Terminolojiden Analize Alıştırmalı Müzik Teorisi 1
Terminolojiden Analize Alıştırmalı Müzik Teorisi 1

Terminolojiden Analize Alıştırmalı Müzik Teorisi 1 (9786059646680)

0,00
Marka : Deniz Arat
Fiyat : ₺290,50


Dört kitaptan oluşan Terminolojiden Analize Alıştırmalı Müzik Teorisi dizisi, müzik yapıtından müzikal üsluplardan yalıtılmış ve kategorik düzenlenmiş müzik teorisi öğretimine bir alternatif olarak tasarlanmıştır. Kitapta, ‘aralıklar’, ‘akorlar’ gibi kategorik sınıfların sunulmasıyla ilerleryen bir süreç yerine, teorik olguları farklı kategorilerde eşzamanlı ve kademeli bir derinleşme yoluyla, birbirleriyle karşılaştırarak öğretmeyi amaçlayan bir ders planlaması kullanılmıştır; başka bir deyişle, amaç bilginin gösterilmesi değil, öğretilmesidir. Dizide müzik teorisi olgusu, bir müzik yapıtına özgün kimliğini kazandıran estetik ve kurgusal ilişkilerin üslup özellikleri çerçevesinde çözümlenmesi amacına yönelik bir araç olarak ele alınmıştır. Bu amaca bağlı olarak, derslerde ve alıştırmalarda repertuvardan seçilmiş parçalara yer verilmiş, hem derslerde değinilen konular yapıt üzerinde örneklenmiş, hem de yapıta özgü karakteristik tasarım özelliklerinin çözümlenmesinin analiz sürecine dahil olduğu gösterilmişltir. Böylelikle okuyucunun teorik bilgi ile yapıt arasında bir ilişki kurması amaçlanmıştır.

Dizinin ilk kitabında ağırlıklı olarak müzik dilinin işleyişine ve notalanmasına yönelik temel ilkeler yazım kuralları ve kavramların birbiriyleilişkileri ele alınmıştır. Ele alınan teorik bilginin özünde bir ses olayını tanımlama amacında oldğunu vurgulamak için alıştırmalarda çalarak ve söyleyerek yapılacak çalışmalara sıkça yer verilmiştir. Ayrıca bu yolla okuyucunun teorik olguları pratik deneyimleme yoluyla kavraması ve çalgısı ile teorik olgular arasında bir ilişki kurması da amaçlanmıştır. Başlangıç düzeyindeki bu kiatpta seçişlen repertuvar parçalarının değerlendirilmesi, büyük ölçüde temel ilkeler ve kavramlarla sınırlı tutulmuş, yine de kimi noktalarda müzikal tasarıma ve üsluba yönelik saptamalara da yer verilmiştir.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 3
Sayfa Sayısı : 246
Ağırlık : 80
En / Boy : 21 / 30
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Cep Boy Durumu : 0

Benzer Ürünler

 • Bu Metot, bağlama çalmasını öğrenmek ve geliştirmek isteyenlerle,  uzun yıllar içerisinde edinilen eğitim, gözlem ve deneyimlerimizi paylaşmak düşüncesiyle hazırlanmıştır. Bu metot kapsamında;
  Bağlamanın kısa tanıtımı ve akort sistemleri ile temel müzik bilgileri ve perde notaları, 
  Hem kısa, hem de uzun sap bağlama için kolaydan zora doğru 50 alıştırma; sevilen ve bağlamayı geliştirecek türkülerden seçilen ve sadeleştirilen 50 adet repertuvar notası olmak üzere toplam 200 sayfalık nota çalışması,
  Nota altlarında parmak numaraları ve nota adları,
  Bağlamanın çeşitli karar sistemlerinde çalınmasıyla ilgili, yararlı ve özel bilgiler bulunmaktadır.
  Bu metodu takip edenler; alıştırmalar ile Batı Müziğinin temel seslerini kavrayacak, türkü repertuvarında kullanılan ortak nota yazılımı ile Halk Müziği ayakları ve Sanat Müziği makam dizileri arasında var olan doğal bağlantıyı kuracaklardır. Sonucunda; Türk Halk Müziği yanında, Türk Sanat Müziği eserlerini de bağlamada çalabilme yeteneğini kazanacaklardır. Metodun, tüm bağlama ve müzikseverlere yararlı olması dileğiyle.  


  Basım Ayı/Yılı : 2023
  Basım Yeri :
  Baskı Sayısı : 1
  Sayfa Sayısı : 304
  Ağırlık : 304
  En / Boy : 21 / 29,7
  Cilt Tipi : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Cep Boy Durumu : 0
  ₺207,50
 • Saz (Bağlama) İçin

  T Halk müziği icrasının öğreniminde en problemli durumlardan birisi, bir icrayı dinleyerek algılama ve uygulama zorluğudur. Saz (bağlama) icrasında ustalık mertebesine ulaşmış üstatların icraları incelendiğinde özellikle küçük ayrıntıların icrayı şekillendirdiği görülmektedir. Mızrap kalıbı, süslemeler, zamanlama, sağ ve sol el tekniklerinin kullanılma biçimi gibi ayrıntıların algılanması ve uygulanması uzun bir süreçte gerçekleşmektedir. Yaklaşık beş yıl süren bu çalışmada farklı üstatlardan yüzlerce ezgi detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu analizler sonucu icranın algılama ve uygulamasında zorluk oluşturabileceği düşünülen pasajlardan özgün alıştırmalar üretilmiştir. Kitapta yer alan tüm alıştırmalar yeni ve detaylı bir notasyon anlayışı ile notalandırılmıştır. Kapsamlı bir kitap serisi olarak tasarlanan bu çalışmanın ilk cildinde Orta Anadolu Abdal Türkmen saz icra üslubuna ve bu üslubun etkileşimde olduğu türlere odaklanılmıştır. Kitapta başlangıç, orta ve ileri düzeyde toplam 218 alıştırma mevcut olup DVD ekinde yer alan videolarda alıştırmalar yavaş ve ideal hızlarında icra edilmiştir.


  Basım Ayı/Yılı : 2021
  Basım Yeri :
  Baskı Sayısı : 1
  Sayfa Sayısı : 176
  Ağırlık : 176
  En / Boy : 21 / 29
  Cilt Tipi : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Cep Boy Durumu : 0
  ₺300,00
 • Anadolu Ezgileri

  Piyano Albümü – Anadolu Ezgileri, geleneksel müziklerimiz aracılığıyla piyano çalma becerilerini geliştirmek için, başlangıç ve daha ileri pek çok farklı düzeyden piyano öğrencisinin kullanımı amaçlanarak hazırlanmıştır. Diğer kitaplardan farklı olarak, geleneksel müziklerimize dayalı çok sayıda beste ve düzenlemeden oluşan özgün ve eşsiz bir kaynaktır. Piyano eğitimcilerinin özellikle konser etkinliklerinde kullanabilecekleri bu albüm, üç seviye göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Başlangıç düzeyinde temel davranışları kazandırabilmek için, “orta do” pozisyonu ve diğer pozisyonlara uygun “küçük tonal ve makamsal” parçalar seçilmiş, diğer seviyelerde ise çeşitli ton, makam ve ölçülerde yazılmış çok sayıda piyano parçasına yer verilmiştir. Ezgisel, ritimsel ve coğrafi çeşitlilik açısından zengin bir içeriğe sahip olmasına özen gösterilen bu kaynak, hiç şüphe yok ki pek çok farklı seviyeden öğrencinin piyano eğitimine önemli katkı sağlayacaktır. Yararlı ve eğlenceli olması dileğiyle...


  Basım Ayı/Yılı : 2023
  Basım Yeri :
  Baskı Sayısı : 3
  Sayfa Sayısı : 92
  Ağırlık : 92
  En / Boy : 21 / 30
  Cilt Tipi : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 1. Hamur
  Cep Boy Durumu : 0
  ₺90,20
 • DVD Video

  Mızrapsız icra tekniği (şelpe), Anadolu’nun kadim çalgılarından sazın (bağlamanın) geçmişten bugüne uygulanan ancak 80’lerden önce şehir müzik kültüründe neredeyse hiç görülmeyen geleneksel tekniklerindendir. Özellikle 90’lardan itibaren farklı yörelerde icra edilen geleneksel tekniklerin, diğer çalgılardan uyarlanan ya da yeni keşfedilen tekniklerle harmanlanması sonucu “modern şelpe tekniği” olarak da isimlendirilen bu yeni anlayışın tohumları atıldı. Güncel ihtiyaçlara cevap veren dokusu ve müzikal kapasitesi ile akademik çalışmalara konu olan modern şelpe tekniği; konserlerde, stüdyo kayıtlarında ve müziğin diğer uygulandığı alanlarda giderek yaygınlaştı. Kısa sürede şehir müzik kültüründe “yeni bir gelenek” oluşturan bu anlayışla yapılan üretimler sonucunda, geleneksel halk müziği ile farklı müzik türlerinden eserlere yapılan düzenlemeleri ve besteleri içeren özgün bir repertuvar oluşmuştur.

  Bu çalışma, şehir müzik kültürü içerisinde mızrapsız saz çalım teknikleri için yapılan yeni üretimlerin bir araya getirildiği bir külliyat toplama çabasının sonucudur. Kitapta yer alan eserler detaylı bir notasyon anlayışı ile notalandırılmış olup ek olarak verilen DVD içerisinde kitaptaki eserlerin ağır tempolarda icra edilmiş videoları bulunmaktadır.


  Basım Ayı/Yılı : 2021
  Basım Yeri :
  Baskı Sayısı : 1
  Sayfa Sayısı : 164
  Ağırlık : 164
  En / Boy : 24 / 33
  Cilt Tipi : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Cep Boy Durumu : 0
  ₺300,00

 • Bu Piyano Albümü 8 yaş ve üzeri olan tüm öğrenciler için hazırlanmıştır.

  Piyanoya yeni başlayan çocuklar ve diğer yaştaki bireyler ilk öğrenim aşamasından itibaren kulağa hoş gelen türküler, şarkılar (kültürümüze ait müzikler) çalmayı arzu ederler.

  Bu Piyano Albümü, piyano eğitimine yeni başlamış bir öğrencinin ek kaynak olarak kullanabileceği kolay seviyede eserlerden oluşmuştur.

  Kitaptaki eserler öğrencinin piyano teknik seviyesini geliştirmeye yönelik olarak özenle düzenlenmiştir. Başlangıç aşamasındaki nota okuma ve nota takip becerisi düşünülerek, eserler okuması kolay bir düzende ve büyüklükte yazılmıştır. Bu Albümü, her yaş grubunda piyanoya başlayanlara ek olarak, üniversitelerinin müzik öğretmenliği bölümleri, müzikoloji ve teknoloji bölümleri, devlet konservatuvarları (Türk Müziği devlet konservatuvarı), güzel sanatlar liseleri ve tüm özel kurs merkezlerindeki piyanoya yeni başlayan öğrenciler en temel seviyeden itibaren kullanabilirler. “Piyano Albümü 1” den sonra yayınlanacak olan “Piyano Albümü 2” aynı seviye düzeni içerisinde tamamen farklı eserler ile oluşturulacaktır.

   

  Basım Ayı/Yılı : 2021
  Basım Yeri :
  Baskı Sayısı : 1
  Sayfa Sayısı : 132
  Ağırlık : 132
  En / Boy : 19 / 28
  Cilt Tipi : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Cep Boy Durumu : 0
  ₺180,00
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı