Mimarlıkta Ritm
Mimarlıkta Ritm

Mimarlıkta Ritm (9786257035125)

0,00
Tedarikçi : Janus
Fiyat : ₺53,30

Moisei Yakovlevich Ginzburg 20. yüzyılın ilk yarısında yayınlanan Mimarlıkta Ritm adlı bu kuramsal çalışmasında mimari kompozisyonun kurucu ilkesi olarak ritm kavramının izini sürer.

Konstrüktivizmin önde gelen temsilcilerinden olan Ginzburg ritmi bir müzik dersi gibi ele alır, ritmi temel bileşenlerine ayırır, bunları birer nota gibi gördüğü mimari öğelerle ilintilendirir, ardından bunların sentezini yapar, tıpkı bir senfoni gibi… Antikçağ ve Rönesans binalarını analiz ederken geniş bir mimari kültüre sahip olduğunu hissettirir. Binaların işlevlerine hiç girmez, mimari eserleri sadece rasyonel ve ritmik kompozisyonları açısından ele alır. Mimarlığı göstermeye doğru ilk adımı atar.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 112
En / Boy : 16,5 / 24
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 4.2021

Benzer Ürünler
 • Günümüz insanı arayış içinde. Yitirmiş olduğu mutluluğu nerede bulabileceğini arıyor. Hızlı kentleşme ile kırsal bölgelerden kente göçen insanlar orada aradıklarını bulamadıkları gibi döndüklerinde de geride bıraktıkları değerleri yerinde bulamıyorlar. Toplumlar büyük bir alt-üst oluş ve devinim hâlinde. İnsanlarımızın olağanüstü yetileri, kuvvetli çalışma azimleri ve görkemli özlemleri var. Fakat bu tutkuların peşinde koşuşturulan hayatlar hızla tükenip hitama eriyor.

  Bu mudur insanın hayatta aradığı?

  Kuşkusuz değildir?

  İşte size anlatacağımız öykü bu arayışın küçük, sade; bir oranda amacına ulaşmış, daha gideceği yolu olduğunu bildiği için de çalışmaya devam eden, kendi geleneksel değerlerinden yola çıkarak bir gelecek vizyonu yaratmayı düşleyen; bunu düşlemekle kalmayıp kendi düşünü gerçekleştirmek için harekete geçen bir masalsı kasabanın öyküsü; Taraklı’nın mimari sergüzeştinin dökümü…


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 200
  En / Boy : 14 / 21
  Kağıt Cinsi : 1. Hamur
  Basım Tarihi : 9.2018
  ₺48,75

 • Basım Dili : İngilizce
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 420
  En / Boy : 22,5 / 22,5
  Kağıt Cinsi : Kuşe
  Basım Tarihi : .
  ₺172,00

 • Basım Dili : İngilizce
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 175
  En / Boy : 24 / 34
  Kağıt Cinsi : Kuşe
  Basım Tarihi : .
  ₺300,00
 • This is the latest in the popular Watermark Architectural Guides series, covering the architecture of this huge and ancient city from Byzantine ruins to modern high-rise. Istanbul is one of the world's most exciting and culturally diverse cities and, like most great cities, it has architecture to match. Covering more than two millennia its buildings range from the lofty and many-tiered aqueducts built by the Romans to Ottoman mosques, with their attendant bath houses, schools and hospitals. In Beyoglu, across from the Golden Horn, banks, arcades, embassies and apartment complexes reflect foreign influences. Here disparate architectural styles such as Belle Epoque, Venetian, Gothic and Art Deco all live on in surprisingly happy harmony. Elsewhere along the Bosphorus visitors can see the Baroque palaces of the Sultans and charming yali - quintessentially Turkish waterside mansions, but looming in the background are the skyscrapers, bridges and other elements of a tech-smart metropolis. This book records all Istanbul's architecture, both historic and modern, with area maps, text and images to provide a comprehensive guide to this exotic city.


  Basım Dili : İngilizce
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 266
  En / Boy : 14 / 20
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : .2014
  ₺427,90
 • İstanbul... Haliç... Fener’den Balat’a giden sahil yolu... Vizörde 19. yüzyılın sonlarında prefabrike olarak Viyana’da üretilmiş bir bina... Baştan aşağı demirden inşa edilmiş bir kilise... 1453’ten bu yana, eskiden mevcut olanların dışında, "yeni" azınlık ibadethanelerinin inşası yasağını beklenmedik bir "çalım"la aşmayı başarmış bir inanç evi... Sveti Stefan: "Potada eritilememiş" bir kültür anıtı...


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 175
  En / Boy : 16,5 / 24
  Kağıt Cinsi : 1. Hamur
  Basım Tarihi : 6.2020
  ₺88,00
Çerez Kullanımı