Ockham'ın Usturası

Ockham'ın Usturası (9786055831446)

0,00
Fiyat : ₺10,66(KDV Dahil)

Her şeyin birbirine eşit olduğu bir ortamda, en basit açıklama doğruya en yatkın olandır.

Bilgi toplumunda yaşadığımızı kabul ettiğimiz şu son yıllarda, toplumsal dinamiklerimizin temellerinde, bilimsel bilgiye, felsefi düşüncelere ve kanıta dayalı çıkarımlara daha çok rastlamamız gerektiğini düşünüyoruz. Oysa toplumun değer yargıları, düşünüş biçimi ve eylemlerine açıklama olarak geliştirdiği nedensel hipotezler, veriye dayalı ve bilimsel olmaktan uzak; kanıya, kanaate ya da inanca dayalı dogmalar olarak karşımıza çıkmaktalar.

Ockham'ın Usturası, toplumsal pratiklerin rasyonelleştirilmesinden korkunun çekiciliğine, toplum mühendisliğinden ölümsüzlük arayışlarına kadar pek çok farklı açıdan yaklaşarak, toplum üzerinde kanıların, kanaatlerin ve inançların ne kadar kökleşmiş, ne kadar etkili ve ne kadar belirleyici olduğunu çözümlemeye çalışıyor.


Sayfa Sayısı : 135
Basım Tarihi : Şubat 2016
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : 2. Hamur
Basım Yeri : İstanbul

Benzer Ürünler

 • Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : Ankara
  Sayfa Sayısı : 181
  En / Boy : 16 / 23,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 10.2011
  ₺0,00
  ₺63,00

 • Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : Ankara
  Sayfa Sayısı : 724
  En / Boy : 16 / 24
  Kağıt Cinsi : 1. Hamur
  Basım Tarihi : .2006
  ₺0,00
  ₺97,20
 • Son birkaç yüzyıl boyunca mit alanında yapılmış çalışmaları temel alan bu inceleme, özünde disiplinlerarası bir soruşturma olarak değerlendirilebilir. Antropoloji, sosyoloji, psikoloji, edebiyat eleştirisi, felsefe ve dinler tarihi kitabın omurgasını oluşturuyor. Mit’in kökeni, anlamı ve işlevi konusunda sorulan sorular bağlamında tüm bu araştırma disiplinleri bir araya geliyor. Ve elbette Tylor’dan Malinowski’ye, Levi-Strauss’tan Freud’a kadar tüm bu alanlara yön vermiş onlarca düşünür, araştırmacı...
  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : Ankara
  Sayfa Sayısı : 188
  En / Boy : 11,5 / 16,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 3.2012
  ₺0,00
  ₺33,54
 • Antropoloji günümüzde ritüel tutkusu ve şamanizmden Silicon Valley‘e kadar çalışma alanını genişletmektedir. Kavram ve yöntemlerini gözden geçirmekteki farklılıkların ve engellerin kaldırılmasıyla birlikte ortaya çıkan çelişkiler içinde çağdaş dünyanın karmaşıklığını değerlendirmeye çalışmaktadır. Bu kitap, tercih ettiği çalışma alanından araştırma sonuçlarına yazıya geçirilmesine,disiplininin belli başlı teorik hipotezlerine, alan soruşturmalarına, kullanabileceği kavramlara kadar antropolojinin etkinliklerini gösteriyor bize. Alanın son yıllarda en çok rağbet gösteren iki araştırmacısının kaleminden antropolojiye ve onun diğer disiplinlerle ilişkisine dek nitelikli bir çözümleme.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 119
  En / Boy : 11,5 / 16,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 10.2014
  ₺0,00
  ₺23,40
 • Mezopotamya‘nın dinsel ve entelektüel merkezi olarak Babil‘in görkemi ve zenginliği çağdaşı tüm kentler için bir örnek ve bir meydan okumaydı. Yeryüzünde hayranlık kadar öfke ve kıskançlık da uyandırmış böylesine ihtişamlı pek az kentten söz edilebilir. İlahi uyumun simgesi ve evrenin kozmik merkezi Babil, Pers İmparatorluğu tarafından ele geçirilene dek, Hammurabi kanunlarından efsanevi asma bahçelere kadar birçok özelliğiyle antik dünya‘nın en etkileyici uygarlığı olma niteliğini korudu. Bu küçük kitap kurulmasından düşüşüne dek uygarlığın beşiği olarak görülmüş bu benzersiz kentin öyküsünü anlatıyor.
  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : Ankara
  Sayfa Sayısı : 135
  En / Boy : 11,5 / 16,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 4.2006
  ₺26,52
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı