Bu çalışma, ailede samimi olarak sevgi, huzur ve mutluluk arayan ve mutluluğa katkı sağlamak isteyenlere doğru adresi göstermek için yapıldı. Bilinenkonu ve problemlere, bir kısmı bilinen ama göz ardı edilen çözüm önerileri sunuldu.
Çalışmamızın, mutluluk arayanlara, sorunun değil. çözümün bir parçası olmak isteyenlere yararlı olacağını umut ediyoruz.


Basım Ayı/Yılı : 2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 140
Ağırlık : 140
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺75,00
Sorunlar - Çözümler - Testler

Aile içinde mutlu musun?
Eşiniz sizi seviyor mu?
Aileniz yıkılmak üzere mi?
Sağlıklı bir aile nasıl olmalı?
Ruh sağlığınız yerinde mi?
Stressiz bir aile ortamı nasıl sağlanır?
Sevgi ve aşk tekrardan canlanır mı?
Eşimle hangi cümlelerle konuşmalıyım?
Olumlu iletişim nasıl kurulur?
Aile olarak ekranın kapanında mıyız?

Aile nedir? Bu soru son zamanlarda küresel çapta yaşanan hızlı değişimlerle anlamını yitirmiştir. Aile birliğine düşman olan çeşitli oluşumlar bu birliği bozmak için her türlü yola başvurmuştur.
Sağlıklı ve mutlu bir toplum, mutlu fertlerle sağlanır. Mutlu fertler, mutlu ailelerin ürünüdür. Bu yüzden aile kavramına tekrardan gerçek anlamını yüklemeli ve aile nedir sorusunu cevaplamalıyız.

Aile bir kalkandır.
Aile sığınaktır…
Aile sıcacık duyguların yaşandığı bir kucaktır.
Toplumsal çürümenin ilacıdır.
Bireysel ve hazcı bir dünyada huzura, paylaşmaya bir kapıdır.
Yıkılan, sıkılan, daralan minicik kalbimizin ferah bulacağı oksijendir.
Aile oksijendir; havadır, nefestir, sana hayat verendir, ayakta tutan can verendir.
Can verendir aile; neşedir, keyiftir, hayata ruh katandır, moral veren, enerji verendir.
Aile eğitimdir; terbiyenin mebaı, güzel ahlakın kaynağıdır.
Aile dokunmadır; sarmalayıp kucaklayıp koruyandır.
Aşktır, mutluluktur, sevgidir, heyecanlar ve hevesler merkezidir.
En önemlisi de aile güven hanesidir. Seni ayakta tutan, sana kim olduğunu hatırlatan, düştüğünde kaldıran, seni ötelemeyen bir yuvadır.


Basım Ayı/Yılı : 11/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 100
Ağırlık : 100
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺70,00
Bebeklik Çocukluk Ergenlik

Motor gelişimi diğer gelişim alanları ile ilişkilendirerek bebeklikten ergenliğe kadar inceleyen bu kitap, gelişim alanında çalışan öğretim elemanlarına, öğrencilere ve alanda çalışan diğer meslek elemanlarına motor gelişim alanının desteklenmesinde, daha becerili insanlar yetiştirilmesinde yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Motor gelişim özelliklerini daha iyi tanıyarak bebeklerin, çocukların ve ergenlerin bu alandaki gelişimlerine etkin olarak yardımcı olabiliriz.


Basım Ayı/Yılı : 12/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 165
Ağırlık : 165
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺99,00

Ninni; çocukları büyüten anne, anneanne, babaanne, nine, sütnine, teyze, abla, yenge ya da bu işle görevli bakıcılar tarafında, söylenir.
Ninni, tek bir topluluğa, topluma özgü değildir; evrensel bir türdür. Her milletin, kendi yaşam koşullarına göre düzenlenmiş ninnileri vardır. Ninni söyleme geleneği, çok eski çağlardan beri vardır ve ufak tefek değişiklikler dışında dünyanın her yanında aynıdır.

Çocuğun gelişiminde, özellikle müzik eğitiminde ninnilerin önemli bir yeri vardır.

Ahmet Köklügiller


Basım Ayı/Yılı : 3/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 144
Ağırlık : 144
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺30,80
₺32,00

Günümüzde toplumsal değişime paralel olarak ailenin “anne, baba ve çocuklar”dan oluşan bir toplumsal kurum olduğu yönündeki klasik yaklaşımdan uzaklaşılmaktadır. Dünya genelinde boşanma, evlilik dışı çocuk sahibi olma, bekar bireylerin evlat edinmesi, ebeveynlerden birinin ölümü, ebeveynlerden birinin şehir dışında ya da yurt dışında yaşaması gibi çeşitli nedenlerle oluşan ve ebeveynlerden birinin çocuğun bakımından sorumlu olduğu tek ebeveynli ailelerin sayısındaki artış, bu aile yapısını anlamaya yönelik çabaların da artmasına yol açmıştır.
Bu kitapta, tek ebeveynli ailelerde aile aidiyeti konusu ele alınmıştır. Temel insan ihtiyaçlarından biri olarak aile aidiyeti tek ebeveynli aileler özelinde incelenmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 12/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 144
Ağırlık : 144
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺90,00

Nereye bakarsanız bakın, fiziksel oyun—gürültülü patırtılı delişmen etkinlik—olağan olmaktan çıkarılıyor. Beden eğitimi dersleri azalıyor, teneffüslerdeki serbest etkinlik kısıtlanıyor, hatta bazı yeni okullar bahçesi bile olmayan binalarda açılıyor. Çocukların bilgisayar ve konsoldaki sanal hırgür oyunlarına yönelmesi şaşırtıcı mı gerçekten?

Dr. DeBenedet ve Psk. Dr. Cohen ise bu düzeni sarsıp tepetaklak etmeye kararlı—hem de gerçek anlamıyla! Jimnastik, dövüş sanatları, bale, geleneksel sporlar, hatta hayvan davranışı gibi farklı alanlardan türettikleri düzinelerce hareketli oyunu sıkı bağlar kurmak, olumsuz davranışları gidermek, özgüven geliştirmek ve daha pek çok farklı amaç için nasıl kullanabileceğimizi anlatıyorlar. Bu oyunlar eğlenceli ve maliyetsizdir, üstelik pek çok yönden hem çocukların hem ebeveynlerin sağlığına yararlıdır. Öyleyse şu elektronik cihazlarımızı bırakıp delişmen oyunlara başlayalım!

“Delişmen oyunu destekleyen esin dolu bir savunu! Sizi temin ederim ki bu kitabın yalnızca birkaç sayfasını okuduğunuzda bile kendinizi yerde, çocuğunuzla güreşip kahkahalar atar halde bulacaksınız!”

- Michael Thompson, Kâbil’i Yetiştirmek ve Sıkı Dostlar, Amansız Düşmanlar yazarı


Basım Ayı/Yılı : 3/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 192
Ağırlık : 192
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺74,80

Sevgili Anne;
Yazma, okuma, eğlenme, güçlenme, saklama zamanı şimdi!
Bebeğini büyütürken elinden düşürmeyeceğin bu defteri ilerde çok hoş bir hatıra olarak çocuğuna armağan edebilirsin hissiyatıyla anne ajandan ile çocuğunu büyütürken harika zaman geçirirsin umarım…
Bu ajandaya ulaşan güzel anne, kendini asla yalnız hissetme…
Upuzun annelik serüveninde bil ki yalnız değilsin… Uykusuzluk, endişe, soğuk çaylar kahveler, anne topuzu, sabah; öğlen ne yese, öğlen; akşam ne yese düşünceleri, kendin yemek yemeyi unutma halleri hepsini birlikte yaşıyoruz.
Ajandandaki ‘bugün kendin için ne yapacaksın?’ bölümünü sakın atlama.
Her gün kendin için yapacağın en ufak şey bile emin ol sana çok iyi gelecek…
Mutlu bir anne, mutlu bir eş, mutlu bir evlat, mutlu bir çalışan, mutlu bir kadın olman için önce kendini iyi hissetmen gerek…
Unutma sen harika işlere imza atan ve elinden gelenin en iyisini yapan harika bir kadınsın…
Seni tüm kalbimle kucaklıyorum ve annelik yolculuğunda yanında olmaktan inanılmaz mutluyum…


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 272
Ağırlık : 272
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺165,00

“Birlikte günbatımını izlerken Gustavo aniden, ‘Hoş geldin Turco’ dedi. ‘Kusura bakma bu aralar pek kendimde değilim, özellikle bu saatlerde kendimi pek iyi hissetmiyorum. Bu salonda onunla birlikte günbatımını izlemeye alışmışım, tam elli sene bunu yapınca insan alışıyor işte. O insan artık sadece eşin değil, aynı zamanda hayat arkadaşın oluyor ve her ne yapıyorsan onunla birlikte yapmaya alışıyorsun, tarif edilemez bir duygu. Julia’yı sen de tanıyorsun, ne kadar tatlı ve anlayışlı bir kadın olduğunu biliyorsun ama benim için bundan çok daha fazlası olduğunu bilmelisin. O benim hayatımda asla sahip olamayacağım her şeyi temsil ediyordu; mutluluk, huzur, şefkat, anne sevgisi, neşe, coşku, şımartılmanın hazzı ve yargısızca kabul edilmenin sarhoşluğu. Kendi ailem bile beni asla kabul etmedi ve hiç sevgi görmedim, ta ki Julia ile tanışıncaya dek ve işte o zaman gerçekten yeryüzünde bir yerim olduğunu anladım.’ ”
İlişki koçu ve yazar Adil Yıldırım, 50 Maddede Evlilik isimli yeni kitabında uzun evliliklerin sırrını açıklarken, bizleri mutlu evliliğe götürecek ilişkinin altın kurallarının ve formüllerinin altını çiziyor. Evlilik öncesi ve sonrasına dair başınıza gelebilecek her şey bu kitapta!


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 240
Ağırlık : 240
En / Boy : 11,5 / 17,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺75,60
Nedir ve Nasıl Yardım Edebiliriz?

- Kompleks travmanın, travmadan farkı nedir?
- Dissosiyasyon nedir?
- Çocukları nasıl etkiler?
- Nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Bu sorular ve daha fazlası kompleks travma ve dissosiyasyonun doğasını anlamaya yönelik bu rehberde yanıtlanıyor ve karmaşık görünen bu konuları herkes için anlaşılabilir bir hâle geliyor.
Kompleks travma ve dissosiyasyon, etrafında çok fazla kafa karışıklığı ve yanlış anlama olan bir konudur. Bu durum, çocukların gerçekten ihtiyaç duydukları destekten yoksun kalmalarına ve hatta gerçekten mücadele ettikleri sorunların yanlış teşhis edilmesine yol açabilir.
Çocuk Travmaları için Çalışma Kitabı’nın tamamlayıcısı olarak yazılan bu kitap, kompleks travma ve bunun sonucunda ortaya çıkan dissosiyasyon hakkında bilgi vermeyi, konuya açıklık getirmeyi ve anlayışı derinleştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu kitap çocuklarla ilgilenen veya çalışanlara pratik tavsiyeler de sunmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 112
Ağırlık : 112
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺75,00

Biz çocuk gelişimcilerin danışanlarımızdan çok sık duyduğu bir cümle vardır: “Çocuğa siz söyler misiniz?” Kitabı bitirdikten sonra kimse bu cümleyi kurmak zorunda kalmayacak çünkü onların ne istediklerini kendi ağızlarından dinlemiş olacaksınız. 

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünden Prof. Dr. İsmihan Artan, meslekteki 37 yıllık deneyimlerini ve gözlemlerini Çocuğa Siz Söyler misiniz? kitabında bir araya getirdi. Kendi deyimiyle insanlığın ortak dili olan “çocuk olmak”tan yola çıkan Artan, birbirine bağlı hikâyeler aracılığıyla okurlarını kendi çocukluk anılarına, hatıralarına yolculuğa çıkarıyor. Sayfalar arasında gezinirken kendinize rastlayabilir ve belki de uzun zamandır dinlemeyi bıraktığınız çocukluğunuzun sesini duyabilirsiniz.


Basım Ayı/Yılı : 5/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 232
Ağırlık : 232
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺75,65
Çocuğunuzun Duyusal Düzenleme Zorluklarının Duyusal ve Davranışsal Bileşenlerini Yönetme Becerileri

Çocuğunuzu benzersiz sinir sistemi nedeniyle farklı duyusal tetikleyicilere nasıl aşırı veya yetersiz yanıt verebilecekleri konusunda geliştirin. 
Ebeveynlik, davranışlar öngörülebilir ve yaşa uygun olduğunda bile zorlayıcı olabilir ve bir çocuğun sinir sistemi düzensiz olduğunda, ebeveyn olmak daha da zorlaşabilir. 
Duyusal düzenleme sorunu yaşayan bir çocuğunuz varsa, davranışları karşısında kafanız karışabilir. Duyusal bilgiyi işleme ve kontrol etmede zorluk çeken çocukların nasıl kaçıngan, endişeli, sabırsız veya sinirli olabileceğini anladığınızda ise işler biraz daha kolaylaşır. Çocuğunuza Duyusal Düzenlemede Yardımcı Olmak, çocuğunuzun davranışlarının ve duygusal patlamalarının temel nedenini anlamanıza yardımcı olacak!
Dr. Suzanne Mouton-Odum ve Ruth Goldfinger Golomb, çocuğunuzun duyusal hassasiyetinin nasıl hissettirdiğini ve davranışlarını nasıl etkilediğini daha iyi anlayabilmenizi sağlarken çocuğunuzun duygularını yönetmesine aynı zamanda ailesiyle ve arkadaşlarıyla ilişkilerini geliştirmesine yardımcı olacak güçlü duyusal düzenleme becerilerini adım adım paylaşıyor.
Çocuğunuza Duyusal Düzenlemede Yardımcı Olmak kitabında çocuğunuzun duygularını ve davranışlarını yönlendiren duyusal hassasiyetle başa çıkmak için etkinliği kanıtlanmış ipuçları ve stratejiler bulacak ve çocuğunuzun düzensizliği, karşıt davranışları, yemek yemeyi reddetmesi, yıkıcı davranışları ve anksiyetesinin neden olduğu evinizdeki gerilimi azaltmanın yollarını keşfedeceksiniz.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 240
Ağırlık : 240
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺130,00
Postmodern Zamanda Anne Olmak

“Yeni anneliğin sosyokültürel bağlamına duyduğum sosyolojik merakın arkasında, teyze olduktan sonraki gündelik hayat tecrübelerimin akademik bir sorgulamaya dönüşmesi hikâyesi yer almaktadır. Henüz yüksek lisans eğitimine yeni başlamış bir öğrenciyken yeğenimin doğumunu tebrik etmeye gelen komşu topluluğunda yer alan annelerin hepsinin çocuklarının yaramaz değil, fakat hiperaktif olarak nitelendirmesi beni şaşırtmıştı. Hem kendi kuşağıma hem de kendi annemin de içinde yer aldığı bir önceki kuşağın annelik tecrübelerine dair gözlemlerim ise annelik deneyimini akademik bir merakla soruşturduğum bir düşünme alanı açtı. Bu gözlemlerden en önemlisi benim gibi orta sınıftan annelerin ne kadar özverili olursa olsunlar, her daim kendilerini yetersiz ve bir şekilde suçlu hissediyor olmalarıydı. Söz konusu duygular ile uzmanlık bilgisi arasında kurduğum bağlantı ise beni annelerin uzmanlık bilgisiyle nasıl bir ilişki kurdukları ve bu ilişkiyi nasıl anlamlandırdıkları sorusuna sevk etti. Elinizdeki kitap söz konusu soruya cevap arama çabasını temsil etmektedir.”

–Zehra Zeynep Sadıkoğlu


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 256
Ağırlık : 256
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺81,60

Büyümek - Bebeklikten Çocukluğa


Basım Ayı/Yılı : 2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 96
Ağırlık : 96
En / Boy : 21 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺65,60
Öykülerle Çocuk Eğitimi

Çocukluk, insan olabilmenin temelidir. Çocuklar ruhu ve özüyle hayatta var olmak isterler. Dünyayı merak duygusuyla keşfederler.

Yaşadıklarının üzerine koyarak büyür ve gelişirler. Onlar iyi bir gözlemcidir, ne sunarsanız öyle şekillenir. Deneyerek ve yaşayarak daha kolay öğrenirler. Hayalleri sınırsızdır, enerjileri bitmez tükenmezdir, hep farklı şeyler yapmak isterler…

Çocukluk; bir ressamın hayal gücünün tuvale yansıması, bir müzisyenin duygularının notalara dönüşmesi, bir romancının hayal dünyasının yazıya dönüşmesi, bir şairin ruhunun mısralara dönüşmesi gibidir…

Çocuk olmak; toprağı avuçlamaktır, gökyüzüne bakmaktır, rastgele sağa sola koşmaktır, bir şeye başlamaktır, bir şeylerle uğraşmaktır, sağı solu dağıtmaktır, kaydırağa ters binmektir, kendini yaşamaktır, varoluşunu oluşturmaktır…


Basım Ayı/Yılı : 7/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 215
Ağırlık : 215
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺140,00

Ülkemizde ve dünyada üstün yetenekli çocukların eğitim ve yaşam yolculuklarının tasarımında, tüm gelişim alanlarını kapsayacak şekilde bilim ve teknolojideki son gelişmelerin bütünleştirilmesi önem arz etmektedir. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları olarak K12’den üniversiteye öğrencilerimiz için her zaman kaliteli ve kişiye özgü öğrenim modelleri oluşturmak için çalışmalar yürüttük ve yenilikçi eğitim modelleri tasarladık. Bahçeşehir Üniversitesi olarak; üstün potansiyelli öğrencilerimize rehberlik eden öğretmenlerimiz için Lisansüstü Eğitim Enstitümüz bünyesinde kurguladığımız ‘Üstün Zekâlılar ve Yeteneklilerin Eğitimi’ yüksek lisans programımızla uzun yıllardır öğretmen eğitimleri veriyor, alanyazına katkı getiriyoruz.Okuyacağınız bu eser alana önemli bir katkı sağlayacaktır. Uygulama örnekleri ile zenginleştirilen kitap; öğretmenlere, öğretmen adaylarına, ailelere ve alan uzmanlarına eleştirel düşünme, yaratıcılık, fiziksel, zihinsel, sosyal, duygusal ve sezgisel gelişim alanlarının desteklenmesi konularında önemli bilgiler sunuyor. Bu kapsamda üniversitemiz bünyesinde Eğitim Bilimleri Fakültemizde görev alan Dr. Öğretim Üyesi Değerli Ayşin Kaplan Sayı Hocama teşekkür ediyor, kitabın okuyuculara yeni bir bakış açısı kazandırmasını ve tüm paydaşlar için yararlı olmasını diliyorum.


Basım Ayı/Yılı : 4/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 168
Ağırlık : 168
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺123,82

“Hikâye anlatımı hiç şüphesiz dinleyicinin zihninde bilgi veya fikirlerin izini bırakmanın en iyi yoludur. Bu kitap, hikâye anlatımının anahtar bir eğitim aracı olarak kullanımının teşvikine yardımcı olacaktır.”
—Dr. Jane Goodall, DBE, Jane Goodall Enstitüsü’nün kurucusu ve BM barış elçisi
“Bu kitap sizi usul usul heyecanlandıracak ve çocuklarınızla aranızda derinden bir bağ kuracak. Sizlerde ‘Ben bunu yapabilirim,’ hissini uyandıracak.”
—Kim John Payne, Aile Danışmanı ve Daha Sade Bir Hayat’ın çoksatan yazarı
“En iyi hikâyeler bizi en derinden tanıyan insanlar tarafından anlatılır. Bu konuda özgüven eksikliği duyuyorsanız size yardımcı olacak pek çok şey bu kitapta mevcut.”
—Steve Biddulph, Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Sırları kitabının New York Times çoksatan yazarı
“Bir kitap nasıl bu kadar şahane olabilir! İnsanlar, dünyayı öncelikle hikâyeler aracılığıyla anlar, bu da sevdiğiniz miniklerin dünyasını birazcık hayal ve bol bol sevgiyle şekillendirebileceğiniz anlamına geliyor.”
—Bill McKibben, Çevreci ve Doğanın Sonu’nun New York Times çoksatan yazarı
“İlişkilerde yoksulluk, günlük hayatta stres ve travmanın olduğu bugünlerde hikâye anlatımı bağ kurmayı, ümidi, iyileşmeyi ve direnci destekleyen her ebeveyn, öğretmen veya danışman için erişilebilir bir yöntem olarak kabul ediliyor. Silke ile Joe bu önemli hediyeyi kendilerine ait hikâyeler, atalarından kalma masallar ve öğretilerle sunuyor.”
—Fr. Richard Rohr, Lisanslı Klinik Sosyal Hizmetler Uzmanı ve Çocuk Terapisti


Basım Ayı/Yılı : 2/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 192
Ağırlık : 192
En / Boy : 13,5 / 21,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺96,00

Hayatın ilk yıllarını kapsayan erken çocukluk, gelişimsel yapıtaşlarının şekillendiği bir döneme rastladığından kritik öneme sahiptir. Bu dönemde başarılı bir gelişimsel desteğin sağlanması ancak etkili ve kaliteli bir eğitim programı ile mümkün olabilir.

Eğitim programı özünde: eğitimin neden yapıldığı (amaçlar/kazanımlar/- göstergeler), eğitimin içeriği (araç olarak kullanılacak konular), eğitimin nasıl yapılacağı (öğrenme süreci-etkinlikler-yöntem ve teknikler), eğitimin sonucunda ne olduğu ve ne olması beklendiği (değerlendirme) soruları için aranan yanıtların; planlama, uygulama ve değerlendirme süreçlerindeki organizasyonunu ortaya koyar.

Erken çocukluk programının organizasyonunda ise öğretmen, fiziksel-sosyal-kültürel çevre, öğrenme ortamı, öğrenmede oyunlaştırma, aile katılımı, teknoloji ve yönetsel sistem bileşenlerinin etkileşimi ve uyumu, programın başarısını ortaya koyar.

Kitapta; erken çocukluk eğitim programının doğru anlaşılması için gerekli; etkili ve başarılı bir erken çocukluk eğitim programının özellikleri, programın planlama, uygulama, değerlendirme boyutlarıyla işleyiş süreci ve programın bileşenleri tüm yönleriyle, kapsamlı bir şekilde verilmiştir.

 

Basım Ayı/Yılı : 8/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 376
Ağırlık : 376
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺156,00

Evrensel yaklaşımlarda çocuk gelişimi ve eğitimine ilişkin bazı “iyi uygulamalar” tanımlanmaktadır. Bu uygulamalarda tanımlanan işlev, süreç ve talepler tüm dünyadaki aileler için ortak özellikler taşıyabilmektedir. Diğer yandan ebeveynlik kültürel olarak da inşa edilmektedir. Ailelerin çocuk yetiştirme tutumları, içinde bulunulan kültürün özelliklerini ve değerlerini yansıtmaktadır. Her kültürün kendine özgü aile yapı ve özelliklerinin, çocuk yetiştirme tutumlarının varlığından söz edilebilir. Bu nedenle kültürel özelliklerin ve farklılıkların da tanımlanması önem taşımaktadır. Bir kültürde bulunan aile özelliklerinin, çocuk yetiştirme tutumlarının ve ebeveyn-çocuk ilişki modellerinin diğer kültürlerdeki ilişkilere genellenememesi, aile ve ebeveynliği her kültürde ayrı ayrı inceleme gereğini doğurmaktadır.

Her toplumda, kültürde ve tarihsel dönemde ailelerin özellikleri birbirinden farklılık göstermiştir ve göstermeye devam etmektedir. Ebeveynlerin inanç ve davranışlarındaki kültürel çeşitlilik etkileyicidir. Ancak kültürler arası farklılıkların belirlenmesine çok önem vermek, kültürden bağımsız olarak ebeveynlerin mutlu ve sağlıklı çocuklar yetiştirmeye çalıştığının gözden kaçırılmasına yol açmamalıdır.

Aile özelliklerinde toplumdan topluma, kültürden kültüre farklılıklar gözlendiği gibi, aynı kültürün içinde, o toplumdaki farklı sosyal sınıflara ait ailelerde ve bireyler arasında da farklılıklar gözlenebilmektedir. Ebeveynlik, evrensel ve kültürel özellikler kadar kişisel deneyimlerden ve bireysel özelliklerden de etkilenmektedir.

Bu bakış açısıyla kitapta Kültürlerarası Perspektiften Aile ve Çocu(klu)k; Çocuk ve Aileye Kültürel Yaklaşımlar; Erken Çocuklukta Ana Babalık ve Çocuk Yetiştirme; Farklı Kültürlerde Çocuk Yetiştirme; Günümüzde Türk kültüründe Aile ve Çocuk; Türkiye`de Boşanma Olgusu ve Şiddet Bağlamında Kadın ve Çocuk; Kültüre Duyarlı Öğretmenlik ve Aile Danışmanlığı; Kültüre Duyarlı Aile Katılım Çalışmaları ve Örnek Etkinlikler bölümlerine yer verilmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 10/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 216
Ağırlık : 216
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺124,00

Bu kitap bir kişilik kuramları kitabı değildir. Bu kitap birebir hayatın kendisi, kişilik gelişiminde ne kadar önemli olduğumuzun farkında olma kitabıdır.

Anne babaysanız ve dünyaya bir çocuk getirdiyseniz sorumlusunuz demektir. Bu sorumluluk, hem çocuğunuza hem kendinize hem de toplumunuza karşı bir sorumluktur. Bu kitabı daha sağlıklı, yapıcı, mutlu ve umutlu çocuklar yetiştirebilmek; içe kapalı, psikopat, asosyal, problemli bir çocuk yetiştirmemek için okumalısınız.

“Mizaç (huy) doğuştan gelendir, değiştirilemez. Lakin çevresel şartlar, aile, eğitim ile mizacı çok daha sağlıklı hale getirme şansımız vardır.’’

Serhat Furkan Eskalen

“Kişilik, insanın çevresel şartlardan etkilenmesi sonucunda ortaya çıkan özelliklerin bütünüdür. Ebeveynler çocuklarının kişilik gelişiminde çok büyük role sahiptirler.’’

Yunus Emre Yılmaz


Basım Ayı/Yılı : 12/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 130
Ağırlık : 130
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺90,00

Bebeklikten Ye!şkinliğe Çocuk Yetiştirme Sanatı`nı çocuklarına doğru şekilde destek olmak isteyen, etkili ve uygulanabilir yöntemler arayan her anne ve babanın hem kendini geliştirmesi hem de çocuğu ile sağlıklı ve ılımlı bir iletişim kurmasına rehberlik etmek için yazdım.

Bu kitap “Elimden gelen bu, daha ne yapayım?” diyerek ümidini kaybedenleri, bütün yeşil dallarını ve parlak çiçeklerini kaybetmiş gibi hissedenleri ve gücünü, sabrını zaman zaman da olsa yitirenleri yeniden ayağa kaldıracak ve onlara yeni bir bakış açısı sağlayacakır.


Basım Ayı/Yılı : 9/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 224
Ağırlık : 224
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺124,00

Karakter ve değer eğitimi erken çocukluk dönemi olarak tanımlanan yaşamın ilk sekiz yılında kritik öneme sahip unsurlardan biridir. Çünkü karakter gelişimi ve değer eğitimi, çocuğun kişilik gelişimi ve ahlak gelişimi açısından önemlidir. Erken yaşlarda ailede, okulda ve çevrede çocuğun maruz kaldığı değer eğitimi yaşantıları hem bütünsel gelişimini hem de kişiliğini doğrudan etkileyen yaşananlardır. Çocuğun toplumda kendine yer edinebilmesi kişilik gelişimiyle birlikte değer eğitimi süreçleriyle ilişkilendirilebilir. Karakter gelişimi bireyin mizaç özelliklerinin önemli rol oynadığı, ancak eğitimsüreçleriyle desteklenmesi gereken önemli bir alandır. Çocuğun sahip olduğu bu bireysel özelliklerin, erken çocukluk döneminde değer eğitimi uygulamalarıyla desteklenmesi gerekmektedir.

Çağdaş eğitim anlayışını benimsemiş olan öğretmen çocuğu tanıyıp karakter özelliklerinin farkında olmalı, etkili değer eğitimi etkinliklerini planlama, uygulama ve değerlendirme becerisine sahip olmalıdır. Başka bir ifadeyle, karakter ve değer eğitimine uygun eğitim programı hazırlayıp, çok boyutlu değerlendirme yapma konusunda da kendini yetiştirmelidir.

Bu kitap öğretmen adaylarının yanı sıra alanda çalışan öğretmenlerin ve ailelerin de yararlanabileceği bir kaynak niteliğindedir. On bölümden oluşan kitapta her bir bölüm farklı üniversitelerde çeşitli uzmanlık alanına sahip akademisyenler tarafından yazılmıştır.


Basım Ayı/Yılı : 11/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 256
Ağırlık : 256
En / Boy : 16 / 23,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺144,00

Deneyimsel aile danışmanlığı, aile terapisinde eylem odaklı bir yaklaşımdır. Pek çok klinisyen yapılandırılmış oyunlar ile fiziksel ve bilişsel zorlayıcıların kullanımı sayesinde bir ailede süregiden davranışlar ve bu davranışlara verilen tepkilere yönelik bir görü kazanabilecekleri çıkarımında bulunur. Geleneksel tedavi yöntemleri sıklıkla aile

bireyleri arasında yaşanan sözel münakaşalar veya birbirini suçlamalarla açmaza girerken deneyimsel danışmanlık, aileleri, tüm engellerin üstesinden gelmek amacıyla birlikte çalışmaya davet eder. Çoğu deneyimsel aktivite, ailenin bireysel problemleri için metafor olarak tasarlanabilir. Danışmanların bu tedavi yöntemini kullanması ailelerin günlük yaşantıları ve etkileşimlerinde kullanabilecekleri gerçek çözümleri deneyimlemelerine yardımcı olma konusunda mükemmel bir olanak sağlar. Birbirine Tutunmak’ta, Jackie Gerstein, terapistlere ve aile danışmanlarına deneyimsel danışmanlığı kendi uygulamalarında kullanmaları için muhteşem bir araç sağlamaktadır. Bu özel tekniğin yararları ve genel kullanımlara eleştirel bir bakış açısının yanı sıra aynı zamanda deneyimsel aile danışmanlığı oturumlarını geliştirmek için uygulamalı bir rehber sağlamaktadır. İçerdiği temel özellikler şunlardır:

- Aile terapisinde kullanılan oyunları, aktiviteleri, alıştırmaları içeren çekirdek bir bölüm.

- Uygun örneklemlerle bu aktiviteler yapılırken dikkate alınması gereken tedbirler.

- Her bir alıştırma ile birlikte deneyimsel aktivitelerin sonuçlarından çıkarım yapmaları için ailelere yardımcı olacak ayrıntılandırılmış sürece dair sorular.

- Aileyi, amaçlarını belirleyebilmeleri için cesaretlendirecek tavsiyeler.

- Deneyimsel terapi dersi süresince süreğen değerlendirme ihtiyacı üzerine bir tartışma.

- Performans anlaşmaları ve bilgilendirilmiş onam formlarını içeren deneyimsel terapi programlarında gerekli olan önemli belgelerin örnekleri.

Kullanımı kolay formatıyla Birbirine Tutunmak, aile terapisinin kelime hazinesine “eğlence”yi katarak okuyucularına geniş bir yelpazede aile dayanışma aktiviteleri sunar.


Basım Ayı/Yılı : 4/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 160
Ağırlık : 160
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺100,00

Geleneksel ve yeni medya araçlarının çocukların yaşamındaki etkileri yadsınamaz. Bu etkiyi olumlu bir düzlemde tutabilmek, medyayı çocuğun zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimini desteklemek, psikolojik iyilik halini güçlendirmek adına kullanabilmesi için başta ebeveynler ve eğitimciler olmak üzere toplumun her kesimine önemli görevler, roller düşmektedir. Ayrıca çocuk ve medya konusunda bilimsel bilgiye dayalı farkındalığın oluşturulması ve eylemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda kitabımızın tüm çocukların yüksek yararı için kullanılabilmesi dileğimle..


Basım Ayı/Yılı : 3/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 272
Ağırlık : 272
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺144,00

Önce tanışmak, sonra arkadaş olmak, birlikte nitelikli zamanlar yaşamak, arka- Serdal Seven daşlığı derinleştirerek güvene dayalı bir dostluk inşa etmek… Sağlıklı her insan bilir ki derin ve güçlü bağlar, uzun sürede ve emekle kurulabilir. Çocukla kitabı dost kılmak isteyen herkes; maddi manevi pek çok zorluğu göze almak mecburiyetindedir. Çocuğu da bu süreçten haberdar etmek şarttır. Çocuk bilmelidir ki bu dostluk için emek vermesi gerekecek ancak bu beyhude bir çaba değildir. Çocuk görmelidir ki kitaplarla dost olanlar çok nitelikli, canlı ve bereketli bir hayat yaşıyorlar. Onlar âleme herkes gibi bakmıyor, herkes gibi düşünmüyor ve konuşmuyorlar. Hayatın lezzetini de kederini de çok daha derinden hissediyorlar. Çocuk anlamalıdır ki okuma alışkanlığı, insana özgün bir şahsiyet yaratma imkânı veriyor.

Çocuklara kitap okuyan, çocuklarla kitap okuyan ve yalnızken de çocuk kitabı okuyan öğretmen ve ebeveynler; kitap-çocuk dostluğunu inşa edebilirler. Bu, özveri isteyen uzun soluklu bir iştir. Bu sebeple hepimiz derin bir nefesle iyi kitapların berrak sularına dalmayı göze almalıyız. Elinizdeki kitap, buna hizmet edebilmek için kaleme alınmıştır. Kitapta çocukta dil gelişiminden çocuğa göreliğe, çocuk kitaplarının taşıması gereken özelliklerden çocuk edebiyatının tarihsel serüvenine, okuma alışkanlığından sorun odaklı çocuk edebiyatına ve yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde çocuk edebiyatının rolünden metin türlerine dek pek çok başlık altında hem çocuğu ve kitabı tanımanın hem de çocukla kitap arasında sıcak samimi bir ilişki kurmanın yollarından bahsedilmiştir. Her biri alanın uzmanı olan akademisyenlerce kaleme alınmış olan bu çalışmanın öğretmen ve öğretmen adaylarına, ebeveyn ve araştırmacılara katkı sağlayacağını ümit ediyoruz.


Basım Ayı/Yılı : 3/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 264
Ağırlık : 264
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺144,00
26. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresi (09-11 Mart 2016 İstanbul)

“…Şiddete alışıyoruz, alıştırılıyoruz. Kadının tecavüze uğraması değil de, eşinin gözleri önünde tecavüze uğramasını daha önemsiyoruz. Şiddet söylemleri kullanarak -acımasızca, feci şekilde, kafası kolu birbirinden ayrılmış vaziyette vb.- daha etkili, güvenilir, kabul edilir olduğumuza inanıyoruz/inandırılıyoruz ve şiddet, cinayet, üçüncü sayfa haberleri giderek bizleri şaşırtmıyor, sıradan hâle dönüşüyor. Her türlü insanî ilişkileri birbirini tamamlayan, bütünleyen iki insan/iki cins eksenine oturtmak yerine güç ve şiddet dengesi üzerine kuruyoruz. Ataerkil sistem ise bütün dinamikleriyle bu durumu pekiştiriyor. Medya teknolojilerinin yaşamımızın büyük bir parçası hâline geldiği küreselleşen günümüz dünyasında, giderek yorgun, bedbin insanlar hâline geliyoruz. Korkularımız artıyor, mutsuzluklarımız artıyor…”

Nihal Kuyumcu

Çağdaş Drama Derneği ve İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen 26. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresi “Toplumsal Cinsiyet ve Şiddet” başlıklı temada yapılmıştır. Kongrede Türkiye, Finlandiya, Hırvatistan ve Sırbistan’dan gelen uzmanların yönettiği 9 atölye çalışması gerçekleştirilmiş ve 49 bildiri sunulmuştur. Kongrede ayrıca panel ve çeşitli sanatsal çalışmalar da yapılmıştır. Kongrenin teması ile aynı adı taşıyan bu kitapta yüzlerce uygulama örneklerine ve sunulan 49 bildirinin özetine yer verilmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 6/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 262
Ağırlık : 262
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺144,00

Aile yediden yetmişe tüm bireylerin özel ve genel yaşamlarını kapsayan , etkileyen ve değiştirebilen bir yapıya sahiptir. Aile fertleri genellikle birbirlerine psikososyal olarak benzemektedir. Ailenin kavramsal gerekliliği kişilerin tüm hayat kademelerini etkilemektedir. Aile bağları güçlü bir kişi , kişilik olarak diğer insanlardan daha baskın karakter özelliklerine sahiptir.
Ailelerin dağılma ,ayrılma süreçleri kişilerin psikolojik çöküntülere uğramasına yol açmakla birlikte , kişilerin doğruyu yanlışı ayırt edememe ve ya kendini yetiştirememe gibi olumsuz süreçleri de beraberinde getirmektedir. Aile içindeki tüm faktörsel kötü olaylar aile fertlerinin bir sonraki yaşamalarında dışa vurum olarak ortaya çıkmaktadır.Aile kurmayı ya da bir aileye ait olmayı başarmaya çalışan bireyler genellikle aile içindeki tüm olumlu yaşam tarzlarını benimsemiş ve bu yaşam tarzlarını kendi yaşamlarına adapte ederek aile kurabilmeyi felsefi bir görev olarak kendi iç dünyasında tanımlamış bireylerdir.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 160
Ağırlık : 160
En / Boy : 13,5 / 21,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺111,00

Evliliğin haritasına sahip olup, bu haritadan nasıl istifade edeceğini bilirsen her şey iyi olacaktır. Hışımla huşu bir arada bulunmaz. Gönül avcısı eşler olmalıyız ve sadece eşimizin gönlünü avlamalıyız. Evlilikle ilgili bilinçaltında gizlediğimiz tüm negatif düşünceleri rehabilite etmeliyiz. Eşlerde metanet, sukûnet, dirayet olmalı ki evliliklerinde karşılarına çıkan zorlukları kolaylıkla aşabilsinler. "An"ı kaybetmemek için zamanın kuyruğunu bırakmayı bilmeliyiz. Hiçbir sakızı çok çiğnemeyeceksin. Çünkü ağza acılık verir ve uzadıkça uzar. Ne kadar tatlı olursa olsun! Evlilik sakızı da aynen böyledir. Çok sık çiğneyip yıprattıkça uzar da uzar, acılaşır da acılaşır... Sonunda da bir yere yapışıp kalır. Evlilikte durağanlık yoktur. Mutlaka bir adım atılmalıdır. Ya bir adım ileri ya da bir adım geri... Bunun dengesini iyi ayarlayanlar mutluluğu yakalamışlardır. Evlilik, bir hayat bisikletidir. Pedalları ne kadar iyi çevirirseniz o kadar sorunsuz yolculuk edersiniz. Ve pedalları çevirdiğiniz müddetçe düşmezsiniz. Elinizdeki bu çalışma, birbirine rakip değil refik olan ve  evlilik hayatlarında acı tatlı, iyi kötü, tüm ailelerde yaşanma olasılığı yüksek şeyleri yaşamış olan bir çiftin hayat tecrübelerinden oluşmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 10/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 352
Ağırlık : 352
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺112,42

"Biricik Gülüm, benim hayatımda yaptığım hataları gözardı etme sakın. Ne günler geçirdik seninle, neler yaşadık?... Bir anne kız değil, iki kader arkadaşıydık sanki. Hele bebekliğinde... O günleri hatırlamıyorsundur ama, bu günlük sana her şeyi anlatacak Beni iyi dinlemeni ve kızını yetiştirirken bu püf noktalara dikkat etmeni istiyorum. Hemen şunu da belirteyim, ben bu hataları bilerek yapmadım. Çevrem, ailem ve belki de en önemlisi yetersiz gelen bilgim bunları bana yaptırdı. Sonraları kendimi çok iyi yetiştirdim, fakat geç kalmışlığın acısıyla... Ama sen öyle olmayacaksın. Benim acı tecrübelerim, sana örnek olacak Sen daha güzel yetiştireceksin Gonca gülünü".

"Kızımı Yetiştiriyorum" adlı bu kitap, kız çocuğuyla muhatap olan tüm yetişkinlere ve annelere rehber niteliğinde bir çalışma. Neden "kız" diyenler için ise, "eğitimli kızlar, eğitimli anneler demektir; eğitimli anneler, eğitimli toplum demektir," diyoruz. Kız çocuklarının eğitimine ayna tutacağını ümit ettiğimiz bu eserle kızlarınızı, gül gibi yetiştirmeye ilk adımı atmış olacaksınız. Kızlarımız, bizim güllerimiz, onları lütfen soldurmayalım.


Basım Ayı/Yılı : 4/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 400
Ağırlık : 400
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺123,37

Çocuk yetiştirmek sanattır. Bu sanatı en iyi şekilde yerine getirenler ise hiç şüphesiz anne babalardır... Ki onlar, aynı zamanda çocuk yetiştirme bilmecesinin de en önemli parçasıdırlar. Bu bilmecede joker, babalardır. Geleceğin babaları şimdinin gençleridir. Bu bilmecenin jokerini en iyi şekilde kullanmak ve gençlerin şifresini çözmek mi istiyorsunuz?

O zaman iyi babalar yetiştirmek ve bu bilmeceyi daha rahat çözmek için, lütfen "Oğlumu Yetiştiriyorum"a bir göz atın. Çünkü bu kitap; anneler, babalar, oğullar ve yolu erkek çocuklarla kesişenler için yazıldı.


Basım Ayı/Yılı : 4/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 336
Ağırlık : 336
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺123,37

Oğullarımız…
Saymakla bitmeyecek nice hayallerimiz ve beklentilerimiz vardır onlarla ilgili. Cesaretiyle harekete geçsin, merhametiyle karar versin. Taşı sıksa suyunu çıkarsın ama haksız yere karıncayı bile incitmesin. Yeri gelsin dağ gibi dursun sevdiklerinin arkasında yeri gelsin çınar gibi huzur versin insanlara...
Peki nasıl yönlendireceğiz oğullarımızı bu güzel vasıflara ulaşması için? Nasıl koruyacağız onları bir tık kadar uzağımızdaki kirli tuzaklardan? Nasıl yürüyecekler insan-ı kamil olma yolcuğunda bıkmadan usanmadan?
İnsanın değerinin yalnızca biyolojik varlığından ileri gelmediğini, fıtratındaki cevherlerin varlığını da öğretmeliyiz değerli yavrularımıza. Unutmayalım ki insanı yaratılmışların en şereflisi yapan şey, fıtratla getirilen değerin korunması yani maddi yapının asıl yaradılış amacını gerçekleştirme yolunda gereken niteliklerle bezenmesidir.
Elinizdeki bu kitap oğlunuzun fıtrat yolculuğunda onunla nasıl iletişim kuracağınıza, nasıl eğitip yönlendireceğinize dair öneriler ve pratik tavsiyeler sunmaktadır. Bu hayat yolculuğunun seyrini değiştirmek isteyen tüm anne babaların baş ucu kitabı olması dileğiyle...


Basım Ayı/Yılı : 12/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 280
Ağırlık : 280
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺101,47

Kızlarımız…
Saymakla bitmeyecek nice hayallerimiz ve beklentilerimiz vardır onlarla ilgili. Zarafetle yürüsün yolları, şefkatle sarsın yaraları. Yuvasını bir güvercin gibi kursun, kartal gibi korusun. Yeri gelsin sabır taşı gibi dursun dertler karşısında, yeri gelsin yağmur gibi bereket getirsin bastığı toprakları...
Peki nasıl yönlendireceğiz kızlarımızı bu güzel vasıflara ulaşması için? Nasıl koruyacağız onları bir tık kadar uzağımızdaki kirli tuzaklardan? Nasıl yürüyecekler insan-ı kamil olma yolcuğunda bıkmadan usanmadan?
İnsanın değerinin yalnızca biyolojik varlığından ileri gelmediğini, fıtratındaki cevherlerin varlığını da öğretmeliyiz değerli yavrularımıza. Unutmayalım ki insanı yaratılmışların en şereflisi yapan şey, fıtratla getirilen değerin korunması yani maddi yapının asıl yaradılış amacını gerçekleştirme yolunda gereken niteliklerle bezenmesidir.
Elinizdeki bu kitap kızınızın fıtrat yolculuğunda onunla nasıl iletişim kuracağınıza, nasıl eğitip yönlendireceğinize dair öneriler ve pratik tavsiyeler sunmaktadır. Bu hayat yolculuğunun seyrini değiştirmek isteyen tüm anne babaların baş ucu kitabı olması dileğiyle…


Basım Ayı/Yılı : 12/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 304
Ağırlık : 304
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺101,47

Şu dünya hayatında her canlı bir yolcudur, özellikle de insan… Yolcu olur da yol olmaz mı? Yol olur da yol hikâyeleri olmaz mı? İşte elinizde tuttuğunuz bu kitap da insan canlısının dünyadaki yolculuğunun başkahramanı olan anne ve babanın hikâyesini anlatıyor…
Çocuğun nasıl olması gerektiğine değil, nasıl olduğuna kendini bırakma yolculuğudur… Yolculuğun yorucu tarafına yoğunlaşan değil tadını çıkaran, güzele ve güzelliklere odaklanan, içindeki tabi olanı fark edip gönülle yapılan bir yolculuktur… Direten değil dirilen, dayatan değil dayanan bir yolculuktur… Acının da, hüznün de, sevincin de, mutluluğun da normal olduğunu bilen ve olduğu gibi kabul eden, normalleştiren bir yolculuktur… Kendine yansıyanı iyi görebilen ve kendi de iyi yansıtan olarak yolunu doğru bir haritayla devam ettiren, iş birliğine dayalı bir yolculuktur…
Bu hayat yolculuğunun seyrini değiştirmek isteyen tüm anne babaların baş ucu kitabı olması dileğiyle...


Basım Ayı/Yılı : 12/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 280
Ağırlık : 280
En / Boy : 13,5 / 19,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺101,47
Zihin Sömürüsü ve Aile

Müslümanlar yakın geçmişlerine kadar kadın-erken ilişkilerini “iffet ve mahremiyet”, “meveddet ve rahmet” kavramlarıyla şekillendirmekteydiler. Günümüzde ise bu ilişkileri “toplumsal cinsiyet eşitliği” ve “toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları”, “şiddet”, “kadına şiddet”, “cinsel yönelim” gibi “haz odaklı” Batı kültür ve medeniyetinin ürettiği, içeriğini anlamakta zorlandığı birtakım sözde kavram, teori ve modellerle yapılandırmaya çalışmaktadırlar.

Batı’nın “haz” odaklı bu düşünce sistemi son zamanlarda Müslüman dünyasına aile aracılığıyla aktarılmaya ve Müslüman’ın bu dünyadaki tek yaşama amacının “mutlu aile” kurmak olduğu algısı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Kur’ân ve Sünnet’e dayalı yorumlar “mutlu aile” algısı oluşturmaya yarayacak örneklerle derlenmekte, Hz. Peygamber (s.a.v) bütün ömrünü eşlerine adayan bir erkek olarak sembolize edilmektedir.

Bu kitapta küreselleş(tir)menin itici gücü olan Batı’nın sömürgeciliğinin evrilerek geldiği son noktada bütün dünyayı kölesi yapmak istediği ve bu yolda kendisine düşman olarak gördüğü İslâm’ın bütün izlerini silmeye çalışan bir sistem olduğuna işaretle Müslüman ailesinde ve şahsiyetinde meydana getirdiği değişikliklerin izi sürülmüştür. Elinizdeki bu kitapta “Modernleşme ile başlayan küreselleş(tir)me çalışmalarının hedefinde olan Müslüman ailesinin ya da kadın-erkek ilişkilerinin özgünlüğünü kaybetmesine sebep olacak risk alanları nelerdir?”, “Küreselciler Müslüman ailesini değiştirmek için hangi yöntemleri kullanmaktadır?”, “Bütün bu “değişim” naraları karşısında Müslüman ailesi nasıl korunmalıdır?” gibi soruların cevapları aranmaktadır.


Basım Ayı/Yılı : 5/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 416
Ağırlık : 416
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltli
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺271,42

• Çocuğun İçin En İyisini Seç
• Anne Karnından Yuva Sıcağına
• Canım Ailem Etkinlikleri
• Ailede Sorumluluk Eğitimi


Basım Ayı/Yılı : 3/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 923
Ağırlık : 923
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺289,50
Çift Dilli Çocuk Yetiştirmek İsteyen Ailenin El Kitabı

Zaman geçtikçe dünyanın küçük bir köy olduğunun farkına varmaya başladık. İletişim ve ulaşım araçlarının yarattığı fırsatları değerlendirmemiz için dünyada genel kabul gören bilim ve teknoloji dilinin bilinmesi şart! Düşünün ki sadece ilköğretime başlama yaşına gelen çocuğunuz ikinci bir dili çoktan öğrenmiş; o dili konuşuyor ve konuşulanı anlıyor olsun… Bunu görmek sizi ne kadar da mutlu eder, öyle değil mi?

İşte bu kitap; “Kendi çocuklarımıza evimizde ikinci bir dil nasıl öğretebilir” sorusuna cevap arayanlar için yazıldı. Yaklaşık on yıldır her kademe eğitim öğretim kurumunda İngilizce öğretmeni olarak görev yapma şansı buldum. İngilizce öğrenmeyi okulla sınırlamadan, hayatımızın içine dâhil ederek ve bazı metotlar kullanarak kızımı İngilizce-Türkçe çift dilli yetiştirdim. Şuan altı yaşında olan kızımın Türkçesi en az yaşıtları kadar ve İngilizcesi Türkçesinden daha hızlı.

Çift dilli çocuk yetiştirmek üzerine kılavuz kitap niteliğinde olan bu kitaba;
• Çift dilliliğin akademik altyapısı,
• Yöntemler, teknikler, tavsiyeler
• Anketler, röportajlar
• Günlük diyaloglar, oyunlar
gibi çift dillilik sürecinde ihtiyaç duyacaklarınızı topladım.

A’dan Z’ye çift dillilik üzerin her şeyi bulabileceğiniz bu kitap, Türkiye’de bu alanda, kılavuz niteliğinde basılan ilk kitaptır. Zevkle okumanızı ve çocuğunuza verebileceğiniz en güzel hediyelerden biri olan ikinci bir dili erken yaşta çocuğunuza hediye etmenizi diliyorum.


Basım Ayı/Yılı : 11/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 264
Ağırlık : 264
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺81,75

Bir çocuk yetiştirirken, bu süreçte kendi çocukluğunuzun izlerini taşıdığınızı hiç düşündünüz mü? Ya da çocukluğunuzun nasıl ortadan kaybolduğunu, kimler tarafından “yenildiğini” ?

Kaybedilmiş, tozlu raflarda unutulmuş çocukluğunuzu yeniden keşfetmeye hazır mısınız ?
Nasıl bir anne, nasıl bir baba olmanız gerektiği orada saklı!

Bu kitap sizi; masallarla, oyunlarla çocuklarınızın iç dünyasında bir gezintiye çıkartırken; bir yandan da kendi yitik çocukluğunuzla yeniden tanışmaya davet ediyor. Doz doz, gün gün, çocuğunuzun isteklerine karşılık verirken neleri kaçıyorsunuz? Nerede hata yapıyor ve hem kendinizi hem çocuğunuzu nasıl bir kaybediş öyküsünün yorgun kahramanları hâline getiriyorsunuz? Evet, tüm bunların cevabını satırlarda yavaş yavaş öğütecek ve sadece iyi bir ebeveyn olmakla kalmayacaksınız. Kendi çocukluk anılarınızda bugünün yetişkinliğini bulacaksınız! O hâlde doğru yerdesiniz.

Şimdi gelin, bir anne ve bir uzmanın dilinden, geleceğinize yol haritası çizecek bu sayfaları çevirmeye başlayın. Size sizi anlatıyor… Ve fısıldıyor: “Çocuğunu Gözlemle, İyi Tanı, Çözüm Elinin Altında!”


Basım Ayı/Yılı : 11/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 232
Ağırlık : 232
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺81,75

“Annen, baban seni biraz daha farklı yetiştirseydi,
Özgüvenini kazanman için biraz daha destek olsaydı,
Sana yeteri kadar cesaret verseydi,
Sen kim bilir daha neler yapardın.”

Şimdi senin de bir çocuğun var,
Keşfedilmeyi bekleyen.”


Basım Ayı/Yılı : 7/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 232
Ağırlık : 232
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺81,75

Ateşler içinde bile çiçek yetiştirilebilir!

Anne babalar, anne baba adayları, eğitimciler ve geleceğin yetişkinleri olan çocukların iyi yetişmesini isteyen herkes için; uygulanmış ve uygulanabilir örnekler eşliğinde çok sayıda yollar sunan bir başucu, masaüstü, çanta ve el kitabı!


Basım Ayı/Yılı : 1/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 368
Ağırlık : 368
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺140,00
Evde - Okulda Anne - Baba Rehberi

Disleksili bir çocuğun okuma, heceleme ve/veya konuşma zorluğu beyin gelişimindeki kalıtsal mirasa göre olduğu gibi kişinin aldığı öğrenme tipine göre de kişiden kişiye değişiklik gösterir. Beyin normaldir, çoğunlukla çok “zeki”dir, ama algılama alanında farklı alanların güçlü olması şeklindedir.

Bu “fark” kişi okuma ve yazma öğrenirken zorluk yaşamaya başlayıncaya kadar tespit edilmeden varlığını devam ettirir. Disleksisi olan her birey özgündür, ama çoklu algı yaklaşımı geniş bir yaş aralığı ve öğrenme farklılıklarına hizmet etmeye yetecek kadar esnektir. Çoklu algı yaklaşımı pek çok kişi için faydalı olabilir; bu disleksili çocuk için hayati önem taşır. Öğretmenin uzmanlığı anahtar rol oynar.

Bu aracın amacı sınıf öğretmenlerine disleksi hakkında temel bilgiler sağlamaktır, onu sarmalayan mitler ve yanlış kanıları gidermek ve sınıflarındaki çeşitli öğrenme gruplarının başarı kapasitelerini arttıracak bir kaynak olmasını sağlamaktır.

Disleksi bir hastalık değildir, bu yüzden bir tedavisi de yoktur. Yerinde tanı, uygun ve zamanında eğitim, çok çalışma ve aile, öğretmenler, arkadaşlar ve diğer kişilerin desteği ile disleksili bireyler okulda ve daha sonra yetişkinler olarak yaşamda başarılı olabilirler.

Disleksili kişilerin zeka seviyeleri düşük değildir. Aslında, çoğu zaman, tam tersi doğrudur.


Basım Ayı/Yılı : 12/2020
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 160
Ağırlık : 160
En / Boy : 14 / 20
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺36,90

O’nun varlığının ve kutretinin delillerinden biri de, sizin için kendi cinsinizden kendileri ile tatmin olacağınız, huzur bulacağınız eşler yaratması ve aranıza sevgiyi ve şefkati yerleştirmiş olmasıdır. Hiç şüphe yok ki, bütün bunlarda nice deliller ve ibretler vardır; fakat bunu anlayacak olanlar derinliğine düşünen kimselerdir. (Rum suresi; 30/21). İnsan ruhu en çok başkasının ruhunda dinlenmek ve olgunlaşmak ister. Bu yüzdendir ki insan; sevgi ve sadakati arar bir ömür boyunca. Bin bir umutla cenneti huzuru hayata taşımak için evleniriz. Tam mutluluğu yakaladım derken aslında her şeyin şimdi başladığını anlarsınız. “ Evlilik bu muydu?” diye sorarsınız. Artık biri cehenneme biri cennete çıkan iki yol vardır önünüzde. Mustafa Baytar, Mutlu Aile ve Temel Dinamikleri adlı bu eserde Kur’an ve Sünnet işığında yarım asra yakın ilahiyatçı deneyimiyle evliliği bir cennete dönüştürmenin ipuçlarını sunuyor ve sorunların içindeki çözümü ve umudu sunuyor

 


Basım Ayı/Yılı : 2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 144
Ağırlık : 144
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺77,90

Bu eser; çocukların uyum ve davranış sorunlarının, eşler arası iletişim çatışmalarının terapi teknikleri ve yöntemleri ile tedavisini okuyucuya sunmaktadır. “Çocuk ve Aileler”e yönelik terapi hizmetleri sunan; sağlık, eğitim, sosyal hizmet, çocuk gelişimi ve özel eğitim alanında çalışan meslek mensupları ile ebeveynlere tavsiye ederim.


Basım Ayı/Yılı : 7/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 3
Sayfa Sayısı : 278
Ağırlık : 278
En / Boy : 13,5 / 21,5
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺99,00

-Kolektif Travma nedir?

-Çocukları ve toplumları nasıl etkileyebilir?

-Bunu nasıl çözebiliriz?

Bu karmaşık sorulara ve daha fazlasına anlaşılır cevaplar sunan bu basit rehber, kolektif travmanın temel özelliklerini keşfetmekte ve çocukların, gençlerin ve toplumların nasıl iyileşebileceği konusunda pratik öneriler sunmaktadır.

Kolektif Travma, toplumlar, aileler ve bireyler üzerinde güçlü etkilere sahiptir. Bu kitap, travmanın etkilerini vurgulayarak, acı ve kayıp gibi örneklerde nasıl ortaya çıkabileceğini açıklamaktadır. Ayrıca bireysel, toplumsal ve kültürel dayanıklılığı geliştirmek için rehberlik eden Betsy de Thierry; kolektif travma ile başa çıkmakta olan çocukları ve gençleri daha iyi anlama ve destekleme konusunda paha biçilmez bir kaynak hazırlamıştır.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 96
Ağırlık : 96
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺65,00
Nedir, Neyin Faydası Oluri Daha Fazla Stres ve Travma Nasıl Önlenir?

- Utanç nedir?
- Çocukları nasıl etkiler?
- Yetişkinler nasıl yardımcı olabilir?
Utanç yaşayan çocukların ebeveynleri ve çocuklarla çalışan her yetişkin için mükemmel bir başlangıç noktası olan bu rehber, hem yaygın hem de karmaşık sorulara basit yanıtlar ve açıklamalar sunmaktadır.
Çocukların utanç yaşama olasılığının her zamankinden daha yüksek olduğu bir dönemde, bu kitaptaki erişilebilir tavsiyeler yetişkinlerin çocukların özgüvenlerini artırmalarına yardımcı olmaktadır. Betsy de Thierry, utancın etkisini ve ardındaki nedenleri anlama ihtiyacının yanı sıra özgüven üzerindeki etkisinin nasıl azaltılacağını da anlatıyor. Güven verici tavsiyeler, yetişkinlerin utançtan etkilenen çocukları desteklemenin zorluklarıyla yüzleşme yeteneklerini canlandırmaya da yardımcı olacaktır. Onlara özsaygılarını nasıl geri kazanacaklarını öğretecektir.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 96
Ağırlık : 96
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺65,00
Çocuklar Nasıl Yetiştirilir ve Travma Nasıl Önlenir ?

Pablo Picasso, Prince ve Martin Luther King Jr'ın ortak noktası nedir? Hepsi de son derece hassas çocuklar olarak tanımlanmış olduğu gibi büyüdüklerinde de olağanüstü başarıları olan hassas adamlar olmuşlardır.
Çoğu zaman yetişkinler hassas erkek çocuklarını utangaç, endişeli ve çekingen olarak düşünürler. Tüm erkek çocukların girişken, esnek ve sonsuz enerji kaynaklarına sahip oldukları düşüncesi gibi toplumun 'erkeklik' hakkındaki fikirleriyle ölçülürler. Bu son derece okunabilir rehber, hassas erkek çocuklarını nasıl anlayacağını ve kutlayacağını bilmek isteyen her yetişkin içindir. Erkek çocukları hakkında bu tür eski moda yöntemlerle düşünmenin nasıl büyük zararlara yol açabileceğini ve zor bir çocukluğu daha da acı verici hâle getirebileceğini anlatmaktadır. 
Duyarlı Erkek Çocuklar için Basit Rehber, birçok hassas erkek çocuğun paylaştığı şefkatli, son derece yaratıcı, düşünceli, son derece zeki ve esprili olmak gibi gerçek güçlü yönleri vurguluyor. Ayrıca, hassas erkek çocukların utangaç, endişeli ve zorbalığa eğilimli olduklarına dair yaygın olumsuz klişeleri tersine çevirerek şu soruyu soruyor: Duyarlı erkek çocukların gelişecekleri destekleyici bir ortam yaratmak için ne yapabiliriz?
Basit ama bilgece tavsiyelerle dolu bu kitap, erkek çocuklarını bireyselliklerini kucaklamaya, dünyada kendi yerlerini bulmaya ve olabileceklerinin en iyisi olmaya teşvik etmenize yardımcı olacaktır.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 80
Ağırlık : 80
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺58,00
Nedir ve Nasıl Yardım Edebiliriz?

-Bağlanma zorlukları nelerdir?

-Çocukları nasıl etkiler?

-Çocuklara bağlanma zorlukları ile ilgili nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bu basit rehber yukarıdaki bu önemli sorulara ve daha fazlasına açık ve net cevaplar sunuyor.

Bağlanma konusuna sadece basit bir giriş yapmanın ötesine geçen bu kitap, denemeniz için birçok tavsiye ve pratik fikirlerle dolu!

Bağlanma zorluğu yaşayan bir çocuğa bu durumun bir travmaya dönüşmemesi ve hayatının geri kalanında onu etkilememesi için nasıl yaklaşacağımızı, neler yapacağımızı bu kitap sayesinde öğreneceğiz.

Bağlanma zorluğu yaşamış bir çocuğa ebeveynlik yapan ya da eğitim ve öğretimiyle ilgilenen her yetişkinin okuması gereken bir kitap.


Basım Ayı/Yılı : 8/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 96
Ağırlık : 96
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺65,00

Başta ebeveynler ve öğretmenler olmak üzere, psikologlar ve çocukları hayatta bağımsızlık, yaratıcılık ve cesarete teşvik etmek isteyen herkes için...

Çocuklarımıza başarısızlıktan korkmayı öğreterek, onların başarıya ulaşabilecekleri en kesin ve açık yolu da kapatmış oluruz... Çocuklarımızın güvenliğine çok hassasiyet gösteririz ve onlara risk ve başarısızlıkla baş etmeyi öğretmek için önümüzde daha çok zamanımız olduğuna kendimizi inandırırız... Böyle yaparak, maalesef onları çocukluğun en önemli derslerinden mahrum bırakmış oluruz. Çocuklarımızın önlerinden temizlediğimiz hatalar, yanlış hesaplamalar ve başarısızlıklar aslında onlara bu dünyada nasıl becerikli, kararlı, yenilikçi ve sağlam bireyler olacaklarını öğreten çok kıymetli tecrübelerdir... Yepyeni bir yayınevi, yepyeni bir kitap... KİTAP ADI: Hata Yapmama İzin Ver ISBN: 9786057288523 BOYUT: 13,5*21 cm SAYFA SAYISI: 264 BASIM TARİHİ: Temmuz 2023 KAĞIT TÜRÜ: Holmen YAZAR: Jessica Lahey LİSTE FİYATI: 160 ₺ Z Kedi Yayınları olarak amacımız anne babaların çocuklarıyla mümkün olan en iyi şekilde iletişim kurmasını sağlayarak, çağı yakalayan mutlu çocuklar yetiştirmelerine yardımcı olmaktır. Gelecek nesillerin her açıdan sağlıklı bir yaşam sürmesi için anne babalara rehber niteliğinde eserler yayınlamaya devam ediyoruz.

“Ortaokul dönemindeki çocuklarla ilgili çirkin ama muhteşem olan bir gerçek varsa,” diyor Leah, “o da henüz hata yapmadılarsa bile yapmalarının an meselesi olmasıdır.” Eskiden böyleydi demek belki de daha doğru. Günümüzde anne ve babalar yolun her adımında çocukları için öylesine korumacı davranıyorlar ki, bu çocuklar üniversite çağına geldiklerinde “hata yoksunu” öğrenciler (Stanford ve Harvard kabul heyeti onları böyle adlandırıyor) ve yirmili yaşlarına gelmiş, kimi zaman soğuk, zalim ya da ilgisiz olabilen bir dünyada doğru düzgün işlev göremeyen endişeli genç yetişkinler olarak karşımıza çıkıyorlar. O halde öğretmenler bu önemli rollerini nasıl tekrar üstlenebilir ve çocuklara hata yapmaları için gerekli alanı nasıl sağlayabilirler? Öyle görünüyor ki işe anne ve babaların Lahey’i okumalarını sağlayarak başlayabilirler.”

- THE NEW YORK TIMES 

“Yetkin, mutlu erişkinler olarak büyümeleri için çocuklarımıza nasıl yardım edebiliriz? Lahey, çocuğunuzun nelere hazır olduğunu ve özerkliğe teşvik ederken bile onları nasıl destekleyebileceğinizi uygulanabilir yöntemlerle gösteriyor. Bilimsel araştırmalara dayanan ve sağduyuya hitap eden bilgece yazılmış, sürükleyici bir kitap.” Daniel T. Willingham, Why Don’t Students Like School: A Cognitive Sicientist Answers Questions About How the Mind Works and What It Means for the Classroom kitabının yazarı.

“Basitçe ifade etmek gerekirse, bence uzun zamandır çocuk yetiştirme üzerine yazılmış, düşünmeye teşvik eden en önemli ve en faydalı kitap. Aynı zamanda büyük bir kısmı ailenin çocuğun öğrenme biçimine olan yaklaşımıyla ilgili olduğu için, eğitimle ilgili en önemli kitaplardan birisi olarak da kabul ediyorum.” Eric Messenger, New York Family dergisi.

“Lahey, günümüz için çok önemli bir ebeveynlik tavsiesinde bulunuyor: Çocuklarımıza zorluklarla nasıl mücadele edeceklerini öğretmezsek, okulda ve hayatta başarılı olamazlar. Aslında kendi hikâyesini anlatan ve muazzam derecede faydalı olan kitap, araştırma sonuçları ile yüzlerce uygulanabilir öneri içeriyor.” Ellen Galinsky, Mind in the Making: The Seven Essential Life Skills Every Child Needs kitabının yazarı.

Jessica Lahey, okurlar olarak bizim neleri yanlış yaptığımızı anlatmak yerine, çocukları ve öğrencileri konusunda kendisinin neleri yanlış yaptığını ve yöntemlerini sistemli bir şekilde nasıl yeniden biçimlendirdiğini anlatıyor. Dirençli çocuklar yetiştirmek isteyen ama nereden başlayacağını bilmeyen anne ve babalar için canlandırıcı, kullanışlı bir kitap.” Amanda Ripley, The Smartest Kids in the World: And How They Got That Way kitabının yazarı.

“Bu etkileyici, düşünmeye teşvik eden kitap başarılı olmalarına yardım etmek için çocukların hata yapmalarına izin vermemiz gerektiğini gösteriyor. Ebeveynler, öğretmenler, koçlar, psikologlar ve çocukları hayatta bağımsızlık, yaratıcılık ve cesarete teşvik etmek isteyen herkes için gerekli bir okuma.” Gretchen Rubin, The Happiness Project kitabının yazarı.


Basım Ayı/Yılı :
Basım Yeri :
Baskı Sayısı :
Sayfa Sayısı : 264
Ağırlık : 264
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺160,00

Otizmli çocuğunuz varsa yalnızsınız!
Otizm: dışlanmak, çaresizlik, hayattan soyutlanmak…
Otizmli çocuğunuz varsa akrabanız yoktur, kimseniz yoktur yani.
Otizm, dışarıdan göründüğü gibi değil. Bütün hayatınızı otizmli çocuğa yönlendiriyorsunuz.
Öcüymüşüz gibi bakıyorlar.
Herkes çocuğunu çekiyor bir kenara, deli gözüyle bakıyorlar.
---
Birçok otizmli çocuk ve ailesi, sosyal dışlanmaya maruz kalmaktadır. Bu durum, aileler ve otizmli çocuklarının, zamanla çevreyle olan bağlarının kopmasına, toplumdan kendilerini soyutlamalarına neden olmaktadır. Sağlık hizmetleri, eğitim, ekonomik, sosyal ve toplumsal ilişkiler gibi çeşitli alanlarda sorunlar yaşayan ailelerin, birçok alanda sosyal destek gereksinimlerinin olduğu söylenebilir.
Otizm, sadece bireylerle sınırlı kalmayıp onların bakımıyla ilgilenen ailelerini ve içerisinde yaşadıkları toplumu da derinden etkilemektedir. Çocuğun otizmli olduğunun fark edilmesinden itibaren bu duruma bağlı her kişi, kalıcı ve sürekli olarak etkilenir.
Bu kitapta, otizmli çocuğa sahip ailelerin, toplumsal yaşam içerisinde karşılaştıkları sorunlar ve sosyal dışlanmaya ilişkin deneyimlerine odaklanılmıştır. Sosyal dışlanma sorununun farklı boyutları ile irdelendiği bu çalışmada; ailelerin deneyimledikleri sorunlarla başa çıkma becerileri, ailenin destek sistemi, alınan hizmetler ve ailelerin bu hizmetlere ilişkin beklentileri, ayrıntılı olarak incelenmiştir. Kitapta, nesiller boyu devam eden sosyal dışlanmanın önlenmesi ve sosyal bütünleşmenin sağlanmasında, sosyal hizmet perspektifinden çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Bu kitabın hem akademisyenler ve uygulayıcılar için hem de bu alana ilgi duyan herkes için önemli bir kaynak kitap olmasını diliyorum.


Basım Ayı/Yılı : 7/2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 256
Ağırlık : 256
En / Boy : 16,5 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺99,00

Kendi çocukluğum çocuğuma nasıl yansıyor? Çocukluğumuzda yaşadığımız iyileri, kötüleri, keşkeleri, pişmanlıkları bilerek ya da bilmeden çocuklarımıza aktarıyor muyuz?

Yaşadığımız “hayat okulunda” birçok anıyı belleğimize gömeriz. Bazı anıları taptaze dün gibi tutarken bazı anıları da anne baba olana kadar hatırlamayız. Ebeveyn olduğumuzda bu sihirli anı kutusu açılır içinden keşkeler, pişmanlıklar ortaya çıkar. Çocukluğumuza ait özlemleri “Ben görmedim o görsün. Ben yaşayamadım o yaşasın” arzusuyla çocuğumuzda gidermeye çalışırız.

Ama o bizim çocukluğumuz değildir ki! Kendi çocukluğumuzda yaşadıklarımızla barış imzalayıp, çocuğumuzun gelişim yolculuğuna odaklanmamız daha iyi olmaz mı? İçimizdeki çocuğun istekleri bitmeden kendi çocuğumuzun istekleriymiş gibi okumayı da bırakmak gerekir. İçimizdeki çocuğu hayat okulundan mezun edip kendi çocuğumuzu hayat okuluna kaydedersek, onun birey yolculuğunun seyrine doyum olmayacaktır.

-Çocukluğunun tadını çıkartın, ömür boyu çocuk kalmayacaklar.

-Çocuklarımızın yanımızda düşmelerine izin verelim ki hayatı prova etsinler.

-Ailemizde yetiştirdiğimiz prens ve prenseslere hayat gerçeği gösterecektir.

-Çocuk yetiştirme zorluğunu yaşayan sadece siz değilsiniz.

-Mükemmel çocuklar isteriz de biz mükemmel miyiz?

-Hazır yaşıyorken tadını çıkarın.


Basım Ayı/Yılı : 1/2021
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 160
Ağırlık : 160
En / Boy : 14 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺37,50

Yapılan araştırmalar, 20 yıl içinde yüz milyonlarca insanın yaşadığı batı ülkelerindeki erkeklerin sperm ortancasının sıfıra düşeceğini gösteriyor. Bu, o ülkelerde yaşayan erkeklerin yarısının spermi olmayacağı anlamına geliyor.

Tüm dünyada doğurganlık son 40 yılda yüzde 50’den fazla azaldı. Günümüzdeki erkeklerin, babalarının ve büyükbabalarının yarısı kadar spermi var. Dünyanın birçok bölgesinde şu an yirmili yaşlarında olan kadınlar, anne ve büyükannelerinin 35 yaşlarındaki hâllerinden daha düşük doğurganlığa sahip.

1970’lerden bu yana sperm sayılarında ve kadın doğurganlığında yaşanan sistemli ve düzenli bu düşüş, insan ırkını yok etmekle tehdit ediyor. ABD Balık ve Vahşi Hayat Hizmetlerinin (FWS) standartlarında belirtilen beş kriterden sadece birinin karşılanması, o türü soyu tükenmek üzere olan tür yapar. Sıkı durun; insanlar bu kriterlerden en az üçünü karşılıyor.

İyi Haber İse Şu; Geri Sayım kitabı insan ırkını yok etme riski taşıyan bu büyük tehdidi bize bilimsel verilerle açıklamakla kalmıyor. Aynı zamanda günlük yaşam ve tüketim pratiklerimizde yapacağımız küçük değişikliklerle üreme sağlığımızı nasıl tekrar kazanacağımızı da anlatıyor. Kendimiz, eşimiz, çocuklarımız, torunlarımız ve herkes için…

“Geri Sayım o nadir kitaplardan biri: Sadece yangın alarmını çalmakla kalmayıp aynı zamanda yangının nasıl söndürüleceğine dair de ikna edici bir görüş sunuyor. Ailenizin sağlığını korumak istiyorsanız bu kitabı okuyun.”

-Rick Smith, Slow Death by Rubber Duck kitabının yazarı

“Modern dünyamızın kendi varlığımızı nasıl tehdit ettiğini açıklıyor. Hemen bugün başlamak isteyeceğiniz bireysel ve toplumsal değişimler için gözünüzü açan bir kitap.”

-Dr. Nicole Avena, What to Eat When You Want to Get Pregnant (Hamile Kalmak İstiyorsanız Ne Yemelisiniz?) kitabının yazarı

“Dokunaklı... İnsanların, soyu hızla tükenmek üzere olan bir tür olduğunu ortaya çıkarıyor... Dr. Swan azalan doğurganlığımız için önemli öneriler sunuyor. Hepimiz bu önerilere uysak iyi olur.”

-Dr. Bruce Blumberg, California Üniversitesi’nde Profesör, Obesogen Effect kitabının yazarı

“Tekrar tekrar okunabilir... azalan doğurganlığın sağlığımıza, ekonomimize ve hatta insan ırkının geleceğine dair tehlikelerine karşı bir eylem çağrısı.”

-Jeremy Grantham, GMO Yatırım Yönetim Şirketi ve Grantham Çevre Koruma Vakfı kurucu ortağı

“Birçok araştırmanın alarm çanlarını çalan bir özeti... kitap, yaygın kimyasalların neden olduğu zararın nasıl azaltılacağına dair ayrıntılı, net açıklamalar ve önerilerle birlikte gözlemlere ve deneylere dayalı bilimsel çalışmalarla dolu.”

-New York Review of Books

“Bu kitap; konuşamadığımız, üstü örtülü şeyleri ortaya çıkarıyor. Hayatımızın her alanında plastik ve FDA tarafından onaylanmamış kimyasalları -ki bu da kimyasalların çoğu demek- giderek daha fazla kullanarak sadece kendi üreme sağlığımızı değil çocuklarımızınkini de tehlikeye atıyoruz. Swan, güçlü ve sürükleyici Geri Sayım kitabında bu trajik durumu açık biçimde ortaya koyuyor. Okuyun.”

-Dr. Richard J. Jackson, Onursal Direktör, CDC Ulusal Çevresel Sağlık Merkezi

“Olağanüstü... Swan, endokrin bozucu adı verilen üretilmiş kimyasalların ciddi tehlikelerini açıklıyor, bu kimyasallar her yıl milyonlarca ton üretiliyor ve sayısız ürününün içinde var. Çok geç olmadan karar alıcılara ve halka taşınması gereken güçlü bir kitap.”

-Dr. Philip J. Landrigan, Boston Üniversitesi Küresel Halk Sağlığı Programı kurucu yöneticisi

“Üreme hormonlarının cinsel meselelerdeki geniş kontrolü ve endokrin bozucu kimyasalların bunları sabote etmedeki rolü üzerine son derece aydınlatıcı bir kitap. Bu kitap, okuyanları EDC testinde ve kimyasal üretimini kabul edilebilir bir şekle sokacak olan düzenlemelerde ısrarcı olmasını sağlayacaktır.”

- Terrence J. Collins, Carnegie Mellon Üniversitesi Yeşil Kimya’da Teresa Heinz Profesörü


Basım Ayı/Yılı : 2/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 320
Ağırlık : 320
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺165,75
Çocuk Yetiştirmedeki Eksik Parça

Çocuklarımızı çok seviyoruz, bunda şüphe yok. Fakat sorumluluklarının bilincinde ve kendi kendine yetebilen bireyler yetiştirebiliyor muyuz?

Çocuklarımız sorumluluklarını yerine getirmediklerinde, mızmızlandıklarında, birbirleriyle kavga ettiklerinde, yemeklerini yemediklerinde ya da bizi dinlemediklerinde onlara büyük tolerans gösteriyoruz. Bazen de buna gücümüz yetmediğinde, patlıyoruz. Kızıyor, bağırıyor, tehditler savuruyoruz. Sonra da bunları yaptığımız için kendimizden nefret ediyoruz.

Tüm bu sorunlar doğru dili kullanmamamızdan kaynaklanıyor. Çocuklar doğru dili kullanmadığımızda bizi dinlemiyor. Böyle olduğunda da işler sarpa sarıyor. Mesela odasını onun yerine biz toplamak zorunda kalıyoruz. Ama bu hem yorucu hem de sürdürülebilir değil. Ayrıca sonradan kendimizden nefret etmemize sebep olacak öfke patlamalarına da sebep oluyor.

Doğru iletişim olduğunda ise tüm sorunlar kendiliğinden çözülüyor. Çocuklar ebeveynlerini dinlemeye ve sorumluluklarını yerine getirmeye başlıyor. Anne ve babalar da asıl yapmaları gerekenlere odaklanabiliyor. Öfke patlamaları ve sonrasında gelen pişmanlıklar ortadan kayboluyor.

Sevmek Yetmez kitabı çocuklarla doğru iletişimi nasıl kuracağımızı anlatıyor. Anlatılan yöntemler onlarca yıldır başarıyla uygulanıyor. Kitap, gerçekten yaşanmış sayısız örnek diyalog ve olayı da barındırıyor. Böylelikle anne ve babalar en sık karşılaştıkları durumlara verdikleri yanlış tepkileri görebiliyor ve doğru olanları öğrenebiliyor.

Sürekli çocuklarımızın yanında olamayacağız, karşılaştıkları engelleri onların yerine ortadan kaldıramayacağız. Kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler yetiştirmemiz gerekiyor. Çocuklarımızı sevmemiz bunun için yeterli değil. Onlarla doğru ve etkili iletişim kurmayı da bir an evvel öğrenmeliyiz. Hem çocuklarımız hem kendimiz için.


Basım Ayı/Yılı : 1/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 7
Sayfa Sayısı : 320
Ağırlık : 320
En / Boy : 13,5 / 21
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0
₺165,75
1 2 3 ... 8 >

Ebeveyn Kitapları

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı