ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Kitap Ayracı

 

Ayraç Modelleri

Bir kitap vesilesiyle günlük hayatın yorucu temposundan, stresinden ve gerçekliğinden bir nebze de olsa uzaklaşmak için kitap sayfalarında kaybolunmaktadır. Bu keyifli sürede bir ihtiyacın giderilmesi için elden bırakılan kitaplarda nerede kalındığını belli edici ayraç sayesinde kitap sayfaları kıvrılmaktan kurtulmaktadır. Zevklerin ve renklerin kitap ayracı modelleri içinde söz konusu olduğu da bilinmektedir. Kitap okumayı seven bireylerin gelişmiş estetik duygusu seçilen ve sevilerek kullanılan ayraç modelleri de kendini göstermektedir. 

Günümüzde artık satın alınan her kitabın içinden çıkan kitap ayracı, kitap kapağı ile aynı basımı taşımaktadır. Ayraç çeşitleri içinde klasikleşmiş bu model dışında gören herkes de hayranlık uyandıran farklı, yaratıcı tasarımlar piyasalarda çok rahat bulunmaktadır. Okuyucuların kitapları okurken ilerlemelerini, takip etmelerini sağlayan ayraçlar basit tasarımlar gibi görünse de birden fazla farklı özellik ile üretilmektedir. Tasarım, boyutlar, üretim materyalleri, renklerin ve desenlerin geniş bir skala çeşitlemesi sayesinde kitap sevenler tarzlarına uygun modelleri tercih etmektedir. 

Kitap ayracı tasarımı genelde kâğıt veya karton gibi materyallerden yapıldığı düşünülse de ahşap, keçe, metal kitap ayracı, mıknatıslı ve hatta ışıklı kitap ayracı fikirleri de kitapların arasında yerini almaktadır. Kitap ayraçlarında üretimlerinde kullanılan materyaller kadar üzerlerindeki ayraç tasarımı ilgi uyandırmaktadır. Özgün çizimler, ikonik karakterler yanında gençlerin ve Japon sanatı hayranlarının her dönem gözdesi anime kitap ayracı çeşitleri görenlerin dönüp dönüp tekrar bakmasına neden olmaktadır. Kitap ayracı baskı kalitesinin fark edildiği her model için ayrı emek harcandığı da düşünülmektedir. 

Işıklı kitap ayraçlarının hem okuma sırasında hem de sonrasında kullanıcısına LED ışıkları ile eşlik etmesi keyifli anlar geçirilmesine ortam hazırlamaktadır. Origami kitap ayraçları da kağıt katlama sanatının bütün hünerlerini renkli halleriyle sunmakta ve ortaya çıkmış sevimli hayvan figürleri zevkle kullanılmaktadır. Şık tasarımlı kitap ayraçlarının el yapımı veya dil çubuğundan olanları, amigurimi tasarımları, örgü ve makrome modelleri kitap dükkânlarında ve e-ticaret sitelerinde yer almaktadır. Ayrıca özel olarak hazırlatılan kişi isimli veya fotoğraf baskılı kitap ayraçları da yıllarca saklanan özel bir hediye statüsü taşımaktadır. Bütün bu çeşitliliğin içinde kitap ayracı boyutları ise genelde 2x8 inç ölçülerinde olduğu, biraz daha ufak 2x6 veya 2x7 inç boyutlarının da kullanıldığı gözlenmektedir. 

Ahşap Kitap Ayracı

Ahşap kitap ayracı sıra dışı tasarımları yanında ahşabın sıcaklık veren görüntüsü de stil sahibi bir kitap ayracını ortaya koymaktadır. Deformasyonlara, kırılmalara ve bükülmelere karşı dayanıklı olan ahşap kitap ayraçları, uzun yıllar kullanıcısını mutlu etmektedir. Renk, biçim ve desen olarak her zevke hitap etmekte ve çokça seçeneği bulunmaktadır. Ham ahşap görüntüsüne sahip kitap ayraçlarına ekstra seçenek oluşturan eskitilmiş, yakılmış gibi duran kitap ayraçları da rustik havasıyla entelektüel bir görünüm sergilemektedir. Kişilerin yaşam stilini ve beğenilerini yansıtan ahşap kitap ayraçları, keyifli bir kullanım imkanı sunmaktadır. 

Kitap okuma aralarında kalınan yerin bulunmasını sağlayan ahşap ayraçlar hafif yapıları ile kolay taşınma imkânı da yaratmaktadır. İnce yapıları ahşapla beraber naif bir görüntü de sağlamaktadır. Kuş tüyü tasarımlı ahşap ayraçlar büyüklerin favorileri arasında yer alırken ayı, tavşan veya tilki gibi hayvan figürlüleri de minik kitap kurtlarını heyecanlandırmaktadır. Ahşap kitap ayraçlarında doodle art, karikatür, karakalem çizimleri ya da doğal güzelliklerin minimalist çizgilerle resmedildiği görsellikler görülmektedir. Ünlü şairlerin birkaç dizesinin bulunduğu, sevilen dizi ve film yıldızlarının da yer aldığı veya karakterlerin üzerine oyulduğu ahşap kitap ayraçları birçok yerde kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. 

Mıknatıslı Kitap Ayracı

Mıknatıslı kitap ayracı, iki tarafında mıknatıs bulunan metalden imalatı yapılmış modeller olarak bilinmektedir. Birçok desen ve figür mıknatıslı kitap ayraçlarına eşlik ederken, o da dayanıklılığı ile kullanıcısına uzun yıllar eşlik etmektedir. Çanta ve ceplere rahatlıkla sığabilen mıknatıslı ayraç, kullanışlı ve rahat eşyalar grubuna da girmektedir. Kitap ayraçları içinde en çok bilinen ve sevilen mıknatıslı kitap ayracı, iki tarafı da eşit boyda olan mıknatısların karşılıklı gelecek şekilde ve genelde tek parça halinde tasarlanmasıyla imalatı yapılan modeller olmaktadır. 

Mıknatıslı kitap ayracının görevi okunulan son sayfayı iki mıknatıs parçası arasına alarak işaretlemek ve kitap okuyucusunun sayfanın farkına varmasını sağlamaktadır. Mıknatısların gücü ve inceliği kitap sayfasında kullanılmaya uygun olarak tasarlanmaktadır. Çünkü normalde sayfalar mıknatısın gücü ile kopma veya yırtılma yaşama ihtimali barındırmaktadır. Tasarımcılar mıknatıslı kitap ayraçlarının çekmeden çıkarılmasını ve açarak kullanılmasının en doğru yöntem olduğunu belirtmektedir. 

Genellikle kalın dokulu bir kartona yapışık haldeki mıknatıslar ile hazırlanan mıknatıslı kitap ayraçlarında farklı baskılar bulunmaktadır. Sevimli hayvan figürleri, doğa manzaralara veya klasikleşmiş ünlü resimlerden Frida, Sabahattin Ali, Bob Marley, Van Gogh, Mona Lisa, Küçük Prens gibi baskılar örnek verilmektedir. Atatürk, Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan veya 10 Kasım gibi önemli kişilerin ve günlerinde yer aldığı mıknatıslı kitap ayraçları sevilerek kullanılmaktadır. Sadece düz renk isteyenlere de sonsuz alternatifler sunan mıknatıslı kitap ayraçları, kitap sayfalarında düz ya da yatay kullanım farklılıkları da yaratmaktadır. 

Hediyelik Kitap Ayracı

Okumaya seven yakınlar ve önem verilen kişilere kitapla beraber alınan hediyelik kitap ayracı çeşitliliği ile her beğeniye hitap etmektedir. Detaylı ve iyi bir araştırma neticesinde kişiye özel ayraç kriterine uygun fotoğrafa veya isme özel kitap ayracı tasarımları, hiç unutulmayacak ve hatta ömür boyu saklanacak hediye fikirlerinden biri olmaktadır.  İsimli kitap ayracı iyi bir baskı kalitesi ile hem hediye edeni hem de alanı mutlu etmektedir. İsim ve fotoğraf fikrine alternatif olarak hediyelik kitap ayraçlarında klasik desenler, geleneksel motifler ve hatta daha modern tasarımlara varıncaya kadar geniş bir seçenek ağı kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. 

Hediyelik kitap ayraçları modelleri incelendiğinde el yapımı kitap ayracı modelleri de arayış içinde olan kişilerin dikkatini çekmektedir. El yapımı ayraç seçeneklerinden deri kitap ayracı şık ve dayanıklı bir görsellik sunmaktadır. Amigurumi kitap ayracında da tığ örgü ve sık iğne tekniğe ile yapılan oyuncaklar form değiştirerek kitap arasında ayraç kullanımına uygun hale getirilmektedir. Kanaviçe kitap ayraçları ve origami kitap ayraçları da el yapımı hediyelik kitap ayraçlarına örnek teşkil etmektedir. 

Kitap Ayracı Fiyatları

Çok farklı model alternatifi ile satılan kitap ayraçları fiyatları da bu çeşitliliğin içinde farklılık göstermektedir. Kitap ayraçlarının tasarımları, ayraçların kalitesi ve imalatlarında kullanılan materyaller fiyatları etkilemektedir. Mesela gümüş kitap ayracı değerli bir maddeden imal edildiği için fiyatın diğer kitap ayraçlarına göre farklı yansımaktadır. Deri ya da fotoğraf baskısı gibi alternatif kitap ayraçları da karton, düz renk kitap ayraçlarına göre daha fiyatlı olmaktadır. 

Özel ve anlamlı günleri için kitap ayracı düşünen kişiler kitap ayracı toptan fiyatlarını incelemektedir. Gayet uyguna gelen bu yöntem ile iyi bir hatıra fikri yaratılmaktadır. Bütün bunların yanında kitap ayraçlarının fiyatları genel olarak değerlendirilirse uygun ve bütçe dostu olduğu fark edilmektedir. Kitap dükkânlarda kitap veya dergi alışverişi yapmış kişiler ödeme için kasaya geldiklerinde rengârenk ve çeşit çeşit uygun fiyatlı kitap ayraçları ile karşılaşılmakta veya e-ticaret sitelerinden istenilen model bütçe dostu rakamlar ile alınmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı