Gece Köpekleri
Gece Köpekleri

Gece Köpekleri (9789751042538)

0,00
Fiyat : ₺36,40

“Kollarınız dövüşmek, ayaklarınız koşmak, aklınız düşünmek için yeterince kuvvetli değilse; parça parça olursunuz sizi sevenlerin (!) ellerinde...” Elinizdeki roman okuyanları yaşamın en keskin noktalarında bir gezintiye çıkarıyor. Zaman-zamansızlık, korku-cesaret, merhamet-zulüm, hatırlama-unutma ikilemleri üzerine düşündüren Gece Köpekleri, dikkat çekici bir kurguya sahip. Okurlarını aile değerlerinden ahlaki baskılara kadar bıçak sırtı pek çok konuda korkusuz bir sohbetle karşılayan yazar, kimi zaman bir sanrı kimi zaman bir haberci gibi görünen Merek ile bizleri tanıştırıyor. Levent Karakoç, yazın dünyasına giriş yaptığı romanı Gece Köpekleri ile hepimizi insan ruhunun karanlık dehlizlerine davet ediyor.

Levent Karakoç Levent Karakoç, 1971 yılında Ankara’da bir ameliyathanede doğdu. Kalp hastası olan annesine aşırı düşkün olan subay babası, doktoru uyardı doğumundan önce. “Oksijeni ihmal etmeyin… Kalbi zayıf, oksijeni ihmal etmeyin.” O zamanlar subaylar sert, babası kayaydı. Doktorlar çekinirdi. Çekindiler. Oksijeni ihmal etmediler doğum sırasında. Hemşirenin, doğumun tam ortasında annesinin ağzına oksijen yerine anestezi maskesini dayadığı ana kadar her şey normal gidiyordu Levent’in hayatında. Anne bayıldı, ıkınma refleksi durdu, Levent daha doğamadan doğum kanalında sıkışıp kaldı. Artık kendisini dışarıya itebildi mi bilmiyorum ama doktorlar dışarıdan kafasını tıbbi bir kaşıkla tutup çekerek çıkarttılar. Her bebeğin o kanalda kaldığından daha fazla kaldı ve daha çok sıkıştı Levent. Ama pes etmedi. Hayatı, bu inatla başlar işte. “Her şeyin herkes için bitmiş gibi gözüktüğü bu gün, benim mücadelemin başlangıcının ilk günüdür” lafı, belki de bu sebeple hayat düsturudur. O kanaldan kurtulup baskın karakterli, başarılı, otoriter iki ebeveyn ve bir ablanın arasına doğar Levent. Büyüyüp genç olmaya başladıkça, herkeste olmayan özelliklerini keşfeder Levent. İçinde çaresizce çırpındığı “sevilmek ve onaylanmak bataklığından” kafasını çıkartıp nefes alabildiği yegâne zamanlar, girdiği her ortamın özelliklerini keşfedip oraya uyumlandığı ve bir süre sonra da oranın en aranan kişisi olduğu zamanlar olur. Üniversite lisans diplomasına kadar eğitimini alır, en az bir yabancı dil öğrenir, iş kurar, para kazanır, ev alır, araba alır, evlenir, baba olur… Çağla birlikte gerçekler değiştiğinde, geçmiş denilen şeyin, aslında hiçbir zaman unutulmayacak bir “şimdi” olduğunu da böylece anlar. Tecrübe sahibi bir yetişkin olarak; yıllar sonra artık düşünmek, konuşmak, anlatmak için kalbinde ve beyninde depolayacak yeri kalmadığında başlar Levent’in yazım hayatı da. Toplumun gösterdiği yolla edindiği bütün avantajları bırakıp, sadece yazmaya yönelme kararını böyle alır. Bir rüyayla doğan Gece Köpekleri, yazarın yayımlanan ilk romanıdır. Bittiği halde yayımlanmamış kendi doğma zamanlarını bekleyen bir adet daha romanı ve iki yüze yakın şiiri olan Levent Karakoç, yaşanılan tüm hayatların bir yanılsama olduğunu bilir. Gerçekliğin, doğrunun, sevginin, nefretin ve kalan tüm duyguların tanımlamalarının da zamanla değişeceğini bilir. Bu sebeple yazar; özünü bilmeye, korumaya ve kıyafetlerinin üzerine yapışmamasına özen gösterir. İnsanın kendi özünün geçmişini bilmesi iyidir…

Sayfa Sayısı 248

Ebat 13,7 x 21,5

Kağıt / İç Baskı lll.Hm. Enzo 52 gr.

Cilt / Kapak Amerikan Bristol 230 gr.

ISBN / Barkod 9789751042838

 

 

:
Benzer Ürünler
 • Öykü'nün imkânlarını ve inceliklerini alçakgönüllü ama yetkin bir dille birleştiren Ömür İklim Demir, ilk kitabı olan Muhtelif Evhamlar Kitabı'nda, “anlatsan şiir olacak” o anları, birbiriyle bağlantılı on hikâyeyle sonsuza taşıyor. Ömür İklim Demir'in öykülerinde, günlük yaşamın ve zorunlu ya da gönüllü temasların var oluşu lime lime eden “kurumsallığı” içinde huzursuzca çırpınan, muhtelif kuruntularla yontulan ve kalbini yalnızlıkla terbiye eden insanlar var; şu ya da bu mekânda, bugün ya da dün, öyle ya da böyle, birbirini ıskalayan insanlar: Çekirdek ailelerin yemek masalarındaki çatal-bıçak sessizliğinden aşktan başka her şeye dokunan kadın erkek ilişiklerine, toplumsal-kişisel trajedilerin hayatı “o âna” kilitleyen çaresizliğinden karanlık ofislerin ruhları uyuştura uyuştura eskiten “dokuz-altı” mecburiyetine...


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 108
  En / Boy : 13,5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 8.2020
  ₺14,00
 • Tarih boyunca birçok önemli uygarlığa ev sahipliği yapan Anadolu, başta Hititler, Frigler, Urartular olmak üzere, günümüzde tam olarak ortaya çıkarılmamış onlarca medeniyeti ve kavimleri ile dünya tarihinde birçok “ilk”e şahitlik etmiştir.

  Ekrem Akurgal Anadolu Uygarlıkları’nda, Anadolu’nun bu zengin birikimini, M.Ö.2500 – M.S. 395 tarihleri arasında var olmuş uygarlıkları ayrıntılı bir biçimde ele alarak, tarihten önceki çağlarda yaşamış uygarlıkları ve Bizans, Selçuk, Osmanlı kültürlerini de toplu bir bakış çerçevesinde sunarak bize aktarır.

  Bu kitapta, Anadolu’nun yetiştirdiği bir aydının gözünden Anadolu’nun kadim uygarlıklarını tanıyacak ve Anadolu tarihinin gizem ve bilgelik dolu koridorlarında kendinizi bulacaksınız.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : Ankara
  Sayfa Sayısı : 626
  En / Boy : 16,5 / 24,5
  Kağıt Cinsi : 1. Hamur
  Basım Tarihi : 10.2017
  ₺166,25

 • Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : Ankara
  Sayfa Sayısı : 100
  En / Boy : 13,5 / 19,5
  Kağıt Cinsi : 1. Hamur
  Basım Tarihi : 6.2007
  ₺22,10

 • Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : Ankara
  Sayfa Sayısı : 91
  En / Boy : 13,5 / 19,5
  Kağıt Cinsi : 1. Hamur
  Basım Tarihi : 12.2018
  ₺28,05
 • Biri size: "Birbirine ulanır / Dünya dolanır", "Ayağımdan gömerler / Başımı tokmakla döverler", "Bir yılanlı kuyuyum / Karanlığın nuruyum" gibi tuhaf dizeler fısıldayorsa, sakın şaşırmayın... Bunlar, Yalvaç Ural'ın kaç kuşak yetiştirmiş, adını da güzel bir bilmeceden alan Kırmızı Kızlar Çatıları Gizler kitabındaki bilmecelerden biridir. Cevaplarını bilemedinizse, ayna yardımıyla okuyabilirsiniz.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 80
  En / Boy : 13,5 / 18
  Kağıt Cinsi : 1. Hamur
  Basım Tarihi : 5.2019
  ₺11,20
Çerez Kullanımı