Küresel Standardizasyonun Yönetişimi
Küresel Standardizasyonun Yönetişimi

Küresel Standardizasyonun Yönetişimi (9786054627981)

Tedarikçi : Siyasal Kitabevi
İndirim Oranı : %10 İndirim
Fiyat : ₺27,78
İndirimli : ₺25,00
₺4,17 'den başlayan taksitlerle

Yönetişim son yıllarda küresel aktörlerin ekonomik sistemleri ve bölgeleri yönlendirmek için kullandığı ve yönetilenlerin karar alma süreçlerine dahil edildiği bir yönetim modeli olmuştur. Dünya Bankası tarafından yönetim modeli olmuştur. Dünya Bankası tarafından yönetim literatürüne katılan model, Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Birliği gibi küresel karar aktörleri tarafından farklı şekillerde formüle edilmekle birlikte genel olarak tüm yönetişim modelleri temelde, açıklık, katılım, şeffaflık, hesap verebilirlik, etkinlik ve uyum gibi belirli ilkeler üzerinde yükselmektedir.

Standardizasyon ekonomik ve sosyo ekonomik büyümenin ve verimliliğin artırılması, inovasyon ve teknolojinin geliştirilmesi için önemli araçlardan biridir. Standartlar, ekonomik etkileri yanında sağlık, güvenlik, çevre gibi birçok boyutu ile küresel yönetimde önemli bir yere sahiptir. Standardizasyon sistemi uluslararası standardizasyon sisteminin yönetişimi (ISO) ile ilgili çalışamalar bulunmakla birlikte bölgesel ve ulusal standardizasyon sistemlerinin yönetişimi henüz incelenmiş değildir.

Kitapta; küresel aktörler ve yönetişim modelleri ile standardizasyon sistemi tanıtılırken uluslararası, bölgesel ve ulusal standardizasyon sistemleri ve bu sistemlerin yönetişim modelleri uluslararası standardizasyonun temel karar aktörleri olan Dünya Ticaret Örgütü ve Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu (ISO) bölgesel standardizasyonun aktörleri, Avrupa'da Avrupa Komisyonu, Avrupa Standardizasyonun Komitesi (CEN) ve ticari birlikler ve ulusal standardizasyonun aktörleri olan küresel kuruluşlar ile ulusal standart kuruluşları ışığında incelenmektedir. Böylece Avrupa standardizasyon sistemi ve ulusal standardizasyon sistemleri temel aktörleri ve yönetişim modelleri çerçevesinde incelenerek literatüre katkıda bulunulması amaçlanmıştır.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : Ankara
Sayfa Sayısı : 256
En / Boy : 15,5 / 23,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 6.2015