Matematiksel Modelleme Örnekleri ve CPLEX Uygulamaları
Matematiksel Modelleme Örnekleri ve CPLEX Uygulamaları

Matematiksel Modelleme Örnekleri ve CPLEX Uygulamaları (9786254338755)

0,00
Fiyat : ₺76,50


Yöneylem araştırması, gerçek hayat problemlerinin matematiksel modellerle ifade edilmesini ve sayısal yöntemlerle en iyi çözümün bulunmasını içerir. Diğer bir deyişle yöneylem araştırmasında problem tanımlanır, modellenir ve bir çözücü aracılığıyla çözülerek sonuçlar analiz edilir. Yöneylem araştırması bünyesinde problemin tanımlanması ve modellenmesi kullanıcıya ait iken çözüm ve analiz aşaması, geliştirilen yazılımlar sayesinde büyük boyutlu problemlerde bile rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu sebeple aslında zorlanılan temel iki nokta, tanımlanan problemler için doğru matematiksel modelin kurulması ve kurulan modelin kullanılacak yazılıma aktarılarak çözdürülmesidir. Çünkü bir gerçek hayat problemi, doğru modellenmediği sürece anlamlı sonuçlara ulaşmak mümkün değildir.
Bu kitap, temelde bu iki eksiği giderebilmek için hazırlanmıştır. Modelleme belli kuralları olan bir kavram olmayıp farklı örneklerle elde edilecek tecrübelerle edinilebilecek bir beceridir. O yüzden bu kitapta, çok sayıda problem örneği ve karşılık gelen modellere yer verilmiş, her model günümüzde yaygın olarak kullanılan hem ticari hem de açık kaynak kodlu çözücüler arasında daha iyi performans gösteren ve kullanıcı ara yüzü çok daha anlaşılabilir olan CPLEX optimizasyon programı ile kodlanmıştır. Ayrıca kitapta yer alan matematiksel modellerin CPLEX kodları, daha anlaşılır olabilmesi için hem açık hem de kapalı formda sunulmuştur. Böylece kitabı okuyanların hem modelleme hem de CPLEX kullanma becerilerini geliştirebilmeleri hedeflenmiştir.

 

 


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 158
Ağırlık : 158
En / Boy : 13,5 / 21,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0

Benzer Ürünler
 • Matematiksel Analiz, matematik, istatistik, fizik bölümü ve ilgili mühendislik bölümleri öğrencileri ve araştırmacıları için uygulamaya dönük olarak hazırlanmıştır. Yedinci bölümde ilave olarak dinamik sistemlerinde optimizasyon ve Hamilton - Jakobi ( Maksimum Prensipler ) teorisi kısaca anlatılmış ve örneklerle izah edilmştir. Bütün amacım öğrenciler ve araştırmacılar için temel anlamda matematiksel analiz konularında kolay anlaşılırbir Türkçe kaynak sunmaktadır.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : Ankara
  Sayfa Sayısı : 413
  En / Boy : 16 / 23.5
  Kağıt Cinsi : 1. Hamur
  Basım Tarihi : 10.2015
  ₺189,00
 • Günümüz toplumu matematik olmazsa işlevsiz kalır. 

  Televizyon, cep telefonu, devasa jet yolcu uçakları, araçlardaki uydu navigasyon sistemleri, tren tarifeleri, tıbbi tarayıcılar ve şu an bize çok doğal gelen her şey aslında matematiksel fikirlere ve yöntemlere dayanır. Matematik bazen bin yaşındadır, bazen geçtiğimiz hafta keşfedilmiştir. Çoğumuz matematiğin, modern teknolojinin mucizelerini mümkün kılmak için perde arkasında iş gördüğünün farkına bile varmaz. Bu kitap, matematiğin dört bin yıllık tarihinin önemli köşe taşlarını özetliyor. Sıfırı kim icat etti? Sanal sayılar gökdelenlerin çökmemesini nasıl engeller? Soyut cebir nasıl ortaya çıktı ve bugün nerelerde kullanılıyor? Ünlü matematikçi Ian Stewart, Babillilerin sayısal sembollerinden Fermat’nın teoremine, kaos kuramından Gödel’in tamamlanmamışlık teoremine kadar bugün hayatımızı etkileyen en önemli matematiksel kavramların anlamını tarihsel bir arka planda ortaya koyuyor.

  “Zor konuları açık ve anlaşılır bir şekilde yazan Stewart, matematik, bilim ve teknoloji arasındaki ilişkileri herkes için özetliyor.”

  - Library Journal 

  “Harika bir matematik tarihi; en önemli konuları aydınlatıyor.”

  - Waterstone’s Books Quarterly


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 336
  En / Boy : 13.5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 11.2021
  ₺122,18
 • 'Matematikte başarılı olmayı istiyorum ve başarılı olmamın tek yolu Benden geçiyor."

  Bu kitap, vazgeçmemen gerektiğini hatırlatmak, "matematik başarısızlığının" nedenlerini görmene yardımcı olmak ve onunla mücadele ederken sana kılavuzluk yapmak için yazıldı.

  Matematikte başarılı olmak için yapılması gerekenleri yapacak tek kişi Sensin!

  Matematik birçok öğrencinin sevmediği dersler sıralamasında zirveyi kimseye kaptırmamaktadır. Lise ve üniversiteye giriş sınavlarında matematikte tek bir soru dahi cevaplayamayan binlerce öğrencinin olduğu gerçeği karşısında bu başarısızlık küçümsenmemelidir.

  Anneler, babalar, öğrenciler ve hatta öğretmenler bu başarısızlığı öğrencinin "matematik yeteneğinin" olmamasına dayandırır. Ancak yapılan araştırmalara göre her çocukta matematik yeteneği vardır. Matematikte başarısızlık "matematik korkusu" ve "matematiği sevmeme" duygusundan kaynaklanır.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 190
  En / Boy : 13.5 / 19.5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 10.2020
  ₺69,70
 • “Joseph Mazur’un Şansın Matematiği, okuru en uç olasılıkların tehlikeli ve tuhaf topraklarında gezdirirken elini hiç bırakmıyor; nedeni bağıntıdan ve olayı salt rastlantıdan ayırt ediyor.”

  - Jordan Ellenberg, How Not to Be Wrong: The Power of Mathematical Thinking’in yazarı

  “Gerçek hayat veya kurgudan alınan çok sayıda ilgi çekici rastlantıyı olasılık ve istatistiğin basit ve o kadar da basit olmayan matematiksel kavramlarıyla birlikte örerken, çeşitli tuhaf olayları ince detaylarıyla açıklayan usta bir yazarlık, bir yetenek gösterisi. Mazur’un kitabı size bu matematiğin bir kısmını öğretirken, şansın yaşamınızdaki rolünü büyülü düşünmeye başvurmadan anlama konusunda oldukça iyi bir donanım kazandırmış olacak.”

  - Gizem Karaali, Journal of Humanistic Mathematics dergisinin editörü

  “Joseph Mazur, şans ve sürprizin tuhaf topraklarında bize açıklık ve çekicilikle yol gösteriyor. Bariz bir şekilde dikkat çeken rastlantıların, biz dünyanın büyüklüğünü hafife aldığımız için genellikle bizim hayal ettiğimizden daha fazla ihtimal dâhilinde olduğunu açıklıyor… Muhteşem bir kitap, batıl inanç ile kolay aldatılmanın panzehiri.”

  - Ian Stewart, Güzellik Neden Gerçekliktir ve Yaşamın Matematiği kitaplarının yazarı

  “Bazı insanlar anlayamadıkları olayların arkasında tanrıya kadar gidebilecek mucizeler ararlar, bazen de yaratırlar. Örneğin, bir saniye önce aklınızdan geçen birisini köşeyi döndüğünüzde karşınızda bulursunuz ve bir an için medyum olduğunuzu ya da olağanüstü kabiliyetleriniz olduğunu sanırsınız. Kitapta buna benzer akıl almaz tesadüflerin hiç de gerçekleşemeyecek tesadüfler olmadığı, matematik-olasılık biliminin bu gibi tesadüfleri çok da basit, hemen hemen herkesin anlayabileceği hesaplamalarla izah edilebildiği gösterilmektedir. Herkesin merak, zevk ve ilgi ile okuyabileceği bir kitap!”

  - Yılmaz Akyıldız, Matematik Profesörü

  “Bu tanıtım yazısını okuma şansınız oldukça düşüktü. En kaba hesapla bu ancak 50.000’de bir. Ama yine de ... işte buradasınız. Bu çok uzak görünen rastlantının gerçekleşmiş olması ne kadar tuhaf? İşte, sevgili okur elinizdeki kitap bu sorunun doğru yanıtını içeriyor.”

  - Charles Seife, Zero: The Biography of a Dangerous Idea’nın yazarı

  “Şans ve rastlantının gizemlerini keşfe çıkan kitaplar arasına The Black Swan (Siyah Kuğu) ve The Improbability Principle tadında heyecan verici bir katkı.”

  - David J. Hand, Imperial College’da matematik profesörü ve The Improbability Principle’ın yazarı

  “Sıradan bir okur olarak Şansın Matematiği sizi şaşırtacak. Örneğin DNA eşleşmesinin mahkemede her zaman kesin kanıt olmadığını ya da Disneyland’a yaptığınız tek seyahatte bir tanıdığınıza rastlama olasılığının düşündüğünüz kadar da beklenmedik bir şey olmadığını öğreneceksiniz. Matematikçi Joe Mazur, olasılığa dayalı sonuçların aslında çoğu zaman beklenmedik ve sezilmesi olanaksız şeyler olmadıklarını gösterdiği mükemmel bir kitaba imza atmış.”

  - Florin Diacu, Ödüllü kitap Megadisasters: The Science of Predicting the Next Catastrophe’un yazarı

   


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 308
  En / Boy : 14 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 4.2017
  ₺75,00
 • Sanat dersi aldınız ve size bir çitin nasıl boyanacağını öğrettiler ama van Gogh ya da Picasso’nun resimlerini hiç göstermediler mi? Ne yazık ki matematik de işte böyle öğretiliyor ve bu yüzden de çoğumuz için boyanın kurumasını izlemenin entelektüel karşılığı haline geliyor.

  Aşk ve Matematik’te, ünlü matematikçi Edward Frenkel, matematiğin daha önce hiç görmediğimiz, bir sanat eserinin güzelliği ve zarafetiyle dolu bir yönünü ortaya koyuyor. Frenkel, matematiğin evrenin akışına yön verdiğini, şekillerinin ve eğrilerinin arkasına saklandığını, küçük atomlardan en büyük yıldızlara kadar her şeyin dizginlerini elinde tuttuğunu yazıyor. Aşk ve Matematik, hayatımızı zenginleştirmek, dünyayı ve içindeki yerimizi daha iyi anlamak, matematiğin gizli sihirli evrenini keşfetmek için bir davet.

  “Bir matematikçinin mücadelelerinin, sevinçlerinin ve tutkularının müthiş bir anlatımı...”

  - Barry Mazur, Harvard Üniversitesi ve Imagining Numbers kitabının yazarı

  “Modern matematiğin en heyecan verici fikirlerinden bazıları üzerine tutkuyla yazılmış bu akıcı kitabı güzelliğin meraklı aşıklarına şiddetle tavsiye ederim.”

  - David Gross, Fizik dalında Nobel Ödülü sahibi

  “Bu kitap, Edward Frenkel’in Sovyetler Birliği döneminde Moskova’ya yakın bir kasabada başlayan ve Harvard üzerinden California Üniversitesi’ne uzanan matematik-fizik serüveni. Hem hayatın içinden hem de akademik dünyadan geçen bir yol hikâyesi. Bu yolda kimlere rastlamıyoruz ki. Özellikle de matematiğin farklı konularını birleştiren Langlands Programı’nın kurucusu, benim de 1967-1968 yıllarında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde hocam olmuş, yaşayan en büyük matematikçilerden Robert Langlands. Hocamın kitabın Türkçe baskısı için Türkçe olarak yazdığı ve kitabın sonunda yer alan mektubunun da, André Weil’e yazdığı tarihi mektuplar gibi zaman içinde çok konuşulacağına inanıyorum. Bu kitabı okumak için matematik bilmenize gerek yok ama dikkat edin, Nassim Nicholas Taleb’in de dediği gibi, sonunda matematikçi olmak isteyebilirsiniz…”

  - Yılmaz Akyıldız

  “[Frenkel’in] anılarını içeren bu kitap ... üç şeydir: Matematiğe platonik bir aşk mektubu; meslekten olmayanlara matematiğin ilerlemekte olan en muhteşem oyunu hakkında bir fikir verme girişimi; yazarın kendisinin bu oyunda nasıl baş aktör olduğunun ilham verici ve eğlenceli bir otobiyografisi. Matematiğin insan aklını aşan bir gerçekliğe sahip olduğu görüşüne, uygulayıcıları, özellikle de Frenkel, Langlands, Sir Roger Penrose ve Kurt Gödel gibi büyük uygulayıcıları arasında yaygın olarak rastlanır. Aşk ve Matematik tuhaf örüntülerin ve eşlemelerin beklenmedik şekilde ortaya çıkış şeklinden kaynaklanarak gizli ve gizemli bir şeyin ipucunu verir.”

  - Jim Holt, The New York Review of Books

  “Her sayfada, tıpkı Pasternak’ın ünlü romanından uyarlanan ve David Lean’in yönettiği filmde Ömer Şerif’in canlandırdığı Doktor Jivago gibi, aklımın gözünü kitabın yazarının Sibirya kışının derinliklerinde, mum ışığında yazarkenki kurgusal imgesini canlandırırken buldum. Aşk ve Matematik, Edward Frenkel’in Lara şiirleri... Bütün büyük Rus romanları için geçerli olduğu gibi, Frenkel’in hikâyesinde de bir kişinin şahsi aşk ve güçlüğün üstesinden gelme hikâyesi ile hem toplumun derinliklerini görmeye yardım eden mercekler hem de insan aklını açığa vuran bir ayna bulacaksınız.”

  - Keith Devlin, Huffington Post

  “Frenkel matematiğin ‘evrenin akışını yönettiğini’ yazıyor. Müzik kadar hoş ve edebiyat kadar da entelektüel mirasımızın parçası. Bizi çok azımızın okulda karşılaştığı ‘gizli’ dünyayı açığa çıkaran araştırmasında gezdirerek merakımızı uyandırmaya çalışıyor... Frenkel o dünyayı anlaşılabilir ve hatta güzel kılmayı amaçlıyor.”

  - The New York Times Book Review

  “Aşk ve matematik kelimeleri genellikle bir solukta söylenmez. Ancak matematikçi Edward Frenkel bunu değiştirme görevini üstleniyor... Berkeley’deki California Üniversitesi’nde kadrolu öğretim görevlisi olan yazar, Aşk ve Matematik isimli kitabında okullarda matematiği öğretmek için kullanılan geleneksel yöntemin yaygın bir bilgisizliğe yol açtığını ve ekonomik durgunluktan bunun sorumlu olabileceğini ileri sürüyor... Kitap onun kişisel hikâyesini anlatıyor ve Langlands Programı’ndaki araştırmasını ve sınıflarda düzenli olarak öğretilmeyen yeni matematiksel keşifleri tanımlıyor.”

  - The Wall Street Journal

  “[Frenkel’in] ağır eşitsizlikler karşısında kazandığı mesleki zaferin hikâyesi oldukça tatmin edici... Ancak gençliğinde karşılaştığı darkafalılığa verdiği gerçek yanıt, onun matematik tutkusunda, yani kitabın başlığındaki ‘aşk’ta yatıyor... Matematiğin insanlığın ortaklaşa sahip olduğu bir şey olduğuna inanan Frenkel, her bir kavramı teorik olmayan terimlerle açıklarken gündelik hayattan benzerlikleri çokça kullanıyor... Meslekten olmayan okurlar, modern matematiğin ne üzerine olduğuna, onun ihtirasına, güzelliğine ve büyüleme gücüne dair bir anlayış kazanacaklar.”

  - The New York Times


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 416
  En / Boy : 15 / 23,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 3.2018
  ₺88,50
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı