ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Kalem

Kalem Çeşitleri

Kalem, yazı yazmak ve çizim yapmak için kullanılan araca denilmektedir. Kırtasiye ürünleri içerisinde en çok kullanılan kalemler, günlük hayatın her alanında kullanılmaktadır. Evde, okulda, işyerinde gerekli olan kalemler, farklı tasarımda ve renklerde geniş ürün çeşitliliğine sahiptir. Her bir çeşit kendi içerisinde farklı alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kullanıcısına sunmuş olduğu bu hizmet, ihtiyaca en iyi derece de karşılık verecek şekilde üretilmektedir. Kalem çeşitleri, uç derecelerine, renklerine, mürekkep dolum şekline göre de farklılık göstermektedir. Bu amaçla üretilmiş başlıca kalem çeşitleri şu şekilde sıralanabilir: 

 

  • Kurşun Kalem: Plastik ya da ahşap dış çevreye sahip iç kısmında ise yazma işini gerçekleştiren grafit bulunmaktadır. Doğal kurşun kalem üzerine farklı baskı teknikleri kullanılarak şekil verilebilir. Aynı zamanda kurşun kalemler kalemtıraş yardımı ile uç kısmı açılarak daha iyi yazı deneyimi gerçekleştirilmesine imkân sunmaktadır.
 
  • Tükenmez Kalem: Modern yazım araçlarından biri olan tükenmez kalem en çok kullanılan kalem çeşitlerinden biridir. Kalem içerisinde yer alan boru şeklindeki malzeme içerisine konulan mürekkebin uç kısma aktarılmasıyla yazı yazma işlemi gerçekleştirilir. Resmi işlemlerde genellikle tükenmez kalemler imza kalemi olarak tercih edilmektedir. Kendi içerisinde farklı renkleri ve tasarımları mevcuttur. 
 
  • Dolma Kalem: Doldurma kalem anlamını da taşımaktadır. İçerisinde mürekkep doldurmak için kullanılan bir hazne vardır. Bu hazneye doldurulan mürekkep sayesinde yazı işlemi gerçekleştirilir. Divite benzer kullanım biçimi olan dolma kalemler ondan farklı olarak mürekkebi içerisinde barındırmaktadır. 
 
  • Uçlu Kalem: Okul kalemleri içerisinde değerlendirilen uçlu kalem çeşitleri basma kalem olarak da adlandırılmaktadır. Farklı uç kalınlıklarında üretilen bu kalemlere takılan uçlar yazı yazma işlemini gerçekleştirir. Uçlu kalem çeşitleri kendi içerisinde 0.5, 0,7 ve 0,9 kalınlıklarında üretilmektedir. Her kalınlık için harici uç üretiminde yapılmaktadır. Dayanıklı modelleri uzun süreli kullanım imkanı sunmaktadır. 
 
  • Pilot Kalem: Mürekkepli kalemler içerisinde yer alan doldurulabilir özellikteki kalemler arasında yer almaktadır. Ancak kalemin marka ve modeline göre doldurulamayan pilot kalem çeşitleri de üretilmektedir. Belirli uç incelikleri yer alan bu kalemlerde en ince uç 0,3 inceliğine sahiptir. 
 
  • Keçeli Kalem: Canlı renklendirme işlemlerinde kullanılan pek çok çizim işleminde tercih edilmektedir. İçeriğinde yer olan boya kalıcı ve lekesi çıkmayan mürekkepten oluşmaktadır. Bu yüzden yazıların ya da resimlerin canlı kalmasından dolayı sıklıkla kullanılmaktadır. 
 
  • Tahta Kalemi: Farklı renklerde genellikle okullarda kullanılan tahta kalemi kalın uçludur ve doldurulabilir özelliğe sahiptir. Özel tasarımlı kapakları sayesinde doldurulan mürekkeplerin akmasına engel olmaktadır. Tahta kalemlerinin yapısı standarttır ve ölçüleri tüm kalemlerde aynıdır. 
 
  • Asetat Kalemi: Kaygan yüzeylere yazı yazmak için kullanılan kalemlerdir. Kalıcı kalemler arasında yer alan bu kalemler CD, DVD gibi ürünlerin üzerine yazı yazmak içinde kullanılmaktadır. Kullanım amaçlarına göre farklı renkleri mevcuttur. 
 
  • Çizim Kalemi: Teknik kalemlerdir. Pratik, hızlı ve kaliteli çizimler yapmak için kullanılmaktadır. Mühendis kalemi, mimar kalemi olarak da bu çeşitler tercih edilmektedir. Özel mürekkepleri bulunan bu kalemlerde aynı özellikte çizim yapmak önemlidir. 
 
  • Sihirli Kalem: yazılan yazının kalemin arkasında yer alan mor ışık yardımı ile göründüğü kalem çeşididir. Ortaokul ve lise öğrencileri tarafından ilgi gören bu kalemlerin kendiliğinden silinen mürekkepli seçenekleri de bulunmaktadır.

,

En Çok Kullanılan Kalem Markaları

Günlük yazı işlerinin yapılması ya da okulda kullanılmak üzere alınan okul kalemleri, kaliteli seçilmektedir. Hem yazılan yazıların kalitesi hem de kalemlerin uzun süreli kullanım imkânı olması için kaliteli modellerin seçilmesi gerekmektedir. Kalem çeşitleri farklı markalar tarafından birçok modelde üretilmektedir. Bu modeller arasında en fazla tercih edilen marka Faber Castell Dir. Bu markanın üretmiş olduğu kalemlerin kullanıcı kitlesi oldukça fazladır. Boya kalemi seti, kurşun kalem, keçeli kalem, pastel boya, kalem boya gibi çeşitleri üreten Faber castell, müşteri memnuniyeti bakımından en çok tercih edilen markaların başında gelmektedir.

Uçlu kalem çeşitlerinde en fazla kullanılan markalardan biride Rontring’tir. Kalemin kaliteli ürünlerden üretilmesi ve sağlam yapısı tercih edilmesinde etkili olan unsurlardır. Ayrıca dünya genelinde kullanıcılar tarafından beğenilen stabilo markası, renkli kalemler bakımından oldukça çeşitlidir. Özellikle fosforlu kalem seti kullanıcıların yoğun ilgi duyduğu ve boyama kitaplarında kullandığı çeşitleridir. Tükenmez kalem çeşitlerinde Bıc, Pensan, oldukça başarılı yazı deneyimi sağlayan markalar arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak oldukça yüksek fiyatlı satışa sunulan pahalı kalem markaları ise Tibaldi, Waterman, Elegance.

 

En Güzel Kalem Setleri

Kalem seti, kalemlerin içeriğine göre set haline getirilmektedir. Uçlu kalem seti, kalem silgi ve uç kutusundan oluşturulurken, boyama kalemleri farklı renk seçenekleri ile set haline getirilmektedir. Özellikle boya kalemi seti öğrencilerin en fazla tercih ettiği setlerin başında gelmektedir. Ayrıca profesyonel işlerde kullanılmak üzere oluşturulmuş çizim kalemi çeşitlerinden oluşan setler uzman kişiler tarafından tercih edilmektedir. Resim kalemi bu tür setlerin içerisinde yer alan, özellikle karakalem çalışmalarında kullanılan çeşitlerin başında gelmektedir. 

Tükenmez kalem seti içerisinde birçok rengin yer aldığı geniş uçlu kalemlerden oluşturulmuştur. Kullanım alanı bakımından çeşitlilik gösteren kalem setleri oldukça avantajlı seçenekler arasında yer almaktadır. Hem fiyat hem de birçok malzeme set içerisinde yer aldığı için fonksiyonel kullanım imkânı sunmaktadır. Okul kalemleri olarak da tercih edilen kalem setleri öğrencilerin ihtiyacını en iyi şekilde karşılamaktadır. Resim yapmak için, renkli yazı ya da resmi işlemlerde kullanılmak üzere tasarlanmış bu setlerin çok çeşitli modelleri de bulunmaktadır.

Kalem Fiyatları

Kalem fiyatları, kalemin marka ve modeline göre farklı fiyat aralıklarında kullanıma sunulmaktadır. Kırtasiye malzemeleri içerisinde yer alan kalemler oldukça çeşitlidir. Bu çeşitlilik kalemlerin fiyatlandırılmasında belirleyici olan faktörlerden biridir. Ayrıca kalemin kalitesi ve üretiminde kullanılan malzeme türü de fiyatının değişmesine neden olmaktadır. Günlük işlemlerde kullanılan tükenmez kalem, profesyonel işlemlerde kullanılan çizim kaleminden daha uygun fiyatlarda satışa sunulmuştur. Aynı şekilde standart kurşun kalem çeşitleri tasarımlı ya da lisanslı olarak üretilen kalemlerden daha uygundur. 3d kalem fiyatları, üretildiği markanın özelliğine göre belirlenmiştir. Çünkü her markanın kalitesi birbirinden farklıdır. Kalem fiyatları satın alınan yerlerin kampanyalarına göre de çeşitlilik göstermektedir. Kalemlerin set halinde satılması tekli satılan modellerine göre de fiyatlarında farklılık görülmektedir. 

Çizim İçin Uygun Kalemler

Çizim kalemi, teknik işlemlerde kullanılan kalemlerin başında gelmektedir. Profesyonel işlemlerde kullanılan bu kalemler moda, inşaat, sanat alanlarında sıkça tercih edilmektedir. Mühendis kalemi, üzerinde yer alan cm ve inç ölçüleri ile mühendislerin işini kolaylaştırmaktadır. Bu özelliği sayesinde fonksiyonel kullanım oluşturan kalemler teknik çizimlerde oldukça başarılı işler çıkarmaktadır. Ayrıca profesyonel çizimlerde kullanılacak resim kalemi çeşitleri yumuşak uçludur.  Mimari ve grafik çalışmalarında kullanılan kalemlerin sertlik derecesi H uçludur. Genel çizimlerde 2H tercih edilmektedir. 

Çizim kalemlerinde sadece uç yapısı değil kalemin markası da oldukça önemlidir. Her markanın üretmiş olduğu modelin sunduğu hizmet farklıdır. Bu yüzden çizim gibi profesyonel işlemlerde kullanılan kalemler kaliteli malzemeye sahip olmalıdır. Yapılan çizimin kalitesi, mürekkebin kalitesi ve kalıcılığı malzeme özelliklerine göre değişmektedir. Vernik kalitesi düşük kalemler ise çizim esnasında kullanıcısına verim sağlamadığı için tercih edilmeyen seçenekler arasındadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı