ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Kutu Oyunları

Kutu Oyunu Nedir?

Kutu oyunları, yetişkin ve çocukların bir arada eğlenceli zaman geçirmesini sağlayan oyunlardır. Geniş oyun çeşitliliği bulunan kutu oyunlarının eğlenceli ve öğretici özellikleri bulunmaktadır. Hız, koordinasyon, zekâ gelişimi, odaklanma gibi alanlarda oynayan kişilere katkı sağlayan eğlenceli kutu oyunları, meraklıları tarafından yoğun ilgi görmektedir. Her yaştan herkese hitap eden seçenekleri olan oyunların sosyalleşme ve iletişim becerilerinin gelişmesine de katkı sağladığı görülmektedir. Bu yüzden pek çok insan boş zamanlarında eğlenceli oyunlar oynayarak günün stresinden uzaklaşmaktadır. 

Eğitici kutu oyunları, öğrenmeyi eğlenceli hale getirdiği için tercih edilmektedir. Özellikle çocuklara zihin jimnastiği yapma olanağı sunan bu oyunların zihne pratiklik kazandırdığı bilinmektedir. Oyun kutuları, oynarken öğrenme farkında olmadan gerçekleşir. Bu yüzden çocukların için önemli bir aktivite olan oyunların kutu oyunları ile de desteklemesi gerekmektedir. Sadece çocuklar açısından değil yetişkinler içinde oldukça yararı kutu oyunu, zihni zinde tutarak aktif çalışmasını sağlar. Aynı şekilde aile kutu oyunları çocuk ve ebeveynleri bir araya getirerek birlikte faydalı etkinlikler yapmasını sağlamaktadır. 

Kutu Oyunu Çeşitleri

Farklı zekâ alanlarını harekete geçirmek için tasarlanmış oyun kutuları bulunmaktadır. Bu oyunlar görsel hafızanın gelişmesini, matematiksel hesaplamalar yapmayı kolaylaştırmaktadır. Zekâ kutu oyunları olarak oynayan kişilerin beğenisini toplayarak eğlenceli vakit geçirmesini sağlamaktadır. Aynı şekilde bu oyunlar özellikle çocuklarda çok daha etkilidir. Çünkü zihinsel gelişimin hızlı olduğu çocukluk dönemlerinde kullanılan çocuklar için kutu oyunları oldukça yararlıdır. Sayısal, sözel ve görsel zekâ açısından da oldukça önemli yeri olan kutu oyunları şunlardır:

Monopoly: En iyi kutu oyunları arasında yer almaktadır. Emlakçılık ana konusu olan bu oyun zar yardımı ile oynanır. Eğlenceli oyunlar arasında önemli bir yeri olan Monopoly ailecek oynanan kutu oyunlarından biridir. Bu oyundaki amaç oynayan kişilerin olabildiğince fazla emlak satın alabilmesidir. Bu oyun gerçek hayatta akıl yürütme becerisine katkı sağladığı özellikle ekonomistler tarafından da önerilmektedir. 

Let Me Guess (Acaba Neyim): Bir çeşit tahmin etme oyunudur. Öncelikle bir kart seçilir ve rakiplerin kim olduğunu tahmin ederek oyun devam eder. Bu oyun çocuklarda görsel algı, hafıza, ilişki kurma becerilerinin gelişmesine katkı sağlamaktadır.  

Ben Neyim: İçerisinde 50 adet kart bulunur ve bu kartların üzerinde yer alan nesneyi tahmin edebilme üzerine tasarlanmış zekâ kutu oyunu içerisinde yer almaktadır. Bu tarz oyunlar ergonomik tasarıma sahip olduğu için çantalarda da kolaylıkla taşınabilmektedir.   

Kızma Birader: 2 ya da 4 kişi ile oynanan eğlenceli kutu oyunları arasında yer almaktadır. Ev ortamlarında sıklıkla oynanan bir oyundur. İçerisinde dört farklı renkte piyonlar bulunur. Amaç oyuncunun zar atarak diğer oyuncuların piyonlarına takılmadan başlangıç noktasına en hızlı şekilde varabilmektedir. 

Tabu Oyunu: En iyi kutu oyunları içerisinde yer alan, ailece oyun oynayabilme imkânı sunan bir oyundur. Bu oyunda iki grup oluşturulur, gruplar çeşitli kartlar üzerinde yazan kelimeleri kullanmadan takım arkadaşına nesneyi anlatmaya çalışır. Kullanılmayacak kelime kullanılırsa hakkı diğer takıma geçer. 

Bardak Oyunu: Çocukların zihinsel gelişimine katkısı olan çocuk kutu oyunları içerisinde yer almaktadır. İçerisinde renkli bardaklar, şekilli kartlar ve zilin bulunduğu eğlenceli ve öğretici eğitici kutu oyunları arasındadır. Çocuklara 5 farklı renkten bardak verilir ve tam ortalarına zil yerleştirilir. Yapmaları gereken kart görseli ortaya konulduktan sonra en hızlı şekilde bu görseli yapan zile basarak oyunu kazanmış olur. 

Kelime Oyunu (Scrabble): Kutu içerisinde bir kelime tahtası ve dört adet harf yerleştirme aparatı ile 110 adet harf taşı bulunmaktadır. Aile oyunları olarak tercih edilen bu oyun kelime bilgisinin artması bakımından oldukça önemlidir. 

En İyi ve En Eğlenceli Kutu Oyunları

Eğlenceli kutu oyunları her yaştan herkese hitap etmektedir. Zamanı etkili ve verimli kullanmak isteyenlerin tercih ettiği bu oyunların gelişim açısından da fayda oldukça büyüktür. Çocuklarda zihinsel, görsel hafızaları geliştirirken, yetişkinlerde zihnin daha aktif çalışmasına olanak sunarak unutkanlık gibi problemlerin azalmasını sağlamaktadır. Aile kutu oyunları olarak tercih edilen başlıca oyun, monopoly ve tabudur. Bu oyunlar eğlenceli vakit geçirerek ailenin bir arada verimli zaman geçirmesine katkı sağlamaktadır. Özellikle çocukların yer aldığı bu oyunlarda birlik ve beraberlik duygusunun gelişimi daha iyi anlaşılmaktadır.

Monopoly benzeri oyunlar analitik düşünceye katkı sağlayan çeşitler arasındadır. Çünkü bu tarz oyunlar günlük hayat becerilerinin de etkili kullanılmasını sağlamaktadır. Eğlenceli oyunları arasında önemli bir yeri olan tabu da her türlü ortamda rahatlıkla oynanabilen bir oyundur. Konuşma ve ifade etme becerisinin gelişmesine yardımcı olması açısından da tercih edilmektedir. Eğlenceli kutu oyunları arasında şipşak şef, üzerine basma gibi çeşitlerde oldukça popülerdir. Ayrıca yılbaşı gecelerinin vazgeçilmez kutu oyunu tombaladır. Tombala kalabalık ailelerde rahatlıkla oynanabilir. Kutu içerisinde sayı taşları, sayı kartları ve kese bulunmaktadır. Bir kişi kese içerisinde sayı taşları seçer ve oynayan kişilerde kartlarında o sayı varsa üzerini kapatır. Tüm sayılar kapanınca kazanılmış olur. 

Kutu Oyunu Fiyatları

Kutu oyunları fiyatları, oyunun içerisinde bulunan malzemelere göre fiyatlandırılmaktadır. Bu oyunlar farklı markalar tarafından satışa sunulmaktadır. Her marka bu oyunlar için farklı malzeme kullanmaktadır. Kullanılan malzemelerin ise kalitesi birbirinden farklıdır. Bu da oyunların fiyatlarına etki eden ana unsurlardan biridir. Ayrıca oyunların popüler olması, genel olarak tercih edilenler arasında yer alması da fiyatlandırmalarda etkilidir. Tabu fiyat olarak diğer kutu oyunlarından yüksektir. Çünkü içinde çok fazla kelime kartı be peluş oyuncak görünümlü zili bulunmaktadır. Eğlenceli oyunlar her bütçeye uygun seçeneklerde satışa sunulduğu için geniş oynayıcı kitlesi bulunmaktadır.  

Yetişkin Masa Oyunları

Masa oyunları yetişkinler tarafından oynanan eğlenceli zaman geçirilmesine imkân sunan oyunlardır. Bu oyunları oynamak için en az iki kişinin bulunması gerekmektedir.  Özellikle bazı çeşitleri kişilerin düşünme yeteneğini geliştirerek çeşitli hamleler yapmasına olanak sunmaktadır. Bu amaçla oynanan başlıca masa oyunu isimleri ve çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Satranç: Siyah beyaz 64 kareden oluşan bir tahta ve 32 tane farklı isimleri olan taşlardan oluşmaktadır. İki kişi arasına oynanan bu masa oyunu çeşitli hamleler yaparak rakibinin taşlarını almasına dayanır.  

Okey: Masa oyunları içerisinde yer alan ve en fazla oynanan eğlence oyunları arasında yer almaktadır. 4 kişi ile oynanan bu oyunda amaç aynı renkteki taşları sıraya koymak ve bu taşların aynı sayıya sahip olan çeşitlerinden grup yapmaktır. 

Dama: İki kişilik bir masa oyunudur. 64 kareye bölünmüş bir zemin ve 32 tane yuvarlak taş bulunan bir oyundur. Santraçtan farkı dama taşlarının hepsi aynı şekilde hareket etmektedir. 

Mangala: Türk oyunlarından biri olan ve okullarda da eğitimi verilen bir masa oyunudur. Bir tür mantık oyunu olan mangala iki kişi tarafından oynanmaktadır. Bu oyunun tahtasında 12 adet oyuk bulunmaktadır. Her oyuncuya 6 adet oyuk verilir ve oyuncular kendi oyuklarından taş çıkararak rakibinin oyuğuna taş bırakır. Belirli kuralları olan mangalanın zihinsel olarak oyunculara katkısı da oldukça fazladır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı