Yedi genç. Hepsi de birbirine yabancı. Ama ortak bir özellikleri var: korkuları... Hayatlarını zorlaştıran fobilerinden kurtulmak üzere Dr. Stevens’a başvurmuşlardı. Tedavilere yanıt vermeyince doktorun tavsiyesi ve ailelerinin onayıyla, bir tür özel klinik olan Eden Kalesi’ne gönderildiler. Kasvetli bir ormanın içinde ıssız bir kaleyi andıran bu binada yaşlı bir adam özel bir tedavi uyguluyordu. Dr. Stevens aileleri Eden Kalesi’nin kesin çare olduğuna inandırmış olsa da, doktorun "7" adlı gizli dosyasına ulaşan Will bu kalenin kendilerine mezar olacağını sezmişti. Şimdi tek istediği, âşık olduğu Marisa’yla birlikte buradan kurtulmak. Fakat bunu başarmak için Eden Kalesi’nin ardında yatan kirli gerçeği ortaya çıkarmak zorunda... Karanlık Cennet, bir sonraki sayfaya geçmeye korkacağınız, sürükleyici bir gerilim."Los Angeles Times"Heyecan dolu, harika bir gençlik serüveni...! "Bulletin of the Center for Children’s Books Tedavi olacaklarını zannederken içine düştükleri korkunç tuzakla yüzleşmek zorunda kalan yedi gencin tüyler ürpertici hikâyesi..." -Kirkus Reviews-
Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 245
En / Boy : 13,5 / 21,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .
₺35,28
Tükendi

Çürümüş bir hayat tarzını benimsemiş, ahlaki değerlerini yitirmiş bir toplum... Normal ve uygar davranışların terk edildiği karanlık bir dünya... Müthiş gerçekçi sanal bir ortamda pek çok oyuncunun rol aldığı yüksek çözünürlüklü, dev bir savaş simülasyonu... Ve cehennem.. Demi Monde’a Hoş Geldiniz! Sosyopatların ve çılgın fanatiklerin zalim ve kaotik dünyasında dijital bir askeri tatbikat... Burada ölürseniz, gerçek hayatta da ölürsünüz... 2018 yılında yaratılmış, kusursuz bir dijital oyun olan Demi Monde, askerler için kâbus gibi bir savaş tatbikatıdır ve bu cehennemi tarihin en zalim karakterleri yönetmektedir: Nazi kasabı Reinhard Heydrich, Stalin’in celladı Lavrentii Beria, işkence holiganı TomÁs de Torquemada, kana susamış terör tutkunu Maximilien Robespierre... Ancak bir süre sonra programlama hataları yüzünden sanal dünya ile gerçek dünya arasındaki bağ kopar ve eğitim için Demi Monde’a bağlanan askerler deşifre olup yakalanırlar. Bu durumda "fişi çekmek" de söz konusu değildir, çünkü bu, gerçek dünyada da ölmek anlamına gelir. Üstüne üstlük Amerika başkanının kızı Norma da korkunç bir tuzakla bu karanlık dünyaya çekilir ve orada mahsur kalır. Tek umuduysa 18 yaşında bir caz şarkıcısı olan Ella’dır. Ancak Ella bu oyunda Demi Monde ile gerçeklik arasındaki sınırların eridiğini ve gerçek dünyanın sanal olandan çok daha tehlikeli olmaya başladığını fark eder. Ella hem Norma’yı hem de yaşadığı dünyayı kurtarabilecek tek kişidir ve bunun için çok az zamanı vardır. Destansı, distopik, fantastik ve orijinal...


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 470
En / Boy : 13,5 / 21,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .2011
₺23,33
Tükendi

Masanızdaki bilgisayardan bir oyuna girip dünyanın başka bir yerindeki bir bilgisayardan çıkmak istemez miydiniz?

Elorie, yıllar boyunca cadı bir ailenin cadılık güçleri olmayan tek çocuğu olduğu için üzülmüştür. Mutsuzluğunu yenip kendisini sanata verir ve okyanusun taşıdığı taşlardan muhteşem takılar tasarlayarak adından söz ettiren genç bir sanatçı olur. Ancak ilk önemli sergisinin heyecanına gölge düşürecek bir gelişmeye hazırlıksızdır.

Bebekliğinden beri cadı olmadığı için içerleyen Elorie’nin aslında çok güçlü bir internet cadısı olduğu ortaya çıkar. Ama cep telefonuna bile uzak olan bu yeni cadı, daha önce varlığından haberdar olunmayan sanal cadılığı nasıl öğrenecektir?

Debora Geary, Uçan Süpürge Serisi’nin ilk kitabı Modern Cadı ile perdelerini araladığı cadılar dünyasına Sanal Cadı’yla sanal güçlerin heyecanını katıyor ve sihir ikiye katlanıyor.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 334
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .2014
₺49,56
Tükendi

Stephen King şöyle diyor: "Kızım on üç yaşına gelinceye kadar ben de on üç roman yazıp bitirmiştim, ama hiçbirini okumuş değildi. Beni çok sevdiğini her fırsatta ifade etmesine karşın, yarattığım vampirlere, hortlaklara, garip yaratıklara ilgi gösterdiği yoktu. Bir gece çalışma odama kapandım, başlangıçta Peçeteler adını vermeyi tasarladığım bu kitabı yazmaya koyuldum. Taslak bittiği zaman kızım Naomi aynı hevessiz tutumuyla eline aldı. Ama odukudça kitap onu kendine esir etti. Derken bir gün yanıma gelip beni kucakladı, ‘Bu kitabın bir tek kusuru var,’ dedi. ‘Bitmesini hiç istemiyordum, oysa bitiverdi.’ İşte bir yazarın duymayı en çok istediği söz budur, sevgili dostlarım. O gün kızıma büyük bir saygı duydum. Artık ona hep elimden gelenin en iyisini vermeye çalışıyorum. Konuşurken onu çocuk yerine koymaya da kalkışmıyorum. Bundan böyle kitaplarımı kendim için yazdığım kadar, onun için de yazıyorum.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 320
En / Boy : 13,5 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .2003
₺142,10
1

Fantastik Kitaplar

 

 

En İyi Fantastik Kitaplar

Fantastik kitaplar, kitap okurken gerçek dünyadan tamamen sıyrılmayı ve hayal gücünün sınırlarını aşan bambaşka dünyalarda dolaşmayı sevenler için ideal eserlerin başında gelmektedir. Edebiyat dünyasının geniş ürün aralığına sahip fantastik eserler içinden birçok okuyucu kendi zevk ve beğenisine uygun bir eser bulabilmektedir. Fantastik edebiyat yerli veya yabancı pek çok yazara ait roman bulunmakta ve bu romanlar sayesinde yeni dünyaları keşfe çıkılmaktadır. Fantastik kitap tutkunlarının yorumlarına göre fantastik okuma kitapları, günlük hayatın tekdüzeliğinden kolay ve eğlenceli kaçış olanağı sunmaktadır.  

Okuyucularının sayfalar arasında kaybolmasını sağlayan en iyi fantastik kitaplar başında ayrıca dünyada en çok satan kitap unvanını almış J.R.R Tolkien’ e ait olan tek ciltlik “Yüzüklerin Efendisi” kitabı bulunmaktadır. Bu kitabın ayrıca 3 ciltlik seri hali de fantastik kitap önerileri içinde yer almaktadır. En iyi 10 fantastik kitap arasında da yine Tolkien’in “Hobbit” yapıtı bulunmaktadır. Yine ilk 10’da “Tayt Oyunları”, Ursula K. Le Guin’in “Yerdeniz Öyküleri” kitaplarından bahsetmek de mümkün olmaktadır. “Harry Potter”, “Zaman Çarkı” ve Stephen King eseri “Kara Kule”de kendi kategorisinde okurlar tarafından sevilmektedir. 

En iyi fantezi kitapları okurlar, hayal gücünün su gibi aktığı ve bir nevi gerçeklikten kopuşun yaşandığı eşsiz bir evren olarak tasvir etmektedir. Edebiyat eleştirmenleri de özellikle en iyi 100 fantastik kitap için okurlarının bu evrenin içine alan kitaplar olduğunu belirtmektedir. Bunun yanında okunacak fantastik kitaplar insanı türlü evrenlere sokmakta ve gerçeklik hissiyatını bir süreliğine askıya alınmasını sağlamaktadır şeklinde de bir ekleme yapılmaktadır En iyi fantastik türler arasında sadece romanların olmadığı hikayelerin, masalların, dramaların ve oyunların da olduğu söylenmektedir.

 

Fantastik Kitap Serileri

Fantastik kitap serileri denildiği zaman akla ilk gelen eserler, genellikle başarısını sinema sanatı ile de göstermiş yapımlar olarak sanat severlerin karşısına çıkmaktadır. Yönetmen Peter Jackson'ın beyaz perdeye aktardığı “Orta Dünya” serisi gişede de kendini göstermekte olduğunun altı çizilmektedir. Yine fantastik serilerden “Harry Potter” ve “Açlık Oyunları” serileri sinemada, “Taht Oyunları” serisi de televizyon ekranlarında gösterilmiştir. Fantastik kitap serilerinde görülmeyen olaylar ve varlıklar bulunduğu gibi, gerçek dünyadaki varlıklara da farklı özellikler yüklenerek hayal gücünün sınırsızlığı verilmektedir. 

Kitap eleştirmenlerine göre edebiyat dünyasındaki en iyi kitap serileri arasında fantastik seriler de yer almaktadır. Okurların en güzel fantastik kitap serileri içinde harry potter benzeri kitaplar tercih etmelerinin genç yetişkin kitap serileri statüsü taşıdığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. 7’den 70’e birçok yaş grubuna ait kendine okuyucu kitlesi oluşturmuş olan bu kitaplar, evlerde kitaplık raflarında yerlerini almaktadır. Harry Pottera benzeyen kitaplar benzeyen eserler için ayrıca hem eğlenceli, hayranlık uyandırıcı, dramatik ve yeri gelince de gerilim unsurlarının yer aldığı söylenmektedir. 

Fantastik kitap severlerin birçoğu fantastik kitap serileri arşiv yapmakta ve bu arşivlerini saklamaktadır. Ayrıca fantastik kitap seri okurlarından gelen bir başka bilgi de kitapların farklı dönemlerde tekrar tekrar okunduğu konuşulmaktadır. Çünkü okurlar, her kitap türünde olduğu gibi fantastik kitap serileri de bireylerin yaşamlarının farklı dönemlerine farklı açılardan eşlik ettiği bilgisini vermektedir. Fantastik kitaplar okunurken eğlendiren eserler olmaları yanında, düşündüren bir yapıya da sahip olmaları sayesinde çocuklardan orta yaş okurlarına kadar herkesin sorgulama yönlerinin geliştirdiği vurgusu yapılmaktadır.  

Canlanan ağaçlar veya konuşan hayvanlar gibi canlılara kazandırılan farklı özelliklere fantastik kitap serilerinde denk gelinmektedir.  Ayrıca fantastik kitap serilerinde herhangi bir karakterin ön plana çıkmaması yanında sadece iyi ve kötü karakterlerinin bulunması sayesinde okuyucularının manevi anlamda da beslediği bilinmektedir. Fantastik kitaplarda düş öğeleri üzerinden iyinin ve kötünün karşı karşıya gelmesi sıklıkla gözlenmektedir. Olağanüstü özelliklerle dolu iyi ve kötü karakterler, karşılaşmalarında kazanan iyiler olmakta ve okuyucuya olumlu etkiler yarattığı kitap eleştirmenleri tarafından yazılmaktadır. 

 

Fantastik Kitap Türleri

Fantastik kitap türleri içinde fantastik romanlar bulunmaktadır. Bu romanlar yine içeriklerine göre masal veya mitolojik fantastik kitaplar gibi türlere de ayrılmaktadır. Örneğin “Alice Harikalar Diyarında” masal fantastik kitaplara bir örnek olmaktadır. Mitolojik fantastik kitaplar da farklı medeniyetlerin tarihlerinde yeri bulunan karakterlerle bezenmektedir. Mesela “Narnia Günlükleri Serisi”nde Yunan ve Roma mitolojisi ile İngiltere ve İrlanda peri masallarından karakterleri yer almaktadır. Türk fantastik kitaplar içinde de yazar İhsan Oktay ANAR’ın “Puslu Kıtalar Atlası” ve Barış Müstecaplıoğlu’nun “Perg Efsaneleri Serisi”  yer almaktadır.  

Bilim kurgu kitapları için, yakın veya uzak gelecek ile ilgili romanların bugün olası olmayan bilim ve teknoloji unsurları içeren sanat eserleridir tanımı yapılmaktadır. En çok okunan bilim kurgu kitapları içinde “Otostopçunun Galaksi Rehberi”, “Galaktik İmparatorluk Serisi”, “Doktor Moreau’nun Adası” gibi kitaplar yer almaktadır. Ünlü bilim kurgu kitapları unvanı da taşıyan bu eserlerde nükleer patlamalardan, tsunamilerden, savaşlardan, robotların ve makinelerin insanlığı ele geçirmesinden, uzayda yaşayan başka canlılardan veya medeniyetlerden, korkulu, karanlık yani distopik bir geleceğin varlığından söz edilmektedir. Çok satan bilim kurgu kitapları yazarları içinden George Orwell, Golding, Dougler Adams ve Arthur Clarke akla ilk gelenler olmaktadır. 

 

Fantastik Macera Kitapları

Fantastik edebiyatının özünü gerçek dışıcılığın oluşturduğunu birçok kitap sever bilmektedir. Fantastik macera kitapları da kendi türü içinde bir solukta okunan eserler olmakta ve sürükleyici seri kitaplar sınıfında popülerliğini arttırmaktadır. Özellikle çocukların okuma alışkanlığı edinmesinde iyi bir araç olan genç fantastik kitaplar, her bir satırında karakterlerini maceradan maceraya sürüklerken bir gecede biten kitaplar içine de girmektedir. Fantastik macera kitaplarında vampirler, büyücüler, cüceler, periler, orglar, ejderhalar gibi kurgusal varlıklar sayesinde okuyucuların okuma heyecanın arttığı bilinmektedir. 

Fizik yasalarının hiçe sayıldığı, doğaüstü olayların ön plana çıktığı fantastik macera roman dünyasında, eserlerin yazarlarının boş bir sayfa üzerinden başlattığı bu evrenlere hayran kalındığı kitap yorumcuları tarafından aktarılmaktadır. Bu kitap türlerinde karakterler kadar yaratılan atmosfer ve dünya da ilgi çekici olmaktadır. Fantastik macera kitap yazarlarının betimlemeleri ile aktarılan ve sadece hayallerde yaşayan bu dünyaların bazılarında gerçeküstü ormanlar bulunurken bazılarında da bir tren istasyonun duvarından büyücüler diyarına geçiş yapılmaktadır. 

 

Fantastik Romantik Kitaplar

Fantastik romantik kitaplar içinde zulmün yer alması gibi aşk ve sevginin masumluğunun da gözlendiği okuyucuların yorumları arasında yer almaktadır. Romantizmle harmanlanan fantastik romantik kitaplar sayesinde okurların kendi gerçek dünyalarına yakın hisler yakalama fırsatı bulduğu da bilinmektedir. Macera, gerilim ve gerçek üstü öğelerinin yanı sıra büyük aşkların yaşanması ve aşklarda kavuşamama, mutlu anları kısa zamanlarda yakalama gibi detayların da alt metinlerde yerlerini aldığı bilgisi geçmektedir. 

Fantastik romantik kitaplar içinde “Alacakaranlık” serisi dört kitaptan oluşmaktadır. Bir vampir ile genç bir kızın aşkını anlatan bu seri içinde kurt adam karakteri de yer almaktadır. Kitap kurtlarının aşk, fantastik ve gençlik tarzında kaleme alınmış olan bu kitaplar için duyguların en çarpıcı halinin yansıtıldığı sözleri bulunmaktadır. Edebiyat yorumcularının sözleri ise fantastik romantik kitaplar evrenine bir adım atmak ve sonrasında da neler olacağını merak etmek bu türün tutkunları için vazgeçilmez olduğu yönünde olmaktadır. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı