Türk-İslam tarihi açısından oldukça önemli bir yer tutan şehadet anlayışı, Halk, Klasik ve modern şiirimizde geniş bir şekilde karşılığını bulmasına rağmen bugüne kadar müstakil bir çalışmaya konu olmamıştır. Türk Şiirinde Şehadet adlı kitap, bu kültüre az da olsa ışık tutmak amacıyla kaleme alınmış; Türkiye’nin farklı üniversitelerinde görev yapan ve alanında uzman olan on dört akademisyenin konuyla ilgili titiz çalışmalarının ürünü olarak ortaya çıkmıştır. TBMM tarafından kabul edilişinin 100. Yıldönümü vesilesiyle İstiklal Marşı’mızın ebedi varlığına ve tüm aziz şehitlerimize ithaf edilen bu çalışmada; Halk, Divan ve Tanzimat şiirinde ve bu hususta öne çıkan; Mehmet Emin Yurdakul, Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı, Faruk Nafiz Çamlıbel, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Arif Nihat Asya, Abdürrahim Karakoç, Yavuz Bülent Bakiler, Orhan Şaik Gökyay, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu, Dilaver Cebeci gibi şairlerde “şehit, şehadet, şehitlik” kavramları geniş bir perspektifte ele alınmıştır.

Türk şiirinin şehadete bakışı elbette bunlarla sınırlı değildir. Birçok devlet kurmuş, bilhassa Osmanlı Devleti’nin öncülüğünde İslamiyet'in bayraktarlığını üç kıtaya yaymış, vatanı ve milleti için canını feda etmekten çekinmemiş, şehadeti “bir gül bahçesine girercesine” kabullenmiş ve ona büyük değer vermiş bir milletin şiirininde elbette binlerce “şehit” saklıdır. Bizim burada gayemiz, Türk şiirinde “şehit, şehadet, şehitlik” gibi kavramları genel hatlarıyla ortaya koyarak aziz şehitlerimizi bir nebze de olsa yâd edebilmek; toprağın “altındaki binlerce kefensiz yatanı” yeniden idrak edebilmek ve bu hususta çalışma yapacak bilim insanlarında veya meraklı okuyucularda bir nebze olsa bir kanaat uyandırmaktır.


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 368
Ağırlık : 368
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺145,00

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 400
En / Boy : 13,5 / 20
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .
₺150,00

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 480
En / Boy : 13,5 / 20
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .
₺200,00

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 496
En / Boy : 13,5 / 20
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : .
₺200,00
Kemal Timur bu kitapta, 1872-1896 arası dönemi; "Din Duygusu ve İnanma İhtiyacı", "Semavi Dinler", "Semavi Olmayan Dinler", "Mitoloji", "Dinlerin Karşılaştırılması" ana başlıkları altında, romanları tek tek ele alarak ayrıntılı olarak inceliyor. Akademik çalışmaların genellikle sınırlı bir çevrede ilgi görmesi, alışılmadık bir durum değildir. Ancak gerek dil, gerek ele aldığı konuyu işleyiş biçimiyle bu kitap, çok daha geniş bir çevreden ilgi görmeyi fazlasıyla hak ediyor. Her romanda az ya da çok yazıldığı döneme ve o dönemdeki toplumun yaşamına ait izler bulmak mümkündür. 19. yüzyıl ise pek çok değişimin, dönüşümün yaşandığı bir dönem olarak araştırmacılara ilham verici özellikler taşıyor.
Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : Ankara
Sayfa Sayısı : 557
En / Boy : 13,5 / 21,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 3.2006
₺128,00
1
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı