• Kaplanın Sırtında
  Kaplanın Sırtında
 • Kâğıt Kesiği
  Kâğıt Kesiği
 • Ken Taç Dis
  Ken Taç Dis
 • Masal KADIN
  MASAL KADIN
 • Osman Pamukoğlu
  Debreli Hasan Geronimo
 • İdil Yazar - Çikolata
  İdil Yazar
 • Metin Akpınar Sahneye Adanmış Bir Ömür
  Metin Akpınar Sahneye Adanmış Bir Ömür
 • Zabel Yesayan Yaşamı ve Eserleri
  Zabel Yesayan Yaşamı ve Eserleri

II. Meşrutiyet dönemin de sayısız "imzasız" karikatür yayımlanmıştır. 19088 Hürriyet'in ilanıyla istibdat dönemi üzerine başlatılan sorgulamada karikatür önemli bir işlev görmüştür. Suçluları teşhir etmiş, cezalandırmıştır. Bu karikatürler, savaş, yangın, yoketme ve tevkifat gibi felaketlerden kurtulmayı başarıp kütüphanelerdeki sonsuz yaşamını sürdüren mizah dergisi koleksiyonlarından yapılan sıkı bir eleme sonucu seçildiler. "Çizgili El Bildirileri" bölümünde yer alan karikatürler ise pek az bilinen bir olguyu belgeliyor


Sayfa Sayısı : 140
Basım Tarihi : Temmuz 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
₺10,40 KDV Dahil

Bu kitapta dilimizin oldukça hızla geliştiği, arındığı, Arapçanın Farsçanın baskısından kurtulma savaşımı verdiği yıllarda yaşamış bir yazarın, 1952'den 1998'e, kırk altı yıl boyunca yazdığı yazıları okuyacaksınız... Romanlarda, öykülerde gerçekçilik şive kullanmayı gerektirir mi? Devrik tümce kullanmak salt bir üslup sorunu mudur, yoksa anlam gereği midir? Yanlışsız, kurallara uygun yazma çabası ile üslup kaygıları arasındaki denge nasıl tutturulabilir? İçi boş güzellikler yaratma yolundaki sanatçıların dile sığınışlarındaki aldatmaca.. Şiir dili.. Dilin şiiri... Osmanlıca sözcüklerin aykırılık için kullanılışı... Dilde tutarsızlık.. Dili yazarlık açısından irdeleyen yazılar...


Sayfa Sayısı : 120
Basım Tarihi : Aralık 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺8,40 KDV Dahil
Sayfa Sayısı : 80
Basım Tarihi : Ekim 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺8,40 KDV Dahil

Tam anlamıyla ne "töre komedyası" ne de "karakter komedyası" sınıfına giren, ama Balzac'ın "La Maratre"ını andıran temasıyla, son derece ince işlenmiş bir psikolojik oyun olan "Köyde Bir Ay"ın gerçek değeri, ilk kez 1872'de sahnelendiği Rusya'da, ancak, Çehov'un oyunlarının başarıya ulaşmasından sonra anlaşıldı. Oyun, bugün de dünya tiyatro sahnelerinin vazgeçilmez klasiklerinden biri olarak repertuarlardaki yerini başarıyla korumaktadır.Dönem Rus taşra yaşamının "gerçeklerine" ışık tutan bu güzel eseri, yazarı yine o dönem Rus soyluları ve entelektüellerinin duyuş, düşünüş ve davranışlarının "sadık bir aynası" sayılan "Duman" adlı romanıyla birlikte, H. A. Ediz'in yetkin çevirisiyle sunmaktan yayınevimiz kıvanç duyar.


Sayfa Sayısı : 272
Basım Tarihi : Ekim 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺12,00 KDV Dahil
₺15,00 KDV Dahil

FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA, BULAT OKUCAVA, YEVGENİ VİNOKUROV, MELİH CEVDET ANDAY, AZİZ NESİN, BORİS YEKİMOV,CAHİT KÜLEBİ, VÜS` AT O. BENER, VALETİN RASPUTİN, SALAH BİRSEL, ZEYAT SELİMOĞLU, VLAMİR SOKOLOV, SABAHATTİN KUDRET AKSAL, OKTAY AKBAL, ROBERT ROJDESTVENSKİ, ARİF DAMAR, VİKTORİA TOKERYAVA, ADALET AĞAOĞLU, CAN YÜCEL, ANDREV VOZNESENSKİ, FAKİR BAYKURT, GÜLTEN AKIN, ANDREV SKALON, BİLGE KARASU, YEVGENİ YEVTUŞENKO, CEVAT ÇAPAN, LEYLA ERBİL, RUSLAN KİREYEV, KEMAL ÖZER, VASİLİ KAZANTSEV, TARIK DURSUN K. HİLMİ YAVUZ, ANATOLİ AFANASYEV, EGEMEN BERKÖZ, BEKİR YILDIZ, ANATOLİ KURÇATKİN, ATAOL BEHRAMOĞLU, ADNAN ÖZYALÇINER, ALEKSANDRSA KUŞNER, DEMİR ÖZLÜ, GEORGİ BAŞEKOV, REFİK DURBAŞ, FERİT EDGÜ, İGOR KOZLOV, BELLA AHMADULİNA, TOMRİS UYAR, ERDAL ALOVA, YUNNA MORİTZ, NURSEL DURUEL, LUDMİLLA MEDVEDYEVA, OLEG ÇUHONSEV, AYSEL ÖZAKIN, YURİ KUZNETSOV, NECATİ GÜNGÖR, TURGAY FİŞEKÇİ, OLEG YERMAKOV ...


Sayfa Sayısı : 448
Basım Tarihi : Eylül 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺16,80 KDV Dahil

Nazım Hikmet'in çok güç koşullarda korunmuş, elden ele geçmiş, bazıları sağlığında basılamamış, bazıları özen gösterilmeden basılmış olan yapıtları, bu işe gönül vermiş eleştirmenlerin çabalarıyla; içerde ve dışarda yıllardır derlenip toparlanmaya çalışılmış, ama çeşitli nedenlerden kaynaklanan yanlışların, karışıklıkların, tutarsızlıkların bir türlü önü alınamamıştır... Bu yolda daha önce yapılan bütün olumlu çalışmalar, Nazım Hikmet'in kitaplarının ilk basımları, arkasında bıraktığı müsveddeler -mekanik yaklaşımlara düşmeden, durumlara, türlere göre ayrı değerlendirmelere gidilerek- büyük bir özen ve duyarlıkla yeniden gözden geçirilmiş, konunun uzmanı eleştirmenlerin özverili katkıları ve ortak çabalarıyla, sanatçının özellikleri, kendine özgü kullanımları gölgelenmeden, yanlışların düzeltilmesi, karışıklıkların, tutarsızlıkların giderilmesi sağlanmıştır. (Arka Kapak)


Sayfa Sayısı : 289
Basım Tarihi : Ocak 1996
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺11,60 KDV Dahil

Renga Hei (794-1192) ve Muromaçi (XIV. - XV. yüzyıl) dönemleri arasında Japonya'da gelişip yaygınlaşmış bir ortak şiir biçimidir. Bu zincirleme şiirler oldukça sıkı kurallara bağlı olarak yazılırdı. Bu kitaptaki şiirler ise Meksikalı Octavio Paz'ın girişimiyle 1969'da kendisine Fransız Jacque Roubaud, İtalyan Eduardo Sanguineti ve İngiliz Charles Tomlinson'un katılmasıyla Paris'te bir otelin bodrum katında gerçekleştirdikleri bir deneyin ürünleri. Bir uzakdoğu geleneğinden yola çıkarak bu şiir biçimini diriltme ya da en azından batılı eşdeğerini bulma girişimini Yurdakul Kavas, Kaan Özbayrak, Tansu Açık ve Bülent Kandiller Türkçe'ye aktararak şiirseverlere kültürlerarası etkileşimin ilginç örneklerini sunuyorlar.


Sayfa Sayısı : 88
Basım Tarihi : Kasım 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺8,80 KDV Dahil

Türkü söylemek benim için bir aşk halidir. En güzel aşklarımı türkü söylerken yaşadım. Ne onlar beni aldattı, ne de ben onları. Türkü söyledikçe yeşeriyor, çiçekleniyordum," diyor Ruhi Su bir yazısında. Bir sanatçının işine duyduğu sevgiyi ve bağlılığı dile getiren bu sözler onun insan sevgisi ve yaşama bağlılığı için de geçerli. Çünkü Ruhi Su yaşamını da, karşısına dikilen bütün güçlüklere ve engellemelere karşın, bir sanat yapıtına dönüştürebilen bir insandı. Görkemli başarısında bir başka halk sanatçısında övdüğü sevgiye, hoşgörüye ve insanın yaratma gücüne olduğu kadar halktan kopuk hiçbir işten, hiçbir insandan hayır gelmeyeceğine duyduğu inancın da payı büyüktür. Ruhi Su'ya saygı yalnız bu kitaptaki yazarların değil, aynı zamanda onu sesinden, sazından, kaleminden tanıyan dostlarının ve on binlerce hayranının da duygu ve düşüncelerini yansıtıyor.


Sayfa Sayısı : 312
Basım Tarihi : Ekim 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺14,00 KDV Dahil

Füsun Akatlı, Oktay Akbal, Ayşe Nihal Akbulut, Bülent Aksoy, Nazan Aksoy, Ömer Asım Aksoy, Ünal Aytür, Prof. Dr. Oya Başak, Enis Batur, Prof. Dr.Nezahat Baydur, Prof.Dr. Jale Baysal, Adnan Binyazar, Eray Canberk, Mustafa Canpolat, Ahmet Cemal, Cevat Çapan, Yusuf Çtuksöken, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Güngör Dilmen, Dilek Doltaş, İsmet Zeki Eyüboğlu, Edward Foster, Sadık Göksu, Deniz Göktürk, Nazan İpşiroğlu, Özcan Kabakçıoğlu, Sibel Kamışlı, Suat Karantay, Sami Karaören, Arslan Kaynardağ, Nesrin Kasap, Veysel Kılıç, Nilüfer Kuruyazıcı, Onat Kutlar, Sait Maden, Memet Fuat, Berna Moran, Gürel Öğüt, Emin Özdemir, Sevgi Özel, Saliha Paker, S. Serpil Savcıoğlu, O. Senemoğlu, Önay Sözer, Prof. Dr. Şerafettin Turan, Neslihan Uraz, Mina Urgan, Tomris Uyar, Berke Vardar, TahsinYücel, Ayşegül Yüksel ...


Sayfa Sayısı : 304
Basım Tarihi : Ocak 1993
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺14,00 KDV Dahil

'Altınel'in durmadan arayan, kendini tazeleyen ve geliştiren cins bir sanatçı olduğunu gösteren şiirler.......' -Asım BezirciBu kitapta Sabri Altınel'in ilk baskısı 1955'de yapılan İnsanın Deperi aslı yapıtından kendi seçtiği şiirlerle, ilk baskısı 1959'da yapılan Kıraçlar adlı yapıtından bütünü yer alıyor.Sabri Altınel (d.1925,Susurluk) ortaöğretimini Balıkesir Lisesi'nde,yüksek öğretimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü'nde tamamladı.Uzun yıllar özel okullarda öğretmenlik ettikten sonraemekliya ayrıldı.Sabırlı bir işçiliğin ürünü olan şiirlerinin yanısıra Lorca çevirileriyle de ün kazandı. Bu çevirilerini 1962 yılında bir kitapta toplayarak yayımladı: Fewderico Garcia Lorca Seçme Şiirler. Yayınlarımız arasında daha önce yer almış olan Zamanın Yüreği (1982) ile elinizdeki yapıt şairin okur önüne çıkacak nitelikte gördüğü bütün şiirlerini içermektedir.


Sayfa Sayısı : 71
Basım Tarihi : Ağustos 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺8,00 KDV Dahil
Sayfa Sayısı : 197
Basım Tarihi : Yok 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺10,40 KDV Dahil

"Kirli işlerin kokusu, İstanbul'un havasında yerel esintilere deliklerinden, aralıklardan, eşiklerden odalara, mutfaklara, eşyaya, gündelik yaşama siniyordu. Anlayamıyordu Filiz, ama kokuyu alıyordu. Olmuş bir kan çıbanından geliyordu sanki koku. Gazeteler çalan çırpanların, devlet hazinesini soyanların, komandoların, şeriatçiların, öldürülen gençlerin öyküleriyle doludur. Kimi insanlar, yine eskisi gibi yaşayıp gidiyorlardı. Rakı içiyor, yönetimii eleştiriyorlar, atıp tutuyorlar, sonra geceleri yan gelip sabaha dek horul horul uyuyorlardı. Bu farfaraların başına bir iş gelmediği, gelmeyeceği belliydi. Buna karşılık bir kıyım vardı içten içe ve kimi zaman açıktan açığa. Kimdi, kimlerdi bu kıyıma uğrayanlar!" (Bir Kadının Penceresinden) Oktay Rifat'ın bu romanı 1975 Türkiye'sinin İstanbul'unda, bir aydınlar çevresinde, üç çocuklu soğuk bir kadının genç bir devrimciyle yaşadığı aşkı anlatıyor. Kadının dar açısından dışarı taşmamaya özen gösterilerek anlatılan olaylarda kişisel dramlar sergilenirken, Türk toplumunun belli bir dönemde yaşadığı toplumsal dram de belirginleşiyor.


Sayfa Sayısı : 192
Basım Tarihi : Nisan 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺10,40 KDV Dahil

"Berköz, bir de şiirimize yepyeni bir 'konuşma ritmi, dramatik ritim' kazandıracağa benzer."(1964) -Hüseyin Cöntürk- "'İşte Yazıyorum Şafağı, toplumsal özün zorlamasını taşıyan, şiirin egemenliğine de fire verdirtmeyen, bireyin yalnızlığıyla toplumun tedirginliğini bağdaştırıp birleştiren bir şiir. (..) Berköz'ün şiirlerini okursanız, bir şairin kendi şiir kuramını, işçiliğini nasıl geliştirdiğini göreceksiniz.(1977) -Doğan Hızlan- "Çok çok şiir yazmalı ozanlar. İlkönce kendi şiirlerini yazmalılar. Kendi şiirlerini yaza yaza başkalarının şiirini de yazmayı öğrenmelidir.(..) 1977 gezintilerimden birinde Egemen Berköz'de rastladım böyle şiire, hem kendisi, hem bir başkası olan." (1978) -Ceyhun Atuf Kansu- "Egemen Berköz'ün şiirinin ağırlık noktası onu taşıyan duyarlıktır. Hüzünlü, kırgın, kimi zaman da öfkeye bulanan bir duygu toplamı göze çarpar bütün şiirlerinde (1978) -Enis Batur- Egemen Berköz'ün (d.1941) bu yapıtında 1962-1979 yılları arasında yazdığı şiirlerden kendi yaptığı seçmeler yer alıyor.


Sayfa Sayısı : 125
Basım Tarihi : Kasım 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺9,20 KDV Dahil

Nazım Hikmet'in çok güç koşullarda korunmuş, elden ele geçmiş, bazıları sağlığında basılmamış, bazıları özen gösterilmeden basılmış olan yapıtları, bu işe gönül vermiş eleştirmenlerin çabalarıyla, içerde ve dışarda, yıllardır derlenip toparlanmaya çalışılmış, ama çeşitli nedenlerden kaynaklanan yanlışların, karşılıkların, tutarsızlıkların bir türlü önü alınmamıştır. Şimdi Adam yayınları, size Nazım Hikmet'in yepyeni bir toplu yapıtlar derlemesini sunuyor. Bu yolda, daha önce yapılan bütün olumlu çalışmalar, Nazım Hikmet'in kitaplarının ilk basımları, arkasında bıraktığı müsveddeler -mekanik yaklaşımlara düşmeden, durumlara, türlere göre ayrı değerlendirmelere gidilerek- büyük bir özen ve duyarlılıkla yeniden gözden geçirilmiş, konunun uzmanı eleştirmelerin özverili katkıları ve ortak çabalatıyla, sanatçının özellikleri, kendine özgü kullanımları gölgelemeden, yanlışların düzeltilmesi, karşılıkların, tutarsızlıkların giderilmesi sağlanmıştır.


Sayfa Sayısı : 189
Basım Tarihi : Aralık 1998
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺8,20 KDV Dahil

Gelişim SürecindeTürk Karikatürü`nün, 1867-1918 yıllarını içeren Tanzimat ve İstibdat ile Meşruiyet Dönemlerinin ardından dört kişisel, üç karma albüm çıktı. Son olarak yayımlanan 1918-1923 yıllarını ele alan Kurtuluş Savaşı Dönemi`ne bağlı üç kişisel albümün ilki, Sedat Simavi`nin Paramparça`sıydı. Ahmet Rıfkı`nın Karşı`sı, albüm dizisinin dokuzuncu, Kurtuluş Savaşı Dönemi`nin ise ikinci albümünü oluşturuyor.


Sayfa Sayısı : 217
Basım Tarihi : Yok 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺11,20 KDV Dahil
₺14,00 KDV Dahil
Sayfa Sayısı : 221
Basım Tarihi : Ekim 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺11,20 KDV Dahil
₺14,00 KDV Dahil

Cem'in karakterler tragedyasını Ahmet Haşim şöyle ifade eder: "Cem'in atelyesine girmek şerefine ulaşanlar, duvarlarda feci bir insanlığın parça parça asılıp teşhir edilmiş olduğunu görürler. Derisi yüzülmüş et gibi ruhları üzerinde titreyen bu çarpık, şişman, zayıf veya kısa insanlar bir "hırs", bir "hased", bir "kin", bir "gurur" veya bir "ahmaklık"tır ki tanıdığımız ve her gün görüştüğümüz falan veya filanın ismini taşırlar. (Arka Kapak)


Sayfa Sayısı : 236
Basım Tarihi : Yok 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺11,20 KDV Dahil
₺14,00 KDV Dahil
Sayfa Sayısı : 152
Basım Tarihi : Sonbahar 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺8,80 KDV Dahil

Sartre Yıllarım, ünlü bir yazarın ölümünden sonra yayımlanan alışılmış, sıradan bir anı kitabı değil. Bu kitap Sartre'ın, asıl uğraşı saat tamirciliği olan Georges Michel'i yazarlığa ne büyük bir içtenlik ve cömertlikle özendirdiğini belgeliyor. Ünlü yazarın yatağa düştüğü son günlerine kadar güvendiği kişilere nasıl destek olduğunu onu yakından tanıma mutluluğuna erişmiş birinin kaleminden ayrıntılı olarak öğreniyoruz...


Sayfa Sayısı : 181
Basım Tarihi : Yok 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺9,60 KDV Dahil

İngiliz eleştirmeni C. M. Bowra bu kitabında 20. yüzyılın ilk yarısını resim, heykel, mimarlık ve müzikte önemli bir deneycilik dönemi olarak tanımladıktan sonra şiir alanında Kavafis, Apollinaire, Mayakovski, Pasternak, Eliot,, Lorca ve Alberti gibi ustaların yaratıcı deneylerini inceliyor. Böylece simgecilikle başlayan modernist şiir akımının çeştili ülkelerdeki ortak ve değişik özellkileri kapsamlı bir yöntemle değerelndirilmiş oluyor.


Sayfa Sayısı : 262
Basım Tarihi : Sonbahar 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺12,00 KDV Dahil

"Sarısabır Çiçeklerinden Bir Ders" günümüzün en önemli oyun yazarlarından biri sayılan Athol Fugard'ın çeşitli ülkelerde sahnelenmiş önemli oyunlardan biri. Fugard bu oyununda anayurdu Güney Afrika'da ırk ayrımının yol açtığı güvensizlik, düşmanlık ve yabancılaşma sorunlarını kendine özgü bir duyarlıkla ele alıyor. 1932'de Güney Afrika'da, Middleburg'da doğan Fugard, beyaz olmasına karşın, yazdığı yirmiye yakın oyununda ülkesinin kara derili insanlarının yazgılarıyla özdeşleşmiş, kötü bir düzenin doğal bir felaket olmadığını, insanların sorumlu olduğunu kötü yasaların da, toplumsal adaletsizliğin de, gene insan eliyle düzeltilebileceğini kanıtlamaya çalışmıştır.


Sayfa Sayısı : 66
Basım Tarihi : Ocak 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺6,00 KDV Dahil

Oktay Rifat (1914-1988) şiirlerinin, romanlarının yanı sıra, oyunlarıyla da ün kazanmıştır. Çeşitli tiyatrolarda oynanan yapıtlarının özellikle dil güzelliği, şiirselliği her zaman övülmüş, ama bu seçkin metinlerin pek azı kitap olarak okur önüne çıkarılabilmiştir. Elinizdeki derlemede şairiin sırasıyla şu oyunları yer alıyor: "Kadınlar Arasında ya da Fettah Paşalar" (3 Perde) ; "Birtakım İnsanlar" (2 Perde) ; "Atlarla Filler ya da Dirlik Düzenlik" (3 Perde) ; "Çil Horoz" (3 Perde) ; "Yağmur Sıkıntısı" (2 Perde).


Sayfa Sayısı : 322
Basım Tarihi : Haziran 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺13,20 KDV Dahil

"Caldwell öyle çeşitli, öyle birbirine zıt kimselerin sevgisini kazanmış ki... Gerçek şu: Herkes kendi açısından bakıyor ona. Kimi gülmek için okuyor, kimi ağlamak için. Yapıtlarında her çeşit okuyucunun dişine dokunacak bir şeyler var. (...) "Anlattığı insanlara, Georgia'lı beyazlara gelince. Ne iyilikleri bellidir, ne kötülükleri, iyi-kötü diye bir şey tanımazlar. Birçok bakımdan, insanlardan uzaklaşmış, hayvanlara yaklaşmışlardır. Bütün eğlenceleri: Zencileri ezmek, bir de çapkınlık, o kadar. Onları bu duruma düşüren, içinde bulundukları korkunç yaşam koşullarıdır. Caldwell'in kişileri, yaşamın her türlü baskısına karşı koymaya çalışan, insanca yaşamak için direnen okuyucuya yaşam sevinci, umut veren kişiler değildir. Zenciler bir yana, hepsi de tembel, yenilmiş insanlardır. Gene de severiz onları. Acırız, güleriz, o yaşamın pis bir yaşam olduğunu, değişmesi gerektiğini pek düşünmeyiz bile. Yapıtlarına bakılırsa, Caldwell de pek düşünmüyor bunu. Sevgisine kapılıp gidiyor, anlattığı insanların arasında yaşıyormuşcasına, kendini bırakıyor. Ama yalan söylediğini ileri sürenlere karşı yazdığı yazıda, o yaşamın değişmesi gerektiğini, bir hayli ağır bir dille açıklamış." -Memet Fuat-


Sayfa Sayısı : 68
Basım Tarihi : Ocak 1953
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺6,00 KDV Dahil

Mucizelerle olağanın sarmaş dolaş olduğu hikayeler Ülkü Tamer'in hikayeleri. Dört hikayenin adı da insan adı: Ülkü Tamer birbirlerine benzemeyen bireylerin: İnsan sıcaklığı, sevgi, vefa, dostluk, hayal gücü... Şu gayri insanileşmiş ülkemizde ilaç gibi geldi bana Ülkü Tamer'in hikayeleri. (1991) -Fethi Naci- Bu kitapta Türk şiirinin büyük ustalarından Ülkü Tamer'in (d.1937) dört öyküsü yer alıyor. Yazarın doğup büyüdüğü Gaziantep'te geçen bu öykülerde yörenin havasını soluyacak, insanlarını tanıyacak, alttan alta akan sevgiyle sarmalanmış bir mizah ırmağının serinliğinde, inceliklerle dolu, şiirli bir anlatımın gerçeklerle düşleri iç içe örüşünü izleyeceksiniz. (Arka Kapak)


Sayfa Sayısı : 75
Basım Tarihi : Yok 1995
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
₺6,00 KDV Dahil

Bir olayın çarpıcı yanlarını bilerek, isteyerek ön plana çıkarmak bir yazar için ona sığınma onu kötüye kullanma olabilir. Örneğin bir ölüm olayı, kan, işkence... Kendiliğinden çarpıcı olan olgular bunlar. Okuru etkilemek uğruna bunların çarpıcılığına sığınmak doğru olur mu? Ama yaşanılan gerçekler olarak bunlar da yer alabilir hikayemizde. Yazarın kişi olarak bilinçdışı evreninde bir sayrılık yoksa, bunlara sığınmaktan özel bir zevk duymuyorsa, bu tür bir çarpıcılığına gerek duymaz bence... Bir sevgi sözüyle, bir çocuğun güzelliğiyle, güneşin batışıyla, iki insanın el ele tutuşmasıyla, bir güvercinin kanadındaki ışıltıyla, insanın ekmeğini alınteriyle kazanma tutkusuyla etkilemek, sarsmak isterim ben okurumu. Çarpıcılığı güzellikte aramak isterim.Kullandığım dilin tadıyla esrik etmek... Yazacağım konuları işte bunlara göre seçiyorum."


Sayfa Sayısı : 324
Basım Tarihi : Nisan 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺16,00 KDV Dahil
Sayfa Sayısı : 98
Basım Tarihi : Kasım 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺8,20 KDV Dahil

"Gün Doğarken Bülbül Susar" Triolet'nin son romanıdır. Yazarın ölüm tarihi olan 1970 yılında yayımlanmıştır. En çağdaş anlamıyla dopdolu bir yaşamın son basamaklarında, geriye, acıları ve mutluluklarıyla bütün bir geçmişe bakışın romanıdır bu. Bir parça kederli, fakat her şeyi olduğunca kabullenen, şiirle, yaşam üstüne derin gözlemlerle yüklü bir roman. Sinema kurgusunu andıran, akıcı,dinamik, çağrışım ilmekleriyle örgülü başarılı anlatım da, romanın içeriğiyle bütünleşmektedir.


Sayfa Sayısı : 80
Basım Tarihi : Ağustos 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺6,00 KDV Dahil

Roman kişileri arasında geçen bir konuşmada şöyle diyor Caroline Abbot: "Yaşamı bir tiyatro olarak görüyorsunuz siz. İçine girmeye kalkışmıyorsunuz; ya gülünç buluyorsunuz, ya da güzel..."


Sayfa Sayısı : 138
Basım Tarihi : Yok 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺9,60 KDV Dahil

Yozlaşmış toplumsal ilişkiler ve erkeğe bağlı aile düzeni anlayışının baskıları altında yaşamını sürdürmeye çalışan, biricik kızına iyi bir evlilik yaptırmak için çırpınan yalnız ve çaresiz kadının, derin bir mizah anlayışıyla yansıtılan trajik öyküsü...


Sayfa Sayısı : 152
Basım Tarihi : Ağustos 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺9,02 KDV Dahil

Walter Abish, 1980'de Amerika Birleşik Devletleri'nde PEN/Faulkner roman ödülünü alan bu kitabında günümüz Almanya'sının ilginç çelişkilerini ince bir alaycılıkla ele alıyor. Hitler yıllarının acılı mirası, terör olaylarının bastırılışı ve bu konunun gizlenmeye çalışması, Amerikan yaşayışı ile ilgili her şeye duyulan büyük tutku bu acımasız töre komedyasının malzemesinin oluşturuyor.


Sayfa Sayısı : 279
Basım Tarihi : Mart 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺12,00 KDV Dahil
₺15,00 KDV Dahil

Nelly Sachs'ın şiiri sıkı dokunmuş bir şiirdir; yorumlara kolay kolay teslim olmayacak denli katı, ama dupdurudur. Yaşadıkları, gördükleri karşısında dili tutulmuş birisinin, bin bir güçlükle yeniden yarattığı bir dili işler; bilmecelerin dili, dilin de bilmeceleridir o yüzden. 'İmgeler, eğretilmeler benim yaralarım. Ölüm ustam oldu benim. Hayatta kalmak için yazdım,' demiştir Nelly Sachs."


Sayfa Sayısı : 64
Basım Tarihi : Ekim 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺8,00 KDV Dahil

Yirminci yüzyıl Rus şiirinin büyük ustalarından biri olan Boris Pasternak (1890-1960) Azer Yaran'ın İkinci Doğuş adıyla hazırladığı bu kitabında değişik dönemlerdeki şiirleriyle karşımıza çıkıyor. Pasternak, hem şiirlerinde hem de düzyazı yapıtlarında hayatı bütün canlılığı ve titreşim zenginliğiyle yansıtabilecek bir dil yaratmayı amaçlıyordu. Bu nedenle onun sözlüğünde 'hayat' ve 'şiir' eşanlamlı kavramlardır. Yüzyıllardan beri şairler için esin kaynağı olan bahar yağmurları, kar fırtınaları, yaz sağnakları, kavuşmalar ve ayrılıklar Pasternak'ın da tanıklık ettiği yaşantılardır. Ama o bunlar karşısında edilgen bir gözlemci değil, hayatın bu değişik etkinlikleriyle güçlenen ve bir yeniden doğuşun sözcülüğünü eden gerçek bir yaratıcıdır.


Sayfa Sayısı : 128
Basım Tarihi : Ekim 2000
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺9,60 KDV Dahil

Daha önce, Aşk Şiiridir Bütün Şiirler adlı kitabıyla tanıdığımız Danimarkalı ozan Hernik Nordbrandt`ın (d. 1945) bu kitabı, kendisinin 1968`den bu yana yayımladığı 19 şiir kitabının 17`sinden yapılmış bir seçmeden oluşuyor. Nordbrandt`nın başarılı çevirmeni Murat Alpar`a göre, Danimarka`nın iklimine, tekdüze solgun renklerine dayanadığını söyleyen Nordbrandt, daha genç yaşında, 1970`lerin başında, ülkesini bırakıp kendisi için de, şiiri için de kesinlikle gereken keskin ışığın canlı renklerinin bulunduğu o düşler ülkesini aramaya çıkmıştır, Türkiye`yi, Yunanistan`ı, Ege Denizi`ni bulgulamak yaşamında çok önemli bir olaydır. O günden beri de Ege-Akdeniz yönresinin çeşitli yerlerinde yaşamakta, ancak gerektiğinde, o da kısa sürelerle, Danimarka`ya gitmektedir. ...


Sayfa Sayısı : 100
Basım Tarihi : Kasım 2000
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺9,60 KDV Dahil

Aşk şiiridir bütün şiirler, ama kaç kişi durup okur onları! Ben önünden geçtiğimde bu şiirin, sen onu yazmıştın bile - Henrik Nordbrandt


Sayfa Sayısı : 64
Basım Tarihi : Aralık 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺8,00 KDV Dahil

Türkiye`de en çok sevilen şair diyebileceğimiz Federico Garcia Lorca 1920`li yıllarda, 20. yüzyıl İspanyol şiirine yeni bir atılım kazandıran ve aralarında, Jorge Guillen, Pedro Salinas, Rafael Alberti, Vicente Aleixandre gibi önemli şairlerin de bulunduğu bir kuşağın en parlak temsilcisidir. Lorca, kendisi gibi Endülüslü olan besteci Manuel de Falla`nın Granda`da, 1920`lerde başlattığı halk dansları ve türküleri şenliklerine katılarak "cante jondo" denilen bu geleneksel kaynaktan esinlendi. 1921 tarhini taşıyan Cante Jondo Şiiri adlı kitabını 1931`de yayımladı. Sabri Altınel`in çevirdiği bu şiirler, Lorca`nın halk şiirinin geleneksel biçimlerine kendi lirizmini kattığı yetkin örneklerdir.


Sayfa Sayısı : 96
Basım Tarihi : Mart 2000
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺9,60 KDV Dahil

"Bu kitap, Nusret Hızır'ın ardından bıraktığı yazı, not, konferans vb. metinlerden derlediğim kitapların ikincisi ve sonuncusudur. İlk kitap, kendisinin, sağlığında 'Bilimin Işığında Felsefe' adı altında toplamayı düşündüğü yazıları kapsıyordu. Bu ikinci kitapta, 1942 tarihi basılmamış doçentlik tezinden, son olarak üzerinde çalıştığı 'İdeoloji ve Model' konusunda ilişkin notlarına kadar, bıraktığı bütün yazılı-sesli malzemeyi tarayarak, kendi içinde bir bütünlük taşıyan 9 yazıyı bir araya topladım. İlk bölümde, 'Bünye Tahlili ve Bu Tahlilin Condillac'ın Tarih Görüşüne Tatbiki' başlıklı doçentlik tezi ile, 1968-69 öğrenim yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi, Basın Yayın Yüksek Okulu'nda verdiği derslerin bir özeti olan 'Bir Uygarlık Tarihine Giriş Notları' yer alıyor. (..)İkinci bölümde, birtakım akademik dergilerde, ses bantlarında, dosyalarında kalanlar üzerinde bir çalışma yaparak çıkardığım 7 yazı yer alıyor. Yazıların sonuncusu, tıpkı insanların - ve Hızır'ın kendisinin yaşamı gibi, bir yerde kesiliveriyor." -Füsun Aktalı-


Sayfa Sayısı : 118
Basım Tarihi : Haziran 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺8,80 KDV Dahil

Sosyalizmin insanoğlunun yaratabilidiği en güzel gerçekleşebilir düş olduğuna, dünyanın gençliği olduğuna inanıyorum. Reel sosyalizmin çöküşünün nedenlerini açıklayabiliyoruz. Burjuva demokratik özgürlüklerin, evrensel özgürlükler olduğunu artık biliyoruz."Şunu da - nesnel verilere dayanarak - söyleyebiliriz: Türkiye burjuvazisi, bırakın insanca yaşanacak bir Türkiye, özgür ve adetli bir Türkiye kurmayı, Türkiye'yi yönetmekten bile âciz olduğunu 1950'den bu yana bütün iktidarlarıyla ispat etmiştir. "Ne yazık ki Türkiye'nin geleceğini kendinde taşıyan ya da taşıması gereken toplumsal güçler, siyasal bilince, gerekli örgüte ulaşmaktan çok uzak. 'Siyasal bilinç toplumsal gelişmeyi aştı'diye darbe yapılabilen bir ülkede bu 'siyasal bilinç', bu 'örgüt' konusunda iyimser olmak zor."Edebiyata, eleştiriye gelince..."Böylesine batakta, böylesine çürümüş bir toplumda öbür toplumsal etkinlikler ne durumdaysa edebiyat da o durumda..."Kendi eleştirmenliğime gelince..."Bir eleştirmenin bir romancı gibi, bir şair gibi 'hırslı' olabileceğimi sanmıyorum. Bunun için onların içinden bazılarının katlanmayı göze alabildikleri küçüklüklere, bayağılıklara katlanmaya da gerek yok."


Sayfa Sayısı : 174
Basım Tarihi : Ocak 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺10,00 KDV Dahil

Mehmet yaşın'ın önemli sorunlar gündeme getirdiği kanısındayım... Değişik ülkelerde değişik ortamlara girip çıkan bu genç şair, bizi daha önce sorun etmediğimiz konularda düşünmeye zorluyor."


Sayfa Sayısı : 152
Basım Tarihi : Kasım 1995
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺8,80 KDV Dahil
Sayfa Sayısı : 356
Basım Tarihi : Kasım 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺14,00 KDV Dahil

"Uğur Kökden yalnızca edebiyatla kuşatılmış bir dünya içinde bulmuyor denemeyi. Denebilir ki her şeyden önce, alabildiğine geniş bir coğrafya içinde, insanlık durumlarını anlama, sonra çözümleme tutkunu ve unutulmuş duyarlıklar yalvaçı gibi durmaktadır. Yalnızca gezip görmemiş, o farklı kültürleri incelikle yaşamış, bütüncül bir insanlık kültürüne açılan bir pencereyi burada bulmuştur. Kötülüklerin değil, asıl acıların tutuşturduğu şu çağ yangınına karşı ödevini, Tiksinti Çağı'ndan bugüne etkileyici gözlemleriyle tamamlamaya çalışıyor. Güneş Damlıyor'da ise, bu kez edebiyata doğrudan yaklaşıyor. Belki böylece kendi ayırt edici yaklaşımını da taşıyacaktır edebiyatımıza. Geçmiş zaman içinde unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi, çoklarına önemsizmiş gibi gelen ayrıntılar içinde koruyup bugüne taşıma kaygısını paylaşmak istiyor. Okuru bu geçmiş-bugün-gelecek bilincine ortak olmaya çağırıyor."


Sayfa Sayısı : 123
Basım Tarihi : Kasım 1994
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺8,00 KDV Dahil

"İnsanlığı saplandığı bataktan kurtarmakta sanata ne kadar büyük görev düştüğünü, günümüzün sanatçılarına anlatmak çok güç, biliyorum; toplumsal yaşamdaki yerlerini, önemlerini, etkilerini küçümsüyorlar; alt düzlemlerde küçük mutluluklar ararken sanat ahlakından uzaklaşıyor, yaratıcılıktan kopup çoğaltıcılığa sapıyorlar; usun önceliği, gerçek saygısı yok olup gidiyor; 'sanat' denebilecek bir şey kalmıyor ortada. Oysa şu yaşadığımız 'çok çiğ çağ'da sanat, bilimden bile daha gerekli dünyamıza. İnsana insanlığını anımsatabilecek başka bir güç düşünemiyorum."-Memet Fuat-Bu kitapta Memet Fuat'ın 1985-1991 yılları arasında yazdığı, toplum, insan, bilim, sanat, yazın, şiir konularındaki, çoğu birbirine bağlı denemelerini bulacaksınız.


Sayfa Sayısı : 392
Basım Tarihi : Mart 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺16,00 KDV Dahil

"Çağımızda bilimin gelişmesiyle inancın yerini gene deney verilerinden kaynaklanan kuram almaktadır. Kuramda egemen olan us ilkeleri, bilimsel araştırma ölçüleri inanca yer bırakmıyor artık."


Sayfa Sayısı : 280
Basım Tarihi : Ekim 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺12,00 KDV Dahil

"Gelmiş geçmiş eleştirmenlerden hiçbirine benzemeyen bir tutumu var Semih Gümüş'ün Yalnızca roman üzerine yazıyor. daha ilk kitabında, eleştirel yaklaşım sorununu çözmüş: Bilge Karasu'nun Kılavuz7u için yazdıklarını okumak, bunu görmek için yeter.


Sayfa Sayısı : 139
Basım Tarihi : Ekim 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺8,80 KDV Dahil

"Zaman'ı durduran,eleştirmenin saati değil gene de... Odasına sığınıp kitapları arasında kaybolabilir artık eleştirmen. Çoklarından daha çok yoracaktır gözlerini, daha çok düşünüp çalışmak zorundadır. Romanın içine çekip götüren derinliğini anlama çabasının güçlükleri ve yazının kendisi ayakta tutmaktadır onu. Karşılıksız bir adayıştır onunki. Hep 'göçüp gitmiş kişiler' ve roman sanatının saygınlığı adına... Ve sorunlardır adam eden adamı: "_ Kötü eleştiri iyi romanı kovamaz ama, kötü roman iyi eleştiriyi pekala kovabilir! "_ Ya kötü eleştiri iyi eleştiriyi?.."


Sayfa Sayısı : 192
Basım Tarihi : Sonbahar 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺10,40 KDV Dahil

Bu kitapta Mehmet H. Doğan'ın son yıllarda yazdığı eleştirel deneme yazılarının bir bölümünü bulacaksınız.


Sayfa Sayısı : 247
Basım Tarihi : Kasım 1993
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺11,20 KDV Dahil

"Tiyatro sevgisinin, özellikle gençler arasında, gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Buna nice sevinsek yeridir. Ancak tiyatro gibi yüce bir sanata girerken yalnızca sevgi gücü ile yetinmek doğru olmadığına göre, bize şimdi tiyatro tarihi ve tekniği üzerine bilgi veren kitaplar çok gerekli, Bu basit kitapla ben de bu çabaya katılabilirsem ne iyi! (...) Eflatun ile Ariston'nun tiyatro konusunda çalıştıklarını gösteren iki parça ile başladım kitaba, oradan Shakespear'e geçerek dram üsütüne bilgi veren üç yazı topladım, üçüncü bölümü de komedyaya ayırdım. Bu bölümün sonuna koyduğum bence çok ilginç olan yazıda, komedya ile tragedyanın kesiştikleri kuramı işlemektedir. Böylece üç bölüm arasında ayrı gayrı kalmamakla bir çeşit uyumlu sonuca varılmış oldu. Tiyatroyu öğrenmek isteyeneler, bu yazılarda, meraklarını büsbütün arıtan bir takım ipuçları bulabilirler sanıyorum. Temel sorunlar her zaman gereklidir." -Melih Cevdet Anday- (Arka Kapak)


Sayfa Sayısı : 96
Basım Tarihi : Mayıs 1984
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺6,00 KDV Dahil

"Bizim ozanlarımızın kendilerini Batılı saymaları için Batılı ozanların sorunları ile karşı karşıya gelmeleri zorunludur. Oysa biz ne yapıyoruz? Batıda kavgası bitmiş, tatlıya bağlanmış, artık öğretim alanına geçmiş anlayışları öykünmeye çabalıyoruz. Edgar Allan Poe'yu, ya da Rimbaud'yu örnek tutmaya kalkıyoruz. Daha yenileri öykünürken durumumuz başka mı? Değil. Bugün bizim Homeros'u örnek tutmamızla, en yeni bir Batılı ozanı örnek tutmamız arasındayazınımızın kişiliğini bulması bakımından, ne gibi bir ayrım düşünülebilir? Divan ozanlarımız, Fars ozanlarını sevmişler, onlar gibi yazmışlar da ne olmuş? Bunca yüzyıl geçtikten sonra verilen yargıya bakın: Divan şiiri, Fars şiirinin taklididir deniyor. Divan şiirimizi kötülemek istemiyorum. O şiirin güçlü ozanlar yetiştirdiğini biliyorum. Ne var ki bugün, İslam uygarlığı içinde yaratılan şiiri tanımak isteyen, Fars şiiri ile yetinebilir. Yarın çağdaş şiirimiz için de böyle olmayacak mı? Yirminci yüzyıl Batı şiirini inceleyenler, neden bizim şiirimizi de okumak gereğini duysunlar?"


Sayfa Sayısı : 269
Basım Tarihi : Ocak 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺11,20 KDV Dahil

'Şiir Tapınağı' insanoğlunun beş bin yıllık şiir serüveninden seçilmiş en aydınlatıcı, özetleyici örnekleri içeriyor. İlkçağ öncesi uygarlıklarla eski yeni bütün ilkel topluluklara özgü bu ürünleri bulacaksınınz.


Sayfa Sayısı : 349
Basım Tarihi : Temmuz 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺14,00 KDV Dahil
₺17,50 KDV Dahil
Sayfa Sayısı : 70
Basım Tarihi : Ekim 2000
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 3. Hamur
Dili : Türkçe
₺6,00 KDV Dahil

Yunan Antologyası ve Latin ozanlarından Çeviriler'de Oktay Rifat bizi Batı şiirinin kaynaklarına götürüyor. Daha önce ayrı birer kitap olarak yayımlanan bu iki derlemenin burada bir araya getirilmesiyle eski Yunan ve Latin şiirinin sürekliliğini de kolayca izleyebiliyoruz. Bugün bile yazıldıkları dönemlerdeki tazeliklerini koruyan bu şiirlere Oktay Rİfat'ın titiz seçimi ve usta çevirmenliği ayrı bir değer katıyor.


Sayfa Sayısı : 94
Basım Tarihi : Aralık 0
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
₺9,60 KDV Dahil
1 2 >
Çerez Kullanımı