Muhammed Abdulhalim Abdullah ve “Lakita, Ba‘De’lğurub, Şeceretu’l-Lablab ve Şemsu’l-Harif” Romanlarının Teknik Çözümlemesi
Muhammed Abdulhalim Abdullah ve “Lakita, Ba‘De’lğurub, Şeceretu’l-Lablab ve Şemsu’l-Harif” Romanlarının Teknik Çözümlemesi

Muhammed Abdulhalim Abdullah ve “Lakita, Ba‘De’lğurub, Şeceretu’l-Lablab ve Şemsu’l-Harif” Romanlarının Teknik Çözümlemesi (9786257351669)

0,00
Fiyat : ₺144,00


Arap Edebiyatında Mısır’ın ikinci kuşak edebiyatçılarından Muhammed ‘Abdulhalîm ‘Abdullah his dünyasının zenginliği, toplumsal konulara ilişkin düşünceleriyle edebiyat dünyasına katkıda bulunan, modern Arap Edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olmayı başaran önemli bir yazardır. Muhammed ‘Abdulhalîm ‘Abdullah, Arap Edebiyatında iyi bir hikâye ve roman yazarı kabul edilmiş ve eserleri pek çok ödüle layık görülmüştür. Bunun sebebi alışılmamış konuları güzel bir dille ifade edişi ve asla kaybetmediği edebî heyecanı ile kaleme aldığı eserlerini, elli yedi yıllık ömrüne sığdırmasıdır. Dönemin sosyal problemlerine ve kültürel yapısına tam manasıyla vakıf olması, birikimini en iyi şekilde kullanmasını sağlamıştır. Muhammed ‘Abdulhalîm ‘Abdullâh ve Lakîta, Ba‘de’l-Ğurûb, Şeceretu’l-Lablâb ve Şemsu’l-Harîf Romanlarının Teknik Çözümlemesi konulu çalışmamız, Muhammed ‘Abdulhalîm ‘Abdullâh kimdir? Arap Edebiyatına kazandırdıkları nelerdir? Romancılığı ve Arap Edebiyatındaki yeri nedir? Romanları tema ve yapı olarak nasıl bir özelliktedir? Yazarın dil ve üslubu nasıldır? Sorularına cevap niteliğindedir. Muhammed ‘Abdulhalîm ‘Abdullah’ın romanları, aşk romanı sınırları içerisinde yer aldığından ve o dönem okurlarının bu tarz romanlara ilgi duymasından dolayı, Mısır romancılığı ve Mısır romanının tarihi seyri ve gelişimi hakkında genel bilgiler vermeye çalıştık.
 
Muhammed ‘Abdulhalîm ‘Abdullah’ın hayat hikâyesi ile romanları arasında bağlantı kurulabilmesi için, onun doğumu, çocukluğu, eğitim hayatı, ailesi, ölümü, edebî kişiliği ve eserleri hakkında ayrıntılı bilgiler vermeye gayret ettik. 1947-1952 yılları arasında yazdığı dört romanın çözümlenmesi sonucunda Muhammed ‘Abdulhalîm ‘Abdullah’ın sanat anlayışı ve romancılığını da belirlemeye çalıştık. Bu eser 2021 yılında doktora tezi olarak hazırlanan “Muhammed ‘Abdulhalîm ‘Abdullâh ve Lakîta, Ba‘de’l-Ğurûb, Şeceretu’l-Lablâb ve Şemsu’l-Harîf Romanlarının Çözümlemesi” isimli çalışmanın birtakım değişiklikler yapılmış halidir. Bu çalışmanın planlanması ve sürdürülmesinde engin bilgisini, desteğini, sabrını ve hoşgörüsünü benden esirgemeyen, beni bir baba şefkatiyle yüreklendiren değerli Danışman Hocam Prof. Dr. Nevzat H. YANIK’a, bu alanda farklı bakış açıları kazanmamı sağlayan, değerli yardımlarını ve desteğini benden esirgemeyen kıymetli Hocam Doç. Dr. İlknur EMEKLİ’ye; bilgi ve önerileriyle daima destek olup yardımlarını esirgemeyen Prof. Dr. M. Faruk TOPRAK’a, Muhammed ‘Abdulhalîm ‘Abdullâh ile ilgili elindeki kaynakları istifademe sunmaktan çekinmeyen Mükerrem AYHAN’a, ayrıca her koşulda yanımda olan her türlü desteğini sunan kıymetli aileme yürekten teşekkür ederim.


Basım Ayı/Yılı : 8/2022
Basım Yeri :
Baskı Sayısı : 1
Sayfa Sayısı : 314
Ağırlık : 314
En / Boy : 16 / 24
Cilt Tipi : Ciltsiz
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Cep Boy Durumu : 0

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı