Balolar, revüler, gazinolar, pastaneler, sokak eğlenceleri ve daha nicesi…

Adına ciltler dolusu kitap yazılan, şarkılar bestelenen, aynı zamanda eğlence kültürünün merkezi sayılan İstanbul’daki renkli hayatların nabzını tutan Cumhuriyet’ten Günümüze İstanbul’da Eğlence Hayatı, okura rengârenk bir dünyanın kapılarını açıyor…

70 yıllık sahne hayatı süresince Münir Nurettin Selçuk, Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Safiye Ayla, İnci Çayırlı gibi isimlerle çalışmış olan müzisyen-yazar Sadun Aksüt;  anılar, notlar, arşiv çalışmaları ve bazılarını ilk kez göreceğiniz fotoğraf ve gazete kupürleriyle İstanbul’un eğlence dünyasının bilinmeyenlerini anlatıyor.

Cumhuriyet’ten Günümüze İstanbul’da Eğlence Hayatı sayesinde, Cumhuriyet’in ilanıyla eğlence hayatının seyrini sayfa sayfa izleyebileceksiniz.  


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 200
En / Boy : 13,5 / 21,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 6.2017
₺84,70
Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 454
En / Boy : 14,5 / 22,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .2011
₺103,32

“Osmanlı İmparatorluğu modern dünya ve milliyetçilik karşısında yıkılan son Roma’dır. Bu tip bir imparatorluk bundan sonra olamaz.”

Osmanlı’ya Bakmak kitabında Haçlı birliğini dirilten Fetih’ten, Osmanlı tarihinin tartışmalı pek çok olay, kavram ve kurumu ele alınıyor. Mohaç’tan Kırım Savaşı’na, Osmanlı tarihi boyunca hep bir muamma olarak kalan Ortadoğu’dan Mısır ile olan ilişkilere, Kavalalı Mehmet Ali Paşa sorunundan sürgündeki Şehzade Cem Sultan’a, kadınlar saltanatının en güçlü ve simge ismi Kösem Sultan’dan 2. Abdülhamid’e, Osmanlı’daki milletler ve dinler mozaiğinden Balkanlar’daki milliyetçilik hareketlerine… Osmanlı Batılılaşması, diplomasi, dışişleri, Tanzimat ve Meşrutiyet dönemine kadar pek çok konu İlber Ortaylı’nın akıcı kalemiyle bu kitapta.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 320
En / Boy : 13,7 / 21,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 1.2016
₺135,80

''1521 yılı Mayıs ayının 65. Cumartesi günüydü. Osmanlı İmparatorluğu'nun taht şehri İstanbul’da yer yerinden oynuyordu. Çarşılar, dükkanlar açılmamış, evler boşalmıştı, saray meydanı on binlerce insanla dolup taşmıştı. Kalkanlar, tirkeşler, kementler ve oklarla teçhiz edilmiş sipahiler, silahtarlar bölüğü, sağ ve sol ulufeciler, halkın önünde tam bir düzenle dizilmişlerdi. Tüfekçiler zırhlarını giymekle beraber ellerinde birer harbi taşıyorlardı. On iki bin yeniçeri bunların başlarında yer almışlardı. Saray kapısında yay taşıyan beyaz etekli solaklar vardı. Bunlar da zırhlı gömleklerini giymişlerdi. Devletin ve sarayın ileri gelen kişilerine mahsus birçok binek ve yedek atların üzengilerinin ve eyer kayışlarının altından yapılmış kısımları güneş gibi parlıyordu. Halk ve asker gürültü etmeden gözlerini sarayın büyük kapısına dikmiş, genç padişahı sabırsızlıkla bekliyordu. Nihayet Sultan I. Süleyman, atlı olarak saraydan çıktı. Meydana doğru geliyordu. Bayraklar, tuğlar ve sancaklar açılmıştı, davullar, nakkareler çalıyordu. Tüfekçiler şenlik için tüfeklerinin fitillerini ateşlemişler, kopan gürültülerden sarsıntılar ve çıkan dumanlardan bulutlar hasıl olmuştu.''
Kubbesi gök olan engin denizlerin tarihinden sayfalar açan Feridun Fazıl Tülbentçi, Oğuz destanından başlayarak Roma kapılarına dayanan Türklerin fütühat tarihini akıcı bir dille anlatıyor…


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 248
En / Boy : 13,5 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 5.2014
₺91,00

Devlet düzenine geçen bütün toplumlarda işlenen "rüşvet" suçunun bir çürüme belirtisi olduğu üzerinde bütün hukukçular ve sosyologlar birleşmişlerdir. Önlenmesi olanaksız bulunan bu suçun dayanılabilir düzeyde tutulması çürüme ögelerinden birinin denetim altında bulunmasını sağlar. Tarihsel mirasları zengin toplumlarda, özellikle çürüme, bozulma zamanlarında rüşvet suçları son derece artmıştı. Bundan dolayı günümüzde rüşveti bir ölçüde de olsa önleyebilmek için tarihsel gelişimi çarpıcı noktalarıyla bilmek gerekir. Osmanlı Devleti’nde de bürokrasinin bütün kollarında ve en önemli toplumsal işlevi gören yargıda rüşvet bir hayli yaygındı. Rüşvet olayının Osmanlı Devleti ağırlıklı olarak işlendiği bu kitapta yargıdaki durum daha da ayrıntılı olarak gösterilmeye çalışılmıştır. Ayrıca okuyucuya, rüşvetin belli başlı bütün sistemlerdeki gelişimi ve görünümü de verilmek istenmiştir. Böylece daha çarpıcı sonuçlara ulaşmak kolaylaşmış sayılabilir.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 382
En / Boy : 16 / 23,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .2005
₺174,30
Tükendi
Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 679
En / Boy : 16 / 23,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 1.2014
₺49,00
Tükendi
Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 434
En / Boy : 15,5 / 23,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : .
₺207,90
Tükendi
Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 404
En / Boy : 13,5 / 20
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : .
₺26,04
Tükendi

Louisville Üniversitesinin (ABD) seçkin öğretim üyelerinden Prof. Justin McCarthy’den bu ikinci çeviri yapıtla, İnkılap Kitabevi, ülkemizin kültürüne ve tarih yayınları düşkünü aydınlarına, bir kez daha, en değerli bir bilimsel araştırma ürününü sunuyor. Daha önce yayınladığımız Ölüm ve Sürgün gibi, Müslümanlar ve Azınlıklar da, yazarın çok emekle, sabırla, özenle yürüttüğü çalışma sonunda incelediği arşiv malzemesine yani birincil bilgi kaynaklarına ağırlıklı önem vermiş bir monografidir. Özgün metni, New York Üniversitesi’nde 1983 yılında kendi basımevinde Muslims and Minorities başlığıyla basılmıştır. Yapıtta, Osmanlı İmparatorluğunun son yüzyılında Osmanlı Anadolusundaki etnik toplumlar ve bunların 1922 yılına kadar yürümüş süreç içindeki ilişkileri, çok zengin istatistiklerle desteklenerek ve her açıklamanın, her istatistiğin dayanağı gösterilerek, incelenmekte, anlatılmaktadır. Yazarın, yine Prof. Dr. Bilge Umar’ın çevirisiyle daha önce yayınladığımız kitabı "Ölüm ve Sürgün" gibi bu kitabı da, Osmanlı toplumunun, özellikle Osmanlı Anadolusu toplumunun yakın tarihine yönelmiş araştırmalara ilgi duyanlar için, paha biçilmez değer taşımaktadır.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 253
En / Boy : 16,5 / 23,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : .1998
₺47,88
Tükendi

Bu kitap, kütüphanelerin tozlu raflanndaki elyazmalarının sararmış sayfalarında yüzlerce seneden beri gizli kalmış ve unutulmuş yazıları günışığına çıkartıyor: Osmanlı cinsellik metinlerini...

'Muzır' yahut 'müstehcen' gibi kavramların olmadığı, cinsellik konusunda hemen herşeyin serbestçe yazıldığı bir dönemin örnekleri bunlar... Hepsi Türkçe ve hepsi de ilk defa yayınlanıyor.

Cinsel sağlıktan bahseden ve aşk tekniklerini anlatan 'bahnameler, Nasreddin Hoca öykülerinin cinsellik temeline dayalı ilk versiyonları, 17. asır İstanbul hamamlannda olup bitenler, Osmanlı eşcinsel edebiyatı, cinselliği konu alan şarkı güfteleri ve eski İstanbul'un artık pek bilinmeyen özel hayatı... Hepsi, bu kitapta birarada.

Yüzyıllar öncesinden günümüze ulaşan ve dedelerimizin, büyük dedelerimizin, hattâ nesiller önceki atalarımızın okuyup zevk almış oldukları bu metinler Hintliler'in 'Kama Sutra'sı düzeyinde bilimsel, Araplar'ın 'Kokulu Bahçe'si kadar renklidir ve en önemlisi, bizim öykümüzdür.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 256
En / Boy : 13,5 / 20
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .2005
₺17,11
Tükendi
Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 208
En / Boy : 13,5 / 20
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : .
₺17,11
Tükendi
Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 488
En / Boy : 16,5 / 23,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : .1999
₺34,22
Tükendi

Upuzun ve ayrıntılı bilgilerle tıka basa doldurulmuş, o kocaman, kalın tarih kitaplarını elinize aldığınızda, karşınızda yükselen tarihin karmakarışık görkeminden korkuyor musunuz?

O zaman sizleri Türk tarihinin binlerce yıllık uzun ve karanlık koridorlarında birkaç saatlik neşeli bir gezintiye davet ediyoruz…

• Kravat takan ilk padişah kimdi?
• Beyazıt Meydanı’na uçak indirme fikri kimindi?
• Elçilere çiçek gönderen padişahlar arasında kimler vardı?
• Sinek yenir mi sorusuna fetva veren kimdi?
• Niçin şehr-i ramazan deniyor?
• Kadınlar çarşaf giymeye nasıl başladı?
• Yazı mı, tuğra mı?
• Halkın rüyalarına giren padişah kimdi?
• Deniz üstünde iftar yapılır mı?

Mustafa Barış Özkök’ün yazdığı Osmanlı Tarihinden 101 İlginç Olay ile kısacık ama bir o kadar da ilginç anekdotlarla hafızanızı tazelemeye ne dersiniz?


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 224
En / Boy : 13,5 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 5.2016
₺89,60
Tükendi

Türk Cepheleri: Çanakkale, Hicaz, Irak, Suriye, Galiçya, Kafkasya Ve Sarıkamış

Bütün dünyayı büyük bir girdap gibi içine çeken bir savaş. Gizli anlaşmalar, seçilen taraflar, kazanma hırsı, dost görünen düşmanlar, sayısız cephe, milyonlarca kayıp, yeniden şekillenen bir dünya. 1914-1918 yılları arasında yaşanan Birinci Dünya Savaşı…

Tevfik Yener, Birinci Dünya Savaşı’na dair yazılmış tüm tarih kitaplarından farklı bir şekilde –bir araştırmacı-gazeteci gözüyle– Osmanlı İmparatorluğu’nun son 10 yılından başlayarak dönemin siyasi durumunu; Avrupa’nın büyük ülkelerinin çıkar uğruna birbirleriyle nasıl anlaşmalara vardıklarını; ancak küçük bir savaşa neden olabilecek bir olayın 4 yıl süren bir savaş, milyonlarca kayıp ve değişen dünya haritasıyla sonuçlanışını; etkileri on yıllarca sürecek, güç dengelerini tamamen değiştiren siyasi tuzakları belgeleriyle irdeliyor.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 712
En / Boy : 16,5 / 23,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 4.2015
₺306,60
Tükendi

“Osmanlı Devleti kuruluş ve gelişme dönemlerinde Balkanlar’da ve Anadolu’da dengeli bir genişleme ve gelişme göstermiştir. Devletin zirve dönemi olan 16. asırda Balkanlar ve Anadolu birbirine yakın büyüklükteydi. Osmanlı, Balkanlar’ı sadece yönetmekle kalmamış, orayı vatan edinmiş ve imar etmiştir. İmparatorluğun en uzun ve kayıplı yüzyılında ise devlet en fazla Balkanlar’da zayiat vermiştir. Bu zayiat sadece toprak kaybı olmamış, buraların yönetimini ele geçirenler orada yerleşik Osmanlı insanını kovmuş veya yok etmiş dahası oralarda yüzlerce senede inşa edilen cami, medrese, köprü, hastane, çeşme gibi medeniyet eserlerini de ortadan kaldırmışlar ve Osmanlılardan bir iz, bir tapu kalsın istememişlerdir. Dr. Tuğrul Kihtir’in akıcı bir üslupla kaleme aldığı bu eserinde, hem bu tarihi med ve cezirin hikâyesini okuyacak hem de bizzat çektiği fotoğraflarla o medeniyet eserlerinin son kalıntılarına tanık olacaksınız.”

- Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın

“Dr. Tuğrul Kihtir ile bundan birkaç yıl önce birlikte bir televizyon kanalında bir seri tarih programı yapmıştık. Şimdi o programlar bir klasik olarak anılıyor. Tuğrul Kihtir, bilhassa Anadolu’nun bir Türk vatanı haline geldiği dönemle ilgili yazdığı güzel kitaplarla tarihimize olan engin sevgisini, geçtiğimiz yıllarda ortaya koymuştu. Fakat Balkanlar’ın Osmanlı Tarihi: 1352-1913 adlı bu eserini okuyunca itiraf etmeliyim ki müspet anlamda yine çok etkilendim. Tuğrul Kihtir klasik Osmanlı tarihçiliğinin dışında, Osmanlı Türklerinin Balkanlar’daki öyküsünü ve Türklerin hem sanat hem de medeniyet alanındaki hizmetlerini ve hoşgörüye dayanan uygarlık anlayışını bizzat kendisinin çektiği resimlerle de güçlendirerek öyle güzel anlatmış ki, gıpta etmemek mümkün değil. Kendisinin özgün, canlı anlatımıyla kaleme aldığı bu kıymetli eseri okuyuculara hararetle tavsiye ediyorum.”

- Dr.Mehmet Saray

 


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 504
En / Boy : 15 / 21,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 1.2015
₺465,50
Tükendi

Herkes için Osmanlı Padişahları, Osmanlı Devleti’ni kuran ve 622 yıl yaşatan yöneticilerin siyasi, askeri, ekonomik yaklaşımlarını ve uygulamalarını ana hatlarıyla inceleyen bir çalışmadır. 36 padişahın yaşamı ve beşeri yönleri öne çıkartılarak anlatılan bu eserde Osmanoğulları hakkında genel bir bilgi sahibi olacaksınız. Üç kıtaya yayılarak güçlü ve etkili bir imparatorluk kimliği kazanmış olan bu büyük devletin tarihiyle birlikte padişahlarınıda tanıyacaksınız.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 200
En / Boy : 13,5 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .2011
₺96,60
Tükendi

Herkes için Osmanlı Padişahları, Osmanlı Devleti’ni kuran ve 622 yıl yaşatan yöneticilerin siyasi, askeri, ekonomik yaklaşımlarını ve uygulamalarını ana hatlarıyla inceleyen bir çalışmadır. 36 padişahın yaşamı ve beşeri yönleri öne çıkartılarak anlatılan bu eserde Osmanoğulları hakkında genel bir bilgi sahibi olacaksınız. Üç kıtaya yayılarak güçlü ve etkili bir imparatorluk kimliği kazanmış olan bu büyük devletin tarihiyle birlikte padişahlarını da tanıyacaksınız.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 231
En / Boy : 13,5 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .2011
₺99,40
Tükendi

Osmanlı bir Türk devleti miydi, yoksa Bizans’ın kopyası mıydı? Cumhuriyet Osmanlı’nın devamı sayılabilir mi? Kardeş Katli fetvaları dini mi siyasi mi? Devşirme sistemi tam olarak neydi? Osmanlı, İslamiyeti uygulamadığı için mi yıkıldı? Hulki Cevizoğlu bütün bu soruların ve daha fazlasının cevabını, programına konuk ettiği profesör, yazar ve araştırmacı gazetecilerle birlikte arıyor; Osmanlı’nın kutlu bir imparatorluk mu, yoksa uğursuz bir saltanat mı olduğunu tartışıyor...


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 391
En / Boy : 13,5 / 21,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .2011
₺40,32
Tükendi

Kadın, erkek ve çocuk, 155 kişiydiler... Osmanlı hanedanı bu 155 kişiden ibaretti ve 1924 Mart’ında, hepsi Türkiye dışına çıkartıldı... Ellerine ikişer bin İngiliz lirası ve bir yıllık ama dönüşü olmayan pasaport verildi. Mal varlıkları tasfiye edildi... Türkiye’ye girmeleri ve transit geçmeleri yasaklandı... Artık ne vatanları, ne de gelirleri vardı... Macera dolu bir sürgün yaşadılar... Geçinebilmek için, her türlü işte çalıştılar... Kimisi mezar bekçiliği yaptı, kimisi kapı-kapı dolaşıp sabun sattı... Yabancı zindanlarda can verenleri oldu... Kimisi de başka hanedanların mensuplarıyla evlenip yeniden asalet unvanı aldı... Sürgün, hanedanın kadın mensupları için 28, erkekleri için 50 yıl devam etti.1974’te, ailenin tamamının Türkiye’ye dönebilmesine izin verildi. Bir kısmı döndü, bir kısmı yıllardır yaşadığı ülkelerde kaldı. Gazeteci Murat Bardakçı’nın, dünyanın hemen her tarafına dağılmış olan Osmanlı hanedanının mensuplarıyla görüşerek hazırladığı bu kitap, Ortadoğu’ya ve Avrupa’nın bir bölümüne yüzlerce yıl boyunca hükmetmiş bir aileden bugüne kalanların öyküsünü anlatıyor... Konusundaki ilk ve tek eser olan bu kitap, bir yerde, Osmanlılar’ın tarih sahnesinden çekilmelerinden sonraki tarihidir...


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 380
En / Boy : 16 / 23,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : .2008
₺39,48
Tükendi
Milli Mücadele üzerine pek çok şey yazıldı, çizildi, konuşuldu. Ancak bir konu var ki yıllarca tabiri caizse es geçildi. Türk asıllı Ortodokslar’ı kimse anmadı. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Türkler ve Rumlar nüfus mübadelesine tabi tutulurken, türk asıllı Ortodokslar da bu mübadeleyle Yunanistan’a gönderildi. Hiç ama hiç istemediler bu mübadeleyi. Ancak yapabilecekleri hiç bir şey de yoktu. İstiklal Mücadelesinde savaştıkları insanların yanına gönderildiler. Bugün bu olayın üzerinden yıllar geçti. Zaman merhemi bu dramların üzerini kapattı. Herkes kendi acılarıyla kaldı
Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 156
En / Boy : 13,5 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .2003
₺26,88
Tükendi
Osmanlı denize küskün müydü? Yoksa, üç bir yanı denizle çevrili olan ve nice denizlerde hüküm sürmüş bu devlet, denizleri ve okyanusları yalnızca zafer peşinde koşan kadırgaların savaş oyunları oynamasına, zaferler kazanıp ülkeler fethetmesine olanak sağlayan bir su yolu olarak mı görüyordu? Çarşı hamamlarının cehennemi halvet sıcaklığını, dört bir tarafını çeviren denizin o serinleticiliğine tercih eden bir toplumun, natır ve tellaklardan kurtulup, gün ışığı görmeyen o beyaz tenini tuzla suya değdirmesi için çok, ama çok seneler geçmesi gerekiyordu. Osmanlı’nın çarşı hamamlarından deniz hamamlarına geçişi, öyle sanıldığı gibi pek kolay olmadı. Bu çalışma, bu kolay olmayan geçişin gayri resmi tarihidir.
Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 247
En / Boy : 22 / 25,5
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : .2000
₺118,30
Tükendi

“… 1459’dan 1821’e kadar üç yüz altmış sekiz yılda idam edilmiş kırk dört vezir-i azamın acıklı ve kanlı anılarını, tarihin kalın toz yığınları altından şöyle azıcık silkeleyerek çıkarmaya çalıştık…

Şehzadeler, şeyhülislamlar, yeniçeri ağaları, hasodabaşılar, bostancılar ve sarayların kuytularında durmadan birbirlerinin kuyularını kazmış olanların tümü de kitap raflarından uzanmış,el sallıyor gibiydiler.

Kaç yüzyıldan beri uyuyup durdukları mezarlarından, sağ oldukları günlere doğru yapmaya çalıştığımız bu ortak yolculuk artık hiçbirinin yanıt veremeyeceği küçücük bir soruyla yeniden geçmişe karışıyor.

‘Değer miydi?’”
Çetin Altan, tarihimizin karanlıkta bırakılmış bir başka yüzünü, Osmanlı’da işlenen siyasi cinayetleri Tarihin Saklanan Yüzü ’nde anlatıyor.

Daha önce yayımlanan İdam Edilen 44 Vezir-i Azamın Dramı, Öldürülmüş Şehzadeler ve Devrilmiş Padişahlar adlı kitapları tek bir başlık altında toplayan bu kitap, şimdiye dek su yüzüne çıkarılmak istenmemiş cinayetlerin insanı dehşete düşüren kanlı bir antolojisidir.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 269
En / Boy : 13,5 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 12.2014
₺32,76
Tükendi

Ziya Gökalp, Türk kültürünün ulusal niteliklerkazanması gerekliliği üzerinde önemle duran ve bu konuda özgün deneme ve araştırmalarıyla konuya yeni bir boyut getiren çağdaş düşünürlerimizdendir.

Çağdaş düşünürlerden yararlanarak toplumumuza ulusçuluk bilincini aşılamış, toplumsal sorunlara bilimsel yöntemlerle çözüm yolları aramış, siyasal alanda da devlet kavramının ve olgusunun yerleşmesine büyük katkıda bulunmuştur.

Türk Uygarlığı Tarihi, yayınevimiz "Ziya Gökalp'in Bütün Yapıtları dizisinden çıkan dördüncü kitaptır. Ziya Gökalp, bu kitabında, Uzakdoğu Uygarlığındaki Türk Kültürü'nü incelemiştir. Elimizdeki Türk Uygarlığı Tarihi, yazarının da belirttiği gibi "Liselerin İkinci Devresine Mahsus" olarak hazırlanmış bir özettir. Geniş çalışmanın nerede olduğu bilinmiyor.

Ziya Gökalp'ın Türk Uygarlığı Tarihi, bugün de önemini koruyan başvuru kitaplarından biridir. Özellikle genç kuşaklar gözönünde bulundurularak kitabın dili yalınlaştırılmış ve notlarla zenginleştirilmiştir.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 391
En / Boy : 13,5 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 2.2017
₺77,00
1

Osmanlı Tarihi Kitapları

Osmanlı tarihi; üç kıtaya hükmetmiş, cihan imparatorluğu olarak bilinen Osmanlı İmparatorluğunun tarihteki yeri ve önemini anlatmaktadır. Osmanlı tarihi kitapları bu kapsamda okurlara geniş bilgiler sunmaktadır. Hem akademik bilgi hem de okuma kitabı olarak tercih edilebilecek çeşitleri olan çok sayıda eser Türk edebiyatında yerini almıştır. Osmanlı kitapları, Osmanlı tarihini en doğru ve güvenilir bir biçimde anlatmaktadır. Bu yüzden bu kitaplar üniversitelerde ders kitabı niteliğinde önemli kaynakları oluşturmaktadır.
Tarih bir milletin geçmişini öğrenmesi açısından önemli bilgilerin yer aldığı bir bilim dalıdır. Türk tarihinin en önemli zamanlarından biri olan Osmanlı dönemi bu yüzden Türk milletinin ilgisini çekmektedir. Tarih kitapları Osmanlı dönemi hakkında geniş bilgilerin yer aldığı ve bu bilgileri kimi zaman hikayeleştirerek okurlara sunduğu edebi eserlerdir. Alanında uzman tarihçilerin uzun araştırma ve incelemeleri sonucunda oluşturulan Osmanlı ile ilgili kitaplar okurların beğenisini kazanmıştır. Bu alanda yazılmış Osmanlı İmparatorluğunun belirli dönemlerini ya da belirli padişahlarını anlatan eserler çok satan kitap listelerinde yer almaktadır. 

Osmanlı Tarihi Romanları

Osmanlı romanları, Osmanlı devleti zamanında yaşanan olayları hikayeleştirerek uzun yazı biçimde kaleme alınan eserlerdir. Bu eserler dönemin şartlarını, insan yaşamını anlatan, dönem hakkında bilgi veren başlıca kaynaklar olarak da ele alınmaktadır. Osmanlı tarihini en iyi anlatan kitaplar arasında özellikle yükselme dönemi padişahlarından olan fatih sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethini anlatan romanlar oldukça popülerdir. Aynı şekilde son zamanlarda televizyon dizilerine uyarlanan Osmanlı tarihi, kitaplarına da ilgiyi arttırmıştır. Bu kapsamda yazılmış başlıca Osmanlı romanları şu şekilde sıralanabilir:

Devlet Ana – Kemal Tahir
Deli Kurt – Nihal Atsız
Bozkurtlar – Nihal Atsız
Hünkarım – Bahadır Yenişehirlioğlu
Kayı Serisi – Ahmet Şimşirgil
Sürgün – Turan Akıncı
Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman – Yavuz Bahadıroğlu
Yavuz Sultan Selim ve Kutsal Emanetler – Yavuz Sultan Selim
Suskunlar – İhsan Oktay Anar
Katre- i Matem – İskender Pala
Efsane – İskender Pala
Benim Adım Kırmızı – Orhan Pamuk
Boğazkesen – Nedim Gürsel
Osmancık – Tarık Buğra
Sinekli Bakkal – Halide Edip Adıvar


Osmanlı Padişahları İle İlgili Kitaplar

Osmanlı padişahlarını anlatan kitaplar Osmanlı tarihine ışık tutan başlıca kaynaklardır. Osmanlı devletinde 36 padişah, hükümdar olmuştur. Altı yüzyıl dünya üzerinde var olan bu imparatorluğu tarihçiler, kuruluş, yükselme, duraklama, gerileme ve dağılma dönemlerine ayırmışlardır. Osmanlı tarihi bu şekilde daha ayrıntılı ve daha derinlemesine inceleme imkânı bulmuştur. Bu kapsamda her dönemde başa geçmiş hükümdar farklı olaylara ve başarılara imza atarak devleti önemli yerlere getirmiştir. Bu yüzden de her padişah ile ilgili Osmanlı padişahları kitapları yazılarak okurlarına sunulmuştur. 

 • Osman Bey’in Rüyası – Kemalettin Çalık
 • Osman – Beyazıt Akman
 • Osman Kanunu – Beyazıt Akman
 • Osman Gazi – Yavuz Bahadıroğlu
 • Orhan Gazi – Yavuz Bahadıroğlu
 • Osman Gazi Oğlu Orhan Gazi – Cavit Erşen
 • Yıldırım Bayezid – Okay Tiryakioğlu
 • Devlerin Savaşı – Okay Tiryakioğlu
 • Kurdun Ölümü – Uğur Toy
 • Yıldırım Bayezid – Yavuz Bahadıroğlu
 • Bir Cihan İki Sultan – Geoffrey Fox
 • Sultan 1.Murat – İsmail Bilgin
 • Büyük Türk – John Fredy
 • Fatih Sultan Mehmet Han – Halil İnalcık
 • Boğazkesen – Nedim Gürsel
 • Konstantinopolis Düştü – Steven Runciman
 • Fatih sultan Mehmet – Reşat Ekrem Okçu
 • Fatih & Büyük Kartalın Gölgesi – Yılmaz Öztuna
 • Fetih ve Fatih – İsmail Hami Danişmend
 • Yavuz Sultan Selim - Mustafa Armağan
 • Şehzade Selim – Yavuz Sultan Selim
 • Şah ve Sultan – İskender Pala
 • İlk Osmanlı Halifesi – Tuna Duran
 • Bedel Taht- ı Ali Baht-i Osmani – Tufan Gündüz
 • Mısır’a Doğru - Yavuz Bahadıroğlu
 • Şirpençe – Yavuz Sultan Selim
 • Muhteşem Çağ – Celalzade Mustafa Çelebi
 • Tanrının Gölgesi – Antonya Goodman
 • Kanuni – Okay Tiryakioğlu
 • Muhteşem Süleyman – Yavuz Bahadıroğlu
 • Sultan – Okay Tiryakioğlu
 • Kayı 4 – Ahmet Şimşirgil
 • Genç Osman – Samet Akgün
 • Sultan Genç Osman – Ahmet Haldun Terzioğlu
 • Tılsım – Serhan Keserlioğlu, Emre Şerif Turgut
 • Sultan Genç Osman Sultan IV. Murat – Yılmaz Öztuna
 • IV. Murat Gürz ve Zafer – Okay Tiryakioğlu
 • IV: Murat Kanlı Taht – Ahmet Haldun Terzioğlu
 • IV: Murat 1-2 – Yavuz Bahadıroğlu
 • Abdülhamit Son Hükümdar – Okay Tiryakioğlu
 • Kaplanın Sırtında – Zülfü Livaneli
 • Muhteşem Abdülhamit – Yavuz Bahadıroğlu
 • Dahi Hükümdar sultan II. Abdülhamit – Mehmet Aydın
 • Kayı X – Ahmet Şimşirgil
 • Kurtlar Sofrası – Tekin Kutlu
 • Abdülhamit Düşerken – Nahid Sırrı Örik
 • Vatan Dediler – Talip Apaydın
 • Saraydan Sürgüne – Afife Rezzemaza
 • Sultan Vahidettin – Kadir Mısıroğlu

Osmanlı Tarihi Kitapları Serileri

Osmanlı tarihi kitaplar serisi, uzun süre ayakta kalmış devletin mücadelelerini, başarılarını kuruluştan yıkılışa kadar geçen süreyi anlatmaktadır. Bu şekilde seri oluşan kitaplar okurlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Osmanlı hakkında kitaplar bu şekilde daha ayrıntılı bir şekilde okurlarına sunulmaktadır. Osmanlı tarihi oldukça geniş kapsama sahiptir. Sadece kendi ülkesini değil diğer ülkeleri de yakından ilgilendiren pek çok olay yaşamıştır. Bu yüzden Osmanlıyı anlatan kitaplar yerli ve yabancı birçok yazar tarafından kaleme alınmıştır. Bu kapsamda yazılmış başlıca Osmanlı tarihi kitap serileri şu şekilde sıralanabilir: 
Kayı Serisi – Ahmet Şimşirgil: Toplam 11 kitaptan oluşan, Osmanlı tarihi ile ilgili kitaplar arasında yer almaktadır. Kuruluştan yıkılışa kadar her dönemi ayrıntıları ile konu alan seri geniş okuyucu kitlesine ulaşmıştır.

Devlet-i Aliyye – Halil İnalcık: Toplam beş kitaptan oluşmaktadır. Osmanlı tarihini en iyi anlatan kitaplar bu seri içinde yer almaktadır. Özellikle Türkiye’nin önemli tarih profesörlerinden olan Halil İnalcık tarafından yazılması da kitabın çok satan kitap listelerinde yer almasına sebep olmuştur. 

Osmanlı Padişahları Seti – Şaban Şibir: Osmanlı devletinde hükümdarlık yapmış tüm padişahları ve dönemlerinde yaşadıkları gelişmeleri konu edinmiş Osmanlı padişahlarını anlatan kitaplar arasında, önemli kaynaklardan biridir. 

Osmanlı İmparatorluğu Tarihi – Johann Wilhelm Zinkeisen: Osmanlı imparatorluğu kitap serileri içerisinde yer alan ve dönemin her türlü olayını ayrıntılı bir şekilde konu edinen 7 kitaptan oluşmaktadır. 

Osman Gazi’den Sultan Vahüdettin Han’a Osmanlı Tarihi: Osmanlı devletini anlatan serilerden biri olan ve altı kitaptan oluşan önemli Osmanlı tarihi kitabıdır. 


Okunması Gereken Osmanlı Kitapları

Osmanlı hakkında kitaplar o dönemi anlatan önemli kaynaklardır. 15. Yüzyıldan başlayarak yazılan Osmanlı ile ilgili kitaplar günümüze ışık tutmaktadır. Osmanlı Tarihi bu kapsamda hem tarihçiler hem de tarih severler tarafından derin araştırılmakta ve bu dönem hakkında yazılan kitaplar ilgi ile takip edilmektedir. En iyi Osmanlı tarihini anlatan kitap olarak yerli yabancı pek çok yazarın kaleme aldığı eserler sıralanabilir. Bu eserler yazıldığı dönemde ve günümüzde çok satan kitaplar listelerinde yer almıştır. Bu kitaplardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Türklerin Altın Çağı – İlber Ortaylı
 • Osmanlı İmparatorluğu Yükselişi ve Çöküşü – Lord Kinross
 • Büyük Osmanlı Tarihi – Joseph Von Hammer
 • Devlet-i Aliyye – Halil İnalcık
 • Büyük Bir Devletin Doğuşu Osmanlılar – Ernst Werner
 • İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı – İlber Ortaylı
 • Bu Mülkün sultanları ve Bu Mülkün Kadın Sultanları – Necdet Sakaoğlu
 • İki Cihan Aresinde – Cemal Kafadar
 • Osmanlı Tarihinin Panoraması – Reşad Ekrem Koçu
 • Taht Uğruna Baş Veren sultanlar – Çağatay Uluçay
 • Büyük Türk – John Freely
 • Tevarihi Ali Osmani – Aşıkpaşazade
 • Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek – İlber Ortaylı
 • Kayı Serisi – Ahmet Şimşirgil
 • Osmanlı Tarihi – Kadir Mısıroğlu
 • Devlet Ana – Kemal Tahir
 • Osmancık – Tarık Buğra
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı