1975 Kayseri Pınarbaşı da doğdum. İlk, orta, lise ve üniversiteyi Kayseri de okudum. Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunuyum. Veteriner Hekimim. Kayseri merkezde Mimarsinan Selçuklu Halk Kütüphanesin de  çalışıyorum. Ve ilkokul 5.sınıftan beri karikatür çiziyorum.
İlk karikatürüm 1989'da Can Kardeş Çocuk dergisinde yayınlandı.
1992'de Fırt mizah dergisinin karikatür yarışmasında Türkiye 3.sü oldum.
1995-1996 Yeni Kayseri Gazetesinde, 1997-1998 Kayseri Star haber gazetesinde,
2000-2004 Kayseri Zambak gazetesinde, 2007 Muğla Yenigün gazetesinde,
2010-2012 Kayseri Anadolu Haber gazetesinde, 2012-2014 Kayseri Gündem gazetesinde 1.sayfada ve iç sayfalarda karikatürler çizdim.
2010-2015 Türkiye Çocuk Dergisinde, 2011-2013 Can Kardeş Çocuk dergisinde, 2015 Küçük Kaşif Dergisinde karikatürler çizdim.
2016-2018  Türkiye Gazetesinde, 2016-2019 Yeni Asya Gazetesinde ve  2016-2020 Kayseri Gerçek Haber Gazetetesinde karikatürler çizdim.
Ve sosyal medyada çizmeye devam ediyorum.
Yayınlanmış Eserleri:
Taşlıtarla : Karikatür Kitabı(2015)
Taşlıtarla-2 : Karikatür Kitabı(2017)
Taşlıtarla-3: Karikatür Kitabı(2020)


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 120
Ağırlık : 120
En / Boy : 16 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺110,88

Kara delik nedir? Evdeki toz nereden gelir? Diyojen kimdir? Tardigrad nedir? Etobur bitkiler nasıl beslenir? Mikrodalga fırın yiyecekleri nasıl ısıtır? Noktacılık, Roswell olayı, homeopati, Lazarus taksonu, estivasyon, Rosetta taşı, plasebo etkisi nedir, nedir, nedir?

"Tek bir şey hakkında her şeyi bilmektense, her şeyden biraz biraz bilme" prensibiyle yola çıkan çizgi roman yazarı ve bilim aşığı Fabcaro ile çizer Julien/cdm, önce birbirinden alakasız görünen soruları bir araya getiriyor, sonra bunları basit, fazlasıyla eğlenceli ve her biri altı karikatür kutucuğuna sığacak şekilde yanıtlıyorlar. Zeropedia meraklı zihinler için her şey hakkında her şey.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 108
En / Boy : 22.8 / 22.7
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 5.2019
₺0,00
₺85,80

Ünlü mizah ve edebiyat dergilerindeki çizgileriyle tanınan Emirhan Perker’den eşsiz bir karikatür albümü.

Emirhan Perker, çok sevilen karikatür albümü Osman Gazi ve Mahdumları’nın ardından, bu defa Darth Vader’dan Evliya Çelebi’ye, Bukowski’den Fedon’a popüler kültür ve alt kültürün renkli karakterlerini birbirinden komik esprileri ve usta çizgisiyle bir araya getiriyor.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 72
En / Boy : 15.5 / 21.5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 1.2021
₺49,00

Turhan Selçuk'un çizgileriyle, siyasetin göbeğinde...

Desen'in, uzun ve titiz bir çalışmanın ardından gururla takdim ettiği ''Turhan Selçuk Seçkisi'', Türkiye'de sözsüz karikatürün öncüsü olan Turhan Selçuk'un mizahını genç nesillere de tanıtmak ve büyük ustanın kendi zamanının çok ötesindeki çizgilerine farklı bir bakış imkânı sunmak amacıyla tasarlanan, üç ciltlik nadide bir koleksiyon.

Selçuk'un, yıllar içinde çeşitli kitaplarda ve mecralarda yayımlanan siyah beyaz karikatürlerinin ayrıntılı bir kataloglama ve tematik düzenleme ile yayına hazırlandığı ''Turhan Selçuk Seçkisi'' üç kitaptan oluşuyor: Siyasetin Göbeği, Manzara-i Umumiye ve İnsan Denen Garip Hayvan.

Seçkinin ilk halkası olan Siyasetin Göbeği, sanatçının, 1950-1995 yılları arasında, Türkiye'nin ve dünyanın seçkin gazete ve dergilerinde kendine yer bulan, bazıları farklı dönem ve mecralarda tekrar tekrar yayımlanarak yankı uyandırmış 80 karikatürünü bir araya getiriyor.

Turhan Selçuk'un, sistemin genel bir portresini yansıtmak üzere koltuk sevdalısı siyasetçilere yer verdiği Siyasetin Göbeği; yoksulluğun, adaletsizliğin ve yozlaşmanın hüküm sürdüğü, gerçeklerin çarpıtıldığı bir siyasal düzeni odağına alıyor. İkiyüzlülüğün, açgözlülüğün ve çürümenin siyaseti nasıl ele geçirdiğini incelikle gözler önüne seren sanatçı, mizahın birleştirici gücüyle doğru bildiğimiz yanlışlara farklı bir perspektiften bakmamıza olanak tanıyor. Elli yıllık dünya düzeninde gerçekte çok az şeyin değiştiği üzerine bizleri düşündürüyor.

Sanat yaşamı boyunca karikatürün ne olduğu ve ne olması gerektiği üstüne kafa yoran Selçuk, toplumsal öngörü yeteneği ve zamanının ötesindeki eserleriyle günümüz okurlarını şaşırtmayı sürdürüyor.

Grafik mizahın karikatürün evrensel dili olduğunu vurgulayan Turhan Selçuk'un sanatsal kişiliğini, yazar Yaşar Kemal bu sözlerle tanımlıyor: ''Turhan, dünyamızın kötülüklerinin, karanlıklarının ortasında durmuş bir ışık gösterendir durmadan.''

''Turhan, bugün yeryüzündeki birkaç karikatür dehasından biridir.'' Marvin Barrett, Atlas


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 88
En / Boy : 17 / 22
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 1.2021
₺0,00
₺47,20

Mizah dergilerindeki Replikler ve Osman Gazi ve Mahdumları adlı köşeleriyle adından söz ettiren Emirhan Perker, bu defa ince tespitler kitabıyla karşımızda!

Tatil beldesi sakinleri, mahalle bakkalı, üçüncü nesil kahveci, nargile kafe müdavimi, 90’lar popçusu, instagram fenomeni, TV yorumcuları, home ofis çalışanları, plaza çalışanları, Çağan Irmak ve Nuri Bilge Ceylan karakterleri... Bazı Tipler, gündelik hayatın içindeki gözden kaçan küçük detayları keyifli bir üslupla didikliyor.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 64
En / Boy : 15 / 24
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 5.2020
₺54,60

Kimsenin uğramadığı bir deniz fenerinde, neredeyse hiçbir şey yapmadan yaşayan, çirkin olduğu düşünüldüğü için insan içine çıkarılmamış bir münzevi…

Adı “Yapayalnız”dan başka ne olabilirdi ki?

Bir geçmiş zaman karanlığı bu, tedirgin edici bir yeknesaklık, içselleştirilmiş bir dışlanmışlık…

Chabouté’nin benzersiz çizgileri ve gizemli hikâyesi: Yapayalnız hüzün dolu bir rüya gibi.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 376
En / Boy : 16 / 23
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 9.2019
₺130,38

Yiğit Özgür’ün birbirinden eğlenceli yepyeni karikatürlerinin de yer aldığı Hunililer, genişletilmiş baskısıyla okurlarla buluşuyor.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 120
En / Boy : 19 / 27
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 3.2019
₺105,78

Nasrettin Hoca fıkraları yetmiş iki milletin diline çevrilmiştir. Çoğu kez çocuk dergilerinde mizah olarak işlenmiş, felsefi yönü ise hemen hiç konu edilmemiştir. Oysa Nasrettin Hoca felsefesi, Türk Kültürü'nün milli bir mirasıdır. Âlemi bu felsefe ile bir tebessüm haline getirebilmiştir. Bunu sadece yalın sözleri ile değil, kılıçsız, kınsız bir şekilde, her türlü aşırılıktan, ziynetten uzak öz sövlerle yapmıştır. Hazırcevap, hümanizm felsefesinde, saygın bir halk kahramanı olarak topluma örnek olmuştur. Yalnız tarihi yönüyle değil, çok geniş bir coğrafyada ülkelerin saygısını kazanmıştır. Ahi Evran ünvanlı Nasrettin Hoca'nın karikatürlerini felsefi ölçüde değerlendirmek bir ihtiyaçtan doğmuştur. Nasrettin Hoca felsefesinin bilim ve sanat çevresinde geliştirilme çalışmalarına katkı sağlayacağı ümit edilmektedir.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 346
En / Boy : 13 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 3.2019
₺180,00

Sahne tozu yutanların hayatı, bir daha asla eskisi gibi olamaz... 

Ünlü Fransız karikatürist Jean-Jacques Sempe’den, sanat, sanatçı ve toplum arasındaki derin ilişkiyi muzip bir üslupla ele alan özel bir koleksiyon kitap: Sahne Işıkları ve diğer şeyler
Sempe’nin, sahne sanatlarını tümden kapsayan karikatürlerinin bir derlemesi olan bu eser, görünenle görünmeyen arasındaki gri boşlukta dans eden naif çizgilerle, öykü içinde öyküler anlatıyor.

İçinde yaşadığımız hızlı çağa ayak uydurmaya çalışan “ağır” sanatlara nüktedan ve yenilikçi bir gözle yeniden bakmamızı sağlayan Sempe, çoğu zaman sözsüz, yer yer kısa cümlelerle tamamladığı karikatürleriyle, tiyatrodan illüzyona, operadan kukla oyununa bütün performans sanatlarını eleştirel bir süzgeçten geçiriyor.

Sempe’nin, bu kez sahne tozu yutanların hayatlarına odaklandığı karikatür evreni, boş koltuklara oynayan bir aktörün kariyer umutlarında, izleyicilerini kedere boğmayı başardıkları için kutlama yapan oyuncularda ya da geçimlerini sanatseverlerin arkalarını toplayarak kazananların alın terinde hayat buluyor.

Sanatçılar ile onları var eden “normal” insanlar arasındaki görüş farklılıklarını usta işi çizimlerle dışa vuran ödüllü karikatürist, sanatçıların büyük kalabalıklar içerisindeki yalnızlıklarına değinmeyi da ihmal etmiyor.

Çoksatan kitapları ve sansasyonel karikatür çalışmalarının yanı sıra New York Times, Paris Match, New Yorker gibi gazete ve dergilere yaptığı çizimlerle tanınan Sempe, Sahne Işıkları ve diğer şeyler’de, sanat ve sanatçının toplum üzerindeki etkilerini yalın çizgiler kullanarak derinlikli bir şekilde yansıtıyor. 

“İyi oyuncu aslında ama kendine hakim olamıyor; birkaç replik söyledikten sonra hemen kişisel sorunlarından dem vurmaya başlıyor...”


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İzmir
Sayfa Sayısı : 64
En / Boy : 17 / 22
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 1.2019
₺0,00
₺39,20

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 116
En / Boy : 19,5 / 26,8
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 1.2019
₺105,78

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 104
En / Boy : 19,5 / 26,8
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 1.2019
₺105,78

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 116
En / Boy : 19,5 / 26,8
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 1.2019
₺105,78

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 116
En / Boy : 19,5 / 26,8
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 1.2019
₺105,78

Onlar  “Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer...” isimli efsanevi kitaplarıyla felsefenin anlaşılmaz olduğu varsayımını yerle bir ettiler, felsefi kavramların esprilerle nasıl aydınlatılabileceğini, mizahın da aslında büyüleyici bir felsefi içerik barındırdığını kanıtladılar.

Matrak filozoflarımız bu sefer en iyi espriler gibi en iyi karikatürlerin de felsefenin büyük sorularına, hayatın mühim meselelerine yanıtlar verdiklerini gösteriyorlar. Hayatımızda Nietzscheci karikatüristler var, Aristocu karikatüristler, Kantçı, Spinozacı, Marxçı  karikatüristler hatta Derrida’yı anlayan ve bize de anlatmayı başaran karikatüristler.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 304
En / Boy : 13 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2018
₺90,00

Sevgili doktorumuz Ali CoşKun Bey, bu faaliyeti ile, gençlere tarihi sevdirmenin pek çok yönleri olduğunu da göstermiş olmaktadır. Kendisi karikatür sahasını seçerek başarı ile uygulamıştır. Güldürürken düşündürmekte, sevdirmekte ve ibret aldırmaktadır.

Kendisini gönülden tebrik ederken, “Bu kadar ateşe bir katre ne tesir eder,” diyerek inşallah yenilerini beklediğimizi de ifade etmek isterim.

Onun tek arzusu tarihi gençlere sevdirmekti.

Bu güzel niyetinin manevi karşılığını da Rabbimden niyaz ederim.

‘Ne denli cehd kılsan murade
Nasip olmaz mukadderden ziyade...’

Tiryaki Hasan Paşa’nın Kanije savunmasını satırlara döken Cafer Ayani Bey bu güzel beytinde, “Sen gayret göster, çalış, takdir Allah’tandır,” der.

Dr. Ali Coşkun Bey istedi, hedef koydu, gayret gösterdi ve bu güzel eser ortaya çıktı. İnşallah istifade edenler de ziyade olur…

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil

Türk Tarih Profesörü


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 214
En / Boy : 16 / 23
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 10.2018
₺112,50

- İlk Defa Bir Kitapta 1000 Karikatür Birden

Dünyaca ünlü çizerimiz M.K. Perker’in yıllardır Hürriyet gazetesinde yayımlanan karikatürleri içinden seçtiğimiz en komik ve orijinal 1000 karikatürü. Sait Faik’ten Darth Vader’a, taş devrinden modern çağın kadın-erkek ilişkilerine, gece yalnız televizyon seyretmekten, Starbucks’ta kuyrukta beklemeye, trafikte sıkışmaktan uzaya gitmeye kadar her tür gündelik hayat ve popüler kültür detayının karikatür marifetiyle tutulmuş bir şeceresi.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 256
En / Boy : 16.5 / 23.5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 10.2018
₺98,00

Çizgileri açısından bakıldığında öncesi yoktur Hasan Aycın’ın. Hocası yoktur. Ustası yoktur. Çırağı da yoktur aynı zamanda. Taklitçileri de yoktur. Bir armağandır insanlık için, müslümanlık için. Kağıda, kaleme, güzellikler bağına başta anne, baba ve dedesinin, aynı zamanda bütün güzel ve mahzun çocukların, her biri ayrı bir dünya olan değerli ve kederli insanların elleriyle uzanır. Yed-i beyza gibi zulumâtı kovar ve aydınlığa uzanan köprüler kurar, ışıklar düşürür, iyilik ırmaklarına yol açar.

Cemal Şakar’ın olabilecek bu en yalın ifadelerinin timsali çizgiler, Aycın’ın Berk albümünde...


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 126
En / Boy : 13,5 / 22
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 5.2018
₺89,25

Aslında mutlu olunacak pek çok şey var ama çoğunu gözden kaçırıyoruz. Bugün ve her gün gülümseyebilmeniz için biz size sevimli mi sevimli karikatürlerle 500 minik neden sunuyoruz; bir kedinin mırmırıyla uyuyakalmak, bedava otel kahvaltısı, uzun zamandır giymediğin pantolonunun cebinden çıkan para gibi…

Unutma, bugüne kadar üzülmek için yeterince nedenin vardı, şimdi sıra mutlu olmakta!

Mutluluk:

Trambolindir

Beklemediğin anda gelen bir buket çiçektir

Her şeyi bavula sığdırmaktır


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 272
En / Boy : 15,2 / 15,2
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 5.2018
₺132,00

Arkanı birinin kolladığını bilmek, birlikte hiçbir şey yapmadan da çok iyi vakit geçirebilmek, tek bir bakışla ne demek istediğini anlamak ve daha niceleridir… 

Arkadaşlığın karikatürize edilerek anlatıldığı bu sayfaları karıştırdıkça, “Ha ha ha! bunlar aynı biz!” diyeceksiniz. 

Arkadaşınıza dostluğunuzdan sonra verebileceğiniz en anlamlı hediye bu!

Arkadaşlık:

Birbirinizin saçını yapmaktır

Kendi dünyamızda olmaktır

Uzun hikâyelerini dinlemektir

 


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 272
En / Boy : 15,2 / 15,2
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 5.2018
₺132,00

O olmadığında kendini eksik hissedenlerin, ancak birlikteyken bir bütün olanların kitabı. Çeşit çeşit senaryoyla “seni seviyorum” demenin en sempatik yolu. Lisa Swerling ve Ralph Lazar’ın bıcırık bıcırık çizimleriyle dolu, raftan çıkarıp tekrar tekrar bakmak isteyeceğin ve belki de hiç eskimeyecek küçük, kırmızı bir aşk…

 


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 96
En / Boy : 11,4 / 15,2
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 5.2018
₺118,80

Otisabi bir macera adamıdır. Yalnızdır, ama yalnızlığı sevmez. Kadınlar çıkar karşısına; kimi zaman da kadınların peşinden
giden o olur. Bir süre onlarla birlikte yaşar. İçinde hoyratlıklar ya da bilinçaltına atılacak çözülemez düğümler yoktur. Büyük
bir şehirde yaşayabilmek ve ayakta kalabilmek adına küçük entrikalar yapar, geçici ve kısa süreli oyunlar kurar. Bu oyunlarla
kadınların ve çevresindeki bazı şahısların saldırılarını etkisiz hale getirir. Sonra güçlenmiş bir biçimde, kendi hazırladığı “son”a
doğru ilerler…

Otisabi kendi öykülerinin çerçevesini böyle çizer. Macera bittiğindeyse yeni bir güne doğru yine yalnız başına yol alır…

Otisabi’nin çizgileri onun bütün duygularını yansıtır: soğuk, mesafeli, berrak. Bunların üstüne bir de kadın-erkek ilişkilerinde
yaşanması mümkün şüphe, söz ve tehlikeler eklenir…

Otisabi öykülerinden dersler almayacaksınız, ama bu öykülerin içinde kendi hayal ve anılarınıza dair neler bulacağınızı asla
bilemezsiniz…

Yılmaz Aslantürk’ün başarısı, iyi bir gözlemci olması, ayrıntıları yakalama gücü ve gözlediklerini yaşadıklarıyla
buluşturabilmesindedir. Kadın-erkek ilişkilerinde her zaman komik bir yan bulunur. Bu, yaşamın kendisinde de vardır.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 56
En / Boy : 24 / 30
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2017
₺0,00
₺63,00

Usta çizgi romancı Galip Tekin’in ilk kitabı Tuhaf Öyküler Komikşeyler Yayıncılık’ta.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 112
En / Boy : 24 / 30
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 11.2017
₺76,50

Usta çizgi romancı Galip Tekin’in kitabı Tuhaf Öyküler 2 Komikşeyler Yayıncılık’ta.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 112
En / Boy : 24 / 30
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 11.2017
₺76,50

Usta çizgi romancı Galip Tekin’in kitabı Tuhaf Öyküler 3 Komikşeyler Yayıncılık’ta.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 112
En / Boy : 24 / 30
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 11.2017
₺76,50

“Sanırım karikatür de şiir gibi zekâyı gerektiriyor. Derin duyguları gerektiriyor. Kederi, gülümsemenin ardına gizlemeyi...

Kaygılar içinde bir karşı duruşu ve hayata dair bilgece algıyı gerektiriyor. Farklı bir bakışı ve de mahareti...

Deniz belki, senin kimliğinin yansıması ve kendini ifade etmenin üslubu olarak tam orada. Fırtınasıyla, çırpıntısıyla, dinginliğiyle. Çin denizine kadar gittin ama biz aklındaki o uçsuz bucaksız okyanusu ve hayalgücünü sevdik. Ve birlikte paylaştığımız rüzgârları.

Senin çizgilerin biraz da yol arkadaşlığımızın ve yaşadıklarımızın seyir defteri gibi. Hüzünlerimizin, sevinçlerimizin, heveslerimizin, aşklarımızın, kaçaklıklarımızın, tartışmalarımızın, büyümemizin, saçmalıklarımızın, halimizin, Türkiye’nin anı notları...”

Enis Rıza


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 384
En / Boy : 16,5 / 23,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 9.2017
₺90,20

Usta karikatürist Hicabi Demirci rehberliğinde, içinizdeki gizli karikatüristi uyandırmaya hazır mısınız?

İyi bir karikatüre imza atabilmenin en önemli unsurları nelerdir? Türk karikatür tarihine yön veren isimler kimlerdir? Bir karikatürü “doğru” yorumlayabilmek için hangi ipuçlarına sahip olmak gerekir? Peki, birkaç basit adımla nasıl karikatür çizilir?

Başta Yunus Nadi Ödülü olmak üzere, 100’ü aşkın ulusal ve uluslararası ödüle değer görülen Hicabi Demirci’nin, karikatür sanatına ışık tutan yeni kitabı Çizginin Çizgisi, okurlarını, Türk karikatür evreninde dünden bugüne renkli bir serüvene çıkarırken, herkesi kendi çizim yeteneğini keşfetmeye çağırıyor.

Esin kaynağını, Demirci’nin okullarda gerçekleştirdiği atölye çalışmalarından alan ve içeriğinde pek çok teorik bilgi ile pratik uygulamaya da yer veren bu interaktif kitap, başta öğrenciler olmak üzere her yaştan okurun görsel algısını şekillendirecek bir izlek oluşturuyor.

“Karikatürde Yöntemler”, “Genel Hatlarıyla Karikatür Tarihimiz”, “Mizahi Anlatımın Özellikleri”, “Karikatürde Kavramlar ve Görsel Yorumlama” olmak üzere dört ayrı bölümde ilerleyen Çizginin Çizgisi, şimdiye dek bu alanda hazırlanmış en kapsamlı kitap olma özelliğini taşıyor.

Karikatüre tarihsel perspektiften bakmanın yanı sıra, karikatür çizimi ve karikatür yorumlama çalışmaları için çeşitli ipuçları da sunan Hicabi Demirci, karikatür kültürünü ve geleneğini disiplinlerarası bir boyutta irdeleyerek, özgün metinler ve görseller eşliğinde benzersiz bir anlatım üslubu yakalıyor.

Karikatürde yer alan imgelerin zihinlerde yarattığı hayal gücünün analizi ve sentezi üzerine olgun bir yapı kuran Demirci, kitabının sonunda yer verdiği renkli karikatür seçkisi ile evrensel konulara farklı eleştiriler getirerek, okurlarını düşünsel bir yolculuğa sürüklüyor.

“Karikatür, insanı rahatsız eden bir sanattır.”

- Hicabi Demirci

 


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 104
En / Boy : 19,5 / 26
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 8.2017
₺0,00
₺71,20

1964 yılında İzmit’te doğdu. 1987’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl yüksek lisansa başladı. 1990’da “Tahta Oyma-Basma Tekniği” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansı bitirdi. 1995 yılında “Türkiye’de Yüksek Oyma-Basma Tekniği ile Eser Veren Sanatçılar” konulu tez çalışmasıyla “Sanatta Yeterlik” (doktoraya eşdeğer) derecesi aldı. Karikatürleri çeşitli dergi ve yerel gazetelerde yayınlandı. Profesyonel anlamda ilk karikatürü 1979 yılında GIRGIR Mizah Dergisi’nde yayınlandı. Ulusal ve uluslararası Karikatür ve Baskıresim yarışmalarında 66 ödül kazandı. Yerel bir gazetenin (Kocaeli) düzenlediği “Doruktakiler ‘95 seçiminde sanat alanında “Yılın Sanatçısı” seçildi. Karikatür Vakfı tarafından 1995 yılında “Yılın Karikatürcüsü” seçildi. Ödül olarak ilk karikatür kitabı basıldı. İkinci kitabı, 17 Ağustos 1999 Depreminde çizdiği karikatürlerini “Orada kimse var mı!” adlı kitapta toparlayarak 17 Ağustos 2001 yılında yayınladı. Özgür Kocaeli Gazetesi’nde “Çizdimgitti” adlı köşesinde çizdiği günlük karikatürlerini 2003 Mart ayında bir araya getirerek “Çizdimgitti” adlı üçüncü kitabını Özgür Kocaeli Yayınları arasından çıkardı. Aynı gazetede günlük karikatür çizmeye devam ediyor. Ayrıca Notos Öykü Edebiyat Dergi’sine illüstrasyonlar çizmektedir.

1994-2009 yılları arasında Kocaeli İl Kültür Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulan Fikret Mualla Resim Atölyesi’nde Güzel Sanatlar Fakültelerine öğrenci yetiştirdi.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 122
En / Boy : 19,5 / 19,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 2.2016
₺13,89

İlk İhsan, çok ama çok zaman önce, tam da buralarda yaşamış avcı-toplayıcı ve oldukça ilkel ve dahi yeteri kadar yerel olan ilk insanların hikayesi...

Emrah Ablak yazdı, Hakan Karataş çizdi.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 72
En / Boy : 20 / 27
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 7.2017
₺0,00
₺54,00

İşte Cezmi, Toycan ve Banu. Türk Rock tarihinin kolpa grubu Mongollar, doksanların sonundan ikibinlerin ikinci yarısına kadar aralarında çıkan anlaşmazlık, kavga, dövüş yüzünden bi türlü istikrar sağlayamasalar da gelecek vaadeden müzisyenler oldukları gerçeği değişmiyor... Mu acaba..?

Bülent Üstün yazdı, Hakan Karataş çizdi.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 68
En / Boy : 20 / 27
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 7.2017
₺0,00
₺54,00

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : Hatay
Sayfa Sayısı : 94
En / Boy : 13,5 / 19,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 9.2011
₺0,00
₺7,69

Usta çizer Ahmet Altay Babayani karikatürleri ile hayatımıza gülümseten dokunuşlar yapıyor. Nasrettin Hocavari güldürürken düşündüren çizgileriyle hepimize bir şeyler söylüyor. 7’den 77’ye herkesin okuyabileceği Temiz Mizah anlayışında aile karikatürleri yapan Ahmet Altay en zor meseleleri en kolay şekilde çiziyor.

Sevdiklerinizle birlikte gülmek, eğlenmek biraz da meselelere kafa yormak istiyorsanız Babayani tam size göre bir kitap.

Temiz mizah ile bolca gülümsemeler diliyoruz. 


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 128
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2017
₺0,00
₺43,80

“Cem Güventürk, çizgisiyle ve mizahıyla yeni bir üslup buldu, bildiğimiz karikatür tanımının üstünü çizdi; kendi renkleriyle boyadı... Her karikatürü bir rüya sahnesi gibi. Bu rüya karelerinde hüzünlü şapşallar, kafası karışık aşıklar, kalp kırıklığı yaşayan şaşkınlar, anlaşılmayan ruhlar, yanlış hesaplaşmalar, umutsuz eşyalar, tatlı yalnızlar, gıcık tespitler ve sıcacık vicdanlar var. Sadece kendi beynini değil, sizinkini de işin içine katıyor. Kolayca katlanamayacağımız ayrıntılara gülerek, eğlenerek bakabilmek için var Cem’in karikatürleri.”

- Selçuk Erdem


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 112
En / Boy : 12 / 15.5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 3.2021
₺68,60

Leman, L-Manyak, Penguen, Karakarga ve OT dergilerindeki çizgilerinden tanıdığınız Emirhan Perker’den keyifli bir karikatür albümü. Replikler ve Yalnızlar Rıhtımı (Çizgilerle Türk Rock Tarihi) gibi iki özel kitaba imza atan Emirhan Perker, bu albümünde Osmanlı dönemini günümüz mizah anlayışı ile ustaca harmanlıyor.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 88
En / Boy : 16 / 23
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 11.2017
₺0,00
₺24,50

Usta çizer Erdoğan Oğultekin, Dünyanın En Komik 250 Karikatürü (tabi ki onun fikri) ile hayatımıza gülümseten dokunuşlar yapıyor. Güldürürken düşündüren çizgileriyle hepimize bir şeyler söylüyor. 7'den 77'ye herkesin okuyabileceği 'Temiz Mizah' anlayışında aile boyu gülünecek karikatürleri çizen Erdoğan Oğultekin en zor meseleleri en kolay şekilde yorumluyor.

Sevdiklerinizle birlikte gülmek, eğlenmek biraz da meselelere kafa yormak istiyorsanız Dünyanın En Komik 250 Karikatürü tam size göre bir kitap.

Temiz mizah ile bolca gülümsemeler diliyoruz...


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 160
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2017
₺0,00
₺43,80

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 16
En / Boy : 14 / 20
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 5.1996
₺10,50

"Acı Çeken Bilim Adamları" ilk Yunan bilim insanlarından modern dünyanın dahileri, Newton ve Einstein'a kadar mucitlerin acı dolu ve enteresan hikâyelerini sunuyor!

Bu kitapta zekice buluşları, tehlikeli deneyleri ve dünyamızı değiştiren garip hataları bulacaksınız...

Acı çeken kimyagerler, biyologlar, gökbilimciler, fizikçiler ve acı veren ilk bilimsel metotlar burada!


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 208
En / Boy : 15 / 19
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 3.2018
₺45,10

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 46
En / Boy : 18 / 18
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 9.2013
₺36,90
12 Eylül’ü karikatürlerle anlatan ilginç bir kitap... Hüzünlendirirken düşündüren; düşündürürken dudak altında gülümseten bir çalışma... Tabip Taner Özek’ten...
Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : Ankara
Sayfa Sayısı : 63
En / Boy : 16 / 16
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 9.2012
₺36,90

Cumhuriyet Gazetesi’nde 2003-2013 yılları arasında çizilen "Otobüsdekiler" çizgi-bant çalışmasının, bu kitapta bir bölümünü okuyacaksınız. "Otobüstekiler ", yazarın 11. kitabını oluşturuyor. Her sabah uyanıp, işine giden veya bir yere ulaşmak isteyen insanlar, otobüslerde, kapalı, sıkışık, kargaşa içinde bulurlar kendilerini. Dönemsel, tarihsel bir yolculuktur bu.

Hergün yaşanılan, kendini dönüştüren yeniden üreten, özellikle emekçilerin, işçilerin, alışverişe giden kadınların, sürekli cep telefonuyla ilgililenen öğrencilerin, borsacıların, emeklilerin, siyasal islamcıların, Y Kuşağı gençlerin, muhafazakarların, liberal solcuların...

Hayatlarını buluruz. Karikatürler 10 yıllık dönemi kapsasa da, her gün otobüste ve toplu yaşamın her alanında, yabancısı olmadığınız olayların mizahı bir dille anlatımını bulacaksınız.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 116
En / Boy : 19 / 24
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 12.2014
₺28,00

Her biri, üzerinde sayfalarca değerlendirme yazılabilecek nitelikte, yılların birikim ve deneyiminin ürünü olan 125 adet karikatür, Hasan Aycın’ın fırçasından...


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 132
En / Boy : 23,5 / 22
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 5.2018
₺89,25

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 130
En / Boy : 24 / 22,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : .2013
₺89,25

İslâm dünyasının ve aslında “insan dünyası”nın kanayan bir yarası, Filistin sorunu. Yarım asrı aşkın bir süredir kan ve gözyaşının döküldüğü bu coğrafyada, Kudüs bu yaranın sembol şehri. Bu albümde Hasan Aycın konuya ilişkin çizgileriyle, İbrahim Demirci ise şiirleriyle bir araya geldi…


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 123
En / Boy : 24 / 22,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 8.2017
₺89,25

Kötü hafıza yoktur, eğitilmemiş hafıza vardır.
İş, eğitim ve günlük hayatta güçlü bir hafızaya sahip olmak çok önemlidir. Profesyonel Karikatürist ve Hafıza Geliştirme Eğitmeni Bülent Oktay tarafından hazırlanan “Karikatürlerle Hafıza Geliştirme ve Kolay Hatırlama Teknikleri” kitabı, en kolay, en etkili ve en eğlenceli hatırlama ve hafıza geliştirme yöntemlerini karikatürlerle açıklamaktadır.

Yaşınız ve mesleğiniz ne olursa olsun, bu kitapla siz de hafıza geliştirme ve hatırlamanın ne kadar kolay ve eğlenceli olduğunu göreceksiniz.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 127
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 12.2015
₺0,00
₺30,00

Piknik neredeyse üç bin gündür sürüyor. Şehrazat soluklu. Günden geceye, kareden kareye yatay hikayeler kuruyor. O büyük şerit tıka basa dolu: İnsanlar, olaylar, zaman, söz, sessizlik, kahkaha, iç daralması, şüphe, gökyüzü, aynalar, bilinen ve bilinmeyen sayısız işaret, korku, ve umut. Piyale Madra, bu dünyanın içinde bir başka dünya çiziyor. Orada, hem bu vaktin ortasında yaşıyoruz, hem de vaktin farklı bir boyutunda: Bizi çekip kendi atmosferinde alıkoyuyor. Piknik; kendi fiziğinde, kendi metafiziğinde tartıyor. Oysa şimdi, alışılmış akışının dışında bir "hal" de karşımıza çıkıyor. Piknik: Bir yerde başlayıp bir yerde biten bu toplam öylesine ustalıkla bütünlüğünde kotarılmış ki, kendisinden sonsuzluk kipini gene esirgememiş: Bir yerde başlayıp bir yerde bitmiyor da.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 109
En / Boy : 19,5 / 23,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 3.2007
₺32,80
Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 42
En / Boy : 20,5 / 20
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : .1999
₺1,50

Büyüyünce ne olacaksın?Hangi mesleği seçtin?İleride ne iş yapacağına karar verdin mi? Aranızda bu türden sorularla daha önce karşılaşmamış kimse yoktur herhalde...Peki bir yanıtınız var mı? Eğer henüz yoksa veya emin değilseniz acele etmeyin.Siz şimdilik bol bol hayal kurun yeter,Çünkü İleride onlaraçok ihtiyacınız olacak! Hayallerini meslek seçenler,''para kazanmak için çalışmak''gibi bir zorunluluğun henüz çok uzaklarda olduğu çocukluk çağına ait hayallerini geleceğe taşıyanların öykülerini anlatıyor.Merakını cezbeden ve onda heyecan uyandıran şeyin peşine düşerek,ileride sahip olacağı meslek ile daha küçük yaşlarda bütünleşen''usta''lar kendi öykülerini çizgi roman aracılığla anlatıyorlar. Nalan ve Gönül de Hayallerini meslek seçenlerden ve bu çizgi romanda onların çocukluk düşüncelerinin bir ürünü.''Çizgi Roman nedir,nasıl üretilir ve yaratıcıları kimlerdir? diye merak ediyorsanız,bu soruların yanıtını elinizdeki kitapta bizzat ustalarından alabilirsiniz
Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 54
En / Boy : 16 / 24
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 7.2014
₺53,62

Bu kitabın yazarı sensin.
Bu kitabın yazarı benim.

Sen, ben, yan sokaktaki lokantada yirmi küsur bardağı düşürmeden taşımaya çalışan garson, elinde bir bezle, şefinin bakışları altında, boşalan her masaya hiç vakit kaybetmeden koşturan komi, müşterisinin kibir saçan uyuz bakışları karşısında kahveye tükürmemek için kendisini zor tutan barista, harçlığını çıkarmak eli ojeli, saçı permalı akranlarına her öğleden sonra hizmet eden garson kız… Bizler mülksüzüz. Bizler kazandığımız parayla kendimize ait vintage kafeler, vejetaryen restoranlar açamayacağız. Butik otellerimiz olmayacak. Sahip olduğumuz tek sermaye alın terimiz. Satabileceğimiz tek şey zamanımız. Bizler çalışmak zorunda bırakılanlarız. Toplum, bizim emeğimiz üzerinde yükseliyor.

Biz işçilerin emeği ve kanı üzerinde!


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 96
En / Boy : 14 / 22
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 2.2016
₺30,81

Her biri, üzerinde sayfalarca değerlendirme yazılabilecek nitelikte, yılların birikim ve deneyiminin ürünü olan 125 adet karikatür, Hasan Aycın’ın fırçasından...


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 132
En / Boy : 23,5 / 22
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 3.2016
₺89,25

Her biri derin düşüncelerin ürünü olan 116 adet karikatür, Hasan Aycın’ın fırçasından... Eserin takdiminde, usta edebiyatçı Cemal Şakar'ın, Hasan Aycın ve çizgisini anlattığı inceleme yazısı da bulunmakta...


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 132
En / Boy : 23,5 / 22
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 3.2015
₺89,25

Her biri derin düşüncelerin ürünü olan 125 adet karikatür, Hasan Aycın’ın fırçasından...


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 132
En / Boy : 23,5 / 22
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 7.2014
₺89,25
1 2 3 ... 5 >

Karikatür Nedir?

Karikatür nedir?” in cevabı için ele alınan konuların komik ya da iğneleyici olması için abartan ve çarpıtan çizimledir demek yerinde kabul edilmektedir. Güldürücü ve düşündürücü resimler de karikatürün anlamı ifade etmektedir. Karikatür hakkında bir nevi resimlerin anlam kazanmış şeklidir tanımı da kullanılmaktadır. Resim sanatının alt dallarından bir olan karikatürün, zaman içinde gelişme gösterdiği de gözlenmektedir. Karikatür, Fransızca “caricature” sözcüğünden gelmektedir ve modern teknolojinin gelişmesi ile birlikte dijital cihazlar sayesinde oluşturulmaya başlanmıştır. 

Bunun yanında karikatür örnekleri arasında tarihin ilk karikatürünün de Leonardo da Vinci tarafından çizildiği vurgulanmakta ve Gian Lorenzo Bernini’nin karikatür sanatının yapı taşlarından biri olduğu da belirtilmektedir. Ayrıca, Hercula ve Pompei kazılarında vazo ve duvarlarda birçok karikatür görsellerine rastlanmaktadır. Karikatür sanatının İtalya ve Fransa’da ortaya çıkarak yol katettiği de eklenmektedir. Karikatür eserlerini yapan sanatçılara karikatürist veya karikatürcü denilmektedir. Tanınan ilk Türk karikatüristin ise Ali Fuat Bey olduğu ve çıkarılan ilk Türk karikatür dergisinin de 1970 yılında Teodor Kasap tarafından çıkarıldığı belirtilmektedir. Olayları çizerken, isterlerse olduğundan daha farklı bir şekilde abartıyla veya ironilerle yansıtmaktadır. 

Karikatür çizimi amacı, günümüzde yaşanmış bir olayı eğlenceli, komik ve eleştirel bir gözle ifade ederek ters giden şeyleri tartışmaya açmak olmaktadır. Böylece düşündürücü ve en komik karikatürler hem yaşamlardaki terslikleri ve yanlışları, hem de abartı bir dil ve görseller kullanarak mizahı içinde barındırmaktadır. Komik karikatürler incelendiği zaman bir takım özelliklerin baz alındığı fark edilmektedir. Bu özelliklerden bazıları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

  • Karikatürler bir sanat kolu olarak bilinmektedir.
  • Mizahi ve abartılı ögeler barındırması gerekmektedir.
  • Karikatürlerde uzun konuşmaların yapılmaması tercih edilmektedir.
  • Renkli veya renksiz olarak karikatür çizimi gerçekleşmektedir.
  • İğneleyici kelimeler kullanılmakta fakat küfrün ve argonun yapıtın kalitesini olumsuz etkilediği de bilinmektedir.
  • Yazılı ve yazısız olarak iki ayrı türde karikatür çizilmektedir. 

Karikatür Kitapları

Kitap karikatür örnekleri genelde bir karikatüristin kendi eserlerinin toplandığı yapıtlar olarak okuyucuların karşısına çıkmaktadır. Uzmanların da belirttiği gibi Türk karikatür tarihinde kendine ayrı bir yer edinen karikatür sanatçısı Turhan Selçuk’un birçok karikatür kitabı bulunmaktadır. Siyaset başta olmak üzere birçok toplumsal olayı en iyi karikatürler kategorisinde kâğıda aktaran Turhan Selçuk’un “Siyasetin Göbeği” kitabı yanında PTT’nin 1991 yılında “Türk Karikatür Sanatı” başlıklı seri kapsamında Turhan Selçuk’un yarattığı “Abdülcanbaz”  çizgi karakterini konu alan bir posta pulunun varlığından da söz edilmektedir. Ayrı bir hayran kitlesi olan ünlü şovmen ve karikatüristin Cem Yılmaz karikatürleri yer aldığı “Karikatürler 1992 – 1996 Cem Yılmaz” eseri de ilgi toplamaktadır. 

Yabancı karikatür çizerlerin içinde yer alan Chabouté’nin “Yapayalnız” eseri de bilirkişiler tarafından benzersiz çizgiler ve gizemli hikâye ifadeleri ile yorumlanmaktadır. Fransız karikatüristin bu kitabı yalnızlığı çizimle ile ortaya koymaktadır. İngilizce karikatür arayışı içinde olan kişilere de Bill Scott'un “The Crazy World of Hospitals” kitabı işaret edilmektedir.Bunlar yanında karikatür kitapları türü içinde karikatür hakkında bilgi, çizim tekniği ve ortaya konmasını destekleyecek bilgilerin yer aldığı kitaplarda kitap dükkânlarında yerlerini almaktadır. Mizah karikatür yapıtları dışında Martin Pope’nin “Karikatür Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Her Şey” kitabı gibi eserler karikatür hakkında öğrenilmek istenilen birçok şeyi pratik tavsiyeleri ve ilham verici örnekleri ile yeteneklerini geliştirmek isteyenlere sunmaktadır. 

Dünyada yayınlanan ilk karikatür kitabının İngiltere’de basıldığı ve Mary Darly’in “A Book Of Caricaturas (1762)” eseri olduğu vurgulanmaktadır. 18. Yüzyıldan beri alanda uzman gösterilen Thomas Rowlandson’dan ve James Gillray’dan bahsedilmektedir. Günümüzde karikatürün geniş kapsamlı yapılan ve hemen hemen her ülkede bir kitlesi olan düzenli olarak dergi ya da kitaplar halinde okuyucularla buluşan bir sanat dalı haline geldiği de bilinmektedir. Ayrıca karikatürler kitaplar dışında süs objelerinde, yastıkların, çakmakların, kupaların ve tişörtlerin üzerine de basılmaktadır. Karikatür biblo bunlar arasında yer almakta ve evlilik karikatür, sevgililer günü karikatürleri, doktor karikatürleri, deli karikatür ve hatta doğum günü karikatür tasarımları ile kişilerin karşısına çıkmaktadır. 

 

Çocuklar İçin Karikatür Kitapları

Çağımızda karikatür, bilgisayar ve tasarım yazılımlarının yaygın oluşu sebebiyle kimi zaman bilgisayar ortamında ortaya çıkmaktadır ki bunun için geliştirilmiş yazılımlarının varlıkları bilinmektedir. Bilgisayarla çizim için ayrıca dijital cihazlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir ama bu yolla elde edilen çizimlerin de daha net renklere sahip olduğu fark edilmektedir. Çocuk için hazırlanan karikatür kitapları da bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Salih Memecan'ın “Sizinkiler” serisinin kahramanları Limon ve Zeytin gerçek dünyaya bu şekilde gelmektedir. Zeynep Memecan’ın “Zeynep Amerika’yı Anlatıyor” 127 sayfalık kitabı da çocuklar için derlenen kitaplar arasında yer almaktadır. Çocuk karikatür kitapları konusunda sıklıkla karşılaşılan bir diğer isim de Behiç Ak olmakta ve karikatüristin “Karikatür Kitabı” adındaki eseri bilinmektedir.

Çocuklar için karikatür yapıtları arasında Turgut Yüksel’in “Karikatür Çizmeyi Öğreniyorum” serisi temel geometrik şekiller, harfler ve sayılar kullanılarak karikatür çizimini minik okuyuculara aktarmaktadır.  Çocukların eğlenirken öğrenmesine destek sağlayan yapıtlarda matematik ile ilgili karikatürler de rastlanmaktadır. Birçok ders branşının kitaplarında kavram karikatürü ve konuşma baloncukları yer alırken, bu baloncuklar okurlara öğrenilmesi gerekilen kısa bilgileri sunmaktadır. Çocuklar için hazırlanan karikatür kitaplarının içinde anlamlı karikatürler bulunmakta ve minik dünyaların eğlenirken bilgi edinmesi ve doğru davranışlar kazanması desteklenmektedir. Ayrıca resimli ve çizimli deyim karikatürleri de çocuklar için derlenen yapıtlar olarak adından söz ettirmektedir. 

Türk Karikatür Yazarları

Karikatür sanatı, Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında mecmuaların geniş yayılması ile tanınmaya başlamaktadır. İlerleyen dönemlerde de Cemil Cem, Sedat Nuri İleri, Mehmet Bahar, Münir Osman gibi isimler karikatür sanatında başarılı işler ile kendinden bahsettirmektedir. Cumhuriyet dönemi karikatür çiziminde ise Cemal Nadir Güler, Münif Fehim Özarman ve ilk Türk kadın karikatüristi Selam Emiroğlu isimleri gözlenmektedir. Zamanımızda yaygın sanatlardan biri olarak gösterilen karikatür çiziminde ise Umut Sarıkaya, Selçuk Erdem, Behiç Ak, Oğuz Aral, Abdülkadir Elçioğlu, Ersin Karabulut ve Yiğit Özgür isimlerine sıklıkla dergilerden ve internet sitelerinden ulaşılmaktadır. Yiğit Özgür’ün beyle karikatür çizimleri birçok kişinin yüzünü güldürürken, Özgür’ün “Karikatürler Serisi”, “Çizgi Öyküler” ve “Hunililer” kitapları da okuyucuların yorumlarına göre sevilerek okunmaktadır. 

Dünyaca ünlü Türk karikatür sanatçısı Mustafa Kutlukhan Perker’in “Ölmeden Önce Gülmeniz Gereken 1000 Karikatür” eserinin Sait Faik’ten Darth Vader’a, taş devrinden modern çağın kadın-erkek ilişkilerine ve trafikte sıkışmaktan uzaya gitmeye kadar hem günlük yaşam hem de popüler kültür detaylarını kapsadığı fark edilmektedir. Piyale Madra’nın “Âdemler ve Havvalar Serisi”, Oğuz Aral’ın “Avni” maceraları, Latif Demirci “Eyyy Siyaset”, Erdil Yaşaroğlu’nun “Komikaze Serisi”, Cihan Ceylan’ın “Karikatürler Serisi” ve Emre Ulaş’ın “Babalar Serisi” gibi daha nice kitap, Türk karikatür yazarlarının eserlerine örnek teşkil etmektedir. 

İslami Karikatür Kitapları

İslami karikatür kitapları denilince de akla Hasan Aycın gelmekte ve karikatür sanatçısının “Zılal”, “Şar”, “Hub”, “Berk”, “İftah”, “Eyse” ve “Sarp Geçit” yapıtları tanınmaktadır. Yine İbrahim Demirci’nin “Kudüs Ey Ey”, Franz Rosenthal’ın “Erken İslam’da Mizah”, Kemal Urgenç’in “Otobüstekiler” ve Dr. Ali Coşkun’’un “Kızıl Elma Tüm Türk Tarihi Karikatür Kitabı” İslami karikatür eserlerine örnek gösterilmektedir. 


 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı