ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Okul Çantaları

Okul Çantası Modelleri

Okul çantası, eğitim hayatı boyunca kullanılan eşyalardan biridir. İçerisine okulda ya da eğitim alınan herhangi bir ortamda ihtiyaç duyulan tüm malzemelerin konulduğu bu çantalar oldukça fonksiyonel şekilde tasarlanmıştır. Her yaştan her zevke uygun farklı okul çanta modelleri kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. Boyut, göz sayısı, desenleri, renkler, birbirinden farklı olan tasarımlar da üretilmektedir. Okul hayatı boyunca kullanılan ve öğrencilerin yükünü hafifleten okul sırt çantası öğretim kademesine göre de farklılık göstermektedir. Bu kapsamda tasarlanan başlıca okul çantası modelleri şu şekilde sıralanabilir:

 

 • İlkokul Sırt Çantası: İlkokul öğrencileri için tasarlanmış çantalardır. Hem boyut hem de kullanım kolaylığı bakımından çocuğun yaşına uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. İlkokul çağı 6 ve 10 yaş arasındaki çocukları kapsamaktadır. Bu çocukların gelişimlerinde belirgin bir büyüme atılımı gerçekleşmez. Hem zihinsel hem de fiziksel olarak çocukluk çağında oldukları için ilkokul çantası renkli, eğlenceli ve lisanslı figürlere sahiptir. 
 
 • Ortaokul Çantaları: Ortaokul, çocukların gelişimlerinin hızlı olduğu bir dönemdir. Bu yüzden çocukların fiziksel gelişimlerini destekleyici, ayarlanabilir, ergonomik tasarımlı ortaokul sırt çantası üretilmektedir. Kız ve erkek çocukların kullanımına uygun renklerde daha fonksiyonu modeller tasarlanmıştır. Ortaokul sırt çantası modellerinde çeşitli figürlere, canlı renklere rastlanılmayacaktır. Çünkü ergenlik döneminde olan çocuk, gençliğe adım atacağı için psikolojik olarak kullandığı tüm ürünler daha sade ve tek renkli modellerden oluşacaktır. 
 
 • Lise Okul Çantası: Gençlik döneminde olan çocuklar için tasarlanmış sade ve fonksiyonlu çantalardan oluşmaktadır. Lise sırt çantası taşıma kapasitesi olarak ilk ve ortaokul dönemi çantalarından daha fazladır. Bu dönemde ders yoğunluğu daha fazla olacağı için çantanın tasarımı da bu özelliğe göre şekillenmiştir. Çok gözlü modeller lise öğrencileri için oldukça idealdir. Her türlü kırtasiye eşyalarını ve özel eşyalarını koyabileceği farklı bölmelerinin olması kullanım rahatlığı sağlamaktadır. 
 
 • Yandan Askılı Okul Çantası:  Çapraz askılı çanta olarak da adlandırılan bu modeller okul ve okul dışı alanlarda rahatla kullanılabilmektedir. Sırt çantalarından farkı daha az yük taşıma kapasiteleri vardır. Bu yüzden bu modeller ders yoğunluğunun az olduğu zamanlarda tercih edilmektedir. 
 
 • Çekçekli Okul Çantası: Bavula benzer çekme aparatı ve tekerlekli okul çantalarına denilmektedir. Çekçek mekanizmasına sahip olan bu modellerde sabitleme ayakları da bulunmaktadır. Uzun yürüme mesafesinin olduğu alanlarda kullanılan çocukların kolayca taşıyabilme imkanı olmasından dolayı oldukça kullanışlıdır. 

İlkokul Çantaları Nasıl Olmalı?

İlkokul sırt çantası, çocuğun gelişimsel özellikleri göz önünde tutularak seçilmelidir. Gelişimde bireysel farklılıkların olduğu gerçeği çocuklarda çok daha iyi anlaşılmaktadır. Aynı yaştaki çocukların gelişimlerinin farklılaştığı ilkokul döneminde, kullanılacak eşyaların formları da farklı olabilmektedir. Özellikle ebeveynlerin merak ettiği bir soru olan 1. Sınıf okul çantası nasıl olmalı sorusuna verilecek yanıt şu şekildedir: 

 • Fiziksel yapıya uygun boyutlarda olmalıdır
 • Vücut ölçülerine göre ayarlanabilir olmalıdır
 • Çok ağır modellerden seçilmemelidir. Çocuğun taşıma kapasitesi düşünülerek uygun seçimler yapılmalıdır. 
 • Üretiminde kullanılan malzeme kaliteli olmalıdır. Uzun kullanım süresi düşünüldüğünde dayanıklı malzemeler avantaj sağlamaktadır. 
 • Kullanım kolaylığı sunan modellerden olmalıdır. Bu modellerin askılarında destek pedleri bulunmaktadır. 
 • Su geçirmez olmalıdır.
 • Farklı boyutlarda bölmeler olmalıdır.
 • Çocuğun cinsiyetine ve zevkine göre seçilmelidir. 
 • Fermuar yapısı kaliteli olmalı, kolay kullanım imkânı oluşturmalıdır.
 • Üst kısmında taşıma kolu bulunmalıdır. Gerektiğinde elde kolaylıkla taşınması için önemli özelliklerden biridir.

Tüm bu özellikler ilkokul çağındaki çocukların özelliklerine göre belirlenmiştir. İlkokul sırt çantası çocuğun fiziksel özelliklerini destekleyici olmazsa gelişimsel bozukluklar meydana gelebilir. Öğrencilerin eşyalarını kolayca taşıyabilmesi ve fiziksel zorluklar yaşamaması için okul çantası seçimine dikkat etmek gerekir. 

Modern Okul Çantaları

Modern okul çantaları, farklı tasarımları ile kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. Her kademeden öğrenciye hitap edecek modellere sahip bu çantalar oldukça kullanışlıdır. Özellikle lise çantaları teknolojik cihazların taşınabilmesi için özel gözlere sahip olacak şekilde üretilmektedir. Yeni nesil teknolojiyi her alanda kullanmak isteyen insanlar, eğitim ortamlarında da bu teknolojiden faydalanmaktadır. Uygulamalı derslerde kullanılan teknolojik cihazların korunaklı muhafaza edilebilmesi için çok gözlü okul çantası tasarlanmıştır. 

Okul ve okul dışı alanlarda gençlerin ve çocukların özel eşyalarının taşımak için okul çantası kullanmaktadırlar. Bu çantalar modern tasarımları ile göz dolduran modellerden oluşmaktadır. Kız okul çantası pastel tonlarında canlı renklerden üretilmiştir. Cinsiyetin özellikleri göz önünde bulundurularak tasarlanan modellerde erkek okul çantası ise soğuk renklerden üretilmektedir. Ancak bazı modellerde unısex yani hem kızların hem de erkeklerin kullanabileceği tasarımlara ve renklere sahip şekilde tasarlanır. Bu çantalar kullanış olarak da daha avantajlı modeller arasında yer almaktadır. 

Orijinal okul çantaları, çeşitli markalar tarafından üretilmiştir. Her marka farklı tasarımlarda markanın özelliklerini barındıran özelliklerde üretim yapmaktadır. Dayanıklı malzemeden üretilen kaliteli okul çantası, uzun süreli kullanım imkânı oluşturmaktadır. Bu yüzden kullanışlı, çok fonksiyonlu ve dayanıklı çantalar kullanıcıların beğenisini kazanmıştır. Çok amaçlı olarak üretilen çantalar sadece okulda değil günlük hayatta da rahatça kullanılabilir. Özel eşyaların muhafaza edilebileceği okul sırt çantası her türlü etkinliklerde kullanıcısına kolaylık sağlamaktadır. 

Okul Çantası Fiyatları

Okul çantası fiyatları, çantayı üreten marka ve çantanın tasarımına göre farklılık göstermektedir. Her bütçeye hitap edecek şekilde piyasalarda bulunan çantaların malzeme kalitesi fiyatlandırmada etkili olan başlıca ölçütlerden biridir. En kaliteli okul çantaları dayanıklı malzemeye sahip olduğu için fiyat olarak da standart modellerden fazladır. Aynı zamanda bu markalar belirli markalar tarafından çıkarıldığı için markanın belirlemiş olduğu fiyat aralıklarında satışa sunulmaktadır. 

Okul çantası ucuz modelleri fonksiyonu olmayan genellikle tek gözü olan modellerden oluşmaktadır. Aynı zamanda bu modeller dayanıklılık bakımından güçsüzdür. Ağır yük taşıma kapasitesi de düşüktür. Bu yüzden çanta seçimi çok yönlü düşünülerek karar verilecek bir eylemdir. Hem çocuk sağlığı hem de kullanım rahatlığı bir arada olan orijinal okul çantaları yüksek fiyat aralıklarında olsa da uzun ömürlü kullanım imkânı sunmaktadır. Okul çantası fiyatları baskı ve desenine göre de fiyat farklılıkları oluşturmaktadır. Özellikle lisanslı çantalar belirli karakterleri çanta üzerinde kullandığı için fiyat farklılıklarına sebep olmaktadır. 

En Güzel Okul Çantaları

En güzel okul çantası kullanacak kişinin beğenisine göre değişmektedir. Farklı eğitim kademelerinde okuyan çocukların okul çantası seçimi fiziksel ve bilişsel özelliklerine göre şekillenir. İlkokul okul çantası tasarımları çocuğun yaşına uygun eğlenceli baskılara sahiptir. Ortaokul çanta modelleri ise taşıma kapasitesi artırılmış ebat olarak biraz daha büyük çantalardan oluşmaktadır. Genç okul çantaları ise hem okula hem de farklı alanlarda kullanılabilen tasarımlara sahiptir. 

Kademe fark etmeksizin iyi bir okul çantasının kaliteli olması da son derece önemlidir. Dayanıklı malzemeden yapılmış olması çantanın ömrünü uzattığı için gereklidir. Çok yönlü okul çantası olarak kullanılacak modellerde malzeme kalitesi çok daha önemlidir. Çünkü kullanan kişinin ihtiyaçlarını karşılayacak ve özel eşyalarını taşıması için tasarlanmış çanta sağlam olmalıdır. aynı zamanda sağlam ve kaliteli malzemeden üretilen orijinal okul çantaları, su geçirmez taşınan eşyaların güvende olmasına katkı sağlar.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı