Kürt Aydınları
Kürt Aydınları

Kürt Aydınları (9786056191817)

Fiyat : ₺15,00
₺2,50 'den başlayan taksitlerle

Günümüzde Türkiye, Suriye, İran ve Irak topraklarında yaşamını sürdüren birbirinden farklı onlarca toplum vardır. Çoğu zaman bu toplumları birarada tutan ortak değerler söz konusudur. Bu değerler bazen toprak, dil, din, ırk vs. olarak kabul edilir. Hz. İbrahim (a.s)’den bu yana Ortadoğu’da yaşayan toplumların başında Kürtler gelmektedir.

Kürt tarihine baktığımız zaman dört bin yıldan beri bu coğrafyada yaşayan ama devamlılık göstermeyen bir durumla karşılaşırız. Genellikle yaşadıkları coğrafyaya egemen olan devletlerin himayesinde varlıklarını sürdürmüşlerdir. Kürt toplumu içerisinde dönem dönem bazı isimler ön plana çıkarak yaptıkları çalışmalarla tarihe mâl olmuşlardır.

Edebiyat, bilim, sanat, felsefe ve din gibi birçok farklı alanda gerek dünya kültür mirasına gerekse kendi yaşadıkları toplumların kültürüne katkı sağlayan çok sayıda insan yetişmiştir. Kürt aydınları olarak nitelendirdiğimiz bu isimlerin başında Fatih Sultan Mehmet’in hocası Molla Gürani, Flamingo’nun mucidi Ziryap, II. Mevlana olarak adlandırılan Mevlana Halid, Sibernetiğin öncüsü Ebu`l İz el-Cezeri el-Kurdi, Bediüzzaman Said Nursi, Ahmedi Hani, Kudüs Fatihi Selahattin Eyyûbi, El Dinaveri, Piremerd, Ahmet Arif, Dildar, Molla Ahmedi Bate, Şeref Han’ı saymak mümkündür.

Bu eserde dünya kürltür ve medeniyetine ismini yazdırmış birçok kürt aydınını yaşam öyküsünü bulacaksınız.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 304
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 5.2018