,00

Foucault’ya göre, estetik modernizmin başladığı “empresyonizm hareketini Manet mümkün kılmıştır”. Aslında, “Manet’nin mümkün kıldığı şey, empresyonizmin de ötesinde, bütün bir 20. yüzyıl resmidir, çağdaş sanatın içinde boy atıp geliştiği resim sanatıdır”. Foucault, Rönesans dönemiyle modern çağ arasındaki bilgi-iktidar rejimlerini incelediği, en temel eseri olan Kelimeler ve Şeyler kitabını da Velazquez’in Las Meninas tablosuyla açar.

Foucault’nun, bu kitapta derlediğimiz Manet ve Velazquez üzerine incelemeleri, estetik düşüncenin köşetaşları olmakla kalmıyor, bu iki ressamın zamanlarındaki dünya görüşünü de aydınlatıyor. Carole Talon-Hugon ile David Marie’nin yazıları ise Foucault’nun Manet üzerine metnini yorumlayarak, onun “sanat tarihindeki en derin kopuş” dediği estetik modernizm üzerine düşüncelerini açımlıyor.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 123
En / Boy : 13 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 9.2018
₺96,05
Tükendi
Sanatçılar-Resim İncelemeleri-Mitoloji

“Dünyada yeterince tatsız şey var. Sanat neden güzel olmasın?”

Pierre Auguste Renoir

“Caravaggio’dan Aziz Petrus’a Söyleyemediklerimiz ve İtiraf Edemediklerimiz” ile başlayan benzersiz ve zihin açan bir sanat yolculuğuna var mısınız? O zaman buyurun.

Raphael’den Caravaggio’ya, Valentin de Boulogne’den El Greco’ya, Hieronymus Bosch’tan Rogier van der Weyden’e, Titian’dan Bruegel’e, Holbein’dan Carracci’ye, Rubens’ten, Domingo Valdivieso’e kadar birçok sanatçının konuya ilişkin resimleri ve detaylı incelemeleri.

Hz. İsa’nın Petrus’u havariliğe kabul edişinden başlayıp, son akşam yemeği, yargılanması, çarmıha gerilmesi, mezara konulması ve dirilişine kadar geçen sürenin detaylı analizi ve sanat tarihine yansımaları. Petrus ile Caravaggio’nun insani korkuları, söyleyemedikleri ve itiraf edemedikleri.

“Loki ve Çocuklarının İskandinav Mitolojisindeki Yeri”, dev yılan Jörmungandr, dev kurt Fenrir ve ölüm tanrıçası Hel’in Ragnarök’e giden yolda Thor, Odin ve Aesir’in kaderinde oynadıkları rol. İskandinav mitolojisindeki birçok karakterin başından geçen olaylar, hikâyeler, doğru bilinen yanlışlar.

Hollanda Altın Çağı’nın önemli isimlerinden Jan Steen’in janr (tür) resimlerinin detaylı incelenmesi, resimlerindeki şifreler, yaşamı, Rembrandt ile ortak yönleri ve diğer çağdaşları ile olan ilişkileri.

Pieter Bruegel’in Ölümün Zaferi adlı resminin detaylı incelemesi, veba salgını ekseninde şifrelerinin çözümü, kara ölüm dışında resmin oluşturulma sürecine etki eden diğer faktörler.

Empresyonizmin, Monet ile birlikte en önemli isimlerinden biri olan Renoir’nın yaşamı, sanatının ayırt edici özellikleri, eserlerinin detaylı incelemeleri, yaşadığı zorluklar, resimlerinde yer verdiği arkadaşları ve mekânlar.

17. yüzyıl Hollanda sanatının önemli isimlerinden Nicolaes Maes’in Dua Eden Yaşlı Kadın resminin incelemesi ve şifreleri. Van Gogh, Picasso, Lautrec, Paolo Veronese gibi birçok sanatçıya verilen referanslar ve eserlerinin eşzamanlı incelemesi.

UMBERTO ARTE İLE SANAT IV sizleri tadı damağınızda kalacak, eşsiz ve zihin açan bir sanat yolculuğuna  davet ediyor


Basım Ayı/Yılı : 4/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 424
Ağırlık : 424
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : Kuşe
Cep Boy Durumu : 0
₺256,00
Tükendi

İlahi Komedya  ölmeden önce ölmenin ve yeniden doğmanın yolculuğudur. Yazıldığı 14. yüzyıla dair bir tanıklık sunduğu kadar insanın iyiye, salim ve kâmil olmaya nasıl ulaşacağına dair bir rehberdir de. İtalyanca orijinalinden çevrilen bu eksiksiz ve tamamı kafiyeli İlahi Komedya, ayrıca Dante’nin referans ve hayal dünyasına vâkıf olunabilmesi için ayrıntılı notlarla zenginleştirilmiştir.

Elinizdeki kitapta Dante’nin başyapıtı, romantik dönemin çığır açıcı şair ve ressamı William Blake’in ölümünden hemen önce, 1824-1827 yılları arasında ürettiği 102 suluboya resimle birlikte sunulmaktadır.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 708
En / Boy : 13.5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 4.2021
₺287,00
Tükendi

Resim, heykel, klasik müzik, edebiyat, çizgi roman ve sinema yazılarından oluşan Yapı(t)söküm, sanat eserlerinin işaret ettiği, vurguladığı, indirgediği, soyutladığı, örttüğü, betimlediği, kavramsallaştırdığı bileşenleri yalınlıkla deşifre ediyor. Sanat yapıtlarının estetik ve felsefi yapılarını rasyonel fakat duygulu bir dilde söküyor.

“Keşke elinizdeki kitabı ben yazmış olsaydım, bu cümleyi de Yalın Alpay kursaydı.”
– Murat Menteş

“Yalın Alpay eline kalemi alıp, resim, müzik, edebiyat hakkında yazdığında, Roland Barthes’ın metin hazzı dediği hazzı yaşatır okuruna. Güçlü bir gözlem ve analiz eşliğinde en karmaşık konular, Alpay’ın kaleminden çıkan tümcelerde en sarih biçimini bulur. Bakışı öylesine yetkinleşmiştir ki tüm bir yaşamı ya da eseri o tanık olduğu parçasından yakalar ve gerçeğini olanca açıklığıyla dile getirir. Sanatın farklı dallarına dair değinilerinin olduğu bu kitapta, berrak bir dil, duru ve eylemde bir zihinle karşılaşacaksınız.”
– Prof. Dr. Nilgün Tutal, Galatasaray Üniversitesi

“Yalın Alpay rafine sanat yazılarıyla, görsel sanatlardan edebiyata; sinemadan klasik müziğe, sade ama bir o kadar etkili kalemi aracılığıyla geziniyor. Üstelik sanat yazımının alışıldık dışlayıcı yaklaşımına karşın, kapsayıcı ve kucaklayıcı. Sanatın farklı disiplinleriyle, tarihten psikanalize ve felsefeye, pek çok ilişkiyi okuyucu için açan bu yazın seçkisiyle, günümüz sanatına çok daha geniş bir perspektifle bakacaksınız.”
– Dr. Kumru Eren, Borusan Contemporary Direktörü

“ ‘Hocam, ne yapalım’ diyenler! Bu kitabı okuyun.”
– İlker Canikligil


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 320
En / Boy : 13.5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 12.2020
₺98,00
Tükendi

Paul Signac’ın (1863-1935) kendini yeni-izlenimcilerin (neo-empresyonistlerin) yetkin bir sözcüsü, eleştirmeni ve kuramcısı olarak kabul ettirdiği bir resim sanatı manifestosu (1899 ve 1911).

Delacroix’dan izlenimcilere, izlenimcilerden yeni-izlenimcilere uzanan süreçteki renklendirme, ışık-gölge, kontrast, optik karışım, fırça vuruşu, noktalama tekniği (pointillisme), bölme tekniği (divisionnisme), yapım tarzı, gözün eğitimi gibi sorunları, tanıklıklarıyla, en ince ayrıntılarına kadar açık seçik biçimde inceleyen, tartışan, değerlendiren bir resim akımı kitabı.

Delacroix, Constable, Turner, Seurat, Signac, Jongkind, Renoir, Monet, Cross, Pissarro, Guillaumin, Cézanne, Sisley, Courbet, Corot ve başkalarının katkılarını tablolarındaki ayırıcı özellikleriyle sergileyen vazgeçilmez bir çalışma.

Matisse’ten Kandinski’ye XX. yüzyılın başlarında özellikle renk sorunlarıyla yakından ilgilenen ve modern resmi yaratacak olan ressamlar kuşağının temel kaynağı.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 96
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 6.2019
₺9,24
Tükendi

Güzellik nedir? Sanat, zevk, moda nedir? Güzellik mantık çerçevesinde değerlendirilebilir mi? Güzellik üzerine nesnel saptamalarda bulunulabilir mi? İşte Umberto Eco bütün bu soruların merkezinden başlatıyor büyük keşif gezisini. Batı kültürünün başyapıtlarını (Milo Venüsü’nü Andy Warhol’un Marilyn’ini, Bosch’un canavarlarını, Botticelli’nin madonnalarını veya Manet’nin odalıklarını göz ardı etmeden) en ince ayrıntısına kadar inceliyor. Güzelliğin farklı yönlerinin kusursuz tanımlamalarını yapıyo; Eski Yunan’dan günümüze doğru çıktığı zaman yolculuğunda okurunu da peşinden sürüklüyor. "Güzellik nedir?" gibi güç bir soruyu cevaplamaya çalışan sanatçılara ve düşünürlere kitabında yer vererek anlatılanları zenginleştiriyor. Güzelliğin Tarihi bugüne değin kabul görmüş tüm fikirleri geliştirerek Güzelliğin tanımını tekrar tekrar yeniden yapıyor.

 


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 438
En / Boy : 17,5 / 24
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 10.2016
₺139,40
Tükendi

Bir portre ressamı, çizer ve öğretmen olan Giovanni Civardi bu kitapta kendi tecrübelrerini kullanarak genellikle ilk ‘kapsamlı’ baş çizimini yapan birinin, sonradan asıl portre çizimi ya da kopyasının çizimleri sırasında karşılaştığı başlıca sorunları yalınlaştırıp, önerilerini çizim öğrencileri ve meraklılarıyla paylaşıyor.

-Yüz ve figür çizim metodları ve yapım şemaları

-Anatomi

-Yüzün ögeleri: göz, kulak, burun, dudak

-Portrenin yapımı

-Işık

 


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 64
En / Boy : 21 / 29
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 11.2019
₺99,50
Tükendi

“Hayatı boyunca kendini Rum ya da Türk olarak değil sadece bir ressam olarak tanımlayan İvi Stangali, 1950’lerin İstanbulu’nda oldukça hareketli ve renkli bir dönemde varlık göstermişti. Çok sayıda dostu olmasına rağmen, yaşam öyküsü neredeyse hiç dillendirilmemişti. Onu nasıl yazmalı, nasıl anlatmalıydık? Sula Bozis’in girişimiyle İvi’nin kızı sevgili Maya Stangali’nin arşivinde bulunan sanatçıya ait defterler, kartpostallar, mektuplar vb belgelerden hareketle bir çalışmaya koyulduk. Uzunca bir araştırmanın sonunda erişebildiğimiz tüm bilgileri değerlendirdik. İzini sürebildiğimiz ölçüde ve tabii ki onun bize hissettirdiklerinin derinliğine inebildiğimiz kadarıyla İvi’yi anlatmaya, hatırlatmaya ve yeniden doğmasına, bilinirlik kazanmasına yönelik bir çaba sarf ettik. Masalların başında duymaya alıştığımız ‘bir varmış bir yokmuş’ sözünün İvi Stangali’nin yaşamı için ne kadar da acı verici bir gerçeğe dönüştüğünü hiç unutmadan, onu kaybolduğu yerden alıp, vatanı olarak gördüğü yere, sahip olduğu en önemli kimliği ressamlığıyla, ait olduğu zamana, hak ettiği şekilde yeniden yerleştirmek istedik. Çünkü, bunu ona borçluyduk.”


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 168
En / Boy : 16,5 / 24
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 4.2019
₺32,34
Tükendi

Coining the phrase ‘bazaar painters’ in a 1985 article, Metin And enriched our art history terminology with a new concept as well as offer a glimpse into the world of these artists: how they worked, what they drew, where their works are today and how they contribute to our study of history of art and culture. He continued to promote and popularise their work through books and articles published until 2007, at times repeating earlier content as required.

Bazaar painters and their work were not initially identified as a distinctive genre; Franz Taeschner, the first researcher to publish a selection, felt no need to refer to them as anything other than ‘miniatures’. Challenging this trend, Metin And set about the immensely difficult task of obtaining pictures of bazaar painting albums from four corners of the globe in order to illustrate a prolific series of essays and books.

The second volume of Ottoman Figurative Arts, Bazaar Painters consists of twelve articles published between 1985 and 2007, a comprehensive introduction by Tülün Değirmenci, and a concise album. The pictures and inscriptions Metin And chased enthusiastically all his life are but the echoing footsteps of a book, one that was either never written, or somehow got lost before it could be published…


Basım Dili : İngilizce
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 248
En / Boy : 22,3 / 28,1
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 1.2019
₺106,95
Tükendi

Metin And, 1985'te yayımladığı bir yazıda "Çarşı Ressamları" deyimini ilk kez  kul­landığı zaman, hem sanat tarihi terimlerimize yeni bir kavram eklemiş hem de bu sanatçıların dünyasını, nasıl çalıştıklarını, neleri resmettiklerini, bu eserlerin ne­relerde bulunduğunu, sanat ve kültür tarihi araştırmalarında bunlardan nasıl ya­rarlanılacağını örnekleriyle göstermişti. 2007'ye kadar devam eden bu yazılar, yer yer tekrarlanan içerikleriyle bir tanıtma, benimsetme ve bilgilendirme çalışmasının uzantısı olarak anlaşılmalıdır.

Çarşı Ressamları ve eserleri başlangıçta minyatürlerle birlikte anılmış, ilk örnekleri yayımlayan F. Taeschner de bu resimleri minyatür olarak adlandırmış, ayrı bir ad verme ihtiyacı duymamıştır. Bunları benzerlerinden ayırmayı, tasvir sanatlarının farklı bir dalı olarak tanıtmaya çalışmayı ilk kez Metin And denemiş, dünyanın dört bir yanına dağılmış olan “Çarşı Resmi Albümleri”nin görüntülerini binbir güçlükle temin ederek yazılarında, kitaplarında kullanmıştır.

Osmanlı Tasvir Sanatları’nın ikinci cildi olan Çarşı Ressamları, 1985-2007 arasında ya­yımlanmış on iki makale ve Tülün Değirmenci’nin uzun bir giriş yazısıyla muhtasar bir Albüm’den oluşuyor. And’ın hayatı boyunca tutkuyla peşlerinden koştuğu tasvirler ve yazılar, onun yazılmış ama yok olmuş ya da hiçbir zaman yazılamamış kitabının ayak sesleri yalnızca…


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 248
En / Boy : 22,3 / 28,1
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 1.2019
₺89,12
Tükendi

"Kavramın zihinde, nesnesinin ise zihnin dışında yer alması, kavramlar ile imledikleri arasında tam bir örtüşme olmasını önler. Yaşamı zihnimize düşürmeye yönelik her girişim, çaresiz yenik bir tasarıdır. Varoluş gereği yaşamı tam olarak kavrayamayız. Kavranılamayanı dile getiremeyiz; fakat resmedebilir miyiz?

Erbil’in resimleri, bu soruyu olumlu yanıtlar. Ressam, yaşamın kavrayamadığımız öz’ünde, kendisini duyularımızdan gizleyen bir görünmeyenin var olduğu kanısındadır: ritim.

Günlük yaşamda kendisini gözlere kapatan öz’ün ritmi, Erbil’in resmiyle birlikte görsel bir dile tercüme edilir. Görüngüler dünyasında görüntüsü olmayan ritim, Erbil’in aşkın betimlemesinde görüntü haline gelir ve izleyicilerin ortak aklı bunu tanır. İzleyici, kendisinde var olduğunu bilmediği yepyeni bir alana açılır. Bu ritim dünyasında her şey hem olabildiğince yabancı hem de şaşırtıcı derecede tanıdıktır. Erbil dışarıyı, her insanda içkin olarak bulunan a priori diyarından yola çıkarak betimlemiştir. Bu nedenle Erbil’in resim malzemeleri fırça, boya ve tuval kadar, ortak duygular, ortak akıl ve ortak tindir."


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 176
En / Boy : 23 / 28
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 9.2018
₺59,20
Tükendi

Bu yaratıcı yeni kitapta Barrington Barber sizlere aralarında insanların, evcil hayvanların ve evinizde, günlük yaşantınızdakarşılaşabileceğiniz eşyaların olduğu bir dizi ilginç çizim konusu sunuyor.Her bir proje, neticesinde ortaya bitmiş bir çizimin çıktığı,uygulaması kolay adımlara bölünmüş. Okuyucu bu adımları takip ederek çizimin kendine özgü bir şeklini yaratmaya davet ediliyor.

Bir yandan acemi çizerlere yol gösteren, bir yandan da daha deneyimli çizerlere onları zorlayacak temalar sunan 50 Çizim Projesihayatın en tatmin edici ve yaratıcı sanatlarından birini keşfedip geliştirmenin rahatlatıcı bir yolu.

Çizim Temaları Arasında Şunlar Var:

 • Natürmortlar
 • Hayvanlar
 • Çiçekler
 • İnsanlar

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 208
En / Boy : 23,5 / 28,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 8.2018
₺0,00
1 2 3 ... 7 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı