Psikanalitik Kişilik Çalışmaları
Psikanalitik Kişilik Çalışmaları

Psikanalitik Kişilik Çalışmaları (9786254293689)

0,00
Fiyat : ₺88,00


Psikanalitik Kişilik Çalışmaları ünlü İskoç psikanalist W. R. D. Fairbairn’in 1952’ye kadar çeşitli dergilerde yayımladığı ve psikanalize yaptığı yenilikçi katkıları ortaya koyan bir derleme. Bebeğin ve çocuğun ilişki ihtiyacını gelişiminin merkezine yerleştiren bu makaleler psikanaliz kuramında köklü bir değişiklik gerçekleştirdi; kişiliğin yapısı ve dinamiklerine dair tamamen yeni bir bakış açısı sundu.
Nesne ilişkileri kuramını işleyerek oluşturduğu ruhsal yapı modelini, bakım verenlerle ilk tecrübelerin içselleştirilmesi üzerine inşa eden Fairbairn bu derlemede; benliğin bölünmesi ve acı verici içsel nesne ilişkilerinin bastırılması yoluyla tüm ilişkilerde kaçınılmaz olan tatminsizliklerle nasıl baş edildiğini gösterir. Çocuğun ebeveyninin duygusal olarak duyarlı tarafını tepkisiz taraftan ayırarak ‘iyi’ ve ‘kötü’ nesneler yarattığını, aynı zamanda, sıklıkla sınır durumlara yol açan bir süreç olarak benliği de ‘iyi’ ve ‘kötü’ olarak böldüğünü ileri sürer.
Bowlby’nin bağlanma kuramına, Guntrip ve Sutherland’in kendilik üzerine yazılarına, Kernberg’in ağır kişilik bozukluklarının tedavisine, Mitchell’in ilişkisel kuramına başlangıç noktası oluşturan fikirleriyle Fairbairn çağdaş psikanaliz kuramına şekil vermiş öncülerden biridir. Sınır durumlara yönelik oldukça yeni bir kuramsal ve klinik yaklaşım geliştirmesi, bugün bu tür rahatsızlıkların tedavisinde çok önemli olmaya devam etmektedir.


Basım Ayı/Yılı : 2023
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 256
Ağırlık : 256
En / Boy : 15,5 / 23
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0

Benzer Ürünler

 • İyimserlik, mutluluk kaynağıdır. 
  İyimserlik, bardağın dolu tarafını görmek ve buradan alınan güç ile bardağın boş tarafını da doldurmaktır. 
  İyimserlik, sorumluluk almaktır.
  İyimserlik, çözüm için adım atmaktır.
  İyimserlik, çıkış yolu aramaktır. 
  İyimserlik, mücadele etmektir.
  Gerçek dini inanışlar iyimserliği besler. 
  İyimserlik, kendimize verdiğimiz bir değerin ifadesidir. 
  İyimserlik, iyiyi çağırmaktır. 
  İyimserlik, hayatımızın sorumluluğunu üzerimize almaktır.


  Basım Ayı/Yılı : 2022
  Basım Yeri :
  Baskı Sayısı : 1
  Sayfa Sayısı : 136
  Ağırlık : 136
  En / Boy : 14 / 21
  Cilt Tipi : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Cep Boy Durumu : 0
  ₺52,50

 • İnsan psikolojisinin ve şiddetinin çeşitli halleri ile yazmanın doğası ve yazarın rolü üzerine büyük yapıtlar veren Nobelli yazar J. M. Coetzee, Hakaret kitabındaki denemelerinde Lady Chatterley’in Âşığı’ndan Mandelstam’ın şiirlerine, Erasmus’tan Soljenitsin’e, Polonya’dan Güney Afrika’ya çarpıcı örneklerle ahlaki, sanatsal, felsefi, siyasi, idari amaçlarla yaratıcılara müdahale etmeye çalışanları, sansür uygulayıp susturmaya uğraşanları ele alarak hiç sevmediği bir olguyu irdeliyor: Sansürcünün peşinde dolaşarak, bu polisiye müdahale isteğinin yarattığı sonuçları gösteriyor. 

  Huzur kaçırıcı düşüncelerle ahlak açısından itici ifadeler (dince küfür sayılan şeyler) arasında nasıl pek çok fark varsa kuramsal olarak medyayı denetlemek için icat edilmiş sansürle sanatı denetlemek için icat edilmiş sansür arasında da bir o kadar fark vardır. Yine de uygulamada hem siyasetin hem de estetiğin sınırlarında devriye gezen polis aynı polistir. Siyasal temelli sansürle ahlak temelli sansürü birbirinden kesin şekilde ayırmayacağım, sansür, “sakıncalı”nın izini sürerken ben de sansürün peşine düşeceğim. 


  Basım Ayı/Yılı : 2022
  Basım Yeri :
  Baskı Sayısı : 1
  Sayfa Sayısı : 344
  Ağırlık : 344
  En / Boy : 13,5 / 21
  Cilt Tipi : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Cep Boy Durumu : 0
  ₺95,00

 • Çocuklarımızı sevgi dolu bir güven ortamında yetiştirmek için elimizden geleni yapan ebeveynler olarak halihazırda hissettiğimizden daha suçlu hissetmemizin hiç lüzumu yok. İhtiyacımız olan şey daha az suçluluk. Bir de ebeveynçocuk ilişkisindeki kalitenin çocuklarımızın gelişimi için nasıl kullanılabileceğine dair farkındalığımızın artması. Dağınık Zihinler bu tür bir farkındalığı cesaretlendirmek için yazıldı. Modern psikoterapi deyince dünyada akla gelen ilk isimlerden biri olan Gabor Maté, bu defa dikkat eksikliği bozukluğunu (DEB) odağına alıyor. Kendisi de dikkat eksikliği bozukluğu teşhisi konmuş biri olarak bu konuyu çevreleyen mitin doğrularını ve yanlışlarını ortaya koyuyor. Çocuk gelişiminde ilişki ve güven temelli bir yaklaşımın inceliklerini anlatarak sadece DEB’li çocuğu olan ebeveynlerin ve DEB’li yetişkinlerin değil, her ebeveynin faydalanacağı bir rehber sunuyor.


  Basım Ayı/Yılı : 2022
  Basım Yeri :
  Baskı Sayısı : 1
  Sayfa Sayısı : 352
  Ağırlık : 352
  En / Boy : 13,5 / 21
  Cilt Tipi : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Cep Boy Durumu : 0
  ₺110,70

 • Bir Bakışta Psikoloji, tüm önemli psikolojik bilgi ve düşünceyi bir ciltte bir araya getiriyor. Her sayfa, bilmeniz gereken en önemli gerçekleri bir bakışta konuya hâkim olabilemeniz için küçük parçalar halinde sunuyor.

  Freud, Rorschach testi ve Stanford hapishane deneyinden bilişsel önyargı, uyku ve ulaşılabilirlik höristiğine kadar her önemli kişi, keşif veya fikir kısa ve öz olarak dikkat çekici metin ve grafiklerle açıklanıyor.

  Bilgiye aç ve zamanı kısıtlı olanlar için mükemmel olan bu görsel odaklı koleksiyon, psikolojiyi ilginç ve erişilebilir kılıyor. Bilmeniz gereken her şey burada.


  Basım Ayı/Yılı : 2022
  Basım Yeri :
  Baskı Sayısı : 2
  Sayfa Sayısı : 176
  Ağırlık : 176
  En / Boy : 19 / 24
  Cilt Tipi : Ciltli
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Cep Boy Durumu : 0
  ₺350,00
 • Travmatize Çocukların Okuldaki Görünüşleri, Davranışları ve Çözüm Yolları

  Davranış Travmanın Dilidir, yetişkinlerin çocukların davranışları üzerindeki varsayımlarını sorgulayarak travmaya duyarlı olma noktasında yeni bir yol haritası çiziyor. 
  Karen Gross, dünya üzerinde travmatik olayların yaygınlığı göz önünde bulundurulduğunda, eğitim kurumlarının ve bu kurumlarda çalışanların, okullarda ortaya çıkan travmatik semptomlara yaklaşımlarını ve tepkilerini değiştirmelerinin zamanının geldiğini söylüyor.
  Eğitimcilerin çoğu sadece travmanın var olduğunu biliyor. Ancak neye benzediğini, öğrencileri nasıl etkilediğini ya da öğrencilerin bu konuda bir yol bulmalarına nasıl yardımcı olacağını bilmiyor. Karen Gross, ebeveynleri ve eğitimcileri travmaya duyarlı olmaları konusunda bilinçlendirmek için rakamlardan ve kişisel örneklerden faydalanıyor. Halihazırda kullanılan puanlama sistemlerine açıklık getirerek travmanın tanımlanması ve iyileştirilmesi için yeni ve alternatif yaklaşımlar sunuyor.


  Basım Ayı/Yılı : 2022
  Basım Yeri :
  Baskı Sayısı : 1
  Sayfa Sayısı : 280
  Ağırlık : 280
  En / Boy : 13,5 / 21
  Cilt Tipi : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Cep Boy Durumu : 0
  ₺132,00
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı