Herta Müller 1953 Nitzkydorf / Romanya doğumlu olup 1972-1976 yılları arasında Temeşvar Üniversitesi’nde Germanistik ve Rumenistik öğrenimi görmüş, önce çevirmen ve Almanca öğretmeni olarak çalışmış, sonra gizli polis teşkilatı ile çalışmayı reddettiği için görevden azledilmiştir. 1984 yılından beri serbest yazar olarak çalışan Müller, Mart 1987’de Federal Almanya’ya göçüne kadar çalışma ve yayın yasağına maruz kalmıştır. Alman dilinin önemli yazarlarından biri olan ve 2009 yılında Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülen yazar bugün Berlin’de yaşamaktadır. Eserlerinde kendi öz yaşam öyküsünün değişik yönlerini betimlemekte, Romanya’nın özellikle Alman kökenli Suebyalıların yerleşik olduğu Banat bölgesindeki yaşam ve insanları, daha sonra geldiği Almanya’daki göçmenlik deneyimini değişik açılardan ele almaktadır. Herta Müller 1953 Nitzkydorf / Romanya doğumlu olup 1972-1976 yılları arasında Temeşvar Üniversitesi’nde Germanistik ve Rumenistik öğrenimi görmüş, önce çevirmen ve Almanca öğretmeni olarak çalışmış, sonra gizli polis teşkilatı ile çalışmayı reddettiği için görevden azledilmiştir. 1984 yılından beri serbest yazar olarak çalışan Müller, Mart 1987’de Federal Almanya’ya göçüne kadar çalışma ve yayın yasağına maruz kalmıştır. Alman dilinin önemli yazarlarından biri olan ve 2009 yılında Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülen yazar bugün Berlin’de yaşamaktadır. Eserlerinde kendi öz yaşam öyküsünün değişik yönlerini betimlemekte, Romanya’nın özellikle Alman kökenli Suebyalıların yerleşik olduğu Banat bölgesindeki yaşam ve insanları, daha sonra geldiği Almanya’daki göçmenlik deneyimini değişik açılardan ele almaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 326
Ağırlık : 326
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺93,75

Erken Cumhuriyet döneminde Anadolu’yu bir seyyah gibi dolaşan ünlü Gazeteci Vala Nurettin’in intibalarından oluşan bu yazılar, hem bugünkü hem de gelecek nesillerin de faydalanması maksadıyla Ordu yerel tarihi adına kayıt altına alınmıştır. Kitap, Vala Nurettin’in 1936 sonundan 1937 ortalarına kadar ailece ikamet ettiği Ünye’den, Ordu’ya, Fatsa’ya, Vona’ya, Giresun’a yaptığı gezilerle ilgili izlenimlerini kapsamaktadır. Vala Nurettin’in 1936-37’li yıllarda yaşadığı Ordu-Ünye’de tanıştığı gençlerden, kadınlardan, yoksulundan, köylüsünden, esnafından, görüştüğü kurumlardan, Halkevi faaliyetlerinden, Karadeniz’in doğasından ve zorlu yaşam koşullarından etkilendiği yazıları, günümüz şartlarında daha anlaşılır olabilmesi için yeri geldiğinde ön bilgiler ilave edilmiştir.
Bu çalışma, ünlü bir muharririn İstanbul’dan değil, Karadeniz coğrafyasının kalbinden kaleme aldığı yazılar olduğu için yörenin hakkında merak edilen birçok soruya cevap verebilen içeriğe sahip olup, ileride yapılacak birçok araştırmaya ilham verecek ve yol gösterecektir.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 277
Ağırlık : 277
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺123,20

Türkiye’nin farklı açılardan gelişim sürecini okuyabileceğiniz otobiyografik bir eser…

Yüksek Elektrik Mühendisi Selçuk Güven, kaleme aldığı otobiyografisinde elektrik hatlarıyla birlikte Türkiye’nin gelişim sürecini de ele alıyor. Neredeyse tüm şehirlerimizde yaşamış ve çalışmış olan Selçuk Güven’in anılarına bazen esprili bazen eleştirel olan samimi üslubu eşlik ediyor.

Bu kitapta ülkesini bugünlere getirmek için azimle çalışan, imkânsızlıkların yıldıramadığı bir neslin çabasını okuyacaksınız.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 232
Ağırlık : 232
En / Boy : 15 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺65,60

Bu toprağın mayasını karanlardandır Hacı Bektaş-ı Veli, Moğol yıkımının ardından gönülleri tamir eden, imandan neşet eden bir medeniyetin temellerini atanlardandır.

Kah güvercin kılığına girerek kah duvarları yürüterek barışı, insan sevgisini, kul hakkını anlatarak, anlattıklarını hal dilinde yaşayarak İslam’ın kalplerde yerleşmesini sağlayan bir ermiş, bir veli, bir derviştir.

Dr. Fahri Maden, hayatına ve kerametlerine dair farklı rivayetleri anlaşılır halde derlediği Hikmet Kapısı Hacı Bektaş Veli kitabında olgunlaşıp gönüllerde yer ettikçe çoğalan isimleriyle bir Gönül Padişahı'nı; Hacı, Hace, Hünkar Bektaş Veli’yi anlattı.


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 136
Ağırlık : 136
En / Boy : 13 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺36,90
Bilimin Öncüleri

Muhammed, Ahmed ve Hasan tarihte Musa Kardeşler olarak bilinen üç kardeş. Birileri üç kardeşin yaptığı icatları sihir zannetse de onların yaptığı şey, karşılaştıkları sorunları bilimi kullanarak çözmektir. Bu kitapta, yaşadıkları hayatı kolaylaştıran pek çok mekanik alet icat eden Musa Kardeşlerin eğlenceli hikâyesini okuyacaksınız.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 112
Ağırlık : 112
En / Boy : 13 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺22,50

Aliya küçük yaşlarında kurmaya başlar dünyayı değiştirme hayallerini. Dünyayı değiştirmek için elbette sadece hayal kurmak yetmez, çalışmak da gerekir.

Yıllar içinde gördüğü zulümler, adaletsizlikler Aliya’yı idealinden döndürmez. Dünyayı değiştiremese de halkıyla birlikte verdiği büyük savaş sonunda Bosna Hersek’in kaderini değiştirir. Bosna Hersek artık özgür bir ülkedir. Aliya da bu özgür ülkenin ilk cumhurbaşkanı olur.

Bu kitapta şartlar ne kadar zor olursa olsun adaletten ve özgürlükten hiçbir zaman vazgeçmeyen Aliya İzzetbegoviç’in mücadelesini okuyacaksınız.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 232
Ağırlık : 256
En / Boy : 13 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺52,50

Hangi milletten, dinden, ten renginden olursa olsun… Su gibi yolunu bulan ve her şeye muktedir olan tüm “insan”ların rüyası, yani en büyük özlemi aynıdır. Bu özlemlerini yaşadıkları yerde gerçekleştiremeyeceğini kavrayan kimi insanlar, geçmişte çareyi yurtdışına gitmekte
bulmuş ve yollara koyulmuştur. Tıpkı zamanında Akdeniz ülkelerinden olan insanların yollara koyulduğu gibi...
Birinci nesil Türk temsilcilerden (misafir işçilerden) bazıları, 1960’lardan itibaren Almanya’ya gitmiştir. Onların çocuklarından olan kimi ikinci nesil Türk temsilcileri ise ya burada doğmuş ya da “o”nun gibi, sonradan Türkiye’den getirilmiştir.
Bu kitapta, Almanya’daki “sandviç nesil” olarak da tanımlanan, bu ikinci nesil Türk temsilcilerinden biri olan “üç tutkulu” ve “üç temel ilkeli” bir “MİÇ”in (misafir işçi çocuğunun) iki nesil, iki kültür, iki dil arasında geçen sıra dışı hayatını anlatan, bir kısmı kurgusal gerçek bir
yaşam öyküsü işlenmektedir. İkinci nesil tüm Türk temsilcileri gibi o da insanları bir araya getiren ve çok önemli bir “köprü” görevi üstlenmektedir.
Bir çağrıyla başlayan ve sonuna kadar değerli öneriler, bilgiler ve izahatlar içeren; insanın, toplumun, kültürün, göçün mercek altına alındığı zaman yolculuğunu aktaran, ansiklopedi formatındaki bu baştan sona büyüleyici kitabın asıl amacı “özellikle bu yüzden” her iki
tarafa da (Almanlara ve Türklere) kendilerine “yabancı” öteki kültürü, “aydınlatma” ve “bilgilendirme” yoluyla yakınlaştırmaya çalışmaktır.
“Mesafe, kibir, yok sayma ve hepsinden önemlisi bilmeme, klişeleri ve önyargıları teşvik ederken bilgi hem entegrasyonu teşvik eder hem hoşgörüyü mümkün kılar hem de bir arada yaşamayı kolaylaştırır.”
Necin Altay


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 752
Ağırlık : 752
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺172,50

"Dizinin ilk kitabı ünlü Fransız şair Pierre Reverdy üzerine. Halil Gökhan 30 yılı kapsayan bir dönemde çeşitli yayınlar için kaleme aldığı, çevirdiği ve derlediği Reverdy külliyatını yeniden bu kitap için bir araya getiriyor.

Sürrealizmin babası (papası) sayılan şair André Breton’un, sürrealist manifestoda “şiirde imgenin en iyi tanımını veren” yazar olarak adlandırdığı Pierre Reverdy (1889-1960) “günümüzün provokatif sanat hareketlerini, sürrealizm, dadaizm ve kübizmi etkilemiş olan Fransız şairi” olarak da nitelendiriliyor eleştirmenlerce.

İlk kez 1910’da Paris’e adım atan Reverdy’nin ilk dostları 20. Yüzyılın büyük takımyıldızlarıdır adeta: Guillaume Apollinaire, Max Jacob, Louis Aragon, André Breton, Philippe Soupault ve Tristan Tzara, Pablo Picasso, Georges Braque, Henri Matisse…

***

İnsanların onları uyandırmadığı afyon imgelerinde olduğu gibi Sürrealist imgeler için de doğrudur; daha ziyade, "ona kendiliğinden, despot bir şekilde gelirler. Onları kovalayamaz; çünkü artık irade güçsüzdür ve artık yetileri kontrol etmez." (Baudelaire.) İmgelerin hiç "uyandırılıp çağrılmadığı" görülecektir. Reverdy'nin tanımını benim gibi kabul edersek, onun "iki uzak gerçek" dediği şeyi gönüllü olarak bir araya getirmek mümkün görünmüyor. Yan yana koyma yapılır veya yapılmaz, uzun ve kısa olan budur. Şahsen, Reverdy'nin çalışmasında aşağıdaki gibi görüntülerin olduğuna inanmayı kesinlikle reddediyorum.

Derede akan bir şarkı var

veya:

Gün beyaz bir masa örtüsü gibi açıldı

veya:

Dünya bir çuvala geri dönüyor

en ufak bir kasıt derecesini ortaya çıkarır. Kanaatimce iki gerçeğin birbiriyle olan ilişkisini ‘aklın kavradığını’ iddia etmek yanlış olur.”

ANDRÉ BRETON, Sürrealist Manifesto

*

Bu şiir tarzı, temel deneyimin tanıklığında, en inandırıcı çıplaklıkla, adlandırılmış nesneyi üretecek biçimde vurgulanmış ve gözden kaçmış deyimlere indirgenir, ilk başta sözcük boşluğa bir çığlık gibi atılmıştır; en çıplak doruğun üzerinde bir katman gibi belirir, isimler, aralarında en ufak sözdizimsel bir bağ oluşmadan birbirini izler; yüklem hal’i anlatır; daha güzel bir deyişle ismin eylemini. Sıfatlar, karşılaştırmalar, imgeler azdır. Bu, şairin ortaklıklar ileri sürmek ya da denemek gibi bir endişesi olmadığı anlamına gelir; yüzyüzeliğin şiir olan eylemleri ürettiği öğeleri, kendi başlarına ortaya çıkmadan adlandırmakla ilgilenir o.”

GAETAN PICON

*

Apollinaire'in ‘Bölge’sinde olduğu gibi, bu tür şiirlerde, şiirsel yapının birincil verileri olan öğeler, anlatısal ya da en azından bilgilendirici bütünlerdir. Reverdy'ninki gibi dize yapılarında, bunlar çok az veya daha fazla indirgeme yapamayan basit, duyusal, duygusal veya birincil bilgilendirici nesnelerdir. Eliot, Çorak Ülke'de parçalanmış ve yeniden birleştirilmiş argümanlarla çalışıyor; Pierre Reverdy, öznenin, işlecin ve nesnenin özgürleştirildiği ve inandırıcılığını kendi katı, karmaşık ve gizli mantığına borçlu olan görünmez veya bilinçaltı bir söylemde yeniden yapılandırıldığı parçalanmış önermelerle.
KENNETH REXROTH


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 200
Ağırlık : 200
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺41,25
David Bowie’nin Ziggy Stardust Yılları

1972
Rock’n’Roll mesihi ZIGGY STARDUST’ın doğumuna şahit olan yıl. Cinsel kimlik ve cinsiyet rolleriyle oynadığı kışkırtıcı oyun, David Bowie’nin tüm zamanların en etkili pop sanatçılarından birine dönüşmesinin yolunu açtı. Reinhardt Kleist, bu sivri sanatsal figürün ortaya çıkış hikâyesini, David Bowie’nin Ziggy Stardust öncesi Londra müzik sahnesindeki talihsiz çabaları ve şöhretinin doruğunda kendi yarattığı karakterle olan mücadelesi üzerinden, sürükleyici bir dille anlatıyor: Bowie, hızla uçlardaki yaşam tarzının yol açtığı yıkıcılığın tehdidi altındaki egosantrik bir rock yıldızına dönüşüyor.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 176
Ağırlık : 176
En / Boy : 19,5 / 26
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺144,00

“... Yirminci yüzyılın en önde gelen fizikçisini tanımak isteyenler kitaptan büyük bir zevk alacaklar...”

– Publisher’s Weekly

Dünyayı değiştiren biliminsanlarından Albert Einstein, sadece görelilik kuramları, yeni evren kavrayışı, hatta her şeyin teorisi açısından değil, arkadaşlıkları, evlilikleri, dünya barışına katkıları açısından da 20. yüzyılın yetiştirdiği en önemli isimlerdendi. Kendisi de ünlü bir fizikçi ve bilim yazarı olan Barry Parker, bu ünlü beynin fiziğe yaptığı katkıların ötesini, hayatının detaylarıyla tutkularının boyutlarını aydınlatan Einstein: Bir Biliminsanının Tutkuları’nda herkes için bir Einstein portresi çiziyor. En çok fiziği, ama felsefeden matematiğe geniş bir düşünce evreniyle seyahatten müziğe gündelik hayatı neşelendiren her şeyi seven Albert Einstein hakkında yazılmış seçkin bir biyografi.

“... En sonunda efsane Einstein yerine, insan Albert hakkında bir şeyler öğrenebileceğiz...”

– Nobel Ödüllü Sheldon Lee Glashow

“... Parker bize, bir dahinin hayatında insani duyguların ve tutkuların nasıl hayati bir rol oynayabileceğini gösteriyor...”

– Prof. Michael D. Joner / Brigham State Üniversitesi

 


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 272
Ağırlık : 272
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺55,00
Bir Thomas Mann Biyografisi

Sadece Alman edebiyatının değil, dünya edebiyatının da en önemli yazarlarından Thomas Mann’ın ve kendisi kadar ünlü ailesinin hayatı anlatılıyor Sihirbaz’da. Tóibín, yazarın yaşamını olduğu kadar edebiyata bakışını, siyasi duruşunu, Almanya’da Nasyonal Sosyalizm’in yükselişiyle birlikte ülkesinden kopmasını, mültecilik yıllarındaki duygu dünyasını, kimi inancından vazgeçişini akıcı bir dille, gerçeklerden sapmadan, usta işi dokunuşlarla sunuyor. Thomas Mann, başarılı bir romancıyken, 20. yüzyıl tarihinin çarklarında savaşları, devrimleri, faşizmi, soykırımları, mülteciliği yaşamak zorunda kalan, dünyanın gözlerini diktiği, sözlerini dinlediği bir fikir liderine dönüşen biri olarak beliriyor. Çocukluğundan başlayarak ölümüne kadar bütün hayatı, özel merakları, evliliği, sıra dışı ailesi, birine yakından birine uzaktan tanık olduğu iki dünya savaşının yazarda yarattığı çelişkiler ve çalkantılar geniş açıyla seriliyor okurun önüne. Sihirbaz çok önemli bir edebiyatçının dünyasının aynası olduğu kadar değişimin yüzyılıyla duygusal bir hesaplaşma da, merkezinde de dik durmaya çalışan ama bu değişimin rüzgârlarıyla sallanan bir adam yer alıyor. Sihirbaz, Mann’ın hayatıyla birlikte yirminci yüzyılın da geniş bir panoraması.

MUHTEŞEM VE ÇOK TATMİN EDİCİ!

The Times, 2021’in En İyi Kitaplarından Biri

MUHTEŞEM!

Daily Telegraph

SİHİRBAZ OLAĞANÜSTÜ BİR BAŞARI.

EMİNİM Kİ THOMAS MANN DA OKUSA ONAYLARDI.

John Banville


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 496
Ağırlık : 496
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺84,00

Uğur Dündar sırf yayıncılara değil, Türkiye’de her bireye bir rehber,  bir el kitabı gibidir. Bekir Coşkun

Sevgili Uğur, sen Türkiye’de hırsızların ve üçkağıtçıların korkulu rüyası olmuş adamsın. Emin Çölaşan

Bir gazeteciden daha fazladır. Bir kamuoyu lideridir, “anchorman”dir. Emre Kongar

Uğur Dündar’ı, özellikle şu karanlık dönemdeki kamusal işleviyle bir deniz fenerine benzetiyorum. Yol gösteriyor, ümit ve
cesaret veriyor. Haluk Şahin

Medyanın pisliğe, rezilliğe, çıkarcılığa bulaşıp tam anlamında yozlaştığı bir dönemde dürüst gazeteciliğe örnek gösterilecek
bir Atatürkçü. İlhan Selçuk

Yalnız gazeteciliğinden dolayı değil, her boyutuyla bir rol modeldir. Metin Akpınar

Uğur bu dünyaya güzel şeyler ekledi. Müjdat Gezen

Uğur Dündar önce televizyoncu olarak Batı ölçülerinde kendi işini çok iyi yapan bir programcıydı. Daha sonra çok başarılı bir
gazeteci çizgisi gördüm. Uğur Mumcu

İyi ki varsın Uğur Dündar… İyi ki hayatımızdasın… Milletçe sınavdan geçtiğimiz şu günlerde, adını tüm yurtseverlerin
yüreğine yazdın. Tarih de adını mücevher taşa yazacak. Yılmaz Özdil

 

İçinden bir Türkiye hikâyesinin geçtiği bu kitap, bir halk kahramanının,
ülkenin en değerli insan hazinelerinden Uğur Dündar’ın serüven dolu
yaşamını anlatmaktadır; bütün yönleri ve bilinmeyenleriyle…

 

Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 472
Ağırlık : 472
En / Boy : 14 / 23
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺75,00

Uğur Dündar sırf yayıncılara değil, Türkiye’de her bireye bir rehber,  bir el kitabı gibidir. Bekir Coşkun

Sevgili Uğur, sen Türkiye’de hırsızların ve üçkağıtçıların korkulu rüyası olmuş adamsın. Emin Çölaşan

Bir gazeteciden daha fazladır. Bir kamuoyu lideridir, “anchorman”dir. Emre Kongar

Uğur Dündar’ı, özellikle şu karanlık dönemdeki kamusal işleviyle bir deniz fenerine benzetiyorum. Yol gösteriyor, ümit ve
cesaret veriyor. Haluk Şahin

Medyanın pisliğe, rezilliğe, çıkarcılığa bulaşıp tam anlamında yozlaştığı bir dönemde dürüst gazeteciliğe örnek gösterilecek
bir Atatürkçü. İlhan Selçuk

Yalnız gazeteciliğinden dolayı değil, her boyutuyla bir rol modeldir. Metin Akpınar

Uğur bu dünyaya güzel şeyler ekledi. Müjdat Gezen

Uğur Dündar önce televizyoncu olarak Batı ölçülerinde kendi işini çok iyi yapan bir programcıydı. Daha sonra çok başarılı bir
gazeteci çizgisi gördüm. Uğur Mumcu

İyi ki varsın Uğur Dündar… İyi ki hayatımızdasın… Milletçe sınavdan geçtiğimiz şu günlerde, adını tüm yurtseverlerin
yüreğine yazdın. Tarih de adını mücevher taşa yazacak. Yılmaz Özdil

 

Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 472
Ağırlık : 472
En / Boy : 14 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺60,00

“Atatürk Türklerin Anadolu topraklarında yarattıkları kültürün unsurlarını ve tarihini araştırmak istiyordu. Bu topraklarda konuşulan Türkçenin kökenini merak ediyordu. Türkler başta olmak üzere bu topraklarda yaşamış bütün uygarlıkların tarihini merak ediyordu.”

Muazzez İlmiye Çığ, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın üniversite öğrencilerinden. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin ilk kadın mezunlarından. Dolayısıyla Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük eğitim ve aydınlanma seferberliğinin ilk meyvelerinden. Savaşlarda yorgun düşmüş, maddi ve manevi bütün varlığını muharebe meydanlarında tüketmiş bir milletin yeniden doğuş mucizesine şahitlik eden bir kuşağın ilk neferlerinden.

Kadın, Osmanlı Devleti’nde toplumsal hayatta hep ikinci plandadır. Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte bu tamamen değişir, Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonu sayesinde hak ettiği yere gelecektir. Eğitimde, sosyal ve ekonomik hayatta en ön safta yer alacak ve ülkenin çağdaşlaşmasında çok önemli bir rol oynayacaktır. Tıpta, sanatta, tarihte ve bilimin pek çok dalında nice başarılara imza atacaktır.

Muazzez İlmiye Çığ, Cumhuriyet Mucizesi kitabı Cumhuriyet’in kurulduğu günden bu yana yaşananlara tanıklık eden ve hayatını Mustafa Kemal Atatürk’ün hayalini gerçekleştirmeye adayan bir Cumhuriyet Çınarı’nın olağanüstü yaşamını gözler önüne seriyor.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 192
Ağırlık : 192
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺40,00

Yönetmen Nurdan Arca, üç yıllık bir çalışmanın ardından 2006 yılında gösterilen Simavnalı Bedreddin belgeselinde, altı yüz yıl önce yaşamış bir âlim ve arifin, ezilenlere umut ve direnme gücü aşılayan bir halk önderinin, Şeyh Bedreddin’in izini sürmüş; zulüm ve baskılara rağmen onun yolundan dönmeyen müritlerini dünyaya tanıtmıştı. O belgesele sığmayanları ise sonrasında yeni okumalarla, Bedreddin’in yaşadığı ve müritlerince yaşatıldığı coğrafyalarda yeni araştırmalarla birleştirerek elinizdeki bu kitapta topladı. Tarihçilerle yaptığı söyleşilerle, tarih ile günümüz arasında köprüler kurarken, bulduklarını ve bulamadıklarını, görünenleri ve gizlenenleri dürüstçe aktardı.

“…kişinin kendi doğru bildiğini, kendi hak gördüğünü hem açıklaması hem de sonuna kadar savunması, bu uğurda sözünden dönmeden meydana çıkması gerektiğini; bu bir meydan okumaysa da, meydan okuması gerektiğini söylüyor Bedreddin. Hatta belki bunu… Aydınlanma çağının temel fikrine benzetebiliriz.”

 Cemal Kafadar


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 232
Ağırlık : 232
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺40,00

Ülkemizin yetiştirdiği en değerli spor yöneticilerinden biri olan Şenes Erzik’in, eğitim ve çalışma hayatında kendine kattığı değerleriyle ulaştığı liyakati, Türkiye Futbol Federasyonu’nun son atanmış ve ilk seçilmiş Federasyon Başkanı olmasına, ardından da 33 yıl UEFA’da ve 21 yıl FIFA’da üst düzey yönetici olarak dünya futbolunu şekillendirmesine yol açmıştı. Hiçbir başarının tesadüf olmadığını kanıtlayan Şenes Erzik, uzun erimli planlarını gerçekleştirirken Türkiye Futbol Federasyonu Onursal Başkanı, UEFA Birinci Başkan Vekili ve FIFA Yönetim Kurulu Üyesi olarak sadece Türkiye değil Avrupa ve dünya futbolunu dönüştürmüştü. Bu başarılar aynı zamanda yüzlerce ülkeye seyahatin, binlerce maçla ilgilenmenin, altyapı oyuncularından dünyanın en nüfuzlu idarecilerine kadar futbol içindeki ve dışındaki insanlarla yakın işbirliğinin, yoğun çalışmalarının bir sonucuydu. Türkiye’ye ve futbola adanmış hayatının detaylarını gençlere örnek olmak amacıyla kaleme alan Şenes Erzik, “övünmek” için değil “bilinmek” için yazdığını vurguluyor. Sportif başarıların ve futbolun kültürel dönüşümünün ardındaki en önemli kahramanlardan birinin, “Türkiye’ye Adanmış Hayatı” bu cildin içinde.

“O, bir barış insanı... Ama aynı zamanda tutkulu bir insan... Futbol sporu hakkında tutkulu... Evi hakkında, eşi ve ailesi hakkında tutkulu... Farklı kıtalar ve medeniyetler kavşağında yer alan kendi güzel ülkesi hakkında tutkulu...”


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 480
Ağırlık : 480
En / Boy : 13,5 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺60,00

Sadio Mane
Afrika’nın İncisi

Özellikle kızlar için...

Dikkat, bu bir futbol kitabı değil.

Zaten futbol okunmaz, seyredilir.

Sadio Mané, Senegal’in küçük bir köyünde, 10 kişinin yaşadığı fakir bir evde büyüdü. Ailesinin tek isteği Sadio’nun öğretmen olması ve hayatını kurtarmasıydı. Asla istemedikleri şeyse oğullarının futbolcu olmasıydı. Bilmedikleriyse Mané’nin içindeki futbol aşkının, onu sadece futbolcu değil bir dünya yıldızı yapacağıydı.

Sadio Mané sadelikten yana hayat felsefesini şu sözlerle açıklıyordu: “10 tane Ferrari, 20 tane elmaslı saat ve 2 uçağımın olmasına gerek yok!”

Bu kitapta Mané’nin rakiplerine nasıl çalım attığını değil, Senegalli fakir bir gencin, hayata nasıl çalım attığını okuyacaksınız.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 176
Ağırlık : 176
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺35,00
Hayatı Sanatı ve Eserleri

Ne Kaldıysa Orhan'dan Yana Bu Ahvalde

Çarmıha gerilmiş resimler yapmadım.
Ne yeşili ezdim siyahın altında,
Ne beyazı badana diye kullandım.
Zoraki figürler dolaştırmadım tuvalde,
Başkalarına hoş görünsünler diye yapmadım resimlerimi,
Ne kaldıysa Orhan'dan bu yana ahvalde
Hepsini tomurcukların güllerini açtığı sevgiyle açtım.

- Orhan Ersoy


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 328
Ağırlık : 328
En / Boy : 20 / 27
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺180,00

Hacı Fellini: MEHMET TANRISEVER, Doç. Dr. Süleyman Doğan & Gülin Tokat
Tarihe Oktan Keleş’le bakmak, Erol Elmas 
Celil Civan: Ya Mao’nun ruhu gelirse, Nevin Baştürk 
Suna Tanaltay ve Şakayık Sokağı, Ömer Öztürk 
Küçük ligin kahverengi çantaya saklanmış büyük hikayesi, Selçuk Özyurt 
Türk sinemasının n’efsane karakteri: CÜNEYT ARKIN, Ahmet Sarbay 
Harita ve İmparatorluk, Erhan Çardaklı 
İHA ve SİHA'nın fikri rasyonalitesi (Türkiye’nin Savaş Teknolojisi: Sivil Hedeflerden Askerî Hedeflere), Lütfi Bergen 
Tepedelenli Ali Paşa ile soybağı yolculuğu, Melike Çalım 
Asil Nadir ve Polly Peck notları, Mustafa Kadir Atasoy 
Enver Baytan’ın gözüyle Necip Fazıl, Arslan Ateş 
Kaynakça mücadelemde iz bırakan kişiler, Bülent Ağaoğlu 
Parmak İzi Muallimi Hacı Yusuf Cemil Bey, Eyüp Şahin 
Ayşe Kulin üzerine bir network denemesi, N.Esra Aydın 
Abdülhamit Han ve Enver Paşa üzerine, Dr.Yusuf Gedikli ile Söyleşi: Hüdavendigar Onur 
Bir zamanlar Öveçler, Mehmet Öztürk 
Gaspıralı İsmail Bey’in vasiyeti Cafer Ceydahmet Kırımer
Motivasyon deyince, İslam Gemici 

SORUŞTURMA /TÜRKİYE’NİN BİRİKİMİ: A Y D I N L A R
Mustafa Nadir Önay, Fikri Uysal, Hüseyin Sungur, Yusuf Sancak, Mustafa Everdi, Ziya Şahin, Veysi Erken, Ramazan Topraklı, Nevzat Görücü, Abdulkadir Güllü, Lütfi Bergen, İsmail Şen, Oğuz Çetinoğlu, Adnan Şenel, İrfan Söyler, Selçuk Özyurt, Ahmet Tüzün, Ali Kılcı, Mustafa Çetin, Mehmet Varış, Gökçe Günel, Hüdavendigar Onur, Osman Çakır, Mürselin Tan, Abdurrahman Çapar, Muhsin İlyas Subaşı, Ömer Öztürk.

KEMAL ÇİFTÇİ DOSYA 
Pozitif enerji Kemal Çiftçi, Mustafa Nadir Önay 
Dostun dâr-ı bekâya hicreti… İsrafil Kuralay 
Zihniyet dönüşümünün öncüsü Kemal Çiftçi, Doç.Dr. Süleyman Doğan 
Yılkı atları, Kemal Çiftçi için, Hasan Ürkmez 
Kemal Çiftçi özge bir gönül dostuydu, Mehmet Nuri Yardım 

CENGİZ AYTMATOV DOSYA 
Cengiz Aytmatov ve edebiyatın gücü, Prof.Dr. Hasan Seçen 
Cengiz Aytmatov ve Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek bağlamında hayat, tabiat, varoluş, Prof.Dr. Nesrin Karaca 
Cengiz Aytmatov’u anlamaya ve anlatmaya dair, Dr. Mustafa Çetin 
Düşünür Aytmatov ne söyler?, Abdurrahman Akdüzen 
ALBÜM CENGİZ AYTMATOV Hazırlayan Dr.Mustafa Çetin 

LOKMAN ABBASOĞLU DOSYA 
Sıradan ve Piyade, Lokman Abbasoğlu 
Adanalıların keşfi: Mamak tatlısı 
Hakkında Yazılanlar 

AYKUT EDİBALİ DOSYA 
Aykut Edebali üzerinden Türkiye'yi okumak, Adnan Ocak 
Aykut Edibali Kronolojisi, Kamil Büyüker 
Bir dava adamı: Aykut Edibali, K. Büyüker 
Aykut Edibali neden sağın Doğu Perinçek’i olamadı?, Mustafa Everdi 


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 298
Ağırlık : 298
En / Boy : 20 / 28
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺155,80

Çok değerli büyüğüm; müthiş çalışkan, üretken, beyefendi, nazik insan, kültür insanı, araştırmacı-yazar, bibliyograf, milletperver, vatanperver İsmet Binark'ın feyz aldığım büyük hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.

Bu dokümanda uyguladığım yöntemi daha önce Tonyukuk ve Prof. Dr. Hasan Işın Dener hakkında hazırladığım çalışmalarla başlatmıştım. Konu başlıkları altında; kişinin yaptıklarını, katkısını, hususiyetlerini alıntılarla anlatmaya çalışıyorum. “Kısa az öz” olarak nitelediğim bu tekniğin ülkemizde yaygınlaşmasını dilerim.

Hazırladığım doküman “okunmak için” akıcı bir metin değil. Bunun farkındayım. Ama fotoğrafın bütününü vermeye çalıştım.

Aslında bir başvuru kaynağı niteliğinde; Bir nevi envanter. Bir ansiklopedi gibi, bir sözlük gibi, sadece aranılan madde için kullanılabilir.

Bülent Ağaoğlu


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 100
Ağırlık : 100
En / Boy : 13 / 19
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺31,16
Gaspıralı Hakkında Yazılan İlk Kitap

Gaspıralı İsmail Bey bütün hayatını Türklüğe vakfederek tarihte pek az insana nasip olacak kadar müspet bir iş görmüştür…

İsmail Bey hakkında Türk dünyasında pek çok makaleler neşredildiyse de, şimdiye kadar hayatı, fikirleri ve işleri hakkında, kısa da olsa, bir kitap yazılamadı.

Türk âlemine bu eseri takdime cesaret ederken, bunun bir tecrübe telakki edilmesini rica ederim. Bu tarihi, hatta kutsî mevzuyu değerli Türk evlatlarının daha esaslı işlemelerini temenni ederiz.

Bu eser İsmail Bey'i, bihakkın tanıtmaya muvaffak olmasa bile, rahmetle andırmaya ve Türk gençlerine sevdirmeye yarar ümidindeyiz.

Biz bu niyetten kuvvet ve cesaret aldık ve bu maksadımızın kusurlarımızı bağışlatacağına inanarak, Türk milletçilerine bu kitabı takdime kalkıştık.

Cafer Seydahmet Kırımer


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 272
Ağırlık : 272
En / Boy : 13 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺65,60
Bir Adanmışlık Hikayesi

Edebiyatımızın yaşayan devlerinden Selim İleri bir gün tiyatro çevresinden dostlarının bir arkadaşıyla birlikte yemeğe çıktı. Yakup restoranın şahane mezeleri eşliğinde bir iki kadeh içilirken, sohbet gelip bir yaşam öyküsüne takıldı.
Bir çocuk bakım hemşiresi, ikizlerinin doğumunda karısını kaybetmiş bir genç üsteğmenle, çalıştığı çocuk yuvasında tanışır ve bu bir yıldırım aşkına dönüşür. Hemşire bu yakışıklı subaya o kadar kendini kaptırmıştır ki, kendisine teslim edilen ikiz oğlanlara deliler gibi bağlanır.
Ama hemşirehanım aşkına bir türlü kavuşamaz ve bu arada ikizlerden birini de kaybeder. Kalan o tek çocuk onun yaşam gayesi olmuştur artık. Onda aşkını yaşamaktadır.
Fedakarca, karşılıksız bir sevgiyle…
Büyük üstat bu ilginç öyküyü dikkatle dinledikten sonra o zarif nezaketine pek uygun düşmeyen bir üslupla karşısındaki yeni tanıştığı insana, “Bana bak, bunu yazacaksın, bunu yazacaksın!” dedi.
Ve bu yaşam öyküsü kaleme alındı.
Bu iddiasız, roman tadındaki yaşam öyküsünün kahramanı hemşirehanımda çoğu insan, özellikle emekçi kadınlar, kendilerinden çok şey bulacaklar.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 341
Ağırlık : 341
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺85,00

Atatürk’ü önderliğinde gerçekleştirilen 1933 Üniversite Reformu sürecinde Alman bilim adamları İstanbul Üniversitesi’nin yanı sıra, İstanbul Teknik Üniversitesi, Güzel Sanatlar Akademisi ile kamu kurumlarında görev yapmışlardır. Alman bilim adamları İstanbul’un dışında o dönemde Ankara’da kurulan üniversite ve kamu kurumlarında da görev almışlardır. Ankara’da Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Devlet Konservatuarı, Siyasal Bilgiler Okulu, Ankara Numune Hastanesi, Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü ile Yüksek Ziraat Enstitüsü’nde görev yapmışlardır. Yüksek Ziraat Enstitüsü’nde 4 tane mülteci bilim adamının yanı sıra Alman Devleti tarafından resmi olarak görevlendirilen bilim adamları çalışmışlardır. Bu bilim adamları Yüksek Ziraat Enstitüsü’nde yaptıkları çalışmalarla hem Türk ziraati, hayvancılığı ve ormancılığının ilerlemesine hem de görev aldıkları kurumlardaki çalışmalarıyla alanlarında Türk Bilim hayatına büyük katkılar sağlamışlardır.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 334
Ağırlık : 334
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺184,80

“Helen Keller otobiyografisi tartışılmaz biçimde şimdiye kadar yayınlanmış en dikkate değer kayıtlardan birisidir.”-
British Weekly._

“Bu kitap son derece merak uyandırıcı bir insani belgedir ve edebiyat tarihinde eşi olmadığını varsayıyoruz.”
Yorkshire Post._

“Bayan Keller’in iyi yazılmış ve hayatın edebi, artistik ve sosyal her yönü için pratik yararlarla dolu otobiyografisi fiziksel engellere karşı olağanüstü bir zaferi kayıt altına almaktadır.”
Times._

“Bu kitap mucizenin kaydıdır. Kimse bunu sağır-dilsiz, kör çocuğu insan yaşamıyla temasa sokan sabır ve adanmışlıktan derin biçimde etkilenmeden, dış dünyayla iletişimi mümkün kılan hızlı zekâya hayet etmeden okuyamaz.”


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 110
Ağırlık : 110
En / Boy : 13 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺50,00

Milletlerin sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda ne gibi gelişmeler gösterdiklerini anlamanın bir yolu da bu gelişmeleri eserlerinde yansıtan edebiyatçıların hayatlarını ve edebi kişiliklerini incelemektir. Birinci Abbasi döneminde yaşamış olan ilginç şairlerden Selm el-Ḫâsir’in, bazı çağdaşları gibi, devrin yöneticilerinden oldukça büyük ilgi gördüğü ve onların verdiği yüklü bahşişlerle çok müreffeh bir hayat sürdükten başka büyük bir servete sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bu bakımdan onun hayatını ve edebi kişiliğini incelemenin, yaşadığı döneme ışık tutacağına inanıyoruz. Selm el-Ḫâsir, edebi yönü bir yana, medeni cesareti cömertliği, sosyal yaşantısı, hoşgörüsü ve sahip olduğu bütün maddi varlığı uğrunda harcayacak kadar edebiyat tutkusu ile bütün sanatçılara ve edebiyatçılara örnek olacak bir şahsiyettir. Zaten Müflis anlamına gelen el-Ḫâsir lakabını da genç yaşta varını yoğunu bu uğurda harcaması sebebiyle almıştır. Ancak Abbasi halifeleri el-Mehdî, el-Hâdî ve Hârûn er-Reşîd ile devlet ileri gelenlerinden, özellikle Bermekî vezirlerden gördüğü yakın ilgi ve onlara söylediği methiyeler sayesinde çevresindeki edebiyatçılara yardım edecek kadar zengin olmuştur. Abbasi halifelerinin ve devlet ileri gelenlerinin şair ve edebiyatçıları himaye etmelerine ve dönemin şiir ve şaire bakışına güzel bir örnek teşkil eden bu şahsiyetin gerek Arap dünyasında gerekse diğer çevrelerde tanınması için şimdiye kadar bilimsel düzeyde yeterli bir çalışma yapıldığına rastlayamadık. Şarkiyat alanındaki çalışmaların her nedense genellikle daha meşhur şahsiyetler hakkında yapıldığına şahit oluyoruz. Oysa Selm el-Ḫâsir gibi yaşadığı dönemde yıldızı parlamış, ne yazık ki bir şanssızlık eseri şiirlerinden pekçoğu kaybolmuş şairlerin de edebiyatseverlere, özellikle Türk toplumuna tanıtılmasının gerekli olduğu kanaatindeyiz.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 59
Ağırlık : 59
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺63,00

“Muallimim olarak girdiğiniz bu eve babam olarak giremeyeceksiniz… “
Nazım Hikmet

Nazım Hikmet’in annesi ressam Celile Hanım ile ünlü şair Yahya Kemal arasında yaşanan aşktan yola çıkarak 1900’lü yılların İstanbul’unu Aysel Hacır’ın sürükleyici anlatımı ile günümüze getiren “Celile Hanım” okuyucusuyla buluşuyor.

1900’lü yılların İstanbul’u, Beyazıt Meydanı, Dünya Savaşı’ndan henüz çıkmış Osmanlı Devleti, o yıllarda piyano çalan, resim yapan ve Fransızcayı ana dili gibi konuşan, güzelliği ile şaire ilham veren Celile Hanım, dönemin ünlü şairlerinden Yahya Kemal ve bu aşka on üç yaşında tanık olan Nazım Hikmet.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 382
Ağırlık : 382
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺100,00

Ali Nihânî şairliğinin yanı sıra 19. yüzyılda yaşamış elâyetnâme yazarlarındandır. Ali Nihânî’nin şiirindeki mısralar, gözlem, duygu ve günlük yaşantıyı içerir. En önemlisi de Alevî-Bektaşî kültürünün, inancının ve ibadetinin güzel örneklerini teşkil eder. Bu nedenle de şiirleri genelde tasavvuf ve Alevîlik-Bektâşilik akideleriyle ilgilidir. Şiirlerinde Dîvân Şiiri’nin etkisi olduğu görülen şairin hece ve aruzla yazdığı şiirleri oldukça yetkin bir karakterdedir. Şiirlerinde genel olarak ilâhî aşk, Ehl-i Beyt sevgisi, tabiat güzelliği, ayrılık, hasret temaları önemli bir yer tutar.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 250
Ağırlık : 250
En / Boy : 16 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺270,00
(Yanlışlar ve Doğrular)

(2013 Yılının, Piri Reis'in 1513 Dünya haritasını çizişinin 500. Yılı olması ve bu nedenle, UNESCO'nun kutlama yılı kabul ve ilan edilişi üzerine Piri Reis ve eserleri hakkında pek çok yayın yapılmıştır. Bunlardan bazıları Piri Reis'in Kaptan-ı Derya olmasından, 1528 tarihli haritasının bir Dünya Haritası olduğuna varıncaya kadar, doğruluğu tartışılabilecek bilgileri içermektedir. Bu kitapta Piri Reis araştırıcısı Ülkekul, bu gibi iyi incelenmemiş bilgilerin hepsini olmasa da küçümsenmeyecek bir kısmını ele alıp, düzeltmeye çalışmıştır. Piri Reis'in hayatı ve eserlerine ilgi duyanların merak ve zevkle okuyacağı bir eser olarak değerlendirilmektedir. Piri Reis'e ait bütün bilgileri taşıyan kitap, önemli bir yayındır.


Basım Ayı/Yılı : 2015
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 256
Ağırlık : 256
En / Boy : 17 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺120,00

Yanbolulu Ali Turâbî Baba m. 1786 yılında Bulgaristan Yanbolu’da dünyaya gelmiştir. Çorumlu es-Seyyid Hasan Hüsnü Dedebaba’dan (öl. 1849) sonra Kırşehir Hacı Bektaş Pîr Evindeki Dedebaba postuna intihâb (seçilme) yoluyla 1849 yılında oturan Turâbî Baba, 19 yıl bu görevde kalmıştır. Yanbolulu el-hacc Ali Turabî Dedebaba, Babagan Bektaşîliğin en meşhur liderlerinden biri olduğu gibi kuvvetli bir şairdir de. Turabî Baba’nın şiirleri; çok sevilmiş, pek çok şiiri hafızalarda yer tutup bestelenerek okunmuştur. Bu şiirlere bakılırsa Turabî Baba’nın, Alevî-Bektaşîlik adına söz söylemeye yetkisi olan bir mürşit olarak; ne gibi inançlar barındırdığı, dinden ve felsefeden ne anladığı açıkça görülecektir. O da diğer müelliflerimiz gibi; dinin temeli olan tevhit, nübüvvet, adalet ve meat konularında Alevî-Bektaşîliğin kendine has inançlarını derin bir anlayışla şiirleştirmiş, On İki İmam inancını ve Ehlibeyt sevgisini baz alarak kendi poetikasını oluşturmuştur. Turâbî, 1868 yılında postnişin iken Hakk’a yürümüş ve Hacı Bektaş Dergâhı Pir Evi’ne girerken Kırklar Meydanı methaline defnedilmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 472
Ağırlık : 472
En / Boy : 16 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺450,00

Behice Boran Anma Toplantıları 5.Yıl 1992,10.Yıl 1997


Basım Ayı/Yılı :
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 134
Ağırlık : 134
En / Boy : 15 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺70,00
Değerlendirmeler - Anmalar - Şahsi Dosyası

Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 159
Ağırlık : 160
En / Boy : 12 / 17
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺40,00

Bir Ömürde Birkaç Hayat


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 279
Ağırlık : 279
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺120,00

Yazılı belgelere göre 18. ve 19. yüzyıl, Kastamonu aşıklık geleneğinin en parlak dönemleridir. Kendi yöresine ait eski usta aşıklar ve halk şairleriyle Aşık Dertli ve Erzurumlu Emrah gibi 19. yüzyılın ve aşıklık geleneğinin önemli temsilcilerine ev sahipliği yapan Kastamonu, bu gelenek içerisindeki yerini daha da güçlü hale getirmiştir. Belirli bir süre Kastamonu’da kalan Erzurumlu Emrah ve Aşık Dertli, burada kendilerine bağlı bir âşık kolu oluşturarak kendi geleneklerine göre aşıklar/çıraklar (Aşık Fevzi, Aşık İhsan Ozanoğlu, Aşık Yorgansız Hakkı Çavuş, Aşık Meydanı, Aşık Celali vb.) yetiştirmiş ya da yetiştirilmesine vesile olup Kastamonu’da aşıklık geleneğinin önemli ölçüde gelişmesine ve 20. yüzyılın ikinci yarısına kadar güçlü bir şekilde devam etmesine hizmet etmişlerdir. 19. asırda Erzurumlu Emrah’ın tesirinde kalan Kastamonulu aşıkların başında Aşık Kemali gelmektedir. Bu eser, 19. yüzyılda yaşamış Kastamonulu Aşık Kemali’nin hayatı, sanatı ve divançesi üzerine yapılan bir çalışmadır.


Basım Ayı/Yılı : 2016
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 310
Ağırlık : 310
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺107,80
40 Yılın Ardından Münir Nureddin Selçuk

Bu devirde yaşayan ihtiyar, orta yaşlı, genç vatandaşlar eski mûsikîmizin bestelerini Münir Nureddin'den
dinledikleri için tâlihlidirler.

Yahya Kemal


Nice gülistanın çiçekleri bahar bahar onun sesinde açtı, soldu, yeniden goncalar verdi. Bu fakir saka kuşu da
onunla beraber hayli kanat çırptım, mızrap savurdum.


Mesut Cemil


Bahtı iki türlü parlayan sanatkâr vardır. Birini güzide kimseler takip eder, halk anlamaz. ikincisini halk
beğenir, memleketin münevverleri ona karşı istihfafla dudak büker. Münir Nureddin, iki zıt kutbu
birleştirebilmiş nadir bahtiyarlardandı.


Vâla Nureddin


İlk kez bu kadar yakından yüz yüze geldiği bir melodi dünyasının zenginliği ile şaşırmış olan ben anlıyordum
ki, önce sizin, müziğe (bu demek ki, bir beceriye maddi dünyadan kopuk, karşılıksız bir sevgiye ve ölümsüz
duygulara) vermekte olduğunuz öneme saygı duyuyor ve onda birleşiyorlardı.


Çelik Gülersoy


Yaptığı işe olağanüstü saygılıydı. Türk musikisine, kaliteli müziğe ve halka saygılıydı. Ama evvela kendisine
saygı duyardı.


Timur Selçuk  


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 228
Ağırlık : 228
En / Boy : 16,5 / 21,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺98,40

İyiliğe Kanat Çırpan
Sosyal Sorumluluk Öncüsü
Sözleri ve duruşuyla pek çok insana ilham kaynağı olmuş bir rol model.
“Şimdiki yaşamımızın, kim olduğumuzun izlerini en fazla çocuklukta bulabiliriz. Ebru’nun çocukluk masalında da bugüne dair pek çok ize rastlarız. Eğer dünyaya geliş amacımız varsa ya da böyle bir amacın olması gerektiğinden bahsediyorsak, onun amacının kesinlikle başka insanlara ışık olmak olduğunu söyleyebilirim. Peki, sahiden de başka insanlara ışık olmak mümkün mü? Ya kendi ışığının zayıf düşme ihtimali... Ebru için böyle bir ihtimal yok.”
Bu kitap, Türkiye’de ilk kez sistematik eşya toplama kampanyalarını başlatarak bunun ülke çapında binlerce okulda, milyonlarca insanda alışkanlık haline gelmesine öncülük etmiş Ebru Nurluoğlu’nun yaşamından ilham veren kesitler sunmakta.
Onun hikâyesini okumaya değer kılan şey söyledikleriyle yaptıklarını uyumlandırmak adına denemeyi deniyorum konseptine nasıl sahip çıktığına tanıklık etmiş beş yüze yakın insanın görüşleriyle bu satırların şekillenmiş olması. Demir Kelebek - Ebru’nun Hatıra Defteri bir biyografiden çok daha öte. Ayyıldız’ın incelikle kaleme aldığı bu kitap, kendinden eksileceğini bile bile ışığını paylaşmaktan vazgeçmeyen; hayata dair sözü olan birine kulak vermek isteyecek herkesin yüreğini ısıtacak bir serüven… İçinizdeki iyilik yapma gücünü hareke geçirmesi muhtemel satırlar insanlardaki ışığı fark etmenize de ön ayak olacak. Bu kitabı okuduğunuz için mutlu hissedeceksiniz. Ebru Nurluoğlu’nu tanıdığınız için daha da mutlu...


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 368
Ağırlık : 368
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺96,75
Hayatı ve Eserleri Üzerine Bir Derleme Çalışması

Sivas Türk Halk Müziği bakımından zenginliklerle dolu illerimizden biridir. Yöre, tarih boyunca Ana-dolu kültürüne bir çok seçkin aşık kazandırmıştır. Pir Sultan, Ruhsati, Kul Himmet, Ali İzzet Özkan, Sefil Selimi, Mesleki, Hasan Devrani, Talibi, Zaralı Halil, Kul Gazi, Feryadi, Belcikli Seyit, Şükrani, Karasarlı Seyit, İsmeti, Veysel Şatıroğlu ve Muhlis Akarsu gibi isimler bunlardan bazılarıdır. Aşıklar, Türk Halk Müziği geleneğimizin ve kültürel belleğin yanı sıra, kültürel çeşitlilik ve zenginliğin de önemli birer temsilcisidirler. Bu anlamda karşımıza, Türk Halk Müziği ve Türk kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasında kültür taşıyıcılığı görevi üstlenen seçkin sanatçı tipolojilerinden biri olarak çıkmaktadırlar. Bu çalışmada, halen aşıklık geleneğinin devam ettirilmesine, yaşatılmasına ve yaygınlaştırılmasına katkılar sağlayan, Sivas ve ülkemiz müzik kültürüne halk müziği formunda eserler kazandı-ran Aşık Kutubi'nin hayatı ve eserleri incelenmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 120
Ağırlık : 120
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺63,00

Dil birliği üç, dört adamın aynı dilde yazmasıyla olmaz. Dilin işlenmesi ve yavaş yavaş gelip birleşmesi gerekir. Dil yapmacıklığı, zayıflığı sevmez; zorlamayı, gücü de kabul etmez. Dil, kendi kökü üstünde biter, yükselir, kol kanat açar ve bu asudelik sayesinde de öyle güzel, zarif ve engin bir hâle gelir ki herkesi kendine hayran bırakır. Dilin kökü halkımızın yarattığı halk edebiyatındadır, bu dil zenginliğinin araştırılıp öğrenilmesi, ezberlenmesi ve işlenmesi gerekir. Dil araştırmacıları, halkımızın arasında gezip dolaşmalı ki dilin köklerini öğrenebilsin. Bizim asıl dilimiz pazarlarda, halkın toplandığı yerlerde, Terekeme obalarında konuşulmaktadır. Kalem sahiplerimiz buralara yönelip bu insanları “kendi dilleri” ile konuşturup yol göstermek yerine, kendileri doğru yoldan çıkıp halkı da avare etmek istiyorlar.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 68
Ağırlık : 68
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺32,00

Bu kitap Cristiano Ronaldo’nun yaşamöyküsüne açılan minik bir penceredir. O pencereden içeriye baktığınızda, futbolun prensi Ronaldo’nun daha önce hiç bilmediğiniz yönlerini öğreneceksiniz.

Bu kitapta sıfırdan başlayıp adım adım zirveye tırmanan, Portekizli fakir bir ailenin çocuğu olan Ronaldo’nun hırsını, korkularını ve hayallerini gerçekleştirmek için çıktığı yolda karşılaştığı zorlukları okuyacaksınız.

Şimdiye kadar beş kez FIFA Ballon d’Or ve dört kez Altın Ayakkabı ödülünü kazanan Ronaldo, Avrupalı bir futbolcu olarak bu ödülleri en çok kazanan kişidir.

Kariyeri boyunca Ronaldo 34 kupa kazanmıştır, yedi lig şampiyonluğu, beş UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu da buna dahildir.

Şampiyonlar Ligi’nde en çok maçta oynayan (183), en çok gol atan (140) ve asist yapan (42) oyuncudur. Ayrıca millî takımda en fazla gol atan (118) kişidir. 1100’den fazla resmi maça çıkan birkaç futbolcudan birisidir ve 800’den fazla gole imza atmıştır. Futbol tarihinin en golcü oyuncusudur.

Futbolun zirvesindeki Ronaldo mucizesinin parlak ışığını bu kitapta bulacaksınız.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 160
Ağırlık : 160
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺45,00

Psikiyatri profesörü, emekli albay, yazar, aktivist, Üsküdar Üniversitesi kurucu rektörü, yenilikçi bir akademisyen, girişimci bir doktor; Nevzat Tarhan.

Merzifon’dan başlayıp Kuleli Askeri Lisesi’ne oradan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne ve ülkenin pek çok şehrine uzanan askerlik ve hekimlik yılları, akademide yapılan hummalı çalışmalar, otuzu aşkın kitap, binlerce atıf, şifasına vesile olunan on binlerce hasta ve hayata atılmasına destek verdiği sayısız öğrenci…

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Ezber Bozan Hayat’ta yetmiş yıla sığdırdığı onca tecrübeyi, ailesini, eğitim hayatını, üniversite ve askeriye yıllarını, askeriyeden emekli olduktan sonra ülkenin ilk özel psikiyatri hastanesine ve ilk tematik üniversitesine uzanan yolculuğunu anlatıyor.

Ailesi, sosyal çevresi, eğitim hayatı, anlam arayışı, aile olmaya verdiği önem, mücadeleci duruşu ve başarı hikâyesi, Türkiye’nin zor dönemleri ve demokrasi mücadelesi, inanç-bilim ilişkisi, zamanın ruhunu yakalama çabası, dijital dünya, sosyal medya ve Z kuşağına bakışını ezber bozan bir bakış açısıyla ve samimi bir dille okurlarıyla paylaşıyor.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 288
Ağırlık : 288
En / Boy : 17 / 24
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺205,00
Müzeciliğe ve Kültüre Adanmış Bir Ömür Arkeoloji, Sanat Tarihi ve Tarih Yazıları

Ülker Ardıçoğlu 1935 yılında Harput’ta eğitimci bir ailenin ferdi olarak dünyaya gelir. Uzun yıllar yaşadığı zorluklar ve ailevi sebepler eğitim hayatını sekteye uğratsa da bitmek bilmeyen okuma arzusu önce Almanya ardından da Türkiye’de ki pek çok eğitim kurumunun kapılarını aralar. Alman Dili ve Edebiyatı eğitiminden sonra Arkeoloji branşıyla devam eder. Bundan sonraki yıllar Elazığ Fırat Üniversitesindeki hocalığı ve Elazığ Müzesi Müdireliğiyle Doğu Anadolu’nun kültürel zenginliği yüksek şehirlerinden biri olan memleketi Elazığ’da devam eder. Uzun yıllar hayata karşı sergilediği özverili duruşu ve eğitim aşkıyla kendine yeni bir dünyanın kapılarını aralayan Ülker Ardıçoğlu için hazırlanan bu çalışma Arkeoloji ve Müzeciliğe vakfettiği hayatına dair izler sunmaktadır. Çalışmada yer alan akademik makaleler Arkeoloji, Sanat Tarihi ve Tarih alanlarında uzman kişiler tarafından Ülker Ardıçoğlu onuruna kaleme alınmıştır. Çalışmalar Anadolu ve çevre kültürlerini kapsayan geniş bir çerçeveden Eskiçağ, Ortaçağ ve Yeniçağ dönemlerini konu eden yirmi bir akademik makaleden oluşmaktadır. Dostları, meslektaşları, mesai arkadaşları ve öğrencileri tarafından kaleme alınan yazılarının yer aldığı bu kitap hayatının en güzel yıllarını Fırat Üniversitesine ve Elazığ Müzesine armağan eden bir Türk Kadın Müzecinin onuruna hazırlanmıştır. 


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 466
Ağırlık : 466
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺216,00

Akademisyen, denemeci, fotoğrafçı, gezgin, kültür tarihçisi, hoca, dost, gönül adamı…
Orhan Okay isminin önüne ne koysak hep eksik kalır. Çünkü ömrünü bir entelektüel olmak yanında mütevazı bir insan olmakla birlikte geçirmiş, merak duygusunu kendisine has sükunetle harmanlamış, çalışkanlığı her biri kendi sahasında referans değeri kazanmış eserlerle taçlandırmış, İstanbullu ama Anadolu’ya açık, güler yüzlü, saygı ve ciddiyet dengesini ustalıkla kurmuş hasılı Orhan Okay olmayı adeta bir eser olarak yaratmış şahsiyetten söz ediyoruz. Abartısız Orhan Okay kültürümüzün ve insanımızın son çehrelerinden birisidir.
Daha çocukluğundan itibaren sönüp gitmekte olan eski İstanbul kültür ve yaşayışının dikkatli bir gözlemcisi olmakla yetinmemiş bir öğrenci olarak kendi yetenek ve isteklerinin peşine düşmüştür. “Ben Tanpınar gibi bir sanatkar olmak isterdim” diye kurduğu cümle, Tanpınar’ın eser ve hayat arasına sıkışmış tutkularını da yansıtır bir yandan. Bir ilim adamı olarak belirdikçe geçmiş ile gelecek arasında insanı asıl kuran değerlerin farkında bir şahsiyet olarak sadece kendi ilgi alanına sığınmamış, insanı, kültürü, hayatı, sanatı, düşünceyi ilgilendiren her konuda donanımlı olmak için çaba harcamıştır. Orhan Okay’ın kişiliği ve hayatında birleşen temel dinamik kaybettiklerimiz kadar peşine düştüklerimizdir.
Elinizdeki kitap bu başka, bambaşka insanı, hocayı, dostu, mümkün olduğunca çok cephesiyle tanıtmaya, anlamaya yönelik bir öneri çalışmasıdır. Neredeyse ömrünü verdiği Ahmet Hamdi Tanpınar biyografisi benzeri bir çalışmaya niyetlenecekler için de hazırlık değeri taşıması umulur.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 288
Ağırlık : 288
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺100,00

Aksaraylı Yusuf Hakîkî Baba
Hayatı, Eserleri ve Tasavvufi Görüşleri
Yusuf Hakîkî Baba 15. yüzyılda Aksaray İlinde yaşayan, Kur’an ve Sünnet çizgisinde, şair-mutasavvıf bir şahsiyettir. İlk tasavvuf dersini babası Somuncu Baba’dan daha sonra Hacı Bayram Velî hazretlerinden almıştır. Tarihi köklerimizin bilinmesi ve manevi değerlerimizin gelecek nesillere aktarılması açısından tasavvufi şahsiyetlerin teferruatıyla bilinmesi önemlidir. Çünkü dinin doğru anlaşılmadığı yer ve zamanlarda bunun ne gibi ferdi, ailevî, sosyal ve siyasal zararlara neden olduğu/olacağı açıktır.
Bu çalışmada, hak ettiği itibar ve şöhreti az bilinen Türk mutasavvıfı Yusuf Hakîkî’nin hayatı, eserleri ve tasavvufi şahsiyeti akademik dille ele alınmaktadır. Anadolu’da tasavvufun zirvede olduğu 15. yüzyılda devletine sadakatten ayrılmayarak topluma faydalı olduğu gibi, çoğu manzum eserleriyle yaşadığı zamanın problem ve çözümlerini şiirleştirirken sanki günümüz insanına da seslenen birisidir. Dini doğru anlamada ona göre şaşmaz reçete Kur’an ve Sünnet’e uymaktır. Umulur ki, sistematik bir uslupla ele alınmış olan bu türden monografik çalışmalar devam etsin.


Basım Ayı/Yılı : 2019
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 208
Ağırlık : 208
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺59,04

Bazı hayatlar var ki meşaleler gibi.

Taşıdıkları değerlerle ve mesajlarla yolumuzu aydınlatırlar. Kelebeklerin ışığa doğru uçması gibi biz de bu meşale hayatlara doğru kanatlandırdık gönlümüzü.

Hayat acısıyla tatlısıyla, düzüyle yokuşuyla yaşanırken yorulduğumuz, bocaladığımız, düştüğümüz zaman bize toparlanıp yoluna devam etme gücü ve cesareti verecek insanlara öyle ihtiyacımız var ki…

Bu kitapta, hayata bakış açımızı güzelleştirecek ve ufkumuzu genişletecek isimleri bir araya getiriyoruz.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 160
Ağırlık : 160
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺60,00

Sabiha Sertel 1895’te Selanik’te doğdu. 1919’da çıkan Büyük Mecmua’da “Türk Feminizmi”ni ilk kez ismiyle zikreden kendisidir. Evliliği de sıra dışıydı. İlk kez Yahudi Dönme cemaatinden bir kadın, cemaat dışında bir evlilik gerçekleştirdi. Zekeriya Sertel ile evlilikleri İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin yüksek düzeyde ilgisine mazhar oldu.Dahası mahkemede yargılanan ilk Türk kadın gazetecidir. Üstelik çok fazla bilinmese de Amerika’da sosyal hizmetler eğitimi alarak memleketin ilk sosyal hizmetler uzmanı vasfını kazandı.

Yazdığı yazılar nedeniyle basında sıkça polemiklerle karşı karşıya kaldı. 1937’dedöneminCumhuriyet gazetesinin hedefindeydi. Bu yazılarda kendisine “Bolşevik Dudu”, “vatan haini” bile dendi. Dönmeliği ve Yahudi kökleri teşhir edildi. Sabiha Sertel yine sözünü esirgemedi ve yazmaktan vazgeçmedi.

Sabiha Sertel, “Fikre Artık Yeter Tahakkümünüz” başlıklı yazısını yazdığında tarih 5 Kasım 1945’i gösteriyordu, 50 yaşındaydı ve daha Tan Gazetesi’nin bir baskın sonucu talan edilmesi ve yıkıma uğratılmasına neredeyse bir ay vardı.

Türkiye Komünist Partisi üyesiydi. Sürgüne gittikten sonra partiye yardımcı olmak için altı ülke (Fransa, Macaristan, Almanya, Çekoslovakya, Bulgaristan, Sovyetler Birliği) değiştirdi.1968’de Bakü’de hayata gözlerini yumdu.

Elinizdeki derleme, onun farklı entelektüel alanlara yaptığı katkıları odağına alan araştırmacıların ve kişisel tanıklıkların ışığında kendisinin yaşamına başka açılardan bakmayı amaçlıyor.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 252
Ağırlık : 252
En / Boy : 15 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺98,00

15. yüzyılın sonu ve 16. yüzyılın başında 38 yıl gibi kısa bir yaşamı olan Şâh İsmail Hatâyî’nin siyasi kişiliği, devlet yöneticiliği ve özel yaşamı ayrı bir inceleme konusudur. Bizim için önemli olan edebi kişiliği ve yapıtlarıdır.

Şâh İsmail 16. yüzyılın yetiştirdiği en büyük Alevî ulularından ve şairlerindendir. Bu nedenle “Yedi Ulu Ozan”dan biri olarak tarihe geçmiştir. Şâh İsmail, Arapça, Farsça ve Azerî Türkçesiyle şiirler yazmış her üç dili de iyi bilmektedir.

Bu kitapta; “Şâh İsmail Hatâyî” ile ilgili kaynakları ve şiirleri toplayarak çalışmaya başladım. Özellikle Millet Kütüphânesi’ndeki el yazma mecmualarda “Hatâyî” mahlası ile yazılmış şiirleri ve Azerbaycân kaynaklı yapıtları inceledim.

Şâh İsmail’in yaşamı, Türkiye’de ilk kez yayımladığımız Divanın Londra nüshası, Dehnâme, Londra nüshasında olmayan ve diğer bazı nüshalardaki şiirler, İstanbul Millet Kütüphânesi’ndeki nüsha ve Hatâyî mahlası ile yazılmış olan şiirler yer almaktadır. Londra nüshasını kamuoyu bilgisine sunuyoruz ve umarım yararlı olacaktır.

Amacımız bu kitabın bir kaynak olarak kullanılmasını sağlamaktır.

Bu sebeple Londra nüshası, Vatikan nüshası, Nasihatnâme, Dehnâme ve diğer Hatâyî şiiirlerini birlikte okuyuculara sunmanın mutluluğuna ve heyecanına kavuşmuş olduk.

Aşk ile …

Şah Hüseyin Şahin


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 600
Ağırlık : 600
En / Boy : 17 / 24,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺150,00

Onun Gibisi Olmak

Otobiyografi-Roman

Mehmet İpek

Hepimizin hayatı bir romandır aslında. Kağıt üzerine yazılmamış olsa  da, herkesin belleğinde kendi romanı yazılıdır kuşkusuz. Günümüzde “yaşanmışlık” diye tanımlanan adı konmamış romanlar…

Aile efradımın ve özellikle sevgili torunlarımın teşviki  ile kaleme aldığım otobiyografik roman ya da romanlaştırılmış otobiyografimde okuyucularımın kendisinden bir şeyler bulacağını umuyorum.

Ve diyorum ki:

“Feleğin çemberi döne döne gider, ölümün kıyısında durursa her defasında ve azmedersen, onun gibisi olman için hiçbir engel kalmaz.“


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 376
Ağırlık : 376
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺83,60
A'dan Z'ye Yaşam Öyküm

* Yurtkurda 41 yıl
* Yeşil Sahaların "Çılgın Seyfi"si
* Sosyal Hayatım
* Kültür-Sanat Hayatım
* Aile ve Özel Hayatım
* Vatani Görevim


Basım Ayı/Yılı : 2014
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 288
Ağırlık : 288
En / Boy : 140 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺66,00
Postmodern Göstergeler Işığında Zeki Müren

Şeyma Ersoy Çak ve Şefika Şehvar Beşiroğlu tarafından hazırlanan kitap, Zeki Müren’in sanat yaşamına odaklanarak disiplinlerarası bir araştırma sunuyor. Cumhuriyet’in kurulmasının ardından hızla yayılan ve gelişen modernleşme dalgası ile müzikal ve sosyo-kültürel yapının değişimi, toplumsal cinsiyet kurgularının da farklılaşmasıyla beraber gelmiştir. Kurulan gazinolar ve popülerleşen Türk makam müziği de değişen kültürel sistemlere bir örnek olmaktadır. Bu çok katmanlı durum, dönemin elverdiği üzere “yıldız” bir sanatçı olan Zeki Müren’in sanat yaşamı ile bu kitapta incelenmektedir.
“Tarihsel etnomüzikoloji yöntemiyle geliştirilen bir monobiyografi” olarak tanımlanan eserde cinsiyet kuramları, postmodern kavramlar ve queer durum ışığında Zeki Müren’in söylemleri ve bir figür olarak varlığı, müzikal kimliği ve sosyo-kültürel alanda temsiliyeti açıklanıyor. Kitapta Zeki Müren’in radyo, plak ve gazino solistliği gibi farklı dönemlerine resimli örnekler verilerek odaklanılıyor. Yazılı, görsel ve işitsel kaynak incelemelerinin yanı sıra dönemin süreli yayınlarından ve derinlemesine görüşmelerden de faydalanılarak sosyoloji, felsefe, tarih ve kültür teorileri müzikolojik sahada kullanılıyor. Kuramsal çerçevesiyle akademisyenlere, müzikal incelemesi ile ise tüm müzikseverlere hitap eden bir çalışma olan bu kitap Tarih Vakfı Yurt Yayınları aracılığı ile okurlarıyla buluşuyor.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 3
Sayfa Sayısı : 204
Ağırlık : 204
En / Boy : 15 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺108,00

“Herkes, evlat, herkes karşısına daha iyi bir şeyin çıkmasını bekleyerek yaşar. Bu yüzden herkese karşı saygılı olmalıyız. O
kişinin içinde nasıl bir güç barındırdığını, dünyaya hangi amaca hizmet etmek için geldiğini ve neler başarabileceğini kim bilebilir
ki? Belki de dünyaya bizim mutluluğumuz için gelmiştir… Özellikle çocuklara saygı göstermeliyiz! Çocuklar… Onları özgür
bırakmalı!

Hayatlarına karışmamalı, onlara saygı duymalıyız!”

-Maksim Gorki, Ayaktakımı Arasında (1902)

Otobiyografik bir üçlemenin ilk kitabı olan Çocukluğum, Maksim Gorki’nin çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemini anlatır. Gorki’nin başyapıtı sayılan eser otobiyografi türünün en iyi örneklerinden biridir.

Asıl adı Aleksey Maksimoviç Peşkov olan Gorki’nin Rusçada “acı” anlamına gelen bu adı kullanmaya başlamasının sebeplerini
kitabı okudukça anlayacak, okula yalnızca birkaç ay gitmiş birisinin Rus Edebiyatı’nın babası haline gelişine tanık olacaksınız. Kitabı elinizden bıraksanız da hikâyeyi aklınızdan çıkaramayacaksınız.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 232
Ağırlık : 232
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺60,00
Büyüklerinde Öğrenecekleri Vardır

Küçük hanımlar, Küçük beyler... Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.
K. Atatürk
Sevgili çocuklar; Bu kitabı okuduğunuzda; geçmişe bir yolculuk yapacak ve o dönemi kitabın içinde yer alan fotoğraflarla gözünüzde canlandırabileceksiniz. Mustafa Kemal Atatürk'ün çocukluğunu, okuduğu okulları, katıldığı savaşları ve Cumhuriyet'i nasıl ilan ettiğini öğrenmiş olacaksınız. Çanakkale Savaşı'nda nasıl askerlerin önünde savaştığını okuyacak ve ne kadar korkusuz bir komutan olduğuna şahit olacaksınız. Elbette Mustafa Kemal Atatürk ile öğrenecekleriniz Cumhuriyetin ilanıyla bitmiyor. 15 yıllık Cumhurbaşkanlığı dönemini de siz çocuklara bu kitabın devamı olan "Öğretmenim Cumhurbaşkanı Atatürk'ü Anlatıyor" kitabında anlatmaya devam edeceğim. Sevgili çocuklar; bu kitabı okurken hepinizin bir görevi olacak. O görevin ne olduğunu kitabı okurken anlayacaksınız. Sizlere bu konuda güveniyorum ve görevi yerine getireceğinize eminim. Hepinize keyifli okumalar diliyorum...


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 7
Sayfa Sayısı : 128
Ağırlık : 128
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺42,00
1 2 3 ... 12 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı