ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Dünya Küresi

 

Dünya Küresi Modelleri

İçinde yaşadığımız dünyayı daha iyi tanımak adına hazırlanmış haritaların 3 boyutlu haline dünya küresi denilmektedir. Şekil olarak dünyayı birebir yansıtan, yuvarlak ve eğik bir yapıya sahip dünya haritası küre, farklı harita çeşitleri ile farklı konularda bilgiler barındırmaktadır. Hem eğitim alanında hem de dekoratif olarak sınıflarda, ofislerde ve evlerde herkes tarafından beğenilen şık ve eğitici bir kaynak olma özelliği göstermektedir. Dünya haritası yuvarlak yani yer küresi modelleri arasında ülkelerin nerede olduğu konusuna netlik getiren siyasi küre görselinin popülerliği birçok yerde gözlenmektedir. Dünya küresi modellerinin boyut, ebat ve kullanım amacı yanında cam, pirinç, mermer, plastik, metal gibi farklı materyallerden de imalatı yapılmaktadır. 

Eğitim ve öğretim amacıyla okullarda, eğitim merkezlerinde kullanılan yerküre dışında evlerde de dünya küresi modellerini görmek mümkün olmaktadır. Bu çeşitler içinde yuvarlak dönen dünya haritası birçok yerde dikkatleri üzerine toplarken, dünya modelleri üzerinde ilk yapılan işlemin de genelde dünya küresinde Türkiye yerini bulmak olduğu belirtilmektedir. Masaüstü dünya küresi denildiğinde ilk akla gelenlerden ise gürbüz ışıklı dünya küresi 30 cm ve manyetik dünya seçenekleri mağaza raflarında, e-ticaret sitelerinde kişilerin beğenisine sunulmaktadır. Kendi etrafında dönen manyetik dünya küre gibi farklı tasarımlar yanında dünya küresi oyuncak da dünya topu başlığı altında yer almaktadır.

Dönen dünya küresi siyah-beyaz, mavi-yeşil-sarı hatta çok fazla renklerin kullanımı ile dünya aksesuar halini almakta ve bu sayede ebeveynler çocuklarının en sevdiği renklere göre tercihlerde bulunmaktadır. Pembeli-morlu dünya küre çeşitleri bulunduğu gibi antik bir görüntüye sahip ya da okyanusların siyah, kıtaların beyaz olduğu küre modelleri de üretilmektedir. Sıklıkla çocuklar için alınan dünya kürelerinde gerçeklik adına okyanusların mavi, ormanlık alanların ve çayırların yeşil, savana veya kurak çöl coğrafyaların sarının tonlarında olması yanında kutup bölgelerinin ise beyaz belirtildiği seçenekler de tasarlanmaktadır. Bütün bunlar dışında özellikle ofislerde, müze veya kütüphanelerde hoş bir ayrıntı yaratan dünya küre sehpa, aristokrat bir görünüm sergilemektedir. 

 

Dünya Küresi Boyutları

Dünya modeli alınmak istendiğinde dikkat edilen konular arasında boyutlarının da olduğu vurgulanmaktadır. Piyasalarda çok rastlanan ölçüsünün dünya küresi 30 cm bilgisi verilmektedir. Büyük veya küçük dünya küresi tercih skalasının genişliğinden bahsedilmekte ve dünya haritası top modeli içinde kullanım yerine göre boyutları seçilmektedir. Küre kırtasiye genel olarak 15 cm, 20 cm gibi fazla büyük olmayan boyutları ile çalışma masalarında yer bulmaktadır. Dünya küresi büyük boy ifadesi de dünya küresi 60 cm için kullanılmaktadır. 

Dünya küresi boyutlarının büyümesi ile farklı ayak sayısı ve yükseklik seçenekleri de kendini göstermektedir. Tripot şeklinde 3 ayak üzerine oturtulmuş dünya küreleri yanında yuvarlak bir kafes içinde büyük bir obje statüsü kazanmış modelleri boyutları ile dikkat çekmektedir. Ayrıca, dünya küresi ölçülerinin büyümesi sayesinde yer şekilleri, enlem ve boylamlar, paralel ve meridyenler, kutup noktaları, karalar ve denizlerin dağılışı ile konumları net bir şekilde görülmektedir. Her ülkenin sınır çizgileri ve de başkentlerinin isimleri dahi rahatlıkla seçilmektedir. 

 

Işıklı Dünya Haritası Maketi

Işıklı dünya küresi aydınlatma amacıyla süs malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Bulunduğu ortama hoş nüanslar kazandıran ışıklı dünya maketi dinlendirme amacıyla kullanılan ışık renklerinden uyarıcı ışık türlerine kadar pek çok türü gözlenmektedir. Dekoratif led ışıklı manyetik dünya küresi “C” şeklinde özel bir mıknatısın içinde, üzerinde dünya haritası bulunması ve hiçbir dayanak noktası olmaksızın dönmesi ile hem ilgi toplamakta hem de döndükçe ışıklarını etrafa yansıtmaktadır. Şık bir tasarıma ve arka ışığa sahip bu seçenek gece lambası işlevselliği de göstermektedir. 

Tarihi çağlardan günümüze kadar dünya ve barındırdıklarının her zaman merak konusu olması ışıklı dünya haritası maketlerine ilgi duyulmasını da sağlamaktadır. Maket içinde yer alan led ışık sistemi sayesinde kullanım kolaylığı ve üzerindeki her bir detayın kolayca fark edilmesine zemin oluşturmaktadır. Gerek çalışma odalarının kütüphane raflarında olsun gerekse yaşam alanlarının baş köşelerinde, ışıklı dünya küreleri tasarımlarında kullanılan farklı renk seçenekleri ile her dönem ilgi odağı olmayı sürdürmektedir.

 

Dekoratif Dünya Yerküresi

Dekoratif dünya küresi seçenekleri ahşap dünya küresi, mıknatıslı dünya küresi, dünya küresi antika alternatifleri sayesinde hoş bir hediyelik eşya unvanı kazanmaktadır. Hediyelik dünya küresi okula yeni başlayan çocuklara ders çalışma isteği kazandırmak için çocuk odalarında ya da üniversiteyi adım atmış gençlerin yurtdışı deneyimi cesareti yaratmak üzere düşünülmektedir. Bunun yanında sofistike ve işlevsel hediye tercihinde bulunanlar için özel tasarım el yapımı dünya küresi retro görselleri, kişileri mutlu etmektedir. Kişilerin sevdikleri için aklına gelen dekoratif dünya küresi seçeneklerinde, hediyelik eşyaların gözde rengi olan pembe rengin ilgi çekmesi, beğeni toplaması ve hatta şaşırtması gözlenmektedir.  

Akademik başarı sahibi bireyler kadar okuma ve araştırma tutkusu bulunanların da dünya masa süsü arayışı, dekoratif dünya yerküresi modelleri ile beğeni toplayan seçenekler oluşturmaktadır. Antika severler için çeşitleri bolca bulunan dekoratif yer kürelerinin bireysel genel kültür açısından da katkıları bilinmektedir. Bulundukları ortamlarda sık sık göze çarpan bu objeler sayesinde daha önce hiç bilinmeyen, adları duyulmayan ülkeler keşfedilmekte ve tanınan yerlerinde konumlarından artık emin olunmaktadır. Dekoratif amaçlı mekânların baş köşesini alan dünya küresi modelleri kalabalık arkadaş ortamlarında da ülke veya şehir yeri bulma gibi nitelikli oyunlara vesile olmaktadır. 

Yuvarlak Dünya Haritası Fiyatları

Dünya küreleri eğitimden dekorasyona, hediyelik eşyalardan aydınlatma araçlarına kadar pek çok amaçla ve biçimde kullanılması ile tanınmaktadır. Bir ofiste veya evde şık bir dekorasyon nesnesi olarak kullanılmasının yanı sıra, aydınlatılmış küre modelleri de tercihen bir gece lambası görevini de üstlenmektedir. İşlevsel ve görsel olarak beğeni toplayan dünya küre fiyatları seçenek çeşitliliği ile her bütçeye uygun modeller sunmaktadır. İnternet dünyasında “dünya küresi satın al” komutu sayesinde dünya haritası küre fiyat listesi oluşmakta ve kişiler görsellere, ebatlara göre satın alma işlemlerini gerçekleştirmektedir. 

Coğrafya küre fiyatları konusunda en etkili kriterlerden birinin de imalatında kullanılan materyallerin olduğu bilgisi satış yapan firmalardan edinilmektedir. Işıklı dünya küresi en ucuz özelliğine sahip modellerinin plastik ve ufak boyutlu olması bütçeleri fazla zorlamamaktadır. Bunun yanında pirinçten yapılmış dünya kürelerinin eskitilmiş şekilleri yanında parlak ve dünyanın ağırlığını yansıtan seçenekleri de etiket fiyatlarında bir tık kendisini belli etmektedir. Kişiye özel el yapımı, ahşap modellerde estetik yapıları ile beğeni toplaması fatura rakamlarına da yansımaktadır. 

Yuvarlak dünya küresi fiyatları kullanıcıların tercihlerine göre geniş bir ürün fiyatlandırması yaratmaktadır. Hem uygun fiyatlı hem de uzun yıllar kullanılacak türden dünya kürelerinin bulunması ekonomik açıdan memnuniyet yaratmaktadır. Kibar ve ilgi çekici küreler, birçok parametreye göre fiyat konusunda farklılık göstermesi, satın almayı düşünen kişilerin zevkine uygun ürün seçeneklere rahatça ulaşmasını sağlamaktadır. İyi ve kaliteli dünya küresi fiyatlarının güvenilir markalar üzerinden satışının bulunması sayesinde kolay kolay eskimeyecek ürün alımının gerçekleşmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca firmaların dönemsel indirim günlerinin ve kampanyalarının, hoş ambiyanslı yuvarlak dünya haritası alımlarını da olumlu yönde etkilediğinin altı çizilmektedir. 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı