Kültürel Konumlanış (9789755748061)

İndirim Oranı : %18 İndirim
Fiyat : ₺33,00
İndirimli : ₺27,06
₺4,51 'den başlayan taksitlerle

Bhabha’nın geçmişe yaptığı yıldırım akınları, Batılılara miras aldıklarını sandıkları bir dünyadan daha karmaşık, daha akışkan ve daha sıkıntı veren bir dünyaya dair enstantaneler sunmaktadır.
J. M. Coetzee

“Terry Eagleton, The Guardian’da bir zamanlar şöyle yazmıştır: “Pek az sömürge sonrası yazar, Homi Bhabha ile onun alternatif imkânlara dair coşkulu duygusu hususunda yarışabilir.” Bhabha; kimlik, toplumsal faillik ve ulusal mensubiyet meselelerini yeniden düşünürken, tartışmalı da olsa işe yarar bir kültürel melezlik teorisi sunar. Bu teori, başka düşünürlerin sömürgecilik ve küreselcilik arasındaki bağlantıları anlamaya çalışırken ortaya koyduğu girişimlerin ötesine geçer. Hem metropolitan hem de diasporik literatür ve ayrıca çağdaş sanat hakkında ustalıkla yazılar kaleme alan bir ilim adamı olarak, Bhabha; Said, Fanon, Forster, Conrad, Gordimer ve Morrison gibi geniş bir yelpazedeki yazarların fikirlerini tartışır. Kültürel Konumlanış’da Bhabha; sömürgeci taklit, melezlik ve toplumsal eşiktelik gibi kavramları yeniden tasavvur eder ve bununla, kültürel üretimin en kararsız ve en sınırları zorlayıcı olduğu zaman en verimli olduğunu öne sürmeyi amaçlar. Fikrî rahatlığı, bizatihi teorinin pratik toplumsal
değişime katkı yapabileceği inancıyla birleştiren bir ses tonuyla, Bhabha bu çağın önde gelen sömürge sonrası teorisyenlerinden biri olmuştur. Hindistan, Bombay Parsi cemaatinde doğan Homi K. Bhabha (1949- ), hâlen Harvard Üniversitesi İngiliz ve Amerikan Edebiyatı Bölümü’nde Anne F. Rothenberg Beşerî Bilimler profesörüdür.
Afrika ve Afrika-Amerika Araştırmaları olan alanında yapılan çalışma, Homi Bhabha’nın edebiyat, tarih ve kültür araştırmalarına olan müthiş katkısı sayesinde hayal edilemez ölçüde daha zengin hale gelmiştir. Bhabha’nın tahlilinin genişliği ve derinliği, ustura kadar keskin üslubu hepimizi daha iyi, daha yenilikçi ilim adamları olmaya zorlamaktadır ki bunun için ona teşekkür ediyorum.”
Henry Louis Gates, JR

“Kültürel Konumlanış; edebiyat, coğrafya, mimarlık ve siyasetin aralarında yer aldığı pek çok alanda çalışmak için son derece verimlidir. Homi Bhabha, argüman metodunda hem radikal, hem incedir ve kavrayışları postkolonyal/sömürge sonrası araştırmalarının gelişip serpilmesi için vazgeçilmez öneme sahiptir.”
Gillian Beer, Cambridge Üniversitesi


“Kültürel Konumlanış, son derece akıllıca bir keşif ve yolunu kaybettirme yolculuğudur. Kıvrak, ince ve korkusuz olan eserin gücü, günümüz dünyasında zorlu ve sarsıcı olan her şeye olan dikkat çekici açıklığında yatar.”
Stephen Greenblatt, Harvard Üniversitesi
“Bhabha, şundan dolayı nadirdir; muazzam bir incelik ve nüktedanlığa sahip bir okuyucu, sıradışı güce sahip bir teorisyendir. Onun eseri kolonyal, postkolonyal, modernist ve postmodern arasındaki; çağlar, türler ve kültürler arasındaki değişimde bir ayrım noktasıdır.”


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 472
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 12.2016