Konya'da İz Peşinde
Konya'da İz Peşinde

Konya'da İz Peşinde (9789752865471)

0,00
Fiyat : ₺27,78

“Konya’da İz Peşinde” isimli çocuk kitabımın temel hedefi 9-11 yaş aralığındaki çocuklara kültürel miras sevgisini ve bilincini alışılagelmişin dışında bir yöntemle vermektir. Kitabı okuyarak ve kitaptaki aktiviteleri uygulayarak çocuklar Konya'nın kültürel mirasından bir kesit öğrenirken, bir yandan da kültürel mirası koruma anlamına gelen konservasyon terimi ile tanışmış olacaklar. Bu önemli bilim dalının faydalarını, yöntemlerini ve eserlerin nelerden bozulduğunu oyunlarla keşfedecekler. Tamamlayacakları sekiz tane aktivitenin yanı sıra kitap boyunca bir yandan 5 harfli bir şifrenin izini sürüyor olacaklar. Eğlenerek ve uygulayarak öğrenmeyi ön plana çıkaran bu kitapta çocuklar nokta birleştirecek, şifreli harfler çözecek, mıknatıslı alanlarda yapbozlar yapacak, sihirli bir fenerle keşif yapacak, hiç bilmedikleri bir dilin Türkçe'ye çevrilmesi için bir yüzeyi kazıyacak ve kitaptaki kodu kullanarak bir mobil oyun oynayacak. Bu kitabı ilginç kılan bir özellik de resimlerin bir kısmının çocuklarım Eren ve Arda'nın ellerinden çıkmış olması ve kitap boyunca anlatıcı olarak arkadaşları Nazlı ve Duru ile birlikte okuyucuya eşlik ediyor olmaları.

Yukarıda öncelikli olarak bahsetmiş olduğum temel hedefe ulaşabilmek için kendim kurgulamış olduğum öğrenme metodolojisini şu şekilde özetleyebilirim: yalnızca tarih ve arkeoloji odaklı olmak yerine aynı zamanda koruma bilimi odaklı olmak; kronolojik olayları ezberletmeye odaklı olmak yerine şeçilmiş bazı somut ve somut olmayan kültürel miras öğelerine odaklı olmak (‘obje odaklı öğrenme’) ve pasif öğrenmeye odaklı olmak yerine interaktif öğrenmeye ve bilgiyi içselleştirmeye odaklı olmak. Bu şekilde kurgulanmış bir öğrenme modelinin çocuklarda arkeoloji ve kültürel mirası koruma konularına karşı ilgi, merak, sevgi ve sorumluluk hislerini uyandıracağı inancındayım. Bu hedefi gerçekleştirmek amacıyla çıktığım bu yolda ilk durağım, o bölgeye yönelik bir farkındalık projesi ihtiyacının doğmasıyla birlikte, Konya oldu. Ancak burada amaç çocuklara Konya’nın tüm tarihçesini öğretmek değildir. Amaç obje odaklı bir yaklaşımla çocuklara eser koruma (konservasyon) biliminin fayda ve yöntemlerinden bahsederken, bir yandan eserlerin kırılganlığını öğretmek ve çocuklarda eski eserlere karşı sevgi, ilgi ve koruma dürtüsü uyandırmaktır. Nihai hedefim ise, aynı yöntemi farklı illerimiz ve coğrafi bölgelerimiz için uygulayarak yoluma devam etmek olacaktır.

Bulut Yayınları’ndan çıkan ve VEKAM (Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi) 2015 Araştırma Ödülü’nü kazanmış olan kitabım, aynı zamanda Müze Çalışmaları alanında yazmış olduğum lisansüstü tezimin bir proje çıktısı olarak akademik temellere dayanmaktadır.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 56
En / Boy : 16 / 24
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : .

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı