İnsan aile ilişkileri içerisinde kendi varoluşunu anlamlandırır. Sevme, sevilme, saygı, kabul görme, ait olma, sosyalleşme gibi birçok ihtiyacı için aileye tutunur, aileden destek alır. Maneviyat, din ve aile arasında yakın ve kopmaz bir bağ vardır. Bireylerin aile ve evlilik hayatlarıyla ilgili aldıkları birçok kararda din etkilidir. Bu durum aile danışmanlığı alanında çalışanların dikkatini çekmiş, aile danışmanlığında maneviyat ve din boyutunun nasıl yer alması gerektiği araştırılmaya başlanmıştır. Elinizdeki bu eser evlilik, aile, din ve maneviyatın aileye etkisi, aile danışmanlığıyla ilgili önemli noktalara değinerek, maneviyat boyutunun aile danışmanlığına nasıl entegre edileceğini uygulama örnekleriyle deneysel bir metot izleyerek ortaya koymaktadır. Eser aile danışmanlığına maneviyatın entegre edilmesi üzerine yoğunlaşan çalışmalardaki boşluğu dolduracak niteliktedir. Müslüman ülkelerde uygulanabilecek maneviyat içerikli aile danışmanlığı model örneği sunan ve modelin geçerliliğini gösteren bilimsel bir çalışmadır.
Prof. Dr. Ali AYTEN

İnsanın doğduğu yer de, olduğu ya da olmak için pişeceği yer de, ailedir. İnsanın insan olabilmesi için evi, ailesidir. Bir kadın ve erkeğin var olma hikâyesindeki yol arkadaşlığı bu sebeple tüm düşünce ve inançlarda kıymetlidir. Günümüzde değişen sosyo kültürel zeminin insanların yaşantıları üzerinde de bir değişimi gerekli kılmaktadır ki hayat statik değil dinamik bir yapıysa insan da esnek ve öğrenebilir bir varlıktır. Yolun zorluğuna karşın yola eşlik edenin varlığını hissedememe ayrı bir zorluk oluşturur. Bu sebeple ne değişimi salt olumsuz görerek ne de “ben buyum” diye insanın öğrenebilir oluşuna ket vurarak bugün yaşadığımız kadın erkek ilişkisine ve aileye dair sorunlarını aşabiliriz. Elinizdeki kitap da bu noktada neler yapılabilir sorusuna cevap olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bir kadın ve erkeğin birlikte yaşama geleneğine Türk toplumunun sahip olduğu dini ve manevi yaşantıları gözüyle bir pencere açıyor olması, onu bu alanda yazılmış diğer çalışmalardan ayıran en özgün yanıdır.
Doç. Dr. Gülüşan GÖCEN

Kılınçer, çalışmasında aile terapisinin öncülerinden Virginia Satir’in modelini kullanarak “ailenin mimarı” olan ebeveynlerin önce çift ilişkilerini güçlendirmek için Satir yaklaşımıyla “İçimizde Barış, ikimizin arasında ve hepimizin arasında Barış” tesis ediyor. Satir yaklaşımında bahsedilen hepimizin Öz’üyle ahenk içinde olma halini hem bu yaklaşım hem de maneviyatı güçlendirerek çiftlerle uyguluyor. Böylece ailede tutunacak dalı sadece güçlendirmekle kalmıyor; bize değerli tüm kaynaklarımızla zenginleşme ve birlikte gelişerek mutlu olmayı gösteriyor. Çiftlerin zorlukları aşmada alabilecekler maneviyat yönelimli aile danışmanlığının nasıl etkili olabileceğine dair de umut yaratıyor.


Basım Ayı/Yılı : 12/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 256
Ağırlık : 256
En / Boy : 13 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺117,00

“Kalbinizle buluşunca
sevgiyi yaşama biçiminiz de değişecektir..”
“Gördüklerimizin görebildiğimiz kadar basit olamayacağına tam olarak ikna olduğumda bilgiye aç bir yolcuya dönüştüğümü fark ettim. Her yerde bilginin sırrına ulaşma yolculuğu, bir noktada kendime ulaşma yolculuğuna dönüşmüş oldu.
Psikolojinin kuramlarıyla başlayıp yoganın değerli bilgeliğiyle pekişen patikam beni iki çizginin border noktasında oldukça huzursuz hissettiriyordu. Bu huzursuzluk zihnimin ve kalbimin çatışmasından kaynaklanıyordu. İki ayrı yol gibi görünen seçeneklerden birini seçmek, bir taraf olarak kabul edilmek oldukça yorucuydu, çünkü herşey bir birinden ayrı gibi görünüyor olsa da öyle olmadığı gerçekti.”


Basım Ayı/Yılı : 4/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 240
Ağırlık : 240
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺101,25

Ünlü seks terapisti Dr. Ian Kerner’a göre, cinsel yaşamlarımızda nelerin iyi veya kötü gittiğini anlamamız ve karşılıklı zevk alabileceğimiz yolları keşfetmemiz için seks senaryolarımızı öğrenmeye ihtiyacımız var. Kerner, gerekirse kağıdı kalemi elimize almamızı ve yaşadığımız cinsel deneyimlerin tüm aşamalarını ve detaylarını irdelememizi istiyor. Zira başarılı bir seks senaryosu, partnerlerin karşılıklı tatminine yol açarken; başarısız olanlar ise sürekli huzursuzluk ve mutsuzluk yaratıyor.

Son Sevişmenden Başlayalım mı? klinik deneyimlerin ve güncel seks araştırmalarının yardımıyla, çiftlere seks hakkında konuşma becerisini öğretmekle kalmıyor, aynı zamanda daha iyi seks için eyleme geçme imkanı sunuyor. Eğer siz de cinsel yaşamınızı yeniden keşfetmek ve daha tatmin edici bir birliktelik için ne yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, hiç utanıp sıkılmayın ve bu kitabı sepetinize atın.


Basım Ayı/Yılı : 5/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 376
Ağırlık : 376
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺138,50

Mutluluğa giden herhangi bir yol yok.
Mutluluk bizzat yoldur.
 
Dr. Maxwell Maltz; bir cerrah, yazar ve konuşmacı olarak başarılı bir kariyerin ardından 1960 yılında Psiko-Sibernetik denilen kendi kişisel gelişim fenomenini yarattı. Bir plastik cerrah olan Dr. Maltz bazı hastalarının mutsuzluk, değersizlik ve kişisel güvensizlik gibi duygularının ameliyattan sonra da devam ettiğini görünce “dışsal yara izlerini” tedavi etmekten ziyade “içsel yara izlerini” tedavi etmeye başladı.
Dr. Maltz tüm dünyada 35 milyondan fazla satan bu kitapta geliştirdiği kavramlar ve stratejilerle, herkese özel o biricik yolun nasıl yürüneceğini anlattı. Bahsettiği ilkeler ve tekniklerle bugün de dünyanın her yerinde insanlara ilham vermeye ve hayatlarını değiştirmeye devam ederek zihinsel zincirlerinizi kırmak için sizi dönüşüme davet ediyor.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 368
Ağırlık : 368
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺159,00
Yetişkinlikte ayrılma-bireyleşme mücadeleleri

“Bugün yetişkin çocuklar evden daha geç yaşlarda ayrılıyor veya ayrıldıktan sonra eve dönmelerine daha sık rastlanıyor. Ayrıca önceki kuşaklara göre daha ileri yaşlarda evleniyorlar. İşsizlik ve barınma maliyetlerinin artışı gibi pek çok güncel ekonomik etkenden söz etmek mümkün olsa da, bu durumun işaret ettiği başka bir gerçek daha var: İçsel olgunlaşma ve aileden ayrılma süreci yavaşlıyor.”

Kendine Ait Bir Yuva, gelişimin ileriki aşamalarında yaşanan ve kişinin benliğini tanımlayan ayrılma [separation] ile ilgili bir kitap. Okul, iş veya bir ilişki sebebiyle evden ayrılmak üzere atılan somut adımlar da dahil buna, aile üyeleriyle kurulan ilişkilerin ruhsal bakımdan değişip dönüşmesi de. Ebeveynlerden ve kardeşlerden ayrılma görevini hayatın daha erken dönemlerinde tamamlayamamış bireylerin ve çiftlerin yaşadıklarına odaklanan Kanadalı psikolog Sarah Fels Usher, ayrı bir hayata sahip olma hakkı için yetişkinlikte verilen mücadeleleri kendi danışanlarının deneyimleri ve Margaret Mahler’in kuramı üzerinden ele alıyor.

“Bu kitapta, çoğu zaman fevkalade zorlu hale gelen evden ayrılma uğraşının içerdiği meseleleri formüle edip psikanalitik açıdan anlamlandırmaya çalıştım. Hikâyelerini dinlediğim danışanlarımın bakış açısına göre ortada sanki tek taraflı bir ilişki vardı: ‘Ebeveyn(ler)im yakamdan düşmüyor.’ Oysa ben danışanlarımın serbest bırakılmama, ebeveynlerinin veya kardeşlerinin ilgisine, endişesine ve kılavuzluğuna tutunmaya devam etme arzularını da duyabiliyordum anlattıklarında –‘Kimse seni annen kadar sevemez’ sözünü hatırlatıyor bu durum.”


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 168
Ağırlık : 168
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺45,00

Rüya gibi bir yolculuğa var mısınız?
Bir ülke düşünün ki gezdikçe dinlenecek, dolaştıkça huzur bulacaksınız. Bazen kaybettiğiniz kendiniz çıkacak karşınıza bazen de yitirdiğiniz ümidinizle yüzleşeceksiniz. Bu ülkeden girdiğiniz gibi değil, bambaşka biri olarak çıkacaksınız. Her kent, sizi tamamlayacak yapbozun bir parçasını taşıyor. Her kent, sizi “siz” kılacak iksiri bağrında saklıyor. 
Yüreğinizin elinden tutup özgürce dolaşabil­meniz dileğiyle… 
Yolunuz açık olsun!


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 272
Ağırlık : 272
En / Boy : 12,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺60,00
Mutlu ve Önemli Ölçüde Daha Gamsız Olmanın Yolları

Rahatsızlık veren düşüncelerinizi sağlıklı olanlarla değiştirmek;

Sıkıntılı durumlarla karşılaştığınızda daha az rahatsız hissetmek;

Anksiyete, depresyon, öfke, kendinizden nefret etme veya kendinize acıma duygularınızın üstesinden gelmek ister misiniz?

Nasıl Mutlu Olursunuz? size bunları nasıl yapacağınızı gösterecek! Bu okuyucu-dostu rehber zamanımızın en çok saygı duyulan psikologlarından birinden, daha mutlu, daha az sorunlu bir hayat elde etmek için basit, anlaşılır yöntemler ve pratik bir akıl sunuyor. Dr. Ellis gerçek hayatta karşılaşabileceğiniz birçok örnek ve kişisel gelişim adımlarının detaylı bir tasvirini, eğlenceli ve aydınlatıcı bulacağınız zekice ve sarih bir dille veriyor.

Hadi durmayın, kendiniz mutlu edin!

“...okur-dostu rehber gerçek hayat vakalarından basit yöntemler ve pratik bir akıl sunuyor.”

- Book Browsing

“Dr. Albert Ellis okuyucuların, yaşadıkları zorlukların temelinde ne olduğu ve onları nasıl aşacakları hakkında düşündüklerini vb. anlaşılabilir bir dil kullanarak açıklıyor.”

- Today’s Librarian


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 291
Ağırlık : 291
En / Boy : 13 / 19
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺85,50
Duygularınız için Derin Bir Kendi Kendine Yardım Terapisi

“Kendini iyi hissetmek,” der Albert Ellis, “başarılı bir terapinin olmazsa olmazıdır. Daha iyi hissetmek ise çok daha önemlidir.” Meşhur ve saygın bir psikoterapist olan Dr. Ellis duygusal sağlığınızı korumak -veya geri kazanmak- için “üç-çatallı” bir sistem öneriyor. Bu kitap, yazarın psikoterapi konusunda 50 yıllık deneyimini ve bilgisini pratik bir rehber şeklinde paylaşıyor. Sağlıklı düşünme, sağlıklı duygular ve sağlıklı davranış detaylı örneklerle ve duygusal açıdan her daim iyi hissetmek için izlenecek yöntemlerle açıklanıyor.

“...dikkatli okumaya değer... Neredeyse Albert Ellis’le birebir görüşmeye eşdeğer.”

- Dr. Raymond Corsini

“...kolayca okunabilir, anlaşılabilir ve hatırlanabilir – bunlar bir kişisel gelişim kitabının alamet-i farikaları. Bu inandırıcı tavsiyelerin çağrısına uyan okuyucular hayatı daha yaşanabilir ve daha eğlenceli bulacaklardır.”

- Dr. Arnold A. Lazarus

“Aslında herkes bir an gelir ve daha iyi hissetmek ister ve Ellis’in samimi yazım stiliyle bu kişisel gelişim rehberi tam da bu işe yarıyor. Bende işe yaradı ve sizde de yarayabilir…”

- Dr. Cyril M. Franks


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 333
Ağırlık : 333
En / Boy : 13,5 / 19
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺87,30
Travma Sonrası Stres Bozukluğunu Tanımlamak, Anlamak Ve Bununla Başa Çıkmak

ACIYI YUTMAK
Travma Sonrası Stres Bozukluğunu Tanımlamak, Anlamak ve Bununla Başa Çıkmak

Kati Morton

“Akıl sağlığının karmaşık dünyasına yönelik insancıl, şefkatli ve son derece yararlı bir rehber. Neyin yanlış olduğunu ve ne zaman yardım isteneceğini bilmek yaşamı değiştirebilir. Morton’ın kitabı, akıl sağlığı sorunlarıyla dolu yaşamlarımızda yolumuzu bulmamıza yarayacak araç ve ipuçlarıyla dolu.” ‒ John Green, Uluslararası Bestseller Aynı Yıldızın Altında’nın yazarı

Acıyı Yutmak, psikoterapist Kati Morton’ın kariyeri boyunca karşılaştığı ve yardımcı olduğu danışanlarının geçmişte yaşadığı gerçek travmaların üzerine kuruldu. Travmanın ne olduğu, belirtileri, farklı türleri ve nasıl tedavi edilebileceği detaylı bir şekilde ele alınıyor. 

Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) veya kompleks travma gibi yaygın psikolojik sorunlar yaşayanlar için bir rehber niteliği taşıyan eser, okuyuculara yaşadıkları travmaların ne olduğunu anlamalarına, belirtileri tanımalarına ve doğru yardımı aramalarına yardımcı olacak araçlar ve bilgiler sunuyor. Yazarın sıcak ve samimi üslubu, okuyucuları bilgilendirirken aynı zamanda rahatlatıyor da.

Eğer bir travma geçirdiyseniz, kendinizi yalnız hissetmenize gerek yok. Bu kitap, size yaşadığınız travmaların adını koyma ve doğru yardımı arama yolunda bir başlangıç noktası sunacak.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 256
Ağırlık : 256
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺158,50

GERİDE KALAN
Kayıpla Yaralanmış Bir Ruhun İyileşme Hikayesi

Mary Cregan

Yeni doğan kızının ölümünden sonra amansız bir depresyonun pençesine düşen bir kadının, hayatını ve kendini yeniden keşfetmesinin hikayesi.

Geride Kalan, depresyon ve intihar gibi zorlu konularla mücadele eden sayısız insan için bir umut ışığı. Yazar Mary Cregan, yaşadıklarından yola çıkarak en karanlık gecenin sabahına çıkmanın mümkün olduğunu gösteriyor, bunu yaparken edebiyatın, kültürel tarihin ve bilimsel araştırmaların sokağından geçmeyi de ihmal etmiyor.
Bu kitap, yalnızca bir otobiyografi değil, aynı zamanda depresyon hakkında derin bir anlayış sunan kapsamlı bir çalışma. Aşılması zor görünen güçlüklerle karşılaşan ve hayatlarını daha iyi bir yönde değiştirmek isteyen herkes için güçlü bir ilham kaynağı olmaya aday.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 240
Ağırlık : 240
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺148,50

NÖROPSİKANALİZ

Hakan Atalay


Elinizdeki kitap nöropsikanalizi tanıtmak için yazıldı. Nöropsikanaliz, ezelî ruh-madde meselesinin bir çeşidi olan zihin-beyin meselesine çağdaş yanıt arayışlarından biri. Bu arayışın köklerinin -ikisi de son zamanlarda yeniden keşfedilen- Freud ve Spinoza’da bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. 

Zihin-beyin ilişkisi gibi geniş kapsamlı bir konunun tek bir kitapta tüketilemeyeceği açık. Ayrıca, meseleyi daha iyi kavramak için her iki alana (hem sinirbilime, hem de psikanalize) belli düzeylerde aşinâ olmak şart. Kitapta bu açığı kapatmak için, kısa da olsa, psikanaliz ve sinirbilime dair bölümler bulunuyor. Daha sonra, beynin toplumsallığı içinde ve toplumla ilişkileri yoluyla anlaşılabileceği inancının ürünü olan ‘toplumsal zihin’ ve ‘kendilik’ bölümleri geliyor. Son bölümde ise nöropsikanalizin kısa bir tarihçesi, bu alandaki son çalışmalar ve zihin modelleri sunuluyor. 

Nöropsikanaliz, daha çok ruh sağlığı ile ilgilenen psikologlar, psikiyatristler, sinirbilimciler için bir başvuru kaynağı gibi hazırlanmış olmakla birlikte, Freud’un deyimiyle ‘genel entelektüel okur’un da ilgisini çekebilecek konular içeriyor ve zihin-beyin meselesi üzerine felsefî tartışmalara da mütevazi bir katkı sunmaya murat ediyor.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 512
Ağırlık : 512
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺198,50

Zor zamanlar için aile bağlarını güçlendiren bir rehber.
Her şeyin gitgide karmaşıklaştığı bir dünyada, anne baba olmak büyüleyici olduğu kadar zorlayıcı ve korkutucu olabilir. Bilinçli Ebeveynlik kitabı çocuklarımızı kontrol etmekle ilgilenmez, bunun yerine onlara yetişkinliğe güvenle, atılganlıkla, kendileriyle kurdukları derin bir bağla, duygusal ve ruhsal dayanıklılıkla adım atmalarını sağlayan bir temel vermekle ilgilenir.
Girişimci, yazar ve belgesel yapımcısı Pedram Shojaı Omd ve Nick Polizzi ebeveynlik danışmanlarının, terapistlerinin, çocuk doktorlarının ve çocuk eğitimcilerinin kapısını çalarak, onların bilgeliğine ve içgörüsüne kulak veriyor. Bilinçli ebeveynliği bir yaşam biçimi olarak benimsemek ve çocukları için daha iyi bir gelecek yaratmak isteyen tüm ebeveynler için eşsiz bir kaynak ortaya çıkarıyor.
Bilinçli ebeveynlik gerçek dünyadaki varoluşsal tehditler ve korkularla yüzleşmek, teknoloji bağımlılığının esaretinde duygusal bağ kurmak, aile içinde bir bütün hissedebilmek ve çocuklarını güvenle büyütmek isteyen her anne babanın başucunda olacak zamansız bir rehber.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 248
Ağırlık : 248
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺119,00

ERKEKLER KADINLARDAN NEDEN KORKAR?

Jean Cournut


Erkekler kadınlardan korkarlar, çünkü onları tatmin edememekten (ve kadınların kendilerinden intikam almalarından) çekinirler.

Erkekler kadınlardan korkarlar, çünkü onların sadık olmamalarından korkarlar.

Erkekler kadınlardan korkarlar, çünkü babalıklarından hiçbir zaman tam olarak emin değildirler.

Erkekler kadınlardan korkarlar, çünkü kadınların sırları ve tılsımları vardır.

Fransız psikiyatr Jean Cournut, Freudcu düşünceden yola çıkarak ve literatürden epey beslenerek tamamladığı bu analizinde, kadınlığın “ötekiliğini”, iğdiş edilme kompleksini, tahakkümü, dişil olanın reddini inceliyor ve o azametli soruda ısrar ediyor: Erkekler kadınlardan neden korkar?


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 336
Ağırlık : 336
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺158,50

Bahçe çoğu zaman bir sığınak, dünyevi kaygıları unutturacak bir yer, dışarıdaki “gerçek” hayattan uzaklaşma alanı olarak görülür. Ama toprağa dokunduğumuzda, doğanın yaşam döngüsüyle bağlantı kurarız; bu döngüde yıkım ve çürümeyi, yeniden büyüme ve yenilenme izler.  Bu kitapta Sue Stuart-Smith, zihin ve bahçenin etkileşime girebileceği yolları irdeliyor ve bahçe bakımı sürecinin, nasıl en içteki benliğimizi sürdürmenin bir yolu olabileceğini keşfediyor.
 
Saygın bir psikiyatrist ve hevesli bir bahçıvan; bahçeciliğin iyileştirici etkileri, günlük hayatımızda stresi azaltma ve akıl sağlığını geliştirme yeteneği hakkında ilham verici ve teskin edici bir çalışma sunuyor.
 
***
“Şimdiye kadarki en özgün bahçıvanlık kitabı... Gözlemi, bahçeciliği, edebiyatı ve tarihi bir araya getiriyor. Her bölüm referans ve ilham kaynağı oluşturuyor. Burada ruhu besleyecek çok şey var.” -Sunday Times (UK)
 
“Bilge, anlayışlı ve açık sözlü Stuart-Smith’in, bahçeciliğin iyileştirici özellikleri üzerine yaptığı bu duygusal ve özenli inceleme, mevcut kaygı çağı için iyi konumlandırılmış bir kitap ve zor zamanlarla başa çıkmaya dair kişisel bir bakış açısı sunuyor.” -Booklist
 
“Bu güzel ve bilge kitapta Sue Stuart-Smith, toprak ve ruh sağlığı arasındaki güçlü bağı inceleyerek bahçeciliğin içsel canlılığımızı güçlendirebileceği durum ve yolları gösteriyor. Toprağın işleyişini psikodinamik bir süreç olarak incelerken zihnin; beden ve bizim dışımızda, nelerle bağlantılı olduğuyla ilgili gerçekleri ortaya koyuyor ve bunu şevkle cömertliğin başarılı bir karışımıyla yapıyor.”

-Andrew Solomon, Noonday Demon ve Far from the Tree’nin yazarı


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 288
Ağırlık : 288
En / Boy : 13,5 / 21,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺119,00

DOĞANIN İNSANLAŞMASI

Serol Teber


Yirmi otuz yıl öncesine kadar doğanın insanlaşması çalışmanın, toplumsallaşmanın, aklın gelişmesinin bir mucizesi olarak değerlendiriliyor; en yetkin kişiler bile bu süreç içinde saptanabilen evrim aşamalarını anlamak ve anlatmakta büyük zorluk çekiyorlardı. Bu konu artık büyük oranda aydınlandı. Bulgular bir senfoni güzelliğiyle sergileniyor. Darwin Kuramı’nın doğruluğu ve güzelliği, öneri olmanın ötesinde, ayrıntılarıyla ortaya konuldu. Ve çalışmalar da devam ediyor. Ancak son yıllarda pek çok şey değişti... 
Akıllı insan Homo sapiens, gerek kendi soyundan gelenlere, gerek doğaya karşı anlaşılması çok kolay olmayan bir tutumla bir hasım, bir düşman gibi davranmaya ya da çok eskiden beri içinde taşıdığı bu eğilimi açıkça ortaya koymaya; kendi geleceğini ve doğayı geri dönüşsüz bir biçimde tahrip etmeye başladı. Bu bağlam içinde Doğanın İnsanlaşması, akıllı insanın gelişimi -neredeyse- “kötü bir iş kazası gibi” üzüntüyle izleniyor. Modern insan bu davranışında o denli ileri gidiyor ki mucizevi bir şekilde karşılanan bu süreç, doğanın yüz karası olmaya dönüşüyor. “Darwin Devrimi”ni ve buradan yola çıkılarak geliştirilen seleksiyon teorilerini tek başına okumanın yetersizliği ortada. Bu süreçte olanları, Kafka’nın 6 Nisan 1917’de yazdığı ve dünyanın durumunu “insanlaşmak zorunda kalmış” bir şempanzenin gözüyle anlattığı “Akademi İçin Bir Rapor” adlı öyküsüyle birlikte okumanın sağlıklı bir düşünce oluşmasına katkıda bulunacağını ve yine Kafka’nın söylediği “Dünyayla arandaki ölümcül mücadelede dünyanın yanında ol” aforizmasını da unutmamak gerekir. 
“Tutunamayanlar”ın Politik Psikolojisi, Bilimsel Bir Peri Masalı: Freud’un “Aile ve Tarihsel Romanı”, Aşiyan’daki Kahin: Tevfik Fikret’in Melankolik Dünyası kitaplarını Okuyan Us’a emanet eden Serol Teber, Melankoli: Normal Bir Anomali, Politik Psikoloji Notları, Davranışlarımızın Kökeni ve Doğa’nın İnsanlaşması ile okurlarıyla yeniden buluştu.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 388
Ağırlık : 388
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺198,50

Travmanın Anlaşılması, Etkin Tedavisi ve Toplumsal Boyutta Önlenmesi Amacıyla Çıkılan Bir Yolculuk

Başlı başına ezber bozan bir kitap. Paul’un kitabı, travma hakkında yazılmış diğer kitaplardan farklı olarak bizlere çok sayıda çözüm de sunuyor. Paul, çok dikkatlice düşünmüş ve herkesçe rahatça anlaşılabilecek bir şekilde yazıya dökmüş bu kitabı. —Tommy Hilfiger, girişimci, yazar ve hayırsever

Dr. Paul Conti, kadınların hikayelerine ve içlerinde taşıdıkları travmalara inanıyor. Bir de travmanın belli bir demografiyle sınırlı olmadığını, bunun bütün insanlığın sorunu olduğunu da anlıyor. Onu görmeye başladıktan sonra iyileşmenin mümkün olduğuna ben de inandım. Ve ben hâlâ bu yolculuğu yapıyorum ve tabii artık sizler de. —Lady Gaga, şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve oyuncu

Travma aynayı karartıp pencereleri büküyor, çarpıyor. O zaman kendimizi kendimiz gibi göremiyoruz ve başkaları hakkında, onların zararlı olduklarından başka bir şey düşünemiyor, farklılıklarını da anlayamıyoruz. Ve artık bunun değişmesi gerek. —Dr. Paul Conti

Bir hastalık düşünün: Dışarıdan bakıldığında semptomları neredeyse hiç belli olmuyor ama siz farkına varmadan bütün vücudunuzu ele geçiriyor, bir anneden ya da babadan çocuğuna çok kolayca geçebiliyor, tedavi edilmezse bir ömür boyu devam ediyor. Dr. Paul Conti’ye göre, toplumun travmayı görmesi gereken bakış açısı tam olarak budur: Prognozu potansiyel olarak ölümcül olabilecek, kontrol edilemeyen bir salgın.

Travma: Görünmez Salgın’da Dr. Conti, travmanın daha derin ve ayrıntılı bir resmini sunmak amacıyla en yeni klinik araştırmaları, en iyi uygulamaları ve gerçek hayattan alınma hikayeleri sizler için inceleyip derliyor. Travmanın etkilerini hafifletebilmek ve gelecekte karşımıza çıkabilecek başka travmaları önleyebilmek için gerek birey, gerekse de toplum olarak yapabileceğimiz somut değişiklikleri adım adım takip ediyor. Hayat boyu sürüp giden ve başa çıkması imkansız sanılan bir hastalığın hem tedavi edilebilir hem de önlenebilir olduğunu ortaya çıkarıyor.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 242
Ağırlık : 242
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺168,50

Akılcı-Duygusal Davranışçı Terapi, irrasyonel düşünceye meydan okumayı işaret etmektedir ve bireyi mutlu veya mutsuz edenin dış koşullar değil, olaylar veya kendisi hakkında içsel düşünceler olduğu basit fikrine dayanmaktadır. Güncellenmiş klinik araştırmalara dayanan bu kitap, Akılcı-Duygusal Davranışçı Terapi ile Bilişsel-Davranışçı Terapi arasındaki önemli ayrımların kapsamlı bir incelemesini de içermektedir.

Albert Ellis ve Debbie Joffe Ellis, Akılcı-Duygusal Davranışçı Terapi’nin nasıl geliştiğini ve nasıl kullanılabileceğini vaka örnekleriyle gösteriyorlar; bu yaklaşımın deneyimli uygulayıcılar için en kusursuz hale nasıl gelebileceğini ortaya koyuyorlar.

Akılcı-Duygusal Davranışçı Terapi, Psikoterapi Kuramları Dizisi’nin on üçüncü kitabıdır. APA bu diziyi, psikoterapistlerin günümüzde kullandığı temel kuramsal modelleri anlamaya yönelik bir kaynak olarak sunmaktadır. Dizinin kitapları, farklı danışan profillerini içeren zengin vaka örnekleriyle birlikte somut kuram ve bulgu temelli uygulamaları anlatmaktadır. Öyle ki, uygulamacılar ve öğrenciler bu kitapları bilginin ve esinin mücevherleri olarak görecektir. Okuyan Us, bu dizide Türk uzmanların çalışmalarına da yer vermektedir.

***

Bu dizi, çığır açma potansiyeli taşıyor. Psikoterapiler arasındaki ortak noktalar ve farklılıkları ortaya koyarak, bu farklılıklarla dolu alanda birleşme, basitleşme ve bütünleşme için temel malzemeleri sunuyor. — Prof. Dr. Arthur Staats, Hawaii Üniversitesi, Honolulu

Sağlam kuramsal düşünce ve zengin klinik malzeme üzerinden temellendirilen bu dizi, psikoterapiye ilgi duyan herkes tarafından okunmalı. Gerek deneyimsiz gerekse deneyimli klinisyenler için ise bir hazine niteliğinde. — Prof. Dr. Lillian Comas-Diaz, George Washington Üniversitesi, Washington, Dc


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 216
Ağırlık : 216
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺168,50

Beden Asla Yalan Söylemez’in yazarından

“Çocuklukta maruz kalınan çok yoğun acımasızlığın şiddetli olduğu hemen hemen hiç fark edilmez. Bu genellikle çocuk yetiştirmenin gayet olağan bir parçası olarak kabul edilir. Çektiğimiz acının aşırı derecede -genellikle tamamen- inkar edilmesi, sadece bize yapılan yanlışların kabullenilmesini engellemekle kalmaz. Her şeyden önce, küçük çocuğun ceza korkusuyla bedeninde bastırması gereken öfkesini de yok eder. Anne babalar korkudan onurlandırılır, yetişkin çocuk tüm yaşamı boyunca onların anlayışını ve sevgisini bekler, böylece terk edilme korkusunun hüküm sürdüğü bir bağlanma modeli içinde sıkışıp kalır. Bağlanmaların gerçek duyguların yokluğuna bağlı sonuçları, zihinsel ve fiziksel bozukluklar ile yaşam doyumunun ve mutluluğun bastırılması ve feda edilmesidir.”

Duygularımız ile bedenlerimizin kaydettikleri ve ezelden beri içselleştirdiğimiz ahlak kurallarına uymak için hissetmek istediklerimiz arasındaki çatışmayı ele aldığı Beden Asla Yalan Söylemez ile tüm dünyada ses getiren Alice Miller, Öfkeden Cesarete’de okurlarının kendisine yönelttiği sorulara yanıt veriyor. Duyguların iyileştirici ve özgürleştirici gücünü bir kez daha ortaya sererek, bastırılmış öfke ile kanser gibi fiziksel hastalıklar arasındaki bağlantıyı, istismardan kurtulan birçok kişinin uyuşturucuya veya suça yönelme sebeplerini ya da aileleri nesiller boyu zulme mahkum eden döngüyü araştırıyor. Dini inancın çocuk istismarı üzerindeki etkileri, terapötik topluluğun gerçeği inkar etmesi ve antidepresanlara bağımlılık gibi çok tartışılan teorilere ışık tutarken, kuşaklararası süren psikolojik ve fiziksel mirasa değiniyor.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 186
Ağırlık : 186
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺128,50

Çok Yönlü Zihnini Keşfet!

Gitmesini istediğin bir parçan var mı? Bağımlı, eleştirel, nevrotik, günahkar veya seni küçük düşüren diğer her şey… Peki ya bu yönlerine yaklaşmanın, sürekli içsel mücadele yerine gerçek şifaya götüren farklı bir yolu olsaydı? Bozuk Parçan Yok ile Dr. Richard Schwartz, kendimizi anlama ve kendimizle ilişki kurma konusunda devrim niteliğinde bir paradigma öğretiyor; bizi içsel uyuma getiren, özşefkati artıran ve ruhsal uyanışın kapılarını açan bir yöntem.

İçsel Aile Sistemleri (IFS) terapisi ve insan olarak her birimizin acı ve hayal kırıklığıyla mücadele edebilmek adına aşırı rollere bürünmeye zorlanmış kıymetli parçalar içerdiği anlayışı, travma terapisi alanında yaşanan en büyük gelişmelerden biridir. Bu parçaların hayatta kalmamızda oynadıkları rolleri anlamak ve kök travmalarının yükünden kurtulmayı başarmak kişiyi içsel uyuma ve özşefkate götürür. Varlığımızın tüm parçalarını kucaklama anlayışı gerçek manada bir devrimdir ve özkabule, özliderliğe uzanan yolun önünü alabildiğine açar. IFS, etkili ve sonuçları/etkisi kalıcı olacak travma terapilerinin mihenk taşlarından biridir. — Dr. Bessel Van Der Kolk, Beden Kayıt Tutar kitabının yazarı

Kendimi bildim bileli hep “parçaları olan kız” idim… İnsan varlığının karmaşık, kırılgan, katmanlı ve büyüleyici yapısına adeta takıntılıydım. IFS yöntemiyle çalışmaya başladığımda kendini ister hayranlık uyandıracak şekilde, ister ürkütücü bir biçimde, ister yoğun isterse de acıyla gösteriyor olsun, varlığımın tüm “parça”larına özenle ve dikkatle yaklaşarak doğuştan kazanılmış bir hak olan bütünlük hissini tekrar kazanabilme fikri beni yüreklendirmişti. — Alanis Morissette, şarkı sözü yazarı, şarkıcı ve oyuncu

Her ne kadar toplumumuzda özsevgi, dünya barışı, spiritüal uyanış ve psikolojik olarak iyileşme konularında bir uğultu varsa da çok az insan bunun “nasıl”ını anlatıyor. Hem kendimizi hem de başkalarını yaralayan parçalarımızı nasıl sevebiliriz? Parçalanmış bir dünyayı iyileştirme çabalarının bir parçası olabilmek için kendi iç çatışmalarımızı nasıl çözebiliriz? İnsan yanımızı es geçmeden içimizde ulvi olanı nasıl uyandırabiliriz? Travmayı ve o travmaların yarattığı kronik fiziksel ve zihin hastalıkları nasıl iyileştirebiliriz? “Nasıl”ı bilmeden çaresiz, pek çoğumuz benimsediğimiz temel değerlerle hizalanmış ve ideal derecede sağlıklı olma hırsıyla yaşamaya sıkışmış hissederiz. Artık daha fazla beklemeyin. Bu kitap hepimizin beklediği “nasıl” sorusunun yanıtını halden anlayan çözümlerle birlikte sunuyor; bütünleşme yolunda size rehberlik ederken kalbinizi en yıkıcı parçalarınıza dahi açabilmeniz ve böylece ilahi benliğinizin ruhunuzun yıkıcı “parça”larına şefkatle uzanabilmesine yardımcı oluyor. İçsel Aile Sistemleri tam manasıyla oyunun kurallarını değiştiriyor. Bunun, şimdiye dek okuduğunuz en dönüştürücü kitap olacağını söylersem, abartmış olmam. — Dr. Lissa Rankin, Zihnin İyileştirici Gücü kitabının yazarı


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 264
Ağırlık : 264
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺178,50

Lacan’ı okumak zor, anlamak daha da zor derler. Freud’dan bu yana psikanalizin belki de en etkili ve en tartışmalı entelektüeli Jacques Lacan’la tanışmak, onun edebiyat, sanat ve felsefe üzerindeki tesirini görmek için muhtemelen bundan daha iyi bir fırsat olamazdı.
Yaşayan en mahir Lacancı psikanalistlerden Darian Leader imzalı Çizgilerle Lacan Rehberi, okuyucuyu Lacan’ın dünyasında telaşsız bir gezintiye çıkaran, Lacancı teorinin kuytu köşelerinden ustalıkla geçen bir rehber.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 184
Ağırlık : 184
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺168,50

Yetişkinlerin sık sık içine düştüğü bir ikilem vardır: “Böyle bir dünyaya çocuk getirmek istemiyorum” diyenler gerçekten haklı mıdır? Yoksa dünya tüm felaketlerine rağmen yaşanmaya değer bir yer midir?

Yazar Tom Whyman’ın güncesinden satırlarla açılıyor kitap. “Bugün seni ilk kez gördüm.” Yıllar sonra evladına sunabileceği bir mektubu andıran satırları, can alıcı bir soruyla sonlanıyor: “Senin için, veyahut seninle birlikte doğanlar için, mutlu bir hayat mümkün olabilir mi?” Kolay bir soru değil bu. Zaten, tam da bu soruyla cebelleşmek için yazılan bir kitap var elinizde. Yazar bir yandan kendi içine dönerek ebeveyn olmanın ahlaki ve vicdani sorumluluklarıyla yüzleşirken; diğer yandan Immanuel Kant’tan Theodor Adorno’ya, Walter Benjamin’den Mark Fisher’a, Jean Rhys’den Kafka’ya kadar pek çok yazar ve düşünüre başvurduğu azametli bir soruşturma yürütüyor. Nihai olarak cevap aranan sorular sabit: Umut nedir? Umutsuz muyuz? Umut ne yapabilir? Nasıl daha iyi umut edebiliriz? Ne umut edebiliriz?

Gelir adaletsizliğinin ve geçim sıkıntılarının eşi benzeri görülmemiş bir noktaya geldiği, iklim krizinin etkilerinin hiç olmadığı kadar hissedildiği, çekmecesinde nükleer füze fırlatma tuşu bulunan takım elbiseli boomer’ların dünya lideri olduğu bir çağda, kuşakların en çilelisi ve en anksiyetelisi olan milenyaller ve onların evlatları için umut var mı gerçekten? Günümüzde bir hayli kafa yorulan bu konu üzerine kulak mollalığından ibaret esnaf kitapları çokça yazılıyor. Ancak birinci elden, samimi ve dolu bir diyaloga denk gelmek nadiren mümkün olabiliyor. Elinizde tuttuğunuz kitap, şüphesiz onlardan biri.

Böyle Bir Dünyaya Çocuk Getirmek, çağın berbat hallerinin en can sıkıcı şekillerde tezahür ettiği ülkemiz sakinleri için kaçırılmaması gereken bir umut koşusu. Sadece potansiyel/yeni ebeveynlerin değil, herhangi bir genç ya da yetişkinin rahatlıkla okuyabileceği ve kendisi için bir şeyler bulabileceği bir eser.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 212
Ağırlık : 230
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺168,50

Konusunda uzman bir psikoterapist ve yazar olan Lori Gottlieb, kırklı yaşlarında beklenmedik bir ayrılık yaşıyor. İyileşme sürecinin bir parçası olarak kendisi de terapiye gitmeye karar veren Lori’nin hayatına deneyimli ama ilginç bir terapist giriyor: Wendell. Tuhaf hırkası ve pantolonuyla, meslektaşlarının pek de tercih etmeyeceği terapi odası dekorasyonuyla bir TV dizisinden fırlamış gibi görünüyor.

Aldığı sıkı eğitime ve deneyime rağmen hayatındaki bu beklenmedik krizi aşmaya çalışan Lori, eşzamanlı olarak danışan hayatlarının mahrem odalarında dolaşmaya devam ediyor: Bencil bir Hollywood yapımcısı, kanser teşhisi konan yeni evli bir kadın, hayatında hiçbir şey düzelmezse doğum gününde intihar edeceğini söyleyen yaşlı bir kadın ve yanlış adamlarla takılmaktan vazgeçemeyen genç bir kadın…

Şaşırtıcı bir bilgelik ve mizahla Gottlieb; aşk ve arzu, anlam ve ölümlülük, suçluluk ve kurtuluş, korku ve cesaret, umut ve değişim arasındaki gergin ipte yol alırken, kendimize ve başkalarına söylediğimiz gerçekleri ve kurguları inceleyerek kör noktalarımızı işaret ediyor.

Belki de Biriyle Konuşmalısın; geçmiş hikâyelerimizi gözden geçirmenin, ilerlememize ve iyileşmemize nasıl yardımcı olduğuna dair çok derin ve kişisel, ama bir o kadar da eğlenceli ve evrensel bir tura çıkarıyor bizi.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 2
Sayfa Sayısı : 466
Ağırlık : 466
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺123,25

SENİN SUÇUN DEĞİLDİ
Çocukluk Yaralarının Yarattığı Utanç Duygusundan Özşefkatin Gücü ile Özgürleşmek

Beverly Engel

“Ne harikulade bir kitap! Beverly Engel’in, ihmalin çocukları nasıl etkilediğine dair derin bir anlayışı var. Bu sefer, mağdurların, istismarın en yıkıcı etkilerinden biri olan ezici utanç duygusunu aşmalarına yardımcı olması için, son derece güçlü bir program ortaya koyuyor. Kitapta inanılmaz bir şifa aracı olan özşefkatin nasıl uygulanacağını mağdurlara bizzat öğretiyor. Bu kitabı, çocukluğunda ya da yetişkinliğinde istismara uğramış ya da ihmal görmüş herkesin mutlaka okumasını tavsiye ediyorum.” — Dr. Susan Forward, Zor Bir Ailede Büyümek ve Sevgisiz Anneler’in yazarı
“Hoşlandığımız kişilere karşı şefkat duymak elbette kolaydır ancak gerçek şefkat işler zorlaştığında devreye girer. Bu kitabı okuyan herkes, kendimize karşı sorunlu davranışlarımız ve şefkat geliştirmenin kıymeti konularında önemli içgörüler edinecektir. Özşefkat geliştirmek bu konuda kolay bir seçenek olmaktan ziyade, iç dünyamızdaki mücadelelerle baş etmek için cesaretle çıkılması gereken bir yoldur. Bu kitabı ne kadar tavsiye etsem azdır; temelinde çok iyi araştırmalar yatan, son derece bilgilendirici ve yardımcı bir eser. Kendinden şüphe duyma ve kendini aşırı eleştirme gibi içsel çatışmalarla mücadele eden kişiler için gerçek bir armağan.” — Dr. Paul Gilbert, Şefkatli Zihin’in yazarı 

Utanç, insan duygularının en yıkıcılarından biridir. Çocuklukta ihmale uğradıysanız, o kadar yoğun bir utanç duygusu yaşayabilirsiniz ki bu sizi neredeyse bir insan olarak tanımlıyormuş gibi görünür. İyileşmeye başlamak için, bunun sizin hatanız olmadığını bilmeniz önemlidir. Bu nazik kılavuzda, terapist Beverly Engel, sizi geçmişe bağlı tutan zayıflatıcı utancın üstesinden gelmenize yardımcı olacak farkındalık ve şefkat temelli bir terapötik yaklaşım sunuyor. Alıştırmaları adım adım izleyerek, utanmanızın temel nedenini daha iyi anlayacaksınız ve kendinize karşı şefkat geliştirerek, acı verici deneyimlerinizi iyileştirmeye ve geride bırakmaya başlayacaksınız. Güçlü yanlarınıza, cesaretinize ve olağanüstü hayatta kalma yeteneğinize odaklanmayı öğreneceksiniz. Hepsinden önemlisi, utancın yerine karşı duyguyu, yani gururu koymayı öğreneceksiniz.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 308
Ağırlık : 308
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺158,50

Narsisizm
Neville Symington
Sizi Bakması En Zor Aynanın Derinliklerine Çağıran, Anlaşılır Ve Dönüştürücü Bir Rehber.”
Cem Mumcu

Narsisizmin En Önemli Özelliklerinden 
Biri, Kendini Bilmekten Ne Pahasına 
Olursa Olsun Kaçınılması Gerektiğidir.”

Narsisizm Kendini Sevmekten Çok, İnsan İlişkileri Dünyasından Soyutlanmakla İlgilidir. Acıya Veya Korkuya Karşı Savunmacı Bir Tepkidir Ve Muhtemelen Yaşamın Oldukça Erken Dönemlerinde Başlar. Diğer Savunma Biçimleriyle Ortak Olarak, Duygusal Ve Ruhsal Gelişim Üzerinde Öldürücü Bir Etkiye Sahip Olma Eğilimindedir.
Duygusal Büyüme Ve Gelişmemizin Önündeki Temel Engel Olarak Gördüğü Narsisizm Üzerine Yaptığı Çalışmalarla Tanınan İngiliz Psikanalist Neville Symington, Bu Kitapla Narsisizmi Yalnızca Birkaç Rahatsız Kişiyi Etkileyen Dar Bir Klinik Durum Olarak Ele Almıyor. Aksine, İnsanlığın Kaçınılmaz Bir Yönü Olduğunu Ve Bir Dereceye Kadar Hepimizde Bulunduğunu İfade Ediyor. Narsisizmin Üstesinden Gelmenin, Yaratıcı Özümüzle Temasa Geçmeyi İçerdiğinin Altını Çiziyor; Faydalı Bir Yol Haritası Geliştirmemize Yardımcı Oluyor Ve İşler Zorlaştığında Güçlü Kalmamız İçin Bize İlham Veriyor.
Çağdaş Psikanalizle İlgilenen Herkes, Neville Symington’ın Narsisizmin Doğasına İlişkin Kendi Kavramlarını Hem Teorik Hem De Her Şeyden Önce Klinik Olarak Okumalıdır. Uygulamasından Birçok Klinik Örneğe Ek Olarak, Tezini Farklı Açılardan Açıklamak İçin Tolstoy’un Anna Karenina’sından Kapsamlı Bir Şekilde Yararlanıyor.” — William Gillespie
Bu, Sürükleyici Ve Herkesin Düşüncelerine Işık Tutacak Bir Kitap, Çünkü Yazar Çoğumuzun Paylaştığı Bir Sorunla Boğuşuyor. Narsisizmin Ne Olduğundan Emin Olmadığını Fark Ettikten Sonra Symington, Övgüye Değer Bir Özdisiplinle Bu Konu Üzerinde Düşünmek İçin Her Gün Yirmi Dakikasını Ayırıyor Ve Notlarını Meslektaşlarıyla Tartışıyor. Bu Kitap Da Bu Düşüncenin Ürünü. Böylece Sanki Yazarın Yanında Oturuyormuşuz Ve Onunla Narsisizmi Tartışıyormuşuz Gibi Bir Dolaysızlığı Ve Yakınlığı Var.” — Frances Tustin


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 152
Ağırlık : 152
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺128,50
Doğruyu Konuşmak, Görülmek ve (Nihayet) Özgürce Yaşamak İçin Temel Rehber

Aşırı çaba göstermekten, beklenenden fazlasını yapmaktan, sürekli başkalarını memnun etmeye çalışmaktan ve kendi ihtiyaçlarınızı göz ardı etmekten kurtulun ve sonunda hak ettiğiniz hayatı yaşayın!

Psikoterapist Terri Cole, basit ama çok önemli bir önermeden yola çıkıyor: Sağlıklı sınırlar olmadan, hakiki ve mutlu bir hayat yaşayamazsınız.

Bu özellikle günümüz kadınları için geçerli; sıklıkla içinde bulundukları kültür tarafından “iyi” olmaya koşullandırılan, başkalarını kırmaktan ya da kötü biri gibi algılanmaktan korkan ve bir yandan da kendi sağlık ve mutluluklarını koruma ihtiyacı hisseden, bu ikisi arasında sıkışıp kalmış kadınlar için. Bu düşünceden hareket edilerek yazılan Kendin Olma Hakkı ve Sınırlarına Hakim Olmak, sağlıklı sınırlar çizme ve bu sınırları koruma konusunda ustalaşmak isteyen kadınlara yönelik kapsamlı bir rehber görevi görüyor.

Kendin Olma Hakkı ve Sınırlarına Hakim Olmak, suçluluk duymadan veya olay çıkarmadan, başkaları uğruna kendinizden vazgeçmeyi bırakmanıza yardımcı olacak bir dizi beceri kazandırmayı amaçlıyor. Bu kitapta, iş ve özel hayatınızın her yönünü bilinçli bir şekilde kontrol altına alabilmeniz için gerekli olan ve tecrübeye dayalı birtakım uygulamalar bulacaksınız.

Doğruları kolayca dile getirebildiğinizi hayal edin. İlişkilerinizde kendinizi sakin ve emin bir şekilde ifade edebildiğinizi, hayatınızın her alanında ne isteyip ne istemediğinizi tam olarak bildiğinizi…

Aşırı vermekten, aşırı yapmaktan ve hatta aşırı hissetmekten yorulduysanız hayatınızı değiştirme vakti. Bu kitap, hak ettiğiniz mutlu ve sağlıklı hayatı yaşayabilmeniz için size tercih, istek ve sınırlarınızı doğru bir şekilde nasıl ifade edebileceğinizi gösterecek.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 276
Ağırlık : 276
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺245,00

İnsan bazen öyle sıkışır, öyle bunalır ki dünyayı içindeki bütün hercümerciyle geride bırakıp farklı hallere, farklı âlemlere yelken açmak ister. Şehirden şehre, ülkeden ülkeye gitmekle sıyrılabileceğini sandığı sıkıntılı ruh hali, aslında somut âlemden sıyrılma ihtiyacıdır. Diyar diyar gezmekle aşılamayan bu sorun, bazen bir odadan bir başka odaya geçip, bir seccadede birkaç dakika iç dökmekle çözülür. Bunu yapabilen kişi, bir başka şehre değil, bir başka âleme taşınmıştır. Kısa değil, uzun mesafe yolculuk etmiştir. İnsanın ailesi ve sevdikleriyle iletişim kurmaya ihtiyacı olur da kendisini Yaratanla münasebet kurmaya ihtiyacı olmaz mı? Allah’a yönelmek, O’nu anmak ve hatırlamak insan ruhunun en hayati ihtiyacıdır. İnsan Allah’a bağlanma ihtiyacını, hazlara, insanlara ve işlere bağlanarak gidermeye çalıştığında, kalbindeki açlık, ruhundaki boşluk gitgide büyür. İnsan bazen yüzlerce şeye birden bağlanır ama ruhundaki susuzluğu bir nebze olsun gideremez. Kişi unutamayacağı bazı acılar yaşamıştır, çıkmaza girmiştir, gelecek karanlık görünüyordur. Bu hal onun ruhunda duaya ve ibadete yönelme, Allah’la temas kurma gibi ihtiyaçların şiddetli sinyallerini vermektedir. Kalbinin iniltilerini dinlemeyen, ruhunun feryat figan dilini çözemeyen insan, hangi ihtiyaçlar içinde olduğunun tespitini yanlış yapmakta, bu ihtiyaçları yanlış isimlendirmekte ve dolayısıyla çözümü yanlış yerlerde aramaktadır. İnsanın gönül haritası üzerinde ince ve derin analizlerle ilerleyen bu çalışma, hemen her satırıyla, ana caddesi olan yaratılış fıtratına ve içsel öz yapılanmasına insanı biraz daha yönlendirmekte ve ona bu esas yolculuğunda rehberlik etmeyi hedeflemektedir.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 7
Sayfa Sayısı : 140
Ağırlık : 140
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺85,00

Kadın Cinsel İşlev Bozukluklarının Tedavisinde “aşkın Seks Cinsel Terapi Yaklaşımı”

Bu kitapta, özellikle kadınlar için tabulaştırılan cinsellik konusuna ışık tutarak kadın cinselliğinin karanlıkta kalmış bilinmezliklerini bilinir hale getirmeyi amaçladık. Çünkü bu bilinmezlikler yüzünden pek çok kadının, yaşamın gerekli ve zevkli doğal bir parçası olan cinselliği hak ettikleri şekilde yaşayamadığı ve cinsel sorunlarla mücadele etmek zorunda kaldığı bilinen bir gerçektir. Üstelik cinsel sorunlar sadece yatak odasıyla sınırlı kalmaz, çünkü biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerin ürünü olan cinsellik yaşamın her yönüyle iç içe geçmiştir. Cinselliğin bu karmaşık doğasının tüm yönlerini ele alarak cinsel sorunlara hızlı ve kalıcı çözümler getiren “Aşkın Seks Cinsel Terapi Yaklaşımı” ile kadın cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde cinsel terapi sürecini adım adım anlattığımız bu kitap hem danışanlar hem de cinsel terapistler için güvenilir bir kaynak olacaktır.
 Psikoterapist & Yazar & Eğitmen Cem KEÇE

Kadın Cinselliğine Ve Cinsel İşlev Bozukluklarına Entegratif Yaklaşım

IICPI Türkiye Eşbaşkanı Psikoterapist Cem Keçe’nin, cinsel terapiye entegratif bir bakış açısı getirerek geliştirdiği “Aşkın Seks Cinsel Terapi Yaklaşımı” ile kadınların cinsel işlev bozukluklarının tanı, değerlendirme ve tedavisinin anlatıldığı ve cinsel terapi eğitimlerimizde ders kitabı olarak kullandığımız bu eser, danışanlarının cinsel sorunlarına etkili tedavi ve kalıcı çözümleri sağlamak için bu alanda çalışan uzmanların vazgeçemeyeceği bir el kitabı olacaktır. 
Uluslararası Entegratif Kognitif Psikoterapi Enstitüsü (IICPI)

Kadın Cinsel İşlev Bozukluklarının Tedavisinde Kalıcı Çözümler

Cinsel terapi alanında önde gelen uzmanlar tarafından kaleme alınan bu kitap, cinsel sorunları ve bunların yol açtığı ilişki sorunları için destek almak isteyen kadınların ve çiftlere yardımcı olacak cinsel terapistlere, hekimlere ve ruh sağlığı profesyonellerine kadın cinselliği, cinsel işlev bozuklukları ve tedavileri konusunda yararlanabilecekleri bir kaynak olarak hazırlanmıştır. Kadın cinsel işlev bozukluklarının “Aşkın Seks Cinsel Terapi Yaklaşımı” ile tedavisinin her yönüyle anlatıldığı bir uygulama kılavuzu olarak cinsel terapistlerin danışanlarına kalıcı çözümler sunmalarına yardımcı olacaktır.
 Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED)


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 368
Ağırlık : 368
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺107,90

“Aşkın Seks Cinsel Terapi Yaklaşımı” İle Geleneksel Cinsel Terapinin Ötesine Geçin…

“Seks yapmak”; kendini ve ötekini bilerek, rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza ve hissetmeye odaklanarak, herhangi bir “performans hedefi koymadan”, kimseyi tatmin etme zorlantısı olmadan, zamandan koparak, yavaş, ritmik ve uyumlu bir şekilde salınarak, haz alıp, haz verebilme, ruhu ve bedeni bir “armağan gibi” paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde orgazm olabilme bilim ve sanatıdır. Bu sanata dair uzun yıllara dayalı klinik gözlemlerimi ve deneyimlerimi tüm psikoterapi kuramlarının süzgecinden geçirerek geliştirdiğim “Aşkın Seks Cinsel Terapi Yaklaşımı”, geleneksel cinsel terapinin ötesine geçerek cinselliği tüm insani durumlar bağlamında ele alan ve cinsel sorunların çözümünde yeni ufuklar açmayı amaçlayan bir yaklaşımdır. Cinsel terapide biyolojik, psikolojik, ilişkisel ve kültürel alanları birbirine bağlayan kapsayıcı bir paradigma sunan bu yaklaşımla cinselliğin ve yaşamın tüm yönleri birbiriyle bağlantılı bütüncül bir sistem olarak ele alınır. - Psikoterapist & Yazar & Eğitmen Cem KEÇE - www.cemkece.com.tr
 
Cinsel Terapiye Yenilikçi Ve Entegratif Bir Bakış Açısı: “Aşkın Seks Cinsel Terapi Yaklaşımı”

IICPI Türkiye Eşbaşkanı Psikoterapist Cem Keçe’nin, cinselliğin çok boyutlu doğası nedeniyle cinsel terapiye entegratif bir bakış açısı getirerek geliştirdiği “Aşkın Seks Cinsel Terapi Yaklaşımı”, kadınların ve erkeklerin cinsel şikayetlerinin ve sorunlarının teşhis, değerlendirme ve tedavisine yönelik yenilikçi ve kapsamlı bir cinsel terapi modelidir. Cinsel terapide sadece semptomları ortadan kaldırmaktan fazlasını yaparak yaşam doyumunu arttıran “Aşkın Seks Cinsel Terapi Yaklaşımı”nın anlatıldığı bu kitap, danışanlarının cinsel sorunlarına etkili tedavi ve kalıcı çözümleri sağlamak için bilgilerini derinleştirmek ve becerilerini geliştirmek isteyen tüm profesyoneller için değerli bir kılavuzdur. - Uluslararası Entegratif Kognitif Psikoterapi Enstitüsü (IICPI) -www.iicpi.org
 
Cinsel Terapide Başarılı Ve Kalıcı Çözümler İçin Güçlü Ve Etkili Bir Model…

“Aşkın Seks Cinsel Terapi Yaklaşımı” cinselliğin pek çok faktörden etkilenen karmaşıklığını ilişki, bağlam, zihin, ruh (tin) ve beden temelinde ele alır. Sadece cinsel sorunların giderilmesine ve cinsel işlevlerin sağlanmasını değil, aynı zamanda bilişsel, davranışsal ve duygusal değişimle kişisel yaşam kalitesini ve ilişki doyumunu artırmayı hedefleyerek bireysel ve çift memnuniyetinin sağlanmasına odaklanır. Bu kitapta her yönüyle anlatılan “Aşkın Seks Cinsel Terapi Yaklaşımı” temel aldığı entegratif bakış açısını cinsel terapinin başından sonuna kadar her aşamada etkili bir şekilde uygulamaya dökerek cinsel terapide başarılı ve kalıcı çözümlerin alınmasını sağlayan güçlü ve etkili bir model olarak cinsel terapistlerin yollarına ışık tutacaktır. - Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) - www.cised.org.tr


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 318
Ağırlık : 318
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺107,90

İyimserlik, mutluluk kaynağıdır. 
İyimserlik, bardağın dolu tarafını görmek ve buradan alınan güç ile bardağın boş tarafını da doldurmaktır. 
İyimserlik, sorumluluk almaktır.
İyimserlik, çözüm için adım atmaktır.
İyimserlik, çıkış yolu aramaktır. 
İyimserlik, mücadele etmektir.
Gerçek dini inanışlar iyimserliği besler. 
İyimserlik, kendimize verdiğimiz bir değerin ifadesidir. 
İyimserlik, iyiyi çağırmaktır. 
İyimserlik, hayatımızın sorumluluğunu üzerimize almaktır.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 136
Ağırlık : 136
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺52,50

Bütüncül Bir Yaklaşım...

“Bu kitapta amacım ruh sağlığı alanında çalışanlara psikoterapi yaklaşımlarını kuşbakışı bir biçimde tanıtmak ve bütüncül bir yaklaşım sunmaktır. Uygulama ve kuram açısından sağlam ve tutarlı bir çatıya sahip olan psikanaliz ve psikanalitik psikoterapiler kitapta ağırlıklı bir yer tutmaktadır. Psikanalizden kök alarak bağımsız bir yaklaşım olarak gelişen Geştalt terapi, transaksiyonel tera­pi, varoluşçu terapi, grup terapileri, aile ve evlilik terapileri, cinsel işlev bozukluklarındapsikoterapi, meditasyon ve psikoterapi ilişkisi hakkında tanıtıcı bilgilerin yanı sıra, kültür, kişilik ve psikoterapiler konusunda eleştirel değerlendirmelerime de yer verdim...” -

Prof. Dr. Cengiz Güleç

Ruh Sağlığı Profesyonelleri Ve Psikoterapistler İçin...

Psikiyatr & Psikoterapist Prof. Dr. Cengiz Güleç’in engin bilgi dağarcığı ve deneyimlerinden süzerek psikoterapinin türleri, uygulama alanları, yöntemleri ve teknikleri konusunda temel bilgiler verdiği “Psikoterapiler” tüm ruh sağlığı profesyonelleri ve psikoterapistler için eşsiz bir kılavuz kitap niteliği taşımaktadır. - Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER)

Psikoterapiler Konusunda Eşsiz Bir Kaynak...

Prof. Dr. Cengiz Güleç’in “daha olgun ve uygun bir ruhsal denge sağlamak amacı doğrultusunda zihinsel ve duygusal bozukluk gösteren kişilerle düşünce ve duygu alışverişi kurularak yürütülen, duygusal çatışmaları çözümleyen, bu çatışmalardan doğan kaygı ve gerginlikleri, çökkünlükleri azaltan, ruhsal uyum düzeyini artıran, kişiler arası ilişkileri daha olgunlaştıran tüm teknik ve yöntemler” olarak tanımladığı psikoterapileri, ruh sağlığı alanında yetkin bir bilim insanı olarak en özlü şekliyle anlattığı “Psikoterapiler” alanında benzersiz ve değerli bir kaynaktır.

-Pusula Yayınevi


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 195
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 4.2018
₺99,60

Vaka Örnekleriyle Psikoterapiler

Terapi Anlayışım Ve Anlam Dünyamdan Yansımalar…

Terapist adaylarının özellikle ihtiyaç duydukları şey, kuramsal bilgilerden çok rol modeli olarak benimseyecekleri terapi ustalarının uygulamalarını sahici ve içtenlikli bir tarzda yansıtan eserlerdir. Kişisel yaşam öykümden parçalar da içeren bu kitap, sadece benimsediğim ve uyguladığım terapi anlayışını örneklerle sunmakla yetinmiyor; kültürel bağlama sıkı sıkıya bağlı psikoterapi anlayışımla doğrudan bağlantılı olduğuna inandığım değerler ve anlam dünyamı da açık yüreklilikle okuyucu ile paylaşıyorum. Asıl amacım herkesin kendi yaralarını sarabilmesidir. Yaralarımız kendi ellerimizle kabuk bağlayabilir. İyileşme süresince tek bir mucizevi teknik ya da tamamen üzerine abanıp şifa bulacağımız tek bir yöntem yoktur. - Prof.

- Dr. Cengiz Güleç

Her Yönüyle Psikoterapler Ve Çarpıcı Vaka Örnekleri…

Prof. Dr. Cengiz Güleç, psikanalitik yönelimli psikoterapiler hakkında kuramsal bilgilerin yanı sıra, psikoterapi kavramını transkültürel bağlamda stratejik müdahalelerle bezenmiş, psikodinamik yönelimli terapileri kuşatacak kadar geniş bir anlamda ele aldığı kitabında, klinik deneyimlerinde geliştirdiği ve uyguladığı klasik ve standart psikanalitik terapilere uymayan kişiye özgü terapi tarzını çarpıcı vaka örnekleri aracılığıyla aktarıyor. -

- Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER)

İnsan Ruhsallığına Derin Bir Bakış…

Prof. Dr. Cengiz Güleç, teorik ve akademik tartışmalardan kaçınarak sadece meslekten olanların değil, terapilere ilgi duyan okurların da yararlanabileceği bir üslupla kaleme aldığı bu kitabında, psikoterapist adaylarının ihtiyaç duydukları pratik bilgileri ve vaka örneklerini sunarken, ruh sağlığı profesyoneli olmayan ama insan ruhsallığına meraklı okuyucunun da zevkle ve heyecanla okuyacağı hayat öyküleri aracılığıyla içgörü ve farkındalık kazanma fırsatı sunuyor. Her insanın kendini çaresiz ve dünyanın en mutsuz kişisi olarak hissettiği anlarda, kendine rehberlik etmesine katkı sağlıyor.

- Pusula Yayınevi


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 304
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 4.2018
₺107,90

“Psikoterapistin El Kitabı” adlı bu kitabın, Türkiye’de yaşayan halkın lisanını, ninnilerini, çocuk yetiştirme yöntemlerini, cinsel ve agresif geleneklerini, diğer kültürel yatırımlarını ve sosyal durumlarını paylaşan veya çok yakından bilen ve senelerden beri dinamik psikoterapi üzerine çalışan ve eğitimler veren bir meslektaşım tarafından yazılmasını çok önemli buluyorum. Psikoterapi tekniğini kavramak ve uygulamak için vaka örneklerini okumak ve bunlar üzerinde düşünmek gerekir.

Kendi vaka örneklerimi Psikoterapist Cem Keçe ile paylaştım ve tartıştım. Bu vaka örneklerinden bazıları elinizde tuttuğunuz kitapta yer alıyor. Bu kitabın yazılmasında bir katkım olması beni çok mutlu etti. Psikoterapist Cem Keçe’nin yazdığı kitabın Türkiye’deki diğer meslektaşlarımızın psikoterapi kavramlarını kolayca tanımalarında ve uygulamalarında çok yardımcı olacağından eminim.

- Prof. Dr. Vamık D. Volkan

“Psikoterapistin El Kitabı” adlı bu kapsamlı çalışma, ülkemizde uzunca bir zamandır eksikliği hissedilen psikoterapi pratiğinin güncel konularına dair telif eser boşluğunu dolduracak niteliktedir. Kitapta yer alan psikoterapi anlayışı, ağırlıklı olarak psikanalitik psikoterapilerle sınırlandırılmış olsa da psikodinamik yönelimli diğer ekollere de yeterince değinilmektedir.

Her ne kadar klasik psikanalizin insan ve zihin kuramı kısaca özetlenmiş olsa da analitik psikoterapi süreçlerinin tüm evreleri ve aşamaları doyurucu bir şekilde okuyucuya sunulmaktadır. Psikoterapi eğitiminde ve süpervizyonunda başrolü oynayan Vamık Volkan’nın psikanalitik literatüre armağan ettiği birçok terim ve kavramı psikoterapi pratiğinde yerli yerine oturtan Psikoterapist Cem Keçe’nin, Volkan, Kohut, Kernberg, Masterson gibi yaratıcı psikanalistlerin ve araştırmacıların anlaşılması biraz zor olan kuramlarını ve psikoterapi pratiklerini yalın bir dille derleme çabası gerçekten takdire değer.

- Prof. Dr. Cengiz Güleç

Temel Psikanalitik Kavramlarla ve Kendinizle Yüzleşmeye Hazır mısınız?

Psikolojik determinizm ve yazgı, terapistin ofisi, terapide gizlilik ilkesi, terapide tarafsızlık ilkesi, terapiye uygunluk, formülasyon, bilinçdışı fanteziler, anı ve travma, kişilik organizasyonu (kişilik yapısı), savunma mekanizmaları, direnç, terapötik işbirliği, regresyon (gerileme), terapötik regresyon (terapistin danışanını anlaması için gerilemesi), aktarım, erotik aktarım, karşı aktarım, eyleme dökme (eyleme vurma), terapötik eylemler (eylemlerle yeni yollar bulma), yorum ve diğer girişimler, içgörü, rüyalar, derinlemesine çalışma, olumsuz terapötik tepki, terapinin sonlandırma evresi, yas tutma gibi “temel psikanalitik kavramlar”ı, süpervizyon, psikoterapide sınır ihlalleri, psikanaliz ve psikoterapi türleri gibi birçok konuyu ele alan ve psikanalitik psikoterapi yapma becerisini geliştirmeyi amaçlayan “Psikoterapistin El Kitabı”, psikoterapi biliminin bilgeliğini süzgeçten geçirerek değişime yönelik kapsamlı ve kolay anlaşılabilir bir başucu eseridir.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 390
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .2017
₺149,40

"Bu kitap tam anlamıyla bir mücevher! SS Nazi ölüm makinesinin komutanlarından birinin torununun tedavisinde süpervizör olan Prof. Volkan, böylesi bir travmanın nesiller arası aktarımındaki tüm süreçleri ve tedavi aşamalarını açık ve kolay anlaşılır bilimsel bir dille anlattığı bu eşsiz eseriyle, hem her klinisyene mutlaka sahip olmak isteyeceği benzersiz bir kaynak hem de konuya ilgisi olan herkese müthiş bir okuma deneyimi sunuyor."
-Dr. Ira Brenner, Pennsylvania, Jefferson Tıp Fakültesi, Psikiyatri Klinik Profesörü-

"Bu etkileyici kitap, bir SS Nazi komutanının kanlı geçmişinin nesiller arası aktarımla torununun üzerindeki etkisini tüm gerçekliğiyle gösteriyor. Eylemler yoluyla anımsanan psikopatoloji aracılığıyla, kendilik ve nesne imgelerinin nesiller arası aktarımı ve analist ile analiz edilen arasındaki aktarım ve karşı aktarımda yaşanan zorluklar tüm ayrıntılarıyla tedavi sürecinin en başından, en sonuna kadar anlatılıyor. Kitap sunduğu teorik altyapı ve kavramlaştırmayla yalnızca anlatılan kişiler özelinde değil, yaşamlarına savaş ya da şiddetin bir şekilde bir yerden dokunmuş olduğu tüm kişilerin travmalarına dair çok değerli bir içgörü ile çok önemli bir rehberlik yapıyor."

-Ilany Kogan, İsrail Psikanalitik Topluluğu, Eğitim Analisti

"Çok sayıda masum insanın yok edilmesini hedefleyen bir programda aktif olarak çalışmış bir üst düzey SS Nazi komutanın travmatik mirasıyla mücadele eden torununun tedavi sürecinde önemli bir rol oynayan Prof. Dr. Vamık Volkan, toplumsal travmanın sessiz ve derin etkilerinin bilinçdışı yollarla nesilden nesle aktarılışını hem analiz edenin hem de analiz edilenin perspektifinden anlattığı bu ilginç hikâyede, sayısız çalışmalarına ve onlarca yıllık deneyimlerine dayalı bilgeliğini, okuyucuyu hayran bırakan anlatımıyla nakış gibi işlemiş..."


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 152
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .2016
₺74,70
Tükendi

Seni üzen, kızdıran ya da endişelendiren bir şeyler oldu mu hiç? Daha önce hiç dünyanın korkunç bir yer olduğunu hissettin mi? Cevabın “evet” ise yalnız değilsin. Senin gibi hisseden o kadar çok çocuk (ve hatta yetişkin) var ki… Bu çalışma kitabı, “psikolojik sağlamlık” geliştirmenin, -hayatın inişli çıkışlı olduğu zamanlarda bile- sana nasıl kendini güçlü hissettireceğini gösterecek.
Çocuklar için Psikolojik Sağlamlık Çalışma Kitabı’nda, stresten kurtulmana ve zor ya da seni üzen olayların ardından kendini toplamana yardımcı olacak basit etkinlikler bulacaksın. Duygularınla arkadaş olmayı ve hayatta seni mutlu eden şeyleri yapmayı öğreneceksin. Psikolojik sağlamlığın en muhteşem yanı da öğrenilebilir olması! Bu çalışma kitabı sana, psikolojik sağlamlığı nasıl süper gücün yapacağını gösterecek; böylece, kendinin en iyi hâline kavuşabileceksin.


Basım Ayı/Yılı : 7/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 202
Ağırlık : 202
En / Boy : 19,5 / 24,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺225,00
Tükendi

Alfred Adler, Yaşamsal Sorunlar’da, bireysel psikoloji ekolünde, eğitim danışmanlığı yapan bir psikoloğun nasıl çalıştığını gözler önüne seriyor. Vakalara dayanarak, dokuz erkek, üç kız çocuğunun sorunlarını ele alıyor.

• Çocukların psikoterapist önüne çıkartılmalarını gerektiren sorunlar nelerdir?
• Sorunlara yol açan koşullar ülkeden ülkeye, kültürden kültüre, dilden dile değişir mi?
• Annelerin çocuklarını şımartmaları, sorunların ortaya çıkışında nasıl bir rol oynar?
• Çalışan aileler arasında sorunlu çocuk yetiştirme oranı nedir?
• Yetişkinler kendi kişiliklerinin gelişmesine, çocuklarının sağlığından daha mı fazla önem veriyor?

Bu kitapla hem kendinizi hem de çocuğunuzu “yeniden” ve daha “iyi” tanıyacak; anne ve babaların hangi belirtilerden sonra çocuklarını bir eğitim danışma merkezine götürmeleri gerektiğinin farkına varacaksınız.

“Demokrasi, eşitlik, karşılıklı davranışlar ve işbirliği kavramları, Freud’un yazılarında hiç ele alınmamıştır… Buna karşılık Adler, ahlaken geçerli ya da ‘zihnen sağlıklı’ insan ilişkileri konusundaki fikirlerini rahatlıkla ortaya sermiş biridir. Bunlar büyük ölçüde toplumsal ilgi ve işbirliği eğilimiyle karakterize edilmektedir… Söylemek istediğim, Adler’in değerlerin rolü konusunda kendi gününden çok daha ileride olduğudur.”
Thomas S. Szasz


Basım Ayı/Yılı : 9/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 4
Sayfa Sayısı : 216
Ağırlık : 190
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺82,00
Tükendi
Akıl Hastalığı Nedir, Ne Değildir?

“Rosenhan, psikiyatrik tanılar koymadaki yöntemlerimizin ve bilgi birikimimizin ne kadar zayıf ve hataya açık olduğunu çok çarpıcı ve etkili biçimde ortaya koyuyor.”

Jeffrey A. Lieberman

1973’te psikolog David Rosenhan “normal” insanların “deli” taklidi yaparak akıl hastanelerine girip giremeyeceğini, girseler bile kendilerine nasıl bir tanı konulacağını araştırmak üzere bir deneye girişti. Rosenhan ve yedi sahte hasta, sahte kimlikler ve sahte hastalıklarla çeşitli akıl hastanelerine girdiler. Acaba doktorlar, sağlıklı insanlara “akıl hastası” teşhisi koyacak kadar yetersiz miydiler? Ya akıl sağlığı sistemi, hastalara nasıl bir ortam ve tedavi imkânı sunuyordu?
Araştırmanın sonuçları kısa bir zaman içinde psikiyatrinin seyrini değiştirdi. Psikiyatrlar “kendilerine göre” tanı koymayı bırakıp bir akıl hastalıkları rehberi olan DSM’yi geliştirerek “bilimsel kriterlere göre” tanı koymaya yöneldiler. Fakat önemli bir sorun vardı: Rosenhan’ın bütün verileri gerçekten doğru muydu?

Nörolojik bir hastalığı varken yanlışlıkla psikiyatri servisine sevk edilen ve bu iki alan arasındaki belirsizliğin kurbanı olmanın eşiğinden dönen araştırmacı-gazeteci Susannah Cahalan, kendi öyküsüyle ilişkilendirdiği Rosenhan’ın peşinden giderek psikiyatrinin en derinlerine iniyor, akıl sağlığı sisteminden ilaç sanayisine, o zamandan bugüne dek yaşananları gün yüzüne çıkarıyor.


Basım Ayı/Yılı : 2/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 416
Ağırlık : 416
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺164,00
Tükendi

Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar, otuz küsur yıllık İnsan ve İnsanlar'ın güncelleştirilmiş revizyonudur ve sosyal psikolojiye bir giriş kitabıdır. Bu güncelleştirme ve revizyonu yaparken, temel bir ilke gözetilmiştir. Bu da yenilikleri yansıtırken, geçerli özü de koruyarak birikimli bir gelişmeyi ortaya koyma gereğidir. Sonuç olarak Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar hem yepyeni bir kitaptır, hem de İnsan ve İnsanların kendisidir. Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar’ın bir özelliği, her konunun kültürel bir çerçeve içinde de irdelenmesidir. Çünkü günümüzde kültürel ve kültürlerarası psikoloji giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Türkiye’de kullanılan bir sosyal psikoloji kitabının bir çeviri olması, ya da salt Amerikan sosyal psikoloji kitabındaki bilgileri içermesi uygun değildir. Fakat kültürel ortamlarda elde edilen farklı bulgular konusunda en azından genel bir bilgilendirme gerekir. Böyle bir bilgilendirme, okuyucunun konuları bir kültür süzgecinden geçirmesine ve örneğin Türkiye’de aynı bulguların bulunup bulunmayacağını düşünmesine yardımcı olabilir.


Basım Ayı/Yılı : 5/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 26
Sayfa Sayısı : 382
Ağırlık : 382
En / Boy : 16,5 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺200,00
Tükendi

Hayatın anlamına sarsılmaz bir inançla sarılan bu kitapta Viktor E. Frankl, hayatın, dünyanın, varoluşun anlamını kavrayamaması sonucu insanın içine yuvarlandığı, intihara sürükleyebilen umutsuzluk ve çaresizliğe çözüm getirmeye çalışıyor. Frankl’a göre çözüm ya da terapi hayatın somut gerçekliği içinde anlamı bulmaktan geçiyor; acının, umutsuzluğun, hastalığın ve ölümün bu anlam inşasındaki işlevini ve yerini inkâr etmekten kaçınmamız gerekiyor. Anlam, somut hayatın içinde, hayatın, kendisine sorulan sorulara verdiği cevaptır. Naziler tarafından toplama kamplarına kapatılan ve ailesini gaz odalarında kaybeden Frankl, bu uçurumun en dip noktasında bile anlamın yok edilmez insan özgürlüğünün bir parçası olarak nasıl direnişe destek verdiğini akıcı bir dille anlatıyor. Okur bu kitapta bir terapi felsefesi bulacak. Yormayan ama iddialı bir felsefe bu.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 4
Sayfa Sayısı : 272
Ağırlık : 272
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺143,50
Tükendi

“SEVGİNİN VE ŞİDDETİN KAYNAĞI”
Sevginin ve Şiddetin Kaynağı 1964 yılında ilk kez yayımlandığında insanlık en yıkıcı silahlarını, nükleer füzeleri geliştirmeye başlamıştı. Sanayileşmiş bir dünyada egemen olan bürokratik ruh hayata karşı derin bir kayıtsızlık doğuruyordu. İnsanı böylesine bir şiddete yönlendiren şey ne olabilirdi? 
Erich Fromm kişiliğin derinlerinde yer alan yıkma kapasitesini, narsisizmi ve ensest yaşamaya olan saplantıyı bir “çöküş sendromu” olarak görür. İnsan, tüm bu yok edici şiddetin üstesinden “gelişme sendromu”nu oluşturan hayat sevgisi, insan sevgisi ve bağımsızlık sayesinde gelir. Fromm’un bir psikanalist olarak yaptığı klinik araştırmaların sonuçlarını içeren Sevginin ve Şiddetin Kaynağı iyiye ve kötüye eğilimli olan insan kalbini derinlemesine inceliyor ve hayat sevgisini bir sevme sorunu olarak ele alması bakımından Sevme Sanatı’nı tamamlıyor. 
İnsanın yüreği katılaşabilir; insanlık dışı hâle gelebilir, fakat asla insan olmaktan çıkmaz. İnsan kalbi daima varlığını sürdürür.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 184
Ağırlık : 184
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺102,50
Tükendi

“SEVGİNİN VE ŞİDDETİN KAYNAĞI”
Sevginin ve Şiddetin Kaynağı 1964 yılında ilk kez yayımlandığında insanlık en yıkıcı silahlarını, nükleer füzeleri geliştirmeye başlamıştı. Sanayileşmiş bir dünyada egemen olan bürokratik ruh hayata karşı derin bir kayıtsızlık doğuruyordu. İnsanı böylesine bir şiddete yönlendiren şey ne olabilirdi? 
Erich Fromm kişiliğin derinlerinde yer alan yıkma kapasitesini, narsisizmi ve ensest yaşamaya olan saplantıyı bir “çöküş sendromu” olarak görür. İnsan, tüm bu yok edici şiddetin üstesinden “gelişme sendromu”nu oluşturan hayat sevgisi, insan sevgisi ve bağımsızlık sayesinde gelir. Fromm’un bir psikanalist olarak yaptığı klinik araştırmaların sonuçlarını içeren Sevginin ve Şiddetin Kaynağı iyiye ve kötüye eğilimli olan insan kalbini derinlemesine inceliyor ve hayat sevgisini bir sevme sorunu olarak ele alması bakımından Sevme Sanatı’nı tamamlıyor. 
İnsanın yüreği katılaşabilir; insanlık dışı hâle gelebilir, fakat asla insan olmaktan çıkmaz. İnsan kalbi daima varlığını sürdürür.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 184
Ağırlık : 184
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺102,50
Tükendi

“Sevgi, kişiyi diğer insanlardan ayıran duvarları yıkan, onu diğerleriyle birleştiren, insanın içindeki etkin güçtür.” 

“Psikoloji alanındaki en önemli çalışmalardan biri.”

—The New York Times 

Her sanat dalı disiplin, odaklanma ve sabır gerektirir. Sanatta ustalaşma, bir çocuğun yeni yürümeye başladığı evredeki gibi düşe kalka ama denemekten vazgeçmemekle elde edilir. Sevmek de içinde sevme ve sevilme eylemini birlikte muhafaza eden bir sanattır. Hatta diğer sanat dallarından daha fazla içgörüye ve anlayışa sahip olmaya ihtiyaç duyar. Bir ustası, bir kılavuzu yoktur; kişinin salt kendisi için ve tek başına edinebileceği bireysel bir deneyimdir. 

Sevme Sanatı, bu sanatın nasıl ve hangi araçlarla icra edileceğinin anlatıldığı bir reçete ya da sevginin ne olduğu konusunda binlercesi bulunan bir kişisel gelişim kitabı değildir. Bunun çok ötesinde, artık bir klasik sayılan, hemen hemen tüm dünya dillerine çevrilen, yayımlandığı ülkelerde milyonlarca satan bu kitap, insanlığın geleceği için hümanist bir yaklaşım, sevme hakkında kusursuz bir felsefi manifestodur. 

Sevme Sanatı, “sevmek” eyleminin ana hatlarını belirleyen ve bunu felsefe ve psikoloji temelinde ele alan, incitmeyen, eleştirmeyen, dili ve içeriği asla eskimeyen bir kitap.


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 9
Sayfa Sayısı : 200
Ağırlık : 200
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺102,50
Tükendi
Bir Eylem Olarak Sevmek

Her sanat dalı disiplin, odaklanma ve sabır gerektirir. Sanatta ustalaşma, bir çocuğun yeni yürümeye başladığı evredeki gibi düşe kalka ama denemekten vazgeçmemekle elde edilir. Sevmek de içinde sevme ve sevilme eylemini birlikte muhafaza eden bir sanattır. Hatta diğer sanat dallarından daha fazla içgörüye ve anlayışa sahip olmaya ihtiyaç duyar. Bir ustası, bir kılavuzu yoktur; kişinin salt kendisi için ve tek başına edinebileceği bireysel bir deneyimdir.

Sevme Sanatı, bu sanatın nasıl ve hangi araçlarla icra edileceğinin anlatıldığı bir reçete ya da sevginin ne olduğu konusunda binlercesi bulunan bir kişisel gelişim kitabı değildir. Bunun çok ötesinde, artık bir klasik sayılan, hemen hemen tüm dünya dillerine çevrilen, yayımlandığı ülkelerde milyonlarca satan bu kitap, insanlığın geleceği için hümanist bir yaklaşım, sevme hakkında kusursuz bir felsefi manifestodur.

Sevme Sanatı, “sevmek” eyleminin ana hatlarını belirleyen ve bunu felsefe ve psikoloji temelinde ele alan, incitmeyen, eleştirmeyen, dili ve içeriği asla eskimeyen bir kitap.

“Psikoloji alanındaki en önemli çalışmalardan biri.”

—The New York Times


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 9
Sayfa Sayısı : 200
Ağırlık : 200
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺102,50
Tükendi

Kalıcı Mutluluğun 7 Yoılu’nda, Dr. Gourgouris daha mutlu ve doyurucu bir hayat sürmenin ilkelerini paylaşıyor. Kolay uygulanabilen, zaman içinde test edilmiş, fark yaratacağı kanıtlanmış bu ilkeleri okuyup hayata geçirmeye başlayın. Böylece hem kendinizi hem de çevrenizdekileri olumlu biçimde dönüştürmenizi sağlayacak yeni bir bakış açısı kazanacaksınız.

Kalıcı mutluluğa ulaşmak bu yollardan geçiyor:

• Kendini sevme
• Minnettar olma
• Bağışlama
• Tutkuların peşinden gitme
• Ruhu besleme
• Sevgi dolu ilişkiler yaratma
• Yürekten yardım etme

Eğer kalıcı mutluluğu arıyorsanız, bu kitap harika bir başlangıç olacaktır. Haydi yolculuk başlasın!


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 208
En / Boy : 13,5 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 10.2020
₺76,00
Tükendi

Müzakeresiz günümüz geçmiyor. Aile içinde, işyerinde, kamusal alanda ve uluslararası ortamlarda projelerle, sözleşmelerle, çatışmalarla uğraşıyoruz. Peki müzakereye doğru hamlelerle mi başlıyoruz? Harekete geçmeden önce hazırlık yapıyor muyuz? Konuşmadan önce dinliyor muyuz?Sorun çözümüne girişmeden önce duygularımızı kabulleniyor muyuz? Fiyatlandırmaya geçmeden önce bir değer yaratıyor muyuz?

İyi bir müzakereci olarak doğulmaz ama iyi bir müzakereci olunabilir. İlk Hamle’de içgüdüsel uygulamaların ötesinde, hem genel bir felsefeye hem de belli tekniklere karşılık gelen bir müzakere yöntemi bulacaksınız.

Yazarlarının danışmanlık ve eğitim alanlarındaki tecrübeleriyle güçlenen bu kitap, doğru zamanda doğru hamleyi yapmanızı sağlayacak. Açmazları ve gerilim risklerini azaltacak, başarı şansınızı artıracaksınız.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 280
En / Boy : 13,4 / 19,8
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 6.2020
₺110,00
Tükendi

“Ah keşke şu pencerede kuş olsam da neler konuşuluyor bir duysam…”

Terapi odası sadece iç dökme yeri değildir. Danışanın neyi bilemediğini, göremediğini veya hissedemediğini keşfettiği yerdir. Keşfettikten sonra anlamlandırma mekânıdır. Samimi, içten, farklı duygularını paylaştığı bir ortamdır… Son aşamada da karar verip bu kararı cesaretle uygulayabilmek için destek aldığı yerdir. Terapist ise her danışanla farklı bir role bürünür, farklı ilişkiler kurar, her hikâyede farklı beceriler sergiler.

Bu kitapta yaşamlarından kesitler aktarılan dokuz kişinin hikâyesi yer alıyor. Her biri hem yetişkin, hem çocuk, hem cahil hem de bilge aynı zamanda… Bilinçaltları aracılığıyla konuşmayı tercih ettiler. Terapist, regresyon tekniğini farklı terapi ekolleriyle harmanlayıp onları dinledi… Son derece şaşırtıcı, heyecanlı, sevgi dolu, bazen kırılgan, bazen hüzünlü ancak kesinlikle dönüştürücü hikâyeler canlandı psikoterapi odasında…


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 288
En / Boy : 13,5 / 21,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 2.2020
₺112,00
Tükendi

“Antik Yunan’dan günümüze pratik felsefe ile psikoterapiler arasındaki ortak noktalardan hareketle, yaşam krizleri ile baş etmede psikofelsefenin olanaklarını araştırma çalışmaların ürünü olan elinizdeki bu kitap, başlangıçta Antik Yunan’dan günümüze filozofların “ölüm kaygısı” ve “hayatın anlamı” üzerine düşüncelerini özetlemekle yetinirken, zamanla aynı konularla uğraşan hümanistik psikologlar ve varoluşçu terapistler olmak üzere, “filozof-terapistler” demeyi uygun bulduğum düşünürlerin görüşleri ile bütünleşti. Teknik çağda yeni bir hümanizma arayışına dair görüşlerimi de eklemenin uygun olacağını düşünerek felsefe ve psikoterapiler arasında çağdaş bir köprü kurmanın olanağına dair düşüncelerimi okurla paylaşmayı uygun buldum.” Prof. Dr. Cengiz Güleç

Felsefe Ruha Şİfa Olabilir mi?

Prof. Dr. Cengiz Güleç’in ruha şifa sunma araçları olarak felsefe ve terapilerin işlevi ve değeri hakkında engin deneyimlerinin ışığındaki görüşlerini sunduğu“Psikofelsefe”, psikoloji ile felsefe arasında köprü kurmaya yönelik çabalarıyla ünlü filozof-terapistlerin düşüncelerinden hareketle, “Yaşamın anlamı ve değeri nedir?”, “Özgür ve sevinç dolu yaşamı engelleyen sorunlarla nasıl baş edilir?”, “Ruhsal acılarımızın kökenleri ve bunları aşmanın akılcı yolları nelerdir?”, “Yaşam krizlerimizin üstesinden nasıl gelebiliriz?” gibi ontik soruların yanıtlarını irdeleyen ve modernitenin bilimsel bilgiyi kutsayarak yücelttiği çağımızda, felsefe-psikoloji ayrışmasını aşmanın yararlarını gözler önüne seren benzersiz bir eser… Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER)

İinsanın Anlam Anlayışına Psikofelsefik Bir Bakış

Prof. Dr. Cengiz Güleç, gerek psikoloji gerekse felsefe alanındaki yetkin görüş ve deneyimlerinin eşsiz bir ürünü olan “Psikofelsefe” adlı eserinde, ölümsüz ölüme kadim bir bakış sunarken, psikoloji ve felsefe bilimlerinin “Nasıl yaşamalıyım?” sorusuna verdiği yanıtları, iyi yaşamın nasıl ve nelerle sağlanacağına dair filozofların bilgelik ve erdem üstüne geliştirdikleri görüşler ve psikologların zihin sağlığı hakkındaki bulgularıyla aktarıyor…


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 336
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .2018
₺62,25
Tükendi

“İnsanı anlarsak bireyin ve toplumun daha sağlıklı ve anlamlı bir yaşam oluşturmasında yardımcı olabiliriz.”

Türkiye’de psikoloji alanında büyük bir boşluğu dolduran ve öğrenciler için vazgeçilmez bir kaynak olan İnsan ve Davranışı, her çağdaş insanın bilmesi gereken modern psikolojinin temel kavramlarını ilk kez Türk bilim adamlarının katkılarıyla ve Türk toplum yapısının özellikleriyle kaynaştırarak sunuyor.

İlk yayımından bu yana otuz yıl geçmiş olan kitabın gözden geçirilmiş ve geliştirilmiş bu basımına psikolojinin değişik alanlarındaki yeni gelişmeler eklendi.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 608
En / Boy : 16,5 / 23,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 10.2018
₺264,00
Tükendi

Halkların hanesinde yalnızca soğukkanlılıkla icra edilmiş eylemler yazılı olsaydı, dünya üzerindeki vakayinameler bunların pek azını kayıt altına alırdı.

Fransız filozof ve sosyolog Gustave Le Bon, şimdi olduğu kadar çağında da çok tartışılmış, eleştirilmiş ve dışlanmış fikirlere sahip bir sosyal bilimci. Özellikle Fransızların gurur kaynağı Fransız Devrimi başta olmak üzere her tür devrime karşı oluşu, kimi ırkların üstünlüğüne olan inancı, “kolektif bilinç”le ilgili çarpıcı ve kimilerine “aşağılayıcı” gelen fikirleriyle Le Bon, çağının tartışmasız en ses getiren isimlerinden biridir. Kitleler Psikolojisi, Le Bon’un bütün bu görüşlerini bir araya getiriyor ve kitlelerin davranışlarının ardındaki psikolojik nedenleri açıklarken yazarının “her şeye muhalif olma” prensibini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 208
En / Boy : 13 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 6.2018
₺73,80
Tükendi

Psikanalizin insan aklını, özellikle bilinçli olmayan kısmını anlama süreci olduğunu söylerken sağlam bir temele dayanıyoruz. Bu da şiiri anlamak gibi bir sanattır. Bütün sanatlar gibi kendi kuralları ve standartları vardır.

  • Bu sanatı uygulamanın temel kuralı, dinleyenin tam konsantrasyonudur.
  • Dinleyenin aklında önemli hiçbir şey olmamalı, hırstan olduğu kadar endişeden de en uygun biçimde kurtulmuş olmalıdır.
  • Dinleyen, kelimelerle ifade etmeye yetecek kadar somut olup özgürce çalışan bir hayal gücüne sahip olmalıdır.
  • Başka bir insanla, diğerinin hissettiklerini kendisinin duyguları gibi hissedecek kadar güçlü bir empati kurma kapasitesine sahip olmalıdır.
  • Böyle bir empati şartı, sevgi kapasitesi için en idealidir. Başkasını anlamak demek onu sevmek erotik anlamda değil, ona ulaşma ve kendini kaybetme korkusunu yenme anlamında demektir.
  • Anlamak ve sevmek birbirinden ayrılamaz. Eğer ayrılarsa bu beyinsel bir süreçtir ve gerçek anlayışa açılan kapı, kapalı kalır.

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 200
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 8.2018
₺102,50
Tükendi

Dogma olarak bildiğimiz dinsel tasarımlar aslında yaşantıların verileri midir yoksa yanılsama mıdır? Çocukların cinsellik dışı varlıklar olduğuna ilişkin, ancak psikanalizin çürütebildiği inanç yanılsama diye nitelendirilebilir mi? İlk çocukluk döneminde dinsel dogmaların etkisini üzerlerinde hissetmemiş kuşaklarda usun içgüdüsel yaşamı güçlük çekmeden egemenlik altına alabileceğini düşünmek bir yanılsama mıdır?

Bir Yanılsamanın Geleceği’nde Freud, tüm bu sorulara yanıt bulmasının yanı sıra din hakkındaki fikirlerini de eleştirel bir bakış açısıyla ifade ediyor. Bu araştırma kapsamında dinsel dogmaların gerçeklik değerini sorgulamaya yer veriyor, psikolojik yapıları bakımından bunların yanılsama sayılıp sayılmayacağını açıklıyor. Bu bağlamda yanılsamaları insanlığın en güçlü, en eski ve en acil isteklerine sağlanan doyumlar olarak nitelendiriyor.

Freud Bir Yanılsamanın Geleceği ile daha önce birçok kez ele aldığı uygarlık sorunlarını detaylı bir şekilde incelediği bir çalışma dizisi oluşturdu. Buradaki düşüncelerini bir kez daha aktardığı Kültürdeki Huzursuzluk (1930), ardından Einstein ile savaş üzerine mektuplaşmalarını içeren Neden Savaş (1933) ve 1934’ten beri üzerinde çalıştığı Musa ve Tektanrıcılık bu dizide yer alan en önemli çalışmalarıdır.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 112
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 8.2017
₺28,70
1 2 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı